Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-07, 18:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Κλαδιά και ρίζες αμπελιού στο ενυδρείο

Γειά χαρά σε όλους.
Ενα άλλο αγαπημένο μου χόμπυ είναι το αμπέλι και το κρασί, τα οποία τα έκανα επάγκελμα. Αυτό τον καιρό κλαδεύω και βγαίνουν κάτι όμορφα κλαδιά, που είναι σαν να με προκαλούν να τα βάλω για διακόσμηση στο ενυδρείο. Ακόμα είναι να κάνω κάτι εκριζώσεις και θα βγούνε αρκετές ρίζες. Τώρα γιατί τα λέω όλα αυτά; Γιατί μου είπαν πως το αμπέλι και ειδικά οι ρίζες του έχουν ένα από τα καλύτερα ξύλα για την διακόσμηση του ενυδρείου.
Παλιά που τόλμησα να το κάνω γέμισα από μαύρη άλγη και αναγκάστικα να πετάξω τα πάντα μέσα από το ενυδρείο, ακόμα και το χαλίκι. Απ' όσα διάβασα τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ και στο "Γη και ύδωρ" μάλλον άδικα μπήκα στα έξοδα να τα αγοράσω όλα καινούρια.
Τώρα λέω να το τολμίσω πάλι, μήπως δεν ήταν αιτία οι ρίζες αμπέλου για τα χάλια μου, αλλά κάτι άλλο. Τι λέτε ποιά η γνώμη σας;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-07, 18:33
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Τα κλαδιά και οι ρίζες δεν θα βουλιάξουν ποτέ. Ο κορμός μετά από λίγες μέρες θα βουλιάξει και είναι πραγματικά από τα πιο όμορφα ξύλα για την διακόσμηση του ενύδρείου, επίσης αποτελεί και πολύ καλή τροφή για τους pleco. Έχει ένα μειονέκτημα όμως, μετά από μερικούς μήνες θα αρχίσει να σαπίζει... οπότε και τον αντικαθιστάς με καινούριο!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-07, 18:49
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Lucy δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που λες γιατί πολύ απλά δεν το έχω δοκιμάσει. Μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω πως με κλαδιά κισσού θα έχεις ένα τέλειο και δοκιμασμένο αποτέλεσμα (αφού πρώτα τα περάσεις από μία χρονοβόρα διαδικασία στεγνώματος και μουλιάσματος).
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μία δοκιμή σε ένα μικρό ενυδρειάκι για να δεις πως θα συμπεριφερθούν τα κλαδιά και οι ρίζες που λες. Δεν ξέρω αν εντέλει θα βυθιστούν ή αν θα σαπίσουν με τον καιρό ή όχι, πάντως σίγουρα στην αρχή θα χρειαστούν κάποιο βάρος για να τα κρατάει εντός νερού.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 06-02-07 στις 19:01
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-07, 19:06
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το οτι κάποια στιγμή θα βυθιστούν είναι σίγουρο...Απλά πιθανώς να πάρει πολύ καιρό...Ακόμη και λίγους μήνες...Το βάρος ίσως έχει κάποια επίδραση στο πόσο γρήγορα θα βυθίζεται το ξύλο από μόνο του αν και κατα την γνώμη μου είναι αρκετά μικρή...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-07, 19:19
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι οι χυμοι που υπαρχουν μεσα στο ξυλο, που μεσα στο νερο σαπιζουν. Ακομα και αν ξεραθει το ξυλο αυτοι δεν φευγουν, αλλα στερεοποιουνται και μολις βραχει θα κανουν παΛι το προβλημα.
Τωρα, αν βαλουμε τα ξυλα ή τις ριζες σε νερο μεσα σε καποιο δοχειο και με μερικες αλλαγες απομακρυνθουν οι χυμοι μπορει να βελτιωθει η κατασταση, αλλα δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει καποιος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-07, 19:32
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ κορμούς αμπελιών στα προσωπικά μου ενυδρεία εδώ και 8 χρόνια και σε διαβεβαιώ πως είναι safe για τα ψάρια. Όσο για τους χυμούς αφ`ενός εννοείται ότι θα γίνει καλό ξέπλυμα και curάρισμα (συγνώμη για το greenglish) πριν μπει στο ενυδρείο και αφ`ετέρου είναι από τα πιο στεγνά ξύλα που υπάρχουν και από τα πιο ευκολοβύθιστα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-07, 11:35
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.
Η δική μου εμπειρία: Όντως οι ρίζες και τα κλαδιά δεν βουλιάζουν αλλά τα είχα κρατήσει κάτω δεμένα σε πέτρα και σκεπασμένα με χαλίκι να μην φαίνετε το δέσιμο. Τα ψάρια (10 νέον) δεν έδειχναν να είχαν... δυσαρεστηθεί, και οι μαυριδερές ρίζες ανάμεσα στα φυτά ήταν ένα πολύ ωραίο θέαμα. Οι χυμοί του αμπελιού είναι από τους πιο καθαρούς θα έλεγα. Να φανταστήτε ότι είναι το καλύτερο κολήριο για τον καθαρισμό των ματιών (ανθρώπων). Ίσως το πρόβλημα μαύρης άλγης που είχα να ήταν από τα πολλά θρεπτικά που είχαν οι ρίζες, και ότι δεν έκανα τακτικές αλλαγές νερού (δεν ήξερα την σπουδαιότητά τους).
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε λίγες λεπτομέριες για την προετοιμασία των ξύλων κ ριζών;
ΖΩΟΦΙΛΙΑ τους κορμούς τους βάζεις με τον φλοιό;
(ευλογημένε βρες ένα άλλο όνομα να σε φωνάζουμε, κάπως άχαρο μου ήρθε το ΖΩΟΦΙΛΙΑ)
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-07, 11:46
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

θα ηθελα και εγω να μαθω τι επεξεργασια πρεπει να γινει πριν μπει ο κορμος του αμπελοιυ μεσα στο ενυδρειο.Οσο πιο αναλυτικα τοσο πιο καλα για εμας που δεν ξερουμε.Ελπιζω να μας βοηθησετε!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-07, 15:56
gewre Ο χρήστης gewre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2007
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gewre Send a message via Skype™ to gewre
Προεπιλογή

Να και κάτι που είχα ξεχάσει τελείως.

Πριν περίπου 10 χρόνια είχα κάνει μία δοκιμή με κορμό από αμπέλι.

Ένας φίλος μου είχε πει την εξής διαδικασία.

Βράσιμο για καμιά ώρα και μετά ψήσιμο στο φούρνο για 4-5 ώρες στους 100-120 C. Μούλιασμα σε νερό για καμιά εβδομάδα με αλλαγές νερού κάθε μέρα.

Απ' ότι θυμάμαι είχα τον κορμό στο ενυδρείο για πάνω από ένα χρόνο χωρίς πρόβλημα. Μετά απλά έβαλα κάτι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-07, 18:50
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Κατ`αρχήν Lucy με λένε Ανδρέα αλλά η Ζωοφιλία είναι το κατάστημα που διατηρώ.
Όσον αφορά στους κορμούς αμπελιού αυτό που κάνω εγώ και που ανεπιφύλακτα προτείνω είναι να τον αφήσεις σε νερό για λίγες μέρες μέχρι να βουλιάξει. Μετά βγάζεις τις φλοίδες και ξεπλένεις με πιεστικό για να φύγουν και τα υπολείματα. Στη συνέχεια ψεκάζεις καλά με χλωρίνη το αφήνεις για 2-3 ώρες, ξεπλένεις με αύθονο νερό και με μια προσθήκη αντιχλωρίου είναι έτοιμο για το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-07, 18:54
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Ρίξτε και καμμιά φωτό να ξέρουμε για τι μιλάμε και εμείς οι αμαθείς.
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-07, 19:17
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Αν και ονειρευόμουν διαφορετικά το πρώτο μου post δεν σαπίζει έτσι ο κορμός φίλε Αντρέα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-02-07, 19:23
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε Γιάννη,
Πώς ονειρευόσουν το πρώτο σου post?
Απόψεις και εμπειρίες ανταλλασουμε για να βοηθηθούμε, πώς σαπίζει ο κορμός?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-02-07, 19:30
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Να πω κανένα για σας παιδιά και τα σχετικά η ερώτηση είναι με αυτή την επεξεργασία δεν σαπίζει αργότερα ο κορμός και αν ναι σε πόσο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-02-07, 19:46
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Φίλε Γιάννη συγνώμη αλλά δεν βγάζω νόημα από αυτά που γράφεις, δεν τα ξαναγράφεις λίγο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-02-07, 19:53
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
Κατ`αρχήν Lucy με λένε Ανδρέα αλλά η Ζωοφιλία είναι το κατάστημα που διατηρώ.
Όσον αφορά στους κορμούς αμπελιού αυτό που κάνω εγώ και που ανεπιφύλακτα προτείνω είναι να τον αφήσεις σε νερό για λίγες μέρες μέχρι να βουλιάξει. Μετά βγάζεις τις φλοίδες και ξεπλένεις με πιεστικό για να φύγουν και τα υπολείματα. Στη συνέχεια ψεκάζεις καλά με χλωρίνη το αφήνεις για 2-3 ώρες, ξεπλένεις με αύθονο νερό και με μια προσθήκη αντιχλωρίου είναι έτοιμο για το ενυδρείο.
Αν επεξεργαστώ έτσι τον κορμό μέσα στο ενυδρείο σαπίζει και σε πόσο
ελπίζω τώρα να έγινα σαφής
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-02-07, 20:05
gewre Ο χρήστης gewre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2007
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gewre Send a message via Skype™ to gewre
Προεπιλογή

Για να μιλήσω και ως Δασολόγος που είμαι!!!

Το "ψήσιμο" του ξύλου βοηθάει πολύ στην αντοχή του. Εξατμίζονται πολλές ουσίες που "βοηθάνε" στο σάπισμα. Το μυστικό είναι χαμηλές θερμοκρασίες για αρκετές ώρες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-02-07, 20:32
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Δοκίμασε κανείς μικροκύματα έτσι μια ιδέα για ψήσιμο θεωρητικά ψήνει από μέσα προς τα έξω δίνοντας κίνηση στα μόρια της υγρασίας
Καλά μην βαρατε μια ιδεα ηταν
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-02-07, 20:34
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κανείς δεν βαράει εδώ φίλε! Απλά με τα μικροκύματα νομίζω οτι είναι ποιο δύσκολο από πρακτικής απόψεως λόγω του οτι οι φούρνοι μικροκυμάτων είναι μικρότεροι επομένως μιλάμε για μικρότερο ξύλο! Τώρα αν κάνει δουλειά δεν γνωρίζω.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-02-07, 20:38
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Είναι ο φόβος του νέου που θα πάει θα προσαρμοστώ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-02-07, 20:38
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Gewre αν εννοείς ψήσιμο στο φούρνο, πού κολλάνε οι χαμήλές θερμοκρασίες??? Γιάννη η μόνη επεξεργασία που στην ουσία προτείνω είναι η χλωρίνη για να ψοφίσουν όλα τα μικρόβια και οι μύκητες, αυτό δεν συντελεί στο σάπισμά του. Εγώ έχω μερικά κομμάτια που δεν έχουν σαπίσει εδώ και τρία χρόνια!!!!

Τα μικροκύματα ζεσταίνουν (με την παλμική κίνηση που προκαλούν στα μόρια του νερού), ούτε βράζουν ούτε απολυμαίνουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 08-02-07 στις 11:25
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-02-07, 20:48
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ερωτηση κανει ο Γιαννης, απλα δεν βαζει ερωτηματικο...

Παντος, εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι δυσκολο. Αν αυτος ο τροπος ειναι καλος, τοτε θα ισχυει για ολα τα ξυλα.
Ομως το σαπισμα δεν γινεται σε 1-2 μηνες υποχρεωτικα. Μπορει να παρει πιο πολυ καιρο. Μου ετυχε να σαπισει ξυλο, να πιασει σκουληκια στο κατω μερος και να το διαπιστωσω μετα απο πολυ καιρο, αφου ειδα τα σκουληκια να κανουν βολτες...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-02-07, 20:52
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτηση κανει ο Γιαννης, απλα δεν βαζει ερωτηματικο...
Σωστός δεν ξέρω που βρισκετε το ριμαδι στο πλικτρολογιο οταν το πατώ μου βαζει τόνους
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-02-07, 21:38
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός δεν ξέρω που βρισκετε το ριμαδι στο πλικτρολογιο οταν το πατώ μου βαζει τόνους
το ελληνικό ερωτηματικό είναι το γράμμα Q αλλά μπορείς να βάζεις και το κλασικό "?"
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-02-07, 21:41
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

;;;;;;φτου το άτιμο εκεί ήτανε ευχαριστώ ;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-02-07, 22:35
gewre Ο χρήστης gewre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2007
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gewre Send a message via Skype™ to gewre
Προεπιλογή

Με το φούρνο μικροκυμάτων το πιθανότερο είναι να καταστρέψεις το ξύλο. Ο λόγος είναι ότι θα αρχίσει να βράζει στο εσωτερικό ενώ στο εξωτερικό θα είναι κρύο. Μάλλον θα ανοίξει, αν δε σκάσει.

Με χαμηλές θερμοκρασίες εννοώ όχι πάνω από 120C γιατί μπορεί να έχουμε ανάφλεξη.

Με μεγάλη διάρκεια στο φούρνο καταστρέφονται οι περισσότερες ουσίες που περιέχει το ξύλο. Οι σαπροφυτικοί οργανισμοί τρώνε (σαπίζουν) το ξύλο για αυτές τις ουσίες και όχι για την κυτταρίνη, που αποτελεί το δομικό συστατικό του ξύλου.

Φυσικά μετά από αρκετό καιρό το ξύλο θα αλλοιωθεί μέσα στο νερό. Αυτό που προσπαθούμε είναι να παρατείνουμε απλά τη ζωή του. Από 2-3 μήνες σε 2-3 χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-02-07, 22:41
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Για το λεγόμενο πετρωμένο ξύλο;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-02-07, 09:10
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Να 'μαι κι εγώ!

Ανδρέα ευχαριστώ. Κατάλαβα πως το ΖΩΟΦΙΛΙΑ ήταν τίτλος γι' αυτό ζήτησα όνομα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες, αλλά απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει εμπειρία για τις ρίζες. Εγώ κόλησα εκεί. Παιδιά είναι πανέμορφες. θα δοκιμάσω την ίδια διαδικασία και για τις ρίζες και το πείραμά μου θα το κάνω στο 20λτ, (θα χαρίσω τον κογκολέζο και θα πάει στη λιμνούλα το common).
Τάκη κάτι είπες για σκουλίκια. Κι εγώ είχα δει στο δικό μου ενυδρείο πολύ παλιά. Ηταν τόσο μικρά που με το ζόρι τα έπιανε το μάτι και λευκά, σαν ίνες από λευκό ύφασμα. Κινιόντουσαν με τον ίδιο τρόπο που κινούντε οι κοινές κάμπιες , κυμματιστά. Μήπως αυτά εννοείς; Αν όχι, μήπως ξέρεις τι είναι αυτές οι "κλωστίτσες";

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Lucy δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που λες γιατί πολύ απλά δεν το έχω δοκιμάσει. Μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω πως με κλαδιά κισσού θα έχεις ένα τέλειο και δοκιμασμένο αποτέλεσμα (αφού πρώτα τα περάσεις από μία χρονοβόρα διαδικασία στεγνώματος και μουλιάσματος).
Δηλαδή εννοείς την διαδικασία: βράσιμο-ψήσιμο- μούλιασμα; Από τώρα ονειρεύομαι τους κισσούς στό ενυδρείο μου!!!Ευχαριστώ πολύ.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 08-02-07 στις 19:22
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-02-07, 09:33
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Καλημέρα Λούση,
Αυτά τα σκουλήκια που λες εσύ είναι από ψάρι, κάποιο είδος παράσιτου που ξεκινάει από μικρά αυγουλάκια στο τζάμι τα οποία σχεδόν δεν φαίνονται και σε λίγες μέρες γεμίζει το ενυδρείο. Αυτά συνήθως δημιουργούνται από τροφή που δεν μπόρεσε να χωνέψει σωστά το ψάρι ή από το ίδιο το ψάρι που έφερε το παράσιτο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-02-07, 09:46
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Το μόνο ψάρι που είχα βάλει ήταν ο δύστυχος μονομάχος. Λες να τον έχασα εξαιτίας των σκουλικιών; Απο τότε δεν ξαναέβαλα ψάρι εκεί, μόνο μια ανούμπια ζει παρέα με κάτι σαλιγκαράκια. Αν τα σκουλίκια συνεχίζουν να υπάρχουν θα χάσω και το επόμενο ψάρι που θα τολμήσω να βάλω;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναμμα και σβήσιμο των λαμπων στο ενυδρείο Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 3 17-09-06 13:40
Ζάχαρη και μαγιά στο ενυδρείο. Juan Γλυκό νερό - Γενικά 5 10-03-06 01:17
Κλαδιά δέντρων από ποτάμι; kassianhv Γλυκό νερό - Γενικά 4 03-10-03 11:43
Καινούριοι στο φόρουμ και στο χόμπυ, δείτε αυτό πριν απ'ολα! Tolis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-08-03 21:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08523 seconds with 13 queries