Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-11-15, 11:14   #1
ΞΑΦΝΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΓΚΑΠΥ
 
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89
Member
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος 06-11-15, 11:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα παιδια σημερα το πρωι εχασα την πρωτη θηλυκια γκαπινα μετα απο περιπου τρεις μηνες αγορας της και αφου πρωτα μου χαρισε γονους.Μου εκανε ιδιαιτερη εκπληξη γιατι μεχρι και χτες ηταν μεσα στην ενεργεια και ηταν απο τα λιγα ψαρακια που ξεχωριζα ισως επειδη γεννησε κιολλας.Αναλυτικα οι λεπτομερειες του ενυδρειου μαζι με τις μετρησεις ειναι οι εξης:
ΕΝΥΔΡΕΙΟ: HAILEA F60,εργοστασιακος φωτισμος 11W,θερμοστατης eheim 50w,φιλτρο hailea bt-200.Ειναι φυτεμενο με δυο anubias,ενα micorosorum pteropus και κερατοφυλλο για τους γονους.Εχτες το μεσημερι εγινε μια γενναια αλλαγη νερου γυρω στο 40% λογω επιβαρρυνσης του ενυδρειου απο την τροφη και οι μετρησεις που ειχα σημερα το πρωι ειναι οι εξης: ph 7.5,σκληροτητα 6.5dGH,αμμωνια 0,νιτρωδη 0,νιτρικα 20.Το -νεκρο- πλεον ψαρακι φαινεται ενταξει εξωτερικα χωρις καποιο σημαδι αρρωστιας.Γνωριζει κανενας απο που μπορει να προεκυψε ενας τοσο ξαφνικος θανατος σε ενα γεματο ενεργεια ψαρακι;Και τελος θα πρεπει να ξαναγινει μηπως αλλαγη του νερου εφοσον προηλθε θανατος;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Εμφανίσεις: 3266
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-15, 11:29
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν το σόκαρε η αλλαγή....Αλλά απο την εμπειρία μου με τα gabies, διαπίστωσα κάποιες φορές στρεσάρονται πολύ και "σκάνε"...Πχ αν έχεις περισσότερα αρσενικά απο θηλυκά πέφτει τρελό κυνήγι με αποτέλεσμα να τα "χάνεις"...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-15, 11:30
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Η αναλογια που τα ειχα ειναι 6 γκαπυ συνολικα (4 θηλυκα 2 αρσενικα).Αισιως μιλαμε για 3 θηλυκα και 2 αρσενικα.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-15, 11:37
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Να σημειώσω οτι τα Γκαπυ ζούμε απο 1-3 χρονια στα ενυδρεία, οταν τα παίρνουμε συνήθως ειναι φουλ ανεπτυγμένα και ετσι δεν ξέρουμε την ηλικία τους εκτος κι αν ειναι απο δίκη μας γεννα η φίλου.
Η υψηλή θερμοκρασια, πχ 26c που είπες οτι τα εχεις επιταχύνει τον μεταβολισμό τους και μικραίνει το προσδόκιμο ζωής τους.
Οποτε αν οι μετρησεις σου ειναι σωστές,κι αν το ψαρι σου δεν γνώριζες την ηλικία του ιςως ολοκλήρωσε τον κύκλο της ζωης του.
Αλλαγή νερου αφου έβγαλες το νεκρό ψαρι και δεν μετράς αμμωνια νιτρώδη δεν υπαρχει λογος να γινει άλλη εκτος απο την προκαθορισμένη.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-15, 11:40
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Για θερμοκρασια παραλειψη μου δεν εγραψα αλλα ναι johnpecn κυμαινεται γυρω στους 25 βαθμους.Δηλαδη να το κατεβασω κι αλλο το θερμοστατη να πιασω μια θερμοκρασια της ταξης των 23 βαθμων;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-15, 11:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κανε ενα κοπο και συμπληρωσε αυτη τη φορμα με οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις, για να υπαρχει καλυτερη εικονα.

Επειδη θυμαμαι τα προηγουμενα θεματα σου, το φιλτρο με ποιο τροπο στρωθηκε στην αρχη?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-15, 11:49
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Θα μπορούσες να την πας σταδιακά στους 23 αν ήθελες ,αλλα ξαναλέω οτι δεν το ανέφερα σαν λόγο θανάτου το 26 απλα οσο πιο υψηλή η θερμοκρασια επιταχυνεται ο κυκλος ζωης τους. Μιλάω παντα για θερμοκρασίες μεσα στα αποδεκτά όρια του εκάστοτε είδους.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-15, 12:09
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:59x33,5x49cm 60 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:3,5 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: -
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): guppy & neon
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):-
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 2 φορες την εβδομαδα μια αλλαγη 20% και μια αλλη 40%.Παλιοτερα γινοταν αλλαγη μονο μια φορα αλλα λογο των γονων υπαρχει μεγαλη επιβαρρυνση λογω των τροφων.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 5/11/15
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την ημερα φυλλαρακια Profish tropic star για τα μεγαλα και 3-4 tropical micro-vit basic σκονη για γονους
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7.6
KH:
GH:6.5 dGH
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):20
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ: sera aqua test
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: -
2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:Ενεργητικοτατο ακομα και μετα την γεννα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΟΡΕΞΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: -
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: -
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :-
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Το φιλτρο στρωθηκε χωρις ψαρια.Αρχικα εριχνα 1-2 φυλαρρακια τροφης στο ενυδρειο για περιπου 1,5-2 μηνες.Ωστοσο αργοτερα ενας συνχομπιστας μου εδωσε μπολι το οποιο μετα απο περιπου μια εβδομαδα εκανα μετρησεις και ηταν ολα καλα και τοτε μπηκαν και το 2 πρωτα ψαρακια για να μην υπαρχει μεγαλη επιβαρρυνση του φιλτρου.Σταδιακα μπηκαν και τα υπολοιπα.Στην αρχη το ταισμα γινοταν καθε δυο μερες ενω εδω και περιπου 1 μηνα γινεται καθημερινα με εξαιρεση μια μερα της εβδομαδας που δεν τρωνε καθολου.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-11-15, 12:50
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Γιώργο οι διαστάσεις που γράφεις δεν αντιστοιχούν σε 60 λίτρα αλλά σε 90 .

Επίσης, οι μετρήσεις που γράφεις έγιναν πριν ή μετά την αλλαγή νερού;
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-15, 13:37
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

moradin το να μου πουλησαν 60αρι με διαστασεις 90αριου λιγο δυσκολο για αυτο και σου στελνω το link (http://www.petamazon.gr/index.php/fi...io-60li-detail) για να πεισθεις οτι προκειται για 60αρι.Οι μετρησεις που ανεφερα εγιναν σημερα πολυ νωρις το πρωι.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-11-15, 13:44
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Δες κι εδώ που είχε ξανασυζητηθεί το θέμα με τις διαστάσεις του συγκεκριμένου ενυδρείου παλιότερα

Τα 20 νιτρικά μετά από αλλαγή 40% μου φαίνονται πάρα πολλά.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-11-15, 13:48
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο ενα μικρο κομματι καροτο που εβαλα για δυο γαριδουλες που εχω;Τα 20 νιτρικα υπαρχει περιπτωση να οδηγησαν σε θανατο του ψαριου;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-11-15, 13:59
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Το 20 δεν είναι θανατηφόρο, το 50 όμως μπορεί να είναι.
Εγώ προσωπικά όταν μετράω νιτρικά κοντά στο 20 προγραμματίζω αλλαγή νερού.

Παράθεση:
Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο ενα μικρο κομματι καροτο που εβαλα για δυο γαριδουλες που εχω;Τα 20 νιτρικα υπαρχει περιπτωση να οδηγησαν σε θανατο του ψαριου;
Αυτές τώρα τις αναφέρεις!
Πόσες μερές το αφήνεις το καρότο μέσα στο ενυδρείο;
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-11-15, 14:07
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

2 μερες το πολυ το αφηνω.Μπορει να οφειλονται αυτες οι μετρησεις στην συχνοτητα ταισματος των γονων;Προσωπικα οπως ανεφερα και παραπανω κανω μια αλλαγη νερου 20% στις 3 μερες και αλλο ενα 40% στην εβδομαδα.Χτες που εκανα αλλαγη να σημειωσω οτι εβαλα και αρκετο κερατοφυλλο για τους γονους.Δεν γνωριζω αν μπορει να παιζει και αυτο το ρολο του
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 20 δεν είναι θανατηφόρο, το 50 όμως μπορεί να είναι.
Εγώ προσωπικά όταν μετράω νιτρικά κοντά στο 20 προγραμματίζω αλλαγή νερού.



Αυτές τώρα τις αναφέρεις!
Πόσες μερές το αφήνεις το καρότο μέσα στο ενυδρείο;
Τις ανεφερα τωρα γιατι πραγματικα επειδη ειναι δυο χωνονται στα ξυλα και τα φυτα και σχεδον ποτε δεν τις βλεπω.Συγνωμη για την παραλειψη
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_89 : 06-11-15 στις 14:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-11-15, 14:12
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Το κερατόφυλλο μόνο καλό μπορεί να κάνει στην μάχη με τα νιτρικά, γιατί τα άλλα φυτά που έχεις είναι αργής ανάπτυξης και δεν τραβάνε μεγάλες ποσότητες.

Προφανώς ταΐζεις πολύ γι αυτό έχεις τόσο αυξημένες τιμές, παρακολούθησε το γενικά και προσπάθησε να μην ξεφεύγουν πάνω από 20-30.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-11-15, 14:15
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Μηπως θα ηταν καλυτερο να κανω 3 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου απο 25% για να ανανεωνεται, και μια φορα στις 2 εβδομαδες 40% ιδιαιτερα τωρα που τα μικρα ταιζονται 4φορες την μερα και αλλη μια τα ενηλικα;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-11-15, 14:16
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το 20 νιτρικα δεν ειναι θανατηφορο ουτε και το 50 αμεσα απλα κανουν ζημια στα ψαρια μακροπροθεσμα και καλο ειναι να τα κρατας κατω απο 10 .
Το ενυδρειο σου ειναι ιδια περιπτωση οπως και τα ριο της juwel οι διαστασεις τα δινουν 148 λιτρα και οι εταιρια 125 διοτι η εταιρεια σου μιλαει για 125 καθαρά. Ετσι και το δικο σου ειναι 80 κατι λιτρα αλλα η εταιρια σου λεει 60 καθαρα,ειναι και λιγο απλες κανα 67-70 καθαρά εισαι λογικά,μια χαρα λίτρα.
Επειδη για αρχάριος βλεπω το πας καλά κ εισαι και πολύ διαβασμένος θα σου ξαναπώ να κοιτάξεις την ιχθυοσυνθεση σου και σε βλεπω να κάνεις θαύματα.
Ο φωτισμός σου τελικά ποιος ειναι; γιατι η εταιρια δινει πιο πολλα βατ.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-11-15, 14:24
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ο φωτισμος μου ειναι 24W αλλα λογω τον γονων εδω και 1 μηνα τον εχω αλλαξει σε 11w διοτι διαβασα πως δεν κανει δυνατο φως για τα μικρα.Επομενως οταν γινουν 1-2 μηνων θα ξαναμπει ο εργοστασιακος (24w).
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξαφνικος θανατος platy.ποια η αιτια? sefis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 30-04-10 18:33
Ξαφνικος Θανατος ψαριων!! gtsia Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 09-10-08 20:23
ξαφνικος θανατος ψαριων Μικρος Αρχάριοι γλυκού νερού 13 28-03-07 09:29
Ξαφνικος θανατος κριμπενσις Mitsos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 05-04-03 15:13
ΞΑΦΝΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ!!!!! ASCCO1 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 29-01-03 14:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05970 seconds with 13 queries