Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-06, 19:52
Το avatar του χρήστη orthros
orthros Ο χρήστης orthros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2006
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 3
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orthros
Προεπιλογή Νεκρά Χρυσόψαρα

Καλησπέρα σε όλους, είμαι πολύ φρέσκος στο χόμπυ και ομολογώ ότι είναι υπέροχο. Δυστυχώς αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα και θέλω την συμβουλή σας.
Έχω ένα μικρό ενυδρείο 20l με εξωτερικό φίλτρο υαλοβάμβακα και άνθρακα. Είμαι φοιτητής και το καλοκαίρι στον τόπο καταγωγής μου (Σάμος) δεν κατάφερα να κρατήσω ζωντανά τα χρυσόψαρα που είχα (προφανώς λόγω ζέστης 27-32 βαθμούς μέσα στο ενυδρείο). Όταν επέστρεψα αποφάσισα να ασχοληθώ ποιο σοβαρά.

1) Έπλυνα το ενυδρείο, το χαλίκι, δύο διακοσμητικές πέτρες και τα τρία πλαστικά φυτά που είχα με καυτό νερό και καινούργιο σφουγάρι.

2) Το γέμισα με εμφιαλωμένο νερό και πρόσθεσα Sera Aqutan.

3) Ξεκίνησα να βάζω Sera Nitrivec για να ρυθμιστεί ο βιολογικός κύκλος (αναφέρει ότι βάζουμε για 10 ημέρες).

4) Την τέταρτη μέρα μετράω το PH και είναι κανονικό (επτά με οκτώ).

5) Αγοράζω την ίδια μέρα τέσσερα χρυσόψαρα (2 Shubunkin, 1 Veiltail και 1 Black Moor). Τα ταϊζω με Sera Goldy (flakes), τέσσερις νιφάδες την μέρα.

6) Την 8η μέρα το Black Moor το βρίσκω μέσω σε μια τρύπα της διακόσμησης. Δεν είχε ξαναμπεί, μέτα από μερικές ώρες βγήκε και έφαγε

7) Σήμερα (9η μέρα) το ένα Shubunkin δεν κολυμπούσε και πολύ ζωηρά. Το μεσημέρι το βρήκα πιασμένο στο φίλτρο, σταμάτησα την αντλία και έφυγε αλλά μετά από λίγη ώρα πέθανε. Μετράω το νερό και έχει Gh=11, Kh=9 και PH=7-8. Το δεύτερο Shubunkin μετά από λίγες ώρες προσγειώθηκε στον πάτο και μόνο αναπέει. Και το Black Moor έχει μείνει στην τρύπα και δεν βγαίνει καθόλου, φοβάμαι μήπως έχει παιθάνει.

Τι κάνω λάθος; Είναι άρρωστα τα ψαράκια, φταίει κάτι άλλο, διαβάζω τα forum, άρθρα στο δίκτυο, κατέβασα το Sera the CD αλλά τίποτα, δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Παρακαλώ Βοήθεια!!!

Ευχαριστώ πολύ,
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-06, 20:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

4 χρυσοψαρα σε 20 λιτρα ειναι αυτοκτονια.
Προφανως η αμμωνια κανει παρτυ αυτη τη στιγμη.

Αλλαξε ενα 50% του νερου με νερο ιδιας περιπου θερμοκρασιας (ελπιζω να εχεις αντιχλωριο), ξανα- αλλαξε αυριο, και η επεστρεψε τα ψαρια και κρατα ενα (και παλι λιγα ειναι τα λιτρα για ενα), η παρε μεγαλυτερο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-06, 20:08
Το avatar του χρήστη liquid
liquid Ο χρήστης liquid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Διάβασε αυτό τον οδηγό. Νομίζω πως έχει γραφτεί για σένα.

http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../goldfish2.htm
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-06, 21:15
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Παράθεση:
2) Το γέμισα με εμφιαλωμένο νερό
Γιατί εμφιαλωμένο.. δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος. Απλό νερό βρύσης, πάντα με αντιχλώριο.

Ακόμα και στα 20 λίτρα και με δεδομένο οτι κάνεις και αλλαγές στο νερό είναι πρακτικά αδύνατον να βάζεις εμφιαλωμένο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJK : 21-09-06 στις 21:17
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-06, 22:20
Το avatar του χρήστη orthros
orthros Ο χρήστης orthros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2006
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 3
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orthros
Προεπιλογή Χίλια Ευχαριστώ

Παιδιά, χίλια ευχαριστώ, δεν περίμενα τόσες απαντήσεις και τόσο γρήγορα, είστε τρομεροί, συνεχίστε. Ελπίζω να τα προλάβω και να τα σώσω, γιατί χειροτερεύουν όσο περνά η ώρα.

Πάντως το παράπονό μου είναι ότι το ενυδρείο αυτό μου το πήραν δώρο. Με το χαλίκι του κ.τ.λ., μαζί με 5!!!! χρυσόψαρα. Δεν είναι ασυνείδητος αυτός που το πούλησε ξέροντας ότι τα ψάρια αυτά θα μπούν εκεί μέσα. Κρίμα γιατί έχω χάσει επτά ψάρια έτσι μέσα σε τρεις μήνες...

Και πάλι ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-06, 18:08
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Διάβασε προσεκτικά το link που σου έδωσε ο liquid και θα δεις τι δεν πήγε καλά. Προσπάθησε να τηρήσεις τις οδηγίες που δίνονται και θα τα πας μια χαρά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-06, 19:31
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Σωστή η Αργυρώ.....!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-09-06, 17:10
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate
Σωστή η Αργυρώ.....!!!!
Kαι ο συγγραφέας του άρθρου επίσης
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-06, 17:50
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Η δίψα της αναγνώρισης...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-09-06, 21:51
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Όλα για το χόμπυ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-09-06, 15:39
Το avatar του χρήστη orthros
orthros Ο χρήστης orthros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2006
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 3
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orthros
Προεπιλογή Περισσότερες ερωτήσεις

Παιδιά δυστυχώς, χάθηκαν τρία από τα τέσσερα ψαράκια μου... το τελευταίο μάλιστα προσπάθησε πολύ να επανέλθει μετά τις αλλαγές του νερού που έκανα αλλά στο τέλος έφυγε. Έχω μερικές ερωτήσεις στις οποίες μπορείτε να με βοηθήσετε.
1)Το τελευταίο veiltail που μου έμεινε, νομίζω ότι εμφάνισε στην μία πλευρά του ουραίου πτερυγίου του και στο μεσαίο κάποιες μαύρες περιοχές, ακριβώς εκεί που τελειώνουν τα πτερύγια. Είναι κάποια γνωστή αρρώστια αυτό ή έχω γίνει πολύ ευαίσθητος και νομίζω ότι όλα πάνε στραβά. Πάντως είναι πολύ ζωηρό και τρώει κανονικά.
2)Το ενυδρείο που έχω όπως σας είπα είναι 20L, θα το κρατήσω με ένα ψαράκι μέχρι να πάρω κάποιο μεγαλύτερο (γύρω στα 100). Μέχρι τότε πόσο συχνά πρέπει να κάνω αλλαγές στο νερό. 4L την εβδομάδα είναι αρκετά;
3)Το φίλτρο αποτελείται από τρία τμήματα, το ένα έχει κάποιες πλαστικές σφαίρες που συγκρατούν τα μεγάλα σωματίδια, έπειτα έχει ένα φύλλο υαλοβάμβακα και ένα σακουλάκι ενεργό άνθρακα. Λέω να αλλάζω τον υαλοβάμβακα κάθε εβδομάδα και τον άνθρακα κάθε μήνα, είναι εντάξει;
4)Επίσης διάβαζα κάπου ότι στο χαλίκι δεν αναπτύσσονται αποικίες βακτηριδίων που ευνοούν το περιβάλλον του ενυδρείου. Αντίθετα αυτά αναπτύσσονται σε ένα σφουγγαράκι που βρίσκεται μέσα στα φίλτρα, τέτοιο όμως δεν υπάρχει στο ενυδρείο μου, θα ήταν καλό να αγοράσω ένα εσωτερικό φίλτρο ώστε να δουλεύουν παράλληλα και τα δύο ή να προσθέσω ένα τρίτο τμήμα στο ήδη υπάρχον;
5)Το ψαράκι μου τώρα που θα είναι μόνο του μήπως δεν αισθάνεται καλά;

Ευχαριστώ,
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-09-06, 16:02
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Τα μαύρα σημάδια που εμφάνισε το ψάρι σου υποδηλώνουν καψίματα από αμμωνία. Επανέρχεται στη φυσιολογική του κατάσταση όταν το περιβάλλον του ψαριού είναι πλέον απαλλαγμένο από τοξικές ουσίες όπως η αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) και τα νιτρώδη (ΝΟ2).

Πολύ καλά θα κάνεις να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά να έχεις υπ όψιν σου ότι ακόμα και τα 100 λίτρα θα μπορούν να συντηρήσουν μόνο δύο χρυσόψαρα. Στο 20λιτρο θα χρειαστεί να κάνεις αλλαγές νερού συχνότερα από μία φορά την εβδομάδα γύρω στα 5 λίτρα. Οι μετρήσεις των τεστ που σου προτείνω παρακάτω θα σε οδηγήσουν σ' αυτή τη ρουτίνα.

Ο ενεργός άνθρακας δε σου χρειάζεται και μπορείς να τον αντικαταστήσεις με μπλε σφουγγάρι ή με μακαρόνι (siporax) για να εξασφαλίσεις μεγαλύτερη επιφάνεια βιολογικής φίλτρανσης.

Στο χαλίκι αναπτύσσονται ωφέλιμα βακτηρίδια, αλλά μετά από αρκετό καιρό και δεν προσφέρουν ιδιαίτερες υπηρεσίες βιολογικού καθαρισμού. Το υγρό περιβάλλον των χρυσόψαρων εξαρτάται από τη λειτουργία του φίλτρου.

Μην πάρεις άλλο ψαράκι γιατί τα διαθέσιμα λίτρα σου δεν τον επιτρέπουν.

Προμηθεύσου υγρά τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 και πες μας τις μετρήσεις σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο μέλος, νέο ενυδρείο γλυκού νερού. andreasp Αρχάριοι γλυκού νερού 114 15-02-07 10:38
Διαμαρτυρία για τα χρυσόψαρα σε γάμους και βαφτίσια. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 32 04-09-06 21:55
Χρυσόψαρα στα πρόθυρα?? Octopus Χρυσόψαρα 9 16-05-04 02:52
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06113 seconds with 13 queries