Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-16, 18:25
LiteReef Ο χρήστης LiteReef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Nεο project 60 λίτρα nano reef

Καλησπέρα σε όλους !!

Σκοπεύω να κατασκευάσω ένα νέο nano reef επιστρέφοντας στο θαλασσινό νερό μετα απο καιρό ( είχα παλαιότερα reef )

το ενυδρείο θα είναι κατα πάσα πιθανότητα κύβος ,με σαμπ στην πλάτη (σκέφτομαι να γίνει DIY -αν και ψαχνομαι ακόμα )

Στο ενυδρείο προβλέπεται να μπουν απο κοράλια μόνο μανιτάρια και ζωάνθους ,θα είναι bare bottom και θα στηρίξω την βιολογία του σε ένα fluval 406.Απο ψάρια ίσως να μην μπεί τιποτα (εαν μπεί θα ειναι ίσως ενα ζευγάρι ocellaris είτε κάποιο Synchiropus splendidus στο οποίο θα παρεχονται κοπίποδα που θα εχω σε άλλο ενυδρείο.
Θα μπούν 4 κιλά νεκρού βράχου τον οποίο θα "ενεργοποιήσω" με προσθήκη βακτηριδίων και νερού απο παλαιό ενυδρείο.
Στο σαμπ θα μπεί μια αντλία για το χημικό φιλτράρισμα και θα τοποθετηθεί και chaeto. Απο κυκλοφορία πιθανόν να μπει κάποιος μικρός κυκλοφορητής.
Skimmer θα αρκεστώ σε κάποιο μικρό τύπου berlin (ευχαρίστως θα δεχόμουν προτάσεις επ'αυτου ,δεν θα ήθελα όμως να καταφύγω σε επιλογές τύπου tunze 9001,9004 ,deltec mce300 κτλ καθώς και ξεφεύγω σε budjet και θα είναι αρκετά light το στοκάρισμα του για να καταφύγω σε τέτοια λύση ).

Στα σημαντικά τώρα ,για την κατασκευή του ενυδρείου αρχικά,με πίσω σαμπ απο plexi glass μαύρο ,επειδή δεν υπάρχουν τα εργαλεία ,αλλά και η τεχνογνωσία , θα ψάξω για κάποιον εδώ στην Κρήτη κατασκευαστή ή κάποιο κατασκευαστή που θα μπορούσε να κάνει αποστολή (ειναι εξαλλου μικρό το ενυδρειο).

Μερικά θέματα προς συζήτηση:

Γνωρίζεται κάποιον που θα αναλάμβανε την κατασκευή του σε προσιτή τιμή και πολύ καλο αποτέλεσμα ?

Θα ήθελα να ρωτήσω σύμφωνα με τις εμπειρίες σας , μανιτάρια και ζωάνθους τι αντοχές είχαν σε υψηλές θερμοκρασίες ?

Γνωρίζεται κάποιο καλό site για αγορά φωτιστικού (το ενυδρείο λογικά θα είναι σε διαστάσεις περίπου 40x40x40 ) είτε κάποιο site ελληνικό που θα είχε το ηλεκτρολογικό υλικο για καποια diy κατασκευή ?

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-16, 19:03
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καλώς όρισες φιλε (όνομα) στο φόρουμ μας και σου εύχομαι καλη επανεκκίνηση στα αλατια!
Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σου κολλήσουν το ενυδρείο και να στο στείλουν αλλα γιατι δεν δοκιμάζεις να το κολλήσεις εσυ μιας και ειναι μικρο;
Θα βγάλουμε τα μέτρα θα σχεδιάσουμε και το σαμπ πλάτης θα γίνουν και οι τρύπες της υπερχείλισης απο τον τζάμα και εσυ απλα θα τα κολλήσεις αγοράζοντας μια σιλικόνη!
οταν λες υψηλές θερμοκρασίες τι εννοείς;
Τι φωτιστικο θέλεις να φτιάξεις;
Καλη συνεχεια να εχεις και για οποιαδήποτε απορία σου αν γνωρίζουμε με πολύ χαρά να βοηθήσουμε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voas : 21-12-16 στις 20:48
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-16, 23:27
LiteReef Ο χρήστης LiteReef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Να σαι καλα !!

Γιάννη με λένε !

Εφόσον ο τζαμάς είναι καλός δεν υπάρχει πρόβλημα να το κάνω και εγώ εννοείται ! έχω κολλήσει ήδη ενα ενυδρείο ,το θέμα ειναι πως στο ήδη υπάρχον ενυδρειο ο τζαμάς τα εκοψες όπως νάναι. αυτό φοβάμαι γιαυτό και ήθελα να το αναλάβει κάποιος ειδικός !

Κανένα led σκεφτόμουν απο φωτισμό αν και θα προτιμούσα κάποια έτοιμη λύση , με τα κοράλια που θέλω να βάλω και σε αυτά τα λίτρα και 30 και 40 watt θα ειναι υπέραρκετο !

Για τις θερμοκρασίες ρωταω γιατί Κρήτη εχει ειδικά το καλοκαίρι αυξημένες θερμοκρασίες , εγώ όμως 1 μήνα το καλοκαίρι λόγω εργασίας πρέπει να φευγω οπότε το ενυδρειο (περα απο το ταισμα των ψαριών ) μενει χωρίς καποια επίβλεψη ατομου που να ξέρει. Η λύση τώρα είναι το ενυδρειο πρωτον να ειναι κλειστό για να μην εχω εξάτμιση (θα παρέχεται οξυγόνο μεσω αεραντλίας - η λύση αυτόματης αναπλήρωσης που φαίνεται ριψοκίνδυνη για τυχόν κολλήματα της αντλίας) και η ψύξη θα γίνεται μέσω ενός κανονικού ανεμιστήρα που θα τον ανοιγοκλείνω μέσω wifi. Το θέμα είναι πως αν κάτι δεν λειτουργήσει καλά ενδεχομένως να ανέβουν οι θερμοκρασίες και 29-30 (με t5 150watt σε ενυδρείο 200 λίτρων καλοκαίρι το ενυδρείο ανέβασε μέχρι 31 χωρίς ψύξη και αυτό 2 μέρες τις υπόλοιπες πήγαινε μέχρι 29 ,στο τωρινό που ενυδρείο δεν με απασχολούσε καθώς ήταν γλυκού νερού Αμαζονίου οπου τετοιες θερμοκρασιες δεν ειναι τόσο ασχημες ... στο θαλασσινό ομως είναι ζόρι γιαυτό ρωταω αν καποιος σε τέτοιες θερμοκρασίες ειχε ζημιές κτλ σε μανιταρια η ζωάνθους -προφανως δεν μιλάμε για ακροπόρες )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-16, 23:47
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

καλη επανοδο και απο μενα

ειναι πραγματι ενα θεματακι η θερμοκρασια. καλο ειναι να μην φτασεις σε αυτα τα νουμερα αλλα επιδει το cooler ειναι και λιγο πανακριβο μαλλων το βλεπω αναποφεφκτο. η ψυξη με ανεμιστιρα ειναι ισος η μονη χαμηλου κοστους επιλογη αλλα πρεπει καποιος να ανπλιρωνει την εξατμιση. με σκιμερ μεσα στο ενυδρειο δεν νομιζω οτι θα χρειαστεις αεραντλεια. αμα βρεις καποιον να σου ανπλιρωνει την εξατμιση με νερο οζμοσης τοτε δεν θα εχεις προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-16, 00:05
LiteReef Ο χρήστης LiteReef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη επανοδο και απο μενα

ειναι πραγματι ενα θεματακι η θερμοκρασια. καλο ειναι να μην φτασεις σε αυτα τα νουμερα αλλα επιδει το cooler ειναι και λιγο πανακριβο μαλλων το βλεπω αναποφεφκτο. η ψυξη με ανεμιστιρα ειναι ισος η μονη χαμηλου κοστους επιλογη αλλα πρεπει καποιος να ανπλιρωνει την εξατμιση. με σκιμερ μεσα στο ενυδρειο δεν νομιζω οτι θα χρειαστεις αεραντλεια. αμα βρεις καποιον να σου ανπλιρωνει την εξατμιση με νερο οζμοσης τοτε δεν θα εχεις προβλημα.
Nα σαι καλα !!

1) θα είναι κλειστό με τζάμι και θεωρητικά δεν θα έχω καθόλου εξάτμιση.Ο ανεμιστήρας δεν θα χτυπάει μεσα στο ενυδρείο και δεν θα φεύγει νερό ουσιαστικά,θα είναι κανονικός ανεμιστήρας δωματίου ο οποίος θα μπεί μπροστα στο ενυδρείο και θα το ψύχει εξωτερικά ,επίσης θα μπεί ανεμιστηράκι αναμεσα στο φωτιστικό και στο τζάμι-καπακι προκειμένου να γλιτώσω την αυξηση θερμοκρασίας

2) Έχεις ένα δίκιο εδω ! αν είναι και τύπου Berlin νομίζω ένας λόγος περισσότερο !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-16, 00:43
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Γεια σου Γιάννη!
Αμα εχεις ξανά κολλήσει δεν το συζητάμε καν,απλα βρες εναν άλλον τζάμα!
Εαν σκέφτεσαι Λεντ ειναι λιγο δύσκολο το κλειστώ καπάκι!
Για πιο λόγο δεν θέλεις την αυτ. Αναπλήρωση,σε ενα δοχείο θα εχεις νερο α.ο.!
Με ανοιχτό καπάκι και ανεμιστήρα απο πανω δεν νομιζω να ανεβάσεις τέτοιες θερμόκρασιες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-16, 01:36
LiteReef Ο χρήστης LiteReef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Γιάννη!
Αμα εχεις ξανά κολλήσει δεν το συζητάμε καν,απλα βρες εναν άλλον τζάμα!
Εαν σκέφτεσαι Λεντ ειναι λιγο δύσκολο το κλειστώ καπάκι!
Για πιο λόγο δεν θέλεις την αυτ. Αναπλήρωση,σε ενα δοχείο θα εχεις νερο α.ο.!
Με ανοιχτό καπάκι και ανεμιστήρα απο πανω δεν νομιζω να ανεβάσεις τέτοιες θερμόκρασιες!

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Νίκο (καλά λέω ? Διαβαζα για το δικό σου ενυδρείο , επι της ευκαιρίας έχεις βγάλει πολύ όμορφο αποτέλεσμα και με τα ζωάνθους της παραγγελίας θα γίνει πολύ όμορφο !! )

Γιατί το λες αυτό με το led και το κλειστό καπάκι ?

Αναπλήρωση δεν θέλω γιατί θα λείπω αρκετές μέρες και η μόνη μου σωτηρία είναι μία φίλη που θα πηγαίνει να ταιζει τα ψάρια μια φορα την ημέρα , αν όμως ω μη γένοιτο κολλήσει κάποιο φλοτέρ ή η αντλία ή τέλος πάντων υπάρξει κάποια επιπλοκή εύκολα μπορεί να γίνει το κακό (μου έχει συμβεί στο πρώτο μου reef να κολήσει η αντλία με αποτέλεσμα γυρνόντας απο ολιγοήμερες διακοπές να βρώ αλατότητα στο 1030+ ,11 ακροπόρες άσπρες και ευτυχώς δεν είχα κάποιο ψάρι στο ενυδρείο, τα μανιτάρια και τα ζωάνθους πάντως να αναφέρω ότι πέρα απο ένα στρεσάρισμα επιβίωσαν κανονικά )
οπότε η λύση που έδωσα σε αυτό ειναι το κλειστο καπάκι.

Απο εκει και πέρα τώρα κλειστο καπακι=ανέβασμα θερμοκρασίας , οπότε η λύση που σκέφτηκα είναι να βάλω led (αντι για τ5 που θα ανεβάζουν θερμοκρασία ) και στην ψύξη να βασιστώ στον ανεμιστηρα και σε οποιο άλλο τρόπο ψύξης βρω με τα δεδομένα που εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-16, 20:33
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LiteReef Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Νίκο (καλά λέω ? Διαβαζα για το δικό σου ενυδρείο , επι της ευκαιρίας έχεις βγάλει πολύ όμορφο αποτέλεσμα και με τα ζωάνθους της παραγγελίας θα γίνει πολύ όμορφο !! )
Ευχαριστώ φιλε να είσαι καλα!

Γιατί το λες αυτό με το led και το κλειστό καπάκι ?
γιατί τα λεντ δεν μπορούν να μπουν επιφάνεια όπως οι τ5!
Αναπλήρωση δεν θέλω γιατί θα λείπω αρκετές μέρες και η μόνη μου σωτηρία είναι μία φίλη που θα πηγαίνει να ταιζει τα ψάρια μια φορα την ημέρα , αν όμως ω μη γένοιτο κολλήσει κάποιο φλοτέρ ή η αντλία ή τέλος πάντων υπάρξει κάποια επιπλοκή εύκολα μπορεί να γίνει το κακό (μου έχει συμβεί στο πρώτο μου reef να κολήσει η αντλία με αποτέλεσμα γυρνόντας απο ολιγοήμερες διακοπές να βρώ αλατότητα στο 1030+ ,11 ακροπόρες άσπρες και ευτυχώς δεν είχα κάποιο ψάρι στο ενυδρείο, τα μανιτάρια και τα ζωάνθους πάντως να αναφέρω ότι πέρα απο ένα στρεσάρισμα επιβίωσαν κανονικά )
οπότε η λύση που έδωσα σε αυτό ειναι το κλειστο καπάκι.
για ότι περιέγραψες χρειάζεσαι αυτ. αναπλήρωση εάν θέλεις την αποψη μου!
κρατάς έτσι σταθερές παραμέτρους και μηδενίζεις τις απότομες μεταβολες!
υπάρχουν αξιόπιστες αυτ αναπλ. με καλα φλοτερ!


Απο εκει και πέρα τώρα κλειστο καπακι=ανέβασμα θερμοκρασίας , οπότε η λύση που σκέφτηκα είναι να βάλω led (αντι για τ5 που θα ανεβάζουν θερμοκρασία ) και στην ψύξη να βασιστώ στον ανεμιστηρα και σε οποιο άλλο τρόπο ψύξης βρω με τα δεδομένα που εχω.
αν μπορείς να βάλεις ένα ελεγκτή θερμοκρασίας και εκει πανω να βάλεις έναν θερμαντήρα για την θέρμανση και 3 ανεμιστηρακια pc 10cm στην επιφάνεια του νερου για την ψύξη!
καλη συνεχεια φιλαράκι!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-16, 21:08
LiteReef Ο χρήστης LiteReef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Θα μπει ενας stc-1000 είναι στο προγραμμα !!

Για αυτόματη αναπλήρωση μεχρι το καλοκαιρι θα το σκεφτώ ,ενδιαφέρον εχει και αυτη της tunze που δεν ειναι με φλοτερ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-16, 22:11
Chainis Ο χρήστης Chainis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-08-2016
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Γιάννη με το καλό!Αν χρειαστείς χέρια...μην διστάσεις.Έχω κοπίδι για πλέξιγκλας αν σου φανεί κάπου χρήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-16, 22:49
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Καλη αρχη και απο μενα , αν και αυτα που θελεις να βαλεις δεν εχουν απαιτησεις ,και ενα απλο 60αρι ετοιμο χωρις σαμπ ειναι μια χαρα για αυτα (εκτος απο τις μεγαλες θερμοκρασιες που ειναι αλλο θεμα)
Ουτε σκιμερ δεν χρειαζεσαι για αυτα , αλλαγες νερου καθε 10 μερες και εισαι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-12-16, 00:52
LiteReef Ο χρήστης LiteReef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chainis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη με το καλό!Αν χρειαστείς χέρια...μην διστάσεις.Έχω κοπίδι για πλέξιγκλας αν σου φανεί κάπου χρήσιμο.
Ευχαριστω πολύ να σαι καλά !!! είμαστε και κοντά οπότε αν χρειαστώ βοήθεια κερνάω καφέ !!(Το ονομα σου?)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη και απο μενα , αν και αυτα που θελεις να βαλεις δεν εχουν απαιτησεις ,και ενα απλο 60αρι ετοιμο χωρις σαμπ ειναι μια χαρα για αυτα (εκτος απο τις μεγαλες θερμοκρασιες που ειναι αλλο θεμα)
Ουτε σκιμερ δεν χρειαζεσαι για αυτα , αλλαγες νερου καθε 10 μερες και εισαι οκ
Σε ευχαριστώ Μιχάλη (καλά μάντεψα? ) ,πιστεύω έτσι όπως θα στηθεί δεν θα έχω απώλειες ,αλλά θα το δούμε και στην πορεία !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-12-16, 16:14
Chainis Ο χρήστης Chainis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-08-2016
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LiteReef Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολύ να σαι καλά !!! είμαστε και κοντά οπότε αν χρειαστώ βοήθεια κερνάω καφέ !!(Το ονομα σου?)
Στέφανος (Θέρισσος)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-12-16, 14:29
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

γεια σου φίλε και χρόνια πολλά!
πως πάει το project?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-17, 18:47
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Συνεχίζουμε με την κατασκευή. Γραψε μας σε ποια φαση βρίσκεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-03-17, 09:57
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

υπάρχει κάποιο νέο στην όλη φάση που βρίσκεσαι φίλε;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-07-17, 20:41
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Lightbulb

Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kiddo Reef Project DIY 190 λίτρα kiddo Reef 127 07-10-16 14:11
νεο nano reef project 60l. Giwrgos P. Nano Reef 53 14-10-12 12:40
25 λίτρα nano reef, τι πρόσθετα για τα κοράλλια ; greenjanek Nano Reef 4 22-03-12 22:34
25 λίτρα nano reef μπορώ ? Ναι (updated #33) greenjanek Θαλασσινό νερό - Γενικά 32 13-02-12 18:39
Nano Reef Project, Boyu mt-50 banik Nano Reef 2 29-10-08 18:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06735 seconds with 13 queries