Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-04, 00:37
jperik Ο χρήστης jperik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Ασθένεια???

Χαιρετώ όλους τους φίλους του Forum

Είμαι καινούριος στο χώρο και θα ήθελα να καταθέσω ένα πρόβλημα που έχω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε.
¨Εχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων με εσωτερικό φίλτρο και 15 ψαράκια μέσα.
Ένα απο αυτά το οποίο είναι χρυσόψαρο (ναι ξέρω δεν θα έπρεπε να είναι εκεί μέσα, διοτί έχω τροπικά ψάρια) τις τελευταίες 2 μέρες άρχισε να συμπεριφέρεται παράξενα στις κινήσεις του. Τελικά σήμερα το βρήκα να προσπαθεί να κολυμπήσει ανασκελα και να είναι το σώμα του κυρτό. Έκανα έλεγχο σε No2, No3 GH,Ph Κλπ.
Ολα είναι οκ εκτός απο το Ph που είναι υψηλό (8,2)
Δεν έχει κάτι εμφανές για αρρώστια στο σώμα του.
Το έβγαλα και το έβαλα σε ένα μικρό ενυδρείο που έχω 22 λίτρων, ανέβασα την θερμοκρασία σε 26 βαθμούς απο 24 και έβαλα Costapur της Sera, το μόνο που είχα. Μετά απο 4 ώρες φαίνεται λίγο καλύτερα.
Καμία βοήθεια????????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-04, 01:22
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

1ον Χρυσοψαρα και τροπικα δεν κανουν μαζι. τα μεν θέλουν θερμοκρασιες ώς 22 βαθμους και τα εταιρα 26.
2ον τα χρυσοψαρα ώς κυπρινιδοειδη έχουν πολλα περιτώματα και γενικα αποβλητα. Επισις δεν αφήνουν φυτο όρθιο ούτε για δειγμα.
3ον. Καλα έκανες και το απομωνωσες αλλα:
  • Πολυ μεγαλη θερμοκρασια.... κατεβασε την στους 21

    Κανε αλλαγες νερου . Να εχει καθαρο νερο . Το προβλημα σου ειναι βακτηριδιακο που εχει προκαλεσει άερια στην νυκτiκη κυστη με αποτελεσμα να μην μπορει να κολυμπησει σωστα το ψάρι .

    Προσθεσε λιγο αλλατακι για χρυσοψαρα.

Αυτα τα ολιγα....



Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-04, 01:34
jperik Ο χρήστης jperik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ahar ευχαριστώ για την απάντηση.
το κακό είναι ότι μόλις με ειδοποίησαν ότι απεβίωσε.
Πρίν απο 1 εβδομάδα είχα περάσει κύκλο με πολύ υψηλά νιτρικά αλλά το χρυσόψαρο δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα.
Ελπίζω τώρα πια να μην έχω άλλο θάνατο.
21 βαθμοί για τα υπόλοιπα είναι η σωστή θερμοκρασία?
Έχω 2 αγγελόψαρα
1 platy
1 gappy
3 corydoras
1 πλακοστομο
2 dollar
2 danio rerio
1 guppy (μαλλον) 1 εβδομάδας!! σε γεννήστρα.
2 καρχαριάκια (δεν ξέρω το είδος)
Όλα τα τέστ είναι καλά εκτός απο το Ph
Άρχισε να δημιουργείται λίγο καφε άλγη, αλλά αυτό μου είπαν ότι είναι καλό
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-04, 01:43
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

χμμμ
κοκτεϊλ μολοτοφ......

θα αφησω τους "Ουνους" που σιγουρα θα μπουν τώρα που τελιωσε το ντιπεϊτ θα σου εξηγησουν ακριβως τι θα συμβει στο μελλον στο ενυδρέιο σου...


Αλλα επιδει με τρώνε τα δακτυλα μου.......
Τα "καρχαριακια" Λιαν συντομως θα γινουν γυρω στα 20 εκατοστα....
Αν σχεδιαζείς να τα ρίξεις στο γκριλ εχει καλως διαφορετικα διωκτα....

Τα Ντολλαρ θα κανουν παρτυ με τα σκαλαρια σου και τα φυτα σου.... και με τα με ολα τα υπολοιπα ψάρια

Τα νερα που θέλουν είνια εκ διαμετρου αντιθετα . Οποτε....

Αντε να αφησω και τιποτα στους άλλους.

Κριμα για το ψαρι......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-04, 02:46
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jperik
21 βαθμοί για τα υπόλοιπα είναι η σωστή θερμοκρασία?
21 βαθμούς εννούσε για το χρυσόψαρο.
Ολα τα υπόλοιπα 25.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-04, 08:47
jperik Ο χρήστης jperik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ok θερμοκρασία πλέον 25 βαθμούς για όσα έμειναν. Τα καρχαριάκια μπήκαν στο μικρό ενυδρείο για θεραπεία με Costapur γιατί έχουν λίγα άσπρα στίγματα (σαν ζάχαρη). Ελπίζοντας να γίνουν καλά θα δώ μετά τι θα τα κάνω. Αυτά παθαίνεις όταν είσαι άσχετος. Τα dollar μέχρι στιγμής είναι ήρεμα, όταν μεγαλώσουν πειράζουν τα υπόλοιπα?
Μπορείτε να προτείνετε τι να κρατήσω και τι να αγοράσω βάση αυτών που έχω μέχρι τώρα?
Για το χρυσόψαρο στεναχωρήθηκα πολύ γιατί ήταν το πρώτο μου ψάρι (έκανε το στρώσιμο). Ξέρει κανείς κανένα καλό μαγαζί Ν.Σμύρνη ή κοντά εκεί?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-04, 11:09
scubapol Ο χρήστης scubapol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2003
Περιοχή: KALLITHEA
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Τα άσπρα στίγματα μάλλον είναι Ick. Επειδή πάντως και εγώ είμαι σχετικά νέος στο χώρο καλύτερα να πάρεις και μια δεύτερη άποψη.

Οσον αφορά κάποιο σωστό μαγαζί στις περιοχές που αναφαίρεσαι θα σου πρότεινα το Κοράλι. Ο κύριος Παναγιώτης ξέρει πολύ καλά το αντικείμενο και είναι πάντα πρόθυμος να βοηθήσει. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.....

Η διεύθυνσή του είναι :

"Το Κορράλι" (Παναγιώτης Τσικουρλης)
Πλαστηρα 19 (παραληλλη Συγγρου)
Νεα Σμύρνη
210 9353163
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-04, 11:13
scubapol Ο χρήστης scubapol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2003
Περιοχή: KALLITHEA
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Επειδή μου διέφυγε πρίν ........



Καλώς ήλθες .......

και καλό
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-04, 12:09
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Επισης μπορεις να ρωτήσεις στον Ωκεανο (Ισμηνης 4 Δαφνη - το στενο απενατι απο την είσοδο της Γυμναστικης Ακαδημιας - τηλ 9751158 ) που μπορει ναι μεν να ειναι λιγο πιο ακριβος
( χμμ αλλα μια και δεν έχεις θάλασσα ή reef δεν θα δείς καμια διαφορα σε τιμές )
αλλα αποδεδειγμενα και με την παραδοχη ακομα και αυτων που τους κατακρίνουν ,
ο Αποστολος και ο Ντινος ξερουν πολύ καλα τι λενε και είδικα σε θεματα αρωστειων έχουν φοβερες γνώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-04, 21:11
jperik Ο χρήστης jperik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Μια ερώτηση για το Costapur.
Το ενυδρείο είναι 22 λίτρα, είμαι στην δεύτερη μέρα της θεραπείας και βάζω κάθε μέρα 18 - σταγόνες φάρμακο. Το ένα ψάρι δεν έχει πια στίγματα. Το άλλο έχει λίγα πλέον. Την εφαρμόζω 5 μέρες ή είναι υπερβολικό? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν θα πρέπει να κάνω αλλαγές νερού σε αυτό το ενυδρείο στις μέρες τις θεραπείας και εάν πρέπει να ταίζω. Δεν βλέπω να έχουν πολύ όρεξη.
Ευχαριστώ για τα μαγαζιά.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-04, 22:34
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Οταν ολα τα αλλα εχουν αποτυχει , διαβασε τις οδηγιες χρησεως .
Εκει τα λεει ολα και ποσες μερες θα κανεις την θεραπεια και ποσο φαρμακο θα ριξεις και τι θα κανεις κατα την διαρκεια και τι μετα το τελος της θεραπειας .
Και εαν εχεις αποριες εδω ειμαστε ολοι να βοηθησουμε .
Επιπροσθετως να σου οτι δεν πρεπει να ταιζεις σχεδον καθολου κατα την διαρκεια της εφαρμογης (γιατι θα εχουν σκοτωθει και τα καλα βακτηριδια στο φιλτρο και θα ειναι σαν να αρχιζεις στρωσιμο απο την αρχη ) οπως και οτι πρεπει να μειωσεις πολυ τον φωτεισμο , να αναιβασεις την θερμοκρασια κοντα στους 29 βαθμους και μετα το τελος της θεραπειας μια γεναια αλλαγη νερου (πανω απο 50%) και τοποθετηση ενεργου ανθρακα στο φιλτρο και ξανα για μια βδομαδα παλι ταϊσμα με το σταγονομετρο.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-04, 01:21
jperik Ο χρήστης jperik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Απλώς να πω ότι στο μικρό ενυδρείο - νοσοκομείο (όπως έχουν γίνει τα πράγματα νεκροτομείο) το ένα ψαράκι τις τελευταίες 3 ώρες κολυμπούσε ανάσκελα και τελικά πέθανε και αυτό. Μέχρι στιγμής ακολούθησα τις οδηγίες, παρόλο που η sera στο ελληνικό κείμενο έχει τυπογραφικό λάθος στην δοσολογία στις σοβαρές περιπτώσεις. (Τα βρήκα στο αγγλικό τελικά).
Οκ 5 ημέρες λέει, 5 θα το αφήσω. Έχω σκοτεινιάσει το ενυδρείο και ανέβασα ακόμη λίγο την θερμοκρασία. Θα πάω σταδιακά στους 29. Θα τα καταφέρει το καρχαριάκι σε τέτοια θερμοκρασία?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-04, 02:51
bluefin Ο χρήστης bluefin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

ΕΕΕΕ ΧΧΧΧΜΜΜ νομιζω χωρις να περνω και ορκο οτι οτι το costapur γραφει πρωτη και πεμπτη μερα και οχι επι 5 μερες
__________________
πλιτς,πλιτς
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-02-04, 03:29
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

το σιγουρο ειναι οτι αυτο που σκοτωνει τα ψαρια σου δεν ειναι το ick

το ick ειναι σημαδι στρες του ψαριου το οποιο προκληθηκε απο τον υπερπληθυσμο του ενυδρειου σου , + οτι το ενυδρειο μαλλον δεν ειχε στρωθει ακομα + αν ολα τα ψαρια μπηκαν στο ενυδρειο σε μικρο χρονικο διαστημα + τα υψιλα νιτρικα << μαλλον και η αμμωνια ειχε ανεβει>>
ολα αυτα φταιγανε.!!!!!!


οποτε οπως ειπε και ο Ahar διωχνεις τα δολλαρια, τα σκαλαρια, τα καρχαριακια, τα χρυσοψαρα και εισαι ετοιμος.
επισης ταιζεις με φειδω.... και κανεις συχνα τεστ αμμωνιας ,νιτριτη νιτρικα.+ εβδομαδιες αλλαγες νερου

μετα παο καναδυο μηνες μπορεις να προσθεσεις 4-5 platy ( η γκαπυς) , 4 corys . Συντομα τα ζωοτοκα θα γενησουν και ετσι θα εχεις και καποια δικησου εκτροφη ευκολα.
αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-02-04, 15:47
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή Re: Ασθένεια???

Θα γυρίσω λίγο πίσω:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jperik
Τελικά σήμερα το βρήκα να προσπαθεί να κολυμπήσει ανασκελα και να είναι το σώμα του κυρτό.
Τα χρυσόψαρα έχουν τελείως διαφορετικές διατροφικές ανάγκες απ'ότι τα τροπικά ψάρια.
Το δικό σου είχε κυρτό κορμί λόγω έλλειψης βιταμινών. Προφανώς ταϊζόταν τροφή για τροπικά ψάρια. Αυτό επιβεβαιώνει ότι δεν πρέπει να κρατάμε χρυσόψαρα και τροπικά ψάρια μαζί.

Αν τα δύο ψάρια που έχεις στο "νοσοκομείο" όντως έχουν ICH, πρόσεχε και τα υπόλοιπα ψάρια στο κύριο ενυδρείο για παρόμοια σημάδια.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-02-04, 18:34
PIRANHA Ο χρήστης PIRANHA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Μάλλον δεν κατάλλαβες κάτι Γιώργο , η τρόφη των τροπικών είναι πολύ
πιο πλούσια σε βιταμίνες από αυτή των χρ/ων .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-02-04, 19:45
jperik Ο χρήστης jperik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Piranha και εγω δεν πιστεύω ότι ήταν μόνο το ick. Άλλωστε είχε σχεδόν εξαφανιστεί. Σήμερα το πρωι πέθανε και το άλλο καρχαριάκι. Δεν φαινόταν κανένα άσπρο στίγμα πλέον. Ούτε είχε ορατό κάποιο άλλο σημάδι.
Τα υπόλοιπα στο μεγάλο ενυδρείο δείχνουν μια χαρά. Μάλιστα θα έλεγα ότι είναι καλύτερα απο ποτέ. Ίσως να χειροτέρεψα τα πράγματα με το costapur. Σας επισυνάπτω photo με τις οδηγίες του Costapur. Όποιος βγάλει άκρη please να μου πεί για την επόμενη φορά που θα τύχει. Δεν είναι ξεκάθαρο αν είναι 1 εώς 5 ημέρες ή 1η και 5η μέρα.
Τέλος πάντων προχωράμε. Το μικρό ενυδρείο λέω να βάλω το μικρό guppy που έχω κλείσει στην γεννήστρα. Θα πρέπει να αδειάσω όλο το νερό (είχε το costapur) και να βάλω νερό απο το μεγάλο ενυδρείο. Το φίλτρο του μικρού θα έχει υπολλείματα φαρμάκου οπότε να το ξεπλύνω καλά??? Για να μην ρουφήξει το φιλτρακι το μικρό guppy καμιά ιδέα??? Ίσως ένα πλέγμα πλαστικό, τούλι? Μήπως να μην βάλω φίλτρο μέχρι να μεγαλώσει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-02-04, 21:04
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Α,Περι τροφών:το χρυσόψαρο είναι ψάρι με μεγάλο πεπτικό σωλήνα(έντερο)και η τροφή του πρέπει να αποτελείται περισσότερο από υδατάνθρακες και λιγότερο από πρωτείνες :P .Μια τροφή με πολλές πρωτείνες θα μπορούσε να επιφέρεικαλή ανάπτυξη στο σκελετικό του σύστημα λόγω μεγάλου ρυθμού αύξησης .Δεν παίζουν ρόλο οι βιταμίνες!Όσο ασβέστιο και βιταμίνη D να φάει μπορεί να πάθει ζημιά από τις τροφές για τροπικά .Χώρια το γεγονός οτι στο έντερο τέτοιων ζώων επιβιώνει σχετική χλωρίδα για την αποδόμηση της κυτταρίνης,η οποία διαταράσεται με την παραπάνω διατροφή!Το ick παρουσιάζεται σαν πολύ μικρές κηλίδες με΄γθους μύτης καρφίτσας,και γεμίζει σταδιακά τα πτερύγια ,τις βραγχιοκαλυπτρίδες,και μετά το υπόλοιπο σώμα.Το μέγεθος δε,διαφέρει λίγο ανάλογα το είδος και το μέγεθος του ψαριού!Μήπως έχεις άλλο εξωπαράσιτο και έπρεπε να βάλεις οδινοπούρ;Ρίξε καμια φώτο με το άρρωστο ψάρι!
Ουυυυυφ,πολλά είπα .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-02-04, 23:34
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PIRANHA
Μάλλον δεν κατάλλαβες κάτι Γιώργο , η τρόφη των τροπικών είναι πολύ
πιο πλούσια σε βιταμίνες από αυτή των χρ/ων .
Αντιθέτως, σωστά κατάλαβα.
Δεν εννοούσα ότι οι τροφές για τροπικά ψάρια είναι φτωχότερες σε βιτιμίνες ή πρωτεϊνες ή οτιδήποτε άλλο. Εννοούσα ότι οι διατροφικές ανάγκες των χρυσόψαρων είναι τελείως διαφορετικές από αυτές των τροπικών ψαριών όπως πολύ καλά με κάλυψε ο Τάσος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-02-04, 14:36
PIRANHA Ο χρήστης PIRANHA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Και νομίζεις πως η βιομηχανική τροφη δίνει στο
χρ/ρο τις απαιτούμενες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία ?
Εγώ προσωπικά όχι .
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-02-04, 17:08
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι τροφες εμποριου αξιοπιστων εταιρειων μεσα στην χρονικη περιοδο πριν την ημερομηνια ληξης τους, ειναι αρκετα πληρεις.
Ολοι συμφωνουμε απο την αλλη, οτι χρειαζεται και να προσφερουμε και συμπληρωματα ζωντανης ή παρασκευασμενης τροφης , αναλογα με τις αναγκες των ειδων που κραταμε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-02-04, 18:07
PIRANHA Ο χρήστης PIRANHA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Αυτό το γράφω πιο πάνω .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06822 seconds with 12 queries