Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 06-02-07, 18:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Κλαδιά και ρίζες αμπελιού στο ενυδρείο

Γειά χαρά σε όλους.
Ενα άλλο αγαπημένο μου χόμπυ είναι το αμπέλι και το κρασί, τα οποία τα έκανα επάγκελμα. Αυτό τον καιρό κλαδεύω και βγαίνουν κάτι όμορφα κλαδιά, που είναι σαν να με προκαλούν να τα βάλω για διακόσμηση στο ενυδρείο. Ακόμα είναι να κάνω κάτι εκριζώσεις και θα βγούνε αρκετές ρίζες. Τώρα γιατί τα λέω όλα αυτά; Γιατί μου είπαν πως το αμπέλι και ειδικά οι ρίζες του έχουν ένα από τα καλύτερα ξύλα για την διακόσμηση του ενυδρείου.
Παλιά που τόλμησα να το κάνω γέμισα από μαύρη άλγη και αναγκάστικα να πετάξω τα πάντα μέσα από το ενυδρείο, ακόμα και το χαλίκι. Απ' όσα διάβασα τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ και στο "Γη και ύδωρ" μάλλον άδικα μπήκα στα έξοδα να τα αγοράσω όλα καινούρια.
Τώρα λέω να το τολμίσω πάλι, μήπως δεν ήταν αιτία οι ρίζες αμπέλου για τα χάλια μου, αλλά κάτι άλλο. Τι λέτε ποιά η γνώμη σας;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 08-02-07, 10:29
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Ετσι εξηγείται λοιπόν!!!!!! Συμβαίνει κυρίως σε ψάρια που τρώνε πρωτείνη. Γνώμη μου??? Ξεστησέ το και αφού το πλύνεις με χλωρίνη ξανά από την αρχή. Μου έχει τύχει να ξεστήσω και να μην πλύνω καλά (χλωρίνη) και να χάσω τα επόμενα ψάρια... παρα τρίχα δηλαδή.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-02-07, 11:37
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τάκη κάτι είπες για σκουλίκια. Κι εγώ είχα δει στο δικό μου ενυδρείο πολύ παλιά. Ηταν τόσο μικρά που με το ζόρι τα έπιανε το μάτι και λευκά, σαν ίνες από λευκό ύφασμα. Κινιόντουσαν με τον ίδιο τρόπο που κινούντε οι κοινές κάμπιες , κυμματιστά. Μήπως αυτά εννοείς; Αν όχι, μήπως ξέρεις τι είναι αυτές οι "κλωστίτσες";
Τα σκουλήκια που λες και όπως τα περιγράφεις, μου ακούγονται πιο πολύ σαν πλανάρια και όχι σαν παράσιτα. Φυσικά μια φωτό, έστω από το ιντέρνετ - αν μπορείς να βρεις - θα βοηθούσε πολύ την κατάσταση. Κάνε μια αναζήτηση για planaria.
Το να βγάζουμε συμπεράσματα τόσο εύκολα για το αν είναι παράσιτα από το ψάρι, το θεωρώ λίγο επίφοβο και ακόμα περίσσοτερο όταν προτείνουμε πλήρη απολύμανση του ενυδρείου, ενώ δεν μπορούμε - εκ των πραγμάτων - να έχουμε σίγουρη διάγνωση του πιθανού προβλήματος.

Προσοχή στα ξύλα μέσα σε φούρνους μικροκυμάτων. Εκτός από το ότι μπορεί να ανοίξουν, υπάρχει και το σοβαρότερο ενδεχόμενο να κάνει μπαμ ο φούρνος μικροκυμάτων με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-02-07, 12:33
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

τα ξύλα που αγοράζουμε από τα μαγαζιά για ενυδρειακή χρήση (mopani κλπ) , τι επεξεργασία έχουν υποστεί ώστε να μην σαπίζουν ?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-02-07, 09:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Liolios τα σκουλίκια είναι αδύνατο να τα βγάλω φωτο. Εδώ αναγνώριση ψαριων θέλω και οι φωτο μου βγαίνουν θολές. Στο ίντερνετ κοίταξα στα planaria αλλά όλες είναι μακροφωτογραφίες κι εγώ φυσικά δεν τα αναγνωρίζω έτσι. Αλλά και πάλι δεν μου μοιάζουν.
Για να καταλάβεις, στην αρχή τα πέρασα για σκόνη (σαν πολύ μικρές λευκές ίνες) που κάθησε στα τζάμια και όταν δεν έφευγε με το πανί τότε κατάλαβα ότι είναι μέσα. Τα έβλεπα μόνο με πολύ φως. Αλλιώς δεν φαίνονται.
Να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο. Εδώ και πολύ καιρό δεν τα βλέπω, από τότε που έχασα τον Betta δεν έβαλα άλλο ψάρι. Αρα είναι παράσιτα των ψαριών;
Όσο για το ενυδρειάκι δεν μου κάνει κόπο να το απολυμάνω (μόλις 5 λτ.), αλλά τι γίνετε με την ανούμπια που έχω μέσα; Αν έχει πάνω της κρυμένα σκουλικάκια;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-02-07, 09:45
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Βρήκα τι είναι planaria genocephalus . Λατρεύω όσους δημιούργησαν αυτό και φόρουμ αλλά και όσους κοπιάζουν γι΄αυτό Και επιδή δεν ξέρω να βάζω link: το βρήκα στο "γλυκό νερό γενικά" κάτω κάτω στο θέμα "λευκό σκουλίκι"
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-02-07, 14:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Using vine tree wood in a tank
http://www.malawicichlidhomepage.com...tank_wood.html

__________________




Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-02-07, 18:13
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny69 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ξύλα που αγοράζουμε από τα μαγαζιά για ενυδρειακή χρήση (mopani κλπ) , τι επεξεργασία έχουν υποστεί ώστε να μην σαπίζουν ?
Δεν ειναι θεμα επεξεργασιας, αλλα ειναι τα ξυλα ειδικα. Καποια απο αυτα εχουν μεινει για εκατονταδες χρονια μεσα σε υγρο εδαφος με τυρφη και μετα απο αυτο δεν σαπιζουν μεσα στο νερο.
Ειναι εντελως διαφορετικη περιπτωση δηλαδη...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-02-07, 10:23
54leon Ο χρήστης 54leon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Manaus Brazil
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Ερώτηση:
Απ’ότι ξέρω στα αμπέλια ρίχνουν πολλά εντομοκτόνα (laneit) δεν υπάρχει πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-02-07, 11:43
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 54leon Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση:
Απ’ότι ξέρω στα αμπέλια ρίχνουν πολλά εντομοκτόνα (laneit) δεν υπάρχει πρόβλημα?
Αυτό είναι αλήθεια. Αμπελουργός είμαι και το ξέρω από "πρώτο χέρι".
Το θέμα είναι αν ραντίστηκαν με φάρμακα επαφής (χάνονται από την επιφάνεια του φυτού πολύ γρήγορα) ή με διασυστηματικά τα οποία έχουν κυκλοφορίσει μέσα στις "φλέβες" του φυτού.

Αυτό που δεν σκέφτηκα (τώρα που το αναφέρεις...) είναι αν βλάπτει ο χαλκός με τον οποίο γίνονται πάρα πολλά ραντίσματα. Για τον άνθρωπο δεν πειράζει, είναι βιολογικό ράντισμα, αλλά περνάει ο χαλκός στο κρασί και του δημιουργεί προβλήματα σοβαρά, το χαλάει. Φυσικά ένα τέτοιο κρασί δεν πίνετε οπότε δεν τήθετε θέμα υγείας.

Τι γίνετε όμως στο ενυδρείο; Το βλάπτει ο χαλκός; Ο λόγος στους βετεράνους!

Εγώ από τα δικά μου θα βάλω. Ξέρω το αμπέλι μου. Εντόπισα όμως σε μια βουνοπλαγιά ένα αυτοφυές....
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-10-07, 12:35
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

τελικα το επιχειρησες το θεμα με τα κλαδια απο το αμπελι?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 24-10-07, 13:58
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

παιδια ξερει κανεις αν μπορουμε να και βαλουμε ξυλα απο συκια η δαφνη?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-10-07, 16:58
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ξύλα που τα έχει ξεβράσει η θάλασσα? Πάντα μιλάμε να έχουν πληθεί με την διαδικασία που εχει ειπωθεί
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-10-07, 11:08
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τα κλαδιά απμελιού τα έχω αλλά στην λιμνούλα μου. Στο ενυδρείο δεν έβαλα ακόμα.

Τα κλαδιά συκιάς έχουν ένα γάλα που ερεθίζει το δέρμα. Δεν νομίζω να είναι ασφαλή για τα ψάρια.
Της δάφνης, πάλι δεν ξέρω, αλλά γνωρίζοντας τις ιδιότητες των ουσιών της ωμής δάφνης μάλλον δεν κάνουν.

Ξύλα που έχει ξεβράσει η θάλασσα και δεν ξέρουμε από τι δέντρο είναι δεν γίνετε να τα βάλουμε. Εγώ δεν τόλμησα να βάλω ξύλα από ποτάμι γεμάτο ιτιές.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 31-10-07, 11:02
Το avatar του χρήστη MANOS74
MANOS74 Ο χρήστης MANOS74 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 45
Thumbs up

Γεια σας παιδια,
η γνώμη μου είναι οτι οι κλιματόβεργες και ακίνδυνες είναι για το ενυδρείο και πολύ καλό αποτέλεσμα δίνουν όσον αφορά το αισθητικό μέρος που μας ενδιαφέρει.

Αλλωστε πωλούνται και σε καταστήματα με τα είδη μας και τα ονομάζουν ``wine tree`` και είναι και πανάκριβα. Θυμάμαι είχα πληρώσει 12 ευρώ ένα κομματάκι γύρω στα 40mm.

Από τότε όταν πάω κάτω στο χωριό στη Λακωνία ψάχνω στα αμπέλια μας τα καλά κομμάτια τα κόβω και τα αφήνω να ξεραθούν.

Τώρα το ψήσιμο στο φούρνο δεν το έχω δοκιμάσει θα το κάνω όμως, νομίζω ότι θα πετύχει.

MANOS74
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 31-10-07, 14:58
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Με κλιματόβεργες δεν έχω δοκιμάσει, πάντως το καλοκαίρι μάζεψα απο την Σαμοθράκη μερικά πανέμορφα κομμάτια που είχε ξεβράσει η θάλασσα, το ένα βρίσκεται ήδη σε ενυδρείο, στην αρχή δεν βυθιζόταν, αλλά το έβαλα για λίγο στο ψυγείο και μετά κατευθείαν σε βραστό νερό οπου έμεινε για 1 ώρα περίπου, μετά, 2 μέρες στο ενυδρείο μισο-βυθιζόταν μισο-επέπλεε οσπου τελικά βυθίστηκε. Τώρα καλύφθηκε με java.. Eλπίζω να μην μου σαπίσει!
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-11-07, 08:34
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τα περισσότερα ξύλα στην Σαμοθράκη είναι από πλατάνια.
Είναι αληθινά γλυπτά το ένα ομορφότερο από το άλλο.

Έχω κι εγώ μερικά κομμάτια, αλλά δεν τα βάζω στο ενυδρείο, λέω να φτιάξω ένα διόραμα, να έχω την Σαμοθράκη κοντά μου!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-11-07, 12:49
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Και εγώ γι αυτό τα μάζεψα, αλλά ο πειρασμός να τα χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο με νίκησε..
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-03-08, 22:26
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Τωρα το ανακαλυψα αυτο το ποστ.πολυ ενδιαφερον μιας και τα ξυλα απο τα πετσοπ κοστιζουν ακριβα.κανενα νεο απο αυτους που πειραματιστηκαν? Τι αποτελεσματα ειχαν μεχρι τωρα?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-03-08, 09:14
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παιδια εγω μαζεψα απο ενα ποταμι καποια ξυλα πολυ ομορφα τα εχω μεσα σε ενα 80 ενυδρειο εδω και ενα μηνα και πανε καλα, ουτε ξερω απο τι δεντρο ειναι απλα τα βρηκα μεσα στο νερο, πιστευω οτι ολα τα ξυλα εχουν το κυκλο τους δηλαδη καποτε θα σαπισουν αλλα αργα αλλα γρηγορα.
Στα pet-shop πουλανε καποια καφε ξυλα που μολις τα πιασεις γινονται κομματια, αυτα τουλαχιστον ειναι πολυ γερα, ετσι λοιπον αποφασισα να κανω το πειραμα θα δειξει.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-03-08, 13:29
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αναλογα για τι τις θες οι ριζες αυτες που τριβουν οι καφε απελευθερωνουν μεγαλη ποσοτητα τανινες καθως και η σκονη αυτη που βγαινει ειναι θρεπτικοτατη και μερος της διατροφης αρκετων βυθοψαρων κυριως πλεκο

ειναι δηλαδη ιδανικες για βιοτοπικα ενυδρεια νοτιας αμερικης και απο εμφανιση και απο ιδιοτητες!

τωρα αμα θελει να φτιαξει καποιος ενα ταχτοποιημενο μποστανακι ισως να μην τον βολευουν

απλα εμενα μαρεσει να δινω εμφαση στα ψαρια και αν φτιαξεις ενα ενυδρειο με εμφαση στα ψαρια στις αναγκες τους δηλαδη τοτε
θα ειναι σιγουρα ομορφο αφου θα αναπαριστα τη φυση..

ξεφυγα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 10-03-08, 15:26
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Δικιο εχεις, αλλα εμενα δεν μου αρεσουν, τι εννοω χαλανε πολυ ευκολα και ειναι κριμα τα χρηματα που δινουμε για αυτα.
Φυσικα αυτο που λες για το βιοτοπικο εχεις δικιο, εγω απλα τα εχω βαλει με ευκολα ψαρια και μεχρι τωρα δεν εχω χασει καποιο.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 10-03-08, 21:15
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Εγώ πάντως το έβγαλα το ξύλο που αναφέρω πιο πάνω, είχε αρχίσει και μαλάκωνε πάρα πολύ..άδικα το χαλασα..
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 11-03-08, 00:29
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως το έβγαλα το ξύλο που αναφέρω πιο πάνω, είχε αρχίσει και μαλάκωνε πάρα πολύ..άδικα το χαλασα..
Αργα ή γρηγορα, ολα τα ξυλα που βαζουμε σε ενυδρειο σαπιζουν, εκτος απο αυτα που πουλανε ειδικα για ενυδρεια τα μαγαζια.
Πολλοι βαζουν καποια για 2-3 μηνες και νομιζουν οτι εχει πετυχει το πειραμα. Δεν ειναι ομως ετσι. Καλυτερα να μην κανουμε πειραματα. Αν εκαναν για ενυδρειο αυτα τα ξυλα θα πηρχαν και στο εμποριο και μαλιστα πολυ πιο φτηνα απο τα μοπανι κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 11-03-08, 10:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Οι κορμοί από αμπέλι που έβαλα στην λιμνούλα πέρσι στέκουν ακόμα μια χαρά. Γέμισαν και άλγη και φαίνονται πολύ ωραία, τουλάχιστον αρέσουν σε μένα!!!
Για το ενυδρείο δεν βρήκα κάτι που να βολεύει ή να μου αρέσει.

Πριν λίγες μέρες μου έφεραν κομμάτια από κορμό δαμασκινιάς "κόσκινο" από μυρμιγκοφωλιά. Μάλλον ήταν νεκρή από καιρό. Εκτός τις τρύπες από τα μυρμίγκια, το ξύλο είναι γερό. Είναι σκέτος πειρασμός για διακόσμηση, αλλά δεν τολμάω να τα βάλω. Θα φτιάξω ακόμα μια γλαστρολίμνη και θα το βάλω εκεί, χωρίς ψάρια, για να δω -οπτικά πάντα - τι "βγάζει" το ξύλο. Μετά θα βάλω σαλιγκάρια και βλέπουμε!
Τα φαντάζεστε τα διάτρυτα ξύλα σε ενυδρείο να μπαινοβγαίνουν γαριδούλες στις "σπηλιές";
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 11-03-08, 12:21
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αργα ή γρηγορα, ολα τα ξυλα που βαζουμε σε ενυδρειο σαπιζουν, εκτος απο αυτα που πουλανε ειδικα για ενυδρεια τα μαγαζια.
Πολλοι βαζουν καποια για 2-3 μηνες και νομιζουν οτι εχει πετυχει το πειραμα. Δεν ειναι ομως ετσι. Καλυτερα να μην κανουμε πειραματα. Αν εκαναν για ενυδρειο αυτα τα ξυλα θα πηρχαν και στο εμποριο και μαλιστα πολυ πιο φτηνα απο τα μοπανι κλπ.
Συμφωνώ και το ξέρω! Απλά ήθελα να πειραματιστώ.. Απέτυχε με το συγκεκριμένο ξύλο..αλλά έχω και άλλα για να δοκιμάσω, τα πειράματα τα κάνω χωρίς ΄ψαρια οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα..μόνο οτι χαλάω πανέμορφα κομμάτια
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 11-03-08, 17:24
xaftel Ο χρήστης xaftel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

καμια φωτογραφία υπάρχει για να δούμε κι εμείς οι αρχάριοι πως μπαίνουν οι κορμοί αμπελιών σ' ενα ενυδρείο?
__________________
Ζω για να μαθαίνω και μαθαίνω να ζω...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 11-03-08, 18:34
Το avatar του χρήστη bas_754
bas_754 Ο χρήστης bas_754 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2005
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι γίνετε όμως στο ενυδρείο; Το βλάπτει ο χαλκός; Ο λόγος στους βετεράνους!
αν και δεν ειμαι βετερανος ξερω οτι χαλκος + γαριδες η σαλιγγαρια = καπουτ
__________________

...που θα παει ...
θα τη βρω την ακρη...

Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 25-10-15, 21:22
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Σήμερα έβγαλα κ εγώ δύο ρίζες από αμπέλι κ τις έβαλα στο νερό να μουλιάσουν.Μετά από δύο τρεις μέρες λέω να τις καθαρίσω με συρματόβουρτσα αλλά σκέφτομαι πως να τις βράσω γιατί πρέπει να βρω καζάνι για να τις βάλω μέσα Μετά υπάρχει κ το θέμα που να τις βάλω να τις ψήσω γιατί σε κουζίνα δεν χωράνε...Πήρα κ μερικές κληματόβεργες, να κάνω για αυτές την ίδια διαδικασία?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-10-15, 07:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι,την ιδια διαδικασια θα ακολουθησεις για τις κλιματοβεργες.
αν δεν μπορεις να τις βρασεις βαλτες στη μπανιερα,βρασε αρκετο νερο και ζεματισε τες καλα.
αν ειναι πολυ μεγαλα τα κομματια μπορεις να τα κοψεις και μετα να τα κολλησεις.πχ με ενυδρειακη σιλικονη,η ανοιγοντας τρυπες σταυρωτα στις δυο ακρες και βαζοντας Tie wrap που μπορεις να τα καλυψεις με μος κλπ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναμμα και σβήσιμο των λαμπων στο ενυδρείο Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 3 17-09-06 13:40
Ζάχαρη και μαγιά στο ενυδρείο. Juan Γλυκό νερό - Γενικά 5 10-03-06 01:17
Κλαδιά δέντρων από ποτάμι; kassianhv Γλυκό νερό - Γενικά 4 03-10-03 11:43
Καινούριοι στο φόρουμ και στο χόμπυ, δείτε αυτό πριν απ'ολα! Tolis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-08-03 21:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08224 seconds with 15 queries