Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-05, 13:19
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Η αιτια των θανατων ....και οι τροποι αντιμετωπισης.

Γεια χαρα ,

βασικα αυτο το ποστ ειναι συνεχεια του :

http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4189

Κοντολογις , σε ενα στρωμενο ενυδρειο 120 λιτρων με καλες μετρησεις εβαλα μερικα μικρα ψαρακια (rams,guppies,neon,colisa lalia κλπ) και σχεδον αμεσως αρχισε ο αποδεκατισμος των guppies σε ρυθμο τουλαχιστον ενα την ημερα ...οι φαγωμενες ουρες και πτερυγια (και τελικα και η δικη μου απειρια στην παρατηρηση) οδηγησαν στην εσφαλμενη εντυπωση πως προκειται για fin rot ...τελικα ομως τα πραγματα μπορει να μην ειναι και ετσι ...χανοντας και το τελευταιο μου guppy , εβαλα χθες 2 rummynose tetra ...σημερα το πρωι βρεθηκε το ενα νεκρο ...ο θανατος του ομως αποκαλυψε οτι το νεκρο ψαρακι δεχοταν post mortem επιθεση απο τα colisa και τα rams που τσιμπολογουσαν την ουρα του ...ετσι οι οποιες θεωριες για τον αρχικο θανατο των guppies ελεγχονται ...το περιεργο ειναι οτι ολα τα ψαρακια πριν το θανατο ειχαν καλη διαθεση και ορεξη και οσο και αν διαβασα συμπτωματα ασθενειων δεν βρηκα κατι να υπαρχει στα δικα μου ψαρια .

Καταληγω στα συμπερασματα :

1)υπαρχει καποια βακτηριακη μολυνση χωρις εμφανεις ενδειξεις
2)καποιο ψαρι (ή το dwarf frog) σκοτωνει τα μικροτερα , ενα καθε βραδυ(χλωμο σεναριο αφου οσο και αν ρωτησα ολα φαινονται φιλησυχα)

Το μονο που παρατηρησα σκουπιζοντας χθες τον βυθο ειναι αρκετα μικροσκοπικα ασπρα σκουλικακια (σαν λεπτες κλωστες) τα οποια απο την αναταραξη του βυθου παρασερνονταν απο το ρευμα ''χορευοντας'' καθετα πριν καταληξουν στο στομα ενος neon ή παρασυρθουν μεσα στο φιλτρο ...μιλαμε για μικρα που ειναι ορατα μονο εαν κολησεις τα ματια σου στο τζαμι...δεν ξερω εαν βοηθαει αυτο σε καποια διαγνωση.

Το χειροτερο παντως ειναι οτι ολοι αυτοι οι θανατοι μεσα σε τοσες λιγες μερες (και χωρις καμια ενδειξη για το τι φταει) μου εχουν δημιουργησει μια αδιαφορια για το ενυδρειο αυτο (ειναι το δευτερο αυτο , ενω στο πρωτο δεν ειχα τετοια αγνωστα προβληματα) και ενα εκνευρισμο που με κανει να εξισωνω το κοστος αυτων των μικρων ψαριων που εχω για λιγες μερες με το κοστος ολων των φαρμακων με τα οποια πρεπει να πειραματιστω (αφου δεν εχω διαγνωση) ...η εξισωση αυτη ειναι απαραδεκτη και κυνικη οταν μιλαμε για ζωα , το ξερω (φταει και το γεγονος οτι ειναι μικρα ψαρια,οτι τα colisa Ασιας δεν πολυζουν , οτι τα νεον κανουν 0,80 ευρω , αλλα παραμενει απαραδεκτη η εξισωση)

Οι λυσεις :

1) αγοραζω φαρμακα και τα ριχνω μεσα
2) βγαζω τα ψαρια που ενδεχομενως να ειναι επιθετικα (ποια αραγε ?)
3) τα βγαζω ολα και παιρνω αλλα (η τακτικη της στρουθοκαμηλου)

Καραντινα δυστηχως δεν υπαρχει διαθεσιμη.

Εαν καποιος εχει καμια συμβουλη , θα ηθελα την ακουσω.

Ευχαριστω ,

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-05, 14:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να καταλαβουμε καλυτερα...

Οι ουρες φαγωνονταν αφου το ψαρι χαιρετουσε ε?
Ειχες ενα νεκρο ψαρι χωρις προφανεις λογους.

Τα σκουλικακια που λες ειναι μια μορφη worms αλλα δυσκολο να φταινε για τους θανατους

Εκανες καμμια νεκροτομη και εξεταση σπλαχνων? (Τι λεω τωρα...)

Ο ροδοστομος πεθανε μεσα στο 24ωρο που τον εβαλες.
Μπορει να ειναι και τυχαιο.
Δεν εχει νοημα να βαλεις φαρμακα γενικως..
Ισως ενα treatment ολου του ενυδρειου με melafix και να μην μπει τιποτε νεο μεσα για 30 μερες.

Ο προμηθευτης τον ψαριων ηταν παντα ο ιδιος?

Για να ακουσουμε και αλλες γνωμες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-05, 14:41
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Για τις φαγωμενες ουρες , απλα ειδα νεκρο το ροδοστομο κολλημενο στην εισαγωγη του φιλτρου και ενα colisa να αρπαζει την ουρα , να το σερνει , να του φευγει και αντε παλι ...απλα υπεθεσα οτι μπορει να εκαναν και στα guppy το ιδιο και απλα να μην το ειδα (τα πτωματα τα εβγαζα αμεσως μολις τα εβλεπα απο το ενυδρειο) ...αυτο το γεγονος με εκανε να πιστευω πως δεν προκειται για φιν ροτ (επισης οι ουρες δεν ηταν ακριβως σαπιες)

τα ψαρια εκτος του frog και των 2 ροδοστομων που εβαλα χθες ειναι απο τον ιδιο προμηθευτη που ειναι ο πιο καθαρος που εχω παει μεχρι σημερα στην Αθηνα .

παντως πραγματικα , εαν δεν επροκειτο για ησυχα ψαρια εγω θα ελεγα οτι καποιος (colisa ή βατραχος) τα χτυπαει ...ειναι τοσο ξαφνικοι οι θανατοι με δεδομενη την καλη κατασταση των ψαριων πριν πεθανουν ...αλλα τι να κανω ? να βγαλω το βατραχο ? τα colisa ? ειναι αυτο που λες κιολας netblues : μπορει τυχαια γεγονοτα να συνδιαζονται με καποιο προβλημα και να με κανουν να ''κρεπαρω'' !

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-05, 14:42
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ισως ενα treatment ολου του ενυδρειου με melafix και να μην μπει τιποτε νεο μεσα για 30 μερες.
ή ίσως με Myxazin?
http://www.waterlife.co.uk/seaquariums/myxazin.htm

Πάντος βασικό είναι αυτό που είπε ο Σωτήρης(netblues) να μην μπει τιποτε νεο μεσα για 30 μερες. μέχρι να βρεθεί η αιτία !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03816 seconds with 12 queries