Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-09, 21:33
Το avatar του χρήστη geokary
geokary Ο χρήστης geokary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 74
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geokary
Προεπιλογή Αναλογία νιτρικών - φωσφορικών

Κάπου είδα πριν καιρό στο GAB για ιδανική αναλογία νιτρικών - φωσφορικών ώστε να μην αναπτύσσεται άλγη, αλλά δεν μπορώ να το βρω πάλι.
Μήπως κάποιος έχει πρόχειρο το link;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-09, 22:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η αναλογια ειναι 12-15 νιτρικα προς 1 φοσφωρικα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-09, 23:02
Το avatar του χρήστη geokary
geokary Ο χρήστης geokary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 74
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geokary
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-09, 17:49
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Βλεπω που ολοι με τα φυτεμενα μιλανε για λιπσματα No3 και βαζουνε μεχρι τρεις φορες την εβδομαδα εγω που το ενυδρειο μου ειναι πυκνοφυτεμενο 60αρι και εχω 5 γκαπυ , kai 1 γαρiδα μεσα πως γινεται και εχω μονιμα νο3 =15 και φωσφορικα 0 (τωρα βαζω fleet και εχω 1μγ)

πως γινεται δηλαδη με χαμηλη ιχυθοφορτωση και συνετο ταισμα χωρις να βαζω τιποτα να εχω 15 πρεπει να ψαξω κατι???μετραω με υγρο τεστ Profi

PH 7
KH 6
gh 10
no3 15
no2 0
po4 1
NH4 0.5mg/l
NH3 (me bash to ph) 0.003
-------------------------
Ααααα
αλλαγες νερου 40% καθε βδομαδα!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis1976 : 03-03-09 στις 17:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-09, 20:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
manolis1976 Βλεπω που ολοι με τα φυτεμενα μιλανε για λιπσματα No3 και βαζουνε μεχρι τρεις φορες την εβδομαδα εγω που το ενυδρειο μου ειναι πυκνοφυτεμενο 60αρι και εχω 5 γκαπυ , kai 1 γαρiδα μεσα πως γινεται και εχω μονιμα νο3 =15 και φωσφορικα 0 (τωρα βαζω fleet και εχω 1μγ)

πως γινεται δηλαδη με χαμηλη ιχυθοφορτωση και συνετο ταισμα χωρις να βαζω τιποτα να εχω 15 πρεπει να ψαξω κατι???μετραω με υγρο τεστ Profi
Υπαρχει παντα η περιπτωση να εχει καποια νιτρικα το νερο της βρυσης.
Επισης πως εισαι τοσο σιγουρος οτι τα τεστ μετρανε σωστα και με ακριβεια;Εμενα διαφορετικες μαρκες τεστ μετρανε διαφορετικες τιμες σε ΝΟ3.
Αλλη περιπτωση, τα φυτα να μην αναπτυσσονται σωστα και να μην εχουν την ικανοτητα να απορροφησουν ολα τα ΝΟ3.Παρεχεις στα φυτα σου επαρκεις ποσοτητες απο ολα τα θρεπτικα, φως, διοξειδιο που χρειαζονται;
Εχουν καλη αναπτυξη;Διαφορετικα ειδη φυτων απορροφουν Ν03 με διαφορετικους ρυθμους.
Λαβε επισης υπ οψιν οτι δεν ειναι μονο τα ψαρια που παραγουν νιτρικα. Μπορουν να παραχθουν και λογω υποστρωματος, φυτικων ιστων σε αποσυνθεση, ελλειψη καθαριοτητας στο βυθο κλπ.
Οπως και να εχει αν τα φυτα σου δεν παρουσιαζουν ελλειψη αζωτου και δεν εχεις προβλημα με αλγες εισαι μια χαρα με νιτρικα και φοσφωρικα στις τιμες που αναφερεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-03-09, 22:32
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
NH4 0.5mg/l
NH3 (me bash to ph) 0.003
manolis αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι γιατί μετράς αμμωνία !!!! σε στρωμένο ενυδρείο θα πρέπει να είναι 0. Περισσότερα θα σου πουν οι πιο έμπειροι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-09, 15:26
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roi Εμφάνιση μηνυμάτων
manolis αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι γιατί μετράς αμμωνία !!!! σε στρωμένο ενυδρείο θα πρέπει να είναι 0. Περισσότερα θα σου πουν οι πιο έμπειροι.
Νομιζω οτι η μετρηση ειναι φυσιολογική εως μηδαμινη και οτι καποιες στιγμες μπορει να παρατηρηθεί ετσι δεν ειναι
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-03-09, 15:40
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γι αυτο και δεν το σχολιασα. Μικρες μετρησεις αμμωνιας καποια δεδομενη στιγμη ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν, λιγο πριν διασπαστουν απο τα βακτηρια του φιλτρου. Οσο καλυτερη ροη και βιολογικη δυναμη εχει το φιλτρο τοσο γρηγοροτερα διασπαται η αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-09, 16:40
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Eιχα βρει ενα πινακακι το εχω κανει attach, και σκευτομαι να το εφαρμοσω,το εχει χρεισιμοποιησει κανεις?Δεν ειναι ακριβως η αναλογια 15/1 γιαυτο ρωταω.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-03-09, 17:45
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roi Εμφάνιση μηνυμάτων
manolis αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι γιατί μετράς αμμωνία !!!! σε στρωμένο ενυδρείο θα πρέπει να είναι 0. Περισσότερα θα σου πουν οι πιο έμπειροι.
βασικα ξαναμετρησα αμωνια και εχω 0 τωρα

στο Νο3 ομως εχω μπερδευτει με το παλιοτεστ της προφι λεει να το κοιταξουμε απο πανω και αν τα νιτρωση ειναι κατω απο 10 να το κοιταξω απο τα πλαγια τι γινεται τωρα οταν το κοιταω απο πανω η ενδειξη που ανταποκρινεται ειναι 5 δηλαδη κατω απο δεκα και παω οπως λενε οι οδηγιες στον ελεγχο απο πλαγια για μεγαλυτερη ακριβεια αφου ομως απο τα πλαγια βλεπεις μεγαλυτερη διαμετρο υγρου λογικο ειναι να βλεπω το 25 που βλεπω , τι ισχυει λοιπον το 5 η το 25 γιατι και στα δυο εχω προβλημα τωρα
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-03-09, 00:25
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Τελικά ξέρει κανείς? Ισχύει αυτό το πινακάκι που εκανα post πριν?
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-09, 01:00
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

@lucky 13 Ναι γενικα ισχυει αν και ειναι απλως ενας μπουσουλας.
Και παλι ομως για να δεις στον πινακα θα πρεπει να κανεις μετρησεις με τεστ.Πως ομως γνωριζεις αν τα τεστ σου δινουν ακριβεις μετρησεις και αρα διαβαζεις σωστα τον πινακα; Μονο αν εχεις καλιμπραρει τα τεστ μπορεις να εισαι 100% σιγουρος.Αν δηλαδη εχεις δημιουργησει και μετρησει ενα διαλυμα με απιονισμενο νερο και την προσθηκη του στοιχειου που θες να μετρησεις (ΝΟ3-ΡΟ4) και του οποιου γνωριζεις την περιεκτικοτητα απο πριν.
Εδω θελω να αναφερω οτι το κυριοτερο ολων εχω καταληξει οτι ειναι το CO2.Αν υπαρχει σταθερη και επαρκης ποσοτητα διοξειδιου ακομα και η παραβιαση των οριων του πινακα δεν προκαλει εμφανιση αλγεων.
Ο Tom Barr στην ιστοσελιδα του υποστηριζει οτι πειραματιζομενος με τα ΝΟ3, ΡΟ4 και Fe , κρατωντας ολες τις αλλες παραμετρους σταθερες και τα ποσοστα διοξειδιου υψηλα ,αυξησε πολυ πανω απο το συνιστωμενο τα ΡΟ4 (που πιστευεται οτι προκαλουν αλγες). Το αποτελεσμα ηταν οτι δεν εμφανιστηκαν αλγες αλλα ειχε μια πολυ συμπαγης αναπτυξη και υγιη φυτα. Με τον σιδηρο εκανε το ιδιο και παλι καμια διαφορα με τις αλγες αλλα το αποτελεσμα ηταν παλι καλη αναπτυξη και εντονο κοκκινισμα στα κοκκινα φυτα.
Αντιθετα η σοβαρη ελλειψη καποιου στοιχειου μπλοκαρει τα φυτα και δινει την σκυταλη στις αλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-03-09, 16:31
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Μαλιστα.Ρωταω γιατι εχω ενα θεμα με τις αλγες τον τελευταιο καιρο και παλευω να βρω μια ισοροπια.Διαβαζα σημερα ενα παλιο σου ποστ Raven για την μεθοδο ΕΙ και απο οτι ειδα τα PO4 τα κρατουσε στα 3ppm με 20ppm νιτρικα πραγμα που ειναι τελειως αλλο απο τα δεδομενα του πινακα.Αυτη η αυξηση PO4 oφειλετε σε αυτο που ειπες πριν για την σταθερη και επαρκη ποσοτητα CO2 οποτε δεν υπαρχει προβλημα αλγης? Ως ωρας εγω ειμαι σε 70 φυσαλιδες το λεπτο και προσπαθω να το σταθεροποιησω σε 30ppm.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-03-09, 16:47
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πειραματα εκανε ο ανθρωπος για να βγαλει παρατηρησεις. Δεν συστηνεται σε κανεναν οσο εμπειρος και να ειναι να παιζει με τοσο υψηλες τιμες. Ολα αυτα κατω απο ιδανικες παραμετρους και πολυ CO2, αν κατι ομως παει στραβα...γεμισες αλγες.
Γενικα μια τιμη στα ΝΟ3 10-15 και ΡΟ4 0.5-1 ειναι μια χαρα αλλα παντα σε συνδυασμο με σταθερο CO2. Κι αν σου ξεφυγουν λιγο οι τιμες απο τον πινακα εφοσον ολα τα αλλα ειναι σε ωφελιμα επιπεδα δεν θα φερει αλγες.Αυτο ηθελα να πω.
Το δυσκολο ειναι να ρυθμισεις το CO2..Συνηθως μετραμε φυσαλιδες και αντε και ριχνουμε και μια ματια στον πινακα ΚΗ/ΡΗ και νομιζουμε οτι ειμαστε ενταξει.
Παιζουν ομως κι αλλα πραγματα ρολο, οπως η σωστη διαχυση και η σωστη κυκλοφορια και η αναταραξη της επιφανειας, φυτομαζα, τι ειδους φυτα εχουμε κ.α.. Ενας καλος τροπος για να ρυθμισει κανεις το διοξειδιο ειναι παιρνοντας εναν drop checker που σου δινει συνεχως μια εικονα και παρατηρωντας τα φυτα για pearling και τα ψαρια για σημαδια ασφυξιας.
Εφοσον ο DC διχνει ανοιχτο πρασινο, τα φυτα φωτοσυνθετουν και τα ψαρια ειναι ενταξει τοτε το μονο που μενει ειναι η σωστη λιπανση.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-03-09, 19:26
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση Αλεξανδρε.

Είναι σταθερό νομίζω το co2 πλέον κατά την διάρκεια της ημέρας (το βράδυ κλείνω τελείως την μπουκάλα λόγο της ήττας που έφαγα πριν 3 μέρες που βρήκα τα μισά ανάποδα στην επιφάνια όταν ξύπνησα και πάλι καλά πρόλαβα πολλά) αν πάει καλά και το co2 indicator της red sea που έχω. Πάντως τα φυτά βγάζουν αρκετό οξυγόνο και τα ψάρια συμπεριφέρονται φυσιολογικά νομίζω. Πως θα καταλάβω ότι βρήκα την σωστή ισορροπία στοιχείων στο ενυδρείο? Θα σταματήσουν να αναπτύσσονται απλά οι αλγες (και δεν έχω και λίγες..τριχοειδής πράσινες, bba και καφέ αλγες) ή θα αρχισουν και θα εξαφανίζονται?
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-03-09, 02:13
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Επειδη μεχρι προσφατα ειχα κι εγω αρκετα ειδη αλγης και παλευα, αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι οταν βρεις την ισορροπια ,το ενυδρειο σου θα σου φαινεται μερα με τη μερα σαν πιο λαμπερο, πιο υγιεςκαι πιο διαυγες. Δεν μπορω να το εξηγησω με λογια, αλλα ακομα και μεσα σε 1 μερα με μια ματια ,"νοιωθω" περισσοτερο αν πανε τα φυτα προς το καλυτερο ή και το αντιστροφο.
Μερικες φορες αναβουν τα φωτα του ενυδρειου, του ριχνω μια ματια και αμεσως νοιωθω ενα "σφιξιμο" γιατι αισθανομαι οτι κατι δεν παει καλα.
Αλλες φορες παλι με την πρωτη ματια που του ριχνω μου φαινεται σαν τα φυτα να μου χαμογελουν ευτυχισμενα και ανοιγει η καρδια μου. (μην δινετε σημασια...μουρλος ειμαι)
Αν σου αρεσει πραγματικα το φυτεμενο και παρατηρεις προσεκτικα τα φυτα σου θα δεις οτι εχω δικιο.
Για τις αλγες τωρα.. θα πρεπει να τις αφαιρεις με το χερι και να μην περιμενεις να φυγουν μονες τους οταν βρεθει η ισσοροπια. Απλως αν ολα πανε καλα δεν ξαναεμφανιζονται. Εγω ειχα τριχοειδη (spyrogyra) στα τζαμια και μου ειχε σπασει τα νευρα. Καθε φορα που την εξυνα, σε λιγες μερες ξαναεμφανιζοταν. Ενδεχεται βεβαια καποιες αλγες που ειναι πιο ευκολες να φυγουν σιγα σιγα κι απο μονες τους, καλο ειναι ομως σε καθε αλλαγη νερου να αφαιρεις οσο μπορεις περισσοτερες ωσπου να βρεις την ισορροπια στη λιπανση.
Μολις ομως εφαρμοσα την λιπανση τυπου Estimative Index και το ενυδρειο βρηκε την ισορροπια του, την εξυσα μια μερα και δεν ξαναεμφανιστηκε απο τοτε.
Με την bba, τωρα που ελειπα στο νησι ειχα ελλειψη διοξειδιου γιατι μπουκωσε ο κυκλοφορητης που κανει την διαχυση.Το αποτελεσμα ηταν να εμφανιστει αυτη η ασχημη αλγη πανω στις πετρες μονο. Ακομα και τωρα που ολα πανε τελεια και το ενυδρειο ειναι τουμπανο , η bba δεν αναπτυσσεται μεν,αλλα ουτε και φευγει. Οποτε στην επομενη αλλαγη νερου, βγαλσιμο οι πετρες και ζεματισμα με καυτο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-03-09, 11:21
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Nαι έχεις δικιo στο ότι το καταλαβαίνεις αν κάτι δεν πάει καλά ή πάει καλά με το που ανάβουν τα φώτα. Εμένα αυτή που με προβληματίζει περισσότερο και είναι και αρκετά πιο δύσκολη είναι η πράσινη τριχοειδής που έχω την οποία προσπαθώ να την αφαιρέσω με οδοντόβουρτσα. Κάτι γίνετε αλλά και πάλι δεν καθαρίζετε τελείως ειδικά πάνω στις moss που είναι λες και έχει κολλήσει και όταν την τραβαω βγαίνουν και κομματάκια τις moss χωρις ουσιαστικα να φευγουν πολλες αλγες.. To θέμα είναι ότι είχα κάνει μια πατάτα δεν είχα μετρήσει νιτρικά και πρόσθεσα 1ppm PO4 με 0 νιτρικά τελικά και την επομένη μέρα που ξύπνησα πήγε να με πιάσει η καρδία μου. Μέσα σε μια μέρα είχα γεμίσει πραγματικά με τριχοειδής κυρίως αλγες.. Τώρα εδω και 3-4 μέρες έφυγα από το DIY co2 και έβαλα μπουκάλα και έχει αρχίσει να βελτιώνετε η κατάσταση και σκέπτομαι να μειώσω και σε 8-9 ώρες σταδιακά το φως από 10 που το έχω τώρα
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-03-09, 13:21
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τωρα με την μπουκαλα και την μειωση του φωτισμου θα πανε ολα καλυτερα πιστευω. Η τριχοειδης στην moss ειναι ο,τι πιο σπαστικο, κανε υπομονη και συνεχισε να την αφαιρεις.Και προσοχη με τον σιδηρο..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-03-09, 13:28
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Nαι πραγματικα ειναι πολυ σπαστικο και δεν καθαριζει με τπτ!πφφφ Σιδηρο δεν εχω ριξει καθολου..μονο οσο περιεχει το flurish που ριχνω που λογικα ειναι πολυ μικρη ποσοτητα.. Σκευτομαι να παω να παρω ενα τεστακι για σιδηρο να δω που ειμαι
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-03-09, 13:44
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να σας μπερδέψω, ήθελα να σας πω και την δική μου περίπτωση.
Ξεκίνησα απο την αρχή σχεδόν με EI, και έριχνα απ'όλα τα καλά εκτός απο σίδηρο. Και αυτό γιατί είχα πυκνή τριχοειδής και διάφορες αιωρούμενες κλωστές, για τις οποίες είχα διαβάσει απο δω και απο κει, οτι πολλές φορές φταίει η περίσσεια σιδήρου. Είχα και το υπόστρωμα και θεωρούσα οτι είναι οκ.. Και ενώ όλα τα μετρούσα και ήταν όπως πρέπει, οι άλγες δεν υποχωρούσαν. Έτσι πήρα τεστ Fe και αφού είδα οτι ο σίδηρος ήταν στο μηδέν, ξεκίνησα να ρίχνω και σίδηρο...
Όλες οι άλγες εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας...
Υποθέτω οτι η έλλειψη σιδήρου, έκοβε την ανάπτυξη και περίσσευαν κάποια μακρο στοιχεία.. Μετά απο αυτό άρχισα να αυξάνω τον σίδηρο σε τρελές ποσότητες και παρόλα αυτά, άλγες δεν βγήκαν..
Αργότερα βέβαια είχα άλλο θέμα με την αλλαγή φωτιστικού που έκανα...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-03-09, 14:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ναι, σωστο κι αυτο. Η ελλειψη οποιουδηποτε στοιχειου μπλοκαρει τα φυτα και επωφελουνται οι αλγες. Ομως σκεφτομαι οτι το καθε συστημα ειναι διαφορετικο και αυτο που στο δικο μας ενυδρειο εκανε την διαφορα, δεν μπορουμε να το συστησουμε σαν λυση για το ενυδρειο καποιου αλλου.
Και σιγουρα εχω παρατηρησει καποια σχεση αναμεσα στη συγκεκριμενη αλγη και τον σιδηρο αν παρουσιαστει περισσεια και δεν ειναι ολα τα υπολοιπα ιδανικα. Τα τεστ σιδηρου παντος βοηθανε να παρεις μια ιδεα, αν και εγω δεν το χρησιμοποιησα ποτε.
------------------------------------
Μια αλλη καλη λυση ειναι ταμπλετες σιδηρου στο υποστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-03-09, 14:19
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομως σκεφτομαι οτι το καθε συστημα ειναι διαφορετικο και αυτο που στο δικο μας ενυδρειο εκανε την διαφορα, δεν μπορουμε να το συστησουμε σαν λυση για το ενυδρειο καποιου αλλου.
Πολύ σωστά, και εννοειται οτι δεν ήθελα να προτείνω κάτι, απλά ανέφερα την δική μου περίπτωση προς προβληματισμό. Ήθελα να τονισω οτι καμιά φορά πέφτουμε εύκολα στην παγίδα να απορρίπτουμε διάφορα αίτια, στηριζόμενοι στην λογική και στην πεπατημένη, αλλά ακριβώς επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, θέλει προσοχή.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-03-09, 14:23
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Μαλιστα. Ως ωρας ειμαι με Νο3 15 PO4 1 και αρκετο Co2. Θα το αφησω λιγο ακομα ετσι να δω πως θα παει και αν δεν φυγουν παλι θα παω να παρω σιδηρο και τεστ να δοκιμασω και αυτο
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Redfield Ratio: Αναλογία Νιτρικών/Φωσφορικών aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 02-12-08 00:59
Μείωση νιτρικών με απεσταγμένο akis07 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 28-03-08 18:28
Αναλογία sera-tetra... Tkagem Γλυκό νερό - Γενικά 9 22-08-06 19:02
Αύξηση νιτρικών GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 13-03-06 11:04
DIY CO2.Φταίει η αναλογία? CASPER DIY . Φτιάχτο μόνος σου 20 24-11-05 23:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07468 seconds with 13 queries