Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-13, 16:16
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή απορία σχετικά με τις σκληρότητες

Καλησπερα, εκτες πηρα τις προγραματισμενες μηνιες μου μετρησεις και εχω μια απορια σχετικα με τις σκληροτητες του νερου στα ενυδρεια μου,

εν τάχη,
έχω 3 ενυδρεία
Α. 60 λιτρα άδειο (γεννηστρα) μονο αρσενικα guppy τωρα μεσα (6)
Β. 90 λίτρα σαλιγκάρια (apple και ramshorn) guppy και γαριδες(cherry) αρκετες πετρες (ασβεστολιθικές) και αρκετα φυτα
Γ. 240 λιτρα σκαλαρια 2 πλεκο μια μεγαλη ριζα και αρκετα φυτα

η μετρησεις που πηρα εχουν ως εξης
για το Α
Ph 8
Nο2 0
Νο3 <1
Nh3-4 0
kh 9
gh 12

για το Β
Ph 7,5
Nο2 0
Νο3 1
Nh3-4 0
kh 3,5
gh 7

για το Γ
Ph 7
Nο2 0
Νο3 1
Nh3-4 0
kh 5,1
gh 9

και η βρύση μου εχει
Ph 7,5
kh 8,6
gh 11

επεξεργασία κάνω μόνο στο Γ με diskus buffer 7γρ σε κάθε 60λιτρα αλλαγής νερού το οποίο ρίχνει το ph 0.5 βαθμό αν δεν έχω αεραντλια αναμενη, με την αεραντλία ανοιχτή δεν υπαρχει αλλαγη παρα μονο για μερικές ώρες

στα αλλα δυο αλλαγη με νερακι βρύσης και prime

η απορία μου τωρα ειναι πως γινεται στο αδειο (α) να σκληραίνει το νερο απο αυτο που εχει η βρυση
και στο (β) να μαλακώνει περισσότερο και απο το (γ) που υποτίθεται οτι το μαλακώνω κιόλας?

ξεχασα να πω μετραω με υγρα τεστ
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-13, 23:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το β μαλλον εχει apple snails οποτε η συμπληρωνεις λιγο σκετη μαγειρικη σοδα η συμπληρωματικα και μια ελαχιστη ποσοητα ασβεστιο για reef και το βαζεις στη ρουτινα αλλαγων ωστε να μην πεφτει πολυ η ΚΗ.
Τωρα στο τριτο θεωρω πως χρησιμοποιεις τον πιο λανθασμενο τροπο για να μαλακωσεις το νερο...
Καλυτερα οσμωση η εστω σκετη τυρφη παρα αυτα τα αγνωστου ταυτοτητας buffers
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-13, 00:59
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Να μου τα προσεχεις τα σκαλαρακια μου τα μαναρια μου. θα συμφωνησω με τον νικο αν μιλαμε για τετοιες αλλαγες καλυτερα τυρφη και τελειωσες. Καλο θα τους κανεις και θα μαλακωσει και λιγο το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-13, 04:49
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

καθε ποτε κανεις αλλαγη στα ενυδρεια? το β ενυδρειο ειναι λογικο τα apple σου ριχνουν το kh .. στο γ οι τιμες ειναι λογικες αλλα μην ξαναβαλεις buffer ... στο α για μενα παιζει ρολο η εξατμηση που εχει το ενυδρειο σε συνδιασμο με τα λιγα λιτρα ανεβαζει σκληροτητες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-13, 10:56
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
καθε ποτε κανεις αλλαγη στα ενυδρεια? το β ενυδρειο ειναι λογικο τα apple σου ριχνουν το kh .. στο γ οι τιμες ειναι λογικες αλλα μην ξαναβαλεις buffer ... στο α για μενα παιζει ρολο η εξατμηση που εχει το ενυδρειο σε συνδιασμο με τα λιγα λιτρα ανεβαζει σκληροτητες
αλλαγες καθε 6-7 μερες 40-50% απο καθε ενυδρειο

το buffer στο γ ειναι της Seachem, αποτι ειδα δεν ανεβάζει καθολου φωσφορικά, το χρησιμοποιώ κανα μηνα τωρα, πριν έβαζα τυρφη, αλλα εκτος του οτι μαύριζε πολυ το νερο, μου ειναι πολυ δυσκολο καθε λιγο και λιγακι να ανοιγω το εξωτερικο φιλτρο, σκεφτομαι μεχρι το καλοκαιρι να παρω μια όσμωση αλλα δεν εχω καταλαβει και πολυ καλα πως πρεπει να την χρησιμοποιώ, ποσο νερο απο κει, πόσο βρύση κλτ.

στο μικρο οντως υπαρχει πολυ μεγαλη εξατμηση. οποτε αυτο ειναι
και στο β εχει αρκετα apple, οποτε βαζω σοδα? πόση ποσοτητα?
με τις γαριδουλες δεν θα εχω προβλημα?

δεν υπαρχει καποιο ετοιμο σκευασμα για αυτο?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-13, 11:10
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

θελεις "ετοιμο" σκευασμα για ανθρακικα? Δηλ θελεις το ιδιοπραγμα να το πληρωσεις ποιο ακριβα?

κανονικα εκτος απο ανθρακικα χρειαζεσαι και ασβεστιο. Το τελευταιο μπορεις να το εισαγεις με διαφορους τροπους. Προσεξε ομως να μην εχεις ανεπιθυμητα παραπρϊοντα απο την μιξη των διαφορετικων ενωσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-13, 11:19
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
θελεις "ετοιμο" σκευασμα για ανθρακικα? Δηλ θελεις το ιδιοπραγμα να το πληρωσεις ποιο ακριβα?

κανονικα εκτος απο ανθρακικα χρειαζεσαι και ασβεστιο. Το τελευταιο μπορεις να το εισαγεις με διαφορους τροπους. Προσεξε ομως να μην εχεις ανεπιθυμητα παραπρϊοντα απο την μιξη των διαφορετικων ενωσεων.
με φώτισες! λογικα το ετοιμο σκευασμα δεν θα εχει μεσα μονο σοδα, αλλα οτι χρειαζεται, πχ ασβεστιο που λες, στην ποσοτητα που χρειαζεται, χωρις να πρεπει να κανω πειραματα με τα ζωντανα μου
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-13, 12:58
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

επειδη κατα καιρους ειχα και εγω το αντιστοιχο προβλημα με τα σαλιγκαρια θα σου πω αυτα που γνωριζω εγω.

Ετοιμο σκευασμα που να τα ακνει ολα δεν γνωριζω να υπαρχει.
Η δοσολογια δεν μπορει να ειναι σταθερη γιατι η απορροφηση στοιχειων δεν ειναι σταθερη. Θελει συνεχεια μετρησεις (οσο μικροτερο το ενυδρειο τοσο μεγαλυτερες οι μεταβολες).
Εγω εχω καταληξει στη εκ περιτροπης χρηση μαγειρικης σοδας και αλατα για αφρικανικες λιμνες (συγκεκριμενα το seachem liquid cihlid lake salt). Τα παραπανω να φαντστεις τα εβαζα σε ενυδρειο που υποτιθεται οτι ηταν αμαζονιακο !!

Στην αρχη χρησιμοποιουσα σοδα και CaCl (kent marine liquid calcium). Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να γινεται αντιδραση αντικαταστασης και να δημιοργειτε αλατι NaCl.
Κατοπιν εριχνα τριμμενο κοραλι αλλα δεν εκανε τιποτα. Υστερα απο διαβασμα (δεν βρηκα καπου μια σαφη οδηγια) κατεληξα σε ατρα που σου ανεφερα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία σχετικά με τιμές τεστ. oldschool12 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 24-10-11 08:43
Aπορία σχετικά με ΚΝ03 genediver Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 17-03-11 20:11
Απορία σχετικά με το τάισμα PANAGIOTIS M. Αρχάριοι γλυκού νερού 5 21-11-10 16:03
Απορία σχετικά με υγρασία απο ενυδρείο stdev Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 37 29-04-10 09:43
Απορία σχετικά με την τροφή... theok1200s Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 24-03-10 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04158 seconds with 15 queries