Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-08, 11:03
Το avatar του χρήστη Χαρης Χ.
Χαρης Χ. Ο χρήστης Χαρης Χ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Μεσογειακό ή reef

Για σας φίλοι μου. Ακολουθώντας την πεπατημένη και ορμώμενος από τα παιδικά μου βιώματα (βλέπε κουβαδάκι με καβουράκια και κάνα ψαράκι) αποφάσισα να ασχοληθώ με το μεσογειακό. Αλλά ψάχνοντας στο φόρουμ , παχιά λόγια άκουσα φώτο Μεσογειακού της προκοπής δεν είδα και σκέφτηκα χωρίς να θέλω να σας προσβάλω μήπως δεν υπάρχει επιτυχία και από φαντασίωση καταλήγει σε όνειρο θερινής νυκτός . Οποτε και να στραφώ στο κλασσικό reef με τα λυμένα προβλήματα .
Περιμένω τις απόψεις σας και το χέρι που θα με βοηθήσει σε αυτο το εγχειρημα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Εχει να κανει με το τι σου αρεσει περισσοτερο ...

Θες πολλα χρωματα , μεγαλη ποικιλια επιλογων σε ψαρια/ασπονδυλα και ετοιμο ''μπουσουλα'' στησιματος και συντηρησης ? Αν ναι , πας για reef

Σου αρεσει η προκληση ενος Μεσογειακου ενυδρειου ? Βουτας στη θαλασσα ? Εισαι ικανος να μαζεψεις μονος σου τα μεσογειακα ζωντανα ? Τοτε , το μεσογειακο ενυδρειο ισως να σου ταιριαζει.

Προσωπικα , προτιμω τα τροπικα συστηματα , ειτε reef ή και fish only.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-08, 14:03
Το avatar του χρήστη Χαρης Χ.
Χαρης Χ. Ο χρήστης Χαρης Χ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Η ερωτηση μου ειναι: Γιατι δεν βλεπω φωτο απο Μεσογειακο και οχι αν μπορω να μαζεψω υλικο , που σαν ερασιτεχνης αυτοδυτης μου ειναι πανευκολο. Μηπως τελικα ειναι θεωρητικο και μονο το κεφαλαιο του Μεσογειακου ενυδρειου και στην πραξη τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-08, 14:47
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω πιιστευω οτι αρκετοι θαλασσινοι εδω μεσα εχουν βρεθει στο ιδιο διλημμα οπως εσυ και ολοι κατεληξαν τελικα στο τροπικο συστημα για λογους ευκολιας περισσοτερων επιλογων και ομορφιας και χρωματων. Για να εισαι αποφασισμενος να στησεις ενα μεσογειακο θα πρεπει να εισαι 100% σιγουρος οτι το θελεις πραγματικα. Το μεσογειακο σημαινει πολυ περισσοτερο κοπο και ψαξιμο για να βρεις πληροφοριες. Και το σημαντικοτερο ειναι να εχεις διαθεση να κανεις κατι πραγματικα σωστο. Αυτο σημαινει τουλαχιστον 500λιτρα και "δυνατο" εξοπλισμο που να συμπεριλαμβανει ψυξη για το καλοκαιρι.Το οτι εισαι αυτοδυτης ειναι μεγαλο πλεονεκτημα.
Εγω ειχα καποτε ως ασχετος ενα 80αρι αλλα ειχα την θαλασσα διπλα.Τωρα μου εχει γινει εμμονη ιδεα αλλα δεν εχω τα οικονομικα μεσα να ξεκινησω μια σοβαρη προσπαθεια.Μακαρι να το αποφασισεις καποια στιγμη και να δουμε μια ωραια παρουσιαση μεσογειακου. Καιρος ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-08, 15:16
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bibakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερωτηση μου ειναι: Γιατι δεν βλεπω φωτο απο Μεσογειακο και οχι αν μπορω να μαζεψω υλικο , που σαν ερασιτεχνης αυτοδυτης μου ειναι πανευκολο. Μηπως τελικα ειναι θεωρητικο και μονο το κεφαλαιο του Μεσογειακου ενυδρειου και στην πραξη τιποτα.
Απο τις φωτογραφιες ενυδρειων θα κρινεις ?

Εφοσον βουτας , εχεις μια εμπεριστατωμενη αποψη για την ''αισθητικη'' του Ελληνικου (=Μεσογειακου) βυθου ...αν κατα τυχη εχεις βουτηξει και σε καποιο τροπικο υφαλο κοραλιων (ή εχεις παρακολουθησει καποιο σχετικο ντοκιμαντερ) , τοτε μπορεις να συγκρινεις τις δυο αυτες ζωντανες εικονες της φυσης και να καταληξεις τελικα ποια απο τις δυο θες να μεταφερεις στο σπιτι σου.Το αποτελεσμα και στις δυο περιπτωσεις εξαρταται καθαρα απο σενα.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-08, 16:46
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Αγαπητέ Φίλε "bibakos",
Πολλοί χομπίστες, ασχολήθηκαν με τα Μεσογειακά συστήματα, ξεκινώντας λανθασμένα, χωρίς να μπουν καν στον κόπο να μελετήσουν τη λειτουργία των φυσικών συστημάτων. Γρήγορα απογοητεύτηκαν και εγκατέλειψαν την προσπάθεια, πλάθοντας, μάλιστα και διαδίδοντας, πολλούς «μύθους».
Αρκετοί χομπίστες, που είχαν τις γνώσεις σχετικά με τα φυσικά συστήματα, ή τη διάθεση να τις αποκτήσουν, ξεκίνησαν σωστά, αλλά αργά ή γρήγορα, εγκατέλειψαν την προσπάθεια, για χάρη των «χρωμάτων» και των…. «αρωμάτων».
Ελάχιστοι χομπίστες, θα μπορούσαμε να πούμε, πως ασχολούνται, σοβαρά, με το Μεσογειακό ενυδρείο στη χώρα μας.

Σαν αυτοδύτης, παρατηρώντας τα «απόκρυφα» σημεία των Μεσογειακών αποχών, ίσως έχεις ανακαλύψει την πραγματική μαγεία του Μεσογειακού βυθού και ίσως έχεις παρατηρήσει, πως υπάρχει μια ιδιαίτερη ξεχωριστή ομορφιά, την οποία δεν θα μπορούσαμε να τη συγκρίνουμε, με τους τροπικούς βυθούς.
Προσωπικά θεωρώ το Μεσογειακό βυθό, το ίδιο πλούσιο και όμορφο, με τον αντίστοιχο τροπικό, αρκεί να μπορεί κάποιος να τον αναζητήσει με περισσότερη σχολαστικότητα, στις καταδυτικές του εξορμήσεις.

«…..Η συνεχής επαφή με το φυσικό βιότοπο των οργανισμών, η συνεχής αναζήτηση και εξερεύνηση του βυθού, δίνουν ένα μεγάλο αίσθημα ικανοποίησης στο χομπίστα, που καμιά άλλη κατηγορία ενυδρείου δεν θα μπορούσε να προσφέρει…..»


Θα σου έλεγα ότι αξίζει πραγματικά να ασχοληθείς, αρκεί πρώτα να ενημερωθείς σωστά για τους κανόνες εφαρμογής των «φυσικών θαλάσσιων συστημάτων» και να τους εφαρμόσεις, χωρίς εκπτώσεις.

Καλή συνέχεια, σε ότι αποφασίσεις.
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-08, 22:33
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα σου έλεγα ότι αξίζει πραγματικά να ασχοληθείς, αρκεί πρώτα να ενημερωθείς σωστά για τους κανόνες εφαρμογής των «φυσικών θαλάσσιων συστημάτων» και να τους εφαρμόσεις, χωρίς εκπτώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-08, 10:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ένας από τους λόγους που δεν ασχολήθηκα με το Μεσογειακό ήταν η χαμηλότερη θερμοκρασία που θα πρέπει να διατηρηθεί. Ιδίως όταν μαζέψουμε τους κατοίκους από βαθιά νερά. Αυτό συνεπάγεται με πολύ δυνατό chiller (αναλόγως με τα λίτρα βέβαια), και ανάλογο οικονομικό κόστος.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-03-08, 09:58
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

και εγω ειμαι αυτοδυτης.Στην χαλκιδικη εχω βουτηξει πολλες φορες.Εχει απιθανα σφουγγαρια ,πορκοκαλι κοκκινα και αλλα πολυ ομορφα επεισης εχουμε φανταστικες ανεμωνες σε ολλα τα χρωματα, και απιθανους σε χρωμα και σχημα σπιρογραφους.Καποτε τα εβαλα ολα αυτα σε ενα ενυδρειο 200 λιτρων αλλα τοτε (πριν 4 χρονια) ειμουν πολυ απειρος. μολις ανεβηκε η θερμοκρασια πανω απο 28 ταχασα ολα.Αργοτερα εμαθα οτι θελουν θερμοκρασια κατω απο 20 βαθμους και λιγο φως ειδικα τα σφουγγαρια.Πιστευω οτι αξιζει τον κοπο καποιος να ασχοληθει σοβαρα με το μεσογιακο ρεεφ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσογειακό, 3500 lit., Σ Π Ε Υ Σ Α Τ Ε...! safi Μεσογειακό 9 01-07-06 12:30
Μεσογειακό ενυδρείο -help bakogiannisd Μεσογειακό 2 19-12-05 11:44
Ξεκινώντας ένα Μεσογειακό taper reef Γιάννης 2005 Μεσογειακό 9 08-12-04 19:07
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16
μεσογειακό 525 Μεσογειακό 17 05-11-04 17:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05067 seconds with 13 queries