Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-16, 17:57
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή Ένα απλό φυτεμένο

Έχοντας φτιάξει το ενυδρείο γίνεται η παρουσίαση για να το φέρουμε σε ένα καλό επίπεδο . Ξεκίνησε για να φιλοξενήσει διάφορα κλεδέματα και σαλιγκάρια που προέκυψαν αλλά θα ήθελα να μπει και κάποιο είδος γαρίδας αν είναι δυνατόν.

Τίτλος ενυδρείου:
low tech φυτεμένο
Διαστάσεις:
47x30x30
Λίτρα:
~35
Χρόνος λειτουργίας:
από 4/2016
Τύπος και διάρκεια φωτισμού:
2 λάμπες led Τ5 4w στους 4000Κ η κάθε μία, θα μπει και 3η αν χρειαστεί. Διάρκεια 7 ώρες.
Co2 και τρόπος διάχυσης: -
Λίπανση:
seachem flourish και seachem potassium.
Υπόστρωμα:
2 kg Seachem Flourite Dark και 5 kg μαύρο χαλίκι quartz 1-3mm.
Φίλτρανση:
εσωτερικό φίλτρο 250 l/h με σφουγγάρι και ελαφρόπετρα.
Θερμοκρασία: προς το παρόν δωματίου, τις επόμενες μέρες θα μπει σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια ελεγχόμενο από stc-1000.
pΗ:
7,2
:
>16
:
20
ΝΗ3: 0
ΝΟ2:
0
ΝΟ3:
0
Λίστα φυτών:
vallisneria americana natans, echinodorus barthii, echinodorus bleheri, microsorum pteropus, microsorum pteropus windelov, hygrophila corymbosa, egeria densa, heteranthera zosterifolia 'Stargrass', ludwigia repens 'Rubin', cryptocoryne wendtii και 1-2 ακόμα που δεν αναγνωρίζω.
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων:
σαλιγκάρια ramshorn και melanoides tuberculata.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq. 1.jpg
Εμφανίσεις:  738
Μέγεθος:  82,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq. 2.jpg
Εμφανίσεις:  617
Μέγεθος:  65,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq. 3.jpg
Εμφανίσεις:  578
Μέγεθος:  70,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq. 4.jpg
Εμφανίσεις:  545
Μέγεθος:  106,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq. 5.jpg
Εμφανίσεις:  506
Μέγεθος:  98,1 KB

Όπως έχω αναφέρει παραπάνω το ενυδρείο θα τρέξει με χαμηλό προϋπολογισμό και χωρίς ιδιαίτερο εξοπλισμό και σκοπό έχω να βάζω μόνο εύκολα φυτά που δεν έχουν σημαντικές απαιτήσεις. Μέχρι στιγμής τα φυτά πάνε σχετικά καλά, έχουν κάποια θεματάκια βέβαια, και τα σαλιγκάρια ακόμα καλύτερα αφού βλέπω συνέχεια μικρά. Δεκτές όλες οι παρατηρήσεις και προτάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-16, 19:12
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

πολυ ομορφο ειναι..δεν βλεπω τιποτα το απλοτα νιτρικα 0 δεν ειναι καλο για τα φυτα,ταισε παραπανω να ανεβουν στο 10 τουλαχιστον θα βαλεις καμια γαριδουλα η θα τρεξει οπως ειναι?αν και οι τιμες του νερου δεν επιτρεπουν γαριδα αν δεν κανω λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-16, 19:28
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ε, απλό είναι αλλά δε θέλω να πάω σε κάτι παραπάνω αυτή την περίοδο.

Το ξέρω οτι τα 0 νιτρικά δεν είναι καλό, προσπαθώ να τα ανεβάσω. Ίσως εκεί να οφείλονται κάποια προβληματάκια που έχουν τα φυτά.

Τις επόμενες μέρες περιμένω moss από ένα φίλο και από ότι μου είπε θα έχει και γόνο από red cherry. Θα μπει και βλέπουμε. Διαφορετικά θα κοιτάξω αν υπάρχει κάτι συμβατό στις παράμετρους νερού που έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-16, 20:20
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις επόμενες μέρες περιμένω moss από ένα φίλο και από ότι μου είπε θα έχει και γόνο από red cherry. Θα μπει και βλέπουμε. Διαφορετικά θα κοιτάξω αν υπάρχει κάτι συμβατό στις παράμετρους νερού που έχω.
απο kh gh νομιζω εισαι ψηλα για γαριδουλες..αλλα ψαχτο λιγο δεν ειχα ποτε γαριδες μπορει να μην θυμαμαι και καλα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-16, 09:04
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Έχει νόημα να φτιάξω την σκληρότητα κάνοντας αλλαγές με εμφιαλωμένο νερό? Αυτό που αγοράζω για πόσιμο στο σπίτι έχει ολική σκληρότητα 7ο D από ότι γράφει οπότε χρησιμοποιώντας το θα ρίξω κατά πολύ τις τιμές του ενυδρείου.

Έχω την εντύπωση οτι θα μου βγει αρκετά οικονομικά αφού βάζοντας μία εξάδα (9 λίτρα) κάθε βδομάδα θα κάνω ουσιαστικά αλλάγή 25% του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-16, 10:24
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Red cherry μπορεις να βαλεις σε νερο βρυσης. Αρκει να περασουν 1-2 μηνες να ωριμασει το ενυδρειο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-16, 10:47
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Red cherry μπορεις να βαλεις σε νερο βρυσης. Αρκει να περασουν 1-2 μηνες να ωριμασει το ενυδρειο.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το νερό που έχουμε στο δίκτυο είναι αρκετά σκληρό και το φοβάμαι να πω την αλήθεια. Στις μετρήσεις παίρνω GΗ >16 και KΗ 20, το μέγιστο που μου δίνουν τα τεστ (στικάκια) που έχω. Οι red cherry αντέχουν σε αυτές τις σκληρότητες?

Το ενυδρείο τρέχει 3 εβδομάδες σχεδόν και είχα σκοπό να ψάξω για γαρίδες αφού περάσουν 2-3 μήνες. Το θέμα είναι οτι μου προέκυψαν πολύ νωρίτερα αφού ένας φίλος μου στέλνει moss και από ότι μου είπε πιθανότατα θα έχει και γόνο από red cherry.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-16, 16:50
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Μία μικρή αλλαγή στο ενυδρείο όπου προστέθηκαν java moss και fontinalis antipyretica οι οποίες δέθηκαν στη ρίζα. Επίσης έγινε 50% αλλαγή νερού με εμφιαλωμένο ώστε να αρχίσει να πέφτει η σκληρότητα σιγά σιγά και να μπει κάποιο είδος γαρίδας.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tank 1.jpg
Εμφανίσεις:  426
Μέγεθος:  69,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tank 2.jpg
Εμφανίσεις:  428
Μέγεθος:  74,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tank 3.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  48,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  moss 1.jpg
Εμφανίσεις:  411
Μέγεθος:  93,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  moss 2.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  92,3 KB
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-05-16, 16:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία μικρή αλλαγή στο ενυδρείο όπου προστέθηκαν java moss και fontinalis antipyretica οι οποίες δέθηκαν στη ρίζα. Επίσης έγινε 50% αλλαγή νερού με εμφιαλωμένο ώστε να αρχίσει να πέφτει η σκληρότητα σιγά σιγά και να μπει κάποιο είδος γαρίδας.
Προτίμησε νερό από ΑΟ
Αν επιλέξεις αμανο ή ρεντ τσερι, μια χαρά ειναι και το νερό βρύσης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-16, 17:04
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Δε θέλω να μπω στη διαδικασία να μπλέξω με α/ο... το εμφιαλωμένο μου φαίνεται πιο εύκολο.

Δεν έχω κάποια προτίμηση για το είδος γαρίδας. θα ήθελα να είναι ανθεκτική σε νερό βρύσης όπως είπες και ίσως να μην υβριδίζει εύκολα με άλλο είδος ώστε να μπορώ να βάλω κάτι διαφορετικό αργότερα. Το ενυδρείο τρέχει λιγότερο από ένα μήνα και διαβάζω είναι νωρίς να μπουν γαρίδες, οπότε θα το αφήσω για λίγο. Υπάρχει βέβαια περίπτωση να έχει έρθει και γόνος από red cherry μαζί με τις moss που έβαλα .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-16, 17:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θέλω να μπω στη διαδικασία να μπλέξω με α/ο... το εμφιαλωμένο μου φαίνεται πιο εύκολο.
Εύκολο ειναι
Σωστό είναι?

Για να σε διευκολύνω
Δεν ξέρεις τις συνθήκες διατήρησης τους
Δεν ξέρεις αν όσα γράφει το μπουκάλι ισχύουν
Δες τα νιτρικά που αναγράφει...

http://www.vita.gr/diatrofi/article/...ei-na-diabasw/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-16, 17:33
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Λες; Με την αλλαγή 50% που έκανα πάντως έπεσε η σκληρότητα στη μέτρηση που έκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-16, 17:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Λέω
Ψάξε διάφορα θέματα εντός κι εκτός φόρουμ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-05-16, 23:43
MK1977 Ο χρήστης MK1977 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Το εμφιαλωμένου νερού δεν κάνει για ενυδρείο. Flourish excel δεν ρίχνεις κάθε μέρα ,?μιας και δεν εχεις σύστημα co2 θα εχεις θέματα!!!!με αλγες παρα πολλά με το Excel μπωρει να γλιτώσεις λίγες

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-05-16, 10:37
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Εφ' όσον μιλάμε για τόσα λίγα λίτρα, για να ρίξεις τις σκληρότητες του νερού μπορείς να χρησιμοποιήσεις στις αλλαγές νερού λίγο απιονισμένο (4 λιτρα μπουκάλια απο τα σούπερ μάρκετ) το οποίο θα το κάνεις μίξη με το νερό βρύσης.
Εγω με τέτοιο νερό κρατάω μικρά μου ενυδρεία σε ΚΗ6 εδώ και μια δεκαετία...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-05-16, 10:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφ' όσον μιλάμε για τόσα λίγα λίτρα, για να ρίξεις τις σκληρότητες του νερού μπορείς να χρησιμοποιήσεις στις αλλαγές νερού λίγο απιονισμένο (4 λιτρα μπουκάλια απο τα σούπερ μάρκετ) το οποίο θα το κάνεις μίξη με το νερό βρύσης.
Εγω με τέτοιο νερό κρατάω μικρά μου ενυδρεία σε ΚΗ6 εδώ και μια δεκαετία...
Καλημέρα
Με τι κριτήριο προτείνεις απιονισμένο?

Πάμε...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10349
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71711
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55647
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43636
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4533

Δεν βάζω άλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-05-16, 11:55
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Καλημέρα επίσης!

Sorry αλλά τα θέματα που μου επισυνάπτεις αγγίζουν δεκάδες παραμέτρους της χρήσης Α/Ο, απιονισμένου, βρόχινου κλπ οπότε δεν καταλαβαίνω ποιά είναι ή ένστασή σου στην πρόταση που του κάνω;

Χρηστικότητας; Ποιότητας νερού; Κόστους; Κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-05-16, 12:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα επίσης!

Sorry αλλά τα θέματα που μου επισυνάπτεις αγγίζουν δεκάδες παραμέτρους της χρήσης Α/Ο, απιονισμένου, βρόχινου κλπ οπότε δεν καταλαβαίνω ποιά είναι ή ένστασή σου στην πρόταση που του κάνω;

Χρηστικότητας; Ποιότητας νερού; Κόστους; Κάτι άλλο;
Τα θέματα που εβαλα, έχουν ως ερώτημα τη χρήση απιονισμένου νερού στα ενυδρεία
Οι απαντήσεις περιλαμβάνουν στοιχεία για ΑΟ, βρόχινο κλπ

Γενικά δεν είμαι της μασημένης τροφής (εννοώ είναι καλό να διαβάσεις όλα τα ποστ)
Το κόστος δεν το περιλαμβάνω - ο καθένας κάνει κουμάντο στη τσέπη. Όποιος έχει, ας βάζει και ρινίσματα χρυσού στο ενυδρείο

Αυτό που με απασχολεί είναι η ποιότητα του συγκεκριμένου νερού, το τι ουσίες περιλαμβάνει τι ελέγχους έχει υποστεί, πως αποθηκεύεται, πως μεταφέρεται και η παντελής έλειψη δεδομένων!

Για να το κλείσω, με καλύπτει απόλυτα η παρακάτω απάντηση

Απλα η ερωτηση ειναι του τυπου: "Να βαλω θερμοστατη το χειμωνα στο ενυδρειο ή να το αφησω ετσι? Εχω το τζακι και καιει ολη την ημερα". Ο σωστος τροπος ειναι ενας (στο ερωτημα σου 2 μαλιστα), με τις εναλλακτικες να κρυβουν παντα κινδυνους.

Θυμίζω πως η χρήση του απιονισμένου δεν είναι ενυδρειακή αλλά πχ για ατμοσίδερα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-05-16, 13:06
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν είμαι έξπερτ αλλά ούτε και χθεσινός στο χώρο οπότε να τίθεται θέμα «μασημένης» τροφής και απορίες του στυλ αν πρέπει να βάλει κανείς θερμοστάτη σε ενυδρείο δίπλα στο τζάκι, τις έχω ξεπεράσει εδώ και καιρό.

Ο καθένας που συμμετέχει στις κουβέντες που μου ανέβασες θέτει διαφορετικές παραμέτρους. Οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να διαβάσω 500+ post για να καταλάβω αν οι ενστάσεις σου έχουν να κάνουν με ποιότητα, κόστος ή κάτι άλλο. Μια ευθεία ερώτηση, αρκεί….
Την έκανες, σου απαντώ:

Τρέχω φυτεμένα εδώ και δέκα χρόνια και τις σκληρότητες σε ενυδρεία με λίγα λίτρα τις κατεβάζω μόνιμα με απιονισμένο. Το σημερινό μου 60 λιτρο είναι αυτό :http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88718

Οι συγκεκριμένοι καρδινάλιοι μέσα είναι ήδη τριών χρόνων και από την πρώτη μέρα που τους πήρα ζουν σε μίξη νερού βρύσης με απιονισμένο.
Γνωρίζω πολύ καλά τις ενστάσεις που υπάρχουν και την επιχειρηματολογία από τους κατά και από τους υπέρ της χρήσης του. Έχω συμμετάσχει και σε άλλη παρόμοια συζήτηση στο forum.

Εγώ αυτό που λέω ότι στα 10 αυτά χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα και η μόνη -τελικά- απόδειξη με την οποία μπορώ να το τεκμηριώσω (πρώτα από όλα στον εαυτό μου) είναι η κατάσταση των ενυδρείων και των ζωντανών μου. Οπότε ο σωστός τρόπος δεν είναι ένας. Πιθανόν να θες να πεις ο ενδεδειγμένος...

Αν λοιπόν παραβλέψουμε το θέμα του κόστους -ΕΓΩ προσωπικά- δεν βλέπω κανέναν λόγο να μην το χρησιμοποιήσει κάποιος, κάνοντας βέβαια ανά χρονικά διαστήματα έλεγχο στις τιμές του…


Φιλικά πάντα

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-05-16, 13:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αυτό που λέω ότι στα 10 αυτά χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα και η μόνη -τελικά- απόδειξη με την οποία μπορώ να το τεκμηριώσω (πρώτα από όλα στον εαυτό μου) είναι η κατάσταση των ενυδρείων και των ζωντανών μου. Οπότε ο σωστός τρόπος δεν είναι ένας. Πιθανόν να θες να πεις ο ενδεδειγμένος...
Κρατάω το πιο σημαντικό (όχι πως τα άλλα που έγραψες ήταν ασήμαντα)

Εφόσον 10 χρόνια χρησιμοποιείς απιονισμένο χωρίς να χάνεις ψάρια, τότε όλοι μας πρέπει να αναθεωρήσουμε τη συγκεκριμένη άποψη για το συγκεκριμένο είδος νερού

(Τη μασημενη τροφη και το διάβασμα, δεν τα είπα ουτε για να σε θιξω ούτε για να σε μειωσω )
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-05-16, 08:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά σίγουρα δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι, που θεωρώ πως δεν ήμαστε.
Το θέμα με το απιονισμένο νερό έχει συζητηθεί αρκετές φορές, έχουν ακουστεί κάποια προβλήματα χωρίς να είναι απόλυτο πως η αιτία ήταν το απιονισμένο νερό, υποψίες δηλαδή.
Από την άλλη όμως, επειδή σε κάποια μπιτόνια ανάφερεται ρητά πως δεν είναι πόσιμο, και επίσης δεν σε διασφαλίζει κανείς πως μπορεί να κάνει κακό ή όχι , συνιστούμε να μη χρησιμοποιείται.
Κάποια παιδιά όμως το χρησιμοποιούν, χωρίς να έχουν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, δεν αντιλέγω πως όντως έτσι είναι, από την άλλη όμως , η υπόνοια και μόνο πως δεν ξέρουμε τι έχει το νερό αυτό μέσα, πως έχει μεταφερθεί , πως έχει φυλαχτεί κλπ είμαστε επιφυλακτικοί.
Και όπως έχει αναφερθεί σε άλλα θέματα, μακροπρόθεσμα είναι και ασύμφορο σε σχέση με φίλτρο Α/Ο, η διαφορά είναι το αρχικό κόστος, που με τη χρήση όμως γίνεται απόσβεση.
Και εγώ φτιάχνω μαλακό και όξινο νερό με αντισυμβατικό τρόπο, χρησιμοποιώ τύρφη κηπουρικής και έχει υπάρξει αντιπαράθεση για αυτό, αλλά θεωρώ πως σε αυτή τη περίπτωση είναι κάπως πιο ελεγχόμενη η διαδικασία, ας μη ξεφεύγω όμως από το θέμα.
Οι ενδοιασμοί μου είναι οι εξής,
Κάποτε, πριν πολλά πολλά χρόνια δούλευα σε μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτων, που πούλαγε απιονισμένο νερό που το φτιάχνανε εκεί, σε μια αποθήκη είχαν μια βρύση με μια στήλη με τη κατάλληλη ρητίνη , και είχε 2 αλλοδαπούς που όλη την μέρα γεμίζανε μπιτόνια. Να μη πω η κατάσταση που ήταν όλα αυτά, λάστιχα , αυτό με τη ρητίνη ήταν κατάμαυρο κλπ. χάλια όλα. Αυτό και μόνο δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη.
Έχουμε και το άλλο, διαβάσω συμβουλές από εταιρίες που πουλάν οικιακά φίλτρα άνθρακα, πως κάθε πρωί πριν χρησιμοποιήσουμε νερό από το φίλτρο, αφήσουμε να τρέξει λίγο γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχουν αναπτυχθεί παθογόνοι οργανισμοί στο νερό που έχει παραμείνει στη σωλήνα μετά το φίλτρο, γιατί στο στάσιμο νερό με απουσία χλωρίου μπορεί να συμβεί αυτό. Και αναρωτιέμαι , στα μπιτόνια αυτά , που ένας Θεός ξέρει πως έχουν διακινηθεί ή φυλαχτεί , τι μπορεί να έχει συμβεί;
Αυτά είναι που με κάνουν να θεωρώ πως δεν είναι αξιόπιστη λύση, και αυτό πιστεύω πως θεωρούν και άλλα παιδιά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-05-16, 09:43
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

πολυ ωραίο μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-05-16, 10:20
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vag Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραίο μπραβο
Ευχαριστώ. Περιμένω να φουντώσουν οι moss και πιστεύω θα δείξει καλύτερα. Τώρα είμαι στο στάδιο που ψάχνω για γαρίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-05-16, 10:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είναι που με κάνουν να θεωρώ πως δεν είναι αξιόπιστη λύση, και αυτό πιστεύω πως θεωρούν και άλλα παιδιά
Μέχρι χθες συμφωνούσα κι εγώ!
Εφόσον όμως 10 χρόνια ο @G_AQUA το χρησιμοποιεί, τότε 1ον εχει βρει σωστό προμηθευτή και 2ον δεν φαινεται να υπάρχει σοβαρο θεμα με τη χρήση σου

Ισως σε μικρά ενυδρεία να συμφέρει (αν οντως δεν προκαλει προβλημα)
Γιατι με την ΑΟ μην ξεχναμε πως μερος του νερου, πετιεται (αν δεν χρησιμοποιηθεί αλλου)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-16, 10:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι χθες συμφωνούσα κι εγώ!
Εφόσον όμως 10 χρόνια ο @G_AQUA το χρησιμοποιεί, τότε 1ον εχει βρει σωστό προμηθευτή και 2ον δεν φαινεται να υπάρχει σοβαρο θεμα με τη χρήση σου
Σάκη εννοείται πως ο φίλος @G_AQUA έχει βρει λύση με αυτό το τρόπο, και προφανώς έχει βρει καλό προμηθευτή, και δεν πιστεύω πως υπάρχει άλλο θέμα από τη χρήση του, αν ποιοτικά είναι σωστό είναι παρόμοιο με της Α/Ο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-05-16, 14:43
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου Μάνο,μπραβο!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-05-16, 14:59
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου Μάνο,μπραβο!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-05-16, 18:37
MK1977 Ο χρήστης MK1977 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Το νερό από την α/ο είναι Super για τα λουλούδια πρώτα και δεύτερον αν δεν έχετε πολλά λουλούδια για ξέβγαλμα του μπαλκονιού

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-05-16, 17:56
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Σε λίγες μέρες θα παραλάβω και θα βάλω γαρίδες red cherry. Έχουν κάποιο θέμα με τα λιπάσματα για τα φυτά; Χρησιμοποιώ seachem flourish και seachem potassium.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-05-16, 01:13
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Οχι δεν εχουν θεμα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ένα απλό αντίο.... LEON13 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 05-05-12 00:45
απλό μεσογειακό karxarini Μεσογειακό 12 01-09-10 12:49
Στρώσιμο απλά με νερό;;; exelix Αρχάριοι γλυκού νερού 3 11-04-10 00:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09867 seconds with 14 queries