Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-10, 12:03
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή Απόπειρα για ταγκανικα...

Εδώ ακόμη δεν έχω στήσει το 90ρι μου, βρέθηκα από χθες με ενα 135ρι (100Χ30Χ45) το οποίο μάλλον θα γίνει για είδη από ταγκανίκα.
Έχω διαβάσει τα υπομνήματα και σχεδόν όλα τα ποστ από αυτό το τμήμα του φόρουμ αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες.
Πρώτα απ'όλα τα ψαράκια που μου άρεσαν αρκετά είναι τα leleupi καθώς και τα Julidochromis.
Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής
1. Μπορώ να κάνω 2 περιοχές με πέτρες ώστε να κρατήσω και τα 2 είδη ή θα πρέπει να το ξεχάσω και να τρέχω να βρίσκω κελύφη? (Δεν με πειράζει καθόλου ακόμη και να έχω στο τέλος (αφού δημιουργηθεί ζευγάρι) και 1 ζευγάρι από το καθένα)
2. Υπάρχει κανένας περιορισμός στο τι είδους πέτρες θα μπουν?
3. Είναι προτιμότερο να έχω και χαλίκι και άμμο ή απλά και μόνο η άμμος είναι OK? Τι είδους άμμος (ή και χαλίκι) μπορεί να μπεί
4. Επειδή είμαι εντελώς ατσούμπαλος σε φύτεμα, αν βάλω κανα δυο ανούμπιες ανάμεσα στις πέτρες θα είναι οκ?

Αυτά για τώρα από απορίες....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλες γιορτές σε όλους,
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-10, 12:40
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Φαντάζομαι οτι το έχεις δεί, αλλά πρόσεξέ το καλύτερα

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-12-10, 12:44
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

το έχω δει (από αυτό ξεκίνησα)... μακάρι να μην το είχα δει... χεχεχεχε.
απλά, επειδή ώσπου να μεγαλώσουν αυτά, γίνουν ζευγάρι (οπότε θα φύγουν τα υπόλοιπα) και ώσπου να βγάλουν γέννες θα έχω αγοράσει μεγαλύτερο, έλεγα μήπως μπορώ να βάλω αυτά τα 2 τα κουκλιά....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-12-10, 14:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ ακόμη δεν έχω στήσει το 90ρι μου, βρέθηκα από χθες με ενα 135ρι (100Χ30Χ45) το οποίο μάλλον θα γίνει για είδη από ταγκανίκα.
Έχω διαβάσει τα υπομνήματα και σχεδόν όλα τα ποστ από αυτό το τμήμα του φόρουμ αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες.
Πρώτα απ'όλα τα ψαράκια που μου άρεσαν αρκετά είναι τα leleupi καθώς και τα Julidochromis.
Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής
1. Μπορώ να κάνω 2 περιοχές με πέτρες ώστε να κρατήσω και τα 2 είδη ή θα πρέπει να το ξεχάσω και να τρέχω να βρίσκω κελύφη? (Δεν με πειράζει καθόλου ακόμη και να έχω στο τέλος (αφού δημιουργηθεί ζευγάρι) και 1 ζευγάρι από το καθένα)
2. Υπάρχει κανένας περιορισμός στο τι είδους πέτρες θα μπουν?
3. Είναι προτιμότερο να έχω και χαλίκι και άμμο ή απλά και μόνο η άμμος είναι OK? Τι είδους άμμος (ή και χαλίκι) μπορεί να μπείμόνο άμμο κατά προτίμηση ασβεστολιθική ή ψιλό αραγωνίτη
4. Επειδή είμαι εντελώς ατσούμπαλος σε φύτεμα, αν βάλω κανα δυο ανούμπιες ανάμεσα στις πέτρες θα είναι οκ? τις ανούμπιες τις δένεις πανω σε μια πετρούλα ή φυτεύεις καμμιά βαλισνέρια

Αυτά για τώρα από απορίες....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλες γιορτές σε όλους,
Κώστας
για όλα τα υπόλοιπα τα έχουμε πει ιδιαιτέρως
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-10, 12:52
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Πρώτα απ' όλα Χρόνια Πολλά σε όλους μας και φυσικά σε όποια/ον έχει την ονομαστική της/του εορτή.

Τελικά, είναι πιο εύκολο να αγοράσεις σπίτι, αυτοκίνητο, κλπ κλπ παρά να αποφασίσεις τι ψαράκια θέλεις να σε ανεκτούν και να σου κάνουν την τιμή να μοιράζονται μαζί σου τις ώρες σου.

Κατά 99.99% τα ψαράκια που θα ήθελα να έχω στο 130ρι είναι το Julidochromis dickfeldi καθώς και το Neolamprologus brevis.
Τώρα αρχίζουν οι επόμενες ερωτήσεις, για τις οποίες απάντηση δεν έχω βρει, οπότε η πείρα όλων σας είναι υπερπολύτιμη.

Η άμμος θα είναι λευκή χαλαζιακή ανάμεικτη με ψιλό αραγωνίτη Gray Coast. Θα υπάρξει πρόβλημα επειδή το ένα είναι κατάλευκο και το άλλο γκρι? Αν όχι, σε τι αναλογία είναι προτιμότερο να το αναμείξω? Αντί για το Gray Coast ο οποίος είναι λίγο τσιμπημένος στην τιμή, μπορώ να βάλω αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=697 ή αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...duct&pid=1843?

Επίσης, πόσο θα πρέπει να είναι το ύψος της άμμου? Στο σάιτ του Τσάμης, λέει απλά ότι η άμμος θα πρέπει να είναι βαθειά ώστε να μπορούν να θάψουν τα κελύφη έως το άνοιγμα τους. Οπότε να υποθέσω ότι ρίχνω τόση άμμο όσο 2 φορές το ύψος του μεγαλύτερου κελύφους?

Για το Julidochromis, σκεύτομαι να βάλω 3-4 ώσπου να μου βγει κανένα ζευγάρι και να χρησιμοποιήσω πέτρες λάβας, περισσότερο επειδή είναι ελαφριές οπότε πιθανώς ελαχιστοποιώ την πιθανότητα να σπάσει κανένα τζάμι και πιάνουμε την σφουγγαρίστρα μέσα στα άγρι μεσάνυκτα. Για τις διαστάσεις του ενυδρείου μου, πόσα κιλά πέτρες περίπου θα χρειαστώ?

Για τα brevis, σκεύτομαι να βάλω 4-5. Πόσα περίπου κελύφη σαλιγκαριών θα χρειαστώ? Και για να μην σκάσω από το φαγητό (μέρες που είναι), μπορώ να βρω άδεια κελύφη στο εμπόριο? Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω (μέγεθος, αν έχει τρύπες ή όχι, και ο,τι άλλο πιθανό ή απίθανο).

Ευχαριστώ και πάλι Χρόνια Πολλά σε όλες και όλους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη QS-Plan : 25-12-10 στις 14:10 Αιτία: συμπληρωματικό
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-10, 00:54
Το avatar του χρήστη pagos4
pagos4 Ο χρήστης pagos4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα brevis, σκεύτομαι να βάλω 4-5. Πόσα περίπου κελύφη σαλιγκαριών θα χρειαστώ? Και για να μην σκάσω από το φαγητό (μέρες που είναι), μπορώ να βρω άδεια κελύφη στο εμπόριο? Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω (μέγεθος, αν έχει τρύπες ή όχι, και ο,τι άλλο πιθανό ή απίθανο).
Αν τελικά χρειαστείς και δεν βρείς,ίσως μπορέσω να σου φέρω μερικά κελύφη.
__________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-10, 21:54
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagos4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τελικά χρειαστείς και δεν βρείς,ίσως μπορέσω να σου φέρω μερικά κελύφη.
Καλησπέρα.
Νά'σαι καλά φίλε μου. Μου φέραν σήμερα καμμια εκατοστή, κάποια αρκετά μεγάλα και τα υπόλοιπα μεσαία, οπότε μάλλον έχω καλυφθεί (προς το παρόν). Σε ευχαριστώ.

Πόσα περίπου μπορεί να χρειαστώ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο ενυδρειο ταγκανικα..... imichal Tanganyika 36 13-02-11 21:07
Απόπειρα για το 1ο κοινωνικό ενυδρείο γλυκού νερού Stefan0s Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 06-09-10 22:14
Ταγκανικα setup ErnieBall Tanganyika 1 14-11-09 14:02
Νεο Ενυδριο Ταγκανικα gangrel Tanganyika 6 20-02-08 00:30
Ταγκανικα ξεκινησε....... Pritanis Tanganyika 7 16-01-06 23:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04435 seconds with 13 queries