Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-04, 03:58
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ξαφνικη απωλεια...ασχημο θεαμα...sos!

παιδια τωρα ειναι 3.23,ξυμερωνει κυριακη κ πριν απο λιγο θα επεφτα για υπνο κ ειπα:δεν παω να δω αν το collection cup του skimmer μου εχει γεμισει με νερο για να το αδιασω?κ οντως αυτο εκανα αλλα ειδα κατι πολλυ ασχημο στο ενυδρειο κ δεν ξερω πως εγινε!
θυμαστε το ψαρακι τυπου clown που ειχα κ μαλιστα σας το ειχα δειξει σε φωτο?δεν υπαρχει πια...το βρηκα κολλημενο στο κυκλοφορητη,απο εκει που περνει το νερο για να βγει με πιεση...το βρηκα ομως με το ενα του ματι να εχει βγει σχεδον μισο εκατοστο εξω απο το κεφαλι του!μαλλον επειδη ρουφουσε ο κυκλοφορητης?(σχεδον 2400λ/ω)
το μυστηριο ειναι οτι το ψαρι το εχω μια εβδομαδα κ ηταν πολυ δραστηριο μεσα στο νερο.κολυμπουσε ανετα σε ολο το ενυδρειο μαζι με τη χειλου μου.μαλιστα κατα τις 9 το βραδυ ειχα αναψει για λιγο το φως του ενυδρειου που ηθελα να δω κατι κ τοτε ξανα βγηκε απο τη σπηλια του επειδη μαλλον νομιζε οτι...ξημερωνε.μετα απο 1 λεπτο εσβησα το φως κ ξανα χωθηκε στη φωλια του.γενικοτερα το ψαρι ηταν μια χαρα!3.10 που ξανα ανοιξα το φως για να δω το skimmer οπως σας ειπα κ πριν,το βρηκα νεκρο στο κυκλοφορητη κολλημενο!
τι να φταιει αραγε???μηπως που δεν πολυετρωγε απο ta flakes που ριχνω επειδη ψιλοφοβοταν να παει μεχρι την επιφανεια για να τραφει???αλλα κ παλι τοσες μερες εδειχνε ζωντανια!οπως κ οταν ειχα την πεταλουδα το ιδιο βραδυ ειχε εξαφανιστει το damsel μου αυτο που ειναι φοσφοριζε μπλε με κιτρινη ουρα αλλα ποτε δεν το βρηκα στο ενυδρειο κ πιστευω οτι κ αυτη ηταν ξαφνικη απωλεια...θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας ...η αληθεια ειναι οτι αυτες οι δυο απωλειες με εχουν τρελανει οχι για το κοστος των ψαριων αλλα γιατι σεβομαι οτι κ αυτα τα πλασματα ζωη εχουν κ ας μην ειναι τοσο κοντα μου οσο ειναι ο σκυλος μου κ επιπλεον γιατι ειμαι φιλος της φυσης...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-04, 04:06
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

ενα τεχνικο λαθος:η ωρα δημοσιευσης που λεει το forum ειναι 1.50.εγω 3.45 το εστειλα το μηνυμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-04, 16:12
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

κανεις δεν ξερει γιατι???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-04, 10:19
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εαν η κυκλοφορια καπου ειναι πολυ αποτομη μπορει να πιασει το ψαρι εαν το πιασει χαλαρο. Εχεις γρυλια σε αυτον τον κυκλοφοριτη να μην μπορει να πιασει καποιο ζωντανο η οχι? Ετσι οπως το περιγραφεις δεν νομιζω παντως, και αν μη τι αλλο ο κυκλοφοριτης αυτος ειναι τερας και σιγουρα θα ξαναγινει κατι αντοιστιχο. Κακως δεν ελαβες τα μετρα σου πριν...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-04, 16:43
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

τι εννοεις γρυλια?μαλλον δεν εχει.παντως αυτον το κυκλοφοριτη μου εδωσαν ως καταλυλοτερο.δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο.τα αλλα ψαρακια δεν ειχαν παθει τιποτα.
η τρυπα ομως που ρουφαει το νερο ειναι μισο εκατοστο το ανοιγμα της σε υψος κ 3 εκατοστα σε μακρος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02977 seconds with 12 queries