Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-11-16, 17:45   #1
Νεος στο σπορ!
a_stavros
Junior Member
Εγγραφή: 28-10-2016
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
a_stavros Ο χρήστης a_stavros δεν είναι συνδεδεμένος 01-11-16, 17:45
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα!Ξεκινάω απο το μηδέν.Δεν εχω αποκτήσει ποτε ενυδρείο παρα μονο μια γυάλα με δυο χρυσόψαρα.Τωρα αποφάσισα να αγοράσω ενα ενυδρείο και είπα να προχωρήσω βήμα βήμα με τις πολυτιμες συμβουλές σας καθώς απο το διάβασμα που έκανα για την επιλογή ανυδρείου, ψαριών και τα παρελκόμνα τους είναι διαφορετική για καθε περίπτωση.Εγω εχω καταλήξει για ενυδρείο στο aquael leddy 80 105 λίτρα.Αν υπάρχει κατι καλύτερο στα ίδια χρήματα περίπου να μου το πείτε.
Ερωτήσεις:

1) Ποιά ψάρια συμβιώνουν μεταξύ τους και ποσα μπορώ να βάλω στο ενυδρείο χωρίς να κανω υπερβολές;Τα ψάρια που μου αρέσουν ειναι
-Cardinal Tetra Paracheirodon axelrodi
-Hyphessobrycon Pulchripinnis 3 cm
-Rasbora heteromorpha
-Hyphessobrycon Callistus 3 cm

-Tiger Barbus Tetrazona

-Angelfish 5 cm
-Guppies Endler
-Danio Glofish Galactic Purple 3-4cm
-Barbus conchonius Rosy Barb 4-5cm
-Melanochromis Auratus 3cm
-Red Danio.


2) Στο aquael leddy 80 πρέπει να αλλάξω φωτισμό;

3) Ποιο έξτρα εξωτερικό φίλτρο να αγοράσω;

4) Θέρμανση;

5) θερμομετρο;

6) Χρονοδιακόπτης;

7) Φυτά θέλω να προσπαθήσω για αληθινά αλλα δεν ξέρω ποια μπορώ να βάλω για αρχή.

Μένω Ρέθυμνο και οπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχουν τα ψάρια που μου αρέσουν.Μπορώ να παρραγγείλω απο ιντερνετ; Εχω διαβάσει μια σχετική δημοσίευση.
Συγνώμη για το τεράστιο κείμενο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Εμφανίσεις: 2518
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-16, 19:32
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Καλώς όρισες...

Κατ αρχήν το γεγονός, πως μπήκες στο φόρουμ να ενημερωθείς και άνοιξες ποστ με μπόλικες ερωτησουλες, δείχνει ότι είσαι στο σωστό δρόμο. Εδώ μέσα θα πάρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις και κυρίως στην πορεία να δεθείς με το υπέροχο χόμπι μας.

Πάμε τώρα στις απορίες σου.

Αρχικά θα σου πρότεινα σε ότι αφορά την αγορά ενυδρείου, να κοίταζες αν μπορείς να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Περισσότερα λίτρα σημαίνει περισσότερες επιλογές στη ψαροσυνθεση. Υπάρχουν κατά καιρούς αγγελίες εδω μέσα απο παιδιά που πουλάνε σε εξαιρετικές τιμές με φουλ εξοπλισμό. Απλα ρίξε μια ματια.

1. Τα περισσότερα ψαράκια που σου αρέσουν χρειάζονται επεξεργασία στο νεράκι τους. Αυτό σημαίνει ότι το νερό της βρύσης δεν τους εξασφαλίζει τις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης, οπότε θα πρέπει με μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης ή με την προσθήκη τύρφης να χαμηλώνεις τη σκληρότητα (ph) του νερού. Είσαι διατεθειμένος, να επεξεργάζεσαι το νερό της βρυσης;
Τα γκαπυ και τα εντλερ (δε βάζουμε και τα 2 είδη στο ενυδρείο, διότι θα προκύψουν υβρίδια απο τις γεννες) είναι τα μονα στη λίστα σου, που δε χρειάζονται επεξεργασία του νερού τους. Τα melanochromis χρειάζονται ενυδρείο άνω των 200 λίτρων, όταν ενηλικιωθούν, οπότε θα πρέπει να πας σε αναβάθμιση μελλοντικά.

2. Εξαρτάται απο τις απαιτήσεις των φυτών που θα βάλεις. Δε γνωρίζω το ενυδρείο που προτίθεται να αγοράσεις για να σου απαντήσω. Υποθέτω πως για εύκολα φυτά τύπου ανουμπιας, μος, βαλισνεριας θα είναι οκ. Αναλόγως τα φυτά επιλέγεις ή καλύτερα διαμορφώνεις το φωτισμό.

3. Η πραγματική ροή του να είναι 3-4 φορές τα λίτρα του ενυδρείου, εισαι κομπλέ. Να έχει επαρκή χώρο για βιολογικό υλικό, επίσης, είναι σημαντικό. Στα λίτρα σου δε χρειάζεται να πονέσεις την τσέπη σου με κάποιο επώνυμο, υπάρχουν λιγότερο επώνυμα που κάνουν μια χαρά τη δουλίτσα.

4. Οι eheim jagger είναι οι πιο δημοφιλείς και αξιόπιστοι. Έχω χρησιμοποιήσει 4 διαφορετικούς , προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος απο τον aquael gold. Οι eheim χρειάζονται καλιμπραρισμα.

5. Θερμόμετρο να πάρεις της sera το κίτρινο.

6. Χρειαζεται...

7. www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809

Με διάβασμα στις ενότητες των αρχαρίων, θα πάρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες που θα κάνουν το χόμπι πιο εύκολο. Όχι βιαστικές κινήσεις, η υπομονή είναι η μεγαλύτερη αρετή στο χόμπι μας. Ότι θέλεις ρωτάς εδω, υπάρχουν παιδιά που θα σου λύσουν κάθε απορία σου.

8. Μπορείς να βάλεις αγγελία για τα ψάρια που σε ενδιαφέρουν εδώ στο φόρουμ. Φυσικά και μπορείς να παραγγείλεις απο το ίντερνετ . Αλλά πολύ προτιμότερο να πάρεις ψαράκια απο χομπιστες που θα τα έχουν προσέξει.

9. Αν μπορείς, προμηθεύσου υγρά τεστ μετρήσεων για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Είναι σημαντικά για το ξεκίνημα, να παρακολουθείς τις μεταβολές των παραμέτρων του νερού. Της api είναι τα πλέον αξιόπιστα.

Να προσθέσω, πως το καλοκαίρι θα χρειαστείς σύστημα ψύξης. Τα ανεμιστηρακια για pc συνδεδεμένα σε έναν ελεγκτή θερμοκρασίας χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι. Απλα, να είσαι προετοιμασμένος.

ΥΓ. Προσοχή στο στρώσιμο του φίλτρου. Διάβασε για τον κύκλο του αζώτου στη σχετική ενότητα των αρχαρίων. Καλή συνέχεια απο εμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-16, 16:58
a_stavros Ο χρήστης a_stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2016
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

RedPointGuard ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου στις απορίες μου.Κάθε αλλη διευκρίνηση απο τον οποιονδήποτε δεκτή .Μια απορία...Στο ενυδρείο aquael leddy 80 105 λίτρα πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω;;Για να σας βοηθήσω θα επιλέξω κάποια απο αυτά που εχω αναφέρει πιο πανω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-16, 20:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα περισσοτερα νομιζω απαντηθηκαν πιο πανω.

Μερικες παρατηρησεις απο εμενα:
-για το ποσα ψαρακια ρωτας οτι μπορουν να μπουν, καταλαβαινεις οτι εχει να κανει με το ποια ψαρακια θα επιλεξεις. Καποια δεν μπορουν να μπουν στα λιτρα σου, καποια δεν μπορουν να μπουν σε συνδυασμο στο ιδιο ενυδρειο, ειτε επειδη υβριδιζουν, ειτε επειδη υπαρχει ενδεχομενο να πεσει πολυ κυνηγητο.

Το θεμα ειναι τι ακριβως θελεις απο τα ψαρακια που θα φιλοξενησεις.Ενα ησυχο μεγαλο κοπαδακι που θα αποτελειται απο πολλα ψαρακια και να το βλεπεις να πηγαινει περα-δωθε? Δυο ειδη ησυχων μικρων ψαριων (προσωπικα ειμαι της προηγουμενης αποψης)? Ενα ειδος που δε θα ειναι τοσο ησυχο και γαληνιο?

Σε ολα αυτα, μπαινει και το νερο που εχετε εκει στο Ρεθυμνο (αν μπορει καποιος απο εκει ας μας πει τις παραμετρους), φυσικο, οπως και η προθεση να το επεξεργαστεις, σε περιπτωση που πρεπει να το μαλακωσεις αρκετα.

-για το φιλτρο, καλο ειναι να δεις τι ψαρακια θα βαλεις πρωτα και μετα αποφασιζεις. Σε καθε περιπτωση, αν μας πεις ποσα χρηματα διαθετεις, θα γινει και πιο ακριβης προταση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-16, 23:51
a_stavros Ο χρήστης a_stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2016
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

'Εχετε απόλυτο δίκιο.Δεν σας είπα τι ακριβώς σκέφτομαι για το ενυδρείο.Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία επεξεργασίας νερού.Θελω να βάλω κάποιο κοπάδι και κάποια γαρίδα αν μπορώ.Nazgul ευχαριστω για την απάντηση σου και μου έδωσες την ευκαιρία να σας βοηθήσω και εσάς για να ξέρετε τι μου απαντάτε.Ευχαριστω και πάλι!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-16, 04:38
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Θα βοηθούσε πολύ να μας αναφέρεις, όπως παρατήρησε ο nazgul, την τιμή του ph που έχετε στο Ρέθυμνο. Χρήσιμο θα ήταν να είχαμε και μια εικόνα της ολικής σκληροτητας (gh) . Αν δεν το γνωρίζεις εσύ (ή κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ που μένει Ρέθυμνο να μας διαφωτιζε), θα εξυπηρετούσε μια βόλτα απο το πετ σοπ, να μας δάνειζε λίγη απο τη σοφία του ο επαγγελματίας. Αν και δεν στοιχηματίζω σε αυτό .
Μπορείς να πάρεις νεράκι απο τη βρύση σου να στο μετρήσει, φυσικα.

Όλα τα ψαράκια που έχεις ξεχωρίσει, με εξαίρεση τα ζωοτοκα και τις κιχλιδες, θέλουν όξινο νερό. Ειδικότερα οι καρδινάλιοι, τα lemon tetra και τα harlequin αν διαβάσεις το προφίλ τους, ευημερούν σε όξινο ph τιμών 5.5 - 6.5. Ζουν και σε τιμές οριακά άνω του 7, άλλα εκεί δοκιμάζονται οι αντοχές τους και γίνονται πιο ευάλωτα.. Δεν είναι ότι καλύτερο όπως αντιλαμβάνεσαι, να τα σπρώξεις στα όρια τους.

Τα danio glofish, rosy barbs και tiger barbus, αν έχεις ουδέτερο προς ελαφρώς αλκαλικο ph (7-7.5) στο δικτυο, είναι εντός των τιμών που ζουν, οπότε δε χρειάζεται επεξεργασία το νερό.

Μάθε το ph του δικτύου, με βάση αυτο θα πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις για το κοπάδι που μπορείς να βάλεις. Και ακολούθως τον αριθμό των ψαριών.

Για να μπουν γαριδες χρειάζεται ένα διάστημα τριών μηνών περίπου, ώστε να έχει ωριμάσει ο βυθός. Οι amano είναι οι πιο σκληροτράχηλες και λόγω μεγέθους συμβιώνουν με τα περισσότερα μικροψαρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
odin`s mini reef odin79 Nano Reef 40 26-10-16 20:26
Νέος στο σπορ! Gianniz Αρχάριοι γλυκού νερού 6 05-09-15 22:39
Πολυ Νεος στο Σπορ saillak Αρχάριοι γλυκού νερού 13 14-03-14 20:31
νεος στο σπορ ενυδρειου με φητα ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 24-08-11 15:39
Νέοι στο σπορ -συμβουλές? Fleur Αρχάριοι γλυκού νερού 2 01-02-08 23:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04994 seconds with 15 queries