Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-10-16, 23:14   #1
Νέο ενυδρείο.
neverlife
Junior Member
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος 17-10-16, 23:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας παιδιά. Εϊμαι κι εγώ νέος και φρέσκος στο χόμπι. Κάνω το πρώτο μου ποστ ώστε να με βοηθήσετε σε μερικά πράγματάκια. Καταρχήν το ενυδρείο μου είναι 30λίτρα. μΈχει μέσα δύο λεμον τετρα ιδιαίτερα ζωηρα (δυο μερες ειναι μέσα και πανε πολύ καλά).

Ας πάρω τα πραγματα απο την αρχή.

Αφού ξεπλυνα καλά το ενυδρείο και όλο τον εξοπλισμό, έβαλα μέσα χαλικάκι απο Pet shop (δειτε την φωτο) ελπίζω να ειναι κομπλέ και να μην ειναι ασβεστολιθικό. (τωρα αρχισα να εχω εικόνα με όλα αυτά).

Φίλτρο είχε το ενυδρείο. Νομιζω ειναι καλό γιατι του λαχιστον σαν μεγεθος ειναι αρκετα νορμαλ για το μεγεθος του ενυδρείου μου. Το εχω ψηλά ωστε να κανει και μια μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια μαζί με το οξυγόνο.

Αφού εβαλα μέσα νερό και τα απαραίτητα φάρμακα. για το χλώριο αλλά και το άλλο για να γίνει η βιολογία το αφησα να δουλεύει μια εβδομάδα. Στο ενυδρείο μου ειχαν πει οτι την επόμενη μέρα που θα βαλω την βιολογια θα ειναι οκ αλλα προτιμησα να περιμενω λιγο.

Θερμοκρασια εχω τους 25 βαθμούς. αριστερα πλαστικα φυτα (αρχικα ειχα μια ντουζινα αλλα την τριτη μερα τα εβγαλα) και στη μεση αυτο το ωραιο (πηλινο πρεπει να ειναι).

Παροτι αρχικα δεν μου περναγε απο το μυαλο να βαλω αληθινα φυτα. τωρα εχω παθει πλάκα και σκέφτομαι τα εξής. Να Βάλω ενα ξύλο (εχει στο petshop) και αφου περιμετρικά βαλω καλά πλημένο γρανητη θα εφαρμώσω και το ξυλο να τοποθετησω αυτό το φυτό που ειναι σαν τρυχουλες και καλύπτει τα σημεια που το τοποθετεις, αλλά και κανενα ακόμα δυο με φιλαρακια. Μιλάω φυσικά για κάποια που είδα και είναι εύκολα. Η ιδεά μου είναι να εχει περιμετρικα τα φυτα και τις πετρες αλλα στη μεση να ειναι ελευθερο ωστε να εχουν φουλ χωρο όλα. Δεν θα δωσω πολύ ύψος έτσι και αλλιώς.

Να σημειώσω πως τωρα θελω να βάλω και φωτισμό γιατι αυτό που εχω ειναι μικρής έντασης και αλλάζει συνεχεια χρώματα και με εκνευριζει... φαντάσου τα ψαράκια μου.

Επίσης δεν εκανα ακόμα μέτρηση ph Και λοιπά οπότε τις επόμενες ημέρες θα γίνει και αυτό.
Εκτώς των άλλων παιδιά πείτε μου τη γνώμη σας. Τι άλλα ψαράκια να βάλω μέσα? Γλύφτη πότε? Μπορώ κάποια στιγμή να βάλω και γαριδούλες?

1000 συγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά αλλά σαν αρχάριος έχω ενθουσιαστεί!

https://s22.postimg.org/ui17gz81t/14...69145948_n.jpg
Εμφανίσεις: 2597
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-16, 00:21
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

επειδή εισαι αρχάριος κι επειδή ολοι ξεκινήσαμε απ αυτο το σημείο θα σου λεγα να ξεκινήσεις διαφορετικά. 1ον τα ψαράκια αυτα πάνε σε κοπαδακι των 10+ ατόμων που σημαίνει περισσότερα λίτρα. το χαλικακι άλλαξε το και βάλε μαύρο βυθό (αισθητικά αλλα και για λόγω μείωσης στρες στα ψάρια) την αεραντλια δεν την χρειάζεσαι καθολου όπως επίσης τα φυτά τα πλαστικά και το διακοσμητικό στη μέση. ξεκινα(παλι αναγκαστικά) με τα βασικα και για ψαράκια έχεις καιρό ακομα μπροστά σου. καλή συνέχεια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-16, 00:28
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Τι ψαράκια να χρησιμοποιήσω? εγώ έλεγα να προσθέσω αλλα δύο ίδια για αρχή να είναι 4. Και να αρχίσω να φτιάχνω τον βυθό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-16, 00:29
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

κοιτα εδω το βιντεάκι και παρε ιδέες σιγα σιγα https://youtu.be/hX6Xo9Y7X6M


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-16, 00:36
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

ετσις το εχω στο μυαλό μου... απο την πρώτη εικόνα του βίντεο εμφανίστικε περίπου η σκέψη μου. ΑΠλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια με τα πιο κατάλληλα ζωντανα.. κριμα να κάνω λάθη και να ψωφησουν αδικα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-16, 00:43
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

καταρχήν σε κάθε περίπτωση αποφεύγεις κοπαδοψαρα καθαρά. αυτα που θα μπορούσες να βάλεις στα δικά σου λίτρα θα ταν γαριδουλες η μονομαχο. ναι θα ναι μονότονο το ενυδρειο αλλα δεν μπορεις να κανεις διαφορετικά, όπως λες κι ο ίδιος θα ταλαιπωρείς τα ζωντανά χωρίς λογο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-16, 00:51
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Δλδ ενα πετυχημενο 30αρι ενυδρείο ειναι καταδικασμενο να εχει μεσα γαριδες και αντε ενα μονομαχο ή εστω δυο άλλα ψαρια? Το λεω γιατι εχω δει πολλούς που με τριαντάρια τα πάνε πολύ καλα... Για τριαντάρι κανουν μόνο γαριδες δλδ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-16, 01:08
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neverlife Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ ενα πετυχημενο 30αρι ενυδρείο ειναι καταδικασμενο να εχει μεσα γαριδες και αντε ενα μονομαχο ή εστω δυο άλλα ψαρια? Το λεω γιατι εχω δει πολλούς που με τριαντάρια τα πάνε πολύ καλα... Για τριαντάρι κανουν μόνο γαριδες δλδ?
πετυχημένο 30αρι πολυ δύσκολο και ειναι καταδικασμένο γιατι λόγω λίτρων αναγκαστικά εισαι περιορισμένος στις επιλογές. τα είδη τετρα (που ήδη έχεις) ζουν σε κοπαδακι των 10+ ατόμων στα 80 λίτρα μινιμουμ (όποτε μπορεις να καταλάβεις αν ενα 30αρι ειναι καταδικασμένο η οχι) λόγω το οτι επειδή ειναι πολλά άτομα χρειάζονται και πολυ χώρο. γενικως στα είδη τετρα τα λίτρα τα οποία φιλοξενούνται ειναι 100+. ο μονομαχος απ την άλλη λόγω το οτι το φυσικο του περιβάλλον ειναι μικρό μπορει να φιλοξενηθεί σ αυτα τα λίτρα αλλα ακομα κι αυτός με επιφύλαξη παντα. συνοψίζοντας θα δεις πως φτιάχνοντας το ενυδρειο σου ετσι όπως πρεπει και διαβάζοντας εδω μεσα τα προφίλ των οργανισμών τοτε θα καταλαβεις τι θα πρεπει να διαλέξεις και τι οχι. μην ξεχνάς οτι οι λάθος κινήσεις επιβαρύνουν τα ζωντανά αλλα κυρίως και την τσέπη σου. ελπίζω να σε κάλυψα προς το παρόν και για οτιδήποτε εδω είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-16, 01:15
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ναι. το ψαχνω περισσοτερο... ο μονομαχος δεν μου αρεσει να σου πω την αληθεια... οπότε θελώ να δω τι άλλο θα μπορουσα να βαλω μεσα ώστε να τα δωσω αυτά πίσω. ΑΝ και τα βλεπω που ειναι ιδιαιτερα ζωηρα... Μου δειξανε και εναν γλυφτη πολύ μικρό που δεν μεγαλωνει πολύ αλλα προς το παρον δεν τον χρειζομαι... Καμια ιδεα τι αλλο θα μπορουσα να βαλω? πχ ενα μικρο κοπαδακι 4αρων ψαριων και κατω γαριδες η κανενα σαλιγκαρακι,,,,
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-16, 01:20
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

ρίξε μια μάτια κι εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-10-16, 07:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα,
θα συμφωνήσω σε όλα με τον φίλο giorginakos.
Σε ένα 30αρι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά,
εκτός από τον μικρό χώρο, σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο οι παράμετροι αλλάζουν αστραπιαία,
γρήγορα αλλάζουν οι θερμοκρασίες,
γρήγορα αυξάνονται οι ρύποι.
Με λίγη προσοχή όμως και σχετικά τακτική παρακολούθηση μπορείς να φτιάξεις ένα μπιμπελό για μονομάχο ή γαρίδες,
μη προσπαθήσεις για κάτι με περισσότερα ζωντανά,
θα κουραστείς και θα απογοητευτείς στο τέλος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-10-16, 10:25
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neverlife Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ ενα πετυχημενο 30αρι ενυδρείο ειναι καταδικασμενο να εχει μεσα γαριδες και αντε ενα μονομαχο ή εστω δυο άλλα ψαρια? Το λεω γιατι εχω δει πολλούς που με τριαντάρια τα πάνε πολύ καλα... Για τριαντάρι κανουν μόνο γαριδες δλδ?
Καλημέρα!!ενα 30 λίτρο δεν είναι απαραίτητα καταδικασμένο..εγώ εδώ κι ένα χρόνο έχω ένα το οποίο ναι μεν θεωρητικα (βάσει διαστάσεων ) είναι 32 λίτρα αλλά πρακτικά είναι περίπου 25 (αν βάλεις χαλίκια ,ξύλα κτλ αφαιρούνται λίτρα από τα καθαρά) ..μέσα σ αυτό λοιπόν έχω 5 cpd Αλλά πίστεψε με σ αυτό που θα σου πω ,αν δεν τους είχα αρκετά φυτά δεν ξέρω καν αν θα τα έβλεπα...ενώ ένας μονομάχος ή γαριδουλες είναι σίγουρο πως θα φαίνονταν και ίσως εσυ στο τέλος να το χαρείς περισσότερο και τα ζωντανά να μην είναι στρεσαρισμένα...το να έχεις 2 ψαράκια να υπάρχουν απλά δεν λέει κάτι ...άλλες συμπεριφορές θα δεις αν βάλεις ένα κανονικό κοπάδι σ ένα μεγαλύτερο ενυδρείο κι άλλες αν βάλεις 2 ψάρια σε ένα μικρό ...αν παρ αυτά θέλεις να το δοκιμάσεις και κάτω υπό προϋποθέσεις ρίξε μια μάτια στο λινκ που σου έχουν δώσει πιο πάνω...στη θεςη σου σε τόσα λίτρα και πάλι με προσοχή και επιφύλαξη θα έβαζα ή 5-6cpd ή 3-4 αρσενικά endler ή mosquito rasbora...στη θέση μου αν δεν είχα κόλλημα με τα cpd θα έβαζα έναν μονομαχο...αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-16, 10:52
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι... εν τέλη το ενυδρείο μου είναι 60αρι... Απλά ειναι κατασκευή μάλλον χειροποίητη και δεν εγραφε κάπου μιας και ηταν δωρο. Μα ηταν αρκετα μεγαλο σε μεγεθος σε σχέση με τα ψαρακια μου. Αφαιρεσα απο μεσα τα πάντα εκτος απο την άμμο και το διακοσμητικό που βγάζει τις μπουρμπουλήθρες. Χθες ανακάλυψα πως όταν τις σταματάω τα ψαρακια κολυμπάνε συνέχεια σε όλο το ενυδρείο ενώ οταν το βάζω σε λειτουργία πηγαίνουν μόνο απο την μια πλευρά. Οπότε....ΞΥΛΩΜΑ μάλλον.

Μπορούμε να πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή με βάση τα 60 λίτρα? Τι μπορώ να κάνω? Η α΄λήθεια έιναι τα συμπάθησα τα τετράκια μου και λυπάμαι να τα πάω πίσω αν κάνουν σε 60λίτρα...

Τέλος εχω δεί στο Praktiker αυτό.... http://www.praktiker.gr/p/diakosmitiki-lava-2lt-7288

κάνει?


Η τελική μας σκέψη με την αρραβωνιαστικιά μου είναι να βάλουμε ένα μεγάλο ενυδρείο σε ενα συγκεκριμένο χώρο που ταιριάζει στο σπίτι οπότε σκέφτομαι να δουλέψω το 60αρι με σκόπό να ετοιμάσω κάποια φυτα εν τέλη και τα ψαράκια που θα μεταφερω αργότερα στο νέο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-10-16, 12:04
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!!ενα 30 λίτρο δεν είναι απαραίτητα καταδικασμένο..εγώ εδώ κι ένα χρόνο έχω ένα το οποίο ναι μεν θεωρητικα (βάσει διαστάσεων ) είναι 32 λίτρα αλλά πρακτικά είναι περίπου 25 (αν βάλεις χαλίκια ,ξύλα κτλ αφαιρούνται λίτρα από τα καθαρά) ..μέσα σ αυτό λοιπόν έχω 5 cpd Αλλά πίστεψε με σ αυτό που θα σου πω ,αν δεν τους είχα αρκετά φυτά δεν ξέρω καν αν θα τα έβλεπα...ενώ ένας μονομάχος ή γαριδουλες είναι σίγουρο πως θα φαίνονταν και ίσως εσυ στο τέλος να το χαρείς περισσότερο και τα ζωντανά να μην είναι στρεσαρισμένα...το να έχεις 2 ψαράκια να υπάρχουν απλά δεν λέει κάτι ...άλλες συμπεριφορές θα δεις αν βάλεις ένα κανονικό κοπάδι σ ένα μεγαλύτερο ενυδρείο κι άλλες αν βάλεις 2 ψάρια σε ένα μικρό ...αν παρ αυτά θέλεις να το δοκιμάσεις και κάτω υπό προϋποθέσεις ρίξε μια μάτια στο λινκ που σου έχουν δώσει πιο πάνω...στη θεςη σου σε τόσα λίτρα και πάλι με προσοχή και επιφύλαξη θα έβαζα ή 5-6cpd ή 3-4 αρσενικά endler ή mosquito rasbora...στη θέση μου αν δεν είχα κόλλημα με τα cpd θα έβαζα έναν μονομαχο...αυτά
Καλησπέρα και από μένα.

σχετικά με τα ψαράκια που φιλοξενείς στο ενυδρείο σου, κοίταξε τις ανάγκες τους σε Aquarium size στο παρακάτω Link.
http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-10-16, 12:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

αυτά έχεις? http://www.seriouslyfish.com/species...pulchripinnis/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-10-16, 12:50
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ναι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-10-16, 13:46
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα.

σχετικά με τα ψαράκια που φιλοξενείς στο ενυδρείο σου, κοίταξε τις ανάγκες τους σε Aquarium size στο παρακάτω Link.
http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/
Ναι το ξέρω Λάμπρο,θεωρητικά τις προσεγγίζω τις διαστάσεις (47χ2 τα λιτρα μου είναι λιγότερα..τα δικά μου ήταν σε 60 το οποίο πήγε ακλαφτο..τέλος πάντων μην χαλάμε το θέμα..επειδή τα είχα και σε 60 και σε 125 και τώρα σε 25 ,άλλοτε με συγκάτοικους άλλοτε μόνα τους και σε μεγαλύτερο αριθμό ,αυτό που έχω καταλήξει είναι πως πι συμπεριφορές τους είναι τελείως διαφορετικές και σίγουρα καλύτερα είναι σε όσο γίνεται μεγαλύτερο ενυδρείο..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-10-16, 13:28
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω άλλο θεμα, μέχρι να συνηθίσω να χειρίζομαι το site μπορείτε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες σχετικά με τα τεστ?
Υπάρχουν κάποια test kits οικονομικά? Ή έστω ποια χρειάζομαι? Γιατι έχω μπερδευτεί. Θα με βόλευε να πάρω ένα τεστ που να τα έχει όλα η να 'έχω μια λίστα 100/100 τι χρειάζομαι γιατι εχω πελαγώσει :S
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-10-16, 16:45
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό. Τώρα δεν είναι και απο τα πιο οικονομικά νομίζω αλλά απο το να μπλέκεις με ένα ένα ξεχωριστά. Υπάρχουν και οι ταινίες σαφώς όχι το ίδιο καλές όσον αφορά την ακρίβεια. Μόνο από όπου και αν το βρείς να το ψωνίσεις να τσεκάρεις τις ημερομηνίες λήξεως μην είναι τίποτα και λίγουν σε 4εις 5 μήνες
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-10-16, 16:54
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Εχεις καποιο λινκ απο ελληνικα καταστηματα που να εχουν τετοιο κιτ?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-10-16, 16:45
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Εδώ. Εγώ δεν το παίρνω από Ελλάδα γιατί το θεωρώ ακριβό αλλά αν θεωρείς πως είσαι οκ αυτό είναι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pangasius - ένας καρχαρίας στο ενυδρείο σας & άλλα ψάρια ακατάλληλα για ενυδρείο delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 17 13-05-18 20:20
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07276 seconds with 15 queries