Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-05-13, 00:13  
Χρειάζομαι Πληροφορίες Για Στήσιμο Ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21
Member
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος 07-05-13, 00:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας!
Είμαι νέος στο forum και χρειάζομαι πληροφορίες για το στήσιμο του πρώτου "σωστού" ενυδρείου.

Μέχρι στιγμής έχω ένα ενυδρείο 10 Λίτρων με ένα μικρό χρυσόψαρο Oranda,εδώ και 3 μήνες.Έχω βάλει φίλτρο Hydor Pico για ενυδρεία 30 Λίτρων να δουλεύει στο maximum και το ψαράκι φαίνεται υγιέστατο.Παλαιότερα,είχα ένα comet και ένα κίτρινο χρυσόψαρο τα οποία δυστυχώς αρρώστησαν έπειτα από ένα χρόνο διαμονής και παρά τη σωστή (κατά τον PetShopά) χρήση ενός φαρμάκου της Tetra,πέθαναν.

Μια μέρα,πήγα σε ένα κατάστημα με είδη για κατοικίδια (Pet Discount),λίγο έξω από τις Σέρρες,ώστε να δω τις τιμούλες. Συγκριτικά με τα υπόλοιπα Pet Shop είχε τις καλύτερες τιμές,κι ας ήταν η διαφορά μόνο 0,20¤ (μιλάω για τροφές,για ενυδρεία παρακάτω). Εκεί που έβλεπα διάφορα ενυδρεία,κυρίως μεγάλα,είδα και ένα των 50 Λίτρων,με μαύρο καπάκι,θερμοστάτη,φωτισμό και φίλτρο,για 59¤.Μάρκα δεν θυμάμαι αλλά φαινόταν όμορφο.

Σκέφτομαι να το αγοράσω την Τετάρτη (για την ακρίβεια δεν σκέφτομαι,ΘΕΛΩ απλά θέλω να ψήσω τους γονείς να μ'αφήσουν) και θέλω τη βοήθειά σας.Μετά από την ανάγνωση διαφόρων αρθρών,κατέληξα στα ψαράκια Guppy.Είναι όμορφα,φθηνά,αντέχουν και αναπαράγονται εύκολα.Σε ένα άλλο άρθρο διάβασα πως τα μικρά ή πρέπει να τα βάλω σε άλλο ενυδρείο μέχρι να μεγαλώσουν ώστε να μη φαγοθούν από τα μεγάλα ή να τοποθετήσω ζωντανά φυτά και να επιβιώσουν τα εξυπνότερα.

Αυτό,σημαίνει πως πρέπει να ξοδέψω κι άλλα ¤ για την αγορά των ψαριών και απ'ότι διάβασα να αγοράσω και λίπασμα.Δεν γίνεται να μεγαλώσουν τα φυτά χωρίς υπόστρωμα;

Επίσης,φίλος έχει ενυδρείο 60 Λίτρων φιλτραριζόμενο με 6 Oranda και αντί για χαλίκι χρησιμοποίησε άμμο από το Pet Discount για ενυδρεία και του κόστισε 8¤ (δεν έβαλε φυτά).Θα μπορούσα να βάλω κάποια φυτά στην άμμο (κατά προτίμηση χωρίς υπόστρωμα) ; Αν ναι,ποια;

Ακόμη,ποια είναι η ιδανική θερμοκρασία για τα Guppies; Αντέχουν τους Ελληνικούς καύσωνες; Αν το νερό χτυπήσει 32 βαθμούς,τι κάνω; Παγάκια;

Αν είναι δυνατόν,μήπως κάποιος μπορεί να γράψει μια λίστα με τα πράγματα που πρέπει να προμηθευτώ,να απαντήσει τις ερωτήσεις μου (όσες μπορεί) και να γράψει βήμα-βήμα τη διαδικασία (πόσες ώρες αναμονής για το ένα πόσες για το άλλο κλπ) ;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,
ένας 13χρονος αρχάριος,
Μίλτος
Εμφανίσεις: 9732
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 09-05-13, 18:07
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Θα πάρω άμμο,διάβασα οτι είναι μια χαρά.
Κερατόφυλλο θα έχει το Pet Shop,έ;
Για στρώσιμο θα βάλω κάποιο σκεύασμα στυλ Sera Bio..κάτι και θα τ'αφήσω για 24h
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-05-13, 18:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα links που σου εστειλα για το στρωσιμο τα διαβασες? Το ενυδρειο δεν στρωνει με ζουμια και μαλιστα σε μια μερα. Ενα μηνα θελει με αμμωνια ή τροφη, αλλιως μπολιασμα.

Αν το κανεις ετσι οπως λες, το επομενο θεμα σου θα ειναι στις ασθενειες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-05-13, 19:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα διαβασες και πολυ προσεκτικα αυτα που σου γραψαμε μαλλον...

Το στρωσιμο γινεται με τους τροπους που ειδες στα υπομνηματα, διαφορα σκευασματα δεν θα το κανουν και πολλα πραγματα, οποτε αδικα χανεις το χρονο σου ψαχνοντας να βρεις αλλους τροπους.
στο Νο 30 σήμερα, ο nazgul σου λέει το παραπάνω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα links που σου εστειλα για το στρωσιμο τα διαβασες? Το ενυδρειο δεν στρωνει με ζουμια και μαλιστα σε μια μερα. Ενα μηνα θελει με αμμωνια ή τροφη, αλλιως μπολιασμα.

Αν το κανεις ετσι οπως λες, το επομενο θεμα σου θα ειναι στις ασθενειες.
και στο Νο32 πάλι σήμερα, αναγκάζεται να το ξαναγράψει.
αν σου κάνει το χατήρι και σου πει , ναι βάλ' το τι νόημα θα έχει αφού δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου μ αυτό?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 09-05-13 στις 19:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-05-13, 20:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα το εμπεδωσει καποια στιγμη, που θα παει

Το κακο ειναι οτι προφανως ο φιλος μας εχει ακουσει καποιο πετσοπ που του ειπε οτι δεν χρειαζεται να περιμενει ενα μηνα για να στρωσει. Ειναι πιο δελεαστικη η προταση να βαλεις αμεσως ψαρια, αλλα δυστυχως..λαθος. Αν ακουσει, βεβαια, τον πετσοπα, θα τον κανει πλουσιο ανανεωνοντας τα ψαρακια που πεθαινουν το ενα μετα το αλλο και παιρνοντας ζουμια με βακτηρια, μετα για θεραπειες και...δουλιτσα να υπαρχει.

Ο καθενας κανει οτι θελει, αλλα δυστυχως αν δεν ασχοληθουμε σοβαρα απο την αρχη, η μοιρα τον ψαριων ειναι γνωστη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-05-13, 20:28
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

σίγουρα πρέπει να βοηθηθεί αλλοιώς δεν θα του απαντούσαμε.
το ίδιο συμβαίνει με τους περισσότερους, γιατί όλοι παίρνουν τις ίδιες λάθος συμβουλές από τα καταστήματα και μέχρι να ξεκαθαρίσουν το σωστό από το λάθος, έχουν πεθάνει καμμιά δεκαριά ψαράκια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-05-13, 20:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ε γι'αυτο υπαρχουν τα forums. Για να βοηθηθουν οσοι θελουν να βοηθηθουν και οσοι εχουν σκοπο να κανουν κατι καλο για τα ψαρια τους. Πληροφοριες υπαρχουν απειρες, αλλα ο ενδιαφερομενος ειναι αυτος που καθοριζει την πορεια του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-05-13, 21:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πάντως εγώ μέχρι τώρα έχω την εικόνα : Εγώ ρωτάω, εσείς απαντάτε κι εγώ συνεχίζω να ρωτάω χωρίς να διαβάζω τι απαντάτε, έτσι κι αλλιώς θα κάνω τα δικά μου...!!!

(έγινα πάλι κακός....ε?)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-05-13, 13:56
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ζητώ συγγνώμη! Θα με συγχωρέσετε;

Λοιπόν! Έχω εξελίξεις :
Πήγα στο Pet Shop (μέχρι στιγμής σας έχω αναφέρει 2,το Pet Discount και ένα μικρό που παρήγγειλα το ενυδρείο,αυτό που λέω τώρα είναι αυτό με τη μεγαλύτερη ποικιλία σε ψάρια στις Σέρρες) και πήγα στα φυτά (είναι ο μόνος που πουλάει υδρόβια φυτά) και τα κοιτούσα.Είχαν όλα τα συμπτώματα που διάβασα σε thread που ανέφερε κάποιος φίλος πιο πριν (διαφανή,καφετί,τρύπια κλπ) αλλά και πάλι κερατόφυλλο δεν βρήκα.Τον ρώτησα τον ίδιο έπειτα,μου είπε πως δεν έχει και θα φέρουν καινούργια τον Σεπτέμβριο.ΟΚ,τον ρώτησα για τεστ αμμονίας,νιτρικών και νιτροδών.Αυτός,μου έδειξε κάτι στικεράκια (18,5¤ !!!!) που υποτίθεται οτι έδειχναν αυτά τα 3 συστατικά και άλλα 3,300 ΤΕΣΤ,όμως μου φάνηκαν ακριβά και αναξιόπιστα.Του ρώτησα αν είχε άλλα (π.χ. της Sera) αλλά δεν είχε.Μετά από μια μικρή αναζήτησή μου ανακάλυψα ένα υγρό τεστ αμμονίας της Tetra (19,5¤ !!!) αλλά για τα υπόλοιπα τίποτα.Μήπως είναι ο δικός μας ο PetShopάς ακριβός ή υπάρχουν και χειρότερα; Κάτι που είδα και στεναχωρήθηκα (άσχετο) ήταν 3 καημένα παπαγαλόψαρα...

Και κάτι τελευταίο : Δεν σας ξαναπρήζω,το ρωτάω για τελευταία φορά :
Σε ενυδρείο 50L.,ένα κερατόφυλλο,2 guppy και 5 tetra neon πάνε μαζί;Επίσης,πόσο τακτικά να κάνω αλλαγή; Στο χρυσόψαρο κάνω ανά 2 βδομάδες,του έβγαλα το πλαστικό φυτό όπως μου συμβουλέψατε και ελπίζω να είναι σε...αποδεκτές (για να ζήσει) συνθήκες..στο Pet Shop, έχουν ένα σωρό σε τόσο λίγο χώρο : http://www.youtube.com/watch?v=6SMmmrICcK4 απλά το κάθε είδος (χρυσά,comet,oranda,oranda red cap) είναι σε ξεχωριστά ενυδρεία...και παρακαλώ μη μου πείτε να βάλω στο μεγάλο το Oranda,συγγνώμη αλλά δεν θέλω..
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-05-13, 14:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Βαλτ'το σε αγγελια τουλαχιστον το oranda μηπως και το σωσει κανενας. Εκει που το εχεις σιγουρα δεν εχει και πολυ δρομο...
Δηλαδη αν βαρεθεις και τα guppies, την ιδια καταληξη θα εχουν? Κριμα δεν ειναι το ψαρακι? Το βαρεθηκες και αντε να το ξεφορτωθουμε τωρα?

Αλλαγες σε αυτο να κανεις 2 φορες την εβδομαδα, οχι σε 2 εβδομαδες.

Guppies με neon tetras δεν συμβαδιζουν. Αλλες παραμετρους νερου θελουν. Τα guppies θελουν σκληρο, τα neons μαλακο νερο. Εσυ εχεις σκληρο, οπως ειναι της βρυσης. Βαλε ενα χαρεμακι (1 αρσενικο/3 θηλυκα) guppies και σε λιγο καιρο θα πρεπει να χαριζεις. Αλλιως, μονο αρσενικα, ωστε να μην γεννησουν. Δεν συμφωνω με αυτη την ιδεα, αλλα τουλαχιστον δεν θα γινουν απειρα. Ειναι μικρο το ενυδρειο σου και για guppies γεινικως, αν δεν εχεις ηδη καπου να τα δινεις. Καθε εβδομαδα κανουμε αλλαγη στα ενυδρεια, παντα με αντιχλωριο και ιδια θερμοκρασια ενυδρειου-νερου βρυσης.

Να βρεις μπολι και για τα δυο ενυδρεια. Βαλε και για αυτο αγγελια, ολο και καποιος θα σου δωσει. Υπαρχουν ατομα στις Σερρες. Αλλιως, οτι και να βαζεις στο ενυδρειο, θα το χανεις πολυ συντομα.

Αυτα απο εμενα, καλη συνεχεια ελπιζω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-05-13, 14:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΣΔωστο τοτε το χρυσοψαρο.

Μη παιρνεις παραδειγμα απο τα ενυδρεια των πετσοπ.
Κρατανε για λιγο τα ψαρια εκει, και κοιτανε τον πιο οικονομικο τροπο συνυπολογιζοντας εξοδα συντηρησης και απωλειες σε ψαρια.
Καμια σχεση με το χομπι του ενυδρειου και της σωστης διατηρησης ζωντανων οργανισμων.

Για τεστ κοιτα κι εδω
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sa...hwater&_sop=15
Απο το σετ λειπουν αυτα των σκληροτητων
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_od...h+kit&_sacat=0
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-05-13, 14:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μην ζητάς συγγνώμη, ότι απορίες έχεις να ρωτάς.
τα νέον όπως θα διαβάσεις στο λινκ που σου έχω παρακάτω, είναι κοπαδόψαρο και χρειάζεται ομάδα άνω των 10ατόμων. επίσης χρειάζεται μεγαλύτερο μήκος ενυδρείου για να κινείται άνετα στον χώρο του.
επίσης τα γκάπυς εντός ολίγου με τις συνεχείς γέννες, το ενυδρείο θα γεμίσει μωράκια που δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις.

για τα νεον http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/neon.htm
για τα γκαπυς http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

για κερατόφυλλο, δες τις αγγελίες του φόρουμ, χθες προχθές κάποιο άτομο έδινε.

τα τεστς πολύ ακριβά, δεν κοιτάς μέσω ιντερνετ? αν δεν θες με πιστωτική πλήρωσε με αντικαταβολή.

το πλαστικό καλά έκανες και το έβγαλες, αλλά κάθε δύο εβδομάδες αλλαγή σε αυτά τα λίτρα, είναι απίστευτο πως ζει το ψαράκι σου.
πρέπει συνεχείς αλλαγές από λίγο νεράκι, μέρα παρά μέρα μέχρι να δεις τι θα κάνεις μ αυτό.
ίσως θες να το κρατήσεις, αλλά καλύτερα να το χαρίσεις, γιατί σ αυτό τον χώρο δεν θα επιβιώσει. καλύτερα να λυπηθείς που θα φύγει παρά να λυπηθείς από την απώλειά του.
δεν σου λέω να το βάλεις στο μεγάλο αφού δεν θέλεις απλά να το "αποκαταστήσεις". στα μαγαζιά, η διαμονή τους είναι προσωρινή μέχρι να πουληθούν και δεν είναι και η σωστή. δεν παίρνουμε παράδειγμα απο κει για το πως πρέπει να ζουν τα ζώα μας. και τα σκυλιά σε γυάλινα κλουβιά τα έχουν.
αφού έρθει το ενυδρείο σου, θα το καθαρίσεις με ένα καθαρό σφουγγάρι αχρησιμοποίητο με σκέτο ξυδόνερο. θα στεγνώσει και θα βάλεις μέσα το χαλίκι σου και ότι διακοσμητικά έχεις (ξύλο, πέτρα όχι πλαστικά), και φυτά.
θα γεμίσεις νερό με αντιχλώριο. θα πάρεις μπόλι? πως θα στρώσεις το νέο φίλτρο? μετά το στρώσιμο θα βάλεις τα ψάρια και θα έχεις πάρει εν τω μεταξύ τα τεστς.
όταν το φίλτρο δεις οτι έχει στρώσει, θα αλλάζεις κάθε βδομάδα 30% του νερού σου τουλάχιστον με σωστή προετοιμασία του νερού (αντιχλώριο και θερμοκρασία).
αν τα τεστς δείξουν αμμωνία, θα πρέπει να κάνεις συχνότερες αλλαγές.
-------------------------
χα χα συγχορδία
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 10-05-13 στις 14:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 12-05-13, 10:48
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Είδα μια εγέρια στο Pet Shop σε ψιλοκαλή κατάσταση,να την πάρω?Καταπράσινη,μόνο σε μερικά σημεία (άκρες από μερικά φύλλα) καφετίζει...την πουλάει 6¤
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-05-13, 12:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά στις μικρές αγγελίες!

Με τα ίδια χρήματα, μπορείς να πάρεις και περισσότερα και καλύτερης κατάστασης φυτα...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-05-13, 12:53
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε μια ματιά στις μικρές αγγελίες!

Με τα ίδια χρήματα, μπορείς να πάρεις και περισσότερα και καλύτερης κατάστασης φυτα...
Ρωτάω για την εγέρια,δεν θέλω να μπλεχτώ με κουριερ κλπ

Να πως είναι τώρα :
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-05-13, 12:56
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TheMiltos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτάω για την εγέρια,δεν θέλω να μπλεχτώ με κουριερ κλπ
Δεν στο προτεινα προκειμενου να μπλεχτεις
Απλα να ξέρεις πως συνηθως τα ζωντανα και τα φυτα μεσω αγγελιων ειναι πιο ανθεκτικα απ αυτα που μπορείς να παρεις από οποιοδήποτε pet shop
Και εννοείται πως είναι πιο οικονομικά (εκτός ορισμένων εξαιρέσεων)

Ασε που δεν το θεωρώ μπλέξιμο να σου φέρνει κάποιος αυτό που παρείγγειλες...στην πόρτα σου!!!

Σορρυ για το off - topic εφόσον σε ενδιεφέρει αποκλειστικα η εγερια...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-05-13, 13:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε Μιλτο μην το παρεις προσωπικα, αλλα αφου διαβασα οσα εγραψες σε αυτο το θεμα αυτο που μπορω να σου προτεινω ειναι να δωσεις το ψαρακι για να μην ταλαιπωρειται και να ασχοληθεις με το θεμα των ενυδρειων σε αυστηρα θεωρητικο επιπεδο για δυο τρεις μηνες (μονο διαβασμα και ερωτησεις σε οτι δεν καταλαβαινεις η σε οτι εχεις αμφιβολιες).
Να διαβασεις ολα τα υπομνηματα αρχαριων και γλυκου νερου, καθως και τα προφιλ των ψαριων σε μεγαλες βασεις δεδομενων οπως πχ το αριστο http://www.seriouslyfish.com/ και οταν νομιζεις πως εισαι ετοιμος εδω ειμαστε να σου λυσουμε καποιες τυχον τελευταιες αποριες και να σε βοηθησουμε στο στησιμο.
Μια αλλη επιλογη αν θες ντε και καλα να βλεπεις 5 τζαμια με νερο ειναι να προμηθευτεις ενα ενυδρειο (οσο μεγαλυτερο σε παιρνει ) και να αρχισεις να στρωνεις με αμμωνια (με τον αργο τροπο που κραταει ενα με εναμισι μηνα) και σε αυτο το διαστημα ριχτο στο διαβασμα. (ετσι κι αλλιως το καλοκαιρι δεν ειναι η καλυτερη εποχη για να ξεκινησει καποιος αρχαριος οποτε γλυτωνεις και την ταλαιπωρια )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-05-13, 13:47
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παιδιά να ξέρετε : Αυτό είναι το προτελευταίο μου post

Δεν θα ξαναρωτήσω κάτι,έχουν λυθεί οι απορίες μου
Θα ξαναποστάρω μόνο όταν τελιώσω το ενυδρείο,για να σας δείξω pics.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-05-13, 14:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω παντως μετα απο 15 χρονια ενασχολησης με το χομπυ οχι μονο δεν εχω λυσει τις αποριες μου αλλα εχουν γινει πολυ πιο συνθετες.
Τεσπα, καλη επιτυχια στο πειραμα...
-------------------------
btw αυτη η "απειλη" δεν εχει κανενα απολυτως νοημα.
Μονο μεσα στη φαντασια σου εχεις γινει γκουρου των ενυδρειων και τωρα νομιζεις πως θα φτιαξεις το σουπερ-ντουπερ-ουαου ενυδρειο και θα μας το τριψεις στη μουρη (κοινως σκασιλα μας). Ουτε η απουσια σου θα γινει αισθητη (εχουν παρελασει κατα καιρους δεκαδες κομμητες που νομιζουν πως κατι πετυχαν με αυτη τη σταση) και ουτε θα εισαι ο μοναδικος ανθρωπος στον πλανητη που θα φτιαξει ενα ενυδρειο μπαχαλο βασανιζοντας ζωντανους οργανισμους.
Εδω πηρες απαντησεις απο ανθρωπους που γνωριζουν απειρες φορες περισσοτερα απο σενα (που κατα τη γνωμη μου απο αυτα που γραφεις και που μας δειχνεις δεν εχεις ακομα γνωσεις ωστε να φτιαξεις ενα αποδεκτο υγειες ενυδρειο) γιατι ΕΣΥ ζητησες απαντησεις.
Ουτε θα ερθει κανεις με το ζορι να σου πει τιποτα ουτε -δυστυχως- υπαρχει αστυνομια προστασιας pets ωστε να σε εμποδισει καποιος να φτιαξεις οτι μπαχαλο εχεις στο μυαλο σου.

Αυτα απο μενα, οχι επειδη εχω κατι μαζι σου (ουτε που σε ξερω) και χωρις καμια απολυτως διαθεση να σε μειωσω (μακαρι καποτε μαζι με τον Μπλεχερ και τον Ταν να λενε και το Μιλτο) αλλα μπας και καταλαβεις οτι το ενυδρειο ειναι μια ασχολεια που απαιτει γνωσεις και προσοχη κι οχι βιασυνες, γιατι εδω μιλαμε για πραγματικες ζωες κι οχι για συλλογη γραμματοσιμων
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 12-05-13 στις 14:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πληροφορίες για κατασκευή ενυδρείου... fiakas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 03-09-08 22:06
Πληροφορίες για την Anubia του ενυδρείου μου golis1 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 13-05-08 23:48
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
Χρειάζομαι πληροφορίες για τις πέτρες και το Ph wodan Γλυκό νερό - Γενικά 12 21-06-04 16:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07654 seconds with 15 queries