Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-19, 18:26
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Χαμένος σε άγνωστα μονοπάτια!!!

Καλησπέρα σας

Μετά από πολύ σκέψη η απόφαση πάρθηκε. Μέχρι να φύγουν τα ψάρια και να αδειάσει το ενυδρείο έχουμε χρόνο να αποφασίσουμε κατοίκους και να ετοιμάσουμε το σπίτι τους.
Ας αρχίσουμε με αυτό. Το ενυδρείο είναι 1,2*0,7*0,6Υ με sump 40*90 και αντλία επιστροφής jecod 4000 και περίπου 20 λίτρα siporax.
Από εξοπλισμό θα χρειαστώ σίγουρα κυκλοφορητή . ξέρω πως παίζει μεγάλο ρόλο το στήσιμο αλλά περίπου για τις διαστάσεις ξέρετε τι κυκλοφορητή θα χρειαστώ? Πόσα λίτρα?Να αναφέρω πως η έξοδος του νερού από το ενυδρείο γίνεται στην επιφάνεια με υπερχείλιση...
Επίσης θα χρειαστώ κάτι για προστασία του πάτου από πτώση πέτρας. Από τι διάβασα και μου πρότειναν σκέφτομαι να βάλω egg crate και όχι φελιζόλ.
Από διακόσμηση θα χρειαστώ άμμο και πέτρες...
¶μμο έχω χαλαζιακή καρατ αλλά είναι περίπου 2 πόντους. Οπότε χρειάζομαι περισσότερο .Σκέφτομαι να την βγάλω και να την αφήσω στην άκρη.Μην την ανακατέψω με άλλη άμμο είναι κρίμα. Και στην θέση της θα προσθέσω άμμο από καμιά παραλία της Χαλκιδικής. Η άμμος που θα μαζέψω θα πρέπει να είναι ψιλής κοκομετρίας ? και επίσης πριν την βάλω στο ενυδρείο χρειάζεται κάποια προεργασία (Καθάρισμα-απολύμανση)?
Για τις πέτρες είμαι σε δίλημμα να μαζέψω μαζί με την άμμο αλλά φοβάμαι πως δεν θα έχουν όλες ίδια απόχρωση και δεν θα δένουν στο στήσιμο. Αν δεν βρω θα πάω σε μάντρα και είμαι ανάμεσα σε moonstone και λάβας. Εσείς τι προτείνετε???Ποιες θα βοηθούσαν περισσότερο τα ψάρια? (Μάλλον για mbuna) Αν τα σκέφτομαι σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-19, 19:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pitsiovic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας

Μετά από πολύ σκέψη η απόφαση πάρθηκε.είσαι σε καλό δρόμο Μέχρι να φύγουν τα ψάρια και να αδειάσει το ενυδρείο έχουμε χρόνο να αποφασίσουμε κατοίκους και να ετοιμάσουμε το σπίτι τους.
Ας αρχίσουμε με αυτό. Το ενυδρείο είναι 1,2*0,7*0,6Υ με sump 40*90 και αντλία επιστροφής jecod 4000 και περίπου 20 λίτρα siporax.
Από εξοπλισμό θα χρειαστώ σίγουρα κυκλοφορητή . ξέρω πως παίζει μεγάλο ρόλο το στήσιμο αλλά περίπου για τις διαστάσεις ξέρετε τι κυκλοφορητή θα χρειαστώ? Πόσα λίτρα?γύρω στα 10-12000 λιτρα/ωρα Να αναφέρω πως η έξοδος του νερού από το ενυδρείο γίνεται στην επιφάνεια με υπερχείλιση...
Επίσης θα χρειαστώ κάτι για προστασία του πάτου από πτώση πέτρας. Από τι διάβασα και μου πρότειναν σκέφτομαι να βάλω egg crate σωστάκαι όχι φελιζόλ.
Από διακόσμηση θα χρειαστώ άμμο και πέτρες...
¶μμο έχω χαλαζιακή καρατ αλλά είναι περίπου 2 πόντους. Οπότε χρειάζομαι περισσότερο .Σκέφτομαι να την βγάλω και να την αφήσω στην άκρη.Μην την ανακατέψω με άλλη άμμο είναι κρίμα. Και στην θέση της θα προσθέσω άμμο από καμιά παραλία της Χαλκιδικής. Η άμμος που θα μαζέψω θα πρέπει να είναι ψιλής κοκομετρίας ?σωστά και επίσης πριν την βάλω στο ενυδρείο χρειάζεται κάποια προεργασία (Καθάρισμα-απολύμανση)?αν είναι από καθαρή παραλία αρκεί ένα καλό πλύσιμο να φύγουν τυχόν οργανικά κατάλοιπα
Για τις πέτρες είμαι σε δίλημμα να μαζέψω μαζί με την άμμο αλλά φοβάμαι πως δεν θα έχουν όλες ίδια απόχρωση και δεν θα δένουν στο στήσιμο. Αν δεν βρω θα πάω σε μάντρα και είμαι ανάμεσα σε moonstone και λάβας. δεν μ' αρέσουν. Τις πρώτες τις είχα και οι δεύτερες έχουν αιχμές επικίνδυνες για τραυματισμούς Εσείς τι προτείνετε???Ποιες θα βοηθούσαν περισσότερο τα ψάρια? (Μάλλον για mbuna) Αν τα σκέφτομαι σωστά.
Πάνε σ' ένα βουνό ή σε μια παραλία και διάλεξε σχετικά ομοιόμορφες, μερικές ογκώδεις και άλλες μικρότερες για να μπορέσεις να φτιάξεις όσο το δυνατό περισσότερες κρυψώνες/φωλιές/τρύπες και για να έχεις ένα φυσικό στήσιμο. Αν δεις βιντεάκια από τη λίμνη θα δεις περίπου πως είναι.
Γράφε ότι απορία 'έχεις και θα βρούμε την άκρη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-19, 11:07
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Με το καλό να το στήσεις Γιώργο! Συμφωνώ με ότι σου αναφέρει ο Κλεόβουλος, απλά να προσθέσω κάτι...........η άμμο να μην είναι πούδρα (γιατί θα την σηκώνουν οι κυκλοφορητές)........... από πέτρες πήγαινε σε κάνα ποτάμι και μάζεψε ασύμμετρες με στρογγυλεμένες γωνίες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-19, 23:02
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.
Επειδή δεν έχουν φυγει ακόμα όλα τα ψάρια είμαι σε φάση που μαζεύω σιγά σιγά ότι χρειάζομαι για την αλλαγή. Αύριο λοιπόν θα κάνω μια εξόρμηση σε καμιά κοντινή παραλία της Χαλκιδικής κυρίως για άμμο και αν βρω ωραία κομμάτια από πέτρες ίσως μαζέψω και αυτές. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσα εκατοστά θα πρέπει να είναι η άμμος στο ενυδρείο η πόσα κιλά άμμο θα χρειαστώ?? Να θυμηθώ 1.2*0.7 .
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-19, 23:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Υπολόγισε 4-6 εκ. άμμο στο βυθό ώστε να μπορούν τα ψάρια να σκάβουν χωρίς να φτάνουν στο γυαλί.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-19, 15:43
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Thumbs up

Λοιπόν αν και ηλιοκαμένος τελικά βρήκα κάποιες ωραίες πέτρες και την άμμο.
Όπως θα δείτε στην φωτογραφία με τις πέτρες η απόχρωση είναι γκριζομάυρη. Στις δεξιά πέτρες όμως είναι πιο σκόυρο και έχει κάποια νερά μέσα. Ενω στις αριστερά είναι πιο ανοιχτό σχεδόν γκρι. Θα μπορέσω λέτε να τις συνδιάσω ή να πάω να ψάξω κι άλλες από το ένα είδος? Μου αρέσουν πιο πολύ οι αριστερά εσείς τι λέτε? Όσο για την άμμο δεν πήρα τελείως πούδρα αλλά πολύ ψιλό κόκο.
Τέλος την άμμο την ξέπλυνα αρκετές φορές καθώς είχε από μικρά φύκια έως και πόδι από καβούρι. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο? Όπως και κάποιες από τις πέτρες τις πήρα μέσα από την θάλασσα. Εκτός από βράσιμο θέλουν κάτι άλλο για απολύμανση? Μήπως όταν στήσω το ενυδρείο και το γεμίσω να ρίξω κάτι σαν υπερμαγγανικό ή είναι υπερβολή? Από παραλία της καλλικράτιας τα μάζεψα (μακριά από λιμάνι ή beach bar)

https://ibb.co/MMn3PPb
https://ibb.co/6vVXcHy
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτά και άλλα άγνωστα είδη της Λίμνης Malawi Κλεόβουλος Malawi 16 29-04-23 23:52
Οι πάπυροι του Ερκολάνο & άλλα άγνωστα Κλεόβουλος Επί παντός επιστητού 16 26-03-18 20:29
3 άγνωστα είδη σαλιγκαριών εμφανίστηκαν στο ενυδρείο μου Manuel Αναγνωρίσεις ειδών 9 09-10-12 01:13
Darter όμορφα αλλά άγνωστα j.p. Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 0 06-01-12 23:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04777 seconds with 13 queries