Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-18, 22:27
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Νέος στους Βασιλιάδες

Καλησπέρα σας



Είπα να κάνω και γω την προσπάθεια μου με αυτά τα πανέμορφα ψάρια. Το project έχει ως εξής . Για αρχή εισαγωγή 10-12 ψάρια των 5-6 cm για να καταλήξουμε στον τελικό αριθμό των 7-8 ατόμων.Μελλοντικός και τελικός στόχος είναι να καταφέρω να δω μικρά από γέννα γι αυτό στο σχέδιο είναι η και η κατασκευή μιας γεννήστρας + ακόμα μια γυάλα για το μεγάλωμα. Αλλά αυτό μελλοντικά για αρχή έχει διάβασμα και κατανόηση αυτού του είδους.

Πάμε τώρα στα βασικά

Το ενυδρείο είναι 420ltr 120*70*55 με Sump 150ltr 95*40*40 με αντλία επιστροφής Jecod 4000.Από φως έχω 3 φωτιστικά 2*39w T5 αλλά σκέφτομαι να κάνω χρήση των 2 μόνο αφού απ ότι διάβασα δεν χρειάζονται πολύ φως. Σκέφτομαι λευκή άμμο χαλαζιακή ,ρίζες, κάποια λίγα εύκολα φυτά και κάποια επιφανείας.Το νερό θα ήθελα να έχει ένα τόνο κίτρινο τόσο ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα εύκολα φυτά που θα βάλω.

Τώρα ας ξεκινήσουμε τις ερωτήσεις......

1ον)ΒΙΟΛΟΓΙΑ Στο sump θα υπάρχει βαμβάκι->σφουγγάρι->βιολογικό υλικό.α) Τι βιολογικό υλικό προτείνετε και τι ποσότητα για αυτά τα λίτρα και με σκεπτικό ότι είναι δίσκοι και μάλιστα μικροί που θα γίνονται φαγοπότια καθημερινά; β)Αφού θα έχει στρώσει το ενυδρείο ,που θα γίνει με τον κλασικό αργό τρόπο με τροφή , η εισαγωγή των ψαριών θα πρέπει να γίνει με την μία ή σε 2-3 δόσεις ανά κάποιες μέρες.(εάν μπουν όλα μαζί δεν νομίζω το ενυδρείο να είναι έτοιμο βιολογικά, εάν πάλι γίνει με 4-4 ψάρια την φορά τα πρώτα πιστεύω πως θα έχουν θέμα καθώς θα είναι πολύ μικρή η ομάδα και λόγο ηλικίας θα έχουν μεγαλύτερο stress ). Άρα τι κάνουμε???

2ον)Κυκλοφορία Το νερό θα μπορεί να γυρνάει σε sump- ενυδρείο περίπου 6 φορές την ώρα. Στο ενυδρείο μήπως χρειάζεται να βάλω κάποιο μικρό κυκλοφορητή ; Εσείς χρησιμοποιήτε ;

3ον)ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ Θα χρειαστεί αεραντλία ή πιστεύεται πως λόγο sump θα είναι οκ από οξυγόνο;Και αν ναι θα μπορούσε να μπει στο sump;

4oν)ΦΩΣ Τι λάμπες προτείνετε; Είναι 4*39 Τ5

5ον)Το ενυδρείο αυτή την στιγμή είναι στημένο θαλασσινό. Αφού το αδειάζω θα χρειαστεί να γίνει καθαρισμός με χλωρίνη;

6ον)Το νερό θα είναι από όσμωση και βρύση.Χρειάζονται εκτός από αντιχλώριο κάποιο άλλο βελτιωτικό ;

Με συγχωρείτε για τ μέγεθος του κειμένου και τις πολλές ερωτήσεις αλλά θα ήθελα να αποφύγω όσο το δυνατό περισσότερα λάθη με την βοήθεια των πιο έμπειρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-18, 02:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pitsiovic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας
Καλησπέρα και σε σένα.



Είπα να κάνω και γω την προσπάθεια μου με αυτά τα πανέμορφα ψάρια. Το project έχει ως εξής . Για αρχή εισαγωγή 10-12 ψάρια των 5-6 cm για να καταλήξουμε στον τελικό αριθμό των 7-8 ατόμων.
Εν αρχή διάβασε αυτό στο link, για να καταλάβεις πως ζουν οι δίσκοι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92562

Μελλοντικός και τελικός στόχος είναι να καταφέρω να δω μικρά από γέννα γι αυτό στο σχέδιο είναι η και η κατασκευή μιας γεννήστρας + ακόμα μια γυάλα για το μεγάλωμα.
Την γέννα και τα αυγά, θα τα δεις και μάλιστα σύντομα... όπως θα διαβάσεις και στο κείμενο που σου έβαλα. Η επιτυχία της... είναι άλλο κεφάλαιο.
Αλλά αυτό μελλοντικά για αρχή έχει διάβασμα και κατανόηση αυτού του είδους.

Πάμε τώρα στα βασικά

Το ενυδρείο είναι 420ltr 120*70*55 με Sump 150ltr 95*40*40 με αντλία επιστροφής Jecod 4000.
ΑΝ διάβασες το κείμενο... θα κατάλαβες ότι η ουσία ΔΕΝ είναι στα λίτρα... αλλά στο μήκος κυρίως. Επίσης (επειδή πιο κάτω αναφέρεσαι σε θαλασσινό ενυδρείο)... για κάποιο λόγο που αγνοώ, όσοι "στήνουν" θαλασσινό προσθέτουν τα λίτρα του sumb στα λίτρα του ενυδρείου... κατά την άποψη μου λάθος... ΜΗΝ θεωρήσεις ότι διαθέτεις 420+150=570 λίτρα
Από φως έχω 3 φωτιστικά 2*39w T5 αλλά σκέφτομαι να κάνω χρήση των 2 μόνο αφού απ ότι διάβασα δεν χρειάζονται πολύ φως.
Τα ψάρια που θα βάλεις προφανώς θα είναι "εκτροφής"... κατά την άποψή μου το "δεν χρειάζονται πολύ φως" που έγραψες... απέχει "έτη φωτός" από την πραγματικότητα".
Σκέφτομαι λευκή άμμο χαλαζιακή ,ρίζες, κάποια λίγα εύκολα φυτά και κάποια επιφανείας.Το νερό θα ήθελα να έχει ένα τόνο κίτρινο τόσο ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα εύκολα φυτά που θα βάλω.
Τι σχέση έχει ο "τόνος" του κίτρινου στο νερό, με τυχόν προβλήματα στα φυτά... εξήγησε μου ΔΕΝ καταλαβαίνω.

Τώρα ας ξεκινήσουμε τις ερωτήσεις......

1ον)ΒΙΟΛΟΓΙΑ Στο sump θα υπάρχει βαμβάκι->σφουγγάρι->βιολογικό υλικό.α) Τι βιολογικό υλικό προτείνετε και τι ποσότητα για αυτά τα λίτρα και με σκεπτικό ότι είναι δίσκοι και μάλιστα μικροί που θα γίνονται φαγοπότια καθημερινά;
Σε αυτά προφανώς γνωρίζεις την απάντηση... προσέχουμε για να έχουμε.
β)Αφού θα έχει στρώσει το ενυδρείο ,που θα γίνει με τον κλασικό αργό τρόπο με τροφή , η εισαγωγή των ψαριών θα πρέπει να γίνει με την μία ή σε 2-3 δόσεις ανά κάποιες μέρες.(εάν μπουν όλα μαζί δεν νομίζω το ενυδρείο να είναι έτοιμο βιολογικά, εάν πάλι γίνει με 4-4 ψάρια την φορά τα πρώτα πιστεύω πως θα έχουν θέμα καθώς θα είναι πολύ μικρή η ομάδα και λόγο ηλικίας θα έχουν μεγαλύτερο stress ). Άρα τι κάνουμε???
Η απάντηση είναι απλή... ανάλογα το πρόβλημα δίνουμε την κατάλληλη λύση. Και όλα μαζί να μπουν... τρόπος υπάρχει. Πόση εμπειρία έχεις στο ενυδρείο;

2ον)Κυκλοφορία Το νερό θα μπορεί να γυρνάει σε sump- ενυδρείο περίπου 6 φορές την ώρα. Στο ενυδρείο μήπως χρειάζεται να βάλω κάποιο μικρό κυκλοφορητή ; Εσείς χρησιμοποιήτε ;
Προσωπικά όχι... τα φίλτρα κάνουν αυτό που χρειάζομαι.

3ον)ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ Θα χρειαστεί αεραντλία ή πιστεύεται πως λόγο sump θα είναι οκ από οξυγόνο;Και αν ναι θα μπορούσε να μπει στο sump;
Το ενυδρείο είναι κλειστό κύκλωμα... αυτή την ερώτηση φαντάζομαι την έχεις ήδη απαντημένη... ναι και να βάλεις.

4oν)ΦΩΣ Τι λάμπες προτείνετε; Είναι 4*39 Τ5

5ον)Το ενυδρείο αυτή την στιγμή είναι στημένο θαλασσινό. Αφού το αδειάζω θα χρειαστεί να γίνει καθαρισμός με χλωρίνη;
Κακό ΔΕΝ θα κάνεις... είπαμε προσέχουμε για να έχουμε.

6ον)Το νερό θα είναι από όσμωση και βρύση.Χρειάζονται εκτός από αντιχλώριο κάποιο άλλο βελτιωτικό ;
Το νερό θα είναι... ανάλογα με το νερό που θα βρίσκονται τα ψάρια, από εκεί που θα τα αγοράσεις, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εφ' όσον λειτουργείς όσμωση θα κάνεις μίξη του "καθαρού" νερού της, με νερό από τα προφίλτρα της (όχι από την βρύση) και ΔΕΝ θα χρειάζεσαι βελτιωτικά.

Με συγχωρείτε για τ μέγεθος του κειμένου και τις πολλές ερωτήσεις αλλά θα ήθελα να αποφύγω όσο το δυνατό περισσότερα λάθη με την βοήθεια των πιο έμπειρων.
ΑΝ ακολουθήσεις τους βασικούς κανόνες... θεωρώ ότι το εγχείρημα σου θα είναι απροβλημάτιστο.
ΚΑΛΗ επιτυχία.-
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-18, 09:53
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Βάλε όσο περισσότερο βιολογικό μπορείς, τύπου siporax. Μόλις στρώσεις σωστά το ενυδρείο βάλε όλα τα ψάρια που θες και πρέπει. Στην αρχή προσοχή στο τάισμα, πολλές αλλαγές νερού, μέχρι οι μετρήσεις του νερού να είναι σωστές.


Μικρό κυκλοφορητή δεν χρειάζεται αν η κυκλοφορία του νερού είναι σωστή και δεν μένουν «βρωμιές» στην άμμο. Αλλά και πάλι μπορείς να τις τραβάς στις αλλαγές νερού.


Αεραντλία και βέβαια δεν χρειάζεται εφόσον έχεις sump. Το νερό κατεβαίνοντας και πέφτοντας στο sump εμπλουτίζεται με οξυγόνο. Βάλε και την επιστροφή της αντλίας να δημιουργεί μια μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια και είσαι ok.



Θα άλλαζα τις Τ5 με Τ5 led για οικονομία και μεγαλύτερη απόδοση, έτσι ώστε να χρησιμοποιώ τις 2 για αρχή. Θα δεις στην συνέχεια αν θες ή σου αρέσει περισσότερος φωτισμός και αν θα βάλεις κάποιο φυτό.
Θέλει πολύ καθάρισμα να φύγουν όλα τα άλατα και οι τυχόν ξεραμένες κοραλλίνες. Βάλε και λίγο χλωρίνη, μην το παρακάνεις και μετά αρκετό ξέπλυμα…


Νερό από την βρύση μέσα από προφίλτρο και δυο άνθρακες + όσμωση ανάλογα με τις σκληρότητες που έχει το νερό της περιοχής σου. Για απευθείας αλλαγή με ζεστό νερό. Αν χρησιμοποιήσεις βαρέλι με αντλία μέσα, φτάνει ένας άνθρακας.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-18, 00:07
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Το διάβασα το post και ξέρω ότι θα έπρεπε να έχω περισσότερο μήκος ειδικά αν δημιουργηθούν 2 ζευγάρια και πέσουν μαζί γέννες θα είναι πολύ στενάχωρα. Ελπίζω να βοηθήσει η γενήστρα φιλοξενώντας το ζευγάρι γι αυτό το διάστημα που θα είναι ποιο άγριοι. Φυσικά και δεν υπολογίζω το σύνολο των λίτρων , απλά αναφέρω τα λίτρα του sump γιατί εκεί θα είναι η φίλτρανση ουσιαστικά.

Τα ψάρια που θα βάλεις προφανώς θα είναι "εκτροφής"... κατά την άποψή μου το "δεν χρειάζονται πολύ φως" που έγραψες... απέχει "έτη φωτός" από την πραγματικότητα"
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί από αυτά που διαβάζω. Σε ποια θέματα και για ποιες ανάγκες κοιτάμε πως ζει ο δίσκος στην φύση(τι έχει στο DNA του) και σε ποια θέματα κοιτάμε πως έχει μεγαλώσει στην αιχμαλωσία.

Τι σχέση έχει ο "τόνος" του κίτρινου στο νερό, με τυχόν προβλήματα στα φυτά... εξήγησε μου ΔΕΝ καταλαβαίνω.

Νομίζω πως διαφορετική θα είναι η ένταση του φωτός που θα πάρουν τα φυτά όταν το φως περνάει από κρυστάλλινα καθαρά νερά και διαφορετική όταν περνάει από πιο σκούρες αποχρώσεις.(Αλλά οκ εγώ τα ψάρια θέλω να έχω χαρούμενα και να μην μπορέσω να έχω φυτά δεν θα με πειράξει.)

Η απάντηση είναι απλή... ανάλογα το πρόβλημα δίνουμε την κατάλληλη λύση. Και όλα μαζί να μπουν... τρόπος υπάρχει. Πόση εμπειρία έχεις στο ενυδρείο;
Το πρόβλημα φαντάζομαι θα είναι πως θα ανέβουν νιτρικά φωσφορικά, οπότε θα χρειάζεται να γίνονται μετρήσεις τις πρώτες μέρες(Δεν είχα ποτέ δίσκους για να μπορώ από τις πρώτες μέρες να καταλάβω την γλώσσα του σώματός) για να είμαι έτοιμος για αλλαγές νερού.Απλά ρωτάω για να δω έαν αυτά που σκέφτομαι, με βάση της εμπειρίες μου από άλλα ενυδρεία που είχα ,είναι σωστά.Δεν έχω μεγάλη εμπειρία. ασχολούμαι με το χόμπυ περίπου 10 χρόνια με σύνολο 3 ενυδρεία.το πρώτο 60 λίτρα με γκάπυ και μετά αλλαγή σε ζευγάρι ραμιρέζι. Ένα 250 λίτρα με μικρά σκαλάρια και cory το οποίο έγινε light reef. Μετακόμισε στο 400άρι για μισό χρόνο μέχρι τώρα.
Και μια ακόμα ερώτηση. Την άμμο να την βάλω από την αρχή η πιστεύετε πως θα είναι καλύτερα bare bottom και να μπει αργότερα όταν μεγαλώσουν οι δίσκοι;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-18, 01:27
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Υπάρχουν πράγματα στους ζωντανούς οργανισμούς που μένουν αναλλοίωτα όπως πχ. οι συνήθειες κι τρόπος ζωής. Κάποια άλλα πράγματα "τροποποιούνται"... αυτό στην φύση λέγεται εξέλιξη.
Οι δίσκοι "εκτροφής" προσφέρονται σε μια τεράστια πλέον γκάμα χρωματικών ποικιλιών... σε σκούρο νερό και χαμηλό φωτισμό... ΔΕΝ θα "δεις" τα χρώματα τους. Με αυτό θεωρώ ότι απαντάω και για τα φυτά... τα οποία ΔΕΝ έχουν και "τρελές" απαιτήσεις (αυτά που μπορούν να μπουν, σε δισκοενυδρείο).
Για όλα τα ψάρια ισχύουν παρόμοια πράγματα με μια σημαντική παράμετρο για τους δίσκους... αλλαγές νερού, αλλαγές νερού, αλλαγές νερού.
"Στήνεις" το ενυδρείο, όταν είναι έτοιμο... μπαίνουν τα ψάρια, κάνεις μετρήσεις κι ακολουθείς τις "ρουτίνες" σου.
Μια 10ετία... είναι πολύ σημαντική εμπειρία.-
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-18, 08:27
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Είναι σημαντική αλλά υπάρχουν άλλοι με πολύ περισσότερη και επίσης στο συγκεκριμένο είδος δεν έχω καθόλου.Γι αυτό κάποιες ερωτήσεις μπορεί να είναι χαζές αλλά θέλω να είμαι σίγουρος για τις κινήσεις που έχω στο μυαλό μου. Τελικά για την άμμο τι άποψη έχετε. Μπαίνει από την αρχή ή την βάζεις όταν θα μεγαλώσουν οι δίσκοι και φτιαχτεί η ομάδα που θα μείνει μέσα?Για να είναι ευκολότερο το καθάρισμα από υπολείμματα τροφής κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-18, 13:39
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Φαντάζομαι ότι θέλεις να έχεις ένα ενυδρείο, στο οποίο θα θέλεις να βλέπεις κάτι... κοντά στο φυσικό.
Βάζεις νερό... ρίχνεις την άμμο.
Η προσωπική μου άποψη είναι... όταν τα ψάρια θα είναι ήδη μέσα... ΔΕΝ έχεις λόγο να τα ψιλοστρεσάρεις, για να μπορέσεις να δημιουργήσεις, τον διάκοσμο.
Ευκολότερο μπορεί να είναι το καθάρισμα ενός ενυδρείου bare bottom... αλλά για μένα είναι αφύσικο περιβάλλον, για να ζουν τα ψάρια (κι ας γεννήθηκαν, μέσα σε τζάμια).-
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-18, 18:11
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Και γω αυτό σκέφτομαι. Και για μένα και για τα ψάρια θα είναι πιο δύσκολο να προστεθεί η άμμο μετά. Ναι θα είναι πιο εύκολο χωρίς άμμο καθώς θα καθαρίζεται και πιο εύκολα αλλά από την άλλη το ενυδρείο θα είναι στο σαλόνι θα είναι πολύ άσχημο με τις κόντρες κάτω.... και αφύσικο ταυτόχρονα.(Άντε στο θαλασσινό πιάνε κοραλίνη και κάτι γίνεται).
Σήμερα έκανα μια βόλτα σε καταστήματα της πόλης. Οι εισαγωγής γίνονται από διαφορετικούς εκτροφής. Το ένα stendker, το άλλο τσεχία , το άλλο συγκαμπούρη. Και επίσης άκουσα πως τα ψάρια τα έχουν σε νερό βρύσης ή σε αναλογία με όσμωση αλλά με σκληρότητες κοντά στο 10 και όλοι με PH sto 7-7,5. Εγώ τώρα που θέλω να έχω τα ψάρια σε συνθήκες που γνωρίζει το DNA τους ή κοντά σε αυτές τι κάνω? 4
Α)Μεγάλη και αργή εισαγωγή στο ενυδρείο
β) Μιας και δεν έχει γεμίσει το ενυδρείο. το γεμίζω με παραμέτρους κοντά σε αυτές που έχουν καταστήματα και εκτροφής και το κατεβάζω σιγά σιγά?(Τα βακτήρια θα έχουν θέμα με την αλλαγή σε σκληρότητες και PH ή όχι καθώς θα γίνει αργά η αλλαγή?
γ)Τελικά κρατάω τους δίσκους με σκληρότητες κοντά στο 10 και ph στο7?
Γνωρίζετε οι παλιοί ποιος είναι πιο αξιόπιστος ή τουλάχιστον μπορείτε να μου πείτε ποιον να προτιμήσω(εκτροφέα)???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-18, 08:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Είναι λίγο δύσκολο όλα τα ψάρια σου, να είναι από έναν εκτροφέα. Γίνεται βέβαια, αλλά σκέψου αν στην πορεία δεις ένα ψάρι που σου αρέσει πολύ και είναι από άλλο εκτροφέα δεν θα το πάρεις?
Μη σε προβληματίζει πολύ αυτό το θέμα. Απλά κάνε πολύ καλή προσαρμογή στα νέα ψάρια με το νερό που θα έχεις στο ενυδρείο, πρόσεξε και τη θερμοκρασία. Τα ψάρια θα προσαρμοστούν και εφόσον είναι οκ με την υγεία τους, δεν θα έχεις πρόβλημα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-18, 23:27
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θα ετοιμάσεις και θα "στρώσεις" το ενυδρείο σε συνθήκες νερού βρύσης (θα είναι ευκολότερο να προσαρμόσεις τα ψάρια και να στρώσεις φίλτρο)... σύμφωνα με τις τιμές νερού τους.
Όταν θα έχεις ολοκληρώσει την ομάδα... ΑΝ συνεχίσεις να επιμένεις σε αυτό... θα αρχίσεις να "κατεβάζεις" σταδιακά και με προσοχή το ΡΗ, στο νερό τους.
Σε ποίο ΡΗ θεωρείς ότι... πρέπει να ζουν οι δίσκοι;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-04-18, 00:02
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Αρχικά από αυτά που διάβασα πίστευα πως θα πρέπει να έχω ένα σταθερό PH γύρω στο 6-6.5 αλλά όσο συζητάω με άλλους και με άτομα από petshop μπερδεύομαι και νομίζω πως έχω λάθος και πως θα πρέπει το ph μου να είναι στο 7-7,5 και πως τελικά δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο....Επίσης σκεφτόμουν τα 10 ψάρια τα αρχικά να τα πάρω όλα μαζί την ίδια μέρα από το ίδιο μαγαζί-εκτροφέα. Για να μην πάρω 4 τα ποία θα μείνουν κάποιες μέρες μόνα και μετά προσθέσω άλλα. (αυτό βέβαια σημαίνει πως θα πρέπει να κάνω προπαραγγελία και δεν θα μπορέσω να δω τα ψάρια πριν τα πάρω) Μήπως το σκέφτομαι λάθος και καλό θα ήταν να περάσω από τα καταστήματα της πόλης και να πάρω ότι μου αρέσει από το καθένα? Αλλά με αυτό τον τρόπο άντε βγάλε άκρη στην προσαρμογή....
Πάντως αρχίζω να πιστεύω πως ο δίσκος (όχι ο άγριος) δεν είναι τόσο δύσκολο ψάρι απλά εμείς κάνουμε ο καθένας ότι τον φωτήσει ο θεός (δεν υπάρχουν συγκεκριμένες συνθήκες διαβίωσης). Άλλος βάζει νερό βρύσης, άλλος βάζει οσμωση βρύση με σκληρότητες κοντά στο 10 και ph 7+ και άλλος βάζει όσμωση+ πρόφιλτρα με σκληρότητες κοντά στο 3 και ph στο 6,5.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-18, 00:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Οι πολλές πληροφορίες κάποιον που ΔΕΝ έχει μεγάλη σχέση με το αντικείμενο... είναι απόλυτα φυσικό να τον μπερδεύουν. Τα ψάρια που θα αγοράσεις... σε νερό βρύσης θα είναι, κατά πάσα πιθανότητα (ζήτα να σου κάνουν και μια μέτρηση... να έχεις "εικόνα").
ΔΕΝ θα επεκταθώ σε αυτό... θα σου πω απλά μια σκέψη μου σαν παράδειγμα...
...θα έκανα μια βόλτα στα μαγαζιά να βρω τους δίσκους που μου αρέσουν και στο κατάλληλο μέγεθος... θα ζήταγα να μου τους κρατήσουν (δίνοντας μια προκαταβολή ενδεχομένως) και θα πήγαινα να τους πάρω όλους την ίδια μέρα.
Με αυτόν τον τρόπο... θα μπουν στον χώρο, όλοι μαζί.
Βέβαια έτσι... ΔΕΝ κάνεις καραντίνα στα ψάρια... με ότι αυτό, μπορεί να συνεπάγεται.-
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-04-18, 00:42
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Diskus fan κάνω και γω μέτρηση το θέμα είναι ότι το νερό στο ενυδρείο θα μπει 1 μήνα πριν και μπορεί να έχει απόκλιση.Αλλά αφού οι περισσότεροι στα καταστήματα τα ψάρια τα έχουν με νερό βρύσης ή κοντά σε αυτό έχεις δίκιο θα τ στρώσω με νερό βρύσης και μεγάλη προσοχή στην προσαρμογή. Η βόλτα στα καταστήματα και η προκαταβολή πολύ καλή ιδέα τ μόνο θέμα είναι μην από κάποιο υπάρχει κάποια ασθένεια και κολλήσουν και τα υπόλοιπα.
Λοιπόν σήμερα έξυσα τα τζάμια του ενυδρείου, έκανα μια σκούπα (ηλεκτρική) για λίγο αραγωνίτη που είχε μείνει και αυτά που έπεσαν από το ξύσιμο. Το πέρασα 2 φορές με μπόλικο ξύδι και μετά ξέβγαλμα με καθαρό νερό. Την Κυριακή θα αδειάσει το sump και θα γίνει το ίδιο και γι αυτό. Ίσως εάν προλάβω να το γεμίσω.
Discus fan εσύ που έχεις μια μακροχρόνια ενασχόληση με τα ψάρια αυτά (δεν ξέρω εάν έχεις μόνο άγριους ή και εκτροφής) , για τους δίσκους εκτροφής τι συνθήκες πιστεύεις ότι είναι κατάλληλες ;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-04-18, 23:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ γράφω καλά... τα Ελληνικά;
Βάλε το νερό σου... άρχισε το "στρώσιμο"... βρες τα ψάρια... κάνε όταν έρθει η ώρα, τυχόν μικρορυθμίσεις για να είσαι σχεδόν στο ίδιο ΡΗ.... πάρε σπίτι τα ψάρια... 15-20 λεπτά προσαρμογή (με μεγάλη προσοχή στην θερμοκρασία)... έχε τα φώτα του ενυδρείου σβηστά... βάλε τα ψάρια (κατά προτίμηση βραδάκι)... ας τα να ηρεμήσουν... ΜΗΝ ταΐσεις 2-3 μέρες... δώσε χρόνο να προσαρμοστούν αλλά θα πηγαίνεις κοντά να δεις τι γίνεται... ΌΧΙ αναμμένα φώτα πίσω σου που θα δημιουργούν σκιές πάνω στο ενυδρείο και τους τρομάζουν (στην αρχή τουλάχιστον)... κι όλα θα είναι εντάξει.
Θα τα λέμε και όταν τα βάλεις... πως θα κινηθείς.
Προς το παρόν... έχεις "δρόμο".-
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-04-18, 23:29
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

[QUOTE=Diskus fan;1039768]ΔΕΝ γράφω καλά... τα Ελληνικά;


Χαχαχαχαχα ... Απλά γράφουμε και οι δύο τα ίδια από 2 φορές...
Οκ οκ πιστέυω το έχω μέχρι αυτό το σημείο θα ενημερώσω όταν θα έχουμε εξέλιξη. Προς το παρόν γυάλισε και το sump έχω βρει 15 λίτρα βιολογικό υλικό. Μέσα στην εβδομάδα πιστεύω θα αρχίσει το στρώσιμο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα κεφαλόποδα νέοι «βασιλιάδες» των ωκεανών ChocolatePuma Λοιπά ασπόνδυλα - Φύκη θαλασσινού νερού 3 25-05-16 13:40
Νέος στους δίσκους Giannis1987 Δίσκοι 7 18-12-15 15:34
Φυτα στους +30 parashos_ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-03-08 21:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08352 seconds with 15 queries