Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Λίγα λόγια για τα "rift lakes"

Λίγα λόγια για τα "rift lakes" Malawi, Tanganyika, Victoria, λίμνες γεμάτες ενδιαφέρουσες συμπεριφορές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-18, 07:35
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή overstocicking or not?

Παρακολουθω καιρο στο yutube videos με παρα πολυ ωραια ενυδρεια με κιχλιδες και βλεπω οτι εχει κυριαρχησει (ειδικα στην Αμερικη) η συμβουλη για overstocking στις κιχλιδες και περισσοτερο στα πιο κυριαρχικα και επιθετικα ψαρια για μειωση της επιθετικοτητας των ψαριων αυτων
Αυτη η "Αμερικανικη σχολη" παει κοντρα στην λογικη της κλασσικης πρακτικης για τις κιχλιδες που θελει πολυ χωρο (επικρατεια) για καθε χαρεμι και συνηθως χωριστες επικρατειες που οριζονται απο χωριστες περιοχες με κρυψωνες στι ιδιο ενυδρειο
Η λογικη της Αμερικανικης πρακτικης ειναι οτι αν πχ βρισκονται 2-3 αρσενικα στην ιδια περιοχη θα υπαρχουν μαχες για επικρατεια μεταξυ τους
Αν ομως βρισκονται 10 ή 15 δεν θα κυνηγιουνται μεταξυ τους γιατι διασπαται η προσοχη τους (απο το πληθος) και ετσι συμβιωνουν πιο ειρηνικα
Επιπλεον εκεινο που κερδιζει ο κατοχος του ενυδρειου ειναι εκτος του οτι μειωνεται η επιθετικοτητα στο ενυδρειο υπαρχει με κινηση και πληθος στο ενυδρειο , πιο "ζωντανο" δηλαδη απο ενα κλασσικο ενυδρειο με λιγα μελη που αν κρυβονται κιολας αρκετες ωρες της μερας φαινεται αδειο
Και οι 2 ομως προτεινουν ενυδρειο αρκετο σε χωρο για κιχλιδες (απο καποιο μεγεθος κ μετα) και επισης ειδικα οι Αμερικανοι παρα πολυ καλο φιτραρισμα του νερου λογω του μεγαλου πληθυσμου που ξερουμε ποσο βρωμιζουν το νερο οι κιχλιδες
Δηλαδη ενυδρειο απο 1 μετρο και πανω , με φιλτρα πανω απο 5 ,ισως κ 10 φορες του ογκου του την ωρα ,και με αλλαγες νερου 40 -50% την εβδομαδα
και φυσικα να ειναι ιδιας κατηγοριας τα ψαρια,δηλαδη ολα mbuna ή ολα peacocks κτλ
Ετσι δεν ειναι περιεργο να δειτε πχ ενυδρεια 180 λιτρων που κανονικα θα ειχε μεχρι 10 κιχλιδες οι Αμερικανοι να βαζουν 3-4 ειδη και 30 κιχλιδες
Αυτοι που τα παρουσιαζουν λενε οτι εχουν δει στην πραξη αυτο δουλευει, και προτεινουν να γινεται ovestocking για να μην υπαρχουν μαχες στα αφρικανικα ενυδρεια.
Και δεν μιλω για τον καθε τυχοντα που ανεβαζει videos στο youtube, μιλαω για youtubers με δικο τους καναλι που ασχολουνται δυνατα με το αντικειμενο και εχουν στησει απειρα ενυδρεια με διαφορετικα ειδη
Ακουω τις γνωμες και προπαντος γιατι να στηνουμε με την κλασσικη πρακτικη η με την "Αμερικανικη" και κυριως γιατι την μια και οχι την αλλη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-18, 10:39
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Εμενα δεν με βρισκει συμφωνο απο πολλες αποψεις...
Το ενυδρειο για μενα κατ'αρχην δεν το στηνω με μονο οδηγο το να μου προσφερει εμενα αυτο που θελω ή εχω στο μυαλο μου (πληθος και κινηση). Προτιμω να προσπαθω να πλησιαζω σε οποιον βαθμο γινεται, το φυσικο περιβαλλον των ψαριων ετσι ωστε να παρατηρω συμπεριφορες οσο πιο "φυσικες" γινεται και να ειναι και τα ψαρια υγιη και να ζουν καλα.
Και αν μ'αρεσει εχει καλως, αλλιως παω σε αλλες επιλογες ψαριων με αλλη συμπεριφορα που μου κανει περισσοτερο.
Στη φυση σιγουρα δεν συμβαινει αυτο με τον υπερπληθυσμο σε εναν περιορισμενο χωρο...οποτε μιλαμε για κατι ακρως αφυσικο.
Μετα υπαρχει και το θεμα της ιχθυοφορτισης. Αν εκει που χωραει 10 παμε και βαλουμε 30...πως σωζεται αυτο το πραγμα;;Με τριπλασιες αλλαγες νερου θα μου πεις...ειναι θεμα ομως.
Το αν "λειτουργει" στην πραξη ή οχι δεν το γνωριζω ουτε και ξερω τι σημαινει "λειτουργει" για τον καθενα...
Για μενα ειναι αντιθετο με την αποψη και την ιδεα που εχω για το χομπι.
Απο αφρικανικες κιχλιδες δεν ξερω και μιλαω γενικοτερα αλλα δεν νομιζω να διαφερουν τοσο απ'΄τα υπολοιπα ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-18, 17:02
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

με την ίδια λογική βάλει 15 μονομάχους σε ένα 100αρι ενυδρείο......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-18, 18:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Είναι γνωστή η "αμερικανιά" του ovestocking και το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές.
Δεν είναι αλήθεια ότι μειώνεται η επιθετικότητα (Ο όρος δεν είναι σωστός κατά τη γνώμη μου αλλά τον χρησιμοποιούμε για να συνεννοούμαστε. Τα είδη αυτά στη φύση υπερασπίζονται μια περιοχή για λόγους διατροφής και αναπαραγωγής και όχι επιθετικότητας) ούτε ότι συμβιώνουν ειρηνικά.
Αυτό που στην πραγματικότητα συμβαίνει είναι ότι τα ψάρια αναγκάζονται λόγω χώρου να συνωστίζονται με άλλα του είδους τους χωρίς να μπορούν να ορίσουν την περιοχή τους. Το αποτέλεσμα είναι να βρίσκονται κάτω από ένα διαρκές στρες (το στρες είναι η γενεσιουργός αιτία πολλών ασθενειών) αντιμετωπίζοντας πολλαπλούς διεκδικητές του χώρου, δεν μπορούν να αναπαραχθούν παρά μόνο τυχαία, δεν δείχνουν την φυσιολογική τους συμπεριφορά, αρκετά είδη δεν εμφανίζουν ποτέ τα κανονικά τους χρώματα κλπ

Ο χομπίστας μπορεί λόγω ματαιοδοξίας ή εγωκεντρισμού να διατηρεί κάποιο είδος μακριά από το φυσικό του περιβάλλον αλλά πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνει ότι μπορεί για να ικανοποιεί τις βασικές του ανάγκες, όχι απλά για την επιβίωση του σε μια γυάλα αλλά για την ευζωία του

*Υπάρχουν κι άλλες "αμερικανιές" (και όχι μόνο) πχ τα all male-ενυδρεία στρατώνες, τα αχταρμά-με είδη με διαφορετικές απαιτήσεις, τα ενυδρεία με εργαστηριακά δημιουργήματα-ψάρια Φρανκεσταϊν, με υβρίδια πάσης φύσεως, με monsterfish-ψάρια ακατάλληλα για οικιακά ενυδρεία κλπ Αυτές οι πρακτικές, όσες τουλάχιστον δεν γίνονται από άγνοια, αφορούν ικανοποίηση διαφορετικών αναγκών του ιδιοκτήτη τους απ' αυτές ενός ενυδρειόφιλου-χομπίστα, όπως τουλάχιστον εγώ τις προσδιορίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-18, 11:53
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι γνωστή η "αμερικανιά" του ovestocking και το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές.
Δεν είναι αλήθεια ότι μειώνεται η επιθετικότητα (Ο όρος δεν είναι σωστός κατά τη γνώμη μου αλλά τον χρησιμοποιούμε για να συνεννοούμαστε. Τα είδη αυτά στη φύση υπερασπίζονται μια περιοχή για λόγους διατροφής και αναπαραγωγής και όχι επιθετικότητας) ούτε ότι συμβιώνουν ειρηνικά.
Αυτό που στην πραγματικότητα συμβαίνει είναι ότι τα ψάρια αναγκάζονται λόγω χώρου να συνωστίζονται με άλλα του είδους τους χωρίς να μπορούν να ορίσουν την περιοχή τους. Το αποτέλεσμα είναι να βρίσκονται κάτω από ένα διαρκές στρες (το στρες είναι η γενεσιουργός αιτία πολλών ασθενειών) αντιμετωπίζοντας πολλαπλούς διεκδικητές του χώρου, δεν μπορούν να αναπαραχθούν παρά μόνο τυχαία, δεν δείχνουν την φυσιολογική τους συμπεριφορά, αρκετά είδη δεν εμφανίζουν ποτέ τα κανονικά τους χρώματα κλπ

Ο χομπίστας μπορεί λόγω ματαιοδοξίας ή εγωκεντρισμού να διατηρεί κάποιο είδος μακριά από το φυσικό του περιβάλλον αλλά πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνει ότι μπορεί για να ικανοποιεί τις βασικές του ανάγκες, όχι απλά για την επιβίωση του σε μια γυάλα αλλά για την ευζωία του

*Υπάρχουν κι άλλες "αμερικανιές" (και όχι μόνο) πχ τα all male-ενυδρεία στρατώνες, τα αχταρμά-με είδη με διαφορετικές απαιτήσεις, τα ενυδρεία με εργαστηριακά δημιουργήματα-ψάρια Φρανκεσταϊν, με υβρίδια πάσης φύσεως, με monsterfish-ψάρια ακατάλληλα για οικιακά ενυδρεία κλπ Αυτές οι πρακτικές, όσες τουλάχιστον δεν γίνονται από άγνοια, αφορούν ικανοποίηση διαφορετικών αναγκών του ιδιοκτήτη τους απ' αυτές ενός ενυδρειόφιλου-χομπίστα, όπως τουλάχιστον εγώ τις προσδιορίζω.

Δυστηχώς Κλεόβουλε έτσι όπως τα λες είναι. Το να κάνει κάποιος λάθος επειδή δεν το γνωρίζει στα αρχικά στάδια που μαθαίνει όπως έχω κάνει και εγώ άπειρα είναι ανεκτό. Αλλά να το κάνει επίτηδες και να βασανίζει τα πλάσματα που έχει στο ενυδρείο για να αποδείξει ότι μπορεί να επιβιώσουν κόντρα στα φύση των πραγμάτων είναι κάπως για εμένα ανορθόδοξο. Εγώ δεν είμαι της άποψης είναι ψάρια του ας τα κάνει ότι θέλει, πρέπει να τα έχει όσο πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον για να μην βασανίζονται αλλιώς καλύτερα να μην υπάρχει στο χόμπυ. Επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιος να έχει τροποποιημένα γενετικά ψάρια ή ψάρια που τα παίρνει από την φύση για να τα βάλει στο ενυδρείο ή χειρότερα δε να είναι υπό εξαφάνιση!!!!
Είμαι μέλος σε πολλά αμερικάνικα φόρουμ σχετικά με το χόμπυ και τα μάτια μου έχουν δει διάφορα μέχρι που σταμάτησα να μπαίνω μόλις ανακάλυψα αυτή την σελίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-18, 12:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Συμφωνώ σε όλα όσα λες και επαυξάνω. Στα ερωτήματα σου η απάντηση είναι ότι κάποιοι ενώ έχουν κάποιο κοινό μαζί μας (έχουν μια γυάλα με νερό) κάνουν άλλο "χόμπι".
Στο παρακάτω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kapsourakis Εμφάνιση μηνυμάτων
.... ή χειρότερα δε να είναι υπό εξαφάνιση!!!!
....
μπορεί να υπάρχει και μια καλή εκδοχή. Εξηγώ: στο εμπόριο φτάνουν είδη και από παράνομες πηγές, που έχουν συλλεχθεί σε προστατευόμενες περιοχές αφού σε πολλές χώρες είναι πρακτικά αδύνατο να περιφρουρηθούν από τις ντόπιες αρχές (πχ Αφρική). Κάποια απ' αυτά τα είδη που είναι υπό εξαφάνιση πολλοί χομπίστες, ερευνητές κ.ά. έχουν καταφέρει να τα διασώσουν αναπαράγοντας τα σε ενυδρεία (πχ είδη από τη λίμνη Βικτώρια) και για άλλα έχουν γίνει και γίνονται προσπάθειες επανένταξης τους στο φυσικό τους περιβάλλον http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61898
Εμείς σαν χομπίστες πρέπει να ενισχύουμε και να παρακολουθούμε τέτοιες προσπάθειες και να κάνουμε ότι μπορούμε ώστε να σταματήσει το παράνομο εμπόριο αυτών των ειδών.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-18, 21:45
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή over stocking...

η ενυδρειακη λογικη με βρισκει αντιθετο ελα ομως που καμια φορα και οι αμερικανοι εχουν δικιο?μπα..δλδ οταν βαλουμε πχ 7 θυλυκα μετριακλιμα 2 η 3 αρσενικα θα γινει το ελα να δεις και θα θες αδιαβροχο για να πλησιασεις το ενυδρειο! τους λιγοτερους καβγαδες παντα τους ειχα οταν οι ψαροσυνθεσεις ηταν με μη συμβατα ψαρια μεταξυ τους που δεν εχουν ανταγωνισμο μεταξυ τους για θαλαμια θυληκες κτλ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  001.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  40,6 KB  
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-18, 21:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ είμαι σίγουρος γι' αυτό που θα γράψω αλλά... νομίζω πως με τον όρο overstocking, αναφέρονται σε ψάρια που τοποθετούνται σε λάθος όγκο νερού (όπως θα λέγαμε εμείς)... πχ. ψάρια που όταν φτάσουν πλήρες μέγεθος θα είναι 14-15 εκατοστά, αυτοί θεωρούν ότι εφ' όσον είναι ακόμα μικρά μπορεί να μπουν σε 30-40λιτρο. ΑΝ βάλεις λοιπόν 2-3... είναι overstocking.
Τόσο... στόκοι(ν).
Τώρα που έχω "σκιστεί" στο διάβασμα για το θαλασσινό... έχω "φρικάρει" τελείως, με τις "αμερικανιές" που βρίσκω.-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-18, 22:06
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή σωστη παρατηρηση..

ετσι ακριβως ειναι απλως ο κλεοβουλος ειχε αναφερθει και στην ψαροσυνθεση σε αυτο ηθελα να απαντησω
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05417 seconds with 13 queries