Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-10, 12:47
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Post Για δίσκους, γυαλες, χομπυ, την φύση και τα ζώα...

Εισαγωγή
Ξεκινάω αυτό το post γιατι με νοιαζει.Γιατι σπαταλάω ώρες εδώ μέσα. Γιατι θέλω να μάθω. Γιατί θέλω να δώσω. Γιατί θέλω να βοηθήσω. Γιατί διαφωνω. Γιατι δεν μου αρέσει ο δογματισμός. Δεν θέλω να κουράσω τους έχοντες και κατέχοντες, αλλά δυστυχώς έχω δει συστηματικά την αδιαφορία για ποστ σαν αυτό που κάνω τώρα, το να αγνοούνται τετοια ποστ το θεωρώ αν μη τι άλλο επιβεβαίωση των γραφομένων μου. Αποκορύφωμα είναι βεβαια το οτι το ποστ μου το οποίο παραθέτω παρακάτω σβήστηκε οχι μία αλλα 2 φορες απο το ίδιο τόπικ ως ασχετο με την δικαιολογία οτι ήταν άσχετο. Ασχετο μετο θεμα περι λίτρων. Ενώ το αλληλοχέσιμο 240λ για δικους είναι/δεν είναι αρκετα, είναι σχετικό? Γιατί εθελοτυφλούμε και γιατί δογματιζόμαστε? Γιατί υποκρινόμαστε? Τελικά θέλουμε να βοηθήσουμε τους άλλους, να τους συμβουλέψουμε? Η μέσω της επιβολής της γνώμης μας και γνώσης μας και δόγματός μας να λάμψουμε? Ο τολης μπορεί να είναι δικτάτωρ (ως ιδιοκτήτης) οι άλλοι όμως? Τελικά τι πάμε να δημιουργήσουμε? Ενα ελιτιστικό club λιγων ημίθεων που κατακεραυνώνουν τους άλλους που κάνουν λάθος ή που αν δεν συμμορφωθούν με τις υποδείξεις μας να παν να γκρεμοτσακιστούν?
Θα με πείτε απόλυτο. Θα με πείτε αδαή. Θα με πείτε πολλά. Αλλά σας προσκαλώ να ανατρέξετε σε πολλά ποστ και να δείτε τι γραφεται εκει μέσα και πως πολλές φορες, πληγώσαμε και διωξαμε κόσμο. Εμεις οι φωστηρες του κόσμου. Είναι δυνατόν να φοβουνται μελη του φορουμ να κάνουν παρουσίαση για να μην φάνε κράξιμο? Είναι δυνατόν να διώχνουμε νεο κόσμο με το να τους την πεφτουμε με την μία?
Θέλω να σας προσκαλέσω να τα σκετείτε όλα αυτα, και αν απαντήσετε να αφήσετε τουλάχιστον σε μια γωνιά του μυαλού σας οτι αυτά που γράφω αφορουν και εσας.

Παρακάτω παραθέτω 3 ποστ 2 δικά μου και ένα του Τολη που αντικατοπτριζουν αυτά που σκέφτομαι τώρα. Δεν σκεφτόμουν πάντα έτσι. ¶ρχισα να σκέφτομαι έτσι μετα απο αυτά που είδα εδώ μεσα. Αρχισα να σκέφτομαι ανάποδα δηλαδή.
Γιατί όμως?
Τα δικά μου ξεκινήματα
Γιατί πέρυσι το καλοκαίρι αποφάσισα να κάνω ένα ενυδρείο. Εβλεπα τον κουνιάδο μου που είχε στα 250 λιτρα 2 οσκαρ και 3 παπαγαλόψαρα και έλεγα. "Ωραία που είναι τα ψάρια ρε γαμώτο. Θέλω κι εγώ" . Και μου χάρισαν ένα ενυδρειάκι 54 λιτρα και πήγα και γω στο γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης. Που όλοι το ξέρουμε και κανένας μας δεν λέει το όνομά του. Κάτι σαν τον Σατανά δηλαδή. Και αφου μου πήρε περι τα 1500 ευρώ τα πιο πολλά χωρίς αποδειξη με φόρτωσε με ενα κιλό παπαριές. Κάπου εκει αρχισαν τα προβλήματα. Κάπου εκεί γνώρισα το φορουμ. Κάπου εκει έκανα το πρώτο μου ποστ. Απο τις απαντήσεις που πήρα (κάποιοι θα πουν καλοπροαίρετες-whatever- γιατι οπως ξέρετε σημασία έχει ο ΤΡΟΠΟΣ) Σκεφτηκα να φύγω. Κολλησα. Δεν μπορούσα να γράψω. "Αυτοι που δεν με ξέρουν γιατι μου απαντούν με αυτόν τον τρόπο?" Αλλά έμεινα. Δεν έγραφα, απλα έβλεπα. και στεναχωριόμουν. Ακόμη και τώρα οταν γράφουν κάποια μέλη δεν μπορώ να γράψω έυκολα στο ίδιο topic. Κολλάω ακόμη. Και να μην σας πω τι έχω κάνει στην ζωή μου-Ασχετο. Πως γίνεται εγω να κολλάω μπροστά σε 5 avatar ακόμη δεν το έχω καταλάβει. Καποια στιγμή πηγα στην συνάντηση του ΠΣΦΕ. Η κατάρα μου και η σωτηρία μου. Απο εκεί πηρα ενα κλάδεμμα που μου άλλαξε την ζωη. Μου ψόφησαν όλα τα ψάρια. Ντράπηκα αλλά άλλα λεφτα δεν είχα. Εβγαλα αγγελία. Και εκει γνώρισα το GAB που με κράτησε. την παρέα της Θεσσαλονίκης. Τελικά όντως εχει κάτι το νερό που πίνουμε. Τόσους μήνες εδώ μέσα και τα ποστ μου ακόμη είναι λίγα. Γράφω για να κάνω χαβαλέ με τους φίλους μου, για να πώ ενα γεια με PM για να σχολιάσω κάτι θετικό, και ενίοτε για να δώσω βοήθεια. Χωρίς ποτε να κρινω αυτον που τη ζητάει. Δεν σχολιάζω καν τα ενδεχόμενα χάλια του. Απλα του παραθέτω τις λύσεις. Θα έπρεπε να του τα χώσω πρώτα. Να τον βάλω δηλαδή να χαρίσει τα ψάρια του, και να αλλάξει ενυδρείο,να πάρει Αντίστρωφη όσμοση και 62 τεστ και λιπάσματα? Η απλά να του χώσω 5 Links απο το site του Τσάμη? Κι αν δηλαδή δεν μπορεί να πάρει πάνω απο 200 λίτρα και θέλει δίσκους, δεν οφείλουμε να δουμε αν μπορεί να βρεθεί μια λύση? Πρέπει απαραίτητα να πάρει guppies? Πολλοί εδώ μεσα είστε πιο νέοι απο εμενα, κι εγώ είμαι νεος ακόμη. Για ρωτήστε τους παλιούς λίγο που δεν είχαν όλα αυτά που έχουμε εμεις. Με guppies ήταν τα ενυδρεία όλων? Οι δίσκοι τώρα ανακαλύφτηκαν? (Προσπαθήστε να καταλάβετε οτι απλα πιάνομαι απο τους δίσκους ως πιο "δύσκολο" ψάρι-Αν θέλετε βαλτε κατι άλλο) Δηλαδή αν κάποιος ερθει και σας πει (οπως είαι σίγουρος οτι ήδη έχει συμβει) Γεια σας, έχω ενα 240 λτ με ολα τα παρελκόμενα και 7 δίσκους μέσα, τι θα του πείτε , "Τράβα χάρισε τους και παρε γκαπι αλλιώς μη ζητάς βοήθεια?" ή θα του πείτε "Δυστυχώς φιλε μου τα ψάρια σου θα ψοφήσουν σιγα σιγά" Η θα του πείτε "Διαβασε εδω τα πρωτα 25 λινκς και τα ξαναλέμε" Τι στο καλό θα του πούμε? Αντε ΓΕΙΑ. Αυτο θα του πουμε....

Ο Τολης τα λέει σωστά. Ποιος τον ακούει όμως και ποιος το κάνει δόγμα? Βλέπει κανείς το πνέυμα με το οποίο γράφει?
Tolis
Το χομπι του ενυδρειου - οπως τουλαχιστον το αντιλαμβανομαστε εμεις - ειναι γνωσεις, γνωσεις, γνωσεις. Και αυτες προσπαθουμε να διοχετευσουμε. Ειναι τεραστια, αλλά τεραστια, η διαφορά ενος ειδους που ζει "συμβατικα" σε ενα "ψιλοκαταλληλο" ενυδρειο με "ψιλοσυμβατους" συγκατοικους, απο το αν ζει στις ιδανικες παραμετρους νερου, με καταλληλη διατροφη, καταλληλους συγκατοικους και συμφωνα με τις αναγκες του. Εμεις αυτο προσπαθουμε να διαδωσουμε, και οχι αν ειναι συμβατο ενα γκαπυ με ενα τιγρακι σε 60 λιτρα ενυδρειο. Και να το πω κι αλλιως. Μιλαμε για ζωες, κι οπως για ενα σκυλο η μια γατα, θα ενημερωνομασταν οσο πιο πολυ γινεται πριν την αποκτηση τους, ετσι πρεπει να γινεται και με τα ψαρια και το οικοσυστημα που θα τα βαλουμε να ζουν.

Οι πρώτες μου δημόσιες τοποθετήσεις στο θέμα που με έκαιγε
Drbig
Σαν τελευταίο προβληματισμό θα ήθελα χωρίς να θίξω κανέναν να θέσω το εξής ερώτημα μαζί με την δικιά μου απάντηση.: Ποιος είναι πιο ζωόφιλος? Αυτός που κρατάει ενα ζευγαρι σκαλάρια στα 150λτ, η αυτός που τα κρατάει στα 250? (όλες οι παράμετροι είναι σταθεροι και ίδιοι, για να μην ρωτησετε είναι οξινο μαλακο? ποσο είναι το ύψος του ενυδρειου κτλ...) Η δικιά μου απάντηση είναι κανένας. Τα σκαλάρια πρέπει να ζούνε στη φύση, και όχι σε γυάλες (τα 200-300lt κτλ είναι γυάλες σε σχέση με τους βιοτόπους τους). Εμείς είμαστε χομπιστες, κάνουμε το χόμπυ μας, και δεν σώζουμε τα είδη (πειτε μου για τα endlers τώρα) όσο καλά και αν τα έχουμε, δεν φτιάχτηκαν για να τα έχουμε σπιτια μας. Απλά εμεις , μερικοι , με λίγο παραπάνω πληροφόρηση απο τους πολλούς που δεν ξέρουν, συνεχίζουμε το χόμπυ μας, προσπαθώντας να προσφέρουμε καλύτερες συνθήκες απο τους άλλους, ΠΑΝΤΑ συγκριτικά με τους άλλους, καθώς όποια εξωμοίωση με τη φύση είναι στην καλύτερη άτοπη!

Το Δις σβησμένο Post
Drbig
Δισκάς δεν είμαι ...
Πάντως τουλάχιστον γελάω, όταν κάποιος (δεν αναφέρομαι σε κανεναν συγκεκριμένα το τονίζω) που έβαλε 10 ψάρια σε 500 λίτρα νομίζει οτι εκανε κάτι φοβερο... σορρυ αλλά θα γίνω ωμός. τα 10 ψαράκια ζούνε στη φύση σε 5000000 λιτρα και οχι σε 500. Τώρα ότι και να μου λέτε απο κει και πέρα είναι π@π@ριες. Ολοι χομπίστες είμαστε και εγωιστικά το κάνουμε. Δεν είμαστε της φιλοζωικής επειδή έχουμε 50 η 100 λίτρα ανα ψάρι (ακόμη και γκάπι να έιναι). δεν μπορούμε να αναπαράξουμε τη φύση παρά μόνο να τη προσωμιώσουμε με πολύ καλή θέληση και με (κατ' εμε) αμφίβολα αποτελέσματα. Να το θυμόμαστε αυτό. Αν νομίζουμε οτι ξεγελάμε τα ψάρια επειδή τα βάλαμε σε 1000 λίτρα νερο μάλλον κάνουμε πλάκα μεταξύ μας...Ξεγελάσαμε τα labido επειδή τους βάλαμε σε 300 λιτρα 10 φεγγαρόπετρες?
Που θέλω να καταλήξω... Ας μην γινόμαστε δογματικοι, ας δίνουμε τις συμβουλές μας στους άλλους, με σεβασμό σ' αυτούς, και στα λεφτα που δώσανε και στο οτι μπήκανε στον κόπο να μας ακούσουνε, δεν είχαν την υποχρέωση...Ας μην μαλώνουμε και προσπαθούμε να επιβάλουμε τις απόψεις μας στους άλλους... Προσπαθούμε (πάντα μέσα απο εγωιστικά κίνητρα - ας μη γελιόμαστε) να αποδόσουμε το καλύτερο με αυτά που έχουμε, και να μοιράσουμε την γνώση σε όσο το δυνατό πιο πολλούς.
Αν πραγματικά νοιαζόμαστε για τα ψάρια, σε σημείο που να γινόμαστε τόσο δογματικοί και να μαλώνουμε και να (σχεδον) βριζόμαστε, προτείνω να κόψουμε το χόμπυ αυτο να τα πουλήσουμε όλα και με τα λεφτα μας (αφου μας κόπτει τόοοοοσο πολύ) να πάμε να αγοράσουμε εμβόλια, καθαρό νερο και τροφή για τα παιδια της Αφρικής που πεθαίνουν κάθε μέρα. Η Αν δεν μας ενδιαφέρουν τα παιδιά που πεθαίνουν καθημερινά να τα δώσουμε για να συντηρηθούν οι ΦΥΣΙΚΟΙ βιότοποι των ψαριών και των ζώων. Αλλά φυσικά οι πιο πολλοί απο εμάς δεν σκεφτόμαστε έτσι, σκεφτόμαστε πως θα ικανοποιήσουμε πιο καλά το εγώ μας είτε με το πιο όμορφο ενυδρείο, είτε με την πιο πολύ μας γνώση, μη χέσω... και τον εαυτό μου μεσα σε όλα...



Καταλαβαίνω οτι είναι σκόρπιες οι σκέψεις μου σε κάποιο βαθμό.
Μπορεί και να σας κουρασα. Και το κείμενό μου δεν είχε και φωτογραφίες. ουτε smilies που συχνά βάζω...
Με σεβασμό σε όλους σας Τολη (ιδιοκτήτη), moderators, seniors, members, juniors, περαστικοί. Γιατί έτσι έμαθα. Αυτοι που θέλουν να παρεξηγηθουν θα παρεξηγηθούν, αυτοί που θέλουν να πιαστούν απο κάτι θα το κάνουν, αλλά οι πιο πολλοί θα με καταλάβετε. Γιατι οι πιο πολλοί με νοιώθετε.

Τα σχόλια δικά σας...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-10, 13:14
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

εγω βλεπω κοσμο πως εχει σηκωσει πολυ ψηλα τον αμανε, προφανως βγαζουν καποιο παιδικο απωθημενο δεν εξηγειτε αλλιως...

τι να πω, πρωην αντιπροεδρος αυτοκινητηστικης λεσχης και τα παρατησα ολα γιατι βαρεθηκα να μπλεκω σε τσακωμους για το ποιος την εχει μεγαλυτερη, ποιος εσκασε περισσοτερα σε μοντιφες
και ποιος κανει το τετρακοσαρι πιο γρηγορα με ολεθρια μερικες φορες αποτελεσματα...βαρεθηκα να τους ακουω, βαρεθηκα τις αντιπαραθεσεις ηθελα κατι ηρεμο και γαργαρο σαν το νερο...

βεβαια αποτι βλεπω και οι ενυδρειαδες δεν απεχουν και πολυ απλα ο καθενας στο ειδος του και με τον τροπο του...
καταληγω λοιπον στο συμπερασμα πως για να εισαι κομπλε πρεπει μονο να εφαρμοζεις το τριπτυχο "ακου, βλεπε, σωπα"
εκτος αν εχεις πατερα δισκα με πολλα λεφτα και σου παρεχει γνωση και εξοπλισμο...

τωρα θα μου πεις γιατι τα γραφεις ολα αυτα αφου θα βρεθει παλι κανας "μαγκας-απεσταλμενος του Θεου-μοντερεητορ-δεν εχουμε δημοκρατια εδω", να μας απαλλαξει απο αυτο το περιττο κειμενο.. τεσπα, οποιος προλαβει να το διαβασει...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-10, 13:22
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
καταληγω λοιπον στο συμπερασμα πως για να εισαι κομπλε πρεπει μονο να εφαρμοζεις το τριπτυχο "ακου, βλεπε, σωπα"
Αυτό θα το κάνω στο σινεμά και ΟΧΙ εδώ!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτος αν εχεις πατερα δισκα με πολλα λεφτα και σου παρεχει γνωση και εξοπλισμο...
Τα παιδιά μου θα έχουν πατέρα δισκά. Να δώ ποιος θα τους κουνηθεί!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα θα μου πεις γιατι τα γραφεις ολα αυτα αφου θα βρεθει παλι κανας "μαγκας-απεσταλμενος του Θεου-μοντερεητορ-δεν εχουμε δημοκρατια εδω", να μας απαλλαξει απο αυτο το περιττο κειμενο.. τεσπα, οποιος προλαβει να το διαβασει...
Δεν νομίζω να φτάσει ως εκεί alex. Αλλά και να φτάσει θα το ξαναγράψω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-10, 13:24
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Προφανως και δε θα σβηστει τιποτα οσο οι τονοι παραμενουν χαμηλοι, οι τροποι ειναι κοσμιοι και η συζητηση δε θιγει προσωπα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-10, 13:27
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως και δε θα σβηστει τιποτα οσο οι τονοι παραμενουν χαμηλοι, οι τροποι ειναι ανθρωπινοι και η συζητηση δε θιγει προσωπα.
Ο σκοπός μου είναι να θίξω καταστάσεις. Όχι πρόσωπα. Τώρα ξέρεις τι λένε. Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται, κι όποιος έχει τη σφίγγα σφίγγεται!

Αν προσωποποιήσω τις καταστάσεις θα έχω αποτύχει σ' αυτό που θέλω να πετύχω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-10, 13:33
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

φίλε μου Alex προσωπικά σαν Χρήστος σβήνω μόνο ότι έχει αντιπαραθεση και άσχετα με το θέμα αν έχουν γίνει καποια λάθη θα το δω και εγώ και θα τα επαναφέρω .

drbig δεν διαφωνώ μαζί σου στις ιδές που έχες και σκέψεις

πάλι θα μιλήσω για μένα και τι πιστεύω εγώ .

Αν κάποιος που ξεκινάει τώρα θέλει να βάλει δίσκους για παραδειγμα θα ήταν καλύτερο και για αυτόν και για τα ψάρια του να μπούνε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ενυδρείο 400+ λίτρα αλλιώς θα πρέπει να κάνει μεγαλο αγώνα και κόπο και μακροπρόθεσμα θα του στοιχίσει περισσότερο από ότι αν είχε πάρει ένα μεγάλο ενυδρείο .

Σε λεπτομέρειες γιατί και πως θα ήταν τουλάχιστον βαρετό για αυτούς που δεν ασχολούνται με τους δίσκους . Γενικά σε κάποια ψάρια πρέπει να είμαστε ποιο απαιτητικοί πως να το κάνουμε δεν είναι όλα ίδια .

Φυσικά συφωνώ μαζί σου ότι δεν πρέπει να τον κράξουμε όμως θα πρέπει και κάποιος που δεν ξέρει να σεβαστεί και λίγο την γνώμη μου και να μην προσπαθεί ενώ δεν έχει ασχοληθεί με κάποιο συγκεκριμένο ψάρι να θεωρεί ότι είναι σωστό
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-10, 13:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα σου απαντησω σε οτι αφορα εμενα στο θεμα των δισκων ... με την αρχικη απαντηση μου στο θεμα των δισκων: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...49&postcount=7 ... τι βλεπεις δογματικο σε αυτο? Βλεπεις το
Παράθεση:
ελιτιστικό club λιγων ημίθεων που κατακεραυνώνουν τους άλλους που κάνουν λάθος ή που αν δεν συμμορφωθούν με τις υποδείξεις μας να παν να γκρεμοτσακιστούν?
Παρολα αυτα μπαινω στη διαδικασια να αποδειξω οτι η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη! Και προσωπικα προσπαθω να βοηθησω οσο μπορω περισσοτερο -ακομα και αν κανει καποιος λαθος!!! Τα πιο πολλα σβησμενα ποστ (που εσβησα εγω) ειχανε σχεση με προσωπικες επιθεσεις σε αλλο φορουμ και σε μενα!! Δεν προσθεταν κατι στη συζητηση περι λιτρων ... παρα τροφη για επιπλεον φαγωμαρα ...

Ποιος ειναι φιλοζωος και ποιος οχι ειναι τεραστια συζητηση που ο καθενας εχει διαφορετικες αποψεις ... Η δικη μου στο θεμα των ψαριων ειναι να προσπαθησεις να τους δωσεις οτι μπορεις περισσοτερο ... και επειδη ζουν σε νερο οσα λιτρα περισσοτερα μπορουμε ...

Σου απαντω γιατι και εγω σπαταλάω ώρες εδώ μέσα. Γιατι θέλω να μάθω. Γιατί θέλω να δώσω. Γιατί θέλω να βοηθήσω. Γιατί διαφωνω. Γιατι δεν μου αρέσει ο δογματισμός αλλα η αληθεια και η μεταλαμπαδευση της εμπειριας και των γνωσεων πολλων ανθρωπων που εχουν ασχοληθει χρονια με το καθε ψαρι!!
Σαν συντονιστης ομως θα πρεπει να κραταω και το επιπεδο της συζητησης (αν γινεται -συζητηση εννοω) σε καποια ορια ... και αυτο εκανα ...
Σου ζητησα συγνωμη για το σβησμενο σου ποστ (τη δευτερη φορα το εσβησα εγω για να σταματησει επιτελους η φαγωμαρα - η οποια ηταν στοχευμενα στο προσωπο μου) αλλα ημουν σιγουρος οτι θα το επανεφερες ισως σε καποιο πιο καταλληλο σημειο ... οπως εγινε!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-10, 13:45
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως και δε θα σβηστει τιποτα οσο οι τονοι παραμενουν χαμηλοι, οι τροποι ειναι κοσμιοι και η συζητηση δε θιγει προσωπα.

ρε φιλε στο τοπικ με την αγγελια μου, επιασες και εσβησες ολα τα ποστ εμενα και των παιδιων, δεν καταλαβαινεις οτι ειναι προσβλητικο να συμβαινει οποτε κρινεις εσυ? ουτε προσωπα θιξαμε, ουτε τονους ανεβασαμε, ουτε τπτ, βρεθηκανε δυο παιδια και ρωταγανε για τα κλαδεματα και ειπανε πως θα περασουν το απογευμα να τα παρουν, και τα εσβησες γιατι εισαι ρομποκοπ και τα θεωρουσες περιττα...λες και αν εμεναν θα χαλαγε η δομη του φορουμ ολου, και θα μας εκανε μηνυση η invision, λες και δεν γραφονται ενα σωρο "αλλα τετοια περιττα" εδω καθημερινα...

θελει πολυ μυαλο να καταλαβεις πως οταν σβηνεις εστω και αυτο που ειναι αδιαφορο επειδη εχεις τη δυνατοτητα, του αλλου του κακοφαινεται, που σε τιμαει με την παρουσια του εδω?
ποσο πιο λιανα να στο κανω?
χθες πιασατε και σβησατε τα ποστ μου ολα επειδη ειπα πως αν οι δισκοι μου γινοντουσαν χελιδονοψαρα θα φταιγανε τα λιτρα μου...
και αλλα πολλα...ποιον εθιξα εκει? τα χελιδονοψαρα?


στο φιναλε αν δεν θελετε να γραφουμε πειτε το μας να φυγουμε...
η τουλαχιστον πειτε μας τι μπορουμε και τι οχι...
τωρα φυσικα κινδυνευει να σβηστει και αυτο το ποστ μου γιατι ειναι καπως προσωπικο αλλα διαβαστε το με λογοτεχνικη διαθεση, τι να σας πω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-05-10, 13:57
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Γιώργο οχι. Το ποστ σου είναι υποδειγματικο. Αλλά δεν έχει να κάνει με τους δίσκους απαραίτητα αυτο που γράφω. Οι δίσκοι ήταν η αφορμή όπως εγραψα.

Με ενδιαφέρει όμως να διαβάσω τις σκέψεις σου περι ζωοφιλίας και χόμπυ. Όπως και των άλλων σε σχέση με αυτά που έγραψα.

Τελικά δεν έιναι χομπυ ρε παιδιά? Δεν πρέπει να μας κάνει να χαιρόμαστε? Εγω ακολούθησα τις συμβουλές των εμπειρότερων και έβαλα στα 150 λτ 2 σκαλάρια μόνα τους και 6 cory. Να σου πώ όμως την αλήθεια? Ακόμη δεν το χαίρομαι. Το ενυδρείο δεν έχει ζωή.
Καμαρώνω το άδειο με τα 2 σμαράγδια μου αλλά δεν το παρακολουθώ. Παρακολουθώ τα κριμπένσις να κυνηγάνε τους ξιφοφόρους για να προστατέψουν να μικρά τους. Καταλαβαίνεις τι έννοώ? Το ένα ας πούμε είναι η καψουρα μου και το άλλο η τηλεόρασή μου!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
χθες πιασατε και σβησατε τα ποστ μου ολα επειδη ειπα πως αν οι δισκοι μου γινοντουσαν χελιδονοψαρα θα φταιγανε τα λιτρα μου...
Πληροφοριακά alex αυτό το post το θεωρώ ως ένα απο τα πιο πετυχημένα που έχω διαβάσει ever!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 28-05-10 στις 13:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-05-10, 13:59
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Τα δόγματα και οι υπερβολές, όποτε εμφανίζονται εδώ μέσα, πιστεύω ότι στοχεύουν τους πιο άπειρους, ώστε να τους βοηθούν να ξεκινάνε σωστά στο χόμπι. Καλύτερα ένας νέος στο χόμπι να έχει ένα δόγμα του στυλ 1 δίσκος ανα τόσα λίτρα, για να ξεκινήσει και μετά ας την ψάξει όσο θέλει ρωτώντας και διαβάζοντας για το πως θα προσφέρει τις καλύτερες συνθήκες.
Προσωπικά, όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ, θεωρούσα κι εγώ υπερβολές τα όσα λέγονταν σχετικά με τις αλλαγές νερού. Του στυλ αλλαγές νερού 30% την εβδομάδα αλλιώς θα έρθει η καταστροφή. Αργότερα κατάλαβα ότι κάθε ενυδρείο έχει τις δικές του απαιτήσεις και αυτό το έλεγαν τα παιδιά περισσότερο για τους πιο άπειρους, με το σκεπτικό "μέχρι να ψαχτεί ας κάνει συχνές αλλαγές νερού για να μειωθεί ο τυχόν κίνδυνος για τα ψαράκια". Αργότερα που ψάχτηκα είδα ότι υπάρχουν κι ενυδρεία με τέτοια είδη φίλτρων που δεν χρειάζονται αλλαγές νερού τόσο συχνά, αλλά στην αρχή το "δόγμα " αυτό με βοήθησε να έχω ένα υγιές ενυδρείο, παρότι άσχετος
Τέλος θα ήθελα να πω ότι όλοι έχουμε ένα κοινό, την αγάπη μας για τα ενυδρεία και τα ψάρια, μπορεί σαν άνθρωποι να έχουμε 1000 άλλες διαφορές, αλλά ας εστιάσουμε στο κοινό που έχουμε, ώστε να το κάνουμε να μας ενώνει και όχι να μας χωρίζει
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-05-10, 14:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε φιλε στο τοπικ με την αγγελια μου, επιασες και εσβησες ολα τα ποστ εμενα και των παιδιων, δεν καταλαβαινεις οτι ειναι προσβλητικο να συμβαινει οποτε κρινεις εσυ? ουτε προσωπα θιξαμε, ουτε τονους ανεβασαμε, ουτε τπτ, βρεθηκανε δυο παιδια και ρωταγανε για τα κλαδεματα και ειπανε πως θα περασουν το απογευμα να τα παρουν, και τα εσβησες γιατι εισαι ρομποκοπ και τα θεωρουσες περιττα...λες και αν εμεναν θα χαλαγε η δομη του φορουμ ολου, και θα μας εκανε μηνυση η invision, λες και δεν γραφονται ενα σωρο "αλλα τετοια περιττα" εδω καθημερινα...

θελει πολυ μυαλο να καταλαβεις πως οταν σβηνεις εστω και αυτο που ειναι αδιαφορο επειδη εχεις τη δυνατοτητα, του αλλου του κακοφαινεται, που σε τιμαει με την παρουσια του εδω?
ποσο πιο λιανα να στο κανω?
Ηθελα να αποφυγω τις αντιπαραθεσεις στο συγκεκριμενο θεμα, αλλα εφοσον απευθυνεσαι σε εμενα (στο πρωτο μισο της απαντησης σου), πρεπει να απαντησω και ευελπιστω οτι θα σταματησει εδω (για την συγκεκριμενη αγγελια). Ουτε ο ρομποκοπ ειμαι (που τον θυμηθηκες αυτον! ), ουτε θα ηθελα να ημουν και οντως οι απαντησεις δεν χαλασανε ή αλλοιωσανε τη δομη της αγγελιας. Αυτο το ομολογω. Το οτι σβηνονται οταν "το κρινω εγω" ειναι αναγκαιο μιας και ειμαι συντονιστης που με εχει εμπιστευτει απολυτα ο ιδιοκτητης του φορουμ και αυτο ειναι μερος της "δουλειας" μου.
Ομως, παραβλεπεις καποιες σημαντικες λεπτομερειες και προτρεχεις να κατηγορησεις οτι εσβησα ολες τις απαντησεις.
Στους γενικους κανονες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12625) αναφερεται:
6. Μηνύματα που είναι άσχετα με την μικρή αγγελία (για παράδειγμα, δεν ρωτούν λεπτομέρειες) θα σβήνονται άμεσα από τους συντονιστές.

Πριν το σβησιμο, μονο των ασχετων με το θεμα απαντησεων (οντως καποιες απαντησεις με καλο χιουμορ θα μπορουσαν να παραμεινουν αλλα δε θελω να γινονται διακρισεις γιατι παλι θα κατηγορηθουμε), καναμε ολοκληρη συζητηση σε κοινη θεα μεσα στην αγγελια σου. Πιστευω οτι ηταν ξεκαθαροι οι λογοι (αφου τους εξηγησα) που προχωρησα στο σβησιμο ασχετων απαντησεων. Εκ των πραγματων ειναι αδυνατο να ελεγχονται ολες οι απαντησεις σε ολοκληρο το φορουμ και να σβηνονται μονο οι ασχετες. Λες και δεν εχουμε κατι αλλο να κανουμε με τον χρονο μας. Εξαλλου αυτο, απο εμενα τουλαχιστον, δεν ειναι θεμιττο μιας και μου αρεσει να βλεπω το παρεΐστικο υφος και τα αστειακια μεταξυ των μελων.
Καποιες φορες ομως, συμβαινει να σβηνονται οι ασχετες απαντησεις (εκτος θεματος, σπαμ, κλπ) σε καποια θεματα. Επισης καποιες φορες οι συντονιστες σβηνουν λανθασμενα καποια θεματα. Ανθρωποι ειμαστε, οχι ρομποκοπ που δεν κανει ποτε λαθος.
Τελος, δεν ξερω γιατι εδωσες τοση εκταση στο θεμα αυτο αφου, οπως ο ιδιος λες, "οι σβησμενες απαντησεις ειναι αδιαφορες" (μην ξεχναμε ολες οι απαντησεις στις μικρες αγγελιες ειναι προσωρινες μιας και αργα ή γρηγορα θα σβηστουν με τη ληξη της εκαστοτε αγγελιας), αρα δεν θα επρεπε να απασχολει (σε τοσο μεγαλο βαθμο τουλαχιστον) τα υπολοιπα μελη. Ασε που στα τοσα χρονια που ειμαι γενικος συντονιστης στο φορουμ δεν εχω λαβει ποτε παραπονο για τον τροπο διαχειρισης μου. Αλλα βεβαια παντα υπαρχει η πρωτη φορα και ειναι απολυτως σεβαστο το παραπονο.

Θα ηθελα να ληξει το θεμα μας εδω. Αν θελεις να το συνεχισουμε, μπορουμε να το κανουμε με προσωπικα μηνυματα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-10, 14:24
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθελα να αποφυγω τις αντιπαραθεσεις στο συγκεκριμενο θεμα, αλλα εφοσον απευθυνεσαι σε εμενα (στο πρωτο μισο της απαντησης σου), πρεπει να απαντησω και ευελπιστω οτι θα σταματησει εδω (για την συγκεκριμενη αγγελια). Ουτε ο ρομποκοπ ειμαι (που τον θυμηθηκες αυτον! ), ουτε θα ηθελα να ημουν και οντως οι απαντησεις δεν χαλασανε ή αλλοιωσανε τη δομη της αγγελιας. Αυτο το ομολογω. Το οτι σβηνονται οταν "το κρινω εγω" ειναι αναγκαιο μιας και ειμαι συντονιστης που με εχει εμπιστευτει απολυτα ο ιδιοκτητης και αυτο ειναι μερος της "δουλειας" μου.
Ομως, παραβλεπεις καποιες σημαντικες λεπτομερειες και προτρεχεις να κατηγορησεις οτι εσβησα ολες τις απαντησεις.
Στους γενικους κανονες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12625) αναφερεται:
6. Μηνύματα που είναι άσχετα με την μικρή αγγελία (για παράδειγμα, δεν ρωτούν λεπτομέρειες) θα σβήνονται άμεσα από τους συντονιστές.

Πριν το σβησιμο, μονο των ασχετων με το θεμα απαντησεων (οντως καποιες απαντησεις με καλο χιουμορ θα μπορουσαν να παραμεινουν αλλα δε θελω να γινονται διακρισεις γιατι παλι θα κατηγορηθουμε), καναμε ολοκληρη συζητηση σε κοινη θεα μεσα στην αγγελια σου. Πιστευω οτι ηταν ξεκαθαροι (αφου τους εξηγησα) οι λογοι που προχωρησα στο σβησιμο ασχετων απαντησεων. Εκ των πραγματων ειναι αδυνατο να ελεγχονται ολες οι απαντησεις σε ολοκληρο το φορουμ και να σβηνονται μονο οι ασχετες. Λες και δεν εχουμε κατι αλλο να κανουμε με τον χρονο μας. Εξαλλου αυτο, απο εμενα τουλαχιστον, δεν ειναι θεμιττο μιας και μου αρεσει να βλεπω το παρεΐστικο υφος και τα αστειακια μεταξυ των μελων.
Καποιες φορες ομως, συμβαινει να σβηνονται οι ασχετες απαντησεις (εκτος θεματος, σπαμ, κλπ) σε καποια θεματα. Επισης καποιες φορες οι συντονιστες σβηνουν λανθασμενα καποια θεματα. Ανθρωποι ειμαστε, οχι ρομποκοπ που δεν κανει ποτε λαθος.
Τελος, δεν ξερω γιατι εδωσες τοση εκταση στο θεμα αυτο αφου, οπως ο ιδιος λες, "οι σβησμενες απαντησεις ειναι αδιαφορες" (μην ξεχναμε ολες οι απαντησεις στις μικρες αγγελιες ειναι προσωρινες μιας και αργα ή γρηγορα θα σβηστουν με τη ληξη της εκαστοτε αγγελιας), αρα δεν θα επρεπε να απασχολει (σε τοσο μεγαλο βαθμο τουλαχιστον) τα υπολοιπα μελη. Ασε που στα τοσα χρονια που ειμαι γενικος συντονιστης στο φορουμ δεν εχω λαβει ποτε παραπονο για τον τροπο διαχειρισης μου. Αλλα βεβαια παντα υπαρχει η πρωτη φορα και ειναι απολυτως σεβαστο το παραπονο.

Θα ηθελα να ληξει το θεμα μας εδω. Αν θελεις να το συνεχισουμε, μπορουμε να το κανουμε με προσωπικα μηνυματα.

to 97% των ποστ φιλε γιωργο ειναι ή ασχετα η χιλιοειπωμενα, οποτε μην μου αναφερεις μια γενικοτητα στους κανονες επειδη ειναι το μοναδικο προσεγγισιμο ντοκουμεντο, δεν κολλαει στην παρουσα φαση...
απο κει κι επειτα ηθελα απλα να θιξω πως κι εγω τοσα χρονια ως μελος σε φορουμς, ειναι η πρωτη(για την ακριβεια η δευτερη) φορα που μου σβηνονται ποστ και με ενοχλει πολυ...
απο κει κι επειτα διαβαζοντας πριν λιγο αυτο "Προφανως και δε θα σβηστει τιποτα οσο οι τονοι παραμενουν χαμηλοι, οι τροποι ειναι κοσμιοι και η συζητηση δε θιγει προσωπα." το βρηκα αρκετα αντιφατικο με την περιπτωση μας, και γιαυτο το ανεφερα...end of story
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-10, 14:28
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια drbig καταφερες να συμπεριλαβεις ακριβως οτι με ενοχλει κ εμενα στο forum σε λιγες γραμμες...στο forum που φυσικα εχει 1000 καλα κ μονο ενα κακο την υπεροψια ορισμενων.
Πολλες φορες εχω διαφωνησει εδω μεσα λεγοντας οτι χομπυ μας οσο και να θελουμε,οσα λιτρα και να εχουμε ΔΕΝ ειναι φιλοζωικο...
Και τα 1000 λιτρα ακομα κλουβι ειναι δεν ειναι βιοτοπος!!!ολοι φυσικα κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε για τα ψαρια μας αλλα ειναι υποκριτικο να πιστευουμε οτι τους παρεχουμε τις συνθηκες που εχουν στη φυση...

ΚΑΙ μια τελευταια συμβουλη απο μενα που μεχρι προσφατα ημουν αρχαριος,οταν μιλατε αποτομα σε καποιον για τις επιλογες του,δεν βοηθατε ουτε αυτον ουτε τα ψαρια του!!αντιθετως τον χανετε...
κι ουτε προκειται να κατσουν να διαβασουν ολοι 15 τοπικς για να καταλαβουν τι κανουν λαθος..εξηγειστε το οσο πιο απλα γινεται κ μολις αγαπησει το χομπυ κ το φορουμ θα τα διαβασει μονος του!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-05-10, 14:40
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητηρια drbig καταφερες να συμπεριλαβεις ακριβως οτι με ενοχλει κ εμενα στο forum σε λιγες γραμμες...
Ε όχι και λίγες! Σχεδόν διατριβή έγραψα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
στο forum που φυσικα εχει 1000 καλα κ μονο ενα κακο την υπεροψια ορισμενων.
Πολλες φορες εχω διαφωνησει εδω μεσα λεγοντας οτι χομπυ μας οσο και να θελουμε,οσα λιτρα και να εχουμε ΔΕΝ ειναι φιλοζωικο...
Και τα 1000 λιτρα ακομα κλουβι ειναι δεν ειναι βιοτοπος!!!ολοι φυσικα κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε για τα ψαρια μας αλλα ειναι υποκριτικο να πιστευουμε οτι τους παρεχουμε τις συνθηκες που εχουν στη φυση...
Σ' ευχαριστώ που αναφέρεσαι στο θέμα που παραδόξως δεν έχει σχολιάσει κανενας μέχρι τώρα. Την πραγματικότητα δηλαδή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-05-10, 14:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σου απαντησα για να δεις πως ξεκινησε ολο αυτο ...

Και βεβαια να χαιρομαστε ....
Εγω οταν ξυπναω παω και κολαω τη μουρη μου στο τζαμι του ενυδρειου!! Και χαιρομαι πραγματικα με την ευτυχια του αλλου και λυπαμαι αν παει κατι στραβα!

Αλεξ οι δισκοι δε γινονται χελιδονοψαρα ... ειδικα οι δικοι μου (εγω το εσβησα ) μονο που δεν ειχες καταλαβει οτι απο τη στιγμη που ειδα οτι παει προσωπικα το θεμα ... μετεφερα σε ενα θεμα οτι ασχετο υπηρχε -το ηξερα τι θα επακολουθουσε απο μερικα ατομα- απο αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39989&page=3 σε αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40702 με τη προοπτικη να ακουσω οτι εχω να ακουσω -να τα βλεπαν και ολοι - και μετα να σβηστει σαν αχρηστο (μη κατηγορηθω για φιμωση ... στερηση ελευθεριας κτλ) ... Τι να κανω που ολοι απαντουσατε σε αυτο?? Θα μπορουσα να ανοιξω ενα θεμα ξεχωριστα για τον καθενα αλλα τοτε θα ηταν παρα μα παρα πολλα και δε ξερω αν θα βοηθουσε καπου ...
drbig οσα σβηνονται ... απλα δε φαινονται ... μπορεις ανετα με ενα π.μ. στο καθε διαχειριστη να ζητησεις τη μεταφορα του σβησμενου σου ποστ σε ενα νεο θεμα (αν αυτο εχει κατι να προσφερει η εχει κατι να πει) . Αν δεν εβλεπα νεο θεμα σου θα σου εστελνα ο ιδιος να γινοταν αυτο!
Ουφ ... αυτα με το τι εγινε ...

Περι ζωοφιλιας!
Για μενα υποδειγματικος ζωοφιλος ειναι αυτος που προσφερει τις καλυτερες δυνατες συνθηκες! Ενα σκυλακι π.χ. μπορει να μας ανεβαζει τη ψυχολογια να δενομαστε συναισθηματικα να παιζουμε μαζι του αλλα εχει και αναγκες ... ειχα σκυλακι και ξερω ... θελει τις βολτες του να βλεπει νεα πραγματα και να ακουει νεους ηχους ... να τρεχει ... να κανει οτι θα εκανε αν το αφηνες ελευθερο σε ενα λιβαδι! Πολλες φορες η αγαπη μας πνιγει τους αλλους! Ναι μεν μπορει να το αγαπουμε αλλα αν η μορφη που το κανουμε ειναι με εγωιστικους ορους και αγνοουμε τις αντιστοιχες αναγκες των κατοικιδιων μας τοτε κανουμε καλο μονο στους εαυτους μας ... και το ζωακι μας υποφερει (στο παραδειγμα με το σκυλακι ... κλεισμενο σε ενα σπιτι ... σε μια βεραντα ... η δεμενο μονιμα σε ενα σημειο). Καθε φορα που πλησιαζουμε ακομα και ετσι αυτο θα σε δεχτει με ολη του την αγαπη και ας το καταπιεζεις ... και εκει ειναι το σημειο που πρεπει να σταθουμε ... μηπως εμεις ειμαστε τα ζωα και τα κατοικιδια μας ειναι φιλοζωα και οχι εμεις? Σε αναγωγη λοιπον με τα ψαρακια μπορει να τα βλεπουμε και να ειμαστε χαρουμενοι αλλα πρεπει να δουμε τι προσφερουμε εμεις σε αυτα! Δεν ειναι μονο τα λιτρα! Αν βαλουμε π.χ. ενα οσκαρ με ενα κοπαδι καρδιναλιους το πιο πιθανο ειναι να τα κυνηγαει μεχρι να τα φαει ολα ... ακομα και να μη τα φαει θα τρεχουν να γλυτωσουν και εμεις μαλλον θα ειμαστε απο εξω και θα λεμε ααα τι ωραια που ειναι και αυτα θα υποφερουν!
Επειδη το ενυδρειο ειναι ενας κλειστος χωρος - συστημα οι τοξικες ουσιες που δημιουργουνται ειναι καταστροφικες για τα ψαρια μας .. Μπορει να τα βλεπουμε και να λεμε ειναι μια χαρα και αυτα να υποφερουν ... δυστηχως δεν εχουν στομα να μιλησουν! Π.χ. οποιος εχει δισκους θα παρατηρησε (αν ολα πανε καλα) οτι λερωνουν πιο πολυ και απο τα χρυσοψαρα! Το "δογμα" (που δεν ειναι δογμα ειναι αντικειμενικη πραγματικοτητα) 50 λιτρα ανα δισκος εκτος των αλλων εχει και αυτη τη προεκταση! Οταν υπαρχουν πολλα ψαρια σε λιγα λιτρα οι συγκεντρωσεις αμμωνιας η οτιδηποτε τοξικου αυξανεται κατακορυφα! Και οσο μεγαλωνουν τοσο χειροτερα -παραγεται περισσοτερη αμμωνια- ... Σκοπος λοιπον του φορουμ -ετσι οπως το εχω αντιληφθει εγω- ειναι να σωθουν ζωες που θα πηγαιναν χαμενες και να μας δωσει να καταλαβουμε οτι η αγαπη μας για ενα ψαρακι μας μπορει να το σκοτωσει!
Δε με νοιαζει τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω απο το να σωθει εστω και μια ζωη (δυστηχως και εγω σαν αρχαριος σκοτωσα πολλα ψαρακια) ... Μερικοι ανθρωποι ομως ενδιαφερθηκαν και με βοηθησαν παρα πολυ και ειναι χρεος μου να κανω αυτο που εκαναν οι αλλοι για μενα ... χωρις club ελιτε κ.λ.π.
Εν αρχη λοιπον δικη μου "τακτικη" οταν υπαρχει καποιος αρχαριος ειναι πρωτα απο ολα να σωθουν οι ψυχες των ψαριων του (ειτε δινοντας μπολι ειτε εξηγωντας τι πρεπει να κανει) και μετα αφου γινει αυτο να του πω τι επιλογες εχει -γιατι στις περισσοτερες των περιπτωσεων απλα δε μπορει το ενυδρειο που εχει να υποστηριξει τα ψαρια που διαλεξε!
Τωρα απο εκει και περα ... αν απογοητευτει και φυγει κακο θα κανει στον εαυτο του ... οπως εξηγησα παραπανω ακομα και να αγαπας κατι πολλες φορες δε βλεπεις τις αναγκες που εχει ... εδω μπροστα του ειναι .. και δε το παιρνει χαμπαρι ... μπορει καποιος ξενος απο μακρια να του το εξηγησει? Καλα οι ξεροκεφαλοι και αυτοι "που τα ξερουν ολα" ειναι αλλες κατηγοριες που συνηθως ειναι ανιατες!!
Δυστηχως ολα αυτα γινονται και στις ανθρωπινες σχεσεις! Τις εχω ονομασει σχεσεις συμφεροντος η σχεσεις αναγκης οπου η αγαπη προς τον αλλο δε πηγαζει για το αλλο προσωπο αλλα απο την δικη μας αναγκη και για αυτα που μας προσφερει!

Εγω λοιπον ετσι θελω το gab ... ετσι θελω τη ζωη μου ... και για αυτο προσπαθω!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-05-10, 14:49
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά δεν έιναι χομπυ ρε παιδιά? Δεν πρέπει να μας κάνει να χαιρόμαστε? Εγω ακολούθησα τις συμβουλές των εμπειρότερων και έβαλα στα 150 λτ 2 σκαλάρια μόνα τους και 6 cory. Να σου πώ όμως την αλήθεια? Ακόμη δεν το χαίρομαι. Το ενυδρείο δεν έχει ζωή.
Καμαρώνω το άδειο με τα 2 σμαράγδια μου αλλά δεν το παρακολουθώ. Παρακολουθώ τα κριμπένσις να κυνηγάνε τους ξιφοφόρους για να προστατέψουν να μικρά τους. Καταλαβαίνεις τι έννοώ? Το ένα ας πούμε είναι η καψουρα μου και το άλλο η τηλεόρασή μου!
Φίλε Χάρη χαλάρωσε και προσπάθησε να απολαύσεις αυτό το θαυμάσιο χόμπυ,χωρίς να τα παίρνεις όλα κατάκαρδα.Εγώ όπως είπα και στο φλέγον post,διασκεδάζω αφάνταστα όταν βλέπω τους ειδήμονες να λένε τα δικά τους.Τώρα βέβαια,αν σου σβήνουν τις απόψεις είναι ''σπαστικό'' αλλά εσύ αυτά που είχες να πεις τα είπες.Οσο για αυτά που γράφεις ''στην παρένθεση πιο πάνω σχετικά με το άδειο ενυδρείο σου....ΓΕΜΗΣΕ το.Βάλε μέσα ζωή και άσε τις απόψεις των άλλων.Ετσι θα αποκτήσεις και εμπειρία.Και αν θέλεις και σπρώξιμο έλα να δείς τα δικά μου ενυδρεία.Και θα αναφέρω έτσι χοντρά-χοντρά.....στο 600άρι 20+ δίσκοι,,,,35+ ροδόστομοι,,,,15+cory,,,,1 κλόουν,,,,1ram,,,,2ancistrus και 50-60 γκάμπυ.Nαι 50-60 γκάμπυ και ζούν όλα θ α υ μ α σ ι α , φίλε Χαρυ....και στα δύο μικρά ενυδρεία...πανικός από ζωή σε ψιλαδούρα....ελα να πιούμε καφέ να τα δείς και να τα πούμε από κοντά.Και μην χαλιέσαι.
Υ.Γ.1. Αφού στο θέμα σου αναφέρεις και την φύση...ο φίλος από την Σαμο κάνει αλλαγή νερου με Α/Ο στο 400άρι του κάθε μέρα....δηλ. το λίγο-λίγο καμιά 100λιτ. νεράκι στο ενυδρείο και 300-400λίτ. πέταμα...την μέρα.ΣΩΣΤΟΣ.Και θέλει να το περάσει για πολύ σωστή κίνηση και έτσι μεγάλωσαν οι δίσκοι του...και τα συμπεράσματα δικά σας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-05-10, 14:55
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Είναι ένα φόρουμ βρε παιδιά ..ούτε η κυβέρνηση ειναι ,ούτε κόμμα(ευτυχως) αλλά ένα φορουμ που εχει προσφέρει τεράστια βοήθεια σε εκατοντάδες άτομα σε Ελλάδα και Κύπρο .

Διαφωνίες θα υπάρχουν αλλά μην υπερβάλουμε κιόλας . Και σε εμένα μπορει να μην αρεσει που μερικα ατομα φέρονται απότομα και απόλυτα (ειδικα σε νεα μελη) αλλα τι να κάνουμε.. σέβομαι το δικαίωμα τους να το κάνουν ..(όπως και τους κανόνες του φορουμ)

Piece J
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-05-10, 14:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Αφού στο θέμα σου αναφέρεις και την φύση...ο φίλος από την Σαμο κάνει αλλαγή νερου με Α/Ο στο 400άρι του κάθε μέρα....δηλ. το λίγο-λίγο καμιά 100λιτ. νεράκι στο ενυδρείο και 300-400λίτ. πέταμα...την μέρα.ΣΩΣΤΟΣ.Και θέλει να το περάσει για πολύ σωστή κίνηση και έτσι μεγάλωσαν οι δίσκοι του...και τα συμπεράσματα δικά σας.
Εγω θα του ελεγα και ο ιδιος να πινει νερο οσμωσης (με τετοιο νερο στη Σαμο) ποσο μαλλον να διατηρει ψαρια σε αυτο το νερο!!
Τουλαχιστον εγω ... οσο αφορα την οικολογια δε πεταω το σκληρο της οσμωσης!! Τιποτα δε παει χαμενο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-05-10, 15:09
Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. Ο χρήστης Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαγωγή
Ξεκινάω αυτό το post γιατι με νοιαζει.Γιατι σπαταλάω ώρες εδώ μέσα. Γιατι θέλω να μάθω. Γιατί θέλω να δώσω. Γιατί θέλω να βοηθήσω. Γιατί διαφωνω. Γιατι δεν μου αρέσει ο δογματισμός. Δεν θέλω να κουράσω τους έχοντες και κατέχοντες, αλλά δυστυχώς έχω δει συστηματικά την αδιαφορία για ποστ σαν αυτό που κάνω τώρα, το να αγνοούνται τετοια ποστ το θεωρώ αν μη τι άλλο επιβεβαίωση των γραφομένων μου. Αποκορύφωμα είναι βεβαια το οτι το ποστ μου το οποίο παραθέτω παρακάτω σβήστηκε οχι μία αλλα 2 φορες απο το ίδιο τόπικ ως ασχετο με την δικαιολογία οτι ήταν άσχετο. Ασχετο μετο θεμα περι λίτρων. Ενώ το αλληλοχέσιμο 240λ για δικους είναι/δεν είναι αρκετα, είναι σχετικό? Γιατί εθελοτυφλούμε και γιατί δογματιζόμαστε? Γιατί υποκρινόμαστε? Τελικά θέλουμε να βοηθήσουμε τους άλλους, να τους συμβουλέψουμε? Η μέσω της επιβολής της γνώμης μας και γνώσης μας και δόγματός μας να λάμψουμε? Ο τολης μπορεί να είναι δικτάτωρ (ως ιδιοκτήτης) οι άλλοι όμως? Τελικά τι πάμε να δημιουργήσουμε? Ενα ελιτιστικό club λιγων ημίθεων που κατακεραυνώνουν τους άλλους που κάνουν λάθος ή που αν δεν συμμορφωθούν με τις υποδείξεις μας να παν να γκρεμοτσακιστούν?
Θα με πείτε απόλυτο. Θα με πείτε αδαή. Θα με πείτε πολλά. Αλλά σας προσκαλώ να ανατρέξετε σε πολλά ποστ και να δείτε τι γραφεται εκει μέσα και πως πολλές φορες, πληγώσαμε και διωξαμε κόσμο. Εμεις οι φωστηρες του κόσμου. Είναι δυνατόν να φοβουνται μελη του φορουμ να κάνουν παρουσίαση για να μην φάνε κράξιμο? Είναι δυνατόν να διώχνουμε νεο κόσμο με το να τους την πεφτουμε με την μία?
Θέλω να σας προσκαλέσω να τα σκετείτε όλα αυτα, και αν απαντήσετε να αφήσετε τουλάχιστον σε μια γωνιά του μυαλού σας οτι αυτά που γράφω αφορουν και εσας.

Παρακάτω παραθέτω 3 ποστ 2 δικά μου και ένα του Τολη που αντικατοπτριζουν αυτά που σκέφτομαι τώρα. Δεν σκεφτόμουν πάντα έτσι. ¶ρχισα να σκέφτομαι έτσι μετα απο αυτά που είδα εδώ μεσα. Αρχισα να σκέφτομαι ανάποδα δηλαδή.
Γιατί όμως?
Τα δικά μου ξεκινήματα
Γιατί πέρυσι το καλοκαίρι αποφάσισα να κάνω ένα ενυδρείο. Εβλεπα τον κουνιάδο μου που είχε στα 250 λιτρα 2 οσκαρ και 3 παπαγαλόψαρα και έλεγα. "Ωραία που είναι τα ψάρια ρε γαμώτο. Θέλω κι εγώ" . Και μου χάρισαν ένα ενυδρειάκι 54 λιτρα και πήγα και γω στο γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης. Που όλοι το ξέρουμε και κανένας μας δεν λέει το όνομά του. Κάτι σαν τον Σατανά δηλαδή. Και αφου μου πήρε περι τα 1500 ευρώ τα πιο πολλά χωρίς αποδειξη με φόρτωσε με ενα κιλό παπαριές. Κάπου εκει αρχισαν τα προβλήματα. Κάπου εκεί γνώρισα το φορουμ. Κάπου εκει έκανα το πρώτο μου ποστ. Απο τις απαντήσεις που πήρα (κάποιοι θα πουν καλοπροαίρετες-whatever- γιατι οπως ξέρετε σημασία έχει ο ΤΡΟΠΟΣ) Σκεφτηκα να φύγω. Κολλησα. Δεν μπορούσα να γράψω. "Αυτοι που δεν με ξέρουν γιατι μου απαντούν με αυτόν τον τρόπο?" Αλλά έμεινα. Δεν έγραφα, απλα έβλεπα. και στεναχωριόμουν. Ακόμη και τώρα οταν γράφουν κάποια μέλη δεν μπορώ να γράψω έυκολα στο ίδιο topic. Κολλάω ακόμη. Και να μην σας πω τι έχω κάνει στην ζωή μου-Ασχετο. Πως γίνεται εγω να κολλάω μπροστά σε 5 avatar ακόμη δεν το έχω καταλάβει. Καποια στιγμή πηγα στην συνάντηση του ΠΣΦΕ. Η κατάρα μου και η σωτηρία μου. Απο εκεί πηρα ενα κλάδεμμα που μου άλλαξε την ζωη. Μου ψόφησαν όλα τα ψάρια. Ντράπηκα αλλά άλλα λεφτα δεν είχα. Εβγαλα αγγελία. Και εκει γνώρισα το GAB που με κράτησε. την παρέα της Θεσσαλονίκης. Τελικά όντως εχει κάτι το νερό που πίνουμε. Τόσους μήνες εδώ μέσα και τα ποστ μου ακόμη είναι λίγα. Γράφω για να κάνω χαβαλέ με τους φίλους μου, για να πώ ενα γεια με PM για να σχολιάσω κάτι θετικό, και ενίοτε για να δώσω βοήθεια. Χωρίς ποτε να κρινω αυτον που τη ζητάει. Δεν σχολιάζω καν τα ενδεχόμενα χάλια του. Απλα του παραθέτω τις λύσεις. Θα έπρεπε να του τα χώσω πρώτα. Να τον βάλω δηλαδή να χαρίσει τα ψάρια του, και να αλλάξει ενυδρείο,να πάρει Αντίστρωφη όσμοση και 62 τεστ και λιπάσματα? Η απλά να του χώσω 5 Links απο το site του Τσάμη? Κι αν δηλαδή δεν μπορεί να πάρει πάνω απο 200 λίτρα και θέλει δίσκους, δεν οφείλουμε να δουμε αν μπορεί να βρεθεί μια λύση? Πρέπει απαραίτητα να πάρει guppies? Πολλοί εδώ μεσα είστε πιο νέοι απο εμενα, κι εγώ είμαι νεος ακόμη. Για ρωτήστε τους παλιούς λίγο που δεν είχαν όλα αυτά που έχουμε εμεις. Με guppies ήταν τα ενυδρεία όλων? Οι δίσκοι τώρα ανακαλύφτηκαν? (Προσπαθήστε να καταλάβετε οτι απλα πιάνομαι απο τους δίσκους ως πιο "δύσκολο" ψάρι-Αν θέλετε βαλτε κατι άλλο) Δηλαδή αν κάποιος ερθει και σας πει (οπως είαι σίγουρος οτι ήδη έχει συμβει) Γεια σας, έχω ενα 240 λτ με ολα τα παρελκόμενα και 7 δίσκους μέσα, τι θα του πείτε , "Τράβα χάρισε τους και παρε γκαπι αλλιώς μη ζητάς βοήθεια?" ή θα του πείτε "Δυστυχώς φιλε μου τα ψάρια σου θα ψοφήσουν σιγα σιγά" Η θα του πείτε "Διαβασε εδω τα πρωτα 25 λινκς και τα ξαναλέμε" Τι στο καλό θα του πούμε? Αντε ΓΕΙΑ. Αυτο θα του πουμε....

Ο Τολης τα λέει σωστά. Ποιος τον ακούει όμως και ποιος το κάνει δόγμα? Βλέπει κανείς το πνέυμα με το οποίο γράφει?
Tolis
Το χομπι του ενυδρειου - οπως τουλαχιστον το αντιλαμβανομαστε εμεις - ειναι γνωσεις, γνωσεις, γνωσεις. Και αυτες προσπαθουμε να διοχετευσουμε. Ειναι τεραστια, αλλά τεραστια, η διαφορά ενος ειδους που ζει "συμβατικα" σε ενα "ψιλοκαταλληλο" ενυδρειο με "ψιλοσυμβατους" συγκατοικους, απο το αν ζει στις ιδανικες παραμετρους νερου, με καταλληλη διατροφη, καταλληλους συγκατοικους και συμφωνα με τις αναγκες του. Εμεις αυτο προσπαθουμε να διαδωσουμε, και οχι αν ειναι συμβατο ενα γκαπυ με ενα τιγρακι σε 60 λιτρα ενυδρειο. Και να το πω κι αλλιως. Μιλαμε για ζωες, κι οπως για ενα σκυλο η μια γατα, θα ενημερωνομασταν οσο πιο πολυ γινεται πριν την αποκτηση τους, ετσι πρεπει να γινεται και με τα ψαρια και το οικοσυστημα που θα τα βαλουμε να ζουν.

Οι πρώτες μου δημόσιες τοποθετήσεις στο θέμα που με έκαιγε
Drbig
Σαν τελευταίο προβληματισμό θα ήθελα χωρίς να θίξω κανέναν να θέσω το εξής ερώτημα μαζί με την δικιά μου απάντηση.: Ποιος είναι πιο ζωόφιλος? Αυτός που κρατάει ενα ζευγαρι σκαλάρια στα 150λτ, η αυτός που τα κρατάει στα 250? (όλες οι παράμετροι είναι σταθεροι και ίδιοι, για να μην ρωτησετε είναι οξινο μαλακο? ποσο είναι το ύψος του ενυδρειου κτλ...) Η δικιά μου απάντηση είναι κανένας. Τα σκαλάρια πρέπει να ζούνε στη φύση, και όχι σε γυάλες (τα 200-300lt κτλ είναι γυάλες σε σχέση με τους βιοτόπους τους). Εμείς είμαστε χομπιστες, κάνουμε το χόμπυ μας, και δεν σώζουμε τα είδη (πειτε μου για τα endlers τώρα) όσο καλά και αν τα έχουμε, δεν φτιάχτηκαν για να τα έχουμε σπιτια μας. Απλά εμεις , μερικοι , με λίγο παραπάνω πληροφόρηση απο τους πολλούς που δεν ξέρουν, συνεχίζουμε το χόμπυ μας, προσπαθώντας να προσφέρουμε καλύτερες συνθήκες απο τους άλλους, ΠΑΝΤΑ συγκριτικά με τους άλλους, καθώς όποια εξωμοίωση με τη φύση είναι στην καλύτερη άτοπη!

Το Δις σβησμένο Post
Drbig
Δισκάς δεν είμαι ...
Πάντως τουλάχιστον γελάω, όταν κάποιος (δεν αναφέρομαι σε κανεναν συγκεκριμένα το τονίζω) που έβαλε 10 ψάρια σε 500 λίτρα νομίζει οτι εκανε κάτι φοβερο... σορρυ αλλά θα γίνω ωμός. τα 10 ψαράκια ζούνε στη φύση σε 5000000 λιτρα και οχι σε 500. Τώρα ότι και να μου λέτε απο κει και πέρα είναι π@π@ριες. Ολοι χομπίστες είμαστε και εγωιστικά το κάνουμε. Δεν είμαστε της φιλοζωικής επειδή έχουμε 50 η 100 λίτρα ανα ψάρι (ακόμη και γκάπι να έιναι). δεν μπορούμε να αναπαράξουμε τη φύση παρά μόνο να τη προσωμιώσουμε με πολύ καλή θέληση και με (κατ' εμε) αμφίβολα αποτελέσματα. Να το θυμόμαστε αυτό. Αν νομίζουμε οτι ξεγελάμε τα ψάρια επειδή τα βάλαμε σε 1000 λίτρα νερο μάλλον κάνουμε πλάκα μεταξύ μας...Ξεγελάσαμε τα labido επειδή τους βάλαμε σε 300 λιτρα 10 φεγγαρόπετρες?
Που θέλω να καταλήξω... Ας μην γινόμαστε δογματικοι, ας δίνουμε τις συμβουλές μας στους άλλους, με σεβασμό σ' αυτούς, και στα λεφτα που δώσανε και στο οτι μπήκανε στον κόπο να μας ακούσουνε, δεν είχαν την υποχρέωση...Ας μην μαλώνουμε και προσπαθούμε να επιβάλουμε τις απόψεις μας στους άλλους... Προσπαθούμε (πάντα μέσα απο εγωιστικά κίνητρα - ας μη γελιόμαστε) να αποδόσουμε το καλύτερο με αυτά που έχουμε, και να μοιράσουμε την γνώση σε όσο το δυνατό πιο πολλούς.
Αν πραγματικά νοιαζόμαστε για τα ψάρια, σε σημείο που να γινόμαστε τόσο δογματικοί και να μαλώνουμε και να (σχεδον) βριζόμαστε, προτείνω να κόψουμε το χόμπυ αυτο να τα πουλήσουμε όλα και με τα λεφτα μας (αφου μας κόπτει τόοοοοσο πολύ) να πάμε να αγοράσουμε εμβόλια, καθαρό νερο και τροφή για τα παιδια της Αφρικής που πεθαίνουν κάθε μέρα. Η Αν δεν μας ενδιαφέρουν τα παιδιά που πεθαίνουν καθημερινά να τα δώσουμε για να συντηρηθούν οι ΦΥΣΙΚΟΙ βιότοποι των ψαριών και των ζώων. Αλλά φυσικά οι πιο πολλοί απο εμάς δεν σκεφτόμαστε έτσι, σκεφτόμαστε πως θα ικανοποιήσουμε πιο καλά το εγώ μας είτε με το πιο όμορφο ενυδρείο, είτε με την πιο πολύ μας γνώση, μη χέσω... και τον εαυτό μου μεσα σε όλα...



Καταλαβαίνω οτι είναι σκόρπιες οι σκέψεις μου σε κάποιο βαθμό.
Μπορεί και να σας κουρασα. Και το κείμενό μου δεν είχε και φωτογραφίες. ουτε smilies που συχνά βάζω...
Με σεβασμό σε όλους σας Τολη (ιδιοκτήτη), moderators, seniors, members, juniors, περαστικοί. Γιατί έτσι έμαθα. Αυτοι που θέλουν να παρεξηγηθουν θα παρεξηγηθούν, αυτοί που θέλουν να πιαστούν απο κάτι θα το κάνουν, αλλά οι πιο πολλοί θα με καταλάβετε. Γιατι οι πιο πολλοί με νοιώθετε.

Τα σχόλια δικά σας...
Μετα το πμ που μου εστειλες οφειλω να σου πω πως εχεις απολυτο δικιο σε ολα που γραφεις και καλο ειναι να δινονται συμβουλες και οχι με υπεροπτικο υφακι του στυλ τα ξερω ολα! Πρεπει πανω απ ολα να ειμαστε ευγενεις και να βοηθαμε τους αρχαριους αυτα που εχω δει μεχρι τωρα με εχουν κανει να μην ασχολουμε αλλο με το φορουμ.Πανε 26 χρονια που εστησα το πρωτο μου ενυδρειο που ηταν 200λιτρα χωρις να εχω την παραμικρη εμπειρια απλως ρωτωντας τα ενυδρειομαγαζα της τοτε εποχης αν θυμουνται καποιοι τον ιποκαμπο στην ναυαρινου και περνωντας ελαχιστες απαντησεις. Για αυτο κυριοι οταν ρωταει καποιος να ειστε ευγενικοι και να μην κατακεραυνωνεται τον καθε αρχαριο γιατι και εσεις στην αρχη της ενασχολησης σας τα ιδια και χειροτερα κανατε. Αυτα ειχα να πω ευγενεια ευγενεια ευγενεια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-05-10, 15:14
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Xάρη (drbig) έγραψες ένα από τα καλύτερα κείμενα που έχω διαβάσει, βγαλμένο μέσα από την ψυχή σου και συμφωνώ στα περισσότερα μαζί σου.
Θέλω κι εγώ να ενώσω τη φωνή μου, τονίζοντας 2 πρακτικά ζητήματα που πιστεύω θα βελτιώσουν την ποιότητα του φόρουμ και να παρακαλέσω:

1. Να είμαστε όλοι μας πιο ελαστικοί με τους νέους στο χόμπυ, να μην τους αρπάζουμε από την μούρη, να θυμόμαστε την δική μας ασχετοσύνη όταν ξεκινούσαμε.
Λινκς και συμβουλές - καθοδήγηση έχουν ανάγκη οι καινούριοι στο χόμπυ και όχι κράξιμο και γελοιοποίηση κι έχω ακούσει πολλά παράπονα για την αυστηρότητά
μας και τον δογματισμό μας σε κάποια ζητήματα, άρα κάπου είμαστε φάουλ, κάπου πρέπει να βάλουμε νερό στο κρασί μας και να γίνουμε πιο διαλακτικοί.

2. Όσοι έχουν την δυνατότητα να σβήνουν ποστς ή θέματα, να κάνουν ακόμη πιο προσεκτική και σώφρονα χρήση αυτής τους της δύναμης, σκεφτόμενοι
πάντα ότι η οποιαδήποτε χαζομάρα που ετοιμάζονται να σβήσουν, έχει κάποια αξία γι' αυτόν που την έγραψε και το σβου.. θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου
να χρησιμοποιείται μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες και ελάχιστες περιπτώσεις και μόνον όταν απειλεί την υπόσταση και την ομαλή λειτουργία του ίδιου του φόρουμ.

Τώρα για το αν το χόμπυ είναι φιλοζωικό ή όχι, είναι μεγάλη κουβέντα.
Ναι, κι εγώ δεν θεωρώ ότι είμαστε φιλόζωοι όταν περιορίζουμε σε έναν "κουβά" κάποια πλάσματα που θα έπρεπε να ζουν ελεύθερα στη φύση.
Από την άλλη, νομίζω ότι είναι λίιιιιγο πιο φιλόζωος αυτός που προσπαθεί να ενημερωθεί και να τους δώσει λίιιιιιγο πιο ανεκτές συνθήκες διαβίωσης
από κάποιον που αδιαφορεί πλήρως και τα θεωρεί μπιμπελό και διακόσμηση και νομίζω ότι ο Σύλλογος και το φόρουμ έχουν προσφέρει πολλά σ' αυτό
το θέμα, δηλαδή να διαδώσουν την γνώση και να βελτιωθούν οι συνθήκες "κράτησης" των ούτως ή άλλως "φυλακισμένων" ζωντανών μας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-05-10, 15:19
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παακαλώ καταλάβετε οτι για κάθε ένα post δικό μου έφυγαν 10 ανθρωποι οι οποίοι δεν μπηκαν στον κόπο να γράψουν η γραψαν και φύγαν (και όχι στις μικρές αγγελίες)

Θέλω να δείτε την διαφορά αυτου που ονομάζεται πολίτισμένη αντιπαράθεση ή ανταλαγή αποψεων και να τα συγκρίνετε με τα 2 τελευταία Δισκο-θέματα που εκανες mod Γιώργο. (δεν καταφέρομαι εναντίων σου το καταλαβαίνεις αυτο..) Αυτα που χωρίστικαν κτλ...
Μάλλον εν μέρη γουστάρουμε την ασχημη και έντονη αντιπαράθεση (αυτό φαίνεται απο ολη μας τη ζωή, στο δρόμο, στις ειδήσεις στα ριαλιτι κοκ) και μάλλον δεν θέλουμε να στεναχωρήσουμε τους πολυγραφότατους συνχομπιστες μας που δίνουν ογκο στα θέματα (εδω κάποιοι θα θιχτούν εκ των πραγμάτων αλλα σορρυ και πάλι δεν είστε εσεις το θέμα, σημερα εσεις άυριο κάποιοι άλλοι). Αλλά εγώ επειδή σαν χαρακτήρας κάθομαι και σκάω (οσο κι αν μου λέτε να μην) Θελω να το δω να αλλάζει.

Τώρα το οτι πήραμε ένα πανέμορφο χομπυ και το παραξεφτιλίσαμε με όλα αυτα, είναι σαφώς μια άλλη κουβέντα...που όμως θέλω να κάνουμε για να γυρίσουμε στα βασικά.. Αυτά που μας κάνανε να το πιάσουμε.... όμορφα ψαράκια!!!!! (υπεραπλουστευμένο αλλά μας κάνει)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-05-10, 15:47
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Λινκς και συμβουλές - καθοδήγηση έχουν ανάγκη οι καινούριοι στο χόμπυ

Από την άλλη, νομίζω ότι είναι λίιιιιγο πιο φιλόζωος αυτός που προσπαθεί να ενημερωθεί και να τους δώσει λίιιιιιγο πιο ανεκτές συνθήκες διαβίωσης
από κάποιον που αδιαφορεί πλήρως και τα θεωρεί μπιμπελό και διακόσμηση και νομίζω ότι ο Σύλλογος και το φόρουμ έχουν προσφέρει πολλά σ' αυτό
το θέμα, δηλαδή να διαδώσουν την γνώση και να βελτιωθούν οι συνθήκες "κράτησης" των ούτως ή άλλως "φυλακισμένων" ζωντανών μας.
Συμφωνώ με αυτά που τόνισαν οι προηγούμενοι και ιδιαιτέρως με τις παραπάνω γραμμές..

όσον αφορά το θέμα της κίνησης και της ζωντάνιας σε ένα ενυδρείο εγώ απλά θα σου έλεγα π.χ. drbig, βγάλε τα σκαλάρια και βάλε μιαςς και είσαι σε μαλακό νερό αρλεκίνους που και πιο έντονα χρώματα έχουν και περισσόοτερους θα μπορέσεις να βάλεις και πιο πολή κίνηση τελικά θα δεις...

Θέλω να πω πως πιστεύω πως είναι ένα χόμπι που επικρατεί το ''δούναι και λαβείν'' (συγχωρέστε με εαν το έγραψα λάθος αλλά είμαι της θετικής )

Δηλαδή δίνεις στα ψάρια ότι καλύτερο μπορείς και παίρνεις από αυτά την ικανοποίηση και την οπτική αλλά και της δημιουργίας...

Εγώ πχ για κάποιο διάστημα είχα φάει κόλλημα με σπάνια και περίεργα ψάρια, που είναι πιο δύσκολα στο φαγητό και κρύβονται σε κρυψώνες και και και...

Από την πρώτη στιγμή που ασχολούμαι με ενυδρεία και έχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πολλά διαφορετικά είδη έχω να δηλώσω ότι το ενυδρείο που με γέμισε και με ευχαρίστησε περισσότερο είναι το 100 που έχω τώρα και είχα μέσα ξιφοφόρους και γκάπυ. Κίνηση, χρώμα, τρώνε τα πάντα, τσιμπολογάνε και άλγη, άφοβα (έβαζα χέρι για να βάλω κάποιο φυτό και ήταν δίπλα στο χέρι μου...

Και τώρα εαν μου έλεγε κάποιος ξέρεις φίλε έχω ένα 80λιτρό τι να βάλω??

Θα του έλεγα βάλε εντλερ πχ να γουστάρεις.. όχι κάτι σαν cpd ή ξέρω γω κανένα χαρέμι από κάτι περίεργο και πάει λέγοντας... (Βοκοστας συμφωνείς?? )

Και τους δίσκους τους γουστάρω και τους παρατηρώ από πιτσιρικάς κάθε φορά που πηγαίνω σε πετ σοπ αλλά ξέρω ότι τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια λόγω του ότι είμαι φοιτητης και μετά θα συνεχίσω μεταπτυχιακό κλπ κλπ και θα είμαι από εδώ και από εκεί , δεν παίζει να πάρω ενυδρείο πάνω από 150 λίτρα οπότε απλά θα συνεχίσω να τους παρατηρώ στα πετ και στους συνχομπίστες...

Και κάτι τελευταίο για τους μοντεράτορες μας που έχω γνωρίσει και από κοντά και έχω συνομιλήσει με αρκετούς από αυτούς και σε θέματα και σε π.μ.

Πιστεύω ότι κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και δεν είναι τόσο αυστηροί όπως φάνηκε από αυτά που γράφτηκαν παραπάνω.

Να σας δώσω ένα παράδειγμα: Είμαι γραμμένος στο ASW που είναι ένα παγκόσμιο φόρουμ που εστιάζει κυρίως στην αρχιτεκτονική και το στήσιμο του ενυδρείου..

Είχα να μπω καιρό και να γράψω κάτι όταν μπήκα μου ήρθε ένα μήνυμα ότι έχω να μπω καιρό και με παρακινούσε να συμμετέχω σε κάποια συζήτηση ή να ξεκινήσω κάποιο δικό μου ποστ..

Επειδή δεν είχα πολύ χρόνο διάβασα κυρίως της κατηγορίες παρουσιάσεων και τα καλοσορίσματα και μέσα σε 1 ώρα έκανα περίπου 20 δημοσιεύσεις σε αυτές της κατηγορίες λέγοντας π.χ welcome, verz nice aquarium κλπ..

Σε δύο ώρες ήρθε το ακόλουθο πμ:

Dear repanas6,

You have received a new private message at Aquascaping World Forum from Jur4ik, entitled "postings".

To read the original version, respond to, or delete this message, you must log in here:
http://www.aquascapingworld.com/forum/private.php

This is the message that was sent:
***************
Hi Repanas,
active users are always welcome to ASW, but please more quality postings in future.

I&#180;m sure you know what I mean <)
***************
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-05-10, 16:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εξηγησα παραπανω τι κανω εγω ... δυστηχως η ευτηχως δεν θα το αλλαξω!!! Ως το θεμα ζοωφιλιας ελπιζω να σε καλυψε η αποψη μου! Οχι σχεσεις συμφεροντος αλλα σχεσεις αγαπης!
Θα συμφωνησω με τον bokosta και για μενα ειναι δυσκολο να σβηνω ποστ και το ξερει και ο ιδιος (πως μου την δινει αφανταστα!) αλλα σκοπος δεν ειναι να ξεκατινιαζομαστε αλλα να εχουμε κατι να πουμε ... ηταν η πρωτη φορα που αναγκαστηκα να κανω κατι τετοιο!!

Ο Τολης ολα αυτα τα χρονια τα εχει δει και τα εχει γραψει:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5870
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4605
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13535

Καλο ειναι να τα παιρνουμε υποψην ολα αυτα γιατι εκεινος μας φιλοξενει ολους!! Τουλαχιστον εδω!!

Alex οταν παρασυρθηκαμε περι μπυρες κ.λ. o Raven μας "συντονισε" .... ειναι στα "καθηκοντα" του να το κανει ... και να κραταει καθαρα τα θεματα! Αν τα σβησει ολα τα επιμαχα ποστ προσωπικα δε θα προσβληθω .. απεναντιας θα πω "φτουυυ ξεφυγα" .. Επισης και σε παλια θεματα οι συντονιστες τα "καθαριζουν" τα θεματα ωστε ενας νεος χρηστης με μια αναζητηση να διαβαζει αμεσα τις πληροφοριες που ψαχνει!! Αυτη ειναι η "δουλεια" του διαχειριστη!

Οσο για την ευγενεια που διαβαζω προς νεους χρηστες ολοι τουλαχιστον οι mods ειναι παραπανω απο ευγενικοι εγω (προσπαθω), ο Πανος, ο Αλεξανδρος ολοι ... δε σκεφτομαι καποιος να ειναι αποτομος!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-05-10, 16:15
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων

Alex οταν παρασυρθηκαμε περι μπυρες κ.λ. o Raven μας "συντονισε" .... ειναι στα "καθηκοντα" του να το κανει ... και να κραταει καθαρα τα θεματα! Αν τα σβησει ολα τα επιμαχα ποστ προσωπικα δε θα προσβληθω .. απεναντιας θα πω "φτουυυ ξεφυγα" .. Επισης και σε παλια θεματα οι συντονιστες τα "καθαριζουν" τα θεματα ωστε ενας νεος χρηστης με μια αναζητηση να διαβαζει αμεσα τις πληροφοριες που ψαχνει!! Αυτη ειναι η "δουλεια" του διαχειριστη!

αυτο ακριβως... τα ειπες ολα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-05-10, 16:16
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

[/QUOTE]

Οσο για την ευγενεια που διαβαζω προς νεους χρηστες ολοι τουλαχιστον οι mods ειναι παραπανω απο ευγενικοι εγω (προσπαθω), ο Πανος, ο Αλεξανδρος ολοι ... δε σκεφτομαι καποιος να ειναι αποτομος!![/QUOTE]

Αυτό ισχύει Κοιτούσα της προάλλες το πρώτο θέμα που έγραψα σαν μέλος σε αυτό το φόρουμ και αφορούσε το μονομάχο σε κοινωνικό ενυδρείο.. Το τι περίεργες συνθέσεις είχα παρουσιάσει δεν λέγεται και παρόλα αυτά οι μοντεραιτορ και οι υπόλοιποι συνχομπίστες ήταν ευγενικότατοι και κατατοπιστικότατοι και έμαθα πολλά... Δε με πήρε κανένας από τα μούτρα όταν ακόμα ήθελα να βάλω κάτι μπαλούν μόλυ εαν θυμάμαι που δεν είναι φυσικά..

όμως και εγώ ανοιχτόμυαλη αντιμετώπιση και δεν μπήκα με τη λογική του κάτσε να δούμε τι θα μας πούνε και αυτοί τωρα αλλά τελικά θα κάνω ότι μου κατέβει...

Και κάτι τελευταίο όσον αφορά το δογματισμό... Νομίζω ότι σε οποιδήποτε επίσημο σαιτ, μπλογκ, φόρουμ που έχει μια συγκεκριμένη θεματολογία, η βασική γραμμή που πρέπει να ακολουθείται από τους διαχειριστές αλλά και τα ενεργά μέλη πρέπει κατά 95% να μην παρεκλείνει από αυτό που γράφεται στο βιβλίο, τον συντηρητικό και πάγιο κανόνα ας πούμε... Στις κατ ιδείαν συζητήσεις και στα πμ εντάξει μπορούν να ειπωθούν και εναλλακτικές γνώμες και εμπειρίες που φυσικά είναι δημοκρατικό να λέγονται και στις ανοιχτές συζητήσεις αλλά με προσοχή..

Γιατι μπορεί πχ. να κατάφερε ένας χομπίστας να κρατήσει 7 δίσκους σε 200 λίτρα για χρόνια χωρίς να χάσει κανέναν και να είναι όλοι καλά (μεταξύ μας δεν πρόκειται να το γνωρίσουμε ποτέ αυτό, είναι το ίδιο πιθανό να καταλάβουμε πως νιώθουν ακριβώς τα ψάρια με την πιθανότητα να αποκρυπτογραφηθεί η ψυχοσύνθεση της γυναίκας...)

Αλλά ε΄γω σαν αρχάριος διαβάζω αυτό και σκέφτομαι: Ωραία θα πάρω το ενυδρείο του θείου που είναι 150 λίτρα, θα βάλω χαλίκι ξύλα, 5 μικρούς δίσκους 5 εκατοστών θα βάζω και νεράκι βρύσης και όλα καλά θα πάνε... Και εαν όμως εχώ μετά τους χάσω, και θα έχουν χαθεί 5 ψάρια , και θα έχω χάσει λεφτά, και θα ξενερώσω και και και...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-05-10, 16:32
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή


γιωργο στο πρωτο ποστ του τολη που εβαλες, θεωρεις οτι εσυ κ οι υπολοιποι μοντς ανηκετε στους εμπειρους χομπιστες που εκνευριζονται με αυτα που λεμε ολοι αλλοι επειδη ξερετε περισσοτερα?
συγνωμη αλλα αυτη ακριβως ειναι η λανθασμενη νοοτροπια(αλλαζονικη) που κατακρινουν ολοι παραπανω.

Σιγουρα ξερερτε παρα πολλα,πολλα περισσοτερα απο τους αλλους αλλα οχι ολα.Κ εσυ εχεις κανει λαθη σε συζητησεις κ εχεις αλλαξει αποψη,και αλλοι μοντς.Αυτο ειναι και το φυσικο,ολοι κανουν λαθη γι αυτο δε χρειαζεται να εχετε το υφος του ξερολα οταν απαντατε..

Εσυ συγκεκριμενα εισαι απο τους πλεον ευγενικους αλλα δεν ειναι και ολοι.εγω απ οτι θυμαμαι στο πρωτο ποστ μου ειχα ξενερωσει απο το πως μου απαντουσε ενας μοντ.ετυχε να επιλεξω να μεινω στο φορουμ να διαβασω και να διορθωσω μονος μου τα λαθη μου.Δεν το κανουν ολοι ομως αυτο!!οι πιο πολλοι απλα δε θα ξαναμπουν στο φορουμ.
Κ αν δεν σας νοιαζει οπως λεει ο τολης να εχει πολλα μελη το φορουμ,θα επρεπε να σας νοιαζει το καλο των ψαριων ολων των αρχαριων,που αν τους αποθαρρυνετε απ το να μεινουν στο φορουμ,απλα δε θα μαθουν ποτε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-05-10, 16:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
γιωργο στο πρωτο ποστ του τολη που εβαλες, θεωρεις οτι εσυ κ οι υπολοιποι μοντς ανηκετε στους εμπειρους χομπιστες που εκνευριζονται με αυτα που λεμε ολοι αλλοι επειδη ξερετε περισσοτερα?
συγνωμη αλλα αυτη ακριβως ειναι η λανθασμενη νοοτροπια(αλλαζονικη) που κατακρινουν ολοι παραπανω.
Σιγουρα ξερετε παρα πολλα,πολλα περισσοτερα απο τους αλλους αλλα οχι ολα.Κ εσυ εχεις κανει λαθη σε συζητησεις κ εχεις αλλαξει αποψη,και αλλοι μοντς.Αυτο ειναι και το φυσικο,ολοι κανουν λαθη γι αυτο δε χρειαζεται να εχετε το υφος του ξερολα οταν απαντατε..
Εσυ συγκεκριμενα εισαι απο τους πλεον ευγενικους αλλα δεν ειναι και ολοι.εγω απ οτι θυμαμαι στο πρωτο ποστ μου ειχα ξενερωσει απο το πως μου απαντουσε ενας μοντ.ετυχε να επιλεξω να μεινω στο φορουμ να διαβασω και να διορθωσω μονος μου τα λαθη μου.Δεν το κανουν ολοι ομως αυτο!!οι πιο πολλοι απλα δε θα ξαναμπουν στο φορουμ.
Κ αν δεν σας νοιαζει οπως λεει ο τολης να εχει πολλα μελη το φορουμ,θα επρεπε να σας νοιαζει το καλο των ψαριων ολων των αρχαριων,που αν τους αποθαρρυνετε απ το να μεινουν στο φορουμ,απλα δε θα μαθουν ποτε
__________________
Εξηγησα για το τι προσπαθω εγω ... ωστοσο ανθρωποι ειμαστε και το τι ειναι ο καθενας και τι οχι δε θα εξαρτηθει απο τα ποστ εδω η οπουδηποτε αλλου! Μπορει και καποιος να ξεφυγει!
Αν πεσει κατι τετοιο στην αντιληψη μου -υπεροψιες κτλ- θα το θεσω στον ιδιο μεσω π.μ.
Μιλαει γενικα ο Τολης οχι για τους συντονιστες!! Ακομα και εσυ Δημητρη αν δεις καποιος να εχει κανει τα ιδια λαθη και επιμενει οτι ολα ειναι καλα θα σε εκνευρισει -εστω και στιγμιαια!
Προσωπικα θεωρω οτι τα πραγματα εξελισσονται -οπως και η τεχνολογια- και δεν θελω να κολαω σε "δογματα" . Παλια ειχα φιλτρο βυθου ... το υποστηριζα ... ειδα οτι υπαρχει κατι καλητερο και το αλλαξα! Δε το κρατησα να ικανοποιησω τον εγωισμο μου! Οπως παλια χρησιμοποιουσα ρητινες ... μετα ηρθαν στην επιφανεια οι αντιστροφες οσμώσεις! Δε κρατησα τις παλιες μου συνηθειες μονο και μονο να αποδειξω οτι εχω δικιο! Στο μελλον αν αλλαξει κατι το δοκιμαζω και αν λειτουργει το κανω απλα ... Αν δεν αλλαζεις και εσυ ενω ολα γυρω σου εξελισσονται τοτε κολλας στο παρελθον! Παντα κατα τη γνωμη μου πρεπει να ψαχνεις το καλυτερο και να μη κολλας σε αποψεις και πρακτικες!! Ετσι παει μπροστα ο κοσμος ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-05-10, 16:50
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Θα ηθελα και εγω να πω την γνωμη μου στο θεμα.Απο το 2008 που ειμαι γραμμενος ποτε κανενας δεν με εκανε να νιωσω ξενος.Σιγουρα εχω αντιληφθει απο καποια παιδια μια οικειοτητα και διαθεση για χαβαλε καποιες φορες μεταξυ τους αλλα σιγουρα γνωριζονται.Παραπονο κανενα και για κανενα.Οποτε ελιτ και τετοια δεν εχω αντιληφθει.Ομως παρακολουθωντας απο την αρχη το θεμα το οποιο ξεκινησε απο το ποστ του φιλου με τα 240 λιτρα και τους δισκους απορησα.Και απορησα γιατι δεν μπορειτε βρε παιδια να λετε στον αλλο ειναι μικρο.Προσωπικα ολα τα ενυδρεια ειναι μικρα για ψαρια.Ακομα και σε 400αρι να βαλεις μονο γκαπυ τα ψαρακια με 1-2 τιναγματα της ουρας τους εφτασαν στο τζαμι....Οποτε ειναι μικρο(δεν μιλαω για extreme ενυδρεια).Οσο για τους δισκους θα σας πω για πρωτο μου ξαδερφο ο οποιος βλεποντας πριν 6 χρονια το ενυδρειο μου κολλησε.Και τι εκανε;Πηγε πριν 4 χρονιο και αγορασε 130 λιτρα ενυδρειο,εξωτερικο φιλτρο,ριζες κτλ,καμια 10αρια καρδιναλιους,2 γλυφτες ΚΑΙ 6 ΔΙΣΚΟΥΣ.Τον πρωτο μηνα εχασε 1 και απο τοτε δεν ξανα εχασε ψαρι.Επειδη ειδα την αντιπαραθεση σε αυτο το ποστ,σημερα μιλησα μαζι του για λεπτομερειες.Λοιπον οσμωση δεν εχει(βαζει τυρφη) ph δεν γνωριζει αλλαγες κανει καθε μηνα και συχνα πυκνα βλεπει αυγα.Σιγουρα παραδειγμα προς αποφυγη αλλα τα ψαρια του ζουνε,εχουν υπεροχα χρωματα και ειναι γυρω στους 13 ποντους.Τι να του πεις τωρα;Οτι δεν θα δει ποτε το τελικο τους μεγεθος και οτι οι αλλοι τους εχουν 16;Οποτε οι γνωστες βοηθηστε με την εμπειρια σας οποιον ζηταει βοηθεια(και θελετε φυσικα) και αν αυτος δεν καταλαβαινει αφηστε τον να το αντιληφθει μονος του με τον οδυνηρο τροπο.Εσεις αυτο που επρεπε το κανατε και να συνεχισεται να το κανετε.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-05-10, 16:52
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων

γιωργο στο πρωτο ποστ του τολη που εβαλες, θεωρεις οτι εσυ κ οι υπολοιποι μοντς ανηκετε στους εμπειρους χομπιστες που εκνευριζονται με αυτα που λεμε ολοι αλλοι επειδη ξερετε περισσοτερα?
συγνωμη αλλα αυτη ακριβως ειναι η λανθασμενη νοοτροπια(αλλαζονικη) που κατακρινουν ολοι παραπανω.

Σιγουρα ξερερτε παρα πολλα,πολλα περισσοτερα απο τους αλλους αλλα οχι ολα.Κ εσυ εχεις κανει λαθη σε συζητησεις κ εχεις αλλαξει αποψη,και αλλοι μοντς.Αυτο ειναι και το φυσικο,ολοι κανουν λαθη γι αυτο δε χρειαζεται να εχετε το υφος του ξερολα οταν απαντατε..

Εσυ συγκεκριμενα εισαι απο τους πλεον ευγενικους αλλα δεν ειναι και ολοι.εγω απ οτι θυμαμαι στο πρωτο ποστ μου ειχα ξενερωσει απο το πως μου απαντουσε ενας μοντ.ετυχε να επιλεξω να μεινω στο φορουμ να διαβασω και να διορθωσω μονος μου τα λαθη μου.Δεν το κανουν ολοι ομως αυτο!!οι πιο πολλοι απλα δε θα ξαναμπουν στο φορουμ.
Κ αν δεν σας νοιαζει οπως λεει ο τολης να εχει πολλα μελη το φορουμ,θα επρεπε να σας νοιαζει το καλο των ψαριων ολων των αρχαριων,που αν τους αποθαρρυνετε απ το να μεινουν στο φορουμ,απλα δε θα μαθουν ποτε
__________________
Εδώ ρε παιδιά διαφωνώ μαζί σας...δεν νομίζω ότι όταν κάποιο νέο μέλος ανοίγει νέο θέμα τον πιάνουμε από τα μούτρα.αντιθέτως τον συμβουλεύουμε ευγενικά.όταν όμως εκείνος επιμένει να μας λέει πως η δίκη του άποψη είναι σωστή χωρίς να έχει καθόλου εμπειρία και προσπαθεί να μας επιβάλει πως είναι σωστή φυσικό είναι να ξεφεύγουν κάποιοι εμπειρότεροι!!!

ΥΓ.δεν μιλάω ειδικά για τον Σταυρό...εκείνος ήταν μόνο η αφορμή!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-05-10, 17:08
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γενικά σε κάποια ψάρια πρέπει να είμαστε ποιο απαιτητικοί πως να το κάνουμε δεν είναι όλα ίδια .
Εδω με βρίσκεις εν μέρει αντίθετο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όταν θέλει η φύση Κόφινας Δίσκοι 3 24-03-08 18:35
Πετρες απο την φύση??? zak Γλυκό νερό - Γενικά 20 14-03-08 23:37
Φύση και ενυδρείο Juan Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 02-11-05 10:10
Φυτά απο τη φύση + παράσιτα newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19095 seconds with 14 queries