Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-20, 15:45
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή Εμπειρίες απο BBA και Hair algae

Καλησπέρα στο φόρουμ

Φτιάχνω ένα thread για να μαζέψω απόψεις και εμπειρίες για την αντιμετώπιση της BBA και της hair άλγης. Διαβάζοντας σε αρκετά φόρουμ έχω καταλάβει πως οι απόψεις διαφέρουν αρκετά. Για παράδειγμα ο Tom Barr στο φόρουμ του έχει αναφέρει πολλές φορες ότι ο συνήθης ύποπτος για τις άλγες αυτές είναι το co2. Ο ίδιος έχει δοκιμάσει να εισάγει σε υγιές ενυδρείο αρκετά είδη άλγης καταφέρνοντας να τα νικήσει μέσα σε μερικές εβδομάδες. ¶λλες εμπειρίες έχουν αναφέρει ότι με το που μείωσαν/έκοψαν την λίπανση (συνήθως σιδήρου) το πρόβλημα ελλατώθηκε εώς και εξαφανίστηκε.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε ενυδρείο έχει διαφορετικά δεδομένα/προγράμματα και για αυτό θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε γνώμες.
Προσωπικά πρόσφατα άλλαξα τα περισσότερα φυτά στο ενυδρείο λόγω έξαρσης bba και θα ήθελα να ακούσω τακτικές πρόληψης/αντιμετώπισης. Προς το παρόν εγώ έχω καταλάβει πως το δικό μου προόβλημα μάλλον ηταν η κακη διάχυση co2.

Περιμένουμε εμπειρίες
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-20, 23:06
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πολλα οργανικα ειναι κατ εμε ο κυριος λογος εμφάνισης μαζι με την ασταθεια που παρουσιαζει ενα νεοστημενο ενυδρειο. Το co2 δεν εχει να κανει τόσο μιας και εμφανίζεται και σε ενυδρεία χωρίς παροχη.

Με πολλες αλλαγες νερου και πολλα φυτα γρήγορης ανάπτυξης σταματήσε να αναπτύσσεται και τελικα εξαφανίστηκε εντελως στο τωρινο μου ενυδρειο που δεν εχει καθόλου co2 και ειναι στημένο με φυτοχωμα κατω απο το υπόστρωμα. Τα πολλα όργανικα απο το φυτοχωμα που ωριμαζε σε συνδυασμό με τα φυτά που δεν είχαν "πιασει" ακομα οδήγησαν σε εμφάνιση bba .Απο τη στιγμη που εβαλα φυτα επιφανειας και αυξησα τις αλλαγες νερού σταματησε η αναπτυξη. Πλεον το ενυδρειο τρεχει 8 μήνες περίπου και δεν εχω ιχνος bba.

Σε ενα ενυδρειο high tech με λιπασματα και co2 τα φυτα εχουν αυξημένο μεταβολισμο και ετσι παράγονται επισης πολλα οργανικα. Εαν υπάρχει ασταθεια παραμετρων ειναι πολυ ευκολο να πιασεις bba.

Κατι τελευταίο που εχω διαβάσει απο ατομο που εμπιστευομαι, ειναι οτι τα ramshorn τρωνε απο τις επιφάνειες τα σπόρια της BBA και ετσι βοηθανε να μην αναπτύσσεται.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-20, 23:57
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον Στέφανε!
Οργανικά πραγματι είχα πολλα γιατί οι μοςς που είχαν γίνει θηρία μαζευαν απο κατω πολλά απόβλητα απο ψαρια και φυτά που δεν μπορούσα εύκολα να αφαιρέσω κατά την αλλαγή νερού. Για την λίπανση με με σίδηρο έχεις παρατηρήσει κάτι που ισως να παίζει ρόλο;
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-20, 22:30
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Επειδη παντα εχω μεγαλη φυτομαζα δεν ειχα ποτε θεμα με λιγο παραπανω λιπασμα. Το φως ομως είναι επικίνδυνο εαν ειναι πολυ εντονο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-20, 12:42
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Με την μεγάλη αλλαγή φυτών άλλαξα την μια απο τις 2 τ5 24w σε grolux. Ελπίζω να βοηθησει όσο μπορεί Τα λίτρα είναι 90 καθαρά.
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-03-20, 02:27
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Η κακη διαχυση co2 (σκαμπανεβασματα, αρα ελλειψη) ειναι σιγουρα μια βασικη αιτια εμφανισης της αλγης ειδικα της bba..ομως και τα αυξημενα οργανικα ειναι εξισου σημαντικη αιτια οπως λεει πιο πανω ο Στεφανος..Δε θα ξεχασω σε προηγουμενο στησιμο με πολλα φυτα ξαι τρελη αναπτυξη, να χω παραλληλα και hair algae η οποια με ταλαιπωρησε πανω απο 2 μηνες..Η αιτια; ειχα ενα ζευγαρι altispinosa τα οποια εσκαβαν διαρκως το υποστρωμα οπως συνηθιζουν τα ψαρια αυτα, σηκωναν θολουρα στη στηλη του νερου, γεμιζαν φιλτρα, οργανικα στα υψη..Μολις τα εδωσα και με 2πλες αλλαγες νερου, καθαρισμα φιλτρα- φυτα σε 10 μερες ουτε ιχνος αλγης κ δεν ξαναεμφανιστηκε!!Δε μπορει να ηταν τυχαιο..
Παντως οσον αφορα τη bba κανεις δεν μπορει να ειναι απολυτος για την αιτια εμφανισης σε ενα ενυδρειο, αυτο ειναι το μονο σιγουρο

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-03-20, 10:56
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κακη διαχυση co2 (σκαμπανεβασματα, αρα ελλειψη) ειναι σιγουρα μια βασικη αιτια εμφανισης της αλγης ειδικα της bba..ομως και τα αυξημενα οργανικα ειναι εξισου σημαντικη αιτια οπως λεει πιο πανω ο Στεφανος..Δε θα ξεχασω σε προηγουμενο στησιμο με πολλα φυτα ξαι τρελη αναπτυξη, να χω παραλληλα και hair algae η οποια με ταλαιπωρησε πανω απο 2 μηνες..Η αιτια; ειχα ενα ζευγαρι altispinosa τα οποια εσκαβαν διαρκως το υποστρωμα οπως συνηθιζουν τα ψαρια αυτα, σηκωναν θολουρα στη στηλη του νερου, γεμιζαν φιλτρα, οργανικα στα υψη..Μολις τα εδωσα και με 2πλες αλλαγες νερου, καθαρισμα φιλτρα- φυτα σε 10 μερες ουτε ιχνος αλγης κ δεν ξαναεμφανιστηκε!!Δε μπορει να ηταν τυχαιο..
Παντως οσον αφορα τη bba κανεις δεν μπορει να ειναι απολυτος για την αιτια εμφανισης σε ενα ενυδρειο, αυτο ειναι το μονο σιγουρο

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θέμη ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Η hair έφυγε από μόνη της όταν διόρθωσες το πρόβλημα ή απλά σταμάτησε να αναπτύσσεται και "έστειλες" την υπάρχουσα με κάποια θεραπεία (πχ h2o2, excel, blackout,...); Επίσης από αλγοφάγα τι είχες μέσα σε αυτό το ενυδρείο;
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Hair algae gergioz Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών 19 01-03-15 15:51
Help νηματωδης η hair algae.... Κωστας86 Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών 19 22-09-14 00:09
Hair algae στο cuba el.stel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 23-06-11 19:36
Διαφορά hair algae από silk algae el.stel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 28-03-11 19:25
Brush ή hair algae ;;; newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 19:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04245 seconds with 13 queries