Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-04, 02:51
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή Στρωσιμο και μερικες αποριες

Την προηγουμενη παρασκευη ξεκινησα το στρωσιμο του νεου μου ενυδρειου 180 λιτρων με τη μεθοδο της αμμωνιας.

Φιλτρα
1) fluval 104 με τυρφη, σφουγγαρια, υαλοβαμβακα και μακαρονι
2) seachem pegaso 2 με αστερια (2 κουτια), siporax (1 κουτι), σφουγγαρι, υαλοβαμβακα

Φωτισμος
2 απλες λαμπες 80cm και μεσα στις επομενες μερες θα τοποθετηθουν και 2-3 Τ5.

Υποστρωμα
Ενα κουβα της sera και εναν της tetra.

Χαλικι
Χαλαζιακη αμμο

Παροχη C02

Θερμοκρασια 25-26 C

Διακοσμηση
2 σπηλιες φτιαγμενες απο ξυλα-κορμους και 1 σπηλια απο πετρες μη ασβεστολιθικες.

Φυτα
hydrocotyle verticillata
limnophila sessiliflora
anubias bacteri var. nana
rotala rotundifolia
cryptocoryne x willisii "lucens"
hygrophila polysperma "rosanevvig"
sinnersia rivularis
cardamine lyrata
ludwigia repens "rubin"
hygrophila corymbosa "siamensis"
lysimachia nummularia "aurea"

Kαι μερικα ακομα των οποιων δεν εχω προχειρα τα ονοματα.

Μετρησεις κανω καθε μερα.
Σημερα, λοιπον η αμμωνια εχει πεσει στα 2,0-3,0, νιτριτης ανεβηκε στα 5 mg/l , νιτρατης ειναι ακομα 0, ph 6, kh 3 dkh, gh 7 dgh.

Το ενυδρειο θα φιλοξενησει δισκους και μικροκιχλιδες.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης, επειδη εχω μπερδευτει καπως. Οταν το στρωσιμο με το καλο τελειωσει (αληθεια στη φαση που βρισκομαι ποσο χρονο ακομα θα χρειαστει??????????????) τοτε θα κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου και μετα θα βαλω τα ψαρια σταδιακα, η θα μπορω εντοσ μιας, δυο εβδομαδων να τα εχω βαλει ολα?
Η σκεψη μου ειναι για 2 δισκους, ενα κοπαδι νεον περιπου 15 ατομα, 5-6 ατομα Tateurndina ocellicauda, 2 ζευγη ραμιρεζι και αλλο ενα ζευγος μικροκιχλιδας, δεν ξερω ακομα τι, μερικα ancistrus μικρου μεγεθους, γαριδες, σαλιγκαρια. Πως σας φαινεται ο συνδυασμος?

Περιμενω εν αγωνιως συμβουλες
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-04, 06:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Απο τη μερα που ξεκινησες, απο 25 εως 35 μερες...
Ισως τα φυτα να λειτουργησουν σαν μπολι και να ολοκληρωθει ο κυκλος
λιγο νωριτερα. Οι μετρησεις ομως θα σου πουν το ποτε...Υπομονη.

Ενα απο τα πλεονεκτηματα του στρωσιματος με αμμωνια ειναι οτι λογω της μεγαλης αρχικης συγκεντρωσης αμμωνιας τα αναπτυσομενα nitrobacter και nitrosomonas πρεπει να φτασουν σε μεγαλους πληθυσμους για να μεταβολισουν αμμωνια και νιτρωδη. Κατ επεκταση, με την ολοκληρωση του κυκλου το βιολογικο φιλτρο ειναι ετοιμο να αναλαβει πληρες φορτιο, σε αντιθεση με το στρωσιμο με ψαρια, που χρειαζεται σταδιακή ιχθυφόρτιση.

Απο κει και περα ομως η μαζικη ή σταδιακη προσθηκη εξαρταται και απο αλλους παραγοντες, οπως δημιουργια ιεραρχιας (σε κιχλιδες) αλλά και απο την προέλευση των ψαριων... (πχ αν τα παρεις ολα μαζι απο το ιδιο μαγαζι και ζουν απο νερο του ιδιου φιλτρου, τοτε ελαχιστοποιεις την περιπτωση να μεταφερεις σε ενα υγιες ενυδρειο ενα βλαβερο μικροβιο/βακηριδιο.)

Ισως θα ειχε νοημα να αφησεις τους δισκους τελευταιους, ωστε να εχει σταθεροποιηθεί το πραγμα... ειδικοτερα αν σκοπευεις να πειραξεις το νερο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-04, 12:43
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Εγώ τους δίσκους θα τους κράταγα στους >=28 βαθμούς κι ας περιοριζόμουνα σε φυτά και ψάρια.

Δύο δίσκοι δεν είναι η καλύτερη ιδέα, εκτός και αν τους έχεις δει με τα μάτια σου να ζευγαρώνουν και να τα πηγαίνουν καλά Με αυστηρό πρόγραμμα αλλαγών νερού και διατήρηση σωστών συνθηκών νερού θα πήγαινα σε 4 δίσκούς (και πάλι λίγοι είναι αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα λόγο χωρητικότητας) και τίποτα άλλο μέσα.

Τους δίσκους όλους μαζί οπωσδήποτε.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-04, 13:22
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Re: Στρωσιμο και μερικες αποριες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Emmanuela
Φωτισμος
2 απλες λαμπες 80cm και μεσα στις επομενες μερες θα τοποθετηθουν και 2-3 Τ5.
Αν και δεν έχω την εμπειρία πρέπει να πω κάτι που έχω δει να αναφέρετε πολύ συχνά για τους Δίσκους.
Με τόσο φώς που θα βάλεις στο ενυδρείο το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις με μόνιμα στρεσαρισμένους Δίσκους.
Αν κάνω λάθος να με συγχωρείτε.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-04, 14:18
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

αφού θέλεις να πας για δίσκους ρίξε μια ματιά κι εδώ


http://www.simplydiscus.com/forum/sh...ad.php?t=27180

http://www.dph.nl/
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-04, 01:48
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Η ερώτηση της Εμμανουέλας αφορά τι να κάνει μετά την ολοκλήρωση του στρωσίματος και όχι τους δίσκους (για αυτό υπάρχει και η ανάλογη κατηγορία - αν και καλά κάνατε που συμβουλέψατε, έστω και εκτός θέματος).

Εμμανουέλα, δεν ανέφερες πόση αμμωνία ρίχνεις καθημερινά, δηλαδή σε πόσο υψηλά επίπεδα την κρατάς κατά τη διάρκεια του στρωσίματος; Διατηρείς τα προτεινόμενα επίπεδα (3-5 mg/l);
Αν ναι, τότε εφόσον ολοκληρωθεί η διαδικασία, το ενυδρείο θα είναι έτοιμο να υποδεχθεί πλήρες φορτίο, όπως πολύ σωστά αναφέρει παραπάνω ο netblues.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-04, 02:05
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Λοιπον, εριχνα αρκετη αμμωνια ετσι ωστε να διατηρειται τις πρωτες μερες στα 6,0-7,0 mg/l. Σημερα, 10η μερα λειτουργιας του ενυδρειου εχω φτασει στις εξης μετρησεις:
ph: 6,0-6,4
kh: 3 dkh
gh: 7 dgh
NO2: 5,0 mg/l
NO3: 10-20 mg/l
NH3/NH4:0 mg/l

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΟΝΤΕΥΩ! :P Δεν αντεχω αλλο να το βλεπω χωρις ψαρια. Ειναι τοσο ομορφο αλλα κατι λειπει

To ph, kh, gh ειναι σταθερα εδω και μια βδομαδα περιπου μετα απο μερικους πειραματισμους που εκανα και νομιζω οτι για τα ειδη που εχω γραψει πιο πανω οτι θελω να διατηρησω ειναι σε καλα επιπεδα. Ισως το gh θα ταν καλυτερα να ναι πιο χαμηλα αλλα δε ξερω τον τροπο να το ριξω χωρις να επηρεασω τα ph, kh. Ξερετε εσεις κανενα?

Για τους δισκους και γω ελεγα τελικα να παρω 3. Δεν μου απαντησε ομως κανενας αν ο αριθμος και τα ειδη που σκεφτομαι να βαλω αν ειναι ενταξει στο δεδομενο ενυδρειο.

Περιμενω απαντησεις εν αγωνιως
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-04, 03:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

ΚΟΝΤΑ ΕΙΣΑΙ....κουραγιο
Υποθετω οτι συνεχιζεις να ριχνεις καθημερινα λιγη αμμωνια ε?
Νομιζω οτι οι προηγουμενες απαντησεις περι δισκων αναφερονται στα λιτρα σου....

Κατα την ταπεινη μου αποψη εαν θες οπωσδηποτε δισκους τοτε πρεπει να παρεις ζευγαρι (δλδ ενηλικα ατομα, αρα και ακριβα...)
Με δυο δισκους ολο και κατι θα χωρεσει ακομα...
Παρε κιαλλες γνωμες Ισως ενα ξεχωριστο topic στην ενοτητα για δισκους...

Για το GH ηδη η τυρφη το εχει κανει το θαυμα της... Για πιο κατω με συσκευη αντιστροφης οσμωσης.. Αμα δεν βαριεσαι, παρε τα μπετονακια σου και ελα... (για να το ριξεις στο 3,5 θες 90 λιτρα...)
Παντως η σταθεροτητα στις τιμες ειναι εξισου σημαντικη.
Επισης οι περισσοτεροι δισκοι πωλουνται προσαρμοσμενοι σε ph 7 και gh γυρω στο 10...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-04, 16:23
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Παιδια τα φωτα σας! Συνεβησαν κουφα πραγματα...
Λοιποοοοοον αρχιζω και λεω.
Το ενυδρειο το εστρωνα με τη μεθοδο της αμμωνιας. Tην τριτη ειχα παει απο τον "Υδροκοσμο" και σε μια συζητηση που ειχα με τον ανδρεα μου ειπε οτι για διαφορους λογους διαφψνει με αυτη τη μεθοδο και με παροτρυνε να βαλω μερικα ψαρακια στο ενυδρεio αφοτου και η αμμωνια πλεον ηταν 0 mg/l. Βεβαια το νιτριτ ηταν 5 mg/l εδω και 5 μερες και το νιτρατ 10 mg/l.
Εβαλα λοιπον 5 ροδοστομους (tetra) και εννοειται πως σταματησα να βαζω αμμωνια. Την αμεσως επομενη μερα οι μετρησεις νιτριτ και νιτρατ ηταν ιδιες απλα ειχε αυξηθει ελαχιστα η αμμωνια. Την Πεμπτη μηδενιστηκε παλι η αμμωνια αλλα νιτριτ και νιτρατ ακομα ακριβως στα ιδια επιπεδα.
Παω το απογευμα παλι απο τον Υδροκοσμο να παρω μερικα ψαρακια ακομα και με την ευκαιρια τον παρακαλεσα να μου δωσει λιγο στρωμενο υαλοβαμβακα για να επιταχυνω την διαδικασια. Πηρα λοιπον 5 ψαρακια ακομα.

ps. απο την τριτη εβαλα 40 ml nitrivec και απο τεταρτη καθημερινα βαζω 20 ml.
Γυρναω σπιτι και παω να ανοιξω το φιλτρο να βαλω τον υαλοβαμβακα και εκανα λαθος και αρχιζε να τρεχει το νερο παντου και να αδειαζει συνεπως το ενυδρειο.Πρεπει να εχασα 10-20 λιτρα. Καταφερα να το σταματησω, εβαλα τον υαλοβαμβακα και τα ψαρακια (συνολο πλεον 10 στο ενυδρειο τα οποια εχουν καταπληκτικα χρωαματα, ορεξη κλπ κλπ) και προσθεσα αναγαστηκα καινουργιο νερο περιπου 20 λιτρα.
Κανω λοιπον σημερα μετρησεις και τι να δω, αμμωνια 0, νιτριτ 0-0,25 mg/l αλλα νιτρατ παραμενει κολλημμενο στα 10 mg/l. Δε θα πρεπει με τετοια πτωση του νιτριτ το νιτρατ να εχει φτασει στα υψη?
Τωρα τι εχει γινει, το ενυδρειο εστρωσε? Εχω μπερδευτει και δε ξερω τι να υποθεσω...
Το ενυδρειο ειναι πυκνοφυτεμενο, δεν ξερω αν μετραει αυτο καπου...
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-04, 16:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δυο πραγματα μπορει να εχουν συμβει
Η οι μετρησεις σου καπου ηταν λαθος που ειναι το πιο απιθανο
η με την προσθηκη του στρωμενου υαλοβαμβακα το ενυδρειο εστρωσε αμεσα,
μετετρεψε το n02 σε no3 το οποιο το καταναλωσαν τα φυτα...
Και η αλλαγη νερου βοηθησε στην πτωση του ΝΟ3...
Εξαλλου και τα φυτα μπορουν να καταναλωνουν και NH3 και ΝΟ2 κατευθειαν
Το πυκνοφυτεμενο σαφως παιζει ρολο.
Τιποτε αλλο δεν μου ερχεται...

Οπως και να εχει, παρακολουθησε NH3 NO2 NO3 καθημερινα για τρεις -τεσσερεις μερες καλου κακου...
και μετα βαζεις και αλλα ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-12-04, 03:45
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το πυκνοφυτεμένο παίζει ρόλο εφόσον έχεις πολλά φυτά ταχείας ανάπτυξης τα οποία είναι ικανά να "τραβήξουν" τα νιτρώδη τόσο γρήγορα. Υπάρχουν και πυκνοφυτεμένα ενυδρεία με φυτά αργής ανάπτυξης (χαμηλών απαιτήσεων - χαμηλής συντήρησης) τα οποία όμως δεν δικαιολογούν τόσο ραγδαία απορρόφηση ουσιών (τα φυτά τρέφονται πιο εύκολα από την αμμωνία και τα νιτρώδη παρά τα νιτρικά άλατα). Οπότε παίζει σημαντικό ρόλο το τι είδους φυτών έχεις.

Εμμανουέλα, δεν μας είπες τον λόγο που έβαλες τόσο γρήγορα ψάρια στο ενυδρείο και σταμάτησες το στρώσιμο χωρίς ψάρια.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-04, 14:03
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Το ενυδρειο πραγματι εστρωσε μετα απο απο τις τελευταιες μετρησεις που εκανα. Εχω προσθεσει και αλλα ψαρακια οποτε στην περιπτωση που δεν ειχε στρωσει θα ειχα καμια περιεργη αυξηση αμμωνιας και νιτριτ. Ολα πηγαινουν πολυ καλα και πολυ συντομα θα εχετε φωτογραφιες απο το ενυδρειο. Ειναι πολυ ομορφο..


ps.Γιωργο οπως εγραψα και πιο πανω ειχα μια συζητηση με τον Ανδρεα Καμαρινο την ημερα που ειχα παει στο μαγαζι του και εκεινος μου ειπε πως διαφωνει με τη μεθοδο της αμμωνιας και καλο θα ταν σιγα σιγα να βαλω μερικα ψαρακια και απλα επειδη τον εμπιστευομαι το εκανα. Και ευτυχως δε μου βγηκε σε κακο

Και ναι εχει αρκετα φυτα ταχειας αναπτυξης τα οποια απο εκεινη τη μερα εχουν μεγαλωσει πολυ, παλι κουρεματα θα εχω
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-12-04, 14:42
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Emmanuela
ps.Γιωργο οπως εγραψα και πιο πανω ειχα μια συζητηση με τον Ανδρεα Καμαρινο την ημερα που ειχα παει στο μαγαζι του και εκεινος μου ειπε πως διαφωνει με τη μεθοδο της αμμωνιας και καλο θα ταν σιγα σιγα να βαλω μερικα ψαρακια και απλα επειδη τον εμπιστευομαι το εκανα. Και ευτυχως δε μου βγηκε σε κακο
Στον κάθε "1" που θα διαφωνήσει με την μέθοδο της αμμωνίας
θα βγούν άλλοι "10" να την υποστηρίξουν.
Και εγώ είμαι ενας απο αυτούς.
Φυσικά μπορεί να στρωθεί ενα ενυδρείο και χωρίς αμμωνία.
Με τι ψάρια όμως?
Τι θα απογίνουν τα ψάρια μετα το στρώσιμο?
Αν κάτι πάει στραβά κατά την διαδικασία του στρωσίματος με αμμωνία (fishless) ουδέν κακό.
Αν όμως κάτι πάει στραβά κατά την διαδικασία του στρωσίματος με ψάρια μέσα?
"Και ευτυχως δε σου βγηκε σε κακο" όπως τόνισες
Υπάρχει λόγος που ονομάζουμε απάνθρωπη και ανθρώπινη διαδικασία στρωσίματος
ΥΓ.
Ας είμαστε λίγο υποψιασμένοι οταν μας προτείνουν κάτι και ποιος έχει να κερδίσει.
Φιλικά πάντα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05684 seconds with 12 queries