Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-04, 11:28
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ συχνές ασθένειες σε θαλασσινά ενυδρεία.

Ονομάζομαι Μάνος και έχω στήσει δύο reef ενυδρεία 240 και 400 λίτρα
το μικρό εδώ και 7 μήνες και το μεγάλο εδώ και 18 μήνες.
Ενώ οι συνθήκες του νερού είναι πολύ καλές,έχω συχνά προβλήματα με
Oodinium και θαλασσινό ck.τα οποία συνήθως ξεκινούν από τα Tangs.
Στο μεγάλο ενυδρείο έχω 75 κιλά ζωντανό βράχο και στο μικρό 45 κιλά.
Εχω αρκετά ασπόνδυλα όπως γαρίδες,αστερίες,ανεμώνες καί κοράλια και
δυκολεύομαι να βρώ δραστικό αλλά ασφαλές για τα ασπόνδυλα φάρμακο.
Εχω χρησιμοποιήσει Exodin και oodinex τα οποία είναι ασφαλή αλλά όχι
πολύ δραστικά με αποτέλεσμα να έχω απώλειες.
Παρακαλώ πολύ θέλω να με βοηθήσετε.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-04, 11:58
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: ΒΟΗΘΕΙΑ συχνές ασθένειες σε θαλασσινά ενυδρεία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
Ονομάζομαι Μάνος και έχω στήσει δύο reef ενυδρεία 240 και 400 λίτρα
το μικρό εδώ και 7 μήνες και το μεγάλο εδώ και 18 μήνες.
Ενώ οι συνθήκες του νερού είναι πολύ καλές,έχω συχνά προβλήματα με
Oodinium και θαλασσινό ck.τα οποία συνήθως ξεκινούν από τα Tangs.
Στο μεγάλο ενυδρείο έχω 75 κιλά ζωντανό βράχο και στο μικρό 45 κιλά.
Εχω αρκετά ασπόνδυλα όπως γαρίδες,αστερίες,ανεμώνες καί κοράλια και
δυκολεύομαι να βρώ δραστικό αλλά ασφαλές για τα ασπόνδυλα φάρμακο.
Εχω χρησιμοποιήσει Exodin και oodinex τα οποία είναι ασφαλή αλλά όχι
πολύ δραστικά με αποτέλεσμα να έχω απώλειες.
Παρακαλώ πολύ θέλω να με βοηθήσετε.
Σύντεκνε καλημέρα.
Να εκφράσω την έκπληξή μου που μετά από 18 μήνες συνεχίζεις και έχεις προβλήματα. Οι υποψίες μου είναι στην ανεμώνη. Έχει αρχίσει και μαζεύεται; Δείχνει υγιής;
Λογικά έχει αρχίσει να αφήνει δηλητήριο στο νερό. Προσπάθησε να αυξήσεις το skimming και αύξησε και το κάρβουνο. Επίσης γαρίδες είναι cleaner; Το tang είναι μετρητής του καλού νερού. Για να έχεις πρόβλημα είτε δεν τα ταίζεις σωστά είτε δεν έχεις σωστό νερό είτε συνδυασμός. Δεν πρέπει να σε ανυσηχούν τα tang. Αν διορθώσεις το πρόβλημα του νερού σου τότε θα σταματήσουν και τα προβλήματα στο Tang. Τι χρησιμοποιείς για skimmer; Τι κυκλοφορία έχεις στο ενυδρείο σου; Τι χρησιμοποιείς για βιολογικό και μηχανικό φίλτρο;
Όταν λες tang τι εννοείς; Ο λευκόστερνος ας πούμε είναι για στρωμένο ενυδρείο όπου θεωρείς ότι όλα πάνε καλά και μετά τον βάζεις. Αντίθετα τα tang ερυθράς όπως ο naso είναι πολύ ανθεκτικά (πάντα για tang) και δεν έχουν τόση ανάγκη ποιότητας.
Όταν λες άλλα κοράλια τι είναι; Για παράδειγμα οι σινουλάριες, τα σαρκόφυτα, είναι έντονα επιθετικά και αφήνουν χημικές ουσίες στο νερό. Αν λοιπόν το χημικό φίλτρο σου δεν είναι σωστό τότε έχεις βρει μία πιθανή αιτία.
Ο βράχος και για τα δύο ενυδρεία για reef μου ακούγεται λίγος. Αν τον αναφέρεις γιατί τον χρησιμοποιείς για βιολογία δεν συμφωνώ. Ο βράχος για να λειτουργήσει σαν βιολογικό φίλτρο επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες που τους περισσότερους δεν μπορείς να τους ελέγξεις.
Για δώσε μου λίγο φως να συνεχίσουμε.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-04, 23:28
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Συχνές ασθένειες σε reef ενυδρείο.Τώρα Oodinium.

Νίκο σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.Στο 400 lt ενυδρείο έχω 3 clown,
2damsel,1copperband butterfly,1hipo tang,1yellow tang,1spotted hawkfish,
1sailfin blenny.Από ασπόνδυλα 1 yellow polyp 2finger leather,1carpet anemone,1long tentacle sebae anemone,1starfish και ένα ζευγάρι banded shrimp.Εχω 2φίλτρα εσωτερικα το ένα με sipoprax,σφουγγάρια και λίγο υαλοβάμβακα και το άλλο με green-x,σφουγγάρια και υαλοβάμβακα και τα δύο είναι τα jumbo της juwel με κυκλοφορητές 1200 lt/ώρα,επίσης έχω ακόμα άλλους 3 κυκλοφορητές με συνολική απόδοση 2200 lt/ώρα.Ακόμα
έχω skimmer Prizm της Red Sea το μικρό εξωτερικό,λάμπα UV,sera denitrator λόγω υψηλών ΝO3,και ψυκτικό.Τώρα έχω πιθανόν Oodinium
στα 2 Tang (το hipo έχει εκατοντάδες κοκκους άσπρους σε όλο το σώμα σαν
ζάχαρη).Εχω την θερμοκρασία 28 β.,και το νερό μου΄καλό PH=8,0,NO2=0
NO3=40,KH=10,Ca=390,PO4=0,1,Αμμωνία=0,Alkalinity=3 ,2 και πυκνότητα=1023.Εχω χρησιμοποιήσει Oodinex χωρίς αποτέλεσμα.Τί άλλο
μπορώ να κάνω;Εχω απογοητευτεί.Φοβάμαι ότι θα χάσω πολλά ψάρια.
Παρακαλώ προτείνετέ μου λύσεις.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-04, 11:33
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Σε πρώτη φάση για μία μόνιμη αντιμετώπιση πάρε τουλάχιστο 3 Lysmata. Οι γαρίδες αυτές καθαρίζουν τα ψάρια από τα παράσιτα και βοηθάνε να περιοριστεί η εξάπλωση.
Δεύτερο που πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά είναι να προσθέσεις κυκλοφορία στο ενυδρείο σου. Θέλεις τουλάχιστο άλλα 2000 l/h.
Τρίτο έχεις καταφέρει να συγκεντρώσεις πολύ επιθετικότητα και σε έντονη μορφή. Έχεις πολύ επιθετικά ψάρια αλλά και επιθετικά κοράλια. Το yellow 2finger που λες είναι είτε sinularia είτε alcyonium. Δεν μου λες σε τι κατάσταση είναι οι ανεμώνες,πόσο καιρό τις έχεις και τι φωτισμό χρησιμοποιείς. Κατά πάσα πιθανότητα οι ανεμώνες είναι η πηγή του κακού σου. Το skimmer σου είναι παιχνίδι για τις ανάγκες του ενυδρείου σου. Θέλεις τουλάχιστο άλλο ένα ίδιο για να μην πω δύο. Σε πρώτη φάση βάλε κάρβουνο και πολύ κάρβουνο. Θα αποροφήσει τα χημικά που κάνουν βόλτες στο νερό σου και από εκεί θα πρέπει να δεις τη πρώτη βελτίωση. Αν μπορείς να βάλεις και ένα εξωτερικό (eheim 2217) και το γεμίσεις υαλοβάμβακα και το 50% κάρβουνο και αντιφώσφορο.
Επίσης το salinity είναι λίγο αλλά με τη κατάστασή σου δεν θα το ανέβαζα. Τελικός στόχος για salinity θα ήταν 1.026.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-06-04, 11:39
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Μανο καλως ηλθες και πιστευω να σε βοηθησουμε εαν και πρεπει να γνωριζεις πως δεν υπαρχουν λυσεις μαγικες οπως στο γλυκο νερο, οπου με ενα φαρμακακι κατα 95% κανεις δουλεια.

θα ξεκινησουμε απο το set-up σου.

- Εχεις πολλα νιτρικα και για αυτο το λογο ευθηνεται παρα πολυ το μικρο και απαραδεκτο σκιμμερ που εχεις. Στο εξωτερικο το προτεινουν οχι για 400 λιτρα αλλα για 40 γαλονια το πολυ δηλαδη περιπου 150 λιτρα και επειδη το εχω δει να δουλευει...ουτε για αυτα κανει ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.Το skimmer ειναι Ο καθοριστικος παραγονταςστο καθαρισμο του νερου σου, εγω θα ελεγα το ποιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!

- Το denitrator δεν ειναι λυση, αλλα θα ειχε ενδιαφερων να μας ελεγες πρακτικα τι δουλεια κανει εαν κανει και πως.

- Για reef ενυδρειο εχεις πολυ μικρη κυκλοφορια νερου. Θελεις τουλαχιστον 20Χ (+). Ειναι ζωτικο αυτο. Ειδικα εαν συνδιαστει με εναν wavemaker τοτε ολα πανε προς το καλυτερο.

- Λογικα πρεπει να εχεις και πολλα προβληματα αλγης. Να ξερεις πως εαν ο βραχος εχει πιασει αλγη η κατι αλλο πανω του, επειδη το νερο δεν φτανει μεσα του δεν μπορει να κανει και βιολογικο, ενας απο τους σοβαρους λογους που θα προτεινω το εξωτερικο βιολογικο

- Δεν μας ειπες πως τα πας απο φωτισμο.

- Με τι μετρας το salinity? Ειναι παρα πολυ συμαντικο, γιατι λιγα οργανα αποδηδουν σωστα. Π.χ. Οταν ξεκιναγα, απο 1.021 που νομιζα καποια στιγμη πως ειχα τελικα 1.028!!! Προσεξε το αυτο.

- Η ανεμωνη σου μηπως μαζευεται υπερβολικα? Εαν εχει αρχισει καπως να μαζευεται και μετα να ξαναανηγει αλλα με το στομα ανοιγμενο πολυ και γενικα την μια ειναι τελεια και την αλλη ειναι "νανος" τοτε να προβληματιστεις παρα πολυ για το εαν εκει ειναι η βασικη αιτια σου. Εγω απο ανεμωνη κοντεψα να χασω ενα ολοκληρο ενυδρειο, ευτηχως την εβγαλα φτηνα, ο niktso δυστηχως ομως δεν το προλαβε...Και μιλαμε για ενυδρεια με πολυ skimming, με εξωτερικα, με βιολογικα super, με ανθρακα, με πολυ κυκλοφορια κτλ. Πρεπει να βγαζουν πολυ δηλητηριο...

Εγω προσωπικα ανεμωνη πολυ συσκολα θα ξαναβαλω, ειναι το μονο ζωντανο στα θαλλασινα που και να ειναι κατασικασμενη να πεθανει αυτο θα συμβει μετα απο 6-8 μηνες και δεν εισαι σε θεση να ξερεις εαν εφτεγες εσυ η οχι...Ασε που αμα αρχιζει τις βολτες τις τοτε απο οπου περναγε απλα σκοτωνε, να μου λειπει!!

Ο λογος που στα λεω για την ανεμωνη και τα νιτρικα σου ειναι πως τα τανγακια ειναι παντα ο τελειως δεικτεις πως εχεις καλο νερο-σχεδον τελειο νερο, οποτε οτι φαρμακο και να ριξεις δεν προκειται να γινουν καλα, εσυ τωρα εχεις αρκετες πιθανες αιτιες αλλα μαλλον ολες μαζι κανουν την δουλεια!!

Εχεις νερο βρωμικο ουσιαστικα για ενα tang, εχεις πολλα νιτρικα κυριως κατα την γνωμη λογο ανεπαρκους σκιμμερ, εχεις σιγουρα αλγη, εχεις πολλες ουσιες συσορευμενες στο νερο σου επρεπε να εχουν φυγει εδω και καιρο, εχεις μικρη κυκλοφορια, αρα το βιολογικο σου ισως να ειναι και ανεπαρκεις αφου στο θαλλασινο τα πραγματα ειναι απειρως ποιο απαιτητικα, τι αλλαγες νερου κανεις?

Την λαμπα UV να την βγαλεις, δεν κανει σχεδον τιποτα καλο στο reef ενω κανει πολλα κακα....Εαν εχεις κακη ποιοτητα νερου δεν προκειται να προφυλαξει τα ψαρακια σου. 100%

Ενα κλειδη ειναι τι αλλαγες νερου κανεις. Δεν πρεπει να κανεις τις σωστες αλλαγες. Κανε μια καλη αλλαγη νερου και γρηγορα για να αρχισεις να απομακρυνεις τους πολλους ρυπους απο το ενυδρειο σου. Το νερο που φτιαχνεις το κανεις με νερο βρυσης? Λαθος. Θελεις τουλαχιστον μια καλη αντιστροφη οσμωση. Εαν εχεις καλως αλλιως κανε τις αλλαγες σου γρηγορα οπως εισαι και μετα περνεις συντομα μια αντιστροφη οσμωση.

Αυτα για τωρα, δεν ξερω εαν μου ξεφυγε κατι αλλα οτι ειναι ακομα εδω ειμαστε, νερακι αλλαγη και φτοιαξε επειγοντως το νερο σου.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-06-04, 11:52
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Ρε πολυλογά Disce πώς κατάφερες να πεις τόσα;
Για τα νιτρικά δεν συμφωνώ ότι είναι η αιτία αυτή τη στιγμή. Σίγουρα μόλις αρχίσει το κάρβουνο θα πέσουν. Μην κάνεις τίποτα στην άλγη τώρα. Ειδικά αν είναι τούφες σαν κάποιου που ξέρω τότε σε βοηθάει αυτή τη στιγμή στη βιολογία και δεν πρέπει να την επηρεάσεις. Αλλαγές νερού σωστά λέει ο Μάριος αλλά αυτή τη στιγμή με μέτρο. Όχι πάνω από 20%,ίσως και 10%, γιατί αν επηρεάσεις τη χημεία του νερού σου μπορείς να τα χάσεις άμεσα από το σοκ.
Τη uv μην τη βγαλεις όχι πριν ξεμπερδέψεις. Τι UV έχεις; Ανάλογα με το κατασκευαστή έχει μία προτεινόμενη ροή. Αν είσαι έξω τη ροή αυτή δεν έχεις αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-06-04, 13:13
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Μην κάνεις τίποτα στην άλγη τώρα. Ειδικά αν είναι τούφες σαν κάποιου που ξέρω τότε σε βοηθάει αυτή τη στιγμή στη βιολογία και δεν πρέπει να την επηρεάσεις.
Εγω μπορω χαλαρα να αποδειξω την χρησιμοτητα του καλου skimming στο ενυδρειο τροπικου υφαλου ποικιλοτροπος!!!

Να γνωριζουν τα παιδια που ξεκινουν θαλλασινο πως ενα skimmer θελει λιγο καιρο να στρωσει, το ποσο χρονο θελει δεν ειναι σιγουρο, λενε απο 2 εως και 4 μηνες. Ετσι την πατησα και εγω γιατι αλλαξα το δικο μου και εβαλα ενα καινουργιο με πολυ καλες κριτικες και προδιαγραφες απο Αμερικη και παρολα αυτα οσο μου εβγαζε το προηγουμενο σε 2 ημερες μου ο εβγαλε αυτο σε 2 μηνες, με αποτελεσμα η αλγη να κανει ενα πρααααφ... και να παλευω με τα...ψαλιδια!!Τουλαχιστον ποια,εβγαλα ακρη και την βοηθεια και παροχη δανεικου υλικου (βλεπε στρωμενο skimmer ιδιο με αυτο που πηρα-Νικος, υπερ ενεργο ανθρακα-Βλασσης κτλ.) και την εφερα την κατασταση στα ισια της.

Πρακτικα ποια μπορω να πω πως εχω δει τι μπορει αλλα και δεν μπορει να κανει ενα καλο η κακο skimmer σε ενα ενυδρειο....Μιλαμε παιδια εβγαλα γυρω στο 1 (ΕΝΑ!!) κιλο bryopsis-τριχοειδη αλγη....Ξερετε ποσα γεματα καπακια με βρωμια απο το skimmer ειναι? Τωρα ομως ολα καλα και πανε ακομα καλυτερα.

Καλο skimming και τα μυαλια στα παντζουρια!!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-06-04, 14:40
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παιδια η υπαρξη ενεργού ανθρακα ειναι απαραιτητη σε reef?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-04, 14:44
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από symbil
Παιδια η υπαρξη ενεργού ανθρακα ειναι απαραιτητη σε reef?
Αυτό είναι ερώτηση μόνη της. Ο άνθρωπος έχει ένα πρόβλημα ας μην μπλέκουμε τα θέματα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-04, 14:44
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Συχνές ασθένειες (Oodinium & Ick) σε reef aquarium.

Παιδιά καλημέρα,ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.Να ξέρετε ότι ζω στο
Ρέθυμνο όπου δεν υπάρχει μαγαζί με θαλασσινά και ότι έχω κάνει το έκανα
μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο στο internet.Συγχωρήστε λοιπόν κάποιες ''χαζές'' ερωτήσειςπου σας κάνω.Ξεκινώ λοιπόν.
Τήν πυκνότητα την μετρώ με το γυάλινο πυκνόμετρο της sera.
Εχω 2 λάμπες φθορίου 40w έκαστη με ανακλαστήρες,η μία είναι blue marine και η άλλη power.Οι ανεμώνες φαίνονται καλά και το πρόβλημα
το είχα πολύ πρίν τις βάλω. Τί γνώμη έχετε για τα Exodin & Oodinex;
Αλλαγές νερού κάνω κάθε μήνα το 15% περίπου από την βρύση.Να βάζω
αντιχλώριο;Τι θα πεί στρωμένο skimmer;Οσον αφορά τις γαρίδες καθαρισ-
τές πρό μηνός έβαλα 2 και τις έφαγε αμέσως το Hawkfish.Επίσης έχω και
ένα ζευγάρι coral banded shrimp.Πώς θα βάλω καθαριστές;
Τέλως όσον αφορά τους κυκλοφορητές στο ενυδρείο των 400 λίτρων
δεν φτάνουν 4600 λίτρα/ώρα;Σας ευχαριστώ και περιμένω νέα.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-06-04, 15:12
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Να εισαι καλα για τα καλα σου λογια. Θελουμε να σε βοηθησουμε γιατι και εμεις θελουμε την βοηθεια αλλων εαν κατι παει στραβα και συν τις αλλης θελουμε το χομπι να προχωρησει καλα στην χωρα μας. Πραγμα που χωρις ανταλαγη εμπειριων δεν μπορει να γινει.

Τωρα,το γυαλινο πυκνομετρο της Sera ειναι λιγο ελεεινο για να μην πω τρισαθλιο, ειναι τελειως ανακριβες. Βρες κατι ποιο ποιοτηκο και μην το αμελησεις, καποια προβληματα μπορει να πηγαζουν απο εκει... Συγκεκριμενα εγω με το συγκεκριμενο ενω ειχα 1.021 , τελικα ειχα 1.028!!!

Για 400 λιτρα ενυδρειο ο φωτισμος σου ειναι απλα...ανυπαρκτος!! Θελεις τουλαχιστον 300 βατ με κοινες λαμπτηρες οπως οι δκες σου, για να μην πω 500 και φανω ακραιως, βεβαια ολα ειναι σε σχεση με το τι ειδη εχεις μεσα αλλα 300 βατ ειναι κατ'εμε απαραιτητα σαν μινιμουμ!! Καποι απροβληματα σου πηγαζουν και απο εκει αλλα αυτο ειναι για αλλη φορα.

Η κυκλοφορια σου επισης ειναι περιπου 10 φορες την ωρα τα λιτρα σου. Ειναι παρα πολυ λιγη!! Θες τουλαχιστον 20 φορες δηλαδη +4000 λιτρα σωστα κατανεμημενα ακομα. Για παραδειγμα εγω τωρα εχω γυρω στα 30Χ την δικη μου κυκλοφορια και ο Νικος γυρω στα 25Χ. Αν κανω λαθος να με διωρθωση . Οταν θα φτιαξεις την κυκλοφορια σου θα δεις τρελες διαφορες!! Τοτε θα καταλαβεις το γιατι στο λεμε...

Δεν βαζεις καθολου αντιχλωριο...??

Εχεις λιγο ασημβατο στοκ, πρεπει το Hawkfishνα φυγει. Μπορει ομως και να γινεται αλλιως .Δεν ειμαι απολυτως σιγουρος.

Τωρα για το στρωμενο skimmer κτλ..Να αφησω και κατι για τους αλλους.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-06-04, 15:21
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Συχνές ασθένειες (Oodinium & Ick) σε reef aquarium.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
Αλλαγές νερού κάνω κάθε μήνα το 15% περίπου από την βρύση.Να βάζω
αντιχλώριο;
Νερό από βρύση σε δοχείο για ελιές όσο πιο μεγάλο τόσο πιο καλό. Ρίχνεις εκεί και ένα κυκλοφορητή τουλάχιστο δέκα φορές τα λίτρα του δοχείου. Γεμίζεις το δοχείο με νερό, βάζεις μπροστά το κυκλοφορητή, ρίχνεις ένα αντιχλώριο για να είσαι σίγουρος και προσθέτεις το αλάτι την επόμενη ημέρα. Από εκεί και πέρα θα συνιστούσα ένα μικρό φίλτρο εκεί μέσα με ενεργό άνθρακα το πρώτο 24ωρο πριν πέσει το αλάτι. Το αλάτι θα ανακατεύεται τουλάχιστο μία ημέρα πριν το ρίξεις.
Περιμένω μία απάντηση για το πόσο καιρό έχεις τις ανεμώνες.
Επιπλέον να αναφέρω ότι για reef υπάρχει μία άποψη ότι απλές φθορίου είναι καλές για τα πρώτα 30 εκατοστά. Από εκεί και πέρα όσο βαθαίνει το νερό χάνουν πολύ από την απόδοσή τους. Με εκπλήσει πάντως ότι ενώ έδωσες λεφτά σε chiller έχεις έλλειψη σε άλλο εξοπλισμό πιο αναγκαίο κατά την άποψή μου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-06-04, 15:26
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Συχνές ασθένειες (Oodinium & Ick) σε reef aquarium.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
Συγχωρήστε λοιπόν κάποιες ''χαζές'' ερωτήσειςπου σας κάνω.
Δεν υπάρχει κανένα θέμα με τις ερωτήσεις. Απλά πρέπει να προσέχεις τις δικές μας και να απαντάς σε αυτές. Αν ψάξεις σε προηγούμενα topic θα δεις ότι αναφέρω ότι δεν κάνω τεστ ποιότητας νερού και αναφέρω σαν ζωντανό τεστ το λευκόστερνό μου. Όποιος σε ερώτηση "έχω αυτή την ασθένεια τι να κάνω" απαντάει με φάρμακα είναι εκτός τόπου και χρόνου. Αν δεν καταπολεμήσεις την αιτία το ψαράκι θα συνέλθει προσωρινά και θα φάει τούμπα τελικά. Όσο τρώνε (αλήθεια τι τρώνε μην ανησυχείς. Αυτό που σου ζητάμε είναι να διαβάζεις με προσοχή και να απαντάς σε ΟΛΕΣ τις ερωτήσεις. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να σε διευκολύνουμε πες το.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-06-04, 15:41
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Δώσε μεγάλη εμφαση στην κυκλοφορία του νερού και στον φωτισμό.
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με απαιτητικά ψάρια και αυξάνοντας την κυκλοφορία του νερού φαίνεται να λύθηκε. Τώρα έχω κυκλοφορία Χ20 περίπου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-06-04, 16:23
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
ο Νικος γυρω στα 25Χ.
Δεν ξέρω ποια με τα timer που παίζουν έχω χάσει τη μπάλα. Πάντως στο 20Χ είμαι σε μόνιμη βάση την ημέρα και πέφτω στο 12 - 13 τη νύχτα. Για να βοηθήσουμε λίγο το Μάνο.Συμφωνούμε όλοι άμεση λύση κάρβουνο και κυκλοφορία; Για φωτισμό θέλει συζήτηση και ίσως να πειστεί να ξεχάσει τις ανεμώνες προς το παρόν οπότε ας μην μπούμε στο θέμα. Συμφωνείτε για ένα καλό εξωτερικό ώστε να μπορέσει αύριο να προσθέσει και ένα merlin ; Παιδιά σύντομα για να μην μπαίνει σε διλήματα. Δεν ξέρει ποιον να ακούσει και χάνει χρόνο.
ΥΓ. Μερικούς μπορώ να τους εκβιάσω κιόλας έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-06-04, 16:56
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
ΥΓ. Μερικούς μπορώ να τους εκβιάσω κιόλας έτσι;
Το ιδιο και εγω....
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-06-04, 17:18
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Συχνές ασθένειες σε reef ενυδρείο.

Παιδιά καί πάλι ευχαριστώ,είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι λιγο ασφαλής
γιατί μέχρι τώρα ήμουν μόνος.Στην Κρήτη δεν υπάρχουν πάνω από 15 θαλασσινά ενυδρεία και κανένας για να με συμβουλέψει.
Από αύριο αυξάνω τους κυκλοφορητές και βάζω άνθρακα.Αλήθεια που να τους βάλω κοντά στον βυθό ή πρός την επιφάνεια.Τί άνθρακα προτείνετε;
Πρακτικά πώς θα αυξήσω τον φωτισμό μου;Υπάρχουν ίδιου μήκους λάμπες
φθορίου με περισσότερα watt;Το καπάκι μου είναι της Juwel και παίρνει 2 λάμπες φθορίου μόνο.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-06-04, 17:28
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Για το Merlin ειμαι λιγο επιφυλακτικος αν και φοβερο βιολογικο φιλτρο.
Χρειαζεται απαραιτητα μηχανικο προφιλτρο αλλιως η ροή του νερου πεφτει απελπιστικα σε πολυ μικρο διαστημα. Κατα τα αλλα για την τιμή του (περιπου 100€ + ενας 1000αρης κυκλοφορητης) ειναι απιστευτο βιολογικο φιλτρο. Αν ειναι διατεθειμενος να εγκαταστησει προφιλτρο ή να κανει κάποια πατεντα για μηχανικο φιλτραρισμα του νερου πριν μπει στο φιτρο τοτε συμφωνω με αυτη την επιλογή.
Οταν λεμε μηχανικο φιλτραρισμα σημαινει για το συγκεκριμενο φιτρο να μην περναει τιποτα αλλιως σε λιγες εβδομαδες το φιλτρο αρχιζει να υπολειτουργει και σταδιακα να μην λειτουργει καθόλου. Επισης το καθαρισμα του (το οποιο αν πετυχεις πολυ καλο μηχανικο φιλτραρισμα του νερου που εισερχεται δεν ειναι απαραιτητο για μηνες) ειναι παρα πολυ δυσκολο σε σχεση με τα κανονικα εξωτερικα.
Αν τελικα καταληξεις στο συγκεκριμενο Fluidized Bed και το καταφερεις να δουλεψει οπως πρεπει συντομα θα σταματησεις να μετρας αμμωνια και νιτριτη γιατι θα βαρεθεις να μετρας 0
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-06-04, 17:46
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από symbil
Για το Merlin ειμαι λιγο επιφυλακτικος αν και φοβερο βιολογικο φιλτρο.
Χρειαζεται απαραιτητα μηχανικο προφιλτρο αλλιως η ροή του νερου πεφτει απελπιστικα σε πολυ μικρο διαστημα. Κατα τα αλλα για την τιμή του (περιπου 100€ + ενας 1000αρης κυκλοφορητης) ειναι απιστευτο βιολογικο φιλτρο. Αν ειναι διατεθειμενος να εγκαταστησει προφιλτρο ή να κανει κάποια πατεντα για μηχανικο φιλτραρισμα του νερου πριν μπει στο φιτρο τοτε συμφωνω με αυτη την επιλογή.
Οταν λεμε μηχανικο φιλτραρισμα σημαινει για το συγκεκριμενο φιτρο να μην περναει τιποτα αλλιως σε λιγες εβδομαδες το φιλτρο αρχιζει να υπολειτουργει και σταδιακα να μην λειτουργει καθόλου. Επισης το καθαρισμα του (το οποιο αν πετυχεις πολυ καλο μηχανικο φιλτραρισμα του νερου που εισερχεται δεν ειναι απαραιτητο για μηνες) ειναι παρα πολυ δυσκολο σε σχεση με τα κανονικα εξωτερικα.
Αν τελικα καταληξεις στο συγκεκριμενο Fluidized Bed και το καταφερεις να δουλεψει οπως πρεπει συντομα θα σταματησεις να μετρας αμμωνια και νιτριτη γιατι θα βαρεθεις να μετρας 0
Βάζεις πριν ένα καλό μηχανικό. Συνιστώ eheim 2215 πακτωμένο σε υλικά ή 2217 με Τ πριν για να περνάς λιγότερη ροή. ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ κυκλοφορητή. Καθάρισμα δεν κάνω. Έχω merlin πάνω από 5 χρόνια έχει περάσει από δίσκους , θαλλασινό, reef και όταν βρωμίσει πολύ αυξάνω λίγο τη ροή βγαίνει η λερωμένη άμμος (λίγη) και προσθέτω καινούργια. Δεν καθαρίζω. Επαναλαμβάνω δεν καθαρίζω.
Αλήθεια σας είπα ότι είναι ψιλοευαίσθητο και αν το ανοίγετε συχνά χαλάει; Άρα δεν ανοίγετε, δεν καθαρίζεται και έχετε καλό καθάρισμα του ενυδρείου σας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-06-04, 17:52
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ναι αλλα ετσι niktso πρεπει να αγοράσει extra και ενα εξωτερικο φιλτρο. Οντως την ψιλοακουει οταν το ανοιγεις συχνα (διαρροη νερου σε εμενα).
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-06-04, 17:57
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από symbil
Ναι αλλα ετσι niktso πρεπει να αγοράσει extra και ενα εξωτερικο φιλτρο. Οντως την ψιλοακουει οταν το ανοιγεις συχνα (διαρροη νερου σε εμενα).
Να αγοράσει. Τι το κακό έχει αυτό. Το καθάρισμα του νερού δεν είναι κακό. Κάπου πρέπει να βάλει υλικά. Γιατί αν θέλει να βάλει siporax πάλι δεν θα χρειαστεί να αγοράσει;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-06-04, 18:41
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από symbil
Ναι αλλα ετσι niktso πρεπει να αγοράσει extra και ενα εξωτερικο φιλτρο. Οντως την ψιλοακουει οταν το ανοιγεις συχνα (διαρροη νερου σε εμενα).
Την ψιλοακοουει γιατι απλα ειναι ελατωματικο....Τοσο απλο.Δεν εισαι ο πρωτος που του συμβαινει κατι τετοιο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-06-04, 18:57
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

[quote="Discos"]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από symbil
Την ψιλοακοουει γιατι απλα ειναι ελατωματικο....Τοσο απλο.Δεν εισαι ο πρωτος που του συμβαινει κατι τετοιο.
Εντάξει ευαίσθητο είναι. Δεν το έχουν σχεδιάσει για να το ανοιγοκλείνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-06-04, 12:28
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παιδιά θέλω σαφή απάντηση στην ερώτηση παρακαλώ.Σε reef ενυδρείο που
για χ λόγο παρουσιάζεται Oodinium ή Ick τί κάνω;
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-06-04, 14:25
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Κοιταξε να βελτιωσεις την ποιοτητα του νερου καθως και την κυκλοφορια.
Κατα την γνωμη μου βαλε και αλλους 2 κυκλοφορητες για αρχη. Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και αυξανοντας την κυκλοφορια του νερου ειδα αποτελεσματα, χωρις να μπορω να το εξηγησω με σιγουρια.
Εχεις μετρησει ποτε το ΡΗ στην ιδια μερα το πρωί πριν ανοιξουν τα φωτα και το βραδυ πριν κλεισουν. Δες αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στις τιμες που θα μετρησεις, αν ναι τοτε αυτος απο μονος του ειναι ενας λογως για να εμφανιζονται ασθενειες σε δυσκολα ψαρια οπως τα Tang. Εισε σιγουρος για την οξηγονωση του νερου την νυκτα και τις συνεπειες που αυτο εχει στο PH?
Εχω μια υποψεια οτι εχεις μεγαλες μεταβολες στο ΡΗ αναμεσα στην ημερα και την νυχτα με αποτελεσμα τα ψαρια να μην μπορουν να προσαρμοστουν.
Τοποθετησε δυο κυκλοφορητες τον ενα απεναντι απο τον αλλο κοντα στην επιφανεια του νερου για να εξασφαλύσεις σταθερη οξυγονωση του νερου μερα - νυχτα και οχι μονο.
Επαναλαμβανω οτι μια σχετικα φτηνη και ευκολη πρωτη κινηση ειναι 2 ακομα κυκλοφορητες, μονο καλο κανουν ουτως ή αλλως.
Δυστηχως λυση δεν μπορει να βρεθει με καποιο φαρμακο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-06-04, 14:41
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από symbil
Εχεις μετρησει ποτε το ΡΗ στην ιδια μερα το πρωί πριν ανοιξουν τα φωτα και το βραδυ πριν κλεισουν. Δες αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στις τιμες που θα μετρησεις, αν ναι τοτε αυτος απο μονος του ειναι ενας λογως για να εμφανιζονται ασθενειες σε δυσκολα ψαρια οπως τα Tang. Εισε σιγουρος για την οξηγονωση του νερου την νυκτα και τις συνεπειες που αυτο εχει στο PH?
Εχω μια υποψεια οτι εχεις μεγαλες μεταβολες στο ΡΗ αναμεσα στην ημερακαι την νυχτα με αποτελεσμα τα ψαρια να μην μπορουν να προσαρμοστουν.
Στα δικα μας τωρα. Διαφωνω καθετα για πολλους λογους, ολα τα ενυδρεια εχουν αυτα τα πανω και κατω στο ph,μερα με νυχτα. Εδω τα εχει ο ωκενος δεν θα τα εχουμε εμεις?

Προβλημα εχεις λογο του νερου σου, της ελειψης cleaner shrimps, της επιθετικοτητας καποιον ψαριων σου, της ελειψης ανθρακα, του πολυ χαμηλου φωτισμου οπoτε οι ανεμωνες (και οχι μονο) μπορει και ειναι πιθανον να τα παιζουνε καθε μερα που περναει, της χαμηλης κυκλοφοριας νερου σου, του ανεπαρκους skimmer σου κτλ κτλ.

Δεν λεω αλλα, αυτα για αρχη καλα ειναι. Φτιαξε οτι μπορεις και θα δεις ολα (σιγα σιγα ομως) να πηγαινουν προς το καλυτερο. Αυτα ειναι κατα την δικη μου γνωμη, απλα και σαφεστατα. Κανε οτι καλυτερο μπορεις, ποια ολα ειναι στο δικο σου χερι.

Για οποια βοηθεια εδω ειμαστε...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-06-04, 14:58
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εαν φτιαξεις το νερο σου, τα τανγκακια σου θα γινουν περδικια μονα τους, δεν εχει αλλη λυση... Τα φαρμακα δεν κανουν τιποτε, σου μιλαω εκ πειρας και οχι πειδη νομιζω η το ακουσα η το διαβασα. Το καλο νερο ειναι το ζητουμενο και τιποτα αλλο.

Α Βημα

Βελτιωνης την κυκλοφορια νερου σου με το να βαλεις τουλαχιστον 3 κυκλοφορητες με 1000 λιτρα εκαστος. Βαλτους στο σημειο που δινει την καλυτερη ροη συνολικα στο ενυδρειο σου, αυτο αρκη. Ετσι και αλλιως κατω κατω δεν μπορεις επειδη θα σου σηκωνει την αμμο, καπου στην μεση με ποιο ψηλα θα ειναι μια χαρα.


Β βημα

Βαζεις ενεργο ανθρακα σε συνδιασμο εαν γινεται με ενα υλθικο που αποροφαει τα φωσφωρικα. Κατι σαν το phosphate remomer. Αυτη η κινηση θα αντισταθμισει την ελειψη καλου skimmer κατα πολυ.


Γ βημα

Σηκωνεις λιγο τον φωτισμο σου σε βατ με το να κανεις καποια πατεντα και να βαλεις extra λαμπες, δεν υπαρχει αλλη λυση.


Δ βημα

Φτιαξε το stock σου καταληλα και προσθεσε λιγες σωστες γαριδες.


Ε βημα κανε ολα τα παραπανω σωστα και ολα θα πανε καλα.


Ερωτηση τι ταιζεις τα ψαρακια σου και θελω να ξερω εαν καποιο δεν τρωη καλα η και τιποτα. Ολα μετρανε. Εαν δεν με βοηθησεις δεν θα μπορεσω σε βοηθησω.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-06-04, 15:34
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Σήμερα έβαλα 2 κυκλοφορητές Hydor με 550 l/h έκαστος (αυτούς βρήκα).
Εβαλα κάρβουνο.Το δύσκολο είναι τα φώτα γιατί έχω ενυδρείο της
JUWEL που έχει δικό του καπάκι με 2 λάμπες 2χ40w.Με το ίδιο μήκος λάμπας 120 cm υπάρχει λάμπα με περισσότερα watt;Εχω και ανακλαστήρες
αυτοί δεν βοηθάνε;
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-06-04, 15:41
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Οσον αφορά το τάισμα ταίζω κάθε απόγευμα και δίνω την Marin της Sera 3
φορές την εβδομάδα,1 φορά κατεψυγμένη,1 φορά Tetra vegetable,1 φορά
Granu marin της Sera,1φορά sera shrimp και κάφε 8-10 μέρες krill.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-06-04, 15:52
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Μανο δεν μου λες τι ταιζεις. Ειναι εξησου συμαντικο με το νερο σου και μην πιστευεις τι λενε τα μαγαζια οτι ολα ιδια ειναι...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11312 seconds with 12 queries