Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-14, 21:45
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Μικρό γαριδάδικο 20λίτρα μεικτά

Καλησπέρα παιδιά

Λόγω αγοράς ενος Aquael 20 lt κυβου αποφάσισα να ξεκινήσω κάτι που είχα καιρό στο νού μου και να αναβάλλω για μετέπειτα το Νοτιοαμερικάνικο !

Το θέμα το άνοιξα περισσότερο για να συζητήσουμε βήμα προς βήμα το στήσιμο του συγκεκριμένου γαριδάδικου!

Πληροφορίες για ενυδρειο

Διαστάσεις: 25x25x30
Όγκος: ~20 λίτρα
Κατηγορία: γαρίδες με σαλιγκάρια έλεγα
Φυτά: ??? moss σιγουρα christmas μαλλον ,εχω κάποια φυτα στο νου μου οπώς anubias αλλά εδώ θα ήθελα να ακούσω καποια άποψη !!
Ψάρια / ¶λλα είδη: Γαρίδες μάλλον red cherry με μετέπειτα στόχο να μπούν red crystal
Διακοσμητικά υλικά: έλεγα κάποιο ξύλο στο οποίο πάνω θα τοποθετηθεί η moss , πέτρες ( μάλλον απο την θάλασσα είτε λαβας)
για υπόστρωμα άκουσα καλά λογια για το eco complete αλλά είναι σε 9 κιλη συσκευασία το πιο μικρό που βρήκα και δεν ξέρω αν αξίζει για τόσο μικρό ενυδρείο... επίσης έλεγα να παιχτεί και κάποιος χρωματισμός με ασπρη και καφέ άμμο οπως πχ αυτό https://www.youtube.com/watch?v=SXGITmj-WM8
φυσικά πριν μπουν οι γαρίδες θα έχει περάσει καιρός
Φόντο: μαυρο , είτε χρώμα (μπογιά) ειτε αφίσα
Φωτισμός: 11watt και έλεγα να προσπαθήσω και σε κάτι Diy led αλλά όχι στην αρχή
Διάρκεια φωτισμού: λογικά 12-12
Φιλτράρισμα: δεν έχω ιδέα τι να πάρω ... κρεμαστό δεν μπαίνει γιατί αλλιώς δεν θα κλείνει το καπάκι οπότε θα πάω σε εσωτερικό ... έλεγα ή για αυτό http://aquario.gr/filtra/esoterika-f...l#.VGuEcvmsXGI με κάποιο filter wool ή για αυτό http://aquario.gr/filtra/esoterika-f...l#.VGuEmvmsXGI ,...... τείνω προς το δεύτερο
Θερμοστάτης: 50W
Λίπανση: Δεν είμαι σίγουρος αλλα απο ότι έχω ακούσει απαγορεύται λιπανση σε γαριδάδικο
Παροχή CO2: ελεγα να δοκιμάσω κατι σε diy με μπουκαλια

Παράμετροι:
απο την στιγμή που δεν έχω ξεκινήσει δεν μπορώ να ξέρω , αλλά σίγουρα το νερό θα είναι βρύσης
Αλλαγές νερού: 20-30% 2 φορές την εβδομάδα όπως κανω και σε όλα μου τα ενυδρεία


Τα βασικά αυτα είναι , ακούω προτάσεις για φίλτρο και φυτα ! είτε φυσικά κάποια ένσταση ή συμβουλη !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-14, 22:09
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αν βάλεις τα φυτα μοςς, και ανουμπιες και γενικά ευκολα φυτα δεν χρειαζεσαι υπόστρωμα, βρες ενα φθηνο χαλικάκι...
σαλιγκάρια έλεγα ... Τι έλεγες?
Co2 μπορεις να δοκιμασεις το diy αλλα προσωπικά μονο σκαμπανεβασματα στο co2 προκαλει με συνεπεια αλγες.
Εγω θα δοκιμαζα χωρις co2 αν εβαζα ευκολα φυτα.
Για ποιες γαριδες σκεφτεσαι?
Στα 20 λιτρα εχε υποψιν σου οτι οταν φτασουν σε ενα αριθμο περιπου τις 150 θα σταματησουν να γεννάνε και θα πρέπει να τις αραιωσεις.
Για φοντο δεν χρειαζεται να βαψεις το ενυδρειο , ενα μαυρο απλο χαρτονακι κανει μια χαρα .
Οσο αφορα την λιπανση μπορεις να βαζεις αλλα με τσιγκουνια εξαρταται και τις γαριδες που θα βάλεις.
Για εξωτερικο δοκιμασε τα κρεμαστα της eheim, αξιοπιστα και οικονομικα στα watt..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-14, 22:46
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις τα φυτα μοςς, και ανουμπιες και γενικά ευκολα φυτα δεν χρειαζεσαι υπόστρωμα, βρες ενα φθηνο χαλικάκι...
σαλιγκάρια έλεγα ... Τι έλεγες?
Co2 μπορεις να δοκιμασεις το diy αλλα προσωπικά μονο σκαμπανεβασματα στο co2 προκαλει με συνεπεια αλγες.
Εγω θα δοκιμαζα χωρις co2 αν εβαζα ευκολα φυτα.
Για ποιες γαριδες σκεφτεσαι?
Στα 20 λιτρα εχε υποψιν σου οτι οταν φτασουν σε ενα αριθμο περιπου τις 150 θα σταματησουν να γεννάνε και θα πρέπει να τις αραιωσεις.
Για φοντο δεν χρειαζεται να βαψεις το ενυδρειο , ενα μαυρο απλο χαρτονακι κανει μια χαρα .
Οσο αφορα την λιπανση μπορεις να βαζεις αλλα με τσιγκουνια εξαρταται και τις γαριδες που θα βάλεις.
Για εξωτερικο δοκιμασε τα κρεμαστα της eheim, αξιοπιστα και οικονομικα στα watt..
Ναι σωστά δεν είπα σαλιγκαρια γιατι απλά δεν ξέρω ! :P μου αρέσουν πολυ τα physa τα Τylomelania καθως και τα apple ....τώρα συγκεκριμένα δεν ξέρω τι να βάλλω

Απο φυτά έλεγα για εύκολα αλλα μετά είδα κάποια φυτεμένα μεσα στο φορουμ με πολύ βλάστηση και σκεφτόμουν να βάλλω πχ το Hygrophila polysperma,fissidens,glossostigma elatinoides,micranthemum micranthemoides,anubia nana , spiky moss, java moss,cladophora aegagrophila,limnophila sessiliflora .....

Με αυτά , λίπασμα και co2 κάνουν ή ο φωτισμός ??
καμια συμβουλή σχετικά με το τι να προσεξω περισσότερο με τα φυτά ??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-14, 22:52
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σωστά δεν είπα σαλιγκαρια γιατι απλά δεν ξέρω ! :P μου αρέσουν πολυ τα physa τα Τylomelania καθως και τα apple ....τώρα συγκεκριμένα δεν ξέρω τι να βάλλω

Απο φυτά έλεγα για εύκολα αλλα μετά είδα κάποια φυτεμένα μεσα στο φορουμ με πολύ βλάστηση και σκεφτόμουν να βάλλω πχ το Hygrophila polysperma,fissidens,glossostigma elatinoides,micranthemum micranthemoides,anubia nana , spiky moss, java moss,cladophora aegagrophila,limnophila sessiliflora .....

Με αυτά , λίπασμα και co2 κάνουν ή ο φωτισμός ??
καμια συμβουλή σχετικά με το τι να προσεξω περισσότερο με τα φυτά ??
Ολα αυτα τα φυτα που αναφερες δεν χωρανε σε 20 λιτρα...
Τα κοκκινα δεν θα τα εβαζα.
Τα apples snail , ειναι τεραστια γιατα λιτρα σου και βρωμιζουν το νερο.
Το micranthemum θέλει αρκετο co2.
Η
cladophora aegagrophila , ειναι μπάλα αλγη , αν θελεις ψαξε το για cladophora αλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-14, 23:05
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα αυτα τα φυτα που αναφερες δεν χωρανε σε 20 λιτρα...
Τα κοκκινα δεν θα τα εβαζα.
Τα apples snail , ειναι τεραστια γιατα λιτρα σου και βρωμιζουν το νερο.
Το micranthemum θέλει αρκετο co2.
Η
cladophora aegagrophila , ειναι μπάλα αλγη , αν θελεις ψαξε το για cladophora αλγη.
όχι όχι δεν τα είπα για όλα μαζι ... ότι βρω απο αυτα !!! οπότε τα κοκκινα απορρίπτονται ! με τα υπόλοιπα λοιπόν , τι υποστρωμα προτείνεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-14, 23:13
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

να ρωτησω κι εγω κατι...ειμαι στη ιδια φαση με ενα 30αρι ενυδρειο.βρηκα μπολι ολα καλα και το ενυδρειο τρεχει 3 μερες με ενα μονομαχο.και τωρα ρωταω το χαλικι ηταν καινουριο το καθαρισα και το εβαλα...φανταζομαι και ο φιλος εδω το ιδιο θ εκανε.αυτο το χαλικι χωρις υποστρωμα ειναι ετοιμο να δεχθει φυτα?για ευκολα μιλαω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-11-14, 23:21
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω κι εγω κατι...ειμαι στη ιδια φαση με ενα 30αρι ενυδρειο.βρηκα μπολι ολα καλα και το ενυδρειο τρεχει 3 μερες με ενα μονομαχο.και τωρα ρωταω το χαλικι ηταν καινουριο το καθαρισα και το εβαλα...φανταζομαι και ο φιλος εδω το ιδιο θ εκανε.αυτο το χαλικι χωρις υποστρωμα ειναι ετοιμο να δεχθει φυτα?για ευκολα μιλαω
οταν λές εύκολα φυτα ? εάν ειναι ευκολα μπορείς....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-14, 23:28
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

πατα εκει στην αναζητηση ευκολα φυτα.θα βγαλει πολλα ποστ που τα εξηγουν απλα.αλλα δεν λενε πουθενα ποσο στρωμενος πρεπει να ειναι ο βυθος αλλα απο την αλλη τα περισσοτερα θρεφονται απο τα φυλλα και οχι απο τις ριζες φανταζομαι ειναι η απαντηση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-14, 23:31
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
πατα εκει στην αναζητηση ευκολα φυτα.θα βγαλει πολλα ποστ που τα εξηγουν απλα.αλλα δεν λενε πουθενα ποσο στρωμενος πρεπει να ειναι ο βυθος αλλα απο την αλλη τα περισσοτερα θρεφονται απο τα φυλλα και οχι απο τις ριζες φανταζομαι ειναι η απαντηση
καταλαβαίνω τι είναι τα ευκολα φυτα , το θέμα είναι τι απο αυτά έχεις ! υπαρχουν φυτά όπως πχ οι anubias τα οποια δεν φυτευονται καν .... στρωσιμο βυθου υπάρχει στις γαριδες δεν νομίζω να χρειάζεται και για τα φυτα ....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-14, 23:51
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται στρωσιμο βυθού για τα φυτα.
Αν βάλεις ευκολα φυτα δεν χρειάζεσαι υποστρωμα κλπ
Πχ λευκοκεφάλα ,java fern,hygrophila diformis,java moss δεν χρειάζονται σχεδόν τίποτα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-11-14, 23:58
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παιδιά επειδή δεν ξέρω εάν ξεχάστηκε η ερώτηση μου αλλα και σαν σύνοψη , για να βάλλω πιο δύσκολα φυτα ( απο τα πρωηγούμενα που ανέφερα)
τι υποστρωμα προτείνεται ?? για πάνω απο το υπόστρωμα έλεγα λεπτόκοκκο χαλίκι μαυρο ή καφε ... απο υγρα ?? τι θα πρέπει να προμηθευτώ γενικά ώστε να μπορώ να το συντηρώ ??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-11-14, 00:07
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Το ενυδρειο για να στρωσει και να μπουν οι γαριδες θελει ενα με 2 μηνες...
Στο φυτεμενο περισσοτερο ρολο παζει το co2 παρα το υποστρωμα.
Ενας βυθος απο απλο χαλικακι, για να ωριμασει θελεις 4-6 μήνες....
Το υποστρωμα απλά βοηθαει σε αυτο το διαστημα τα φυτα.
Με co2 ,λιπανση και φως τα περισσοτερα φυτα δεν χρειαζονται υποστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-11-14, 00:23
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δοκιμασε ενα καλο υποστρωμα πχ Flourite. Προσωπικα ισως να δοκιμαζα και μια στρωση φυτοχωμα κοσκινισμενο και απο πανω χαλικακι.

To micranthemum micranthemoides το εχω δοκιμασει σε low tech ενυδρειο με flourite και αναπτυσσεται ικανοποιητικα με την απαραιτητη λιπναση μια φορα την εβδομαδα με micro/ macro. Σε δοκιμαστικη γυαλα που εστησα με φυτοχωμα και απο πανω χαλικακι απλο xωρις λιπανση και φως απο παραθυρο εχει γινει ζουγκλα. Δοκιμασε το.

Λιπασματα μπορεις να πας σε ετοιμη σειρα λιπανσης. Στα 20 λιτρα χωρις co2 θα βγαλεις πολυ καιρο με τα μπουκαλια. Επισης στο ebay μπορεις να βρεις και φτηνες DIY ταμπλετες λιπανσης με osmocote.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-11-14, 20:22
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά , αυριο θα παραγγείλω αυτό το φίλτρο http://aquario.gr/filtra/esoterika-f...l#.VGy7c_msXGI
καθως και αυτό το υπόστρωμα σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό http://aquario.gr/frontida/frontida-...l#.VGy8XfmsXGI
αν και βρήκα και flourite ,απλα αυτό μου αρέσει καλύτερα και σε εμφανιση
θα παραγγείλω και καμιά ρίζα και σιγά σιγα ξεκινάω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-11-14, 23:19
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

κοιτα Γιαννη αν σου χωραει το φιλτρο μονο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-11-14, 23:31
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ παιδιά , αυριο θα παραγγείλω αυτό το φίλτρο http://aquario.gr/filtra/esoterika-f...l#.VGy7c_msXGI
καθως και αυτό το υπόστρωμα σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό http://aquario.gr/frontida/frontida-...l#.VGy8XfmsXGI
αν και βρήκα και flourite ,απλα αυτό μου αρέσει καλύτερα και σε εμφανιση
θα παραγγείλω και καμιά ρίζα και σιγά σιγα ξεκινάω
Δες κι αυτό μήπως σ αρέσει
Αν και το onyx sand που διάλεξες ειναι πολυ ωραίο
http://www.petsupermarket.gr/5952/πρ...φυτών-2kg.html
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-11-14, 20:02
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Επειδή στη Κρήτη μου είναι δύσκολο να βρώ τα πάντα θα κάνω μέσα σε αυτές τις μέρες παραγγελία τα εξής

1)Seachem Flourite 7kg
2)τούλι ( ενυδρειακή κάλτσα της sera) για το φίλτρο
3)Βιολογικό υλικό για το φίλτρο ώστε να συμπληρώσω
(βρήκα στην αποθήκη ένα resun magi200 φιλτρο με 200 lt/h ροή)
4)seachem prime
5)seachem flourish


Επειδή δεν έχω την δυνατότητα για να κάνω συνέχεια παραγγελίες θα ήθελα να συμπληρώσετε ότι μπορεί να ξεχνάω και που είναι απαραίτητο για σωστή αρχή

Ελεγα μαζί με τα πράγματα να παραγγείλω και μερικά φυτά

Όπως : Micranthemum Monte Carlo
Christmas moss
Hemianthus micranthemoide
Pelia
Eleocharis Parvula

Κανένα σχόλιο για τα φυτά ??
Υπάρχει κάποιο που θα έχει θέμα με 11watt φωτισμό στα 20 λίτρα ,λίπανση αραιή και υπόστρωμα ??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-11-14, 20:43
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή στη Κρήτη μου είναι δύσκολο να βρώ τα πάντα θα κάνω μέσα σε αυτές τις μέρες παραγγελία τα εξής

1)Seachem Flourite 7kg
2)τούλι ( ενυδρειακή κάλτσα της sera) για το φίλτρο
3)Βιολογικό υλικό για το φίλτρο ώστε να συμπληρώσω
(βρήκα στην αποθήκη ένα resun magi200 φιλτρο με 200 lt/h ροή)
4)seachem prime
5)seachem flourish


Επειδή δεν έχω την δυνατότητα για να κάνω συνέχεια παραγγελίες θα ήθελα να συμπληρώσετε ότι μπορεί να ξεχνάω και που είναι απαραίτητο για σωστή αρχή

Ελεγα μαζί με τα πράγματα να παραγγείλω και μερικά φυτά

Όπως : Micranthemum Monte Carlo
Christmas moss
Hemianthus micranthemoide
Pelia
Eleocharis Parvula

Κανένα σχόλιο για τα φυτά ??
Υπάρχει κάποιο που θα έχει θέμα με 11watt φωτισμό στα 20 λίτρα ,λίπανση αραιή και υπόστρωμα ??
Το μοντε καρλο και η πΑρβουλα θα θέλουν co2 τα είχα και τα δυο και πιο πολυ ρόλο έπαιξε το co2 παρά το φως.
Θα σου πρότεινα να αφήσεις το flourish μιας και έχεις flourite (περιέχει τα παντα ,και να παραγγειλεις flourish excel μιας και δεν έχεις co2. (Δεν ξερω τι παίζει με excel και γαριδες)
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-11-14, 21:41
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μοντε καρλο και η πΑρβουλα θα θέλουν co2 τα είχα και τα δυο και πιο πολυ ρόλο έπαιξε το co2 παρά το φως.
Θα σου πρότεινα να αφήσεις το flourish μιας και έχεις flourite (περιέχει τα παντα ,και να παραγγειλεις flourish excel μιας και δεν έχεις co2. (Δεν ξερω τι παίζει με excel και γαριδες)
Νομίζω excel με γαρίδες είναι απαγορευτικό , δεν ξέρω βέβαια με φειδωλή χρήση αν θα υπάρχει πρόβλημα ....

με diy co2 λες να κανουν τα φυτα???

τι χρώμα flourite λές να βάλλω ??? λεω να παίξω με διχρωμία χαλαζιακής και flourite , με flourite όπου φυτευτουν φυτά , ενω χαλαζιακή μπροστά μπροστά ....το θέμα είναι ότι όλα αυτά που θέλουν υπόστρωμα θελουν co2 άρα δεν μπορώ να τα βάλλω , οπότε δεν ξερω αν αξίζει να βάλλω μόνο χαλαζιακή ///
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-11-14, 22:25
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω excel με γαρίδες είναι απαγορευτικό , δεν ξέρω βέβαια με φειδωλή χρήση αν θα υπάρχει πρόβλημα ....

με diy co2 λες να κανουν τα φυτα???

τι χρώμα flourite λές να βάλλω ??? λεω να παίξω με διχρωμία χαλαζιακής και flourite , με flourite όπου φυτευτουν φυτά , ενω χαλαζιακή μπροστά μπροστά ....το θέμα είναι ότι όλα αυτά που θέλουν υπόστρωμα θελουν co2 άρα δεν μπορώ να τα βάλλω , οπότε δεν ξερω αν αξίζει να βάλλω μόνο χαλαζιακή ///
Εγω έβαλα χαλαζιακη μαύρη 5e/10kg
Diy co2 όλοι λένε για ανισορροπίες και αλγη
Κοιτά ποιο ευκολα φυτα ,
γίνονται θαύματα με moss ,java fern,anubia
Σαν αυτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  105,4 KB  
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-11-14, 12:34
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

εεε ναι έλεγα να δώ για κάτι εύκολο γιατί ο φωτισμός δεν είναι ο σωστός , co2 diy όλοι λένε για προβλήματα όπως λές με άλγες ( και εγώ το έχω διαβάσει) επομένως έλεγα να κινηθώ σε χαλαζιακό υπόστρωμα , ρίζα έχω θα βάλλω πάνω moss και έπειτα θα ήθελα να βρώ 2-3 φυτά για γύρω απο την ρίζα ,.... anubias αν και ωραίες δεν ξέρω αν θα μπούν μιάς και δεν θα μπορώ να τις κλαδέψω ( οι γαρίδες έχουν θέμα με τα χημικά που βγάζει στο νερό το φρεσκοκομμένο φυτό ) οπότε εάν βάλλω θα βάλλω nana , τι άλλα φυτα με μικρό φύλλωμα προτείνεις ??
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-11-14, 13:42
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Σου είπα και πιο πάνω εγω θα εβαζα μονο java fern narrow,moss ,και ιςως καμμια ανουμπια,
Η πΑρβουλα που την ξανά κοίταζα την έχει η τροπικά στα ευκολα φυτα ,αλλα εμένα χωρις co2 δεν πήγε καθόλου.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-11-14, 19:59
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

εντάξει κάθε ενυδρείο έιναι και διαφορετικό αλλά όχι δεν θα δοκιμάσω άν είναι parvula ... θαα το σκεφτω σχετικά με τα φυτά που θα βάλλω και θα επανέλθω !
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-12-14, 00:11
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ανανέωση του θέματος .... βάφτηκε η πλατη του ενυδρείου μάυρη, μπήκε το ξύλο η άμμος θερμοστάτης , φίλτρο με σφουγγαρι και siporax... σε λίγο η αυριο οι φωτο !
αμμος χρησιμοποιήθηκε seachem flourite black 7,5kg


Στο ενυδρείο ακόμα χρειάζομαι μερικές πέτρες σαν hard scape και σιγα σιγα θα παραγγείλω και τα φυτά .... γαρίδες θα μπούν σε 4-5 μήνες προκειμένου να έχω ηρεμησει απο βιολογια βυθου φιλτρου άλγες και να βρουν τον ρυθμο τους τα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-12-14, 22:25
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Το νερό μετά το στήσιμο δεν έχει ξεθολώσει παρολαυτά καποιες πρώτες φωτογραφίες με το hardscape να μην έχει τελειώσει ακόμη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0344.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  15,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0346.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  63,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0349.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  41,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0350.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  48,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0352.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  49,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0353.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  45,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0354.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  49,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0355.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  38,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0356.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  38,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0357.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  48,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0358.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  44,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-12-14, 23:33
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα να ειναι ο θερμαντηρας μεσα στο χαλικι
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-12-14, 23:35
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Πολυ ωραίο το στήσιμο ειδικά η κλίση που έδωσες
Για το θερμαντηρα και μενα δεν μου φαίνεται σωστό
δεν ξερω τι μπορει να προκύψει γιατι δεν το έχω ξαναδεί.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-12-14, 01:23
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα να ειναι ο θερμαντηρας μεσα στο χαλικι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραίο το στήσιμο ειδικά η κλίση που έδωσες
Για το θερμαντηρα και μενα δεν μου φαίνεται σωστό
δεν ξερω τι μπορει να προκύψει γιατι δεν το έχω ξαναδεί.
stanisalus, το εχω υποψην μου αυτο αλλα δυστηχώς με αυτό το στήσιμο δεν μπορω να βάλλω αλλου τον θερμαντηρα... παρολαυτα δεν νομίζω να παθει κάτι ... είχα τον συγκεκριμένο θερμαντήρα και πιο παλια βυθισμενο στο χαλικι βεβαια ηταν πιο λιγο το μερος που ηταν βυθισμένος ... περα απο αυτο εαν βαλω το χερι μου και ακουμπησω στο πλαι το ενυδρειο νιωθω την θερμοτητα που βγαζει ... η θερμοκρασια ειναι συμφωνη με τον θερμοστατη του οπότε δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα και ουτε μπορω να φανταστώ καποιο ...

johnpecn σε ευχαριστώ πολυ !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο Γαριδάδικο.... nicpapa Ενυδρεία με ασπόνδυλα 319 23-06-22 21:01
Γαριδάδικο απο το 0 billos95 Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 86 26-02-14 22:49
Γαριδάδικο (CRS) j.p. Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 6 30-11-11 00:46
Μικρά ψάρια για μικρά ενυδρεία Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 10 18-05-11 08:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09711 seconds with 16 queries