Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-06-16, 09:50   #1
Βοηθεια για επανεναρξη ενυδρειου
 
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21
Member
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος 06-06-16, 09:50
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μετα απο περιπου 1,5 χρονο που ειχαν πεθανει οτι ψαρακια ειχα και το ενυδρειο καθεται ετσι, με το νερο εκεινο ακομα, αποφασισα να ξανασχοληθω.

Με online calculator, ειναι 40L το ενυδρειο μου.

Να το κανω ομορφο, οπως θελω, με αμμο και ψευτικο ντεκορ απο petshop όπως αυτό ας πούμε https://www.youtube.com/watch?v=53cuTskgnNw αλλα να βαλω και αεραντλια να βγαζει μπουρμπουληθρες και λοιπα αποθημενα

Θελω να πεταξω ο,τι εχει μεσα, πλην λάμπας, θερμοστάτη και φίλτρου που λειτουργούν, να παρω αλλο χαλικι/αμμο και αυτην την φορα να μην μπλεξω ουτε με σαλιγκαρια ουτε με φυτα.

Απλα αυτην την φορα, θελω να κατσω, οσο και αν παρει, και να το στρωσω σωστα με εναν οδηγο απο το φορουμ. Να παρω κιτ μετρησεων κλπ και να το στρωσω σωστα, οσο χρονο και εαν παρει.

Στοχος ειναι να μπουνε καπου στα 6 neon tetra ή cardinal tetra, να μοιαζει λιγο τροπικο το ενυδρειο, μόνα τους. Καλά δεν είναι;

Τα πραγματα που θα κρατησω, οπως φιλτρο κλπ, με τι να τα καθαρισω; Ζεστο νερο; Στο φιλτρο, το σφουγγαρι να το κρατησω ή να αγοράσω άλλο; Θυμάμαι πριν καιρό που ασχολούμουν λίγο, ήταν ένα σακουλάκι που ήταν να μπει στο φίλτρο για ωφελιμα βακτήρια κλπ, θα χρειαστω;

Επισης, να αγορασω υγρο στρωσιματος απο το pet shop ή καλύτερα με τροφή ή κάτι τέτοιο σιγά-σιγά;

Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 3693
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-16, 10:06
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Θέλεις να κάνεις το ενυδρείο όπως αυτό του βίντεο; Δηλαδή με ψεύτικα κοράλλια και λοιπά θαλασσινά διακοσμητικά; Κατ' αρχήν το ενυδρείο σου είναι μικρό για καρδινάλιους. Αυτά ειναι κοπαδοψαρα και θέλουν και μεγαλούτσικο ομάδα αλλά και μήκος στο ενυδρείο. Στα 40 λίτρα έχεις πολύ περιορισμένες επιλογές. Θα σου πουν κι άλλα.παιδια τη γνώμη τους αλλά εγώ θα σε προέτρεπα να μην επιχειρήσεις κάτι τέτοιο. Τα ψεύτικα διακοσμητικά μπορεί να σου ξεράσουν στο νερο επικίνδυνες ουσίες είτε από τα υλικά που είναι κατασκευασμενα είτε από τα χρώματα τους. ¶σε που θα σου πιάσουν άλγη και θα παρουσιάζουν με εικόνα άσχημη.; Επιπλεον δε θα ταιριάζει το ντεκόρ με τα ψάρια σου που θα είναι γλυκού νερού. Όσο για το φίλτρο, μπορείς να το καθαρισεις με ζεστό νερό και ξύδι και καλό ξέπλυμα. Χρησιμοποιήσει ένα.καινουριο σφουγγάρι που να μην έχεις χρησιμοποιήσει με απορρυπαντικα κτλ. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να πας σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, τώρα που είναι αρχή σκέψου το, να ξέρεις ότι αυτά τα λίτρα θα σε περιορίσουν αρκετά. Το φίλτρο σου ποιο είναι; Την αεραντλία τη θέλεις για οξυγόνωση ή για ομορφιά; Οξυγόνωση μπορείς να πετύχεις με την ανατάραξη του νερού από το σπρέι μπαρ του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-16, 10:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Είναι το ίδιο ενυδρείο? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80107
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-16, 11:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλή η ιδέα σου να αρχίσεις από την αρχή, αλλά σε 40 λίτρα έχεις ελάχιστες επιλογές.
Για τα ψεύτικα διακοσμητικά δεν θα το συζητήσω καθόλου, πεταμένα λεφτά και επικίνδυνα. Μόνο φυσικά υλικά όπως πέτρες και ξύλα, να είναι όμως κατάλληλα για ενυδρείο αλλά και για τους κατοίκους, γιατί πχ αν οι πέτρες ή ο βυθός είναι ασβεστολιθικά θα σου ανεβάζουν σκληρότητες που για πολλά ψάρια δεν πρέπει.
Και τα αληθινά φυτά μη τα φοβάσαι, το αντίθετο, να τα επιδιώκεις, μόνο καλό κάνουν.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-16, 11:52
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις ενα μονομαχο και να ειναι βασιλιας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-16, 13:40
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ναι, δυστυχως το ιδιο ενυδρειο ειναι, και τοτε ειχα κανει πολλες χαζομαρες, τις οποιες δεν θελω να επαναλαβω.

Το παρον φιλτρο ειναι ενα Hydor το οποιο στην συσκευασια του ελεγε οτι κανει για 30L. Το είχα από παλιά, και το χρησιμοποιύσα σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο, κάπου στα 8L το υπολογιζω. ¶μα το καθαρίσω καλά με τον τρόπο που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω και αγοράσω ένα νέο σφουγγαράκι, άρχοντας ή το φίλτρο μου δεν κάνει; Αν αγοράσω κάτι τέτοιο, που βλέπω έχει και ένα άλλο υλικό, άρχοντας;



Την αεραντλία την ήθελα για ομορφιά, μ'αρέσει πολύ.Απ'αυτά που μου λέτε αποφάσισα να μην βάλω ψεύτικα διακοσμητικά, αλλά κάτι στυλ Πέτρα, με φυτά γύρω γύρω ή κάτι τέτοιο. Βρήκα ένα διακοσμητικό που μ'άρεσε (πέτρα, αληθινή) και έβγαλα φώτο και τα είδη φυτών που έχουν αυτήν την στιγμή στο PetShop. Τα φυτά τα φοβάμαι λόγω σαλιγκαριών βασικά, δεν τα πάω καθόλου θέλω να ξεμπλεξω. Ρίξτε μια ματιά και πείτε μου ποια θα ήταν καλά για το ενυδρείο







Επίσης, μερικά φυτά έχουν γύρω-γύρω κατι κλωστουλες (αλγη ειναι?) ρωτησα τον ιδιοκτητη του μαγαζιου γι'αυτο, και μου εδειξε μια γαριδουλα που λεει οτι κανει πολυ καλη δουλεια και οτι τα καθαριζει, νομιζω ηταν η Caridina Japonica δεν ειμαι σιγουρος. Κανει να μπει σε τοσο μικρο ενυδρειο ή οχι;

Ακόμη, αυτά τα τεστάκια κάνουν κοντά στο 20ρικο, αουτς, αλλα ειναι καλα;




Για μονομάχο το σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν ξέρω, είχα και παλιά και πολύ μοναχικός, ήθελα κάτι πιο στυλ κοπαδάκι. Γενικα πείτε μου δοκιμασμένους/εύκολους συνδιασμούς για το ενυδρειάκι μου εκτός αν η ιδέα μου για 5-6 τετρα νεον ειναι μια χαρα

Όσον αφορά το χαλίκι/άμμο, εγώ αρχικά σκεφτόμουν για άμμο αλλά ο ιδιοκτήτης είπε ότι δεν θα αναπνέουν τα φυτά και μου πρότεινε ένα χαλίκι-λίπασμα, που ψιλοκοκκίνιζε. Καλό θα'ναι;


Για καινουργιο ενυδρειο βασικα δεν το σκεφτομαι, γιατι εκτος του οτι θελει σχετικα αρκετα χρηματα για να αγορασω καινουργιο, εχω ενα τραπεζακι του ικεα που εδω και χρονια εχω πανω το ενυδρειο και οι διαστασεις ειναι τσιμα-τσιμα. Αμα παρω μεγαλυτερο θα χρειαστω και επιπλο και μετα το κοστος ανεβαινει κι'αλλο.


Οσον αφορα για το στρωσιμο, αμα παρω Sera Filter Biostart ή Bio Nitrivec, δεν θυμαμαι πιο ηταν, και ακολουθησω πιστα τις οδηγιες κλπ, θα ειμαι μια χαρα; Υπαρχει καποιος οδηγος που αφορα μονο τα ειδικα σκευασματα οπως αυτα;


Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας, εαν μπορειτε απαντηστε σε οσα περισσοτερα απο τα ερωτηματα μου γινεται, ωστε το απογευμα που εχω ελευθερο χρονο να αγοραζω οτι χρειαζεται και να ξεκινησω δουλεια!


-------------------------
Α και κάτι που ξέχασα, ο ιδιοκτήτης μου πρότεινε να μην πάρω αεραντλία και αερόπετρα σε συνδιασμό με τα φυτά, γιατί τα φυτά ενοχλούνται. Ισχύει;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TheMiltos21 : 06-06-16 στις 13:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-16, 19:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Φίλε Μίλτο θα προσπαθήσω να βοηθήσω
έχοντας πάντα υπόψη ότι το ενυδρείο σου είναι αρκετά μικρό και πρέπει να προσέξεις τι ζωντανά θα βάλεις για να μη τα ταλαιπωρήσεις.
-για φίλτρο είναι καλή επιλογή το Aquael turbo filter 500 γιατί έχει στον κάδο χώρο για βιολογικό υλικό (τα πορώδη που φαίνονται)
-την αεραντλία δεν την χρειάζεσαι (παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις) αλλά αν σ' αρέσει βάλτην
-η πέτρα που σ' άρεσε είναι πολύ ογκώδης και θα σου πάρει πολύτιμο χώρο απ' το ενυδρείο. Αν θέλεις βρες μια μικρότερη (απ' τη φύση) ή βάλε καμιά μικρή ρίζα.
-τα φυτά του πετσοπ αν έχουν άλγες καλύτερα να τα αποφύγεις (τα βλέπω και ακριβά) και ψάξε στις αγγελίες του φόρουμ να βρεις μερικά εύκολα και ανθεκτικά (βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες, ανούμπιες κλπ).
-στο βυθό ένα απλό ψιλό χαλικάκι αρκεί. Tα υποστρώματα με λιπάσματα εκτός του ότι δεν χρειάζονται για εύκολα φυτά μπορεί να σε γεμίσουν άλγες.
-για στρώσιμο αν δεν μπορείς να βρεις μπόλι από υγιές ενυδρείου κάποιου φίλου εκεί κοντά, θα πρότεινα να στρώσεις με τη μέθοδο της τροφής και να μην εμπιστευτείς τα σκευάσματα (διάβασε τα υπομνήματα για το στρώσιμο).
- το βασικό είναι να αποφασίσεις τι ζωντανά θα φιλοξενήσεις με βάση τις ανάγκες τους κι αυτά που μπορείς να προσφέρεις.
Μια καλή επιλογή είναι ένας μονομάχος αλλά θα τολμούσα να προτείνω :
-αν θέλεις κρύου νερού μια 4άδα Tanichthys albonubes "White Cloud Minnow" ή
-με άμμο στο βυθό ένα ζευγάρι Neolamprologus multifasciatus ή τέλος
-μια 4άδα αρσενικά Poecilia wingei (Endler)

Πριν από το κάθε βήμα να ρωτάς εδώ για να μη κάνεις λάθη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 06-06-16 στις 19:42
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-16, 23:40
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση

Δυστυχώς δεν έχω φίλο για μπόλι αυτήν την στιγμή.

Η πέτρα από τη φύση μπορεί να'ναι οποιαδήποτε αρκεί να καθαριστεί με ζεστό νερό και ξύδι;

Η άμμος έχει διαφορά με τα φυτά σε σχέση με το απλό χαλίκι; Διότι πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ η άμμος και ήθελα να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.


Από τα ψαράκια, μου άρεσαν πολύ και τα πρώτα (σαν μινι μονομαχοι ειναι) και τα Endler (μου θυμιζουν αρκετα τα guppies κλπ που ειχα παλια, υποθετω ανοικουν στην ιδια οικογενεια). Τα δευτερα δεν με ξετρελαναν ειναι η αληθεια χαχα. Τα Endler κάνουν για ενυδρείο με άμμο;

Γενικότερα, ας πούμε ότι εγώ πάω στο Pet Shop αύριο. Ποια θα είναι η λιστα μου;

1) πακετακια αμμου
2) το aquael 500 φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-16, 07:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Βάλε μια αγγελία για μπόλι μήπως βρεθεί κάποιος.
Στο βυθό βάλε ψιλό χαλικάκι αν δεν επιλέξεις τα N.multifasciatus. Η άμμος δυσκολεύει κάποια φυτά.
Αν δεν βάλεις μονομάχο βάλε ότι πέτρα θέλεις (εκτός από κάποιες που φαίνονται επάνω τους ρινίσματα μετάλλων).
Η λίστα σου περιλαμβάνει : φίλτρο, αντιχλώριο (καλύτερα Seachem Prime), υλικό για βυθό, υγρά τεστ (όχι ταινίες) για αμμωνία/νιτρώδη/νιτρικά.
Αφού στήσεις το ενυδρείο όπως περίπου σ' αρέσει και βάλεις να λειτουργεί και το φίλτρο μετά συζητάμε για το στρώσιμο (αν δεν βρεθεί μπόλι).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-16, 14:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το στησιμο ενυδρειου καλοκαιριατικα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο.
Αν επιλεχθουν ιδιως ψαρια κρυου νερου, χρειαζεται ψυξη και κοντρολερ και δεν υπαρχει χρονος για κατασκευες. (εκτος αν υπαρχουν ηδη)
Ο μονομαχος ειναι πιο ευκολος γιατι ζει σε ψηλες θερμοκρασιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-16, 14:13
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Μαλιστα ωραια, ευχαριστώ πολύ. Η άμμος δεν κάνει για τα υπόλοιπα, ε;

Φυτά θα μπουνε μετα το καλοκαιρι;

Εχω μια συσκευασια αντιχλωριο ανοιχτη εδω και ενα χρονο, πειραζει να χρησιμοποιησω αυτην μεχρι να τελειωσει;

Για μονομαχο δεν το πολυσκεφτομαι ειναι η αληθεια

Αν, λεμε αν, αγορασω μεγαλυτερο ενυδρειο, απο τι μεγεθος και πανω να κοιταω;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-16, 14:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

25 και πανω για μονομαχο ή γαριδες red cherry
60 και πανω για μικρα ψαρακια
200 και πανω για ενυδρειο με περισσοτερες επιλογες ειδων και παρητηρηση συμπεριφορων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-16, 14:29
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Αχα καταλαβα. Υπαρχει προβλημα αν αρχικα το ενυδρειο μεινει χωρις φυτα, και τα φυτα μπουν επειτα, γιατι στο πετσοπ ειπαν δεν θα ξαναφερουν φυτα τωρα το καλοκαιρι, και με αγγελιες δυσκολα να μπλεξω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-06-16, 14:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα βρεις στις αγγελιες κλαδεματα
-------------------------
Και να ξαναδιαβασεις τα παλια σου θεματα http://www.aquatek.gr/vb/search.php?searchid=7677040
Τωρα βεβαια θα ξερεις οτι πολλα μηνυματα απο αυτα, σου ελεγαν την αληθεια που δεν ηθελες να πιστεψεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-06-16 στις 14:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-06-16, 14:44
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παντως, απο 60 και πανω εχει πολλες ενδιαφερουσες προτασεις. Απλα, ξαναρωτω εγω, η αμμος με περιοριζει πολυ οσον αφορα τα ψαρακια η μονο στα φυτα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-06-16, 20:23
GKatidis Ο χρήστης GKatidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Η δικη μου αποψη ειναι πωςοτιδηποτε κατω απο 60lt δεν αξιζει. Τωρα που ξεκινας απο την αρχη, ειναι ευκαιρια να το κανεις σωστα. Απλα η αποψη μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 07-06-16 στις 20:42
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-06-16, 14:19
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Στον καθαρισμο του ενυδρειου, συνειδητοποιησα οτι θελει αλλη λαμπα, και ενω πηγα να τριψω τον θερμοστατη, εχοντας τον βυθισμενο σε ζεστο νερο, σαν να "ξεβιδωθηκε" το πανω με το κατω μερος, και βγηκαν λιγες μπουρμπουληθρες.. υποθετω οτι πηρε νερο κι οτι δεν κανει για ενυδρειο πλεον..

Οποτε.. αν εξαιρεσουμε την βαση του νεου ενυδρειου, αρχιζει να φαινεται καλη ιδεα η αγορα μεγαλυτερου

Μάλλον θα πάω μεθαύριο σε ένα μεγάλο πετ-σοπ λιγο εξω απο την πολη, τι μεγεθη να κοιταω και τι τιμες περιπου να περιμενω αντιστοιχα;

Ευχαριστω
-------------------------
Κανείς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TheMiltos21 : 08-06-16 στις 14:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-06-16, 14:26
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Εγω θα προτεινα να ριξεις μια ματια και στις αγγελιες εδω μεσα. Βγαινουν κατα καιρους πολυ καλες προσφορες!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-06-16, 17:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TheMiltos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι μεγεθη να κοιταω και τι τιμες περιπου να περιμενω αντιστοιχα;
Μη βιαστείς να αγοράσεις. Δες και τις αγγελίες όπως λέει η φίλη πιο πάνω.
Υπολόγιζε και τον επιπλέον εξοπλισμό που θα χρειαστείς (να σκέφτεσαι και για ένα εξωτερικό φίλτρο).
Τελείως τυχαία και μόνο για το μικρότερο (το μεγαλύτερο είναι πάντα προτιμότερο) μέγεθος ενυδρείου που μπορεί να στηθεί αξιοπρεπώς για λίγα ψαράκια, μερικές ενδεικτικές επιλογές:
http://aquariumshop.gr/shop/eksoplis...r-60-60x30x40/
http://www.petamazon.gr/index.php/fi...io-60li-detail
http://www.petsamolis.gr/%CF%80%CF%8...lt2050734.html
http://www.petshug.gr/products/psari...60-plus-detail
http://www.zoomall.gr/juwel-%CE%B5%C...%BF-record-600
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-06-16, 00:27
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Μαλιστα καταλαβα, ευχαριστω πολυ.

Μηπως καλυτερα να περιμενω για τελος καλοκαιριου, οπου θα φερουν και φυτα, και να γινει μια πιο σωστη και ολοκληρωμενη δουλεια;

Γενικα, αρχικα ειχα στο μυαλο μου να κανω μια καλη δουλειτσα με budget καπου στο 50ρικο. Αλλα με τις τωρινες εξελιξεις, λεω μαλλον καλυτερα να περιμενω κανα 3μηνο, και να παρω κατι ας πουμε της ταξης 150L+ και να γινει σωστη δουλεια. Να διαβασω κι αλλο στο φορουμ, και να γινει ενα σωστο και ομορφο αποτελεσμα με υγιη ψαρακια.

Οποτε, αμα δεν κανει κοπο, δωστε μου καμια προταση για μεγαλυτερα λιτρα (αν εχει και επιπλο μαζι ακομα καλυτερα).

Δεν ξερω και πολλα απο μαρκες, εχω ακουσει καλα λογια για την Eheim ας πουμε, αμα παρω κομπλε σετ της eheim θα ειμαι τζαμι; Δηλαδη υπαρχει καποιο κομπλε ενυδρειο που να περιεχει ηδη αξιοπρεπες εξωτερικο φιλτρο κλπ και να συμφερει αντι να τα αγορασω ξεχωριστα;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-06-16, 04:11
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TheMiltos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη υπαρχει καποιο κομπλε ενυδρειο που να περιεχει ηδη αξιοπρεπες εξωτερικο φιλτρο κλπ και να συμφερει αντι να τα αγορασω ξεχωριστα;
Δεν υπαρχει κομπλε ενυδρειο με εξωτερικο φιλτρο,συνηθως ειναι
με εσωτερικο φιλτρο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-06-16, 10:31
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει κομπλε ενυδρειο με εξωτερικο φιλτρο,συνηθως ειναι
με εσωτερικο φιλτρο.
Α, τοτε ας πουμε να παρω ενυδρειο που να μην ειναι κομπλε και να παρω ξεχωριστα φιλτρο; Εχει τοσο μεγαλη διαφορα ενα καλο εσωτερικο με ενα εξωτερικο;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-06-16, 14:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενυδρειο και το πολυ πολυ τη βαση θα παρεις σαν πακετο.
Τα υπολοιπα (φιλτρο, θερμαντηρα κλπ) θα τα παρεις ξεχωριστα, για να επιλεξεις τα πιο καταλληλα.
Αυτα που εχουν στα σετ, συνηθως βγαινουν "αχρηστα" γιατι ειτε ειναι για μικροτερα ενυδρεια, ειτε γιατι ειναι μαπα.
Το εξωτερικο φιλτρο ειναι παντα καλυτερο.
Και τα κινεζικα ενυδρεια (κατι anubias, rehau) και φιλτρα ειναι μια χαρα. Υπαρχουν και τα μεταχειρισμενα (αρκει να υπαρχει καποιος που να ξερεις να τα τσεκαρει οτι ειναι ΟΚ)
Μπορει να φτιαξει καποιος και μονος του σχεδον τα παντα. Τουλαχιστον τα βασικα (γυαλα, βαση, φιλτρο, φωτισμο) DIY και οικονομικα.
Βγαλε ενα μπατζετ που μπορεις να διαθεσεις και ανοιξε ενα θεμα, να σου κανουν προτασεις.

Θα ελεγα να πας χαλαρα και να εχεις ετοιμο στημενο και στρωμενο το ενυδρειο κατα τον Σεπτεμβρη για να υποδεχθει ψαρια.
Καλοκαιρι ειναι δυσκολη περιοδος, και και δεν προλαβαινεις και για ψυξη.


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-06-16, 09:58
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενυδρειο και το πολυ πολυ τη βαση θα παρεις σαν πακετο.
Τα υπολοιπα (φιλτρο, θερμαντηρα κλπ) θα τα παρεις ξεχωριστα, για να επιλεξεις τα πιο καταλληλα.
Αυτα που εχουν στα σετ, συνηθως βγαινουν "αχρηστα" γιατι ειτε ειναι για μικροτερα ενυδρεια, ειτε γιατι ειναι μαπα.
Το εξωτερικο φιλτρο ειναι παντα καλυτερο.
Και τα κινεζικα ενυδρεια (κατι anubias, rehau) και φιλτρα ειναι μια χαρα. Υπαρχουν και τα μεταχειρισμενα (αρκει να υπαρχει καποιος που να ξερεις να τα τσεκαρει οτι ειναι ΟΚ)
Μπορει να φτιαξει καποιος και μονος του σχεδον τα παντα. Τουλαχιστον τα βασικα (γυαλα, βαση, φιλτρο, φωτισμο) DIY και οικονομικα.
Βγαλε ενα μπατζετ που μπορεις να διαθεσεις και ανοιξε ενα θεμα, να σου κανουν προτασεις.

Θα ελεγα να πας χαλαρα και να εχεις ετοιμο στημενο και στρωμενο το ενυδρειο κατα τον Σεπτεμβρη για να υποδεχθει ψαρια.
Καλοκαιρι ειναι δυσκολη περιοδος, και και δεν προλαβαινεις και για ψυξη.


.
Εγινε σ'ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια για νεα αγορα ενυδρειου kokalo Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 14-12-12 23:26
βοηθεια για κατασκευη ενυδρειου nxr26 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 07-11-12 22:32
Βοηθεια σε αγορα ενυδρειου Roussaks Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-10-08 22:38
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΉ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Stathis Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 21-03-04 04:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08524 seconds with 13 queries