Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-07-14, 08:36
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή Γνώμες και Βοήθεια για στήσιμο νέου ενυδρείου

Γεια σας παιδιά!

Λοιπόν θα ξεκινήσω από τα βασικά. Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 100 λίτρων μεικτά, φαντάζομαι με τα υλικά μέσα (άμμο, πέτρες, ρίζες κλπ) θα πάει γύρω στα 70; Πιστεύω κάπου εκεί.

Πριν κάνω οτιδήποτε είναι να αποφασίσω τι ψάρια θα ψιλοξενήσει το ενυδρείο μου γιατί θέλω να προβώ σε αγορά χαλικιού, ρίζες, πέτρες και τα συναφή.

Αρχικά έλεγα να βάλω έναν και μοναδικό μονομάχο άντε και ακόμα ένα είδος που δε πειράζει ο μονομάχος (δεν ξέρω ποια είναι αυτά τα είδη). Από την άλλη όμως σκέφτομαι μήπως φαίνεται πολύ "άδειο" ένας μοναδικός μονομάχος στο ενυδρείο μου εκτός αν βάλω και 2-3 ακόμα ψαράκια.

Επίσης χτες πήγα σε ένα pet-shop και μου άρεσαν τα Trigonostigma heteromorpha (harlequin). Αυτά γενικά τι συμπεριφορές έχουν; Πόσα σε αριθμό μπορώ να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου;

Πάντως εμένα δε ξέρω μου αρέσει περισσότερο η ιδέα του μονομάχου + μερικά ψαράκια ακόμα. Αυτό όμως που δε μου άρεσε στο pet-shop που πήγα ήταν ότι τους μονομάχους τους είχαν μέσα σε πλαστικά ποτήρια. Φαινόντουσαν πολύ "υποτονικά" εκεί μέσα τα κακόμοιρα. Πως την παλεύουν θα ήθελα να ήξερα. Εντάξει πάντως αν καταλήξω να πάρω μονομάχο θα κοιτάξω κανένα pet-shop με καλύτερες συνθήκες διαβίωσης μονομάχων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-07-14, 09:58
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

καλη αρχη φιλε μου...ο μονομαχος θα ζουσε βασιλειας εκει μεσα...νομιζω οτι μπορεις να βαλεις με τον αρσενικο κ θυλικιες μονομαχινες κ ισως καποια στιγμη να δεις κ γεννες!!!
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-07-14, 10:01
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλυτερα αν παρεις μονομαχο να σωσεις εναν απο το ποτηρι!!θα σε ευχαριστησει με ατελειωτη ενεργεια,κολυμπι και ομορφια!!

τα αρλεκινακια ειναι φανταστικα ψαρια και ανθεκτικα.αν εχεις μηκος??βαλε 15 για να δεις σωστο κοπαδι..

αλλα αν θελεις μονομαχο μη νομιζεις οτι το ενυδρειο θα ειναι αδειο...μπορεις να το γεμισεις εσυ με μια σωστη διακοσμηση και τα υπολοιπα θα τα κανει αυτος που θα κολυμπαει σε ολα τα μηκη-πλατη..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-14, 10:08
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη αρχη φιλε μου...ο μονομαχος θα ζουσε βασιλειας εκει μεσα...νομιζω οτι μπορεις να βαλεις με τον αρσενικο κ θυλικιες μονομαχινες κ ισως καποια στιγμη να δεις κ γεννες!!!
Ευχαριστώ! Εντάξει δεν ξέρω αν "επιτρέπεται" όμως να συνυπάρξουν περισσότερα από έναν μονομάχο. Μήπως είναι λίγα τα λίτρα μου για παραπάνω από έναν μονομάχο; Φοβάμαι μήπως έχουμε τσακωμούς και τραυματισμούς. Καλύτερα δηλαδή, προτιμώ να έχω ένα ψαράκι άρχοντα παρά να υπάρχει και το ενδεχόμενο του τσακωμού και της μη συμβίωσης μεταξύ τους.

Εντάξει από την άλλη αν τα λίτρα μπορούν να φιλοξενήσουν και μια μονομαχίνα οκ, θα βάλω. Απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι δε θα έχω κανένα απρόοπτο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα αν παρεις μονομαχο να σωσεις εναν απο το ποτηρι!!θα σε ευχαριστησει με ατελειωτη ενεργεια,κολυμπι και ομορφια!!

τα αρλεκινακια ειναι φανταστικα ψαρια και ανθεκτικα.αν εχεις μηκος??βαλε 15 για να δεις σωστο κοπαδι..

αλλα αν θελεις μονομαχο μη νομιζεις οτι το ενυδρειο θα ειναι αδειο...μπορεις να το γεμισεις εσυ με μια σωστη διακοσμηση και τα υπολοιπα θα τα κανει αυτος που θα κολυμπαει σε ολα τα μηκη-πλατη..
Σε σχέση με το ποτήρι όμως που λες, φοβάμαι μήπως οι μονομάχοι έχουν ταλαιπωρηθεί εκεί αρκετό καιρό με αποτέλεσμα να μην αντέξει και πολύ στο ενυδρείο μου. Από την άλλη όμως το θέτεις σωστά με το να σώσω ένα ψάρι από ένα ποτήρι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 08-07-14 στις 10:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-14, 10:15
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αν ειναι να ζησει 2 χρονια ας τα ζησει ευτυχισμενος σε ενα ενυδρειο που του αρμοζει!καλυτερο απο το να ζησει 2 μηνες σε ενα ποτηρακι πλαστικο..απο την αλλη ομως 1 σωζεις 100 θα φερουν στην ιδια κατασταση..δεν γλυτωνουμε κατι..απλα θα εχεις κανει μια καλη πραξη και θα εχεις σωσει μια ζωη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-14, 10:33
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι να ζησει 2 χρονια ας τα ζησει ευτυχισμενος σε ενα ενυδρειο που του αρμοζει!καλυτερο απο το να ζησει 2 μηνες σε ενα ποτηρακι πλαστικο..απο την αλλη ομως 1 σωζεις 100 θα φερουν στην ιδια κατασταση..δεν γλυτωνουμε κατι..απλα θα εχεις κανει μια καλη πραξη και θα εχεις σωσει μια ζωη.
Λογικά θα πάω σε μονομάχο γιατί μου αρέσει πολύ. Μπορώ όμως να βάλω δύο; Ένα αρσενικό και ένα θυληκό ή θα έχω προβλήματα;

Επίσης από διακόσμηση σκουρόχρωμος βυθός, ρίζες, πέτρες και μερικά φυτά. Σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-14, 10:38
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

πολλες ριζες,πολλα φυτα και αν εισαι τυχερος και καταφερεις σωστες κρυψωνες ισως να καταφερεις και 2 θυληκα εκει μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-14, 08:35
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Λοιπόν τελικά το αποφάσισα. Θα επιλέξω μονομάχο. Ο μονομάχος συμβιώνει με κάποιο άλλο είδος ή πρέπει να είναι τελείως μόνος του; Δεν έχω πρόβλημα αν είναι μόνος τους εντελώς.

Θέλω λοιπόν λίγο τη βοήθειά σας σχετικά με μερικές αγορές που θέλω να κάνω. Αρχικά έχω εξωτερικό φίλτρο το Fluval 205. Μετά από τόσο καιρό έχει χαθεί εννοείται η βιολογία του και θα ξεκινήσω τη διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου με αμμωνία. Λέω λοιπόν να αγοράσω για το φίλτρο τα εξής:

01. http://www.aquavivere.gr/shop-produc...iltrou-205-305
02. http://www.aquavivere.gr/shop-produc...-1-litre-chuma
03. http://www.aquavivere.gr/shop-produc...hydrana30-4085

Ο άνθρακας θα βγει μετά από μερικές ημέρες εννοείται. Απλά θέλω για να εξαφανίσει κάθε είδους "βρωμιά" από το πρώτο στήσιμο του ενυδρείου.

Επίσης θα ήθελα μια αντλία για τις αλλαγές νερού και όχι μόνο. Ποιά είναι η κατάλληλη για το ενυδρείο μου. Να θυμίσω έχω ενυδρείο 100λίτρων σχεδόν.

01. http://www.aquavivere.gr/shop-produc...-evolution-250
02. http://www.aquavivere.gr/shop-produc...-evolution-600

Επιπλέον επειδή θα βάλω και φυτά έλεγα να πάρω και κάποια λιπάσματα και συμπληρώματα για την φροντίδα τους.

01. http://www.aquavivere.gr/shop-produc...-flourish-iron
02. http://www.aquavivere.gr/shop-produc...achem-flourish

Από θέρμανση πόσα watt θερμοστάτη χρειάζομαι για 100 λίτρα νερό; Αυτό είναι καλό;

01. http://www.aquavivere.gr/shop-produc...elite-150-watt

Τέλος να ρωτήσω αν τα υγρά τεστ νερού που είχα αγοράσει πριν αρκετό καιρό (νομίζω 2 χρόνια) αντέχουν ακόμα και κάνουν τη δουλειά τους ή θα πρέπει να πάρω καινούργια;

Αυτά τα λίγα προς το παρών.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-07-14, 08:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σε γενικες γραμμες καλα σε βλεπω.

Αυτο που δεν ξερω σιγουρα ειναι:

-Αντλια θα προτιμουσα μια eheim compact. Hydor δεν εχω χρησιμοποιησει για αυτη τη δουλεια, ας ακουσουμε γνωμες απο καποιον που το εχει κανει.

-Flourish Iron δε χρειαζεσαι στην παρουσα φαση. Ο σιδηρος ειναι ο πρωτος λογος δημιουργιας αλγης, οταν υπαρχει σε περισσεια. Για ευκολα φυτα, το γενικο Flourish νομιζω θα σε καλυψει.

-Θερμαντηρα παρε καλυτερα ενα eheim jager. 150w ειναι καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-07-14, 09:27
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ωραία μια χαρά! Η συγκεκριμένη αντλία είναι κατάλληλη για τα λίτρα μου; Μη μου σηκώνει τσουνάμι στο ενυδρείο όμως. Εκτός αν είναι πολύ αργή και πιτσιλάει το νερό έξω...

http://www.aquavivere.gr/shop-produc...ct-1000-300-lh
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-07-14, 09:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ρυθμιζομενες ειναι οι eheim, μην ανησυχεις. Την 1002 χρησιμοποιω προσωπικα. Δες και αυτο το θεμα, υπαρχει εκτεταμενη κουβεντα για αντλιες καταλληλες για αλλαγη νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-07-14, 09:58
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Την αντλία απο οτι διάβασα την θες και για τις αλλαγές,οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις να έχει μεγαλύτερο μανομετρικό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-07-14, 10:20
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Οκ, θα πάρω την 1001 εγώ για να μην έχω προβλήματα. Και κάτι ακόμα. Αυτή η τροφή είναι να φανταστώ εντάξει για τους μονομάχους έτσι; Χρειάζεται τίποτα άλλο από ξηρή τροφή; Προτιμώ από το συγκεκριμένο site γιατί θα πάρω αρκετά πράγματα.

http://www.aquavivere.gr/shop-produc...tropical-betta

Μπορείτε να μου προτείνεται μια καλή διατροφή για τον μονομάχο μου; Χρειάζεται και κατεψυγμένες τροφές;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-07-14, 11:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι αντλίες που διάλεξες για αλλαγή πολύ φοβάμαι πως δεν θα κάνεις δουλειά, και θα σηκώνεις το βαρέλι σε καμια καρέκλα, ή θα πας σε κάποια επώνυμη με μανομετρικό πάνω από 1,5 μέτρο ή σε φθηνή κινέζικη που με 16-17 Ευρώ φτάνουν και τα 2,7 μανομετρικό. Επειδή και εγώ τη πάτησα έτσι , στο τέλος πήρα αυτή
http://www.ebay.com/itm/370818807215...%3AMEBIDX%3AIT
1600 L/H 25W 2,7M μανομετρικό με 17+ Ευρώ χωρίς μεταφορικά
-------------------------
Για λιπάσματα θα σου πρότεινα να μη βάλεις στην αρχή, ξεκίνα με καμιά ταμπλέτα. Οταν χρησιμοποιείς λιπάσματα , θα πρέπει να έχεις και σωστό φωτισμό αλλά και CO2 και φυσικά τα βάζεις με οικονομία και σύνεση αλλιώς θα γεμίσεις άλγη
-------------------------
Επίσης για βιολογικό υλικό μπορείς να χρησιμοποιείσεις ελαφρόπετρα, φθηνή και αξιόπιστη
δες εδω λεπτομέρειες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F%F5%F0%E1/#29
Εγω και στα 3 ενυδρεία αλλά και σε αυτό που φτιάχνω και όσα έχω στήσει φίλων και γνωστών , βάζω πλέον μόνο ελαφρόπετρα, 2 Ευρώ τα 12 λίτρα από Praktiker
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 09-07-14 στις 11:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-07-14, 13:06
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Όσον αφορά τις ταμπλέτες για τα φυτά, μπορείς να μου προτείνεις κάποια γενικής χρήσης για εύκολα φυτά; Δεν έχω και πολύ ιδέα από αυτά...

Επίσης μια καλή διατροφή ενός μονομάχου ποία είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-07-14, 13:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά τις ταμπλέτες για τα φυτά, μπορείς να μου προτείνεις κάποια γενικής χρήσης για εύκολα φυτά; Δεν έχω και πολύ ιδέα από αυτά...

Επίσης μια καλή διατροφή ενός μονομάχου ποία είναι;
Εγω ξεκίνησα με αυτές
http://www.petsupermarket.gr/2620/%C...%B5%CF%82.html
εχω ακούσει πως και αυτες είναι πολύ καλές
http://www.petsupermarket.gr/2632/%C...%B5%CF%82.html

διάβασε όμως της οδηγίες χρήσης, δεν χρειάζεται να το γεμίσεις.
Από τροφές για μονομάχους δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω ασχοληθεί (ακόμα), περίμενε κάποιους πιο έμπειρους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-07-14, 13:31
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

τα αποξηραμένα σκουληκάκια της sera θα τα τιμήσει δεόντως
http://www.aquavivere.gr/shop-produc...-fd-bloodworms
καλό είναι να έχεις 2-3 αποξηραμένες τροφές και καμια κατεψυγμένη (όπως αρτέμια) για ποικιλία.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-07-14, 13:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από φίλο έχω ακούσει πως τρελαίνονται για grindal (ζωντανό σκουλήκι) δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να κάνεις μια καλιέργεια ghrindal να έχεις να τους δίνεις και ζωντανή τροφή. Μου έδωσε αυτός ο φίλος μια αποικία και έχω και ταίζω τους ροδόστομους, οταν τους βάζω grindal κλείνω και το καπάκι γιατι θα πεταχτούν έξω από το αμοκ που τα πιάνει για να φάνε, χαμός γίνεται.Γενικά το grindal αρέσει στα περισσότερα μικρά σαρκοφάγα ψάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-07-14, 10:30
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καλημέρα.

Λοιπόν, βρίσκομαι στη διαδικασία συγκέντρωσης των υλικών και στην προετοιμασία του ενυδρείου πριν αρχίσω τη διαδικασία για το στρώσιμο του φίλτρου.

Αρχικά έβαψα την πίσω πλάτη του ενυδρείου με μαύρο χρώμα αλλά έπεσε μια σταγόνα χρώματος μέσα στο ενυδρείο. Το σκούπισα αμέσως με στεγνό πανί και μετά με υγρό, έχει φύγει εντελώς το χρώμα, απλά φοβάμαι μήπως έχουν παραμείνει υπολείμματα μπογιάς μέσα που δε φαίνονται με γυμνό μάτι ή διάφορες ουσίες που μπορούν να βλάψουν τα ψάρια αργότερα. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο πέρα από το απλό καλό καθάρισμα;

Επίσης αγόρασα πριν μια εβδομάδα μια ρίζα, την οποία την έχω μέσα σε μια λεκάνη με νερό. Κάθε μέρα σχεδόν αλλάζω το νερό γιατί γίνεται πολύ χάλια! Γίνεται αρκετά σκούρο, βγάζει δηλαδή αρκετό χρώμα η ρίζα. Μήπως δεν είναι καλή η ρίζα ή απλά είναι ακόμα στην αρχή; Είχα και παλιά βάλει άλλες ρίζες μέσα σε νερό για να μουλιάζουν αλλά δεν έβγαινε τόσο σκούρο καφέ το νερό και σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-07-14, 10:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά έβαψα την πίσω πλάτη του ενυδρείου με μαύρο χρώμα αλλά έπεσε μια σταγόνα χρώματος μέσα στο ενυδρείο. Το σκούπισα αμέσως με στεγνό πανί και μετά με υγρό, έχει φύγει εντελώς το χρώμα, απλά φοβάμαι μήπως έχουν παραμείνει υπολείμματα μπογιάς μέσα που δε φαίνονται με γυμνό μάτι ή διάφορες ουσίες που μπορούν να βλάψουν τα ψάρια αργότερα. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο πέρα από το απλό καλό καθάρισμα;
Καθαρίζεις το σημείο που έπεσε η σταγόνα με κάποιο διαλυτικό , white spirit ή διαλυτικό νίτρου, άστο λίγο να στεγνώσουν τυχόν υπολείματα του διαλυτικού και μετα πολύ καλό σαπούνισμα (θα σου πρότεινα υγρό για πιάτα) και πολύ καλό ξέβγαλμα.
Ετσι και αλλιώς καθαρίζουμε τα ενυδρεία με τέτοια διαλυτικά μετά το κόλλημα για να καθαρίσουμε τυχόν σιλικόνες.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-07-14, 23:16
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

Silve992 καλησπερα φιλε μου! Ευχομαι το χομπι του ενυδρειου να σε κανει χαρουμενο, δημιουργικο και καλυτερο ανθρωπο!
Ομως απ οτι καταλαβαινω εισαι ακομη στην αρχη ως εμπειρια σωστα! (μην ανησυχεις κι εγω ειμαι)!
Μπορω ομως να σου πω τις παρατηρησεις μου? 1ον θα ελεγα αρχικα μη δωσεις χρηματα σε λιπασματα, τρελες αντλιες κτλ. Αν βαλεις μονομαχο και αρλεκινους θα σου προτεινα καλυτερα να δωσεις χρηματα για μια οσμωση πρωτα, ή σε μερικα βιβλια ή σε χρονο διαβασματος στο internet παρα να αγορασεις το οτιδηποτε ή να μπεις στη διαδικασια να τρεξεις να βρεις και να συντηρεις grindal λογου χαρη!
Mε μια απλη τροφουλα και ο μονομαχος αλλα και οι αρλεκινοι θα ειναι μια χαρα!
Επισης ο μονομαχος στα 100 λιτρα ακομη και αν του εχεις πολλες κρυψωνες θα βρει και θα σκοτωσει τις θηλυκες! Υπαρχει διαδικασια στο πως θα του κανεις τοκονε με τις κυριες! Βεβαια καθε ψαρι ειναι διαφορετικο και υπαρχει και η περιπτωση να τα πανε "καλα" αλλα για μενα ειναι ρισκο, το εχω δοκιμασει στα.. 260 λιτρα, δεν πετυχε!
Οσον αφορα τα ξυλα.. σιγουρα σου πουλησαν στο pet ξυλα για ενυδρεια ή μηπως σου εσπρωξαν ξυλα για terrarium? Εχει συμβει περιπτωση τετοια και τρεχει ο κατοχος του ενυδρειου και δε φτανει!!
Εβαψες τη πλατη του ενυδρειου..! Γιατι? μπορουσες να κολησεις μια μαυρη μεμβρανη ή να βαλεις οτι αλλο χρωμα γουσταρεις..! Νομιζω εκανες τσαμπα κοπο με κινδυνο να.. μη δεις τη σταγονα που επεσε μεσα στο ενυδρειο για παραδειγμα..!!
Ο ανθρακας δεν ειναι απαραιτητο να βγει.. αλλα για να μην ανοιξω debate απο το πουθενα τωρα θα σου πω οκ βγαλε τον!
Α! Θα το ξεχναγα..!! Μιας και ξεκινας νεο ενυδρειο τωρα, βρες ευκολα φυτακια (Ανουμπιες,Βαλισνεριες, Φτερη Ιαβας, Κρυπτοκορυνες) αγορασε καλο υποστρωμα (π.χ φλουριτη) και μετα απο καιρο μπαινεις στη διαδικασια να ξοδεψεις χρηματα ΚΑΙ για λιπασματα! Μην μπλεξεις ΚΑΙ με αυτο! Κρατα τα πραγματα απλα και με το καιρο αλλαζεις προσθετεις μαθαινεις!
Φιλικα παντα και καλη αρχη!!!!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-07-14, 13:15
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καλησπέρα και σε σένα φίλε μου! Καταρχήν ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και συμβουλές.

Έχω αποφασίσει τελικά να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου μόνο έναν μονομάχο και τίποτα άλλο. Να του παρέχω ένα χώρο μέσα στον οποίο θα νιώθει πραγματικά άρχοντας.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα. Με την αντίστροφη όσμωση δεν έχω κάποιο θέμα καθώς υπάρχει φίλτρο στο σπίτι που κάνει αυτή τη δουλειά. Δεν μετατρέπει εντελώς το νερό σε 0 σκληρότητα αλλά την πηγαίνει στα 2-3 αν δε κάνω λάθος για να είναι και πόσιμο κιόλας. ¶ρα βάζοντας για παράδειγμα 70% νερό "όσμωσης" και 30% νερό βρύσης πετυχαίνω ανάλογα και την σκληρότητα που επιθυμώ για κάθε ψάρι. Όσον αφορά το ξύλο μπορεί και να είναι αυτό που λες, γιατί έχω τώρα 2 εβδομάδες και το νερό δεν έχει σταματήσει για μην βγάζει χρώμα ή τουλάχιστον να μειώνεται. Βγάζει την ίδια καφετίλα που έβγαζε από την πρώτη ημέρα. Μάλλον θα πάω να πάρω καμιά άλλη ρίζα γιατί δεν βλέπω φως με αυτή που έχω τώρα. Και τέλος για φυτά θα βάλω εύκολα εννοείται ίσως μόνο ανούμπιες ή και κάτι ακόμα. Θέλω μια καλή ρίζα, αρκετές πέτρες και λίγα φυτάκια.

Φιλικά και ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-07-14, 14:00
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Οπως αγαπας! αλλα στα 100 λιτρα εχεις καμποσες ψαροεπιλογες κατα τη γνωμη μου! Παρολαυτα ξεκαθαρισε απο εκει που πηρες τη ριζα.. τι ριζα ειναι γιατι αν τη πληρωσες και καμποσο κριμα ειναι να μη σου κανει κι ολας ή να σου κανει και ζημια! το φιλτρο του σπιτιου ισως και να σου κανει μια χαρα δουλιτσα πιστευω και μαλλον δε θα χρειαζεται να προσθεσεις νερο βρυσης!
Αντε καλη αρχη και να 100στησεις τα ενυδρεια σου!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-08-14, 20:12
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι. Σχετικά με το στρώσιμο του φίλτου, θα ήθελα να ρωτήσω πόση αμμωνία ανά λίτρο πρέπει να βάζω καθημερινά στο ενυδρείο; Τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου μου είναι γύρω στα 75-80..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-08-14, 15:10
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-08-14, 17:06
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι. Έχω λοιπόν περίπου μια εβδομάδα που άρχισα να ρίχνω αμμωνία στο ενυδρείο για το στρώσιμο του φίλτρου. ¶ρχισα να κάνω τα τεστ νερού αλλά βλέπω ότι μάλλον χάλασαν. Μου δείχνει από από την 6η μέρα ότι έχουν εμφανιστεί και NO2 και NO3. Δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό. Τα έχω δυο χρόνια αλλά λέει ότι λήγουν το 2017.

Φαντάζομαι πως χάλασαν έτσι; Να προμηθευτώ και πάλι υγρά τεστ της Api, είναι τα καλύτερα αυτά; Τα βλέπω ακριβούτσικα όμως..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-08-14, 11:49
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

τσάκαρέ τα και με άλλο νερό πχ βρύσης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-08-14, 13:27
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Σωστά! Λοιπόν έκανα τα τεστ σε απεσταγμένο νερό το οποίο δεν έχει τίποτα υποτίθεται, και όντως μέτρησα τα NO3 και μου τα έβγαλε μηδέν.

Τώρα η ερώτησή μου είναι η εξής: Ρίχνω αμμωνία τώρα στο ενυδρείο. Μετά από μια ώρα περίπου πρέπει να κάνω το τεστ για την συγκέντρωση αμμωνίας και όλων των υπολοίπων στοιχείων (ΝΟ2 και ΝΟ3); Η μήπως για τα νιτρώδη και νιτρικά χρειάζεται να περάσει περισσότερος χρόνος για σωστές μετρήσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-08-14, 08:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συνεχισεις να ριχνεις την ποσοτητα αμμωνιας που εριχνες αυτες τις μερες. Το ζητουμενο ειναι να ριχνεις αμμωνια και σε μερικες ωρες να μηδενιζει τοσο η αμμωνια, οσο και τα νιτρωδη. Εχεις δρομο ακομα μεχρι να δυναμωσει η βιολογια. Το οτι εμφανιστηκαν νιτρικα, δε σημαινει οτι ολοκληρωθηκε ο κυκλος του αζωτου.

Μερικες φορες ο κυκλος λειτουργει πιο γρηγορα, αλλα μεχρι να ολοκληρωθει, χρειαζεται κι αλλος χρονος. Τα νιτρωδη ειναι λογικο που εμφανιστηκαν, για να νιτρικα ισως ειναι λιγο νωρις ακομα. Συνηθως κανουν την εμφανιση τους στις 2 εβδομαδες. Νιτρικα ποσα μετρας?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-08-14, 12:01
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Λοιπόν έχω 7 ημέρες που ρίχνω αμμωνία. Σήμερα και με καινούργια τεστ νερού, 20+ ώρες από την τελευταία φορά που έριξα αμμωνία μετράω τα εξής:

Αμμωνία: 0
Νιτρώδη: ~3
Νιτρικά: ~10

Θα κάνω και τα τεστ νερού καμιά ώρα μετά αφού ρίξω αμμωνία στο ενυδρείο και επανέρχομαι με τις μετρήσεις.

EDIT:

Τεστ νερού μετά από μια ώρα αμμωνίας:

Αμμωνία: 3-4 περίπου
Νιτρώδη: ~3
Νιτρικά: ~5

Το συμπέρασμα μάλλον είναι ότι βρίσκεται στην αρχή ακόμα (όπως ήταν φυσικό) η βιολογία καθώς η αμμωνία μηδενίζεται κάθε 24 ώρες ενώ τα νιτρώδη παραμένουν σταθερά. Στα δε νιτρικά υπάρχει μια μικρή αυξομείωση (σε χαμηλά ποσοστά) τα οποία μάλλον στην συγκεκριμένη περίπτωση ίσως να είναι και τυχαίο. Τώρα δηλαδή προφανώς το επόμενο βήμα είναι να περιμένω να μηδενίζονται και τα νιτρώδη κάθε 24 ώρες;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνώμες για κατασκευή νέου diy ενυδρείου komori DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 03-12-12 11:04
Βοήθεια για στήσιμο νέου βιβάριουμ! tsoum Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 8 14-12-11 00:08
Στήσιμο νέου ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 137 24-08-11 19:57
Στήσιμο νέου ενυδρείου.... georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 70 09-12-06 21:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10141 seconds with 13 queries