Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-09, 08:28
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή Ξεφτίζουν τα πτερύγια του.

Καταρχην καλησπερα.Ειμαι εντελως καινουριος με τα ενυδρια κ τα ψαρια.Πηρα ενα δωρο στην κοπελα μου ενα ενυδριο .50 Χ.30 Χ .30.Ειναι μαλλον 50λιτρο.
Κατεληξα να ασχολουμαι περισσοτερο απο την κοπελα μου κ μου αρεσε αρκετα μπορω να πω.
Το εχω το ενυδριο 1α βδομαδα.Εβαλα ολα τα απαραιτητα που μου ειπαν στο πετ σοπ.Φιλτρο,για το χλωριο κ βακτηρια.Εχω 2 χρυσοψαρα.

Στο θεμα μου.Το ενα χρυσοψαρο εχουν αρχισει τα πτερυγια του να χαλανε.Σαν να ξεφτανε οπως μια μπλουζα κ τελικος να χαλανε τελειος με αποτελεσμα να καθεται απλα και να κουνιετε με δυσκολια.Το αλλο ειναι πιο καλα αλλα παρατηρησα σημερα οτι αρχισε κ αυτο να ξεφταει λιγο στην ακρη του πτερυγιου.

Θα ημουν υποχρεως να μου πει καποιος τι δεν εκανα καλα καθως ειναι κριμα να μου πεθανουν.Κατεληξα να ειμαι δεμενος με τα χρυσοψαρα περισσοτερο απο οτι την κοπελα μου.χαχα.
Ευχαριστο εκ τον προτερον.
-------------------------
Βρηκα στα θεματα σας το προβλημα που εγραψα θα το διαβασω τωρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitrisss123 : 29-12-09 στις 08:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-09, 08:31
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή


καλημέρα σου και χρόνια πολλά
δες και συμπλήρωσε αυτήν την φόρμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298


διάβασε τα υπομνήματα από αυτήν την σελίδα
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34


http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../goldfish2.htm



Μάλλον συμβαίνει το παρακάτω
Ξέφτισμα της ουράς και των πτερυγίων (finrot)

Συμπτώματα: Πρόκειται για βακτηριδιακή μόλυνση και παρατηρείται εύκολα, καθώς η ουρά ή και τα πτερύγια του χρυσόψαρου αρχίζουν να σκίζονται και να ξεφτίζουν. Συνήθως το ψάρι δεν παρουσιάζει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του. Αυτή η ασθένεια τις περισσότερες φορές είναι αποτέλεσμα κάποιας ταλαιπωρίας από άλλη ασθένεια που έχει υποστεί το ψαράκι μας ή και αποτέλεσμα κακής ποιότητας νερού. Πολύ συχνά παρουσιάζεται μετά το ικ ή και σχεδόν ταυτόχρονα.
Αντιμετώπιση: Και γι αυτή την ασθένεια υπάρχει ειδικό φάρμακο, αλλά πολύ αποτελεσματικό είναι επίσης και το Melafix, το οποίο είναι φυτικό παρασκεύασμα κι εντελώς ακίνδυνο για το ψάρι. Και στην περίπτωση του finrot μπορούμε να ακολουθήσουμε αγωγή με ενυδρειακό αλάτι (χωρίς αύξηση της θερμοκρασίας. Αν επιλέξουμε το ειδικό φάρμακο για finrot, ακολουθούμε τις οδηγίες της συσκευασίας. Στις περισσότερες των περιπτώσεων θεραπεύεται εύκολα, αν διατηρήσουμε σωστές παραμέτρους του νερού. Η συχνή αλλαγή μέρους του νερού κρίνεται απαραίτητη για την αντιμετώπιση και αυτής της ασθένειας. Σε κάθε αλλαγή προσθέτουμε το ανάλογο αλάτι ή το ανάλογο Melafix.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-09, 08:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλωσηρθες !!
Φιλε μου υπαρχει αμμωνια στο νερο του ενυδρειου σου! Η αμμωνια "καιει" τα πτερυγια του ψαριου και τα βρανχια του καθως και ολα τα οργανα του! Αργοπεθαινει ... Τα υγρα βακτηρια "ζουμια" υποτιθεται οτι στρωνουν το φιλτρο αλλα δυστηχως οπως βλεπεις ειναι αδικα λεφτα!
Βαλε αγγελια για μπολι ...
Επισης 2 χρυσοψαρα σε 45 (μεικτα) λιτρα ειναι παρα πολλα! Το καθε ενα χρυσοψαρο να το εχεις σε 50 λιτρα ωστε να ζησει και να μεγαλωσει καλα και να μην υπαρχουν προβληματα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-09, 14:39
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Και εγώ αμμωνία πιστεύω ότι είναι, μέχρι να σουλουπωθεί καθημερινές και γενναίες αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-09, 05:18
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Το ενα μας αφησε σημερα δυστηχος...Κ το αλλο δεν βλεπω να ειναι πολυ καλα εχει αρχησει να παθαινει τα ιδια.
Να αλλαζω ολο το νερο?
Η' μονο το 1/3?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-09, 11:45
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Τα 2/3 αρχικά και μετά 1/2, ανά 2-3 μέρες, όμως με αντιχλώριο το νερό και σε θερμοκρασία δωματίου, διάβασε και αυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-09, 19:14
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Διαβασα τα θεματα κ με βοηθησαν να καταλαβω καποια πραγματα,μακαρι να ειχα πληροφορηθει επαρκως νωριτερα αλλα κ ο πουστης ο πετσοπας δεν ειπε τιποτα(συγνωμη για τα λογια αλλα υποτιθεται ειναι ειδικος κ δεν ενημερωνουν για τιποτα βαριουνται).
Σημερα πεθανε και το 2ο χρυσοψαρο.
Δεν ειχα ιδεα για τον κυκλο του αζωτου μεσα στο ενυδριο δεν πηγε το μυαλο μου και απο το πετσοπ δεν μου ειπαν τιποτα για αυτο παροτι ρωτησα πολλες φορες να μου πει τα παντα για το τι χρειαζονται τα ψαρια.
Δεν περιμενα να ειναι τοσο απαιτητικο το ενυδριο....
Με λιγα λογια απο οτι καταλαβα ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδριου με τον απανθρωπο τροπο,ετσι?Βαζωντας 2 ψαρια να παραγουν την αμωνια....
Λοιπον επειδη δεν σκοπευο να παθουν το ιδιο τα επομενα ψαρια.
α)Εχω στο νου μου να συνεχισω το στρωσιμο τωρα χωρις να αγορασω αλλα ψαρακια,περιμενοντας να γεμισει νιτρικα αλατα,χωρις καθολου αμωνια κ νιτρωδι στις μετρησεις,σωστα?
β)Την αμωνια να την προσθετω βαζωντας φαγητο να σαπισει?Η να αγορασω αμμωνια?Θα προυπαρχει αμμωνια?
γ)Μετα αδειαζω το 80% του νερου προσθετω καινουριο με αντιχλωριο κ ειναι ετοιμο?
δ)Θα χρειαστει να ριχνω το bacterlife(friendly bacteria) που μου ειπε να ριχνω με καθε αλλαγη 1/3 του νερου 1 φορα το μηνα?Η' να το πεταξω?
ε)Τη ψαρια προτεινεται να βαλω?(μονομαχο,γλυπτη,κατι αλλο?)
στ)οτιδηποτε αλλο πιστευει καποιος πως πρεπει να κανω καλοδεχουμενο.
ζ)(προεραιτικο)πιστευεις πως πρεπει να δειρω τον πετσοπα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-09, 22:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisss123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα τα θεματα κ με βοηθησαν να καταλαβω καποια πραγματα,μακαρι να ειχα πληροφορηθει επαρκως νωριτερα αλλα κ ο πουστης (πιπερι)ο πετσοπας δεν ειπε τιποτα(συγνωμη για τα λογια αλλα υποτιθεται ειναι ειδικος κ δεν ενημερωνουν για τιποτα βαριουνται).
Σημερα πεθανε και το 2ο χρυσοψαρο.
Δεν ειχα ιδεα για τον κυκλο του αζωτου μεσα στο ενυδριο δεν πηγε το μυαλο μου και απο το πετσοπ δεν μου ειπαν τιποτα για αυτο παροτι ρωτησα πολλες φορες να μου πει τα παντα για το τι χρειαζονται τα ψαρια.
Δεν περιμενα να ειναι τοσο απαιτητικο το ενυδριο....πρεπει να σεβομαστε ορισμενες αρχες....μολις παρεις τον αερα τιποτα δεν ειναι..
Με λιγα λογια απο οτι καταλαβα ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδριου με τον απανθρωπο τροπο,ετσι?Βαζωντας 2 ψαρια να παραγουν την αμωνια....ναι...
Λοιπον επειδη δεν σκοπευο να παθουν το ιδιο τα επομενα ψαρια.
α)Εχω στο νου μου να συνεχισω το στρωσιμο τωρα χωρις να αγορασω αλλα ψαρακια,περιμενοντας να γεμισει νιτρικα αλατα,χωρις καθολου αμωνια κ νιτρωδι στις μετρησεις,σωστα?ετσι θα πρεπει να καταληξει λιγο πριν βαλεις ψαρακια...
β)Την αμωνια να την προσθετω βαζωντας φαγητο να σαπισει?Η να αγορασω αμμωνια?Θα προυπαρχει αμμωνια?και τα 2 σωστα.....οχι δεν προυπαρχει..αποδομειται διαρκως καθως αναπτυσσονται βακτηρια..
γ)Μετα αδειαζω το 80% του νερου προσθετω καινουριο με αντιχλωριο κ ειναι ετοιμο?αναλογα τα νιτρικα που θα εχεις μπορει και μεγαλυτερη αλλαγη....
δ)Θα χρειαστει να ριχνω το bacterlife(friendly bacteria) που μου ειπε να ριχνω με καθε αλλαγη 1/3 του νερου 1 φορα το μηνα?Η' να το πεταξω?κακο δε κανει..εφοσον το εχεις ριξε το...απλα δε νομιζω να βοηθησει...
ε)Τη ψαρια προτεινεται να βαλω?(μονομαχο,γλυπτη,κατι αλλο?)εδω θελει διαβασμα για τις απαιτησεις των ειδων αλλα και τι αρεσει σε εσενα για να καταληξεις...
στ)οτιδηποτε αλλο πιστευει καποιος πως πρεπει να κανω καλοδεχουμενο.
ζ)(προεραιτικο)πιστευεις πως πρεπει να δειρω τον πετσοπα?
δε χρειαζεται να τον δειρεις...απλα να τον αλλαξεις......πηγαινε σε καποιον αν μπορεις να βρεις που ειναι πιο ενημερωμενος η λιγοτερο απαραδεκτος....το σωστο ειναι εσυ να ξερεις τι αγοραζεις και γιατι.....ωστε ο πετσοπας να ειναι απλα ο προμηθευτης και να μην εχει λογο....(εφοσον εχει το λογο που εχει)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-01-10, 23:09
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Καλή χρονιά κατ'αρχήν.
Τι φίλτρο και τι είδους ενυδρείο έχεις, φωτισμό, θερμαντήρα, κλπ??

Ριχνε 2-3 φυλλαράκια καθημερινά για να συντηρηθεί και αυξηθεί η ήδη δημιουργηθείσα βιολογία. Να ξέρεις ότι τα λίτρα σου είναι λίγα σχετικά, Οπότε είσαι για λίγα και μικρά ψάρια. Αν σ'αρέσουν τα χρυσόψαρα, αρκεί ένα μόνο.
Συνέχισε το διάβασμα εδώ στο φόρουμ και μη βιαστείς να βάλεις ψάρια, μπορείς όμως να βάλεις φυτά, να το ομορφύνεις, να ζωντανέψει κιόλας και μετά σε τρεις περίπου ακόμη βδομάδες, θα ναι έτομο, μάλλον.
Προσοχή μην ξεπλύνεις ποτέ σου το φίλτρο με νερό βρύσης...
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-10, 19:20
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Προσπαθω να στρωσω το ενυδρειο.Συνεχιζω να ριχνω τροφη.
Εκανα καποια τεστ σημερα.Μετρησα την αμμωνια κ ειναι στο 0,2.
Αλλα μετρησα τα νιτρωδη και νιτρικα και ειναι 0.Ηταν τελειως ασπρο το χαρτακι στα σημεια του ΝΟ2 και ΝΟ3.Εχει περασει μια βδομαδα απο τοτε που πεθαναν τα ψαρακια και τα ειχα για αλλη 1α βδομαδα περιπου μεσα στο ενυδρειο.Δεν θα επρεπε να υπηρχαν λιγα νιτρικα και νιτρωδη?Τι να κανω τωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-01-10, 19:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Ακολουθα καποιον απο του 3 τροπου που αναφερονται εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Κανει 3-4 εβδομαδες να στρωσει! Αν δεν μπορεις βαλε μπολι και δε χρειαζεται να περιμενεις τοσο πολυ
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-10, 23:36
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Με τι κάνεις μετρήσεις ΝΗ3-4 ???, γιατί τα ΝΟ2 κ 3 τα κάνεις με στικ, που δεν είναι και τόσο αξιόπιστα
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-10, 19:08
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Αγορασα εχθες μπουκαλακια για μετρησεις αμμωνιας.Που βαζεις σταγονες σε 2 μπουκαλακια και συγκρηνεις τα χρωματα μετα.Κραταω την αμμωνια στα 3μγ/λ
καθημερινα και συνεχιζω τις μετρησεις.

Επισης πηρα αυτα τα στικς που λες.Για μετρησεις νιτρωδων νιτρικων ph ανθρακοτητα.Μεχρι στιγμης τα νιτρωδη και νιτρικα μου βγηκαν 0 και το θεωρησα περιεργο γιατι το εχω το ενυδριο 2-3 βδομαδες και ειχα τα ψαρακια μεσα.Δεν ειχε ξεκινησει καθολου ο κυκλος του αζωτου?..

Ακουσα επισης για κατι κοχυλια που βαζεις στο φιλτρο αξιζουν αυτα?Κανου δουλεια?Επισης το φιλτρο οκ δεν το ξεπλενω με νερο βρυσης χρειαζεται πλυσιμο ποτε με κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-10, 20:35
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

δεν ξερω τι ειναι αυτα τα κοχυλακια..αν εννωεις τα siporax ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις μεσα στο φιλτρο..το φιλτρο το ξεπλενεις μονο οταν δεις οτι η ροη του φιλτρου εχει μειωθει..και που το πλενεις?μεσα στο ενυδρειο..αυτα!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-10, 00:23
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Ε όχι και μέσα στο ενυδρείο.....θα γίνει μαντάρα..
Πλύσιμο σ' ένα καθαρό μπώλ αλλά με νερό του ενυδρείου, και μόνο όταν υπάρξει η ανάγκη επειδή μειώθηκε πολύ η ροή του φίλτρου.
Συνεχίζεις το στρώσιμο και μετράς ανά 3-4 μέρες, ή βάζεις αγγελία για μπόλι και σε δυο μέρες είσαι έτοιμος...
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-10, 06:16
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

ακομη στρωνω το ενυδριο.ψαρακια δεν εχω βαλει.

Η αμμωνια 0ζετε καθημερινα οποτε βαζω συνεχεια.Την μετραω με υγρα τεστ.
Νιτρικα κ νιτρωδη ειναι στο full συνεχεια.Τα μετραω με τα στικς.
Θα 0νιστουν ποτε τα νιτρωδη?
Συνεχεια ειναι στο κοκκινο κ τα 2.
Να περιμενω να 0νιστουν τελειος τα νιτρωδη και τα νιτρικα να παραμηνουν στο κοκκινο πριν κανω την αλλαγη του νερου για να βαλω ψαρια?
Μου φαινεται οτι δεν πεφτουν καθολου να νιτρωδη.
Το Στρωνω περιπου 2 βδομαδες ++.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-10, 07:13
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Έτσι-έτσι, υπομονή, τα πας καλά !
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-10, 08:11
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Ευχαριστω φιλε χαλβα.
Κανω οτι μπορω ωστε τα επομενα να εχουν καλυτερη τυχη¨)
Θα δω ομως καποια στιγμη τα νιτρωδη στα στικ να ειναι ασπρα παροτι τα νιτρικα θα ειναι κοκκινα?
Εκει ειναι ι βασικη μου απορια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-10, 11:44
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Θα δεις τα νιτρώδη μηδενικά και τα νιτρικά στο φουλ. Κάνεις γενναία αλλαγή νερού και είσαι έτοιμος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-01-10, 13:40
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Παιδια παρατηρησα επισης οτι εχουν αρχισει κ σχηματιζονται πανω στο χαλικι που εχω στον πατο του ενυδριου καποια ιδη φυτων.Σαν βρυα καποιο ιδος πρασιναδας.Ξερει κανεις πως λεγονται?

Καλο ειναι αυτο για το ενυδριο ετσι?

Τωρα εγω χρειαζεται να κανω κατι αλλο για αυτο?Να τα διατηρησω?Μονο να προσφερουν στο οικοσυστημα του ενυδριου δεν μπορουν?Δεν θα εχω καποιο προβλημα?

Ρωταω για να μην βρεθω προ εκπληξεον.
Εχω ξεχασει να γραφω ελληνικα ρε γαμωτο με τα greeklish.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-10, 13:58
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisss123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια παρατηρησα επισης οτι εχουν αρχισει κ σχηματιζονται πανω στο χαλικι που εχω στον πατο του ενυδριου καποια ιδη φυτων.Σαν βρυα καποιο ιδος πρασιναδας.Ξερει κανεις πως λεγονται?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-10, 14:24
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Ευχαριστω.καταλαβα λοιπον αλγη...
Κριμα εγω νομιζα οτι θα βοηθησει το οικοσυστημα σαν 'πρασιναδα','φυτα'..Μιας και δεν το εχω φυτεμενο και δεν ξερω αν θα το φυτεψω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μαζεμένα πτερύγια... domenico Ζωοτόκα 9 17-12-08 09:10
Τσιμπημένα πτερύγια σε Σκαλάρι KOKORAS Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 20-10-06 11:56
Κοκκινίλες στα πτερύγια (albino??) radis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 17-05-06 15:40
Αίμα στα Πτερύγια; John T Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 07-05-05 19:55
Πτερύγια - Κρόσια!!! John T Bettas 6 26-12-04 21:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07547 seconds with 13 queries