Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-08, 20:11
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Cool Light reef = reef delight ;)

(αρχισε να γεμιζει με την Α/Ο)

καλησπερες στην ομηγυρη,

επιτελους... ξεκινισα...

οσο και να εχω διαβασει (και εχω διαβασει πολυ τους τελευτεους 8 μηνες) μοθ εχουν μινει καποιες αποριες... να ξεκινισω με περιγραφη όμως

καθαρα (μετριμενα απο μέσα) 1,95 μηκος , 41 πλατος, 55 υψος αρα 440 λιτρα -

το σαμπ που θα μπει μεχρι το τελος του χρονου αλλα 100 λιτρα ριχο και μακροστενο (ειχα παρει ενα απο το συλογο αλλα δεν βολευει) θα εχει 4 δωματια
α.σκιμμερ tunze για 1000 lt και εισοδοσ απο υπερχιλιση tunze
b.DSB
c. αλγες (μπορει και να επικοινονει με τριπες 5εκ για να δινει χωρο για κανα λαθρεπιβατη που δεν κανει να μινει επανω)
δ. αντλια eheim

3 κυκλοφοριτες sunsun 5000lt/hr εκαστοσ, και ενασ tunze 6000lt/hr
1 κανιστρο με βιολογικο ντερνελε 1100lt.hr συνδεδεμενο με UV 9w
ρεφρακτομετρο και τροπικ μαριν τεστ
2 300w θερμαντικα
90 κιλα αραγωνιτης
30 κιλα νεκρα κοραλια
Α/Ο με DI
... κατι ξεχναω....

λογω οικονομικης καταστασης (σαν να μην μου εφταναν ολα προχτεσ μου εκλεψαν 800ε...)
αποφασισα να μην αναβαθμισω το φωτιστικο και να μηνω με 100w Τ8
εξ άλου τα SPS ποτε δεν μου αρεσαν (προσωπικο γουστο) και για LPS μπορω να περιμενω.
Λόγω απειρείας στην θαλασσα περιορίζω όλες τις επιλογές μου σε 'easy' 'reef safe' kai 'peaceful'

και να οι αποριες μου:
1. θα χρειαζετε 2-3 ωρεσ την ημερα να το κλεινω το σκιμμερ? ειναι διπλασιας δυνατοτιτας απο τα λιτρα μου
2. συμβουλευομε το www.liveaquaria.com για το ποια κοραλια μπορω να χρησιμοποιησω, low light, low-mid light μόνο και μου βγαζει τα εξεις που μου αρεσουν: fox coral (nemanzophyllia turbida), clove polyp (clavularia), button polyp (protopalythoa), colony polyp (zoanthid-zoanthus), bulseye mushroom, elephant ear mushroom (rhodactis) και 1 toadstool sarkophyton . μπορω τιποτα αλλο? αυτα ειναι όντος ευκολα και χαμηλου φωτισμου?
3. σαλιγκαρια και εριμητες. αλληλοτρωγοντε αυτα? θα προτιμουσα να ειχα ενα απο τα 2 αντι να εχω δολοφονιες, απο clean crew αστερια αχινο και σκουλικι... πως θα με συμβουλευατε να προχωρίσω?
4. κοπαδοψαρα, 1 κοπαδακι το θελω αλλα δεν θελω ταχυτητες... καποια προταση?
5.ιχθυοφορτιση. για τα 540 λιτρα μου λενε 110-120 εκατοστα μικρα ψαρια (τελικο μεγεθος). αν βαλω μεγαλιτερα να τα υπολογισω σαν να ειναι διπλασιου τελικου μεγεθουσ απο οτι ειναι. δηλαδη 1 μπλενυ 12εκ (24) 1 τανγκ 15εκατοστων (30) 2-3 wrasse 6εκ (1 2 κλοουν false 6εκ (12) και μου μενουν 30-40 εκατοστα για gobbies και το κοπαδακι... πως με ακουτε?

χωστε αγρια αν λεω βλακιες, μην με λυπαστε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-08, 21:41
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Καλη αρχη φιλε μου ...

Καταρχην , το σκιμερ δεν θα το κλεινεις ποτε

Απο κει και περα , θα σε απογοητευσω : με τα φωτα που εχεις , κανενα κοραλι δεν θα το κρατησεις αξιοπρεπως ...ακομα και τα zoanthus , ricordea κλπ απλα θα επιβιωνουν αλλα δεν θα ειναι οπως θα πρεπει να ειναι...
Αρα , ξαναδες το θεμα των φωτων λιγο καλυτερα ...αν δεν σε παιρνει τωρα , φτιαξε συνθηκες reef στο νερο σου αλλα μην βαλεις κοραλια πριν αναβαθμισεις τα φωτα σου (τουλαχιστον σε 150-200 watt T5).

Για τα ψαρια , μην πας με εκατοστα γιατι δεν θα βγαλεις ακρη ...φτιαξε μια συνθεση που σου αρεσει και τη συζηταμε
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-08, 00:09
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Τον αραγωνήτη και το ζωντανό βράχο τον έχεις πάρει; Αν μπορείς κάνε μία αλλαγή εκεί δηλαδή εγώ θα σου πρότεινα 70 κιλά αραγωνήτη και 40 κιλά ζωντανό βράχο.

Και οι κυκλοφορητές θα σου πέσουν πολλοί. Το ενυδρείο σου είναι στενό και μακρύ. Αναγκαστικά θα βάλεις δύο δυνατούς αντικριστά, τον ένα από την μπροστινή μεριά του βράχου και τον άλλο από τη πίσω με ροή κατά μήκος. Οπότε προτείνω τον ένα sunsun να τον επιστρέψεις. Ή γύρισε και τους τρείς sunsun και πάρε μία δεύτερη Tunze6000.

Η UV πρέπει να είναι μικρή. Χωρίς να είμαι σίγουρος γύρω στα 25 watt χρειάζεσαι.

Δύο 300 watt θερμαντήρες για 400 λίτρα! Μένεις σε κανένα βουνό; Βάλε τον ένα μαζί με Eliwell φυσικά.

Το σαμπ το έχει υπολογίσει; Γιατί 100 λιτράκια όλο κι όλο θα είναι αλλά βλέπω ότι έχεις μεγάλα σχέδια (4 χωρίσματα, μεγάλο σκίμμερ). Μακάρι να σου χωρέσουν όλα αλλά το έχεις υπολογίσει;

Το ενυδρείο είναι diy; Δεν είναι και οι ιδανικότερες για θαλασσινό.

καλή τύχη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-08, 09:56
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδες, οι λοιποι μην ντρεπεστε, χωστε!!!!

τον αραγωνιτη τον εχω πληρωσει σημερα ερχετε, αλλα μπορω να μην τον βαλω όλον,
οσο για βραχο εχω μονο νεκρο λογο οικονομικου... θα βαλω και ζωνταν, εχω καρραντινα για να μην παθω ζημια... αλλα αν λεσ μονο για 40 κιλα μοθ λιποθν μονο 10 κιλα... μπορει και να τα παρω απο κανα δωρο χριστουγεννων...

γενικα ειχα ετοιμασιεσ για 700+100 λιτρα... γιαυτο ολα τα εχτρα αξεσουαρ...(κυκλ-θερμ)
θα τα πουλισω

η UV .... ηθελα αργοτερα να βαλω οζον, και δεν ηθελα να το παρκανω για την UV ... ειναι προβλημα?

το σαμπ θελει 15 εκ, του δινω 20... η αντλια θελει 15 εκ της δινω 25, και μου μενουν αλλα 50 εκ για το ρεφουτζιουμ χωρισμενο στα 2 για να μην κανω πολυ μεγαλο dsb και να εχει χωρο για αλγες.... λες στη πραξη να μην αρκει?

το ενυδρειο ειναι δικη μας εισαγωγη απο κινα (μην το επιχειρισετε, εφτισσα αιμα)



το σκιμμερ δεν το κλεινω, οκ
δεν υπαρχει τιποτα να μπορω να το κρατισω αξιοπρεπωσ? απο κοραλια ενοω... ουτε καποιο συγκεκριμενο ειδος?

για τα ψαρια.... χρειαζομε βοηθεια... δεν θελω να ξεκινισω χωρις να εχω σχεδιο για το μελον...
2-3 wrasse
5-6 κοπαδοψαρα ???
2 κλοουνν
1-5 μινι γκομπις εως 4εκ
1 μπλενι

για τους spoted cardinals εχει κανεις εμπειρια?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-08, 10:12
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν δεν βάλεις ζωντανό βράχο, ο νεκρός δεν θα ζωντανέψει ποτέ...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-08, 10:25
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

θα βαλω θα βαλω.... ειναι ο ερωτας μου οι μικροοργανισμου που αναπτυσωντε στο βραχο...

οταν ποτε... ουτε σαν χωρος αναπτυξης βακτιριων?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-08, 10:45
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από phaerimm Εμφάνιση μηνυμάτων

οταν ποτε... ουτε σαν χωρος αναπτυξης βακτιριων?
Τι εννοείς?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-08, 10:57
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Μάλλον εννοεί να πιάσει βιολογία..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-08, 11:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Βιολογία θα πιάσει. Αλλά δεν θα γίνει ζωντανός βράχος με όλα τα πλεονεκτήματα που έχει αυτός...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-08, 13:07
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

αυτο ενοουσα, θα μπει και ζωντανος, μωλισ πιασω το λοττο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-08, 20:54
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

εβαλα προς ανταλαγη ολα οσα πηρα σαν ανταλακτικα, για να αποκτισω ΖΒ... αλλα μαλον δεν υπαρχει αναγκη απο αξεσουαρ σε κοσμο που θελει λιγοτερο ΖΒ απο οτι εχει....

πηγα σημερα στο WI και πηρα 2 false percula να μου κανουν τον κυκλο.... ηθελα να τον κανω fishless αλλα 10 μερες δεν σηκωσε ουτε ιχνη αμμωνιας... τεσπα

πηρα και ενυδρειο... επιδι το δινανε δωρεαν και τελικα μου εκατσε καλα (αν και ειναι το μισο σε μηκος απο οτι ηθελα) για σαμπ... ΧΩΡΑΕΙ!!!!

τωρα μου λειπει ηλεκτροφλοτερ για την αντλια να μπορει να κλινει αν δεν τραβαει νερο... υπαρχει καποιος άλλος τροπος να το κανω αυτο?
που θα βρο ηλεκτροφλοτερ?

μην με βρισετε για τα ψαρια ... το προσπαθησα αλλα επρεπε να βαλω βραχο και δεν εχω τωρα 300 ευρω για το μινιμουμ 20 κιλα βραχο.... δουλευει και εξωτερικο φιλτρο με βιολογικο ιλικο, και με το που βρω ηλεκτροφλοτερ θα μπορω να βαλω και το σκιμμερ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
reef or mini reef Venestus13 Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 03-09-08 10:14
R/O σε nano light reef: είναι απαραίτητο; Jason Λοιπός εξοπλισμός 10 27-06-08 11:35
Reef ή καλυτερα Light Reef! glazar Reef 19 22-03-08 00:02
.. Reef .. χοχλακας φωτης Reef 18 17-02-05 14:01
Reef ANEMOS Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 25-04-04 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05025 seconds with 13 queries