Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-10, 16:03
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Επιλογη εξοπλισμου.

Καλησπερα σε ολους θελω την βοηθεια σας. Θελω να στησω ενα ενυδρειο αποκλειστικα για τις γαριδες μου και ως γνωστον εχουν καποιες ιδιαιτερες απαιτησεις. Η γυαλα ειναι 80 λιτρα και εχω δει αυτο το φιλτρο
https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/s...egory_rn=10590 για να μην ρουφαει το φιλτρο τις γαριδες
αυτον τον θερμοστατη
https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/s...roductId=22957 για να μην καιγονται
και αυτο το υποστρωμα
http://www.hsaqua.nl/index.cfm?p=B37...67B416741A3019ή μπορει να βαλω απλο χαλαζιακο χαλικι.
Θελω τα σχολια σας (βοηθεια σας). Οπως επισης αν γνωριζεται καποια προσιτη λυση με led για τον φωτισμο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-10, 16:38
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλή αρχή! Αλήθεια τι γαρίδες θα μπουν; Για τον υπόλοιπο εξοπλισμό δεν έχω άποψη, αλλά είναι τόσο φθηνά ώστε να μην πας σε κάποια πιο δοκιμασμένα; Όσο για τα led οι έτοιμες λύσεις ακόμα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν φθηνές. Αν πάμε προς τα εκεί ή θα μιλήσουμε για led strips, τα οποία δεν είναι και ό,τι καλύτερο για χρήση ως κύριος φωτισμός, αφού έχουν πολύ μεγάλη γωνία (συνήθως 120 μοίρες) και χάνεται πολύ φως εκτός ενυδρείου ή θα μιλήσουμε για φώτα τύπου σποτ (από ebay αφού οι γνωστές μάρκες είναι απλησίαστες) και προσαρμογή τους στο καπάκι του ενυδρείου είτε σε δικό μας καπάκι. Περίπου τι φυτά σκέφτεσαι, εύκολα; Διαστάσεις ενυδρείου;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-10, 20:42
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Φιλε μου τα φυτα που θα μπουνε θα ειναι μονο moss και ισως κανενα ευκολο ακομα. Οι διαστασεις ειναι 80*30*37υψος περιπου. Οι γαριδες μου ειναι οι crystal red. Σε αυτον τον εξοπλισμο κατεληξα γι΄αυτα που γραφω και σιγουρα ειναι προσιτες λυσεις υπαρχουν στην Ελλαδα http://www.aquaclubdesign.com/aquael...350-l-h-1.html
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν αυτοι οι σπογγοι θελουν τακτικη αντικατασταση. Οσο για τα φωτα ελεγα για led λογω καταναλωσης. Θελω πανω απο 6500Κ εσυ ποια λυση προτινεις;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-10, 21:13
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πάνω από 6500K δύσκολο να βρεθούν, αλλά ίσως και να βρεις, αλλά μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές ερωτήσεις στους πωλητές που δεν το γράφουν πάντα. Η δική μου ιδέα, πολύ πρόχειρα είναι (στο πολύ περίπου) 5-8 από αυτά των 48 led - 100 lumens και αν θέλεις κάποια ενίσχυση με μπλε ή κόκκινα. Εκτός βέβαια αν όταν μιλάμε για moss εννοούμε τίποτα coral pellia κλπ απαιτητικά είδη! Πάντως κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου.

http://cgi.ebay.co.uk/5-x-LED-21-48-...item76bea728ff
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-06-10, 22:01
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ξεχασα να σου πω οτι δεν θελω τα φωτα να σηκωνουν θερμοκρασια. Γιατι αυτες οι γαριδες θελουν 24c.Παντως απο φυτα δεν θα ειναι απαιτητικα (χωρις λιπασματα και co2). Τα συγκεκριμενα kelvin τα θελω για το χρωμα των γαριδων εχω διαβασει και για 12000Κ (SERA BLUE SKY). Επισης να αναφερω οτι η μια grade s που εχω μου εχει κανει 6-7 γαριδακια ιδια οποτε το ενυδρειο το θελω για επιλεκτικη αναπαραγωγη και τα φυτα δεν με ενδιαφερουν παρα μονο η moss για λογους διατροφικους. Με αυτα τα δεδομενα τι μου προτεινεις γενικοτερα χωρις να κολλαω μονο στις led.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-06-10, 23:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Γενικά τα led έχουν πολύ μικρή εκπομπή θερμοκρασίας, μικρότερη από τα υπόλοιπα φωτιστικά σώματα, ίσως μεγαλύτερη να έχουν αυτά που δουλεύουν στα 220V. Οπότε, μια εναλλακτική πρόταση είναι, μια και δε θέλουμε πολύ φως, να μπουν 4-5 λευκά led strips στους 72 πόντους, που είναι στάνταρ μέγεθος στο ebay και έρχονται πιο φθηνά από το να πάρεις ένα μεγάλο κομμάτι και να το κόψεις και είναι πιο βολικό στο ζήτημα της ένωσης με την τροφοδοσία αφού είναι έτοιμα τα καλώδια και δε χρειάζεται να παλέψεις να το φτιάξεις εσύ και νομίζω ότι θα έρθουν τέλεια στο 80άρι. Επίσης μαζί με 3-4 μπλε για να έχεις το χρωματικό αποτέλεσμα που θέλεις (να ξέρεις οι μπλε είναι πολύ πιο αδύναμες από τις αντίστοιχες λευκές). Για κατανάλωση να υπολογίζεις περίπου 5W/m. Απλά υπάρχει μια πιθανότητα να έχεις χαμηλότερο φως από αυτό που υπολογίζω λόγω της μεγάλης γωνίας που έχουν, αν και νομίζω ότι για γαρίδες και απλές moss δε θα υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια και η λύση που είπα παραπάνω δεν αναιρείται, απλά με τις ταινίες είναι απίστευτα πιο εύκολη η τοποθέτηση.

Τώρα άμα πας σε κλασικές λύσεις με φθορισμού και θες τόσο μπλε βάλε ακτινική που είναι για reef (νομίζω υπάρχουν και στα 20000Κ), αλλά και πάλι δε θα χρειαστεί να μπει και μια απλή; Δεν ξέρω ακριβώς να σου πω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-06-10, 23:59
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

κανόνισε ωρέ Oko να έρθεις από το σπίτι για καφέ να δεις και φωτισμό με Led (και warm white, και cold white) kαι να σου πώ και μαγαζί στην Χαλκίδα με μπυροποικιλία ... εεεεε με Ledοποικιλία ήθελα να πω και βλέπεις και τίμες ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-10, 00:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
κανόνισε ωρέ Oko να έρθεις από το σπίτι για καφέ να δεις και φωτισμό με Led (και warm white, και cold white) kαι να σου πώ και μαγαζί στην Χαλκίδα με μπυροποικιλία ... εεεεε με Ledοποικιλία ήθελα να πω και βλέπεις και τίμες ...

Ααααα! Δεν μου αρέσουν αυτά! Όποιος ξέρει κάτι καλό το μοιράζεται με όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-06-10, 00:10
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
κανόνισε ωρέ Oko να έρθεις από το σπίτι για καφέ να δεις και φωτισμό με Led (και warm white, και cold white) kαι να σου πώ και μαγαζί στην Χαλκίδα με μπυροποικιλία ... εεεεε με Ledοποικιλία ήθελα να πω και βλέπεις και τίμες ...
Φιλαρακι τωρα που περασε η μπορα να ΄σαι σιγουρος θα τα πουμε και απο κοντα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααααα! Δεν μου αρέσουν αυτά! Όποιος ξέρει κάτι καλό το μοιράζεται με όλους!
Στελιο για την μπυροποικιλια λες;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-06-10, 00:15
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oko Εμφάνιση μηνυμάτων
Στελιο για την μπυροποικιλια λες;
Βρε τα πάντα όλα! Μετά την εξεταστική θα ήταν άσχημη μια βόλτα, να γνωρίσω από κοντά ανθρώπους που τους μιλάω από τόσα χιλιόμετρα, να δω εφαρμογή με led σε ενυδρείο, να δω κατάστημα που αξίζει και να λιώσω στις ποικιλίες που τους έχω και αδυναμία;! Και λίγα από αυτά καλά θα ήταν!

Όπως και να έχει, αν ο Ιωσάς ξέρει κάτι να πει για τα led και έχει και πρόσθετο φωτογραφικό υλικό αξίζει!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-06-10, 00:29
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

η πόρτα είναι ανοιχτή για όλους

Για το μαγαζί που λέω το είχα δεί πριν λίγο καιρό και είχα μπει να ρωτήσω από περιέργεια (είχα ήδη led) γιατί είχα δει πως έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία σε ταινίες Led ...τιμές δεν θυμάμαι αλλά δεν ήταν και εξωφρενικές ..


Ταινία Led με warm white έχω στο δισκοενυδρείο και φαίνεται έτσι ...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35274

(είναι λίγο παλιά και με άλλα ψάρια .. αλλά μια ιδέα μπορείς να πάρεις )
Φοράει μόνο μια σειρά απο warm white led..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-10, 00:35
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε τα πάντα όλα! Μετά την εξεταστική θα ήταν άσχημη μια βόλτα, να γνωρίσω από κοντά ανθρώπους που τους μιλάω από τόσα χιλιόμετρα, να δω εφαρμογή με led σε ενυδρείο, να δω κατάστημα που αξίζει και να λιώσω στις ποικιλίες που τους έχω και αδυναμία;! Και λίγα από αυτά καλά θα ήταν!
Με το καλο να τελειωσεις και σιγουρα δεν θα βρεθουμε.
Όπως και να έχει, αν ο Ιωσάς ξέρει κάτι να πει για τα led και έχει και πρόσθετο φωτογραφικό υλικό αξίζει!Πιστευω οτι εχει δημοσιευσει ο Ιωσας για τα led απλα τοτε δεν με ενδιεφεραν και δεν τα ειχα προσεξει.
Ευχαριστω παντως για την βοηθεια σας. Ειδικα με τα led εχω μεγαλο σκαλωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-10, 00:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τα παραπάνω που είδα... υπολόγισε μια ταινία λιγότερη από κάθε είδος σε σχέση με ό,τι είπα! Πάντως τις ταινίες στην Ελλάδα δεν τις έχω βρει με κάτω από 30 ευρώ το μέτρο. Και οι ¶γγλοι στο ebay τόσο τις δίνουν (εκτός αν κάποιος μου ξέφυγε!), αλλά ευτυχώς υπάρχει το Hong Kong!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-10, 00:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Χτες στον Κωνσταντακατο στην Κωνσταντινουπολεως ειδα πολυ ισχυρα led σε ταινια. Τα πουλαγε φιξ (δεν εκοβε οσο ηθελες) και εκαναν 200ευρω τα 5 μετρα.
Μου εκανε εντυπωση ομως το ποσο φωτεινα ηταν !!
------Α και κατι που ξεχασα.... οχι ακτινικη λαμπα σε φυτεμενο γιατι θα γεμισεις αλγες !
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-06-10, 00:49
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

έχουν ανάγει τα Led σε επιστήμη και δεν έχουν κάνει καθόλου άσχημα !!
γενικά παρατήρησα και εγώ πως υπάρχουν διάφορες ταινίες με διάφορες εντάσεις ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-06-10, 01:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα συνηθισμένα έχουν γύρω στα 200-240lm/m. Μάλλον εσείς είδατε αυτά με τα 700-800lm/m και δε νομίζω να υπάρχουν πιο δυνατά αυτή τη στιγμή! Επίσης, οι τιμές αυτές είναι τρελές σε σχέση με το κόστος παραγωγής τους (τουλάχιστον για τα απλά).

Αλλά αρκετά είπαμε χωρίς να βοηθήσουμε επί της ουσίας για το γαριδοενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-06-10, 01:06
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Χτες στον Κωνσταντακατο στην Κωνσταντινουπολεως ειδα πολυ ισχυρα led σε ταινια. Τα πουλαγε φιξ (δεν εκοβε οσο ηθελες) και εκαναν 200ευρω τα 5 μετρα.
Μου εκανε εντυπωση ομως το ποσο φωτεινα ηταν !!
------Α και κατι που ξεχασα.... οχι ακτινικη λαμπα σε φυτεμενο γιατι θα γεμισεις αλγες !
Σόρρυ παιδιά αλλά τι είναι η ακτινική λάμπα;;;;
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-06-10, 18:23
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Φιλε Πανο πρεπει να ειναι αποκλειστικα για θαλασσινα αν δεν κανω λαθος αλλα αφου φαγαμε πορτα απο τον Αλεξανδρο ας τις ξεχασουμε οι γαριδαδες.
Λοιπον μου εχει μεινει μονο ο φωτισμος και ειδα αυτο:
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=46
αναφερεται σε αυτο το προιον:
http://www.ledmegastore.gr/index.php...roducts_id=716
ειναι τελεια αλλα εχει δικιο ο exelix για τα 30 ευρω. Νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολα με τα led.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-06-10, 16:10
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Επανερχομαι στον εξοπλισμο εχοντας παραγγειλει φιλτρο και θρμοστατη και θελω να ρωτησω για το υποστρωμα. Υπαρχει καποια διαφορα στην κοκομετρια του υποστρωματος δηλ. καποια να εχουν περισσοτερο αναεροβιες περιοχες οποτε να συγκρατουν τοξικες ενωσεις θανατηφορες για τις γαριδες; Στο μικρο που εχω τωρα με αμμο βλεπω τις γαριδες να παιρνουν τους κοκκους αμμου και σαν να τους πιπιλανε, τρεφονται απ΄αυτο; Αλλα σαν πιο συμπαγες υλικο εχω τον φοβο που ανεφερα πιο πανω. Ελπιζω στις προτασεις σας για το καλυτερο. Αυτο που θελω προσωπικα ειναι χαλαζιακο χαλικι, κανει;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-06-10, 00:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oko Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανερχομαι στον εξοπλισμο εχοντας παραγγειλει φιλτρο και θρμοστατη και θελω να ρωτησω για το υποστρωμα. Υπαρχει καποια διαφορα στην κοκομετρια του υποστρωματος δηλ. καποια να εχουν περισσοτερο αναεροβιες περιοχες οποτε να συγκρατουν τοξικες ενωσεις θανατηφορες για τις γαριδες; Στο μικρο που εχω τωρα με αμμο βλεπω τις γαριδες να παιρνουν τους κοκκους αμμου και σαν να τους πιπιλανε, τρεφονται απ΄αυτο; Αλλα σαν πιο συμπαγες υλικο εχω τον φοβο που ανεφερα πιο πανω. Ελπιζω στις προτασεις σας για το καλυτερο. Αυτο που θελω προσωπικα ειναι χαλαζιακο χαλικι, κανει;
Θα πρεπει να μας πεις και μερικα ακομη στοιχεια για να προτεινουμε το ιδανικο υλικο βυθου. Αν προκειται για crs τοτε καλυτερα δειχνουν πανω σε σκουρο καφε ή μαυρο βυθο. Αν θες αρκετα stem plants ή γρασιδια, και μαλιστα μετριας-μεγαλης δυσκολιας , τοτε θες αρκετο υψος χαλικου και θρεπτικο υποστρωμα. Αν παλι δεν θα βαλεις φυτα αλλα μονο moss-ανουμπιες-φτερες και αλλα φυτα που δενονται πανω σε διακοσμητικα ξυλα ή πετρες, τοτε δεν χρειαζεσαι ουτε υψος χαλικου αλλα ουτε και να ειναι θρεπτικο οποτε ναι , μπορεις να χρησιμοποιησεις απλο χαλαζιακο χαλικι ή καποιο αλλο λεπτης κοκκομετριας αλλα σκουρο. Φυσικα θα πρεπει γι αυτες τις γαριδες να ειναι ουδετερο και να μην ανεβαζει σκληροτητες και ΡΗ.
Προτιμησε μετριας εως λεπτης κοκκομετριας χαλικακι γιατι οντως οι γαριδες ωφελουνται πολυ βοσκωντας απο τους κοκκους, αλγες και το λεγομενο βιοφιλμ. Το βιοφιλμ αναπτυσσεται σχεδον σε καθε επιφανεια του ενυδρειου και αποτελειται κυριως απο μυκητες και βακτηρια που στο κυτταρικο τους περιβλημα περιεχουν ποσοστα χιτινης...ουσια απαραιτητη για την δομη του εξωσκελετου των γαριδων. Ακομα πιο ωφελιμα ειναι και τα νεκρα φυλλα cattapa, μανολιας, βελανιδιας, πλατανου κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-06-10, 20:38
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ευχαριστω Αλεξανδρε για την βοηθεια. Τι αλλα στοιχεια να αναφερω εσυ καλυψες το θεμα ολοκληρωτικα σε 5-6 γραμμες.
-------------------------
Λοιπον παιδες θελω μια επειγουσα χαρη. Εχω μιση ωριτσα προτου φυγω για βαρδια αλλα επειγωμαι την βοηθεια σας. Θελω να παραγγειλω αυτο:
http://www.aquabid.com/cgi-bin/aucti...rts&1277223480
του εστειλα μυνημα και η απαντηση ηταν αυτη:
Hi,
Thanks for contact us.
We post to Greece by EMS is USD68. You can check the shipping cost at www.pos.com.my
Combine shipping is allowed.

Thank you
Edwin Lim
Επειδη το εχω παρει αποφαση να παρω τα ρισκα μου θελω την βοηθεια σας τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις δηλ. πως πληρωνω τα μεταφορικα, η αποστολη θα ερθει σπιτι μου ή σε κανενα τελωνειο και θα ψαχνωμαι.Γενικα επειδη ειμαι ασχετος με αυτα οτιδηποτε μπορειτε να γραψετε θα με βοηθουσε πολυ. Βεβαια οποιος θελει μπορει να ρισκαρει μαζι μου. Παντως οπως και να εχει βοηθήστε να αποκτησω τις καψουρες μου.
Υ.Γ. τι σημαινει combine. Θα χρειαστω βοηθεια και στην επικοινωνια με mail με αυτους. Ευχαριστω Γιωργος τα λεμε το πρωι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oko : 09-06-10 στις 20:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-06-10, 22:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα σου πω πως το σκέφτομαι σύμφωνα με τις εμπειρίες που έχω μαζέψει (δικές μου, γνωστών και αγνώστων) από αγορές μέσω ebay. Βασικά έχεις paypal; Αν δεν έχεις καλύτερα να αποκτήσεις πριν προχωρήσεις στην αγορά. Γενικά με το που αγοράζεις κάτι, εφόσον τα μεταφορικά είναι περασμένα στο σύστημα και κερδίζεις μια δημοπρασία πατάς για πληρωμή, σου έχει την ανάλυση και την επικυρώνεις. Αν όχι σου στέλνουν ένα invoice με το κόστος και κάνεις την παραπάνω διαδικασία μέσω αυτού (δεν το έχω δει με τα μάτια μου πως ακριβώς). Combined shipping είναι όταν αγοράζεις διάφορα πράγματα από έναν και σου στέλνει ένα τελικό invoice για την πληρωμή όλων μαζί, όπου το κόστος της συνδυασμένης αποστολής είναι χαμηλότερο από του κάθε ενός ξεχωριστά.

Από εκεί και πέρα πώς έχουν τα πράγματα με τις αγορές εκτός ΕΕ. Κανονικά ό,τι σημειώνεται από τον πωλητή ως gift (δώρο) δεν περνάει από τελωνειακό έλεγχο. ΑΛΛΑ, ο κάθε τελώνης μπορεί να κάνει ό,τι θέλει και άμα κρίνει ότι είναι πολύ μεγάλο ή βαρύ ή του λείπουν τα λεφτά για το νοίκι μπορεί να το ελέγξει. Αν δεν το ελέγξει κανένας και περάσει από το τελωνείο όλα καλά, δηλαδή είτε θα έρθει σπίτι είτε θα έρθει ειδοποίηση να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο (το μεγαλύτερο που έχω πάρει ήταν σε κουτί 21*12*15 και ήρθε και αυτό σπίτι). Εάν κάνεις ασφαλισμένη αποστολή θα γράψουν πάνω το κόστος και αν αυτό είναι πάνω από 40-50 δολάρια υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να ελεγχθεί. Εάν δε σταλεί με απλό ταχυδρομείο, αλλά κάποιου είδους express ή ακόμα χειρότερα κούριερ είναι πολύ πιθανό να ελεγθεί.

Εάν το ελέγξουν πληρώνεις (στο περίπου όπως τα θυμάμαι) Φ.Π.Α., κάτι μικρούς φόρους που φτάνουν το 5%, αμοιβή τελωνειακού, κόστος αποθήκευσης, ίσως και κάτι άλλο και αν δεν κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό και κανένα 70άρι σε αυτόν που θα τον κάνει. Ακόμα μπορεί να το ξεχάσουν σε κανένα ράφι και να μη στείλουν ειδοποίηση και να ψάχνεσαι στα τηλέφωνα να το βρεις. Οι φόροι πληρώνονται στο σύνολο κόστους προϊόντος και μεταφορικών και σύνολο μπορεί να πληρώσεις πάνω από 100ευρώ (τα περισσότερα είναι η αμοιβή του τελώνη). Δεν ξέρω τι γίνεται αν βρουν ζωντανά μέσα. Γενικά οι αγορές από Ασία και κυρίως από Hong Kong είναι λιγότερο πιθανό να περάσουν από τελωνείο σε σχέση με αυτά από Αμερική, αν και έχω ακούσει ότι τώρα τελευταία έχουν γίνει πιο αυστηροί, αλλά ευτυχώς σε μένα δεν έχει τύχει κάτι.

Για μένα το ζήτημα του να έρθει ένα δέμα με ζωντανά καλοκαιριάτικα, με ένα ταξίδι περίπου 2 εβδομάδων και με την πιθανότητα τελωνείου μου κάνει για μεγάλο ρίσκο συν το ότι δεν ξέρω αν επιτρέπεται να μπουν ζωντανά από Ασία και με ποια διαδικασία, αν τα ανακαλύψουν.

Αυτά ξέρω και προβληματίζομαι για μια τέτοια αγορά, γιατί αν χαθούν στο ταξίδι κάποια ή όλα είναι αρκετά τα λεφτά και αν περάσει από τελωνείο θα ερχόταν φθηνότερα να έχεις αγοράσει από Γερμανό.

Γενικά έχεις πάρει τηλέφωνα σε μαγαζιά για το αν έχουν ή αν μπορούν να φέρουν σε αυτό το grade και με τι τιμή; Π.χ. αυτά που ακούω εδώ μέσα όπως Αζόρες, Starfish, Water Inn κ.α. που δεν μου έρχονται τώρα;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-06-10, 01:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Με τιποτα μην παρεις το ρισκο, γιατι αυτο δεν ειναι ρισκο ,αλλα πεταμενα λεφτα για σενα και σιγουρος θανατος για τις mosura και hinomaru.
Εχεις υπ οψιν σου φανταζομαι οτι προκειται για παρα πολυ ευαισθητες γαριδες. Ισως οι πιο ευαισθητες και δυσκολες κατα τη γνωμη μου, μαζι με καποια ειδη sulawesi.
Αφου δεν προλαβες την παραγγελια του Αζορες, κανε ενα τηλεφωνο στο Starfish μηπως μπορεσει να σου φερει ο Μανθος μερικες SSS grade mosura. Νομιζω οτι εχει μια ακρη..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-06-10, 07:46
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και τους δυο το γλίτωσα το εγκεφαλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-10, 00:57
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Συγγνωμη παιδες αν το εχω παρακανει αλλα θα ηθελα μια ακομα απαντηση. Χαλαζιακο χαλικι παιζει απο εδω;
http://www.stroumboulis.gr/index.php?pid=8
Επειδη το πρωι θα κατεβω Αθηνα να παρω απο εκει να ξεμπερδευω; Εχω διαβασει στο forum αλλα θα ηθελα μια πιο επίκαιρη γνωμη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-06-10, 01:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Να προσεξεις πανω απ ολα να μην ειναι βαμμενη η αμμος/χαλικι. Μονο φυσικο υλικο να διαλεξεις. Η τιμη στο χυμα ποσο ειναι, ρωτησες;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-06-10, 01:10
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Οχι ρε φιλε Αλεξανδρε ραντεβου στα τυφλα παω. Ελεγα να μην φτασω στον Ερμη γιατι δεν προλαβαινω κιολας, ελεγα για την 2η ποιοτητα που εχει την μη επεξεργασμενη.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-06-10, 01:14
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

στον ερμη τα 25 κιλα (περιπου) κανουν 7-8 ευρω.
(πληροφοριακα για να εχεις μια ιδεα ποσο κοστιζει)
Πριν πας δεν περνεις και ενα τηλεφωνο να ρωτησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-06-10, 01:14
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μου δινει την εντυπωση εξειδικευμενου και ακριβου μαγαζιου. Μπορει και να ειμαι λαθος βεβαια , αλλα κοιτα μην πληρωσεις τον κουκο για αηδονι
Αν θες αφου θα πας, κανε μια ερωτηση και για τον ενεργο ανθρακα. Ισως ενδιαφερει κι αλλα παιδια απο εδω μεσα αν συμφερει σε σχεση με τον ενυδρειακο που αγοραζουμε απο τα LFS.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-06-10, 01:16
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
στον ερμη τα 25 κιλα (περιπου) κανουν 7-8 ευρω.
(πληροφοριακα για να εχεις μια ιδεα ποσο κοστιζει)
Πριν πας δεν περνεις και ενα τηλεφωνο να ρωτησεις...
Σε ευχαριστω Γιαννη χρησιμη πληροφορια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου δινει την εντυπωση εκειδικευμενου και ακριβου μαγαζιου. Μπορει και να ειμαι λαθος βεβαια , αλλα κοιτα μην πληρωσεις τον κουκο για αηδονι
Αν θες αφου θα πας, κανε μια ερωτηση και για τον ενεργο ανθρακα. Ισως ενδιαφερει κι αλλα παιδια απο εδω μεσα αν συμφερει σε σχεση με τον ενυδρειακο που αγοραζουμε απο τα LFS.
Εγινε Αλεξανδρε θα ρωτησω.
Με την ευκαιρια Αλεξανδρε αυτο κανει για τις γαριδες;
http://www.stroumboulis.gr/index.php?pid=20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εξοπλισμος sotos+ramona Ζωοτόκα 18 03-11-08 16:28
Εξοπλισμος ΟΧΙ Satriani Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 14-05-08 18:13
εξοπλισμος stefapat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-11-06 19:54
ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 14-12-03 14:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09579 seconds with 13 queries