Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-02, 00:46
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ

Title: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/14/02 at 12:39:24
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 60 ΛΙΤΡΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ, ΑΜΜΩΝΙΑ, NITRATE ΚΛΠ. ΤΥΧΑΙΑ ΜΕΣΩ INTERNET ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΤΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΑ TEST ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ ΓΙΑ NITRATE ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΑΜΜΟΝΙUM NH4 (EINAI TO IΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ) ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΙΤRATE:40-50 MG/L KAI AMMONIUM: 0,25 MG/L. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΗΡΩ 7-7,5, ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΤΑΙΖΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ 1 ΦΟΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ (ΟΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΕΓΕΛΩΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ). ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΟΣΟ ΕΞΑΤΜΙΖΕΤΑΙ. ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΔΕΝ ΖΟΥΣΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ, ΕΚΤΟΣ ΕΝΟΣ ΣΕΒΕΡΟΥΜ ΠΟΥ ΨΟΦΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 14 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΟΛΛΑΡΙΟ (16 ΜΗΝΕΣ ΕΖΗΣΕ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΔΕΚΑΤΟ ΜΗΝΑ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΘΑΡΗΚΑΝ ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΤΟΥ). ΤΕΛΟΣ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ STRESS ZYME KAI MIA ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ AQUA VITAL. KAMIA KAΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Tolis on 09/14/02 at 12:54:15
--------------------------------------------------------------------------------
Κατ'αρχας καλωσορισες.
Δευτερον μην γραφεις κεφαλαία γιατι σε μας τους παλιους φαινεται σαν να φωναζεις

Οι nitrates σου ειναι στο οριο, και η αμμωνια θαπρεπε να ειναι μηδεν, αλλά πριν προχωρησουμε παρακατω, πες μας τι φιλτρο εχεις, και ποσα και τι ψαρια εχεις αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο.

Το pH με τι τροπο σου ειπαν να το διατηρεις στο 7 - 7.5 ?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: halvas69 on 09/14/02 at 14:03:42
--------------------------------------------------------------------------------
Καλώς όρισες και καλό κουράγιο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/14/02 at 14:47:53
--------------------------------------------------------------------------------
Welcome aboard tomeye!

Καταρχήν περιμένουμε απαντήσεις στα ερωτήματα του Tolis και να κάνω και γω κάνα-δυο και από κει και πέρα βλέπουμε. Θέλω να μάθω τι μάρκες είναι τα τεστ που χρησιμοποιείς (please μην είναι της JBL!) και αν έχεις αληθινά φυτά στο ενυδρείο σου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: kroud on 09/14/02 at 15:00:34
--------------------------------------------------------------------------------
ΩΧ........ για πες μας λεπρτομεριες?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: gavros on 09/14/02 at 15:39:46
--------------------------------------------------------------------------------
Μια φορα χρησιμοποιησα καποιο προιον της εν λογω εταιρειας και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.μη με ρωτατε τι ,γιατι θα εχουμε μαλλιοτραβηγματα με το HALVA!! :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/14/02 at 19:59:44
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον κατ' αρχάς ευχαριστώ παρα πολυ για το ενδιαφερον γιατι αισθανομουν πνιγμενος και το καθε καταστημα μου εδινε την εντυπωση οτι αυτο ειναι το καλυτερο και το αλλο οχι. Πργμα που μου φανηκε δυσπιστο και οχι κερδοφορο για μενα. Λοιπον τα τεστ ειναι της JBL (κακο αυτο. Αυτή τη στιγμη εχω μονο ένα πραγματικο φυτο μεσα, μικρες πετρες για υποστρωμα και ενα κομματι ξυλο για διακόσμηση. Τα φίλτρα ειναι: Φιλτρο βυθου με αεραντλια εξωτερικη (αυτο μου συστησε ο καταστηματαρχης να παρω αρχικα) το οποιο φαινεται να υπολειτουργεί, και μεσα στο ενυδρειο ένα φίλτρο ΕΗΕΙΜ. Ενα αλλο που ειχα παρατηρησει και παραπονεθει στο καταστημα που αγορασα το ενυδρειο ηταν οτι οι "γλείφτες" δεν ζουσαν πανω απο ενα μηνα (αφου ετρωγαν ολη την αλγη) αγορασα μαλιστα και ειδικη τροφη (ταμπλετες αλλα τιποτα) Οσον αφορα το Ρh το μετραω με ενα τεστ της TERRA και μου ειχαν πει (απο το ιδιο καταστημα παντα) αν ειναι γυρω στο 8 να ριχνω μια κουταλια του γλυκου απο το Wardley Sodium Biphostrate. Τελος να αναφερω οτι εχω δυο ψαρια αυτη τη στιγμη ενα red parrot και ενα αλλο το οποιο δεν θυμαμαι πως το λενε (ειναι γκριζο μακροστενο, με ραβδωσεις γρκιζες κατα μηκος του κορμιου του, μεγαλες κυρτες τριχες στο στομα του και ειναι παρα μα παρα πολυ λαιμαργο). Ερωτηση το Ammonium ειναι το ιδιο με την αμμωνια;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: spyros on 09/15/02 at 12:02:01
--------------------------------------------------------------------------------
Για το ph μπορεις να παρεις το proper ph της aquarium pharmacheuphtical.Οσο για το εσωτερικο φιλτρο σου βαλτου μεσα ammo carb της ιδιας εταιριας.Στο βιολογικο βγαλε τον κυκλοφορητη και καθαρισε την φτερωτη.Προσεξε εαν εχει μπει χαλικι απο κατω δεν θα λειτουργει σωστα.Αφιυ εχεις βιολογικο θα προτεινα αλλαγες νερου ανα 15 μερες για να μην ανεβαινει το nitrate.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: sijohn on 09/15/02 at 15:06:32
--------------------------------------------------------------------------------
Θέλω νά σέ εμψυχώσω tomeye, καί να σου πώ ότι με τίς συμβουλές τών παιδιών, που όπως σωστά παρατήρησες ενδιαφέρθηκαν αμέσως, θά αποκτήσεις ένα ενυδρείο χωρίς προβλήμματα, καί θα χαίρεσαι τά ψαράκια σου που θά τα βλέπεις να ζούν καί να μεγαλώνουν


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/15/02 at 15:23:51
--------------------------------------------------------------------------------
Αν και οπως γνωριζεται οι περισοτεροι ειμαι κατα του χημικου καθαρισμου(( ανθρακας, ΑΜΜΟ- CARB)) στην συγκεκριμενη περιπτωση θα αναγκαστω να συμφωνησω με τον σπυρο ΓΙΑΤΙ___ η αντλια αυτη τις eheim δεν περνει και τιποτα αλλο εκει μεσα ( εχει και ενα σφουγγαρι ...)
οσο αφορα το φυλτρο βυθου Σπυρο εχει αποδειχτει ανεπαρκες σαν μετρο φυλτραρισματος, οποτε δεν νομιζω οτι θα δωσει καποια βοηθεια!!!!

η καλυτερη λυση βεβαια θα ηταν η αγορα ενος εξωτερικου φυλτρου , και ετσι θα μπορεσει να βαλει σφουγγαρια (μπλε) , βιοσφαιρες ( bio- stars) και οποιο αλλο βιολογικο υλικο θελει και να κανει σωστο φυλτραρισμα.
και ως αντιδραστικος θα ελεγα αλλαγες νερου 20% ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/16/02 at 02:59:44
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας. Στις αλλαγες νερου χρειαζεται προσθηκη καποιου χημικου στο νερο της βρυσης. ΑΜΜΟ-CARB να τοποθετησω μαζι με το μπλε σφουγγαρακι, στο ΕΗΕΙΜ; Οσον αφορα το φιλτρο βυθου δουλευει με εξωτερικη αεραντλια που μαλλον εχει ψιλο-διαλυσει οποτε θα την αλλαξω με καποια εσωτερικη αντλια. (εννοω αυτη που ειναι πανω στο σωληνα του φιλτρου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Sharky on 09/16/02 at 05:40:07
--------------------------------------------------------------------------------
Ο Μάνθος τα είπε όλα και εγώ ως πιο αντιδραστικός με το υπάρχων set up που έχεις θα έλεγα 30 με 40% αλλαγές νερού κάθε βδομάδα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/16/02 at 06:33:34
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/16/02 at 02:59:44, tomeye wrote:
Παράθεση:
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας. Στις αλλαγες νερου χρειαζεται προσθηκη καποιου χημικου στο νερο της βρυσης.

Μάλλον θα εννοείς αντιχλωριακό... Η πρόσθεση αντιχλωριακού στο νερό της βρύσης (βλ. αλλαγή νερού) επιβάλλεται γιατί το χλώριο που περιέχει το νερό βρύσης είναι πολύ επικίνδυνο για τα ψάρια και τα βακτηρίδια που υπάρχουν στο ενυδρείο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/16/02 at 16:23:54
--------------------------------------------------------------------------------
μαζι με το σφουγγαρι δεν θα περνει αρκετο ammo-carb, οπτε καλυτερα να το αφαιρεσεις, ΑΛΛΑ____ Οποσδηποτε πριν και μετα το ΑΜΜΟ-CARB(( δηλ. πανω και κατω) να βαλεις υαλοβαμβακα , αλλιως το νερο θα μαυρισει απο τον ενεργο ανθρακα!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: spyros on 09/16/02 at 16:58:23
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε Μανθο επειδη εγω δεν εχω αποφασισει αν ο χημικος καθαρισμος ειναι ο ιδανικος θα ηθελα πολυ να αναπτυξεις την θεση σου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/16/02 at 17:27:14
--------------------------------------------------------------------------------
Αυριο μαλλον θα τοποθετησω τον ενεργο ανθρακα και τον υαλοβαμβακα. Αλλα ποσο διαστημα θα χρειαστει πιστευετε για να κανε σωστη ενεργεια. Φανταζομαι οτι θα παιξουν ρολο και οι μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων. Ολα σε συνδυασμο με εβδομαδια αλλαγη του 20% του νερου. Επισης οπως μου προτεινε ο Τόλης θα παρω και ενα τεστ σκληροτητας. Πιστευετε οτι χρειαζεται κατι αλλο; Οπως εχω ξαναπει η αντλια του φιλτρου βυθου παραγει ελαχιστες φυσαλιδες. Τελος η προσθηκη ενος με δυο ψαριων τωρα φανταζομαι οτι δεν συστηνεται, σωστα;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/16/02 at 17:35:02
--------------------------------------------------------------------------------
Το ΑΜΜΟ- CARB που προτεινε ο σπυρος δεν ειναι απλος ενεργος ανθρακας εχει και ammonia chips για να κρατανε την αμμωνια σε ακινδυνα επιπεδα.
μην παρεις απλο ενεργο ανθρακας.
ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΟΧΙ οχι οχι,.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/16/02 at 17:56:08
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/16/02 at 16:58:23, spyros wrote:
Παράθεση:
Φιλε Μανθο επειδη εγω δεν εχω αποφασισει αν ο χημικος καθαρισμος ειναι ο ιδανικος θα ηθελα πολυ να αναπτυξεις την θεση σου.


Σπυρο καπου εχω ξαναγραψει την αποψη μου για το συγκεκριμενο θεμα !!! ((( αλλα δεν μπορεσα να βρω το topic)) :-/ :-/
Oι λογοι που προτημω το βιολογικο φιλτραρισμα ειναι βασικα 2.
1) με το χημικο εισαι αναγκασμενος καθε μηνα να αλλαζεις τα υλικα (( ανθρακα , αμμο τσιπς...) που ειναι ενα εξοδο . το οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει καπου αλλου.
και αν για καποιο λογο καποιο απο τα υλικα δεν αλλαχτει στην σωστη ωρα τα αποτελεσματα τα ξερεις
2) θεωρω λοιπον οτι με το σωστο στρωσιμο του νερου και με βιολογικο φιλτρο που να μας επιτρεπει να εχουμε τις αποικιες των βακτηριδιων μας, τα πραγματα ειναι ποιο απλα << π.χ μια αντλια εξωτ, που θα εχει καποια μπλε σφουγγαρια , και βιολογικο υλικο bio-chem stars η καποιο μακαρονι ενυσχημενο( που κραταει παρα πανω καιρο απο τον ανθρακα) και με τις αλλαγες του νερου μας καθε εβομαδα ( 20%) ειμαστε ο.κ
Και συμπληρωνω οτι τα λεφτα που γλιτωνουμε απο τις αλλαγες των χημικων υλικων, μπορουμε να τα επυνδησουμε σε αλλα πραγματα ((π.χ αληθινα φυτα -- θα βοηθουσαν τα ψαρια να αισθανονται καλυτερα, π.χ βιταμηνες , ενα 15 λιτρο ενυδρειο νοσοκομειο η καραντινας κ.τλ....)))
δηλαδη για μενα ειναι προτημοτερο να εχω 2 αντλιες εξ, βιολογικου φιλτραρισματος(( ξερω ειναι υπερβολη)) παρα μια με χημικο
ολα αυτα βεβαια πρωσοπικη αποψη, και απλη μολις καποιος καταλαβει τον κυκλο του αζωτου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: annivas2000 on 09/16/02 at 18:01:03
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε spyros (KAI OXI MONO) οι πληροφοριες (ΒΑΣΙΚΕΣ) που ζητας οπως εχει αναφερθει επανειλλημενως υπαρχουν σε διαφορες πηγες (βιβλια,internet κ.λ.π.)......
Πιστευω οτι οποιου του αρεσει το συγκεκριμενο hobby και θελει να ασχολειται με αυτο θα πρεπει να ενημερωνεται (οσο μπορει ο καθενας).....
Απο τη στιγμη που καθεσαι και ρωτας (ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ - ΧΗΜΙΚΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ) δεν θα ηταν πιο ευκολο να πας κατευθειαν π.χ. http://www.geocities.com/ttsamis/filterMat2.htm ???? και να τα δεις αναλυτικα (ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ?)
Δεν νομιζω οτι η φυση του board ειναι για <<αναπτυξη θεσεων>> τουλαχιστον σε βασικα θεματα....Αν κανω λαθος ας με διορθωσει ο admin...
Admin note: Οι αναπτυξεις θεσεων ειναι απο καλοδεχουμενες εως απαραιτητες - αρκει να μην χωνονται σε καποιο topic οπου υπαρχει επειγουσα αναγκη πρακτικης βοηθειας, εκτος αν ειναι απαραιτητη η αναπτυξη της θεσης για να καταλαβει ο παθων τι του ελαχε. Πως σας φαινεται αυτο?
ΥΓ. Προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν ειναι προσωπικο...
ΥΓ2. Μανθο με προλαβες και <<ανεπτυξες θεση>> ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/16/02 at 18:17:45
--------------------------------------------------------------------------------

on 09/16/02 at 17:56:08, ASCCO1 wrote:
Παράθεση:
για μενα ειναι προτημοτερο να εχω 2 αντλιες εξ, βιολογικου φιλτραρισματος(( ξερω ειναι υπερβολη)) παρα μια με χημικο


Όχι Μάνθο. Δεν το βρίσκω καθόλου υπερβολικό αυτό!

Σπύρο, αν στρώσεις σωστά, όμορφα και ωραία το ενυδρείο σου (ΙΜΟ χωρίς πακεταρισμένα βακτηρίδια σε μπουκάλια κλπ), δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το βιολογικό φιλτράρισμα... απ'όλες τις απόψεις. Όπως είπε και ο Μάνθος, αν κάτι δεν πάει καλά με το χημικό μας φίλτρο έχουμε τρομερές επιπτώσεις. Άσε που τα βιολογικά υλικά έχουν χρόνο ζωής από 6 μήνες και πάνω σε αντίθεση με τα σπάταλα χημικά υλικά που κρατάνε 1 μήνα το πολύ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: dchatz on 09/17/02 at 03:34:13
--------------------------------------------------------------------------------
Σπυρο καπου εχω ξαναγραψει την αποψη μου για το συγκεκριμενο θεμα !!! ((( αλλα δεν μπορεσα να βρω το topic))

Εντάξει βρε παιδιά. Το ξέρουμε ότι υπάρχουν βιβλία (τα περισσότερα στα Αγγλικά), και Internet sites, που ο καθένας λέει την άποψή του(άσχετα αν είναι σωστή ή όχι), αλλά δεν είναι τρόπος να μας λέτε να ανατρέχουμε όλο σε παλιά posts γιατί αν κάποιος έχει πρόβλημα, δεν θα έχει χρόνο να κοιτάει 1-2 μέρες να βρει αυτό που θέλει. Αυτή είναι προσωπική μου άποψη και ο σκοπός του board πιστεύω είναι να βοηθάει και να μπορεί ο καθένας να λέει άφοβα τη γνώμη του.

Φιλικά πάντα,

Δημήτρης


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: sot-zoe on 09/17/02 at 05:30:29
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ θέλω να επισημάνω τις «επαγγελματικές συμβουλές» του καταστήματος από όπου αγόρασε το ενυδρείο και τα υπόλοιπα ο tomeye .
Γιατί μόλις καταλαβαίνουν κάποιον νέο και άπειρο με τα ενυδρεία τον φορτώνουν με ότι σαχλαμάρα μπορούν αλά με ύφος καθηγητή του είδους και υποτίθεται γνώσεις ολόκληρης εγκυκλοπαίδειας ;; .
Έτσι την πάτησα και εγώ και έκανα καιρό να συνεφέρω το ενυδρείο μου .
Δεν καταλαβαίνουν ότι έτσι κερδίζουν μια πώληση αλά χάνουν έναν πελάτη με τους φίλους του μαζί .
Και δεν μπορεί κάποιος που του κόλλησε η ιδέα για ενυδρείο ξαφνικά , να διαβάσει πρώτα έξι μήνες και μετά να πάει να αγοράσει τα πάντα για να πάρει και να κάνει τα σωστά .
Tomeye έχω περάσει τα ίδια , μην το βάζεις κάτω γιατί όταν θα το φτιάξεις σωστό και το καταλάβεις ότι λειτουργεί σωστά τότε θα εισπράξεις μια ικανοποίηση για το αποτέλεσμα που θα σε αποζημιώσει για τους κόπους σου .

Σωτήρης



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: BILAS on 09/17/02 at 05:47:47
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/17/02 at 03:34:13, dchatz wrote:
Παράθεση:
Σπυρο καπου εχω ξαναγραψει την αποψη μου για το συγκεκριμενο θεμα !!! ((( αλλα δεν μπορεσα να βρω το topic))
Εντάξει βρε παιδιά. Το ξέρουμε ότι υπάρχουν βιβλία (τα περισσότερα στα Αγγλικά), και Internet sites, που ο καθένας λέει την άποψή του(άσχετα αν είναι σωστή ή όχι), αλλά δεν είναι τρόπος να μας λέτε να ανατρέχουμε όλο σε παλιά posts γιατί αν κάποιος έχει πρόβλημα, δεν θα έχει χρόνο να κοιτάει 1-2 μέρες να βρει αυτό που θέλει. Αυτή είναι προσωπική μου άποψη και ο σκοπός του board πιστεύω είναι να βοηθάει και να μπορεί ο καθένας να λέει άφοβα τη γνώμη του.

Φιλικά πάντα,

Δημήτρης


Δημητρη θα σου πω τι κανω εγω και αν σε βολευει πρατεις το ιδιο.Ο αγαπητος "Αρχοντας το Board" εχει βαλει σε καθε σελιδα το Print ,μπορεις δηλαδη οτιδηποτε να το εχεις και γραπτο και το σημαντικοτερο να μπορεσεις να το χωρισεις εσυ σε κατηγοριες δικες σου σε ενα κλασερ,ντοσιε οτι θες.Και καθε στιγμη που θες κατι να εχεις το αρχειο σου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/17/02 at 09:42:21
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/16/02 at 18:01:03, annivas2000 wrote:
Παράθεση:
ΥΓ2. Μανθο με προλαβες και <<ανεπτυξες θεση>> ;D

........δυστηχως σε προλαβα.........


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/17/02 at 09:51:59
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/17/02 at 03:34:13, dchatz wrote:
Παράθεση:
Σπυρο καπου εχω ξαναγραψει την αποψη μου για το συγκεκριμενο θεμα !!! ((( αλλα δεν μπορεσα να βρω το topic))


Φιλικά πάντα,

Δημήτρης




ΜΙΣΟ λεπτο δημητρη εδω μπερδευτηκαμε
ο σκοπος μου ηταν να δωσω την διευθηνση του τοπικ στον σπυρο ,και να συνεχισουμε την συζητηση εκει, αφου ηταν μια ερωτηση διαφορετικη απο το τοπικ αυτο εδω, για να μην μπερδευουμε το ενα με το αλλο, και οχι βεβαια να τον βαλω να ψαξει ολα τα τοπικ !!!!!
αλλα δυστηχως δεν το βρηκα και δυστηχως εγραψα εδω, και δεν ηταν ερωτηση που αφορουσε το συγκεκριμενο προβλημα !!
αλλα ερωτηση που εγινε προσωπικα σε μενα. :-* :-*



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: dchatz on 09/17/02 at 10:06:37
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΚ, Μάνθο. Λάθος δικό μου τότε. Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο μια που είμαι λίγες μέρες εδώ, αλλά και από την άλλη δεν θέλω να φοβάμαι να γράψω ότι σκέφτομαι (εννοώ ότι έχει σχέση με ενυδρεία). Αυτό προσπάθησα να γράψω πιο πάνω. Έχω εκτυπώσει πολλά topics από εδώ μέσα και από την σελίδα του Τόλη. Αλλά πολλές φορές θέλεις και μια κουβέντα για να καταλάβεις μερικά πράγματα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/17/02 at 10:11:14
--------------------------------------------------------------------------------
ισως θα επρεπε η κουβεντα (( χημικο η βιολογικο φιλτραρισμα)) να ηταν σε αλλο τοπικ!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/17/02 at 17:04:33
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον σας παραθετω τις τελευταιες μου κινησεις και μετρησεις. Σημερα αγορασα τελικα μια αντλια για το φιλτρο βυθου (φανταζομαι αυτο εννοειτε βιολογικο) το οποιο οπως ειχα πει φαινοταν να μην λειτουργει σχεδον καθολου. Εκανα επισης 30% αλλαγη νερου. Προσθεσα 2,5 καπακια Stress Zyme, 10 ml Aqua Vital και 2 κουταλακια Ektozon.
Οι μετρησεις που πηρα πριν τις αλλαγες του νερου και τις υπολοιπες προσθηκες ειναι (κρατηθειτε):
Ph :7,5
Nitrate: 40-50
Ammonia:2
KH:9
Απο την ολη κουβεντα καταλαβα πως δεν ειναι οτι καλυτερο η προσθηκη ανθρακα οποτε σκεφτομαι να κανω υπομονη μια εβδομαδα να ξαναμετρησω και βλεπουμε παλι. Εσεις τι εχετε να πειτε;
Ερωτηση: φιλτρο βυθου (βιολογικο ειναι αυτο που κανει την σοβαροτερη οσον αφορα την μειωση της αμμωνιας;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/18/02 at 05:13:17
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε tomeye, εδώ έχεις ένα σοβαρότατο πρόβλημα που είναι πολύ υψηλή τιμή της αμμωνίας (αν είναι όντως 2mg/l). 2mg/l αμμωνία είναι υπερβολικά υψηλό και απορώ πως την έχουν βγάλει καθαρή τα ψάρια σου!? Τεστ για ΝιτρΙτη δεν έχεις; Μιας που έκανες αλλαγή νερού σήμερα και έβαλες όλα τα πρόσθετα, κάνε πάλι τεστ το νερό σου και κάνε post εδώ τα αποτελέσματα για να δούμε τι θα κάνεις. Από κει και πέρα, και αναλόγως τα αποτελέσματα, βλέπουμε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/18/02 at 17:35:23
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον οι σημερινες μετρησεις ειναι:
ΚΗ: 7
Αμμωνια: 1
Νitrate: 20
ph: 8
Φανταζομαι οτι σημερα εγινε μια προοδος. μαλλον επαιξε ρολο και η αλλαγη της αντλιας. Θελω να ρωτησω επισης ποια αλλα τεστ ειναι απαραιτητα; Τελος η προσθηκη φυτων φανταζομαι οτι θα βελτιωνε καπως την κατασταση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: sot-zoe on 09/19/02 at 04:25:55
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν θα πω τι θα έκανα εάν ήμουν στην θέση σου και αν κάπου κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι .
Θα έπαιρνα απόφαση να κάνω ένα ακόμα έξοδο και να πάρω ένα καλό εξωτερικό φίλτρο .
Θα το έβαζα να λειτουργεί παράλληλα με τα αλλά μέσα στο ενυδρείο και σε 15 μέρες που θα είχε στρώσει το φίλτρο ( θα μου το έλεγαν τα τεστ το πότε ακριβώς ) θα έβγαζα το εσωτερικό φίλτρο και το φίλτρο βυθού .
Τώρα το ξέρω ότι αυτό είναι κόπος αλά θα έλυνε το πρόβλημα μια και καλή .
Το να βγάλεις τα ψάρια και να φυλάξεις το περισσότερο νερό ( περίπου 60 % και μετά που θα το ξαναβάλεις και θα συμπληρώσεις θα είναι σαν να έχεις κάνει μία αλλαγή 40 % ) να ξυλώσεις το φίλτρο βυθού και να το ξαναστήσεις σε δυο ώρες ( γιατί πρέπει να γίνει μέσα σε 2 ώρες περίπου για τα ψάρια και τα βακτηρίδια ) , δεν είναι ότι καλύτερο , αλά στο τέλος θα έχεις ένα σωστό ενυδρείο .
Το φίλτρο σου και το νερό σου θα είναι στρωμένα και θα έχεις και σωστό και καθαρό βυθό ( το φίλτρο βυθού κρατάει πολύ βρώμα που δύσκολα καθαρίζεται με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν αμμωνίες , νιτρικά και νιτράτες ) .
Τώρα εάν ξέχασα κάτι ή κάπου έκανα λάθος ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι .



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: dchatz on 09/19/02 at 04:35:49
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ να σου πώ την αλήθεια δεν κατάλαβα. Να βγάλει τελείως το εσωτερικό φίλτρο και το φίλτρο βυθού ή όχι; Το ρωτάω για να απαντήσει κάποιος και να πράξω και εγώ ανάλογα, μια και έχω το ίδιο περίπου setup και αντιμετωπίζω υψηλό nitrate. Αλλάζω κάθε 2 μέρες νερό, και έχει πάει στα 50mg/l, αλλά δεν είναι λύση αυτό. Δεν μπορώ να το κάνω. Αγόρασα και ένα εξωτερικό φίλτρο το ΕHEIM Ecco 2233.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: sot-zoe on 09/19/02 at 05:24:21
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτό λέω , θα έβγαζα το φίλτρο βυθού και μετά το εσωτερικό φίλτρο .
Το εσωτερικό θα το άφηνα μετά την όλη αλλαγή για κανένα μήνα να λειτουργεί παράλληλα με το εξωτερικό για καλύτερη βοήθεια στα βακτήρια .
Το εσωτερικό φίλτρο πιάνει πολύ χώρο και δεν έχει συνήθως μεγάλους κυκλοφορητες για να σου γυρίζει το νερό του ενυδρείου σου 4-5 φορές την ώρα , γιαυτό θα έβγαζα και το εσωτερικό .
Και όλα αυτά ΙΜΟ ΙΜΕ .



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/19/02 at 08:34:41
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/19/02 at 05:24:21, sot-zoe wrote:
Παράθεση:
Αυτό λέω , θα έβγαζα το φίλτρο βυθού και μετά το εσωτερικό φίλτρο .
Το εσωτερικό θα το άφηνα μετά την όλη αλλαγή για κανένα μήνα να λειτουργεί παράλληλα με το εξωτερικό για καλύτερη βοήθεια στα βακτήρια .
Το εσωτερικό φίλτρο πιάνει πολύ χώρο και δεν έχει συνήθως μεγάλους κυκλοφορητες για να σου γυρίζει το νερό του ενυδρείου σου 4-5 φορές την ώρα , γιαυτό θα έβγαζα και το εσωτερικό .
Και όλα αυτά ΙΜΟ ΙΜΕ .


Απλα το εσωτερικο πρεπει να μεινει κανα δυο εβδομαδες, μεχρι να μπορεσουν τα βακτηριδια να αναπτυχθουν στο εξωτερικο.
οσο για το φυλτρο βυθου ειναι μεγαλος μπελας να βγει απο ενα ιδη εγκατεστημενο ενυδρειο + το στρεςς που προκαλουμε στα ψαρια, γιαυτο καλυτερα αφηστε το εκει να ψιλοδουλευει , εκτος και αν υπαρχει η δυνατοτητα ολικης εκαθαρισης του ενυδρειου((( δηλαδη, να βαλουμε αλλου τα ψαρια, να μπορεσουμε να κρατησουμε το νερο αλλου,κ.τ.λ και ολα αυτα μεσα σε 2-3 ωρες!!!!))
τα ζωντανα φυτα σιγουρα θα βοηθουσαν την κατασταση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: sot-zoe on 09/19/02 at 09:34:44
--------------------------------------------------------------------------------

on 09/19/02 at 04:25:55, sot-zoe wrote:
Παράθεση:
Θα το έβαζα να λειτουργεί παράλληλα με τα αλλά μέσα στο ενυδρείο και σε 15 μέρες που θα είχε στρώσει το φίλτρο ( θα μου το έλεγαν τα τεστ το πότε ακριβώς ) θα έβγαζα το εσωτερικό φίλτρο και το φίλτρο βυθού .


Αυτό είχα πεί για το καινούργιο εξωτερικό φιλτρο Μάνθο αλά μάλον δέν το πρόσεξες .
Αρα θα έχει στρωσει το καινούργιο φιλτρο πριν αρχισει την αλλαγη .




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/19/02 at 09:51:15
--------------------------------------------------------------------------------
το προσεξα@!!!!!!!!!!!
απλα το επανελαβα, αν δουλεουν και τα 2 μαζι (2 εδομαδες δεν θα εχει προβλημα))


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/19/02 at 16:51:26
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον ακουστε πως εχει: Εγω εχω αυτη τη στιγμη ενα αξωτερικο φιλτρο (Fluval 303 840l/h) το οποιο φανταζομαι οτι κανει.(μου το χαρισε ενας γνωστος μου ο οποιος επαψε να ασχολειται με το χομπυ). Δεν καταλαβαινω ομως γιατι δεν χρεαιζεται το φιλτρο βυθου. Το λεω αυτο γιατι οταν ειχα παρει το ενυδρειο ο καταστηματαρχης επεμενε να βαλω φιλτρο βυθου γιατι ελεγε οτι ηταν απολυτως απαραιτητο. Αν το εβγαζα και αλλαζα και το υποστρωμα θα ειχα προβλημα. Εννοω οτι θα προτιμουσα να εβαζα κατι αλλο εκτος απο το ψιλο χαλικι που εχω τωρα που θα ηταν καλυτερο για την αναπτυξη πραγματικων φυτων που μου αρεσουν πολυ. Εχω μια αλλη γυαλα μικρη να βαλω τα ψαρια αλλα η αλλαγη υποστρωματος θα επηρρεαζε τα ψαρια; Αν γινουν ολα αυτα σημαινει οτι η αντλια που αγορασα και ειναι τοποθετημενη πανω στη σωληνα του φιλτρου βυθου ειναι αχρηστη; (τσαμπα τα λεφτα δηλαδη :'() Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Tolis on 09/19/02 at 19:11:04
--------------------------------------------------------------------------------
Οχι, απαραιτητο δεν ειναι. Μιας και εχεις μονο δυο ψαρια τωρα (αν θυμαμαι καλα), αν θες να κανεις την αλλαγη που λες, κανε την τωρα. Εγκατεστησε το εξωτερικο φιλτρο, αστο να δουλεψει 2-3 βδομαδες για να ειναι ετοιμο, και μετα βαλε τα ψαρια σου στη γυαλα με νερο του ενυδρειου, κρατα ενα 50% του νερου του ενυδρειου σε κουβαδες (πλυμενους χωρις απορυπαντικα), βγαλε το χαλικι σου και το φιλτρο βυθου, βαλε το καινουργιο σου υποστρωμα απο πανω το καινουργιο χαλικι (ανακατεμενο με λιγο απο το παλιο), ξαναγεμισε, ριξε τα ψαρια πισω, και σιγα σιγα συμπληρωσε με νερο της βρυσης (και το απαιτουμενο αντιχλωριο). Κρατα μια δυο μερες τα φωτα κλειστα, να μην στρεσσαριστουν τα ψαρια παραπανω. Ολα αυτα οσο πιο γρηγορα μπορεις, ππυ σημαινει οτι θα εχεις κανει την προετοιμασια σου απο πριν (καθαρισμα καινουργιου χαλικιου κλπ).
Η αντλια θα σου χρησιμευσει αργοτερα...θα το θυμηθεις


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: sot-zoe on 09/20/02 at 02:29:07
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ιδια πρεπει να ισχυουν και για τον dchatz ετσι δεν ειναι Τόλη .


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/20/02 at 03:01:32
--------------------------------------------------------------------------------
Ωραια τελικα με πεισατε. Τωρα να ακουσω προτασεις για υποστρωμα. Θελω ενα ενυδρειο γεματο με φυτα. Οποτε καλο θα ηταν φανταζομαι να προσεξω απο τωρα το υποστρωμα. Τελος το εξωτερικο φιλτρο που προανεφερα εχεις τρεις θεσεις μεσα, αρα τι προτεινετε να βαλω μεσα (σφουγγαρι, ammo-carb;; ) και με ποια διαταξη. Περιμενω για να τα αγορασω και να το τοποθετησω μαζι με το αλλο για 2-3 βδομαδες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/20/02 at 05:36:56
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/19/02 at 16:51:26, tomeye wrote:
Παράθεση:
Δεν καταλαβαινω ομως γιατι δεν χρεαιζεται το φιλτρο βυθου. Το λεω αυτο γιατι οταν ειχα παρει το ενυδρειο ο καταστηματαρχης επεμενε να βαλω φιλτρο βυθου γιατι ελεγε οτι ηταν απολυτως απαραιτητο.


Για να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα.
Το φυλτρο βυθου ηταν ενας τροπος βιολογικου φυλτραρισματος της δεκαετειας ¨'70.
αποδειχτηκε ανεπαρκες γιατι μπουκωνει ευκολα, και χρειαζεται συνεχες καθαρισμα με σκουπα, για να μπορει να λειτουργει σωστα.
Ε νοειται οτι δεν μπορουμε να βαλουμε παραπολυ ψιλο χαλικι γιατι δεν θα μπορει να κυκλοφορη το νερο απο κατω.
Σε ενα φυτεμενο ενυδρειο που υπαρχει φυλτρο βυθου καποια στιγμη η ριζες θα περασουν απο κατω και αναποφευκτα θα μπουκωσει.

ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΔΗ ΜΗΝ ΤΟ ΒΓΑΛΕΤΑΙ <<ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΟΙΚΟΔΟΜΙΣΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ>>,ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.
ελπιζω να εγινα κατανοητος???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/20/02 at 06:36:00
--------------------------------------------------------------------------------
Εγινες κατανοητος και μαλιστα υστερα απο μια ερευνα στο internet διαπιστωσα οτι όντως ειναι ξεπερασμενο. Οποτε λεω να κανω αυτη τη γενικη ανοικοδομηση του ενυδρειου. Οποτε θα ηθελα μια συμβουλη οσον αφορα το υποστρωμα για φυτα. Μια απορια που εχω ειναι μηπως το εξωτερικο που εχω (840 l/h) ειναι πολυ δυνατο για ενα ενυδρειο 50l με φυτα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Sharky on 09/20/02 at 07:23:37
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε μου ακόμα καλύτερα, βλέπεις το overfiltering ποτέ δεν απασχόλησε κανέναν, (εφόσων έχεις ρυθμιστή ροής) Και ακόμα εαν δεν έχεις το ελληνικό δαιμόνιο της πατέντας πάντα κάνει το θαύμα του.

Ελπίζω και οι παλιοί να συμφωνούν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: kroud on 09/20/02 at 07:36:05
--------------------------------------------------------------------------------
Σιγουρα ενα υπερφιλτραρισμα θα ηταν καλο σε καποια αλλη περιπτωση αλλα για φυτεμενο ενυδρειο 50 λιτρων με 840 λιτρα/ωρα φιλτραρισμα,"ισως" σου δημιουργησει προβλημα στην αναπτυξη και διατηρηση των φυτων.Ενδεχομενως πολλα ζωτικα στοιχεια για τα φυτα να χανονται μεσα στο φιλτρο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Sharky on 09/20/02 at 07:48:51
--------------------------------------------------------------------------------
Well put Νίκο αλλά δεν έλαβες υπόψη τον ρυθμιστή ροής


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Tolis on 09/20/02 at 07:50:56
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν θα χανονται μεσα στο φιλτρο..αλλά η πολυ δυνατη ροη του δεν θα αφηνει τα φυτα ησυχα. Μια λυση αν δεν υπαρχει ρυθμιστης ροης, ειναι spraybar, με τις εξοδους της γυρισμενες πισω στο τζαμι, για να "σπαει¨.

Το πιο απλο, λειτουργικο και χωρις φοβο υποστρωμα, ειναι το Floradepot της Sera, ή το First Layer pure laterite της Aquarium Pharmaceuticals.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: kroud on 09/20/02 at 08:03:13
--------------------------------------------------------------------------------
Ok sharky με διορθωσε ο τολης.Ειμαι και αγουροξυπνησμενος(καλα το εγραψα?)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/20/02 at 10:48:11
--------------------------------------------------------------------------------
μια αλλη λυση για να μην υπαρχει μεγαλο ρευμα νερου στο ενυδρειο ειναι να αφαιρεσεις απο την εξοδο τις αντλιας το spraybar και στην θεση του να βαλεις ενα κομματι σωληνα που να πηγαινει μεσα στο νερο!!!
εκτος απο αυτα τα υποστρωματα που λεει ο ΤΟΛΗΣ εγω εγω βαλει τις TYROL, (( το οποιο δουλευει 3 μηνες)) αλλα ειναι νωρις για συμπερασματα και να μπορεσω να το προτεινω, αν και ειναι φτηνο σε σχεση με τα αλλα.

Υ.Σ Οσο αφορα το overfiltering σε φυτεμενα ενυδρεια ( full plant) εχουν αναφερθει περιπτωσεις οπου δεν χρησιμοποιηθηκε καποιου ειδους αντλιας(( π,χ εξ. φιλτρο) παρα μονο ενας κυκλοφορητης για την κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο , και το ενυδρειο πηγαινε μια χαρα!!!!!
<< βλεπε KAREN RANTALL>>
οποτε ας ειμαστε επιφυλακτηκοι με το θεμα

AMMO-CARB δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητα σε φυτεμενο ,βαλε σφουγγαρια μπλε, και καποια βιολογικα υλικα( bio-chem stars, μακαρονι) και εισαι ενταξει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/20/02 at 19:17:52
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια οσον αφορα το υποστρωμα.
Τωρα για το εξωτερικο φιλτρο οταν λετε ρυθμιστη ροης εννοειτε φανταζομαι το σωληνακι με τον περιστροφικο διακοπτη στη μεση που μου εδωσε ο φιλος μαζι με το φιλτρο. Δηλαδη αν ρυθμισω το φιλτρο με αυτο δεν θα δημιουτγηθει προβλημα λετε;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/21/02 at 15:42:17
--------------------------------------------------------------------------------
Αρκει αυτο να μπει στο σωληνα εξοδου τις αντλιας, και οχι στην εισοδο,!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/23/02 at 07:14:20
--------------------------------------------------------------------------------
Ή αυτό ή μπορείς να κάνεις αυτό που είπε ο Tolis, που είναι και πιο απλό αλλά και πιο safe.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/25/02 at 03:30:16
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον τελικα χθες το εβαλα το εξωτερικο φιλτρο. Ακουστε στο πρωτο καλαθακι εβαλα μακαρονι στο δευτερο carbon μαζι με λιγο μακαρονι και στο τριτο Foam. Τα δυο πρωτα δεν εχουν γεμισει πληρως (χρειαζεται να γεμισουν;; ). Επισης εχω βαλει το spraybar καθετα μεσα στο νερο και δεν βλεπω να βγαινουν φυσαλιδες απο αυτο. Μηπως ετσι δεν θα εχω καλη οξυγονωση του νερου; Το φιλτρο στην αρχη το γεμισα με νερο απο το ενυδρειο και εβαλα μεσα ενα Filter Starter (JBL) Αυτο πιστευω πως ειναι καλο. Μετα το αφησα για 1 ωρα και επειτα το εβαλα σε λειτουργια. Αυτο που με απασχολει πιο πολυ απο ολα ειναι το θεμα της οξυγονωσης του νερου γιατι οταν θα βαλω φυτα αργοτερα μαζι με το DIY Co2 μηπως τελικα τοτε εχω προβλημα;

Υ.Γ.
Τολη ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου το σαββατο το βραδυ. Το Manual με βοηθησε παρα πολυ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: newfish on 09/25/02 at 04:10:16
--------------------------------------------------------------------------------
Τα φυτά, κατά την διαδικασία της φωτοσύνθεσης, απορροφούν από το νερό CO2 και ελευθερώνουν οξυγόνο, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα οξυγόνωσης του νερού.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/25/02 at 04:47:56
--------------------------------------------------------------------------------
Δηλαδη λες οτι δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησω καποια αεραντλια ή κατι αλλο για την παροχη οξυγονου στο νερο. Αν δεν εχεις φυτα μεσα τι γινεται ομως. Πως θα μπορουσα να ελεγξω τη σωστη λειτουργια του φιλτρου γιατι η κινηση του νερου που φαινεται μεσα στο ενυδρειο μοιαζει να ειναι πολυ μικρη (δοκιμασα για 2 λεπτα με το εξωτερικο φιλτρο μονο). Μηπως εχω βαλει πολυ foam, εχω γεμισει το καλαθακι ενω τα αλλα ειναι μεχρι τη μεση. Δηλαδη δεν βλεπω τη διακινηση νερου που περιμενα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: sot-zoe on 09/25/02 at 05:03:30
--------------------------------------------------------------------------------
Τα καλαθάκια πρέπει να γεμίζουν μέχρι επάνω .
Μην μπερδεύεις τον άνθρακα με το μακαρόνι γιατί δεν θα μπορείς να τον βγάλεις μετά ( ο άνθρακας δεν πρέπει να κάθεται πολύ μέσα )
Και πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το φίλτρο έχει γεμίσει παρά πολύ καλά με νερό και δεν έχει αέρα καθόλου μέσα για να δουλέψει σωστά .
Εάν έχει αέρα μέσα θα ακούς θόρυβο και δεν θα δουλεύει καλά .
Υαλοβάμβακα δεν έχεις βάλει καθόλου ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/25/02 at 06:46:07
--------------------------------------------------------------------------------
Υαλοβαμβακα εχω βαλει στο πρωτο καλαθακι. Ειναι γεματο. Οποτε προτεινεις να γεμισω και το καλαθακι τελειως με μακαρονι. Κοιτα εχει λιγο αερα μεσα το φιλτρο αλλα πως τον αφαιρω. Καμια ιδεα; Οσον αφορα το καλαθακι με τον ανθρακα αυτο που πηρα ηταν μια συσκευασια που εχει τον ανθρακα μεσα σε δυχτακι. Αυτο το δυχτακι που εβαλα μεσα ειναι πολυ λιγο σε σχεση με το καλαθακι. Να το αφησω μονο του ή να κανω κατι αλλο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/25/02 at 07:48:47
--------------------------------------------------------------------------------
Μηπως τωρα που το ξανασκεφτηκα θα μπορουσα τελικα να βαλω μεσα και το powerhead (κυκλοφορητης) για να εχω τροφοδοσια οξυγονου


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Tolis on 09/25/02 at 08:02:19
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν εχεις βαλει την σειρα σωστα.
Πρωτο (κατω) το μακαρονι. Δευτερο το φοαμ και τριτο το βαμβακι. Ασε τον ανθρακα, δεν χρειαζεται.
(Τα φυτα, τουλαχιστον στον αριθμο που υπαρχουν συνηθως σε νορμαλ ενυδρεια, βοηθουν, αλλά δεν αρκουν απο μονα τους για τη σωστη οξυγονωση).
Οξυγον ή αερας δεν πρεπει να βγαινει απο την εξοδο του φιλτρου. Βαλε το spray bar οριζοντια, ψηλα, με την εξοδο του νερου παραλληλα με την επιφανεια, θα κανει καλη κυκλοφορια και θα οξυγονωνει το νερο οπως πρεπει.
Δυο λεπτα δεν ηταν αρκετα για να το δοκιμασεις, μπορει να ειχε αερα μεσα, και μεχρι να τον βγαλει χρειαζεται καποια ωρα..



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/25/02 at 08:35:02
--------------------------------------------------------------------------------
Συγγνωμη αλλα ειναι αλλο το foam δεν ειναι υαλοβαμβακας; Εγω τοτε πανω πανω εχω υαλοβαμβακα. Απο κατω carbon και τελος μακαρονι. Εξηγηστε μου αν μπορειτε τι ειναι foam , βαμβακι και υαλοβαμβακας


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Tolis on 09/25/02 at 08:53:59
--------------------------------------------------------------------------------
Νομισα πως εννοουσες τα foam pads που βγαζουν κατι εταιρειες.

Οκ, πρωτο το μακαρονι για να κραταει τα χοντρα, δευτερο υαλοβαμβακα για τα ψιλα, και τριτο ενα στρωμα βιολογικο, εγω θα προτεινα το ehfisubstrat της Eheim.

Το "μπαμπακι" των φιλτρων ειναι ακρυλικο μαλλι...acrylic wool...εκ παραδρομης το λεμε υαλοβαμβακα...foam, μπαμπακι, κλπ.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/25/02 at 09:22:47
--------------------------------------------------------------------------------
Sorry αλλα το μακαρονι της HAGEN που εβαλα λεγεται BIO-MAX και η συσκευασια αναφερει οτι ειναι βιολογικο. Σας λεει κατι αυτο ;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/25/02 at 09:57:59
--------------------------------------------------------------------------------
Το "μακαρόνι", όπως είπε και ο Τόλης, είναι κυρίως για να "μαζεύει" τα χοντρα... μηχανικό φίλτρο. Γι'αυτό και τοποθετείται κάτω-κάτω (πρώτο) στον κάδο. Κι όμως, μπορεί να λειτουργήσει και σαν βιολογικό υλικό αλλά κατά την γνώμη μου, δεν είναι και ότι καλύτερο σε βιολογικό υλικό για να λειτουργήσει από μόνο του. Το EHFISUBSTRAT είναι πολύ ανώτερο και κάνει άψογο βιολογικό φιλτράρισμα (τοποθετείται στον δεύτερο κάδο).

Τα καλαθάκια του κάδου θα πρέπει να τα γεμίσεις με τα υλικά αλλά όχι σε σημείο να τα στουμπώσεις!

Βάλε την έξοδο του φίλτρου (spray bar) παράλληλα και λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού ή ακόμα (αν θες) μπορείς να το βάλεις και λίγο πιο πάνω από την επιφάνεια. Έτσι (και με τους δυο τρόπους) θα έχεις εξασφαλίσει αρκετή οξυγόνωση του ενυδρείου από την κινητικότητα της επιφάνειας.

Για να βγει ο αέρας από τον κάδο υπάρχουν δύο τρόποι.
1. Ή περιμένεις και το φίλτρο από μόνο του θα τον αποβάλλει ή
2. κουνάς τον κάδο δεξιά, αριστερά και κυκλικά ώστε να εξέλθει ο αέρας αμέσως από την εξαγωγή του φίλτρου.
(Προσωπικά χρησιμοποιώ την μέθοδο Νο. 2)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/25/02 at 10:22:14
--------------------------------------------------------------------------------
Αν αφηνα την εξοδο του φιλτρου να ειναι καθετα μεσα στο ενυδρειο και απλα εβαζα στην ακρη του ενυδρειου τον κυκλοφορητη που εχω τωρα (powerhead) την παραγωγη οξυγονου. Πως ακουγεται αυτο σαν ιδεα. Οσον αφορα τα υλικα θα βαλω οτι ειπε και με τη σειρα που ειπε ο Τολης.
Υ.Γ. Ευχαριστω για μια ακομη φορα Τολη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/25/02 at 11:31:39
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον πριν απο λιγο γυρισα σπιτι απο τη δουλεια. Αυτο που ειδα δεν το πιστευω. Το νερο ειναι σχεδον αορατο δεν εχει καθολου χρωμα. Αυτο θελω να πιστευω πως ειναι καλο. Το φιλτρο δουλευει απο χτες το βραδυ. Θα παρω μετρησεις σε λιγο και θα σας πω. Παντως το νερο εχει πολυ μεγαλη διαφορα απο χτες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: annivas2000 on 09/25/02 at 12:09:55
--------------------------------------------------------------------------------
Το ....γυαλισμα το εκανε ο ανθρακας (αλλα οπως ειπαν και τα παιδια δεν τον χρειαζεσαι).......
Γιατι επιμενεις να εχεις καθετη την εξοδο του φιλτρου??
Εχοντας το spraybar οριζοντια και ψηλα οπως ειπαν τα παιδια (μεσα ή εξω απο το νερο) γινεται και καλυτερη οξυγονωση χωρις να χρειαζεται να βαλεις κυκλοφορητη......


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/25/02 at 15:58:07
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/25/02 at 12:09:55, annivas2000 wrote:
Παράθεση:
Το ....γυαλισμα το εκανε ο ανθρακας (αλλα οπως ειπαν και τα παιδια δεν τον χρειαζεσαι).......
Γιατι επιμενεις να εχεις καθετη την εξοδο του φιλτρου??
Εχοντας το spraybar οριζοντια και ψηλα οπως ειπαν τα παιδια (μεσα ή εξω απο το νερο) γινεται και καλυτερη οξυγονωση χωρις να χρειαζεται να βαλεις κυκλοφορητη......



ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/25/02 at 16:25:02
--------------------------------------------------------------------------------
Το αποφασισα θα αλλαξω θεση στο spraybar. Θα το βαλω οριζοντια κι εξω απο το νερο. Οσον αφορα τον ανθρακα μια σκεψη που κανω ειναι να τον αφησω 5-6 μερες για να τραβηξει οτι αλλο περιττο υπαρχει στο ενυδρειο. Μετα θα τοποθετησω το EHFISUBSTRAT με τη σειρα που προτεινε ο Τολης. Το μεσαιο καλαθακι χρειαζεται να ειναι γεματο με υαλοβαμβακα ή μπορω να βαλω μονο ενα λεπτο στρωμα και το υπολοιπο βιολογικο ή μακαρονι. Απλα μου δινει την εντυπωση οτι εχω βαλει πολυ υαλοβαμβακα και μπουκωνει το φιλτρο. Τελος ειδα σε ενα μαγαζι γεωφαγους και γκουραμι και μου αρεσαν. Εχω ενα red parrot και ενα pangasius. Τι λετε ταιριαζουν;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/25/02 at 19:20:57
--------------------------------------------------------------------------------
Βάλε όσο περισσότερο βιολογικό υλικό (EHFISUBSTRAT) μπορείς στο φίλτρο σου (πάντα χωρίς να το στουμπώνεις). Τον άνθρακα (αν επιμένεις να τον χρησιμοποιείς) μην τον αφήνεις παραπάνω από 2-3 εβδομάδες να λειτουργεί γιατί χάνει την ιδιότητα του να απορροφά.

Το ενυδρείο σου είναι 60 λίτρα και με ένα Red Parrot και έναν Pangasius έχεις ήδη ξεπεράσει το επιτρεπτό φορτίο. (Μην τα βλέπεις μικρά τα ψαράκια τώρα. Σε 1-2 μήνες δεν θα πιστεύεις πόσο πολύ και πόσο γρήγορα μεγαλώνουν!) Αυτό σημαίνει πως όχι μόνο δεν πρέπει να βάλεις τα ψάρια που σκέφτεσαι εκεί μέσα (είτε τα συγκεκριμένα είτε οποιαδήποτε άλλα) αλλά ότι ή πρέπει να δώσεις αλλού τα ήδη υπάρχων ή θα πρέπει να τους δώσεις ένα (πολύ) μεγαλύτερο ενυδρείο! Το Parrot φτάνει τα 20 cm ενώ την γνώμη μου (και άλλων) για το Pangasius μπορείς να την δεις στο topic λίγο παρακάτω... φτάνει τα 1,20 m! Επίσης οι περισσότεροι Geophagus γίνονται περισσότερο από 30 cm ενώ μερικά Gouramie μένουν μικρά και άλλα γίνονται τερατάκια.
Δεν θέλω να ακουστώ κακός αλλά τα ψάρια σου δεν μπορούν να ζήσουν σε 60 λίτρα ενυδρείο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Maria on 09/26/02 at 04:08:19
--------------------------------------------------------------------------------
tomeye καπου αναφέρεις ότι θέλεις ένα ενυδρείο γεμάτο φυτά... Αναποφευκτα κάποια στιγμη θα βάλεις και διοξείδιο. Αν η διάχυση του γίνεται μέσω του φίλτρου -όπως κάνουμε οι πέρισσότεροι- και έχεις το spraybar πανω απο την επιφάνεια του νερού όλο το διοξείδιο θα πηγαίνει χαμένο.

Τι λετε και οι υπόλοιποι;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: BILAS on 09/26/02 at 05:00:45
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/26/02 at 04:08:19, Maria wrote:
Παράθεση:
tomeye καπου αναφέρεις ότι θέλεις ένα ενυδρείο γεμάτο φυτά... Αναποφευκτα κάποια στιγμη θα βάλεις και διοξείδιο. Αν η διάχυση του γίνεται μέσω του φίλτρου -όπως κάνουμε οι πέρισσότεροι- και έχεις το spraybar πανω απο την επιφάνεια του νερού όλο το διοξείδιο θα πηγαίνει χαμένο.


Εχεις απολυτο δικιο Μαρια και το λεω αυτο γιατι ετσι την πατησα και εγω στην αρχη που εβαλα διοξειδιο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Sharky on 09/26/02 at 05:39:04
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή έχω πειραματιστεί αρκετά με το spray bar , ΙΜΟ η καλύτερη θέση είναι κάτω από το νερό 4-8εκ. και οι εξοδοί του να κοιτάνε ελαφρώς την επιφάνεια του νερού. Ετσι πετυχαίνεις αριστη κίνηση του νερού στην επιφάνεια αλλά και παράλληλα μία πολύ ανεπέστητη κάθετη κυκλική κίνηση του νερού σε όλο το ενυδρείο.
Πειραματίσου, ρίξε λίγη τροφή στην επιφάνεια και δες την ροή του νερού. Τα flakes είναι ότι πρέπει γιατί πρώτα ακολουθούν την επιφανειακή κίνηση και όταν μουλιάσουν όλη την κίνηση του νερού στο ενυδρείο.
Οπως είπα πρέπει να 'παίξεις'


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: sot-zoe on 09/26/02 at 08:55:53
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν θα προλάβει να δει όλη την διαδρομή του νερού , γιατί θα έχουν φαγωθείει τα flakes , απο τα ψάρια του .
χα χα χα χα χα ;D ;D



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/26/02 at 10:32:04
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/26/02 at 04:08:19, Maria wrote:
Παράθεση:
tomeye καπου αναφέρεις ότι θέλεις ένα ενυδρείο γεμάτο φυτά... Αναποφευκτα κάποια στιγμη θα βάλεις και διοξείδιο. Αν η διάχυση του γίνεται μέσω του φίλτρου -όπως κάνουμε οι πέρισσότεροι- και έχεις το spraybar πανω απο την επιφάνεια του νερού όλο το διοξείδιο θα πηγαίνει χαμένο.

Τι λετε και οι υπόλοιποι;


το ζητουμενο ειναι να βγαινουν οσο το δυνατο λιγοτερες η και καθολου φυσαλιδες απο την εξοδο του φιλτρου, δηλαδη να μπορεσουμε να πετυχουμε την καλυτερη δυνατη αναμειξη νερου με CO2 μεσα στην αντλια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/26/02 at 10:42:37
--------------------------------------------------------------------------------
Παλι καλα που μου ειπατε τωρα αυτο για το spray bar γιατι θα το ειχα βαλει πανω και τοτε παλι απο την αρχη. Ακουστε πως εχει την Κυριακη που θα καθομαι θα τακτοποιησω το θεμα του spraybar. Θα βγαλω τον ανθρακα και θα βαλω το EHFI SUBSTRAT με τη σειρα που μου εχετε πει (μακαρονι - μικρο στρωμα υαλοβαμβακα - και substrat) θα αφαιρεσω υαλοβαμβακα γιατι μαλλον εχω βαλει πολυ και το φιλτρο δεν δουλευει καλα. Μηπως να εβαζα ενα μικρο στρωμα υαλοβα/κα πανω απο το βιολογικο οπως προτεινει το manual του φιλτρου;

Ξερετε που θα μπορουσα να δωσω τα δυο ''ψαρακια'' που εχω τωρα (το λεω με βαρια καρδια γιατι τα εχω συνηθισει πολυ το τελευταιο 1 χρονο). Αν ενδιαφερεται κανεις ή αν υπαρχει κανενα καταστημα θα τα δωσω γιατι απο οτι καταλαβα το καλυτερο για μενα αυτη τη στιγμη ειναι να ασχοληθω με μικρα ψαρια οπως tetra κλπ.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/26/02 at 11:44:59
--------------------------------------------------------------------------------
Οι αποψινες μου μετρησεις εχουν ως εξης:
ΚΗ: 7
ph: 8
ΝΟ3: 10
ΝΗ4: κατω απο 0,25

Το ph μου φαινεται λιγο ανεβασμενο. Το ΝΟ3 απο οτι μου φαινεται πως βρισκεται σε ικανοποιητικα επιπεδα. Το ΚΗ το ιδιο. Με την αμμωνια μου εξηγει καποιος τι γινεται; Φταει λετε το φιλτρο βυθου που υπαρχει ακομα μεσα ή μηπως πρεπει να κανω υπομονη ακομα καποιες μερες;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/26/02 at 13:49:44
--------------------------------------------------------------------------------
Είσαι στον σωστό δρόμο με το spraybar και τον κάδο και... ναι, μπορείς να βάλεις μια λεπτή στρώση υαλοβάμβακα πάνω από το SUBSTRAT (το ίδιο κάνω και εγώ). Το προτείνει το manual μάλλον για να σταματάει ο υαλοβάμβακας τα μικρά σωματίδια πριν περάσουν αυτά από την φτερωτή προκαλώντας έτσι φθορές.

Ρώτα καταστήματα αν θέλουν τα δυο σου ψαράκια. Όλο και κάποιο θα βρεις να τα θέλουν.

Οι μετρήσεις σου είναι νορμάλ εκτός από τα επίπεδα της Αμμωνίας. Συνέχισε να κάνεις συχνές, μικρές αλλαγές νερού ώσπου να την μηδενίσεις. Μήπως δεν έχει μηδενιστεί επειδή ταϊζεις κάτι της παραπάνω απ'ότι θα έπρεπε ???;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/26/02 at 15:35:46
--------------------------------------------------------------------------------
κοιτα τα ταιζω δυο φορες την ημερα και τρωνε σε σχεδον 1 με 1,5 λεπτο. την κυριακη που θα βαλω το βιολογικο φιλτρο θα κανω παλι μια αλλαγη και βλεπουμε. πιστευω πως απο κει και περα θα δειξει αποτελεσματα. Εφοσον εφτασα εδω εχω πολυ μεγαλη υπομονη οσον αφορα το χρονο που θα χρειαστει να περιμενω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Tolis on 09/26/02 at 15:46:06
--------------------------------------------------------------------------------
Η υπομονη ειναι το καλυτερο προτερημα του χομπιστα!

Μηπως το τεστ σου ειναι απο αυτα που ως κατωτατο οριο αναγνωσης εχουν το 0.25?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/26/02 at 18:44:51
--------------------------------------------------------------------------------
To test που εχω ειναι της JBL και η κλιμακα του ειναι: 0 - 0,25 0,5 κλπ. Μηπως φταει το συγκεκριμενο test ;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/26/02 at 19:36:16
--------------------------------------------------------------------------------
Μόνο με υπομονή μπορείς να κάνεις σωστή δουλειά στο χόμπι αυτό.

Αν είναι το τεστ της JBL με τα δύο μπουκαλάκια που συγκρίνεις τα χρώματα... έχω ΑΣΧΗΜΕΣ εμπειρίες με αυτό!!! Ποτέ μα ποτέ δεν μου έδειχνε 0!!! Ούτε καν το νερό απευθείας από την βρύση με αποτέλεσμα να κάνω αλλαγές νερού κάθε 2-3 μέρες (σε ενυδρείο 800 λίτρων που δεν είναι και ότι καλύτερο... ειδικά αν κάνεις τις αλλαγές χωρίς λόγο) για να μηδενίσω την αμμωνία (που ήταν ήδη μηδενική!!!)!!! Τελικά πήρα άλλο τεστ και διαπίστωσα ότι πράγματι είχα Αμμωνία = 0!!! Επίσης διαπίστωσα πως το συγκεκριμένο τεστ είναι μια φόλα!

Για κάνε τεστ το νερό από τη βρύση σου για αμμωνία και πες μας τι ένδειξη δείχνει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/27/02 at 06:32:21
--------------------------------------------------------------------------------
Εχεις καμια καλη μαρκα να προτεινεις για τεστ αμμωνιας κλπ. ;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: newfish on 09/27/02 at 06:46:06
--------------------------------------------------------------------------------
Πριν από κανένα μήνα που είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα, αγόρασα ένα τεστ NH4 της Sera, στο οποίο λειτουργοί με αποχρώσεις του καφέ. Εάν το νερό σου είναι καθαρό (διαυγές) και έχεις ΝΗ4=0 τότε έχει καλός. Το νερό παραμένει καθαρό (διαυγές) εάν όμως έχεις πάνω από 0,25 δεν θα βγάλεις άκρη για την τιμή του ΝΗ4.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/27/02 at 10:19:04
--------------------------------------------------------------------------------
Τα δύο καλά τεστ για αμμωνία που έχω χρησιμοποιήσει είναι της Aquarium Pharmaceuticals και της Hagen.

Νίκο (newfish) έχω κάνει και δοκιμές με το τεστ της Sera (με αποχρώσεις του κίτρινου όμως) και έμεινα ικανοποιημένος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/27/02 at 17:03:30
--------------------------------------------------------------------------------
και αυτο που εχω εγω τις tetra καλο ειναι.



Υ.Σ τον μπερδεψαμε τωρα και ησυχασαμε , τωρα δεν θα ξερει ποιο απο τα 3 να παρει(( χι χι χι))


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/28/02 at 14:28:28
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον τα νεοτερα: Εφτιαξα το φιλτρο, εβαλα πρωτο μακαρονι μετα ενα μικρο στρωμα υαλοβαμβακα μετα το susbstrat που προτεινε ο τολης και μετα παλι ενα μικρο στρωμα υαλοβαμβακα. Τα στρωματα υαλοβαμβακα ειναι γυρω στο 1 δαχτυλο. Επισης εβαλα και το spraybar οριζοντια και 5 ποντους κατω απο την επιφανεια του νερου. Η απορια μου ειναι αν για να γινεται σωστη οξυγονωση νερου πρεπει να βλεπω φυσαλιδες οξυγονου μεσα. Το μονο που βλεπω ειναι μια συνεχης κινηση της επιφανειας του νερου. Επιπλεον πηρα το ΝΗ3 test της HAGEN και αυτο μου δειχνει 0. Εκανα μια αλλαγη της ταξης του 25% προσθεσα aqua vital και βακτηριδια. Τωρα θα περιμενω 2 εβδομαδες για να βγαλω το φιλτρο βυθου. Ακουω ιδεες και αν γινεται μια απαντηση για το θεμα της οξυγονωσης που με τρωει να δω αν το εχω κανει σωστα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: gavros on 09/28/02 at 15:09:35
--------------------------------------------------------------------------------
H οξυγονωση του νερου γινεται με την κινηση φιλε tomeye.Οι φυσαλλιδες που λες απο την αεραντλια αυτο κανουν(σε καμια περιπτωση δεν ειναι οξυγονωση),κινουν το νερο και οξυγονωνεται.Αρα αν εχεις κινηση της επιφανειας του νερου σου σημαινει οτι εισαι οκ.περι βακτηριων θα σου πουν τα παιδια εδω.εγω αστα... :-X


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/28/02 at 18:05:14
--------------------------------------------------------------------------------
Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω. Εχω δει στο board αλλα και αλλου να ανφερεται οτι αν δεν δουλευει το φιλτρο για καποια ωρα τοτε τα βακτηριδια δεν ζουν. Τι γινεται ομως στις αλλαγες υλικων του φιλτρου; Πρεπει να γινονται πολυ γρηγορα;
Επισης κατι που μου φαινεται οτι παρατηρησα ειναι οτι μαλλον το νερο μυριζει καπως; ειναι φυσικο αυτο ;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/29/02 at 05:51:02
--------------------------------------------------------------------------------
Ποτε δεν αλλαζουμε ολα τα υλικα που εχουμε στο φιλτρο,(( αν για παραδειγμα πρεπει να αλλαχτουν καποια απο αυτα μετα απο ενα μηνα)) παντα κραταμε μια ποσοτητα και απλος την ξεπλενουμε, για να μην χασουμε ολα τα βακτηριδια,ο ρυθμος που αναπληρωνονται τα χαμενα βακτηριδια στο φιλτρο ειναι παρα-παρα-πολυ γρηγορος.
εξαλου υπαρχουν και καποια βακτηριδια σε διακοσμητικα στοιχεια μεσα στο ενυδρειο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Giorgos on 09/29/02 at 06:01:21
--------------------------------------------------------------------------------

on 09/29/02 at 05:51:02, ASCCO1 wrote:
Ποτε δεν αλλαζουμε ολα τα υλικα που εχουμε στο φιλτρο,(( αν για παραδειγμα πρεπει να αλλαχτουν καποια απο αυτα μετα απο ενα μηνα)) παντα κραταμε μια ποσοτητα και απλος την ξεπλενουμε, για να μην χασουμε ολα τα βακτηριδια,ο ρυθμος που αναπληρωνονται τα χαμενα βακτηριδια στο φιλτρο ειναι παρα-παρα-πολυ γρηγορος.
εξαλου υπαρχουν και καποια βακτηριδια σε διακοσμητικα στοιχεια μεσα στο ενυδρειο.



Αυτό.
Η ποσότητα των υλικών που αλλάζουμε στο φίλτρο (όταν είναι ώρα για αλλαγή υλικών) είναι περίπου το 1/3. Δηλαδή αλλάζουμε το 1/3 των υλικών και βάζουμε "φρέσκα" υλικά στην θέση τους. Τα υπόλοιπα 2/3 τα ξεπλένουμε με νερό ενυδρείου και τα ξαναχρησιμοποιούμε.

Τα βακτηρίδια χρειάζονται και οξυγόνο για να ζήσουν. Σε αυτό αναφέρονται τα άλλα topics του board (και αλλού) όταν συμβαίνει πχ. μια διακοπή ρεύματος 5 ωρών. Μπορούν να ζήσουν περίπου 1-2 ώρες με σβησμένο φίλτρο.

Είναι φυσιολογικό να μυρίζει κάπως το νερό, αλλά σαν ΤΙ μυρίζει το νερό σου ???;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 09/29/02 at 06:39:38
--------------------------------------------------------------------------------
Το ξερω οτι δεν αλλαζω ολη την ποσοτητα των υλικων. Ευχαριστω παντως ASCO. Επισης ειχα διαβασει το αρθρο που ελεγε για διακοπες ρευματος αλλα δεν ηξερα ποση ωρα αντεχουν τα βακτηριδια. Δεν νομιζω να χρειαστει ποτε πανω απο μιση ωρα για αλλαγη υλικων. Τωρα οσον αφορα τις διακοπες ρευματος σκεφτομαι για UPS. Το νερο σημερα το πρωι δεν μυριζε σχεδον καθολου αρα μπορει να ηταν και κατι αλλο. Ευχαριστω παντως για την ανταποκριση σας.

Οταν βγαλω το φιλτρο βυθου (σε 2 βδομαδες) θα μπορουσα μαζι με το λατεριτη που θα μπει απο κατω να αλλαξω τις μικρες πετρες που εχω και να βαλω αμμο (φανταζομαι οτι θα πουλανε). Ειναι καλυτερο ,για τα φυτα, απο τις πετρες που εχω τωρα; Σχεφτομουν μαλιστα να ριξω μεσα στην αμμο και
λιγες απο τις πετρες που εχω τωρα για αντιθεση και ομορφια.

Υ.Γ. Οι πετρες που εχω τωρα ειναι στο μεγεθος του αρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-02, 01:02
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ

Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: halvas69 on 09/29/02 at 08:29:11
--------------------------------------------------------------------------------
Nα κάνω και εγώ μία ερωτησούλα.
Εκτός από τον υαλοβάμβακα, (που αν δεν μπορείς να τον καθαρίσεις σε ικανοποιητικό βαθμό, καταλαβαίνω να αγοράσεις καινούργιο) ποιό άλλο υλικό χρήζει αλλαγής στο φίλτρο και γιατί βέβαια ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: ASCCO1 on 09/29/02 at 12:17:12
--------------------------------------------------------------------------------
ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΟΥΣΑ HALVA MOY
μπορει καποιος μεσα στο φιλτρο του να εχει ανθρακα η αμμονια τσιπς??? οποτε αυτα χρειαζονται αλλαγη.
αν εχεις βιολογικα υλικα (( μακαρονι ,βιοσφαιρες, σφουγγαρια)) σαφως και δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο!!!

οσο για αυτο που λεει ο Τοm... πιστευω οτι δεν υπαρχει προβλημα στον να βαλεις πανω απο τον λατεριτη χαλαζιακη αμμο (( κατι τετοιο δεν λες??))


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: tomeye on 10/05/02 at 09:39:45
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον υστερα απο 2 εβδομαδες λειτουργιας του εξ. φιλτρου εχουμε:
Aμμωνια 0, Νιtrate 20 , Νitrt 0, ph 8, gh 6, kh 7. Πως σας φαινεται ;
Ενα πραγμα που παρατηρησα ειναι οτι οι σωληνες του εξ. φιλτρου εχουν πιασει αρκετη ποσοτητας καποιου υλικου. Δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι λασπη, αλγη ή κατι αλλο. Ειναι φυσιολογικο αυτο; μηπως φταει που για καποιες μερες ειχα μειωσει την εισοδο και εξοδο του νερου; Τωρα εχω μειωσει μονο την εξοδο.
Σε μια εβδομαδα θα θα βγαλω το φιλτρο βυθου και το εσωτερικο. Θα βαλω floradepot και θα προσθεσω φυτα μαζι με co2 diy. Μετα απο 5-6 μερες υπολογιζω για τα καινουρια ψαρακια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ
Post by: Tolis on 10/05/02 at 09:44:55
--------------------------------------------------------------------------------
Καλες οι παραμετροι tomeye. Κανε ενα copy paste το τελευταιο σου post σε καινουργιο topic γιατι γεμισαμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16157 seconds with 12 queries