Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-02-16, 12:58   #1
Απονενοημενο διάβημα γκαπυ, βοηθήστε!
 
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG
Member
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος 27-02-16, 12:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους. Σας μελετώ ενδελεχώς δύο μηνες, αφότου βρήκα το site. Αν και έχω ζητήσει τη βοήθεια σας σε μερικά ποστ, να σας ξαναπώ τα καλώς σας βρήκα και τα καθέκαστα.

Περνάω για να μη φλυαρησω περαιτέρω στο θέμα. Έχω ακριβώς 25 μέρες που εχω στήσει ένα ενυδρείο αποκλειστικά για γκαπυ. Ακολούθησα, αφού μελέτησα πολύ (πιστέψτε με παααρααα πολύ), τις ενότητες των αρχαρίων σε συνδυασμό με την υπερπολυτιμη βοήθεια έμπειρου μέλους του φόρουμ. Χωρίς αυτόν, σίγουρα θα είχα ετοιμάσει σπέσιαλ γκουρμέ ψαρόσουπα...

Στο στρώσιμο ακολούθησα την παραδοσιακή μέθοδο με ταισμα, ρίχνοντας και έτοιμα βακτήρια. Υγρά τεστ και στενή παρακολούθηση της πορείας του κύκλου του αζώτου.

Την περασμένη Κυριακή οι ενδείξεις των τεστ ήταν οκ. Έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού και την επομένη πήγα και αγόρασα τα γκαπονια να τα βάλω να αλωνίζουν στο υγρό τερέν.
Τέσσερα θηλυκά και έναν αρσενικό Βραζιλιάνο εξτρεμ Γκαπινιο τζούνιορ.

Τήρησα ευλαβικά τους κανόνες προσαρμογής (σχεδόν τρία τέταρτα ταύτιση της θερμοκρασιας σακούλας - ενυδρείου), δεν ταισα καθόλου πρώτη μέρα και φώτα άνοιξα μετά απο 6 ωρες.

Ήθελα να τα αναφέρω όλα αυτά για να ξεκαθαρίσω τι εχει προηγηθεί πριν μπω στο ρεζουμε.

Τα ψαράκια μετά το αναμενόμενο πρώτο δεκάλεπτο μούδιασμα, άρχισαν να σκαναρουν κάθε εκατοστο του ενυδρείου. Όλα υπερκινητικά. Για να μην πολυλογώ, μέχρι χθες όλα κυλούσαν κατ' ευχην για έναν αρχάριο σαν του λόγου μου. Τα ψαράκια σούπερ κινητικα, έτρωγαν σαν λυσσασμένα (ταΐζω δύο φορές την ημέρα με 7 διαφορετικές τροφές στο μενού) και γενικώς ολα αντερ κοντρόλ που λένε στο χωριό μου.

Και αφού αγανακτησατε με τη φλυαρία μου και αναρωτιέστε που θέλει να καταλήξει ο ποιητής ας περάσω στη λεζάντα!

Ξυπνάω σήμερα το πρωί να ταισω, έρχονται σαν πρεζακια όλα τα θηλυκα, λείπει ,όμως,
ενα. Δεν σας κρύβω πως το ψαράκι αυτό το λάτρεψα όντας το μόνο αρσενικό και λόγω του πολύ μικρού μεγέθους του (το βάφτισα Τσιλιβιθροπουλο). Ψάχνω παντου, πουθενά ο Γκαπινιο. Σε μια αποστροφή του βλέμματος το βρίσκω... Ειλικρινά ραγισα. Είχε σφηνώσει πίσω απο το κουτί του φίλτρου. Εχω juwel rio 125, για όσους γνωρίζουν να βοηθήσω χωροταξικα, πίσω από εκεί που μπαίνει στο κουτί ο θερμοστάτης έχει δυο κάθετες σειρές (σαν αεραγωγους είμαι και άσχετος). Από κάτω έχει δυο βεντουζες. Δηλαδή πίσω δεξιά να καταλάβετε και τουλάχιστον 25 εκατοστά κάτω από την επιφάνεια.

Εχω τρελαθεί να καταλάβω, πως χώθηκε και σφηνωσε εκεί. Δυστυχως, ειχε καταλήξει ( όχι ότι θα το εσωζα κιόλας σε εκείνο το σημείο αν το προλάβαινα ζωντανο).

Είμαι σκασμενος για το ψαράκι. Και έρχομαι τώρα στη βοηθεια σας. Πως θα βγει απο εκεί; Γιατί αγόρι μου πηγες και αυτοκτόνησες, καμιά δεν σου καθόταν; Το ρίχνω λίγο στο σαχλο χιούμορ, γιατι πραγματικά στενοχωρήθηκα για το ψαράκι.

Εκανα αμέσως μετρησεις με τα υγρα τεστ, να δω πόσο πήγε η αμμωνία. Ειμασταν 0, νιτρώδη και νιτρικά θα κάνω το βράδυ. Έπρεπε να φύγω για δουλειά, όλα έγιναν πολύ εσπευσμένα. Με το που θα γυρίσω σπίτι μετρησεις και αλλαγή νερού. Το ψάρι πως θα βγάλω είναι το θέμα... Τα άλλα ήταν μια χαρά μέχρι να φύγω. Ανησυχώ μήπως μου σηκώσει Αμμωνία και κλάψω και τα άλλα.

Δυστυχως δε ξέρω να ανεβάζω φωτογραφιες, μόνο του προφίλ και αυτή έλυσα διαφορική εξίσωση να τα καταφέρω.

Χίλια συγνώμη για το πελώριο κατωσεντονο. Εν καιρώ σκόπευα να σας κάνω μια παρουσίαση, ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία προσεχώς, με ψάρια (δεν είναι εύκολο με τη φόρμα απο κινητό γραφω)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη φιλοξενία και συγνώμη πάλι για το κατεβατο.
Εμφανίσεις: 2301
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-16, 15:50
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το ψαρι δεν αυτοκτονησε,συνηθως οταν ειναι ετοιμοθανατα για να μην
τα παρενοχλουν τα αλλα κρυβονται σε τετοια σημεια.Το πως θα το βγαλεις απο εκει δεν ξερω να σου πω γιατι δεν ξερω το συγκεκριμενο φιλτρο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-16, 15:55
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

μαλλον απλο ατυχημα ηταν...

ουτε εγω ξερω το συγκεκριμενο φιλτρο, αλλα τι εννοεις πως θα το βγαλεις;
δεν φανταζομαι να ειναι και τοσο δυσκολο, παροτι οπως ειπα, δεν το εχω δει το φιλτρο.

παντως ουτε γι'αστειο μην το αφησεις μεσα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-16, 16:13
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Ετοιμοθάνατο δεν ηταν, μέχρι το βράδυ έκανε γυμναστικές επιδείξεις. Τελικά το βγάλαμε,
πιστεψτε με δεν ήταν καθόλου εύκολη υπόθεση, όσοι έχουν αυτή τη γκουμουτσα για φίλτρο καταλαβαίνουν . Τέλος καλο, να ζήσουμε να το θυμόμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-16, 19:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ατυχήματα με ψάρια ή άλλα είδη, συμβαίνουν πολλά

Ψάρια πηδάνε εκτός ενυδρείου, ψάρια σφινώνουν σε φίλτρα ή θεμαντήρες, μικρά χάνονται μέσα σε φίλτρα κλπ

Για το κάθε είδος και για το κάθε εξάρτητα του ενυδρείου, μπορεις να κάνεις καποια πραγματα
1. Να βάλεις καπάκι ή να χαμηλώσεις τη σταθμη του νερού σε ανοιχτό ενυδρείο, εφόσον έχεις ψάρια που κάνουν άλματα
2. Να βάλεις τουλι στους κυκλοφορητές και στην εισοδο του φίλτρου, για να μην τραβηχτούν - κυρίως μικρά ή αδύναμα ψάρια
3. Να δεις τι παγίδες κρύβει το aquascape και να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές (πχ ριζες που δεν πατάνε σωστά, πέτρες που μπορούν να μετακινηθουν, ρίζες με κλαδιά που μπορεί να τραυματίσουν τα ψαρια κλπ)

Ειδικά τον πρώτο καιρό είναι καλό να παρακολουθείς τη συμπεριφορά και τις κινησεις των ψαριών. Αν κάτι τα ενοχλεί ή αν κάτι κρύβει κινδύνουν, θα το δεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-16, 19:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Για ένα αρσενικο γκαπυ (δηλαδή πολύ μικρο μέγεθος) σε ένα ενυδρειο 125 λιτρων...κι εφόσον εχει στρωσει δεν ειχες και κανενα λογο να χασεις τον υπνο σου.
Καλα εκανες και το εβγαλες φυσικα, απλα δεν υπηρχε περιστωση να χασεις τα υπολοιπα ψαρια από αυτό. Μας ενδιαφερει η συγκεντρωση της αμμωνίας. Θα μετρουσες με το τεστακι σου και το πολύ πολύ να εκανες καμια αλλαγη εξτρα (που δε πιστευω ότι ουτε αυτό θα χρειαζοταν).
Μιας και εισαι όμως στο ξεκίνημα σου καλα κανεις και ρωτας. Ένα μεγαλυτερο ψαρι θα μπορουσε να δημιουργησει πρόβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-16, 16:09
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Μην τις αφήσεις ζωντοχήρες, όμως!
Βάλε κανέναν τυχερό μέσα!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γέννα Πλάτυ - Παρακαλώ βοηθήστε antonist Ζωοτόκα 12 10-12-13 01:38
Βοηθήστε τον Αρχάριο tnick Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 23 25-05-11 21:20
Βοηθήστε με.... Ηλίας Αρχάριοι γλυκού νερού 46 14-06-08 14:13
Μύκητας?? Βοηθήστε αν μπορείτε!!! frits Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 15-01-07 11:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04364 seconds with 15 queries