Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-10, 11:32
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή Θανατος Γαριδων

..δυστιχως εχει πεσει βαρυ θανατικο στο ενυδρειο μου ....οι ανουμπιες μου εχουν πιασει τριχοειδη αλγη και πριν απο δυο ημερες αποφασισα να κανω καθαρισμο στα φυτα βγαζοντας εξω ...δυστιχως οι ριζες τους ειχα πιασει βαθια και βγηκε μερος του υποστωματος ..ετσι εκανα αμεσως αλλαγη νερου κατα 25% και χθες εκανα αλλη μια ''γεναια'' αλλαγη νερου για να μην ξανα μπλεξω με αλγες ....χθες εντποισα 5 γαριδες νεκρες (ρεντ τσερυ)...και σημερα το πρωι αλλη 1 ...ολες οι γαριδες ειναι στην επιφανεια και τσιμπολογουν την φακη και δεν βλεπω καμια να πιγαινει στον βυθο ....δωστε καμια πληροφορια παρακαλω ?? ...συνεχιζω να δινω στον μονομαχο μου μελαφιξ η κατασταση του βελτιωνεται μετα απο 12 ημερες θεραπειας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-10, 11:34
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Μήπως κλάδεψες την ανούμπια;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-10, 11:36
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως κλάδεψες την ανούμπια;

τις βρηκα ψωφιες πριν βαλω τα φυτα

αφαιρεθηκαν τα κατεστραμενα φυλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-10, 11:36
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως κλάδεψες την ανούμπια;
γιατι το λες αυτο?τι γινεται αν την κλαδεψουμε σε ενυδρειο με γαριδες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-10, 11:41
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

H ανούμπιες όταν κλαδεύονται βγάζουν δηλητιριώδης ουσίες. Καλύτερα κλάδεμα έγω από το ενυδρείο, βάλσιμο σε δοχείο με νερό για λίγες ώρες και μετά ξεπλυμα και μέσα στο ενυδρείο.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-10, 11:43
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
H ανούμπιες όταν κλαδεύονται βγάζουν δηλητιριώδης ουσίες. Καλύτερα κλάδεμα έγω από το ενυδρείο, βάλσιμο σε δοχείο με νερό για λίγες ώρες και μετά ξεπλυμα και μέσα στο ενυδρείο.

χμμμ? λες να ειναι μονο απο αυτο? και γιατι δεν κατεβαινουν καθολου στο βυθο? ..τι τροφη του εχω βαλει τι ..δεν παει καμια στο βυθο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-10, 11:47
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Για τους θανατους δεν ξερω αλλα μηπως ανακατευτηκε ΠΟΛΥ ο βυθος και σηκωσε ΠΟΛΥ μουργα εκεινη την ωρα?Απο αυτο και μονο απο οσο ξερω μπορει να ανεβασεις μεχρι και αμμωνια...Παντος για να μη πλησιαζουν περιμενε λιγο....μπορει να ειναι και απο την τρομαρα τους με τοσες αλλαγες νερου και χερια μεσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-10, 11:53
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
H ανούμπιες όταν κλαδεύονται βγάζουν δηλητιριώδης ουσίες. Καλύτερα κλάδεμα έγω από το ενυδρείο, βάλσιμο σε δοχείο με νερό για λίγες ώρες και μετά ξεπλυμα και μέσα στο ενυδρείο.
να σαι καλα!!και ηθελα να την κλαδεψω εχθες,αλλα ειπα να την αφησω μηπως ζωντανεψει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-10, 13:16
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τους θανατους δεν ξερω αλλα μηπως ανακατευτηκε ΠΟΛΥ ο βυθος και σηκωσε ΠΟΛΥ μουργα εκεινη την ωρα?Απο αυτο και μονο απο οσο ξερω μπορει να ανεβασεις μεχρι και αμμωνια...Παντος για να μη πλησιαζουν περιμενε λιγο....μπορει να ειναι και απο την τρομαρα τους με τοσες αλλαγες νερου και χερια μεσα.
..ενας λογος που εγινε ηταν και αυτος ...πιστευα οτι το υποστρωμα μονο μπελα θα μπορουσε να φερει ..τελικα η επομενη αλλαγη ηταν κατστροφη απο τις 12 γαριδες τωρα εχω μονο 6 ..σιγουρα θα πρεπει να κανω προσθικη νεων αφου ο περιορισμενος αριθμος τις στρεσαρει επισης ..βασικα θελω να δω αν θα επιβιωσουν και αυτες τις επομενες ημερες??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-11-10, 02:14
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion
Μήπως κλάδεψες την ανούμπια;
krisos γιατι το λες αυτο?τι γινεται αν την κλαδεψουμε σε ενυδρειο με γαριδες?
Παράθεση:
H ανούμπιες όταν κλαδεύονται βγάζουν δηλητιριώδης ουσίες. Καλύτερα κλάδεμα έξω από το ενυδρείο, βάλσιμο σε δοχείο με νερό για λίγες ώρες και μετά ξεπλυμα και μέσα στο ενυδρείο.
Τελικα αυτο με τις ανουμπιες και τις κρυπτοκορινες ...οτι ειναι επικινδυνες για τα γαριδοενυδρεια απο που ξεφυτρωσε ρε παιδια ??

Το διαβαζω καιρο τωρα και πιστευω οτι ειναι μια πληροφορια που καποιος ημιμαθης ανιδεος πεταξε σε καποιο διεθνες φορουμ, το πηρε ενας αλλος αρχαριος το παρουσιασε σαν δικη του εμπειρια κλπ κλπ
Οχι τιποτα αλλο αλλα ειχα αρχισει να αναρωτιεμαι μηπως ημουν εγω ο τυχερος που ενω κλαδευω και διαχωριζω ολοκληρες ανουμπιες μεσα στα ενυδρεια μου δεν ειχα ποτε προβλημα με τις γαριδες μου.

Μαλιστα σημερα κλαδεψα μια τεραστια A.barteri gigantaea μεσα στο ενυδρειο με τις CRS και την διαχωρισα σε 2 νεα φυτα.

Οχι τιποτα αλλο αλλα απο ενα ψεμα θα αφησει ο κοσμος εξω απο τα γαριδαδικα τις ανουμπιες που ειναι απο τα πιο ανθεκτικα και ομορφα φυτα.


Γιωργη, τις γαριδες σου τις εχασες κατα 99% απο αμμωνια που δημιουργησε η αναταραξη στο βυθο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-11-10, 09:13
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

http://www.crustaforum.com/board/sho...35-Oxalic-Acid

Δεν έχω κλαδέψει ποτέ την ανούμπια στο γαριδάδικό μου, δεν χρειάστηκε, αλλά επειδή είναι μικρό το ενυδρείο και για κάθε ενδεχόμενο θα το έκανα έξω από το ενυδρείο. Ή πριν την αλλαγή νερού.

Μπορεί να είναι και μύθος ....
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-10, 14:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μαλλον μυθος ειναι Λεωνιδα. Το λεει και στο ιδιο το κειμενο οτι δεν εχει αποδειχθει. Επισης αναφερει οτι πολυ υψηλες συγκεντρωσεις του οξαλικου οξεος υπαρχουν και στο σπανακι που συχνα με αυτο ταιζουν καποιοι τα ψαρια τους ή τις γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-10, 22:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα αυτο με τις ανουμπιες και τις κρυπτοκορινες ...οτι ειναι επικινδυνες για τα γαριδοενυδρεια απο που ξεφυτρωσε ρε παιδια ??

Το διαβαζω καιρο τωρα και πιστευω οτι ειναι μια πληροφορια που καποιος ημιμαθης ανιδεος πεταξε σε καποιο διεθνες φορουμ, το πηρε ενας αλλος αρχαριος το παρουσιασε σαν δικη του εμπειρια κλπ κλπ
Υπαρχουν παντως πληροφοριες που δινουν βαση στη φημη αυτη.
http://zipcodezoo.com/Plants/A/Anubias_angustifolia/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-11-10, 01:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παντως μεχρι να επιβεβαιωθει η φημη , εγω θα στηριχτω στην δικη μου εμπειρια και θα βαζω ανουμπιες και κρυπτοκορινες στα γαριδοενυδρεια μου οπως κανω χρονια τωρα

Το εκανα και θεμα εδω και απο οτι φαινεται κι αλλοι συμφωνουν μαζι μου οτι μαλλον ειναι τελικα μυθος η θεωρια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-10, 09:07
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Και εγώ έχω ανούμπιες και κρυπτοκορίνες στο μικρό γαριδοενυδρείο μου.
Σε μεγάλα ενυδρεία δεν υπάρχει θέμα, αλλά επειδή συνήθως τα ενυδρεία με γαρίδες είναι μικρά, ας το έχουμε υπ'όψιν μας.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-10, 09:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε 200αρι εχω κοψει ανουμπια μεσα στο νερο και δεν ειχα προβλημα.
Εχω ανουμπιες σε ενα 20αρι με γαριδες, αλλα δεν ετυχε να κλαδεψω μεσα στο νερο μεχρι τωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-11-10, 09:55
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 200αρι εχω κοψει ανουμπια μεσα στο νερο και δεν ειχα προβλημα.
Εχω ανουμπιες σε ενα 20αρι με γαριδες, αλλα δεν ετυχε να κλαδεψω μεσα στο νερο μεχρι τωρα.

συνεχιζουν να μην κατεβαινουν στον βυθο ..Υπαρχει περιπτωση να ''ανακατευθηκε'' το στρωσιμο? απο τις 12 εχω γυρο στις 5 ...πιστευω οτι εχουν στρεσαριστει ...ειχα γεμισει τριχοειδη αλγη και επρπεπε με καποιο τροπο να φυγει ..τις ταιζω στην επιφανεια βαζω τροφουλα αναμεσα στα φυλα απο τα pistia
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-11-10, 10:14
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Προχτες αλλαξα υποστρωμα χωρις να βγαλω τις γαριδες απο μεσα.....περιττο να πω οτι μεσα στο ενυδρειο εγινε Ο χαμος απο θολουρα και μπιχλα....2 μικρες αλλαγες νερου και ουτε 1 δεν ψοφισε/στρεσαριστηκε,αμμωνια 2 μερες που προσεχω δεν εχει ανεβει και αλωνιζουν αμεριμνες στο νεο υποστρωμα...
(ενυδρειο 1 μηνα ομως)
βρε μπας και εχει πεσει μεσα τιποτα στο νερο?υπαρχει κατι που παρεδωσε το πνευμα και εχει μεινει καπου που δεν το βλεπεις?πολυ παραξενο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-11-10, 11:35
Το avatar του χρήστη myronlas
myronlas Ο χρήστης myronlas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχτες αλλαξα υποστρωμα χωρις να βγαλω τις γαριδες απο μεσα.....περιττο να πω οτι μεσα στο ενυδρειο εγινε Ο χαμος απο θολουρα και μπιχλα....2 μικρες αλλαγες νερου και ουτε 1 δεν ψοφισε/στρεσαριστηκε,αμμωνια 2 μερες που προσεχω δεν εχει ανεβει και αλωνιζουν αμεριμνες στο νεο υποστρωμα...
(ενυδρειο 1 μηνα ομως)
Μήπως εννοείς οτι άλλαξες χαλίκι?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-11-10, 11:37
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από myronlas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως εννοείς οτι άλλαξες χαλίκι?
Εφυγε οτι υπηρχε στον πατο μεχρι να μεινει μονο το τζαμι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-11-10, 11:45
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η αμμωνια δεν μετριεται με το ματι και η θολουρα απο τα αιωρουμενα σωματιδια δεν σημαινει απαραιτητα και αμμωνια στη στηλη νερου.
Αν εκανες το ιδιο σε παλιο ενυδρειο ή χρησιμοποιουσες θρεπτικο υποστρωμα και γινοταν ολη αυτη η αναταραξη πιθανον να ειχες αρκετους θανατους στις γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-11-10, 11:49
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμωνια δεν μετριεται με το ματι (για παρακολουθηση με υγρο τεστ μιλαμε φυσικα) και η θολουρα απο τα αιωρουμενα σωματιδια δεν σημαινει απαραιτητα και αμμωνια στη στηλη νερου.
Αν εκανες το ιδιο σε παλιο ενυδρειο ή χρησιμοποιουσες θρεπτικο υποστρωμα και γινοταν ολη αυτη η αναταραξη πιθανον να ειχες αρκετους θανατους στις γαριδες.
Γιαυτο εγραψα πιο πανω οτι εγω αναφερομαι σε νεο ενυδρειο 1 μηνα.(αν και παλι αυτο που σηκωθηκε δεν περιγραφεται)
Και εγινε οτι εγινε με αυτο τον τροπο γιατι δεν υπηρχε αλλη δυνατοτητα η αλλο ενυδρειο
Γιατι δεν κατεβαινουν του φιλου στο βυθο ομως τοσες μερες ειναι πολυ παραξενο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-11-10, 23:43
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμωνια δεν μετριεται με το ματι και η θολουρα απο τα αιωρουμενα σωματιδια δεν σημαινει απαραιτητα και αμμωνια στη στηλη νερου.
Αν εκανες το ιδιο σε παλιο ενυδρειο ή χρησιμοποιουσες θρεπτικο υποστρωμα και γινοταν ολη αυτη η αναταραξη πιθανον να ειχες αρκετους θανατους στις γαριδες.


Αλεξανδρε λες να εγινε κατι αντιστοιχο και σε μενα? ..εντωμεταξυ οι γαριδες δεν πλησιαζουν στον βυθος με τιποτις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-11-10, 15:23
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Σημερα εκανα αλαγη στο νερο του ενυδρειου μου ...πριν απο μια εβδομαδα βγηκαν οι ανουμπιες για να καθαριστουν... αρχικα εξισα τα φυλα τους και προσπαθησα να βγαλω οση αλγη ηταν εφικτο μετα πηρα μια λεκανη που προοριζεται μονο για ενυδριακη χρηση ...και την γεμισα νερο ..μεσα εβαλα εξελ ..ισσως μαλιστα να το παρακανα και να μην εβαλα συμφωνα με τις αναλογιες που εγραφε το κουτι ...μετα απο 4 ημερες οι ανουμπιες πληθηκαν καλα και επανατοποθετιθηκαν στο ενυδρειο ...ηταν αρκετα μεγαλες τις ειχα περιπου 2 χρονια οταν τις πηρα ηταν ηδη ανεπτυγμενες ....μετα απο 4 ημερες στο ενυδρειο κρυιολεκτικα τα φυτα ΚΑΤΕΡΕΥΣΑΝ ...εξαυλωθηκαν ...ισσως γι'αυτο οι γαριδες να μην πλησιαζαν στο βυθο λογο της τοξικοτηταν που υπηρχε εκει απο τις ανουμπιες ....οποτε για τους Γαριδοφιλους στο εξης ΠΟΤΕ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ σε ενα ενυδρειο με γαριδες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-11-10, 17:41
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

φιλε μου δεν νομιζω να ειναι θεμα ανουμπιας αλλα αναταραξης του βυθου και σαπισμα των φυτων οποια φυτα και να σαπισουν σε μεγαλες ποσοτητες θα ανεβασεις αμμωνια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-11-10, 18:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μετρησεις εκανες??
γαριδες που δεν πανε στο βυθο = αμμωνια- ελλειψη οξυγονου.
το βιωσα μερικες φορες με ενα παλιοφιλτρο που κολλουσε....εκατονταδες γαριδες σε μικρο ενυδρειο...μολις τις εβλεπα ολες στην επιφανεια..ηξερα οτι το φιλτρο ειχε κολλησει ξανα...
καποια στιγμη συνεβη οσο ελλειπα...και εχασα αρκετες...
αλλαξα φιλτρο και ησυχασα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-11-10, 21:15
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μετρησεις εκανες??
γαριδες που δεν πανε στο βυθο = αμμωνια- ελλειψη οξυγονου.
το βιωσα μερικες φορες με ενα παλιοφιλτρο που κολλουσε....εκατονταδες γαριδες σε μικρο ενυδρειο...μολις τις εβλεπα ολες στην επιφανεια..ηξερα οτι το φιλτρο ειχε κολλησει ξανα...
καποια στιγμη συνεβη οσο ελλειπα...και εχασα αρκετες...
αλλαξα φιλτρο και ησυχασα...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου δεν νομιζω να ειναι θεμα ανουμπιας αλλα αναταραξης του βυθου και σαπισμα των φυτων οποια φυτα και να σαπισουν σε μεγαλες ποσοτητες θα ανεβασεις αμμωνια

το πρωι που εντοπισα το προβλημα εκανα αλλαγη του νερου και αφαιρεσα τα φιλα και οτι υπολοιματα υπηρχαν ...τωρα το νερο ειναι διαβγες και η αμωνια 0 ...το φιλτρο που χρησιμοποιω ειναι της ειχειμ το 2213 ...υποπτευομαι πως η αλλαγες που εκανα τελευταια εχουν επιρεασει τον στρωμενο μου βυθο ...λετε να εχω και αλλες απωλιες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-11-10, 21:48
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
το πρωι που εντοπισα το προβλημα εκανα αλλαγη του νερου και αφαιρεσα τα φιλα και οτι υπολοιματα υπηρχαν ...τωρα το νερο ειναι διαβγες και η αμωνια 0 ...το φιλτρο που χρησιμοποιω ειναι της ειχειμ το 2213 ...υποπτευομαι πως η αλλαγες που εκανα τελευταια εχουν επιρεασει τον στρωμενο μου βυθο ...λετε να εχω και αλλες απωλιες?


αμα εχεις τον νου σου να μην ανεβασεις αμμωνια και να κανεις αλλαγες νερου δεν θα εχεις προβλημα.

μην ταισεις και 2-3 μερες δεν θα παθουν τπτ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-11-10, 22:13
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

...okeik καταλαβα ....η τελευταια ερωτηση που θελω να κανω ειναι μπορει να χαλασει η βιολογια του βυθου τοσο ευκολα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-11-10, 22:50
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

δεν νομιζω να χαλαει η βιολογια του βυθου τοσο ευκολα.... με καλυτερη ανα τα ραξη του βυθου συνεπως καλυτερη οξυγωνωση οι γαριες θα γυρισουν στο βυθο... εκτος και αν εχουν καποιο προβλημα και δεν μπορουν να αναπνευσουν μεσα στο νερο (πραγμα σχεδον απιθανο)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΙΝΑΚΑΣ συμβατοτητας/υβριδοποιησης Γαριδων γλυκου νερου. Raven Γαρίδες 1 04-06-13 11:53
Nεα ειδη γαριδων ! Raven Γαρίδες 2 26-06-10 10:38
Αγορα γαριδων Dimitrisss123 Γαρίδες 5 01-04-10 02:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08574 seconds with 13 queries