Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-03, 15:06
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή Απορία για Δίσκους.

Kalimera se olous Asxoloume giro sta 10 xronia me enydreia glykoy nerou kai meta apo mia apoxi 3 xronon apofasisa na ksekiniso ena kainourgio enydrio me diskous.Perigrafi 300 l Filtro vithou (plakaki) kikloforitis 800l eksoteriko filtro makaroni tirfi ialomvamvakas 400l eksoteriko filtro asterakia ialovamvakas anthrakas 700l exo mesa ena megalo komati ksilo mia petra kai liga zontana fita. PH 6.8 nitritis 0 amonia 0 10 kardinalious 10 arlekinous 4gatopsara mikra 1 clown 1skalari 2plalostoma 2diskus.To erotima einai to eksis giati then mou exi ksanasimvi edo kai mia evdomada oi diskoi exoun gini pio skouroi perimetrika kai stin oura me endona xromata xoris na exi alaksi tipota trone kanonika kinounte kanonika ala exoun aftin tin skourada sto perigrama tous.Merikes fores tous enoxli to skalari ala to vazoun stin thesi tou mipos ftei afto?[/quote]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-03, 19:18
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτό είναι σημάδι ότι κάτι ενοχλεί (stress) τους δίσκους σου... είτε είναι κάποιο άλλο ψάρι είτε οι παράμετροι του νερού. Δεν ανέφερες τι μέγεθος έχουν οι δίσκοι και το σκαλάρι και μερικές παραμετρους του νερού όπως το pH, GH και ΚΗ.

ΥΓ1. Καλωσόρισες!
ΥΓ2. Θα παρακαλούσα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με λατινικούς για λόγους διευκόλυνσης.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-03, 23:05
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Tο σκαλάρι πιθανό να ενοχλεί τους δίσκους αλλά όχι απαραίτητα!Δεν λές κουβέντα για νιτράτη(NO3).Όλα αυτά τα λίτρα που περιγράφεις είναι από διάφορα ενυδρεία;Τί δίσκους έχεις;(ηλικία,ποικιλίαΔείχνουν κατακόρυφες μπάρες σκούρου χρώματος(σαν ανάποδη ελλην.σημαίαΤί τους τα'ί'ζεις;Απο φωτισμό πώς πάς;Όταν λές γατόψαρα ποιά εννοείς;(και οι πλέκο έχουν μουστάκια αλλά επιτιθονται ενίοτε στους δίσκους!)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-03, 00:06
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση που είχατε. Λοιπόν το pH είναι 6,7 Ν02 0 ΝΗ3 /ΝΗ4 =0 Τα Λίτρα που περιγράφω αφορούν την δυναμική του κάθε φίλτρου δηλαδή Βυθός =800λ.α.ω. Τύρφη 400 λ.α.ω Άνθρακας 700 λ.α.ω.Το μέγεθος tτων δίσκων είναι περίπου 5 –6 cm και το σκαλαρι είναι 4-5cm.Μάλλον το έλυσα το πρόβλημα μου ψάχνοντας στο νετ βρήκα ένα καταπληκτικό site και μάλλον κατάλαβα γιατί αυτή η συμπεριφορά μάλλον έχουμε ερωτοτροπίες .Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που διάβασα μέσα στα forum σχετικά με τις αλλαγές του νερου.Εγω κάνω μια αλλαγή την εβδομάδα τις τάξεως του 30% κάθε φορά με την διάφορα σε σχέση με αυτά που διάβασα χρησιμοποιώ νερό βρύσης με μπόλικο aqua safe και stress zyme υπάρχει καμία καλύτερη ιδέα αν πούμε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα αποθήκευσης νερού είτε βρόχινου είτε βρύσης προς επεξεργασια.Ευχαριστω και πάλι για την συμπαράσταση και ένα μεγάλο μπράβο σε όλους για την καλή δουλεία που γίνετε εδώ.

Υ.Γ Για κάθε ενδιαφερόμενο το site που βρήκα με πάρα πολλές πληροφορίες για τους δίσκους είναι http://www.dph.nl/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-03, 00:46
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Αυτό που κάνω εγώ με το νερό φίλε cpagr είναι ότι χρησιμοποιώ ετοιμο απιονισμένο νερό όπως αυτό που πουλάνε στα super market. Επειδή χρειάζομαι μεγάλες ποσότητες όμως το παρήγγειλα από την εταιρεία και μου το έφεραν στο σπίτι, και σε καλύτερη τιμή. Το αναμειγνύω με νερό βρύσης σε αναλογία 1/3 και έχω πολύ καλό αποτέλεσμα. (GH:5, KH:3, το pH το κρατώ σταθερό στα 6.8 με το pHco2ntrol της EHEIM.) To θετικό σε αυτή τη πρακτική είναι ότι έχω μονίμως πολύ καλές συνθήκες και ακόμη πιο σημαντικό είναι ότι οι συνθήκες είναι μονίμως σταθερές. Για κάποιο διάστημα στην αρχή χρησιμοποιούσα και εγώ τύρφη αλλά το πρόβλημα ήταν ότι δε μπορούσα να κρατήσω σταθερές συνθήκες.
Ωστόσο αυτό το απιονισμένο νερό από τα super market είναι λύση ανάγκης γιατί δε μπορείς να ξέρεις κατά πόσο αυτό το νερό είναι ιδανικό για ενυδρεία (Έχουν γραφτεί κάποια πράγματα σχετκά με αυτό το θέμα στο board. Ρίξε μια ματιά αν θέλεις). Προσωπικά σχεδιάζω να αγοράσω ένα φίλτρο R.O. που πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση, ειδικά αν το νερό της περιοχής σου είναι πολύ σκληρό, όπως εμένα. (GH:22, KH:14).
Δε ξέρω κατά πόσο σε βοήθησα με αυτά που είπα. Εγώ αυτό εφαρμόζω εδώ και δύο μήνες περίπου και δίσκοι μου φαίνεται να το απολαμβάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-03, 14:23
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Τελικα ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?Δεν αναφερεις ανθρακικη και ολικη σκληροτητα.Υπαρχει φωτισμος μεσα στο ενυδρειο?Ποσα watt?Τι φυτα υπαρχουν και ποσα?Ποιους δισκους εχεις μεσα?
Τι τους ταιζεις?κτλ....
Δεν νομιζω να ερωτοτροπουν, μαλλον κατι αλλο συμβαινει,εαν συμβαινει τελικα κατι.
Το stress zyme δεν χρειαζεται να το χρησιμοποιεις.Κακως καποιοι επαγγελματιες το συνιστουν σε καθε αλλαγη.
Οι καλυτερη λυση για το θεμα του νερου ειναι η αντιστροφη οσμωση.Φυσικα θελει προσοχη στην αρχη μεχρι να την μαθεις.

Και κατι ακομα...δεν λεμε νιτρατη και νιτριτη.Τα εχουμε ξαναπει αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-03, 16:26
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εγω εχω ενυδρείο 600lt και δεδομένου του νερου που εχω(ειναι μιξη κοινοτικού και νερού ΕΥΔΑΠ) εχω κανει το εξής:
Φτιάνω ένα μίγμα τρεχούμενου νερού απο την βρύση και νερού από RO συστημα το οποίο τοποθετώ σε μια μικρη δεξαμενή κάτω από το κυρίως ενυδρείο. Η μίξη γίνεται με χρήση solenoids valves και ηλεκτρονικα floaters, ηλεκτρόδια και χρονοδιακόπτες. Μου πηρε λίγο χρονο για να το ρυθμισω καλα το συστημα αλλα τωρα δουλευει πολυ καλα. Η περιεκτικότητα του νερου που αλλαζω καθε μέρα ειναι περίπου το 10% του συνολου (60 λτ περίπου). Το νερο φευγει από το ενυδρειο με μια γωνιακή υπερχείληση που εχω(με χτενα).
Βεβαια καθε μήνα περίπου κανω ενα σκούπισμα του βυθού διότι μενουν ακαθαρσίες που δεν φευγουν απο το νερο.


Συμφωνώ με τον Kroud τι μαλλον τα ψαρια σου δεν ερωτοτροπούν αλλα ειναι στρεσαρισμενα. Θέλει ψαξιμο......Πάντως το σκαλάρι δεν ειναι η καλύτερη επιλογή για tank mate του δίσκου. Προέρχεται από διαφορετικά νερά από ότι ο δίσκος


Υ.Γ. Θα σας δείξω και φωτογραφίες του αυτόματου συστήματος αλλαγών νερού μόλις φτιάξω την φώτογραφική μοθ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-03, 20:36
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή

Απο οτι βλεπω τα πραγματα εχουν αλαξει απο τοτε που εχω να ασχοληθω.Μηπως εχουμε γινει λιγο υποχονδριοι οσον αφορα τις μετρησεις του νερου τις παρα πολλες παραμετρους που σιγουρα οδηγουν σε ασταθεις συνθηκες καποτε το ph και ο ΝΟ2 ηταν οι βασικες πρυποθεσεις για ενα καλο ενυδρειο και πιστευω πετυχημενη συνταγη αν κρινω απο τα δικα μου αποτελεσματα να μπορεσω να κρατησω πολλα δυσκολα ψαρια για 7 και 10 χρονια.
Τα λιτρα του ενυδρειου μου ειναι 300 τροφη τουσ δινω καρδια με σπανακι εχω 2 λαμπες φθοριου 38 watt η καθε μια φλορα και τα φυτα ειναι 3 4 κοματια μικρα και ανεφ σημασιας.Λεω οτι ερωτοτροπουν γιατι ηδη αρχισαν και καθαριζουν ενα κοματι απο ενα πηλινο κιουπι που εχω μεσα και ο ενας εχει αρχισει και γινεται πιο επιθετικος οταν βρισκονται κοντα στο κιουπι.
__________________
CPA
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-05-03, 23:02
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cpagr
Απο οτι βλεπω τα πραγματα εχουν αλαξει απο τοτε που εχω να ασχοληθω.Μηπως εχουμε γινει λιγο υποχονδριοι οσον αφορα τις μετρησεις του νερου τις παρα πολλες παραμετρους που σιγουρα οδηγουν σε ασταθεις συνθηκες καποτε το ph και ο ΝΟ2 ηταν οι βασικες πρυποθεσεις για ενα καλο ενυδρειο και πιστευω πετυχημενη συνταγη αν κρινω απο τα δικα μου αποτελεσματα να μπορεσω να κρατησω πολλα δυσκολα ψαρια για 7 και 10 χρονια.
Για να καταλαβω,εννοεις οτι δεν χρειαζεται να ξερουμε την ανθρακικη σκληροτητα,την ολικη και τα νιτρικα?Εαν εννοεις αυτο τοτε μπορεις να συνεχισεις να βαζεις νερο βρυσης και μην ασχοληθεις με την αντιστροφη οσμωση.Εαν δεν εννοεις κατι τετοιο τοτε διαγραψε αυτο που ειπα και εξηγησε μου σε παρακαλω τι εννοεις.
Ωστοσο μπορεις σε παρακαλω να μου αναφερεις ποια ειναι αυτα τα δυσκολα ψαρια που ειχες κρατησει παλιοτερα με επιτυχια?
Τα φυτα που δεν αναφερεις παιζουν σοβαρο ρολο και τιποτα μεσα στο ενυδρειο δεν ειναι ασημαντο.Ολα παιζουν καποιο ρολο ειτε καλο,ειτε κακο,ιδιαιτερα οταν μιλαμε για δισκους που χρειαζονται ειδικες συνθηκες νερου.Ακομα και η συγκεκριμενη τροφη που τα ταιζεις παιζει εναν πολυ σημαντικο ρολο(που δεν θα κανουμε συζητηση εδω γιατι εχουμε πει παρα πολλα που μπορεις να διαβασεις σε αλλα post).Εαν δεν ξερεις ποια φυτα εχεις και ποιους δισκους εχεις αυτο ειναι αλλο θεμα.
Ανεφερες οτι εχεις 2plalostoma.Μηπως εννοεις platystoma?
Το οτι καθαριζουν ενα πηλινο αυτο δεν σημαινει οτι πανε για ζευγαρωμα.
Απο αυτα που λες, οι δισκοι ειναι μικροι ακομα για να ζευγαρωσουν.Ασε που μου φαινεται πολυ περιεργο να παρεις 2 δισκους και να σου βγει ο ενας θυληκος και ο αλλος αρσενικος και να ζευγαρωσουν με την μια.Οχι οτι δεν γινεται αλλα ειναι πολυ σπανιο και πολυ δυσκολο.Συνηθως παιρνεις 6-7 για να σου βγει ενα ζευγαρι και εαν βγει.
Γενικως οσα λιγοτερα ξερουμε τοσο περισσοτερα μπορουμε να υποθεσουμε.

johnny98130 γιατι δεν αναμιγνεις το νερο της ΕΥΔΑΠ με το R.O να κανεις τις μετρησεις σου και με τον καιρο να εχεις μια στανταρ αναλογια?Αυτο το κοινοτικο μου θυμιζει πηγαδια,με χιλια δυο πραγματα και πολλα αλατα.Εκτος κι εαν κανω λαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-03, 22:24
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή

Οσο και να σας φαινετε περιεργο και δυσκολο αυτη την στιγμη μπηκα και βρηκα αυγα επανω στο κιουπι που τα υπερασπιζεται ο ενασ απο τουσ δυο δισκους απο τον clown που παει και τα τρωει.Μακαρι να μπορουσα να τα σωσω.....
__________________
CPA
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-03, 22:54
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή

Δυστυχος πανε και τα τελευταια αυγα τα εφαγε ο clown
__________________
CPA
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-03, 09:38
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Το κοινοτικό νερο ειναι δυστηχως αυτο που χρησιμοποιει η περιοχη για ύδρευση.΅Επειδη λιγοστευει κατα το καλοκαιρι το συμπληρώνουνε με νερο της ΕΥΔΑΠ. Δυστηχώς δεν εχω επιλογη όσον αφορα τις συνθήκες του νερού. Παντως το ελέγχω τακτικα για να δω τις συνθηκες.

Όσον αφορα το ζευγάρωμα των δισκων του Cparg εισαι πολυ τυχερος φιλε μου. Ειναι πολυ δυσκολο να πετυχεις δυο δισκους που να ειναι ζευγαρι και να κάνουν και αυγα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-03, 11:23
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Εαν ειναι ετσι οπως τα λεει ο cpagr τοτε ο ο ενας δισκος σιγουρα ειναι μεγαλυτερος απο το μεγεθος που προαναφερει και μαλλον ειναι θυληκο.Ο αλλος ειναι αρσενικος ομως?Εχουν το ιδιο μεγεθος ή μεγαλυτερο ο αρσενικος?Τους εχεις δει πριν γεννησει ο ενας να συμπεριφερονται σαν ζευγαρι?
Εφοσον εχεις ζευγαρι μην περιμενεις να δεις μικρα να επιβιωνουν με αλλα 20 ψαρια μεσα.Πρεπει να μπουν σε αλλο tank και μετα ξεκιναν τα δυσκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-03, 11:44
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Οπως ακομη και 2 θυληκα μπορει να δειτε και να συμπεριφερονται σαν ζευγαρι.Θα κανουν και αυγα και θα μεινει μεχρι εκει φυσικα.
Θα πρεπει να τους παρατηρησεις παρα πολλες ωρες για να τους ξεχωρισεις ποιο ειναι ποιο και καλο θα ηταν να το κανεις .

Αν εισαι κωλοφαρδος μπορει να πετυχεις ζευγαρι με 2δισκους(εγω ημουν παντα ).
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-03, 12:36
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή

Ριχτε μια ματια εδω ειναι πολυ αξιολογο και κατατοπιστικο http://www.geocities.com/nkyriaku/Articles.htm .Εχω φυγει για να παρω ενυδρειο γεννηστρα.Ποσα λιτρα λετε?
__________________
CPA
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-05-03, 21:51
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

IMO θα χρειαστείς τουλάχιστον 100 λίτρα για ένα ζευγάρι και κανένα άλλο ψάρι μαζί τους.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-05-03, 22:17
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Mην ξεχάσεις να πάρεις και ένα ενυδρείο να μεγαλώσεις τα μικρά όταν θα τα απομακρύνεις από τους γονείς!!Άλλα εκατό λίτρα λοιπόν Ετοιμάσου να εκολλάψεις artemia,και άλλα πολλά!! Κουράγιο, η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07091 seconds with 12 queries