Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-13, 14:55
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Thumbs up Νέο Ξεκίνημα μετά από χρόνια.

Ενυδρείο
Διαστάσεις: 75*37*37 (σε cm)
Όγκος: περίπου 105lt
Κατηγορία: Κοινωνικό μη Φυτεμένο
Διακοσμητικά υλικά: 1 Ρίζα από τον Αμαζόνιο, ηφεστειακές πέτρες, 2 ψεύτικά φυτά, λαχανί χαλίκι και 1 πήλινο με τρύπες.
Φόντο: Προς το παρών ο τοίχος. (στην συνέχεια θα μπει μαύρο χαρτόνι)
Φωτισμός: 1x T8 18w
Διάρκεια Φωτισμού: 12 ώρες και σταδιακά μειώνω.
Φιλτράρισμα: 1 εξωτερικό βιολογικό φίλτρο για 150lt.
Θερμοστάτης: 150watt
Θερμόμετρο: Ψηφιακό.
Κυκλοφορητής: hydor pico 200
Αεραντλία: Ναι (αλλά δεν την έχω συνέχεια σε λειτουργία)

Παράμετροι νερού: (Τελευταία μέτρηση: 21/09/2013 μετά από 3βδομάδες λειτουργίας)
pH: 7.2
KH: 6
NO2: 0
NO3: 0
GH: 14
Θερμοκρασία νερού: 26.5C με σβηστή λάμπα ( Θέλω να φτάσω στους 25C σταδιακά)

Κάτοικοι Ενυδρείου: (προς το παρών)
1x Gyrinocheilus aymonieri
5x Neon Tetra
2x Rasbora borapetensis

Για τα τελευταία δεν είμαι σίγουρος (γιατί μου είπε ότι είναι tetra αλλά νομίζω ότι είναι αυτής της ποικιλίας και περιμένω τις γνώμες σας από τις φώτο που θα ανεβάσω).
Στην δεύτερη φωτογραφία είναι τα ψάρια που δεν ξέρω το είδος τους αλλά το υποθέτω μετά από την σχετική έρευνα που έκανα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0162.jpg
Εμφανίσεις:  967
Μέγεθος:  44,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0163.jpg
Εμφανίσεις:  1143
Μέγεθος:  32,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-13, 15:06
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

βασικα ειναι αστροτω το ενυδρειο σου αν ισχυουν αυτες η μετρησεις παροτι δεν εχεις γραψει την αμμωνια σου. το χαλικι αυτο θα σου δημιουργηση προβληματα με αλγες προτιμισε κατι φυσικο και οχι φανταχτερο καλυτερα. βαλε ενα φοντο στην πλατη να μην φαινονται τα καλωδια σου και θα δειξει γενικα καλυτερα στο συνολο του . και πετα τα ψευτικα φυτα και απο εκει θα εχεις προβληματα υπαρχουν τοσο ομορφα φυσικα φυτα. και τελος ξεκινα αμεσως διαβασμα στους αρχαριους θελεις πολυ δουλεια φιλε μου .

καλη αρχη και ολα θα πανε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-13, 15:10
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα ειναι αστροτω το ενυδρειο σου αν ισχυουν αυτες η μετρησεις παροτι δεν εχεις γραψει την αμμωνια σου. το χαλικι αυτο θα σου δημιουργηση προβληματα με αλγες προτιμισε κατι φυσικο και οχι φανταχτερο καλυτερα. βαλε ενα φοντο στην πλατη να μην φαινονται τα καλωδια σου και θα δειξει γενικα καλυτερα στο συνολο του . και πετα τα ψευτικα φυτα και απο εκει θα εχεις προβληματα υπαρχουν τοσο ομορφα φυσικα φυτα. και τελος ξεκινα αμεσως διαβασμα στους αρχαριους θελεις πολυ δουλεια φιλε μου .

καλη αρχη και ολα θα πανε καλα
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, τα test που έχω δεν έχουν μέτρηση για την αμμωνία είναι τα eSHA AQUA TEST. Όσον αφορά το φόντο το έχω σκοπό να βάλω άμεσα σχετικά. Δηλαδή τι μετρήσεις θα έπρεπε να έχω;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-13, 15:11
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πρωτον, καλως ηρθες και δευτερον θα σε σταναχωρησω γιατι το ενυδρειο ειναι στημενο λαθος.
τι σου ηρθε και εβαλες πρασινο χρωματιστο χαλικι? εκτος απο ασχημο στο ματι, μπορει να ειναι και επικινδυνο για τα ψαρια. τα πλαστικα φυτα πεταξε τα και βαλε αληθινα. μην τα φοβασαι.

διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους και δες διαφορα ενυδρεια για να παιρνεις ιδεες.

εχεις και νιτρωδη απο οτι βλεπω και μηδεν νιτρικα, αρα μαλλον αστρωτο ενυδρειο. και το πεχα σου ειναι αφυσικα χαμηλο, αφου δεν επεξεργαζεσαι το νερο με καποιο τροπο. με τι τεστ μετρας?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-13, 15:13
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, τα test που έχω δεν έχουν μέτρηση για την αμμωνία είναι τα eSHA AQUA TEST. Όσον αφορά το φόντο το έχω σκοπό να βάλω άμεσα σχετικά. Δηλαδή τι μετρήσεις θα έπρεπε να έχω;
για να ειναι στρωμενο το φιλτρο σου ΝΟ2 0
και ΝΟ3 πανω απο 0
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-13, 15:13
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, τα test που έχω δεν έχουν μέτρηση για την αμμωνία είναι τα eSHA AQUA TEST. Όσον αφορά το φόντο το έχω σκοπό να βάλω άμεσα σχετικά. Δηλαδή τι μετρήσεις θα έπρεπε να έχω;
καλυτερα να παρεις υγρα τεστ τα χαρτακια δεν ειναι καθολου αξιοπιστα .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-09-13, 15:15
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
για να ειναι στρωμενο το φιλτρο σου ΝΟ2 0
και ΝΟ3 πανω απο 0
¶ρα δηλαδή για αυτό παρατηρώ μείωση των NO2 από την προηγούμενη βδομάδα;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα να παρεις υγρα τεστ τα χαρτακια δεν ειναι καθολου αξιοπιστα .
Έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένα; Ευχαριστώ πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 21-09-13 στις 15:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-09-13, 15:16
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

παρε τη σειρα της api και καθαριζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-09-13, 15:22
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε τη σειρα της api και καθαριζεις.
Τα 2 αυτά ψάρια μήπως ξέρεις εάν είναι αυτά που υποθέτω;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-09-13, 15:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω θα σου ελεγα να αρχισεις εντατικο διαβασμα στον τομεα των αρχαριων, να ζητησεις μπολι χθες και μετα θα τα βρεις τα υπολοιπα με τον καιρο. Αν αφησεις το ενυδρειο ετσι αστρωτο, το πιθανοτερο ειναι να μην χαρεις για πολυ καιρο τα ψαρακια σου. Δυστυχως, αυτη ειναι η αληθεια, οσο σκληρη και να φαινεται.

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε. Αλλα παρε το σωστο δρομο συντομα, γιατι ηδη ταλαιπωρουνται τα ψαρακια σου. Τα νιτρωδη αλατα (NO2) ειναι κατι παραπανω απο ιδιαιτερα τοξικα για τους κατοικους του ενυδρειου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-09-13, 18:07
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα σου ελεγα να αρχισεις εντατικο διαβασμα στον τομεα των αρχαριων, να ζητησεις μπολι χθες και μετα θα τα βρεις τα υπολοιπα με τον καιρο. Αν αφησεις το ενυδρειο ετσι αστρωτο, το πιθανοτερο ειναι να μην χαρεις για πολυ καιρο τα ψαρακια σου. Δυστυχως, αυτη ειναι η αληθεια, οσο σκληρη και να φαινεται.

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε. Αλλα παρε το σωστο δρομο συντομα, γιατι ηδη ταλαιπωρουνται τα ψαρακια σου. Τα νιτρωδη αλατα (NO2) ειναι κατι παραπανω απο ιδιαιτερα τοξικα για τους κατοικους του ενυδρειου.
Ήδη ξεκίνησα το διάβασμα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. Απλά όποιος ξέρει ας μου πεί για αυτά τα δύο ψάρια.
-------------------------

Τελικώς είχα διαβάσει κάποια λάθος πράγματα στα test μου. Οι σωστές μετρήσεις είναι οι ακόλουθες:
Παράμετροι νερού: (Τελευταία μέτρηση: 20/09/2013 μετά από 3βδομάδες λειτουργίας)
pH: 7.2
KH: 6
NO2: 0
NO3: 0
GH: 14

Περιμένω να μου πείτε την γνώμη σας και συγγνώμη για τα λάθος στοιχεία που έδωσα στην αρχή.
-------------------------
Λοιπόν μετά τις προτάσεις σας αποφασίσα να τις ακολουθήσω και να προχωρήσω σε αλλαγές. Αρχικά ας ξεκινήσουμε για το χαλίκι, αφαίρεση του χαλικιού που διαθέτω και τοποθέτηση καινούργιου. Βρήκα το ακόλουθο: http://www.petsupermarket.gr/3737/%C...%BA%CE%B9.html
Εν συνεχεία θα τοποθετήσω δύο φυτά για αρχή, εάν και δεν έχω καταλήξη σε κάποιο ακόμα. Δέχομαι προτάσεις. Για φυτά το φυσικο χαλίκι που έχω παραπάνω είναι καλό; Χρείαζομαι υπόστρωμα τέτοιου τύπουhttp://www.petsupermarket.gr/2646/%C...epot-24kg.html;Εάν ναι τι ποσότητα πρέπει να πάρω για το ενυδρείο μου;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 21-09-13 στις 18:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-09-13, 19:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Προκειμένου να μην πετάς χρήματα και να μην αρρωσταίνουν τα ψάρια σου, απαιτείται καλό διάβασμα
Υπάρχουν πολλά υπομνήματα στην ενότητα των αρχαρίων...απλά πρέπει να αφιερώσεις αρκετό εώς πολύ χρόνο

Διαφορετικά θα ξοδεύεις χρήματα για υλικά, για εξαρτήματα και για ψάρια...χωρίς όμως να είσαι ευχαριστημένος (ούτε τα ψάρια σου)

Στα ερωτήματα σου
Για εύκολα φυτά δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα - Σωστό φωτισμό θέλεις, με ικανοποιητική φωτοπερίοδο
Το χαλίκι που θα επιλέξεις, ως ένα βαθμό επηρεάζει τις επιλογές σου σε ζωντανά
Γι αυτό πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν καταλήξεις σε ποιο χαλίκι θα πάρεις(όπως πχ έγινε με το πρασινο χαλίκι. Το οποίο - χωρίς παρεξήγηση - δεν ήταν όμορφο )
Αποφεύγεις κάθετι ψεύτικο. Τα διακοσμητικά δεν αρέσουν στα ψάρια - ούτε πλαστικούς βατραχάνθρωπους βλέπουν ούτε πυθάρια και ατλαντίδες )

Για στρώσιμο του ενυδρείου ήδη στα είπαν
Εφόσον καταλήξεις στα ψάρια που θες (και εννοείται πως ταιριάζουν στα λίτρα σου και στις διαστάσεις του ενυδρείου) - μετά αποφασίζεις για το χαλίκι (πχ μπορείς να βρεις πολύ φθηνό σε μαγαζιά με είδη κήπων) - βάζεις αγγελία για μπόλι & ίσως αγγελία για μερικά εύκολο φυτά και προχωράς

Μην εμπιστεύεσαι τους πετσοπάδες - τη δουλειά τους κάνουν, αλλά ταυτόχρονα κάνουν κακό στη τσέπη σου και στο χόμπι
Για όποια απορρία έχεις, καλύτερα να ρωτάς εδώ

Και εννοείται πως δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Ένα ένα το κάθε σου βήμα

Και πάλι καλώς ήρθες...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, τα test που έχω δεν έχουν μέτρηση για την αμμωνία είναι τα eSHA AQUA TEST. Όσον αφορά το φόντο το έχω σκοπό να βάλω άμεσα σχετικά. Δηλαδή τι μετρήσεις θα έπρεπε να έχω;
Τεστ προτίμησε να πάρεις κάτι μέσω ebay
πχ κάτι τέτοιο (δεν εννοώ να πάρεις το συγκεκριμένο, απλά είναι μια καλή πρόταση)
http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Pha...item58a1915c84
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 21-09-13 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-09-13, 19:55
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Προκειμένου να μην πετάς χρήματα και να μην αρρωσταίνουν τα ψάρια σου, απαιτείται καλό διάβασμα
Υπάρχουν πολλά υπομνήματα στην ενότητα των αρχαρίων...απλά πρέπει να αφιερώσεις αρκετό εώς πολύ χρόνο

Διαφορετικά θα ξοδεύεις χρήματα για υλικά, για εξαρτήματα και για ψάρια...χωρίς όμως να είσαι ευχαριστημένος (ούτε τα ψάρια σου)

Στα ερωτήματα σου
Για εύκολα φυτά δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα - Σωστό φωτισμό θέλεις, με ικανοποιητική φωτοπερίοδο
Το χαλίκι που θα επιλέξεις, ως ένα βαθμό επηρεάζει τις επιλογές σου σε ζωντανά
Γι αυτό πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν καταλήξεις σε ποιο χαλίκι θα πάρεις(όπως πχ έγινε με το πρασινο χαλίκι. Το οποίο - χωρίς παρεξήγηση - δεν ήταν όμορφο )
Αποφεύγεις κάθετι ψεύτικο. Τα διακοσμητικά δεν αρέσουν στα ψάρια - ούτε πλαστικούς βατραχάνθρωπους βλέπουν ούτε πυθάρια και ατλαντίδες )

Για στρώσιμο του ενυδρείου ήδη στα είπαν
Εφόσον καταλήξεις στα ψάρια που θες (και εννοείται πως ταιριάζουν στα λίτρα σου και στις διαστάσεις του ενυδρείου) - μετά αποφασίζεις για το χαλίκι (πχ μπορείς να βρεις πολύ φθηνό σε μαγαζιά με είδη κήπων) - βάζεις αγγελία για μπόλι & ίσως αγγελία για μερικά εύκολο φυτά και προχωράς

Μην εμπιστεύεσαι τους πετσοπάδες - τη δουλειά τους κάνουν, αλλά ταυτόχρονα κάνουν κακό στη τσέπη σου και στο χόμπι
Για όποια απορρία έχεις, καλύτερα να ρωτάς εδώ

Και εννοείται πως δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Ένα ένα το κάθε σου βήμα

Και πάλι καλώς ήρθες...
-------------------------


Τεστ προτίμησε να πάρεις κάτι μέσω ebay
πχ κάτι τέτοιο (δεν εννοώ να πάρεις το συγκεκριμένο, απλά είναι μια καλή πρόταση)
http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Pha...item58a1915c84
Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς σχετικά με το χαλίκι "Το χαλίκι που θα επιλέξεις, ως ένα βαθμό επηρεάζει τις επιλογές σου σε ζωντανά", εαν μπορείς εξήγησε μου τι εννοείς. Δηλαδή τι χαλίκι να πάρω από το μαγαζί με τα είδη κήπων; Υπόστρωμα για τα φυτά σε ποιά περίπτωση θα χρειαζόμουν; Για αγγελία δύσκολο το βλέπω γιατί είμαι Σάμο οπότε είναι δύσκολο να επιβιώσει το μπόλι απ' αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Δεν τους εμπιστεύομαι τους πετσοπάδες και γι'αυτο καθόμουν σε κάποιο βαθμό και έψαχνα μόνος μου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-09-13, 20:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς σχετικά με το χαλίκι "Το χαλίκι που θα επιλέξεις, ως ένα βαθμό επηρεάζει τις επιλογές σου σε ζωντανά", εαν μπορείς εξήγησε μου τι εννοείς. Στα περισσότερα είδη αρέσουν συγκεκριμένοι βυθοί κι ελάχιστα είδη είναι αδιάφορα ως προς τον βυθό. Το χρώμα και η κοκκομετρία αυτού που θα επιλέξεις, πρέπει να ταιριάζει με το είδος του ψαριού που θα βάλεις στο ενυδρείο σου. πχ επιλέξεις kuhli loach (τα αναφέρω γιατί ειναι αγαπημένα!) - τότε πρέπει να βάλεις άμμο κι ΟΧΙ χαλίκι Δηλαδή τι χαλίκι να πάρω από το μαγαζί με τα είδη κήπων; Βρήκα 20 κιλά χαλαζιακή άμμο με 2 ευρώ! Ψάξιμο θέλει και ρώτα εδώ αν έχεις κάποια αμφιβολία Υπόστρωμα για τα φυτά σε ποιά περίπτωση θα χρειαζόμουν; Σε περίπτωση που θα επιλέξεις φυτά με σχετική δυσκολία ή πολύ δύσκολα. Υπάρχουν ενεργά και παθητικά υποστρώματα όπως επίσης υπάρχουν και ταμπλέτες λίπανσης. Με το κουμπί της αναζήτησης ή στα ανάλογα υπομνήματα μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες Για αγγελία δύσκολο το βλέπω γιατί είμαι Σάμο οπότε είναι δύσκολο να επιβιώσει το μπόλι απ' αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Για δες ποιους Σαμιώτες έχεις γύρω σου και θα καταλάβεις πόσο εύκολα είναι μερικά πράγματα Δεν τους εμπιστεύομαι τους πετσοπάδες και γι'αυτο καθόμουν σε κάποιο βαθμό και έψαχνα μόνος μου.
Και πάλι καλή συνέχεια

Εκτός από το φόρουμ, μπορείς να βρεις πολύ αξιόπιστες πληροφορίες για τα περισσότερα είδη ψαριών στο παρκάτω λινκ
http://www.seriouslyfish.com/
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-09-13, 20:08
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι καλή συνέχεια
Φαντάζομαι σε έχω ζαλίσει αλλά θα σου κάνω ακόμα μια τελευταία ερώτηση. Εγώ δηλαδή που θέλω ψάρια τύπου τετρα, guppy τι βυθό θέλω; εάν υπάρχει κάπου μέσα στο φορουμ αυτό που ρωτάω συγνώμη αλλά δεν το βρήκα. ¶ρα δηλαδή το λίπασμα των φυτών είναι αντικατάσταση του υποστρώματος και το αντίστροφο; μπορεί να κάνω λίγες χαζές ερωτήσεις αλλά θέλω να δώ εάν έχω καταλάβει σωστά ή λάθος. Σχετικά με το link από το ebay που μου έστειλες από ότι είδα είναι στην ίδια τιμή με την τιμή που βρήκα στο http://www.amazonios.gr.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-09-13, 20:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι σε έχω ζαλίσει Δεν ζαλίζομαι εύκολα αλλά θα σου κάνω ακόμα μια τελευταία ερώτηση. Εγώ δηλαδή που θέλω ψάρια τύπου τετρα, guppy τι βυθό θέλω; εάν υπάρχει κάπου μέσα στο φορουμ αυτό που ρωτάω συγνώμη αλλά δεν το βρήκα. ¶ρα δηλαδή το λίπασμα των φυτών είναι αντικατάσταση του υποστρώματος και το αντίστροφο; μπορεί να κάνω λίγες χαζές ερωτήσεις αλλά θέλω να δώ εάν έχω καταλάβει σωστά ή λάθος. Σχετικά με το link από το ebay που μου έστειλες από ότι είδα είναι στην ίδια τιμή με την τιμή που βρήκα στο http://www.amazonios.gr.
Πληροφορίες για το ειδος που σ ενδιαφέρει
Καταγωγή: Νότια Αμερική, Βενεζουέλα, Γουιάνα, Βραζιλία καθώς και σε πολλά νησιά της Καραϊβικής, συμπεριλαμβανομένων των Τρινιδάδ και Τομπάγκο, Μπαρμπάντος, Αντίγκουα και Μπαρμπούντα και τις Αντίλλες.

Βιότοπος: Μπορεί να ζήσει σε ποτάμια με μεγάλη ροή αλλά και σε βάλτους και έλη. Πολλοί πληθυσμοί του είδους ζουν σε υφάλμυρο νερό.

Μέγιστο μέγεθος: Τα αρσενικά έως 3,5 cm ενώ τα θηλυκά έως 6 cm

Παράμετροι νερού:
Θερμοκρασία: 18 - 28 οC
Ph: 7,00 - 8,00
Gh: 9 - 19
Το νερό της βρύσης είναι ιδανικό χωρίς να χρειάζεται περαιτέρω επεξεργασία από εμάς (εκτός τη χρήση αντιχλώριου και ίσως κάποια ποσότητα αλατιού)

Συγκάτοικοι:
Αν έχουμε σκοπό να φιλοξενήσουμε αρσενικά και θηλυκά γκάπυ πολύ γρήγορα θα ξεκινήσουν οι γέννες και ο πληθυσμός τους θα αυξάνεται με τρελούς ρυθμούς. Αν επιμένουμε να έχουμε συγκάτοικους για κάποιο λόγο εξαιτίας του ήρεμου χαρακτήρα τους δεν υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή άλλων "ήσυχων" ψαριών (θα πρέπει φυσικά να προσέξουμε να είναι και συμβατά σύμφωνα με τις παραμέτρους νερού που "απαιτεί" κάθε είδος). Θα πρέπει να αποφύγουμε ψάρια που δεν πειράζουν τις ουρές των άλλων ψαριών όπως π.χ. tiger barbs, serpae tetra κ.λ.

Αναγνώριση φύλου:
Τα αρσενικά έχουν πιο έντονα χρώματα και είναι πιο λεπτά από τα θηλυκά. Το αρσενικό φέρει το γονοπόδιο που κάνει πολύ εύκολο το σεξουαλικό διαχωρισμό από τα θηλυκά.

Προτεινόμενο στήσιμο ενυδρείου:
Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο στήσιμο κάποιου ενυδρείου που θα φιλοξενήσει γκάπυ (παρά μόνο η φαντασία μας!). Φυτά επιφανείας όπως το κερατόφυλλο η πίστια βοηθάει το γόνο να κρύβεται και να του δίνεται η δυνατότητα να κρύβεται από τα ενήλικα και να επιβιώνει.

Διατροφή:
Στη φύση τρώνε μικρά έντομα και λάβρες εντόμων. Στο ενυδρείο θα δεχτούν οποιαδήποτε τροφή κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Αναπαραγωγή:
Ίσως η πιο εύκολη αναπαραγωγή που γίνεται σε ενυδρειακό περιβάλλον πράγμα που τα κάνει πολύ δημοφιλή ψαράκια ειδικά στους αρχάριους χομπίστες. Πολλαπλασιάζονται με πολύ γρήγορους ρυθμούς και θα πρέπει να προσέξουμε τον υπερπληθυσμό που θα προκύψει. Τα μεγάλα γκάπυ δε θα διστάσουν να φάνε το γόνο τους και για αυτό το λόγο θα πρέπει να μεριμνήσουμε να υπάρχουν πολλές κρυψώνες στο ενυδρείο μας. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι σωστό να τα μεγαλώνουμε σε πλαστικές γεννήστρες. Οι λόγοι βρίσκονται εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360.

Χρήσιμες πληροφορίες: Τα γκάπυ γεννούν κατευθείαν τον γόνο τους και για αυτό ονομάζονται ζωοτόκα. Η εγκυμοσύνη διαρκεί 28 μέρες. Συνήθως γεννούν 2-200 μικρά (κανονικά 30-60). Τα θηλυκά ωριμάζουν σεξουαλικά σε 3 μήνες περίπου ενώ τα αρσενικά γύρω στις 6 εβδομάδες. Εξαρτάται από τα γονίδια τους αλλά και το περιβάλλον που μεγαλώνουν. Ο μέσος όρος του προσδόκιμου ζωής τους σε πολύ καλές συνθήκες είναι 1,5 με 3 χρόνια.

Προτεινόμενη ψαροσύνθεση σε 60 λίτρα:
2 αρσενικά με 6 θηλυκά με γαρίδες red cherry είναι μια καλή επιλογή. Επιπλέον προσθήκη άλλων συγκατοίκων θα πρέπει να συνοδευτεί από αύξηση του βιολογικού μας υλικού στο φίλτρο καθώς και πιο συχνές αλλαγές νερού.
Πηγή : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Το προφίλ του το διαβάζεις εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/

Δεν έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις σε βυθό. Απλά μην αδειάσεις τη τσέπη σου - Χαλαζιακή άμμος, χαλίκι...διαλέγεις όπως θες. Απλά απέφυγε τα έντονα χρώματα. Συνήθως προτιμάμε τα μπεζ ή γκρι χρώματα

Το λίπασμα προσφέρει θρεπτικά συστατικά στα φυτά. Υπάρχουν τα υγρά λιπάσματα ή οι ταμπλέτες λιπάνσεως. Η μεγάλη διαφορά τους είναι ο τρόπος που τα φυτά προσλαμβάνουν τα στοιχεία και ο χρόνος που τα στοιχεία αυτά ειναι διαθέσιμα στα φυτά

Για εύκολα φυτά ένα λίπασμα γενικής χρήσης είναι μια χαρά, αρκεί να ακολουθείς την προτεινόμενη δόση
Δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα - ούτε ταμπλέτες

Εφόσον βρήκες "φθηνα" τεστ σε ελληνικό κατάστημα, εννοείται πως καλά κάνεις και το στηρίζεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-09-13, 20:21
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφορίες για το ειδος που σ ενδιαφέρει
Καταγωγή: Νότια Αμερική, Βενεζουέλα, Γουιάνα, Βραζιλία καθώς και σε πολλά νησιά της Καραϊβικής, συμπεριλαμβανομένων των Τρινιδάδ και Τομπάγκο, Μπαρμπάντος, Αντίγκουα και Μπαρμπούντα και τις Αντίλλες.

Βιότοπος: Μπορεί να ζήσει σε ποτάμια με μεγάλη ροή αλλά και σε βάλτους και έλη. Πολλοί πληθυσμοί του είδους ζουν σε υφάλμυρο νερό.

Μέγιστο μέγεθος: Τα αρσενικά έως 3,5 cm ενώ τα θηλυκά έως 6 cm

Παράμετροι νερού:
Θερμοκρασία: 18 - 28 οC
Ph: 7,00 - 8,00
Gh: 9 - 19
Το νερό της βρύσης είναι ιδανικό χωρίς να χρειάζεται περαιτέρω επεξεργασία από εμάς (εκτός τη χρήση αντιχλώριου και ίσως κάποια ποσότητα αλατιού)

Συγκάτοικοι:
Αν έχουμε σκοπό να φιλοξενήσουμε αρσενικά και θηλυκά γκάπυ πολύ γρήγορα θα ξεκινήσουν οι γέννες και ο πληθυσμός τους θα αυξάνεται με τρελούς ρυθμούς. Αν επιμένουμε να έχουμε συγκάτοικους για κάποιο λόγο εξαιτίας του ήρεμου χαρακτήρα τους δεν υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή άλλων "ήσυχων" ψαριών (θα πρέπει φυσικά να προσέξουμε να είναι και συμβατά σύμφωνα με τις παραμέτρους νερού που "απαιτεί" κάθε είδος). Θα πρέπει να αποφύγουμε ψάρια που δεν πειράζουν τις ουρές των άλλων ψαριών όπως π.χ. tiger barbs, serpae tetra κ.λ.

Αναγνώριση φύλου:
Τα αρσενικά έχουν πιο έντονα χρώματα και είναι πιο λεπτά από τα θηλυκά. Το αρσενικό φέρει το γονοπόδιο που κάνει πολύ εύκολο το σεξουαλικό διαχωρισμό από τα θηλυκά.

Προτεινόμενο στήσιμο ενυδρείου:
Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο στήσιμο κάποιου ενυδρείου που θα φιλοξενήσει γκάπυ (παρά μόνο η φαντασία μας!). Φυτά επιφανείας όπως το κερατόφυλλο η πίστια βοηθάει το γόνο να κρύβεται και να του δίνεται η δυνατότητα να κρύβεται από τα ενήλικα και να επιβιώνει.

Διατροφή:
Στη φύση τρώνε μικρά έντομα και λάβρες εντόμων. Στο ενυδρείο θα δεχτούν οποιαδήποτε τροφή κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Αναπαραγωγή:
Ίσως η πιο εύκολη αναπαραγωγή που γίνεται σε ενυδρειακό περιβάλλον πράγμα που τα κάνει πολύ δημοφιλή ψαράκια ειδικά στους αρχάριους χομπίστες. Πολλαπλασιάζονται με πολύ γρήγορους ρυθμούς και θα πρέπει να προσέξουμε τον υπερπληθυσμό που θα προκύψει. Τα μεγάλα γκάπυ δε θα διστάσουν να φάνε το γόνο τους και για αυτό το λόγο θα πρέπει να μεριμνήσουμε να υπάρχουν πολλές κρυψώνες στο ενυδρείο μας. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι σωστό να τα μεγαλώνουμε σε πλαστικές γεννήστρες. Οι λόγοι βρίσκονται εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360.

Χρήσιμες πληροφορίες: Τα γκάπυ γεννούν κατευθείαν τον γόνο τους και για αυτό ονομάζονται ζωοτόκα. Η εγκυμοσύνη διαρκεί 28 μέρες. Συνήθως γεννούν 2-200 μικρά (κανονικά 30-60). Τα θηλυκά ωριμάζουν σεξουαλικά σε 3 μήνες περίπου ενώ τα αρσενικά γύρω στις 6 εβδομάδες. Εξαρτάται από τα γονίδια τους αλλά και το περιβάλλον που μεγαλώνουν. Ο μέσος όρος του προσδόκιμου ζωής τους σε πολύ καλές συνθήκες είναι 1,5 με 3 χρόνια.

Προτεινόμενη ψαροσύνθεση σε 60 λίτρα:
2 αρσενικά με 6 θηλυκά με γαρίδες red cherry είναι μια καλή επιλογή. Επιπλέον προσθήκη άλλων συγκατοίκων θα πρέπει να συνοδευτεί από αύξηση του βιολογικού μας υλικού στο φίλτρο καθώς και πιο συχνές αλλαγές νερού.
Πηγή : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Το προφίλ του το διαβάζεις εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/

Δεν έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις σε βυθό. Απλά μην αδειάσεις τη τσέπη σου - Χαλαζιακή άμμος, χαλίκι...διαλέγεις όπως θες. Απλά απέφυγε τα έντονα χρώματα. Συνήθως προτιμάμε τα μπεζ ή γκρι χρώματα

Το λίπασμα προσφέρει θρεπτικά συστατικά στα φυτά. Υπάρχουν τα υγρά λιπάσματα ή οι ταμπλέτες λιπάνσεως. Η μεγάλη διαφορά τους είναι ο τρόπος που τα φυτά προσλαμβάνουν τα στοιχεία και ο χρόνος που τα στοιχεία αυτά ειναι διαθέσιμα στα φυτά

Για εύκολα φυτά ένα λίπασμα γενικής χρήσης είναι μια χαρά, αρκεί να ακολουθείς την προτεινόμενη δόση
Δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα - ούτε ταμπλέτες

Εφόσον βρήκες "φθηνα" τεστ σε ελληνικό κατάστημα, εννοείται πως καλά κάνεις και το στηρίζεις
¶ρα δηλαδή τα φυτά (τα εύκολα με μέτριας δυσκολίας) δεν χρειάζονται ειδικό υπόστρωμα, μας κάνει είτε φυσικό χαλίκι είτε άμμος. Και απο εκεί και πέρα το λίπασμα το θέλουμε για την σωστή ανάπτυξη των φυτών. Βρήκα ακριβώς αυτό που μου έστειλες στο link σε παρόμοια τιμή.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-09-13, 20:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα δηλαδή τα φυτά (τα εύκολα με μέτριας δυσκολίας) δεν χρειάζονται ειδικό υπόστρωμα, μας κάνει είτε φυσικό χαλίκι είτε άμμος. Και απο εκεί και πέρα το λίπασμα το θέλουμε για την σωστή ανάπτυξη των φυτών περισσότερο σημαντικός είναι ο φωτισμός - η λίπανση στα εύκολα φυτά πρέπει να είναι αραιά και να ακολουθείς τις προτεινόμενες δόσεις. Μετά μπαίνει στην κουβέντα και το CO2... με μποτίλια ή DYI κατασκευή (γι αυτό μίλησα στην αρχή για διάβασμα ). Βρήκα ακριβώς αυτό που μου έστειλες στο link σε παρόμοια τιμή.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8327
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-09-13, 20:26
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Για διοξείδιο έχω την πατέντα με τις ταμπλέτες της sera. Όσον αφορά τον φωτισμό δεν μου αρκεί 1χ18w T8; μιλάμε για φυτά εύκολης με μεσαίας δυσκολίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-09-13, 20:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για διοξείδιο έχω την πατέντα με τις ταμπλέτες της sera. Όσον αφορά τον φωτισμό δεν μου αρκεί 1χ18w T8; μιλάμε για φυτά εύκολης με μεσαίας δυσκολίας.
Ξεκίνα να το ψάχνεις και λίγο μόνος σου
Εχει πολύ ενδιαφέρον και θα μάθεις πάρα πολλά
Δεν το λέω επειδή βαριεμαι να απαντάω...απλά θα σου μείνουν περισσότερα...αν τα ψαχνεις

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46120

Φωτισμός


Ο φωτισμός ενός ενυδρείου είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο από το όποιο μπορεί να εξαρτηθεί κατά πολύ το εάν θα επιτύχουμε ένα καλό ενυδρείο ή εάν θα αποτύχουμε .
Εμπειρικά επικρατεί ότι ένα φυτεμένο ενυδρείο θα πρέπει να έχει φως ανάλογα με τα φυτά περίπου
Από 0,25 w/l έως 0,5 w/l Εύκολα φυτά
Από 0,5 w/l έως 1,0 w/l Μεσαία φυτά
Από 1,0 w/l έως 1,8 w/l Δύσκολα φυτά

αλλά αυτός είναι ένας πολύ γενικός κανόνας και αλλάζει με τα φυτά που θα επιλέξουμε , το ύψος του ενυδρείου, τον τύπο λαμπτήρων, το φάσμα τους, τις ώρες, το διοξείδιο, τα λιπάσματα............
Ένας καλός συνδυασμός είναι να βάλουμε λάμπες Grolux μαζί με Daylight ή Coolwhite.
Όταν πρώτο βάλουμε το φως θα πρέπει να αρχίσουμε να φωτίζουμε το ενυδρείο πολύ σταδιακά ας πούμε με 3ωρες την μέρα για αρχή και μετά κάθε εβδομάδα να αυξάνουμε την φωτο περίοδο κατά 15λεπτα εάν σε κάποια φάση δούμε ότι πάει να δημιουργηθεί άλγη τότε κάνουμε ένα βήμα πίσω. Εάν έχουμε λάμπες που μπορούμε να τις ελέγξουμε ξεχωριστά τότε βαλτέ την μια λάμπα για 8ωρες και τις υπόλοιπες ένα +15λεπτο κάθε εβδομάδα..
καποια καλα ποστ για λαμπες θα βρειτε εδω και εδω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-09-13, 20:32
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκίνα να το ψάχνεις και λίγο μόνος σου
Εχει πολύ ενδιαφέρον και θα μάθεις πάρα πολλά
Δεν το λέω επειδή βαριεμαι να απαντάω...απλά θα σου μείνουν περισσότερα...αν τα ψαχνεις

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46120

Φωτισμός


Ο φωτισμός ενός ενυδρείου είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο από το όποιο μπορεί να εξαρτηθεί κατά πολύ το εάν θα επιτύχουμε ένα καλό ενυδρείο ή εάν θα αποτύχουμε .
Εμπειρικά επικρατεί ότι ένα φυτεμένο ενυδρείο θα πρέπει να έχει φως ανάλογα με τα φυτά περίπου
Από 0,25 w/l έως 0,5 w/l Εύκολα φυτά
Από 0,5 w/l έως 1,0 w/l Μεσαία φυτά
Από 1,0 w/l έως 1,8 w/l Δύσκολα φυτά

αλλά αυτός είναι ένας πολύ γενικός κανόνας και αλλάζει με τα φυτά που θα επιλέξουμε , το ύψος του ενυδρείου, τον τύπο λαμπτήρων, το φάσμα τους, τις ώρες, το διοξείδιο, τα λιπάσματα............
Ένας καλός συνδυασμός είναι να βάλουμε λάμπες Grolux μαζί με Daylight ή Coolwhite.
Όταν πρώτο βάλουμε το φως θα πρέπει να αρχίσουμε να φωτίζουμε το ενυδρείο πολύ σταδιακά ας πούμε με 3ωρες την μέρα για αρχή και μετά κάθε εβδομάδα να αυξάνουμε την φωτο περίοδο κατά 15λεπτα εάν σε κάποια φάση δούμε ότι πάει να δημιουργηθεί άλγη τότε κάνουμε ένα βήμα πίσω. Εάν έχουμε λάμπες που μπορούμε να τις ελέγξουμε ξεχωριστά τότε βαλτέ την μια λάμπα για 8ωρες και τις υπόλοιπες ένα +15λεπτο κάθε εβδομάδα..
καποια καλα ποστ για λαμπες θα βρειτε εδω και εδω
Έγινε ευχαριστώ πάρα πολύ. Έχω ξεκινήσει το διάβασμα απλά δεν είχα φτάσει ακόμα στα φυτά. Διαβάζω αρχικά τα σωστά βήματα για το στήσιμο ενός ενυδρείο. Για να μην κάνω τα ίδια λάθη. Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-09-13, 22:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σε μια μερα δε γινεται να τα μαθεις ολα
Σιγα σιγα θελει και κυριως, οχι βιαστικες κινησεις που θα σε οδηγησουν σε λαθος επιλογες. Μονο αδικα τα χρηματα σου θα χαλασεις ετσι. Υπομονη και διαβασμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-09-13, 22:34
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια μερα δε γινεται να τα μαθεις ολα
Σιγα σιγα θελει και κυριως, οχι βιαστικες κινησεις που θα σε οδηγησουν σε λαθος επιλογες. Μονο αδικα τα χρηματα σου θα χαλασεις ετσι. Υπομονη και διαβασμα.
Σίγουρα και αυτή την εποχή δεν υπάρχουν κιόλας. Ήδη δηλαδή αυτό που μου είπε ο ChocolatePuma ότι μπορώ να βρω χαλαζιακό χαλίκι σε μαγαζί με είδη κήπων με βγάζει από πολλά έξοδα γιατί το πουλάνε για χρυσάφι τα πετσοπ. Απλά νομίζω πρέπει να γίνουν κάποιες κινήσεις γρήγορα για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στα ψάρια (μεγαλύτερο από ότι τους έχω δημιουργήσει δηλαδή).
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-09-13, 22:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα και αυτή την εποχή δεν υπάρχουν κιόλας. Ήδη δηλαδή αυτό που μου είπε ο ChocolatePuma ότι μπορώ να βρω χαλαζιακό χαλίκι σε μαγαζί με είδη κήπων με βγάζει από πολλά έξοδα γιατί το πουλάνε για χρυσάφι τα πετσοπ. Απλά νομίζω πρέπει να γίνουν κάποιες κινήσεις γρήγορα για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στα ψάρια (μεγαλύτερο από ότι τους έχω δημιουργήσει δηλαδή).
Μέσα σε τόσες απαντήσεις...μου ξέφυγε κάτι!
Γκάπις & τετρα δεν συνδιαζονται! Αναφέρθηκα στις απαντήσεις μου μόνο στα γκάπις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-09-13, 22:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το καλυτερο για αρχη ειναι να βρεις την τσακαλοπαρεα εκει στη Σαμο για να κανεις σωστες μετρησεις και να διαπιστωσεις αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου, για αρχη. Αν οχι, εχουν μπολικο μπολι να σου δωσουν.

Το χαλικι, οχι πως ειναι δευτερευον γιατι αγχωνει τα ψαρια σου, αλλα σιγουρα δεν ειναι τοσο σημαντικο οσο πραγματα οπως στρωμενο ενυδρειο και επαρκης φιλτρανση.

Με τις αλλαγες νερου αληθεια τι κανεις? Καθε ποτε και πως, δηλαδη?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-09-13, 22:57
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλυτερο για αρχη ειναι να βρεις την τσακαλοπαρεα εκει στη Σαμο για να κανεις σωστες μετρησεις και να διαπιστωσεις αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου, για αρχη. Αν οχι, εχουν μπολικο μπολι να σου δωσουν.

Το χαλικι, οχι πως ειναι δευτερευον γιατι αγχωνει τα ψαρια σου, αλλα σιγουρα δεν ειναι τοσο σημαντικο οσο πραγματα οπως στρωμενο ενυδρειο και επαρκης φιλτρανση.

Με τις αλλαγες νερου αληθεια τι κανεις? Καθε ποτε και πως, δηλαδη?
Κάθε βδομάδα την εξάτμιση που είναι περίπου το 10-15% του νερού. Βέβαια διάβασα εδώ σήμερα τον σωστό τρόπο για αλλαγή νερού και φυσικά θα κάνω αυτό από εδώ και πέρα αλλά μέχρι στιγμής έβαζα το νερό για κάποια ώρα σε ένα δοχείο και μετά στο ενυδρείο σιγά σιγά.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-09-13, 23:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν περιμενεις τη εξατμιση για να αλλαξεις νερο, φυσικα. Οι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται καθε εβδομαδα και σε ποσοστο της ταξης του 30% του νερου του ενυδρειου. Ετσι μειωνεις τους ρυπους και προσφερεις καθαρο νερακι στα ψαρια σου, χωρις νιτρικα.

Αυτο που ελεγα ειναι. Καλυτερα να δεις τα σημαντικοτερα πραγματα, οπως οι συνθηκες νερου για αρχη. Να κατανοησεις τι γινεται, να αρχισεις να τα κανεις ολα σωστα και μετα τα υπολοιπα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-09-13, 23:08
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν περιμενεις τη εξατμιση για να αλλαξεις νερο, φυσικα. Οι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται καθε εβδομαδα και σε ποσοστο της ταξης του 30% του νερου του ενυδρειου. Ετσι μειωνεις τους ρυπους και προσφερεις καθαρο νερακι στα ψαρια σου, χωρις νιτρικα.

Αυτο που ελεγα ειναι. Καλυτερα να δεις τα σημαντικοτερα πραγματα, οπως οι συνθηκες νερου για αρχη. Να κατανοησεις τι γινεται, να αρχισεις να τα κανεις ολα σωστα και μετα τα υπολοιπα.
Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκαιο και στην ουσία αυτά διαβάζω πρώτα για αλλαγές νερού και τα χαρακτηριστικά του νερού. Απλά ρωτάω και τα υπόλοιπα γιατί την παραγγελία θα την κάνω από Αθήνα και θέλει κάποιος χρόνος να έρθουν οπότε πρέπει να παραγγείλω σωστά πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-09-13, 19:13
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Και τα ψώνια για τις αλλαγές ξεκίνησαν. Θα επανέλθω με εξελίξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-09-13, 14:35
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Αφού πλέον έχω προμηθευτεί όλα αυτά που προαναφέρθηκαν και επίσης υλικά για την κατασκευή καινούγιου φωτιστικού με περισσότερα watt, θέλω να μου πείτε τις γνώμες σας με βάση τα υλικά που έχω (όπως φαίνεται στις φώτο του πρώτου post) για το πώς να τοποθετηθούν στο καινούργιο περιβάλλον που θα δημιουργηθεί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετά από κάποια χρόνια επιστρέφω! nkmyrtos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 26 13-03-12 16:59
αναπλήρωση by stathis upgrade μετά απο χρόνια! gfdimopo Λοιπός εξοπλισμός 1 24-06-11 19:08
Βιοτοπικό Malawi μετά 3χρόνια melisg Malawi 16 26-10-10 13:32
Πράσινο μετά απο 21 χρόνια sarpijk Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 6 06-08-10 11:08
μετά το ξεκίνημα τι KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 21 22-08-08 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13712 seconds with 14 queries