Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-10, 17:53
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή Πρωτη Φορα emmersed!!

Καλησπερα φιλοι μου!! Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με το συγκεκριμενο ειδος και θα ηθελα την γνωμη σας αν εχω κανει λαθος!
Έχοντας λοιπον ενα 10λιτρο ενυδρειο (που είναι αχρηστο για ψαρια) και μετα απο λιγο διαβασμα αποφασισα να το κανω emmersed!
Οι ενεργειες μου ειναι οι εξεις:


1.Το εστρωσα με χωμα πλουσιο σε στοιχεια απο οτι διαβασα στο προιον και συγκεκριμενα της Argoflash
2.Το ψεκασα με αρκετο νερακι μεχρι που εγινε νοπο το χωμα
3. Φυτεψα 3 μικρες ριζες (4 με 5 εκατοστα υψος) Vellisneria που εβγαλα απο το ενυδρειο μου
4. Το εκλεισα με σελοφαν και υστερα με ενα καπακι απο πλεξι που εφτιαξα το οποιο το κλεινει αεροστεγος με 2 μικρες τρυπες απο οπου τρυπησα και το σελοφαν για να ανπνεει
5. Στο θεμα του φωτισμου επειδη δεν ειχα κατι αλλο προσ το παρον εβαλα ενα πορτατιφ με λαμπα πυρακτωσεως οπου βγαζει ενα κιτρινοπο χρωμα και οχι ροζε οπως πρεπει(θα την αλλαξω φυσικα)

Πριν 2 ωρες το εκανα και τωρα παρατηρησα οτι αρχιζει και θολωνει απο την υγρασια το ενυδρειο αρα πρεπει αυτο να το πετυχα!
Περιμενω τισ συμβουλες σας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-10, 18:20
polyvios2004 Ο χρήστης polyvios2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Κέιμπριτζ-Η.Β.
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Δεν το είχα ξανακούσει αλλά ακούγεται ενδιαφέρον!! Φωτογραφίες;; και καμιά πληροφορία (γιατί κάποιος δημιουργεί κάτι τέτοιο; καθ'ότι είμαι άσχετος!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-10, 18:22
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

οι βαλισνερειες νομιζω δεν κανουν για εμερσεντ. κατ 'αρχην δε θα ξαπλωσουν κατω αν μεγαλωσουν? θα σαπισουν.
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-10, 18:25
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37240
αυτο φιλε διαβασες?εκανες αυτη την διαδικασια που λεει? θελω να ρωτησω εδω διαβαζοντας γινεται και η cuba ετσι οπως τα αλλα φυτα?τρομερο παντος.λεω να το προσπαθισω και εγω.εχεις δικες σου φωτο τι διαδικασια ακολουθησες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-10, 18:37
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37240
αυτο φιλε διαβασες?εκανες αυτη την διαδικασια που λεει? θελω να ρωτησω εδω διαβαζοντας γινεται και η cuba ετσι οπως τα αλλα φυτα?τρομερο παντος.λεω να το προσπαθισω και εγω.εχεις δικες σου φωτο τι διαδικασια ακολουθησες?
ναι αυτο διαβασα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
οι βαλισνερειες νομιζω δεν κανουν για εμερσεντ. κατ 'αρχην δε θα ξαπλωσουν κατω αν μεγαλωσουν? θα σαπισουν.
να σου πω την αληθεια και γω ειμαι λιγο αβεβαιος αν θα το πετυχω με αυτο το φυτο απλα καποιος μοθ ειπε οτι μπορει να γινει απλα δεν θα ψηλωσουν πολυ. Αν δω οτι δεν εχει αποτελεσμα θα δοκιμασω καποιο αλλο φυτο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geovai : 08-11-10 στις 18:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-10, 19:13
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Καλή αρχή φίλε μου με τα emersed δυστυχώς το φυτό που επέλεξες είναι καθαρά υδρόβιο.. τι άλλα φυτά έχεις να σου πούμε αν κάνουν η οχι? Επίσης η λάμπα που επέλεξες δεν θα βοηθήσει τα emersed φυτα δοκίμασε καλύτερα μία daylight φθορισμού…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-10, 19:21
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή φίλε μου με τα emersed δυστυχώς το φυτό που επέλεξες είναι καθαρά υδρόβιο.. τι άλλα φυτά έχεις να σου πούμε αν κάνουν η οχι? Επίσης η λάμπα που επέλεξες δεν θα βοηθήσει τα emersed φυτα δοκίμασε καλύτερα μία daylight φθορισμού…
Μια τετοια λαμπα ειχα φιλε μου αλλα μου καικε και εβαλα αυτην προσορινα! δεν κανει τελικα αυτο το φυτο, ε? Κριμα. δεν εχω αλλα φυτα παρα μονο μια ανυμπια που την θελω μεσα στο ενυδρειο! ειπα να δοκιμασω με αυτο για να δω πωσ θα παει αλλα κυριωσ με ενδιαφερει να βαλω κανα γρασσιδακι. Αν εχει κανεις να μου δωσει κανα 2 ριζες, με το αζημιωτο βεβαια, θα ηταν οτι καλυτερο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-10, 19:27
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

κοψε την ανουμπια στα δυο η στα τρια, αναλογα ποσο μεγαλη ειναι και σε λιγο διαστημα θα εχεις τρεις ριζες δεδομενου οτι μεγαλωνουν πολυ πιο γρηγορα οταν ειναι emersed
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-10, 19:30
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
κοψε την ανουμπια στα δυο η στα τρια, αναλογα ποσο μεγαλη ειναι και σε λιγο διαστημα θα εχεις τρεις ριζες δεδομενου οτι μεγαλωνουν πολυ πιο γρηγορα οταν ειναι emersed
το εχω σκεφτει αυτο φιλε μου απλα δεν θελω να κανω αυτο το φυτο εμμερσεδ. με ενδιαφερει σε χορτοειδες!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-10, 19:47
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια τετοια λαμπα ειχα φιλε μου αλλα μου καικε και εβαλα αυτην προσορινα! δεν κανει τελικα αυτο το φυτο, ε? Κριμα. δεν εχω αλλα φυτα παρα μονο μια ανυμπια που την θελω μεσα στο ενυδρειο! ειπα να δοκιμασω με αυτο για να δω πωσ θα παει αλλα κυριωσ με ενδιαφερει να βαλω κανα γρασσιδακι. Αν εχει κανεις να μου δωσει κανα 2 ριζες, με το αζημιωτο βεβαια, θα ηταν οτι καλυτερο!
Αν έχεις μεταφορικό μέσο έλα την Κυριακή να σου δώσω δωράκι κάποια emersed φυτά να κάνεις καινούργιες καλλιέργειες… με την προϋπόθεση ότι θα βάλεις λάμπα φθορισμού για να αναπτυχτούν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-11-10, 19:57
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις μεταφορικό μέσο έλα την Κυριακή να σου δώσω δωράκι κάποια emersed φυτά να κάνεις καινούργιες καλλιέργειες… με την προϋπόθεση ότι θα βάλεις λάμπα φθορισμού για να αναπτυχτούν.
Αααα... σε ευχαριστω πολυ! Βασικα θα ανεβω αυριο το μεσημερακι νεα ιωνια. Αν δεν μπορεις αυριο την κυριακη τοτε! θα παω να παρω μια λαμπιτσα ετσι και αλλιως!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-10, 23:58
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

http://www.neonplants.gr/?p=174
να τι βρηκα ψαχνοντας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-11-10, 11:44
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.neonplants.gr/?p=174
να τι βρηκα ψαχνοντας
κατι τετοι θελω να πετυχω για αρχη. σημερα το πρωι παντως που το τσεκαρα εχει αυξηθει πολυ η υγρασια, σχεδον δεν βλεπω απο το τζαμι. Μια ερωτηση ομως, θα ξανα ψεκασω οταν μειωθει η υγρασια η αναγκαστικα καθε 3 μερες οπως εχω διαβασει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρωτη φορα σημερα? chriskousis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 8 06-06-08 10:42
300 ΛΙΤΡΑ DIY (ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ) kostantakis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 74 30-11-07 23:31
Νεα φορα και εγγραφη... Takis Greek Aquarist's Boards 33 21-10-07 01:10
καλησπερα σε ολους για πρωτη φορα. kosmidis Reef 16 10-02-07 16:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04998 seconds with 13 queries