Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-01-16, 00:59   #1
Ερωτηση αρχαριου
xaris86
Junior Member
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος 27-01-16, 00:59
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα κι απο μενα. Ισως να ειναι λαθος το μερος που ρωταω αλλα θα ηθελα να μου πειτε το εξης: Θελω να βαλω στο μαγαζι μου ενα μεγαλο ωραιο ενυδρειο με μεγαλα ψαρια αλλα εδω μεσα με αυτα που διαβασα μαλλον δεν θα μπορεσω να το κανω... Η απορια μου ειναι πως κανουν ολα αυτα που χρειαζεται (στρωσιμο ενυδρειου και κυριως αλλαγες νερου) αυτοι που εχουν ενυδρειο στα μαγαζια τους ή καποιοι που εχουν στα σαλονια τους μεγαλα ενυδρεια.. Και καλα αυτοι που το εχουν σπιτι, στο μαγαζι; Οπως καταλαβαινετε δε μπορω κι ουτε εχω και χρονο να κανω αλλαγες νερου κλπ στο μαγαζι. Οποιος μπορει ας μου λυσει την απορια μου παρακαλω.
Εμφανίσεις: 3613
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-16, 02:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ή πληρωνουν συντηρητη
ή βαζουν συστημα αυτοματης αλλαγης
ή κανουν απλα κολπα διευκολυνσης σαν κι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=72
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-16, 12:03
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Αρα θα πρεπει να κοιταξω να γινονται οι αλλαγες νερου αυτοματα. Αυτο το συστημα πως γινεται; Πως θα το ψαξω;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-16, 14:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ψαξε για αυτοματες αλλαγες νερου σε ενυδρειο.
Διαβασε συγκεκριμενα και για την προετοιμασια του νερου στις αλλαγες, εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662
Δεν σε ενδιαφερει δλδ μονο να ανοιγοκλεινουν αυτοματα οι βρυσες παροχης και αποχετευσης.
Αφου δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαζεις νερο απευθειας απο τη βρυσης.
Το νερο της αλλαγης πρεπει να εχει ιδιες παραμετρους (θερμοκρασια, πεχα και σκληροτητες) με αυτο του ενυδρειου. Δεν πρεπει να αλλαζουν αποτομα οι παραμετροι αυτοι. Οδηγουν μεχρι και σε θανατο.
Αν βαλεις στο ενυδρειο ψαρια που ζουν σε νερο με πεχα και σκληροτητα σαν αυτες της βρυσης σου, ειναι ενα βημα διευκολυνσης.
Θα εχεις μονο να ρυθμισεις τη θερμοκρασια.
Αν ειναι καινουριος ο θερμοσιφωνας μπορεις να κανεις μιξη με το κρυο για ρυθμιση, αλλα αυτο στον αυτοματισμο ειναι καπως δυσκολο και θα εχει και κοστος επιπλεον.
Αν εχεις χωρο για δοχειο προετοιμασιας θα κανεις οικονομια στο ρευμα θερμανσης, αφου το νερο θα παιρνει θερμοκρασια χωρου και δεν θα ειναι παγωμενο (ιδιως το χειμωνα - πχ χθες βραδι μαζεψα στο δοχειο νερο για αλλαγη και ειχε 10C θερμοκρασια, τωρα εχει φτασει στους 15, και αυριο που θα κανω την αλλαγη θα εχει φτασει καμια 18αρια, ευτυχως εχω ψαρια κρυου νερου και δεν χρειαζεται επιπλεον θερμανση).
Επισης με το "παλιωμα" αυτο του νερου, γινεται και εξαερωση τυχων εγκωβισμενων αεριων στο νερο απο τους σωληνες της υδρευσης. Αερια που μπορει να προκαλεσουν προβληματα απο το πουθενα.

Γενικοτερα σου συνιστω ψαρια κρυου νερου. Πχ χρυσοψαρα κομητες, sarasa comet κλπ
Συνηθως ειναι πιο ανθεκτικα απο τα τροπικα, δεν χρειαζονται επεξεργασια στο νερο και γλυτωνεις πολλα απο τη μη αναγκαιοτητα θερμανσης. Ψυξη θελει μονο το καλοκαιρι με ανεμιστηρακια στο καπακι του ενυδρειου και αυτοματη αναπληρωση της εξατμισης (αν λειπεις - εκτος κι αν μπορεις να βαζεις 1-2 κανατες νερο καθε μερα)
Χωρο μονο θελουν (120+ εκ μηκος ενυδρειου), καλο φιλτρο και αλλαγες νερου. 1 ψαρι (ενηλικο) ανα 70 λιτρα.
Αμεσως μετα, ευκολο ειναι και το malawi αφρικανικο ενυδρειο. Ιδιες απαιτησεις στις διαστασεις του ενυδρειου, αλλα με προσθηκη και θερμανσης, εκτος της ψυξης.

Δηλαδη ουσιαστικα θες ενα συστημα που να σου γεμιζει ενα δοχειο με νερο βρυσης 1-2 μερες πριν την αλλαγη, μετα να σου αδειαζει την ποσοτητα του νερου που πρεπει απο το ενυδρειο και να στην αναπληρωνει με νερο απο το δοχειο.
Στη περιπτωση τροπικου ενυδρειου χρειαζεται και προθερμανση του νερου πριν την αλλαγη.
Απεφυγε τα ψαρια μαλακου νερου, εκτος κι αν παρεις συστημα αλλαγης βασισμενο σε φιλτρο αντιστροφης οσμωσης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-16, 15:39
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σέυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-16, 18:56
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλησπερα. Τελικα αποφασισα να αναλαβει το ενυδρειο στο μαγαζι εξ'ολοκληρου εταιρεια κι ετσι ηρθε σημερα καποιος να δει το χωρο και να συζητησουμε τις λεπτομερειες. Αυτο που θελω ειναι να βαλω δισκους με καποια αλλα μικροτερα ψαρακια μεσα. Μου ειπε οτι οι δισκοι ειναι πολυ ακριβοι, 200 ευρω ο ενας και ειναι απο την Ευρωπη. Ειπε οτι δεν ειναι τοσο καλοι οι αλλοι (απο Αμερικη νομιζω, δε θυμαμαι) και οι Ευρωπαϊκοι γινονται πολυ μεγαλοι κλπ κλπ. Μπορει να ειναι ετσι που το λεει αλλα 200 ευρω ο ενας;;; Πως το βλεπετε αυτο, ειναι νορμαλ τιμη;

Υ.Γ. Μαλλον τελικα δε θα βαλω ενυδρειο αφου μου ειπε οτι ολο θα κοστισει γυρω στα 2000+100 καθε μηνα για τη συντηρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-16, 19:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

με 200 Ευρώ ο ενας ο δισκος, πρέπει να βάλεις 10 δισκους, αρα 2000 μόνο οι δίσκοι,
το ενυδρείο στο χαρίζουν ;
ή θα σου βάλουν 1 ενυδρείο με 1 δισκο μέσα ;
2000 μπορει να φτάσει το κόστος, αλλά όχι με 200 Ευρώ ο ένας δίσκος
και πες ότι βάλεις δίσκους , θα τους δίνεις 100 Ευρώ το μήνα για να το συντηρουν ;
Και αλλαγές νερού ; Δηλαδη αν χρειάζονται και 2 φορες την εβδομάδα για αλλαγή νερού θα έρχονται ; Αν δεν κάνουν αλλαγές τότε τι θα κάνουν με αυτα τα 100 Ευρώ.
Πιστεύω πως πρώτα πρέπει να κατανοήσεις τι θέλει ενα ενυδρείο και μετα να δεις αν σε συμφέρει να δώσεις τη συντήρηση έξω. Και στο τέλος , πιστεύω πως η χαρα του χομπι δεν ειναι μονο να τα χαζευεις, αλλά να ασχοληθεις και λιγο, αλλιώς θα τα βαρεθεις , και θα πανε τσαμπα τα λεφτά, πχ σήμερα ειναι Παρασκευή, κάθε Παρασκευή αλλάζω νερά στο φυτεμένο, εχω βάλει απο χθες το βαρέλι γεματο νερο να ωριμάζει, έβαλα τώρα τον βραστήρα χειρός να ζεστάνει το νερό, έφτιαξα ενα καφεδάκι και περιμένω, σε λιγο που το νερό θα είναι έτοιμο, μια αντλία εξόδου στο ενυδρείο, η αντλία εισοδου στη θεση της, αλλάζω τα νερα μου, θα πλύνω και λιγο τα σφουγγάρια μου, φυλαω όλα τα συμπραγκαλα , βαρελια αντλιες λαστιχα κλπ, και θα συνεχίσω το καφέ μου μπροστα στο ενυδρείο και θα θαυμάσω αυτο που έχω φτιάξει, ολο αυτο, αξία ανεκτίμητη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-16, 19:45
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

για τι λιτρα ενυδρειο μιλαμε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-02-16, 19:53
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
με 200 Ευρώ ο ενας ο δισκος, πρέπει να βάλεις 10 δισκους, αρα 2000 μόνο οι δίσκοι,
το ενυδρείο στο χαρίζουν ;
ή θα σου βάλουν 1 ενυδρείο με 1 δισκο μέσα ;
2000 μπορει να φτάσει το κόστος, αλλά όχι με 200 Ευρώ ο ένας δίσκος
και πες ότι βάλεις δίσκους , θα τους δίνεις 100 Ευρώ το μήνα για να το συντηρουν ;
Και αλλαγές νερού ; Δηλαδη αν χρειάζονται και 2 φορες την εβδομάδα για αλλαγή νερού θα έρχονται ; Αν δεν κάνουν αλλαγές τότε τι θα κάνουν με αυτα τα 100 Ευρώ.
Πιστεύω πως πρώτα πρέπει να κατανοήσεις τι θέλει ενα ενυδρείο και μετα να δεις αν σε συμφέρει να δώσεις τη συντήρηση έξω. Και στο τέλος , πιστεύω πως η χαρα του χομπι δεν ειναι μονο να τα χαζευεις, αλλά να ασχοληθεις και λιγο, αλλιώς θα τα βαρεθεις , και θα πανε τσαμπα τα λεφτά, πχ σήμερα ειναι Παρασκευή, κάθε Παρασκευή αλλάζω νερά στο φυτεμένο, εχω βάλει απο χθες το βαρέλι γεματο νερο να ωριμάζει, έβαλα τώρα τον βραστήρα χειρός να ζεστάνει το νερό, έφτιαξα ενα καφεδάκι και περιμένω, σε λιγο που το νερό θα είναι έτοιμο, μια αντλία εξόδου στο ενυδρείο, η αντλία εισοδου στη θεση της, αλλάζω τα νερα μου, θα πλύνω και λιγο τα σφουγγάρια μου, φυλαω όλα τα συμπραγκαλα , βαρελια αντλιες λαστιχα κλπ, και θα συνεχίσω το καφέ μου μπροστα στο ενυδρείο και θα θαυμάσω αυτο που έχω φτιάξει, ολο αυτο, αξία ανεκτίμητη
Φιλε μου εχεις δικιο απλα μιλαμε για ενυδρειο σε μαγαζι, δεν μπορω ουτε εχω το χρονο να κανω τετοια πραγματα εγω οπως καταλαβαινεις... Μου ειπε οτι θα ερχεται 2 φορες το μηνα και θα κανει αλλαγη νερου και ο,τι αλλο χρειαζεται, φυσικα το βραδυ που το μαγαζι κλεινει...
Δε μου διευκρινησε να σου πω την αληθεια απλα μου ειπε οτι για δισκους θα παει στα 2000, θα μου στειλει τελικη προσφορα την αλλη βδομαδα σε μειλ.
Η τιμη ειναι μαζι με το ενυδρειο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
για τι λιτρα ενυδρειο μιλαμε?
400 λιτρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xaris86 : 05-02-16 στις 19:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-02-16, 19:57
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αν δεν εχεις χρονο να τα κανεις ολα μονος σου αστο καλυτερα.θα μπλεξεις...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-02-16, 20:06
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν εχεις χρονο να τα κανεις ολα μονος σου αστο καλυτερα.θα μπλεξεις...
Για ποιο λογο; Τοσα μαγαζια και ξενοδοχεια εχουν ενυδρεια και τα συντηρουν εταιρειες. Τεσπα το θεμα ειναι αλλο τωρα... Ολοι αυτοι που βαζουν δισκους τοσα πληρωνουν;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-02-16, 20:21
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν μπορω να πιστεψω οτι ο συντηρητης θα κανει την ιδια δουλεια με εσενα που θα τα ζεις και θα τα πονας.
οσο για το ερωτημα σου για δισκους η απαντηση ειναι οχι.μπορεις να βρεις δισκους καλους με πολυ λιγοτερα λεφτα.

ομως....θα ελεγα να κοιταξεις για κατι αλλο..τα 400 λιτρα ειναι πολυ λιγα για δισκους(ναι ειμαι υπερβολικος) και εχουν απαιτησεις πολυ μεγαλυτερες απο αυτες που θα κανει ο συντηρητης ανα δυο εβδομαδες...

πχ εφοσον αναφερεις οτι δεν εχεις το χρονο να ασχοληθεις,ποιος θα ταιζει τους νεαρους δισκους 6 φορες τη μερα με διαφορετικες τροφες μεχρι που να παρουν τα πανω τους?ποιος θα κανει καθημερινες μετρησεις νερου μη τυχον και ξεφυγει καποια μετρηση?ποιος θα επεξεργαστει το ακαταλληλο νερο της βρυσης ωστε να το φερει στα μετρα τους?

συγνωμη αλλα οι ρουτινες που ακολουθουμε στα ενυδρεια μας γινοντε γιατι μας αρεσουν!!!αν δεν μας αρεσαν δεν θα ειχαμε ενυδρεια.....

γι αυτο θα υπερασπιστω τη γνωμη μου στο οτι πρεπει να ασχοληθεις εσυ ο ιδιος!!εκτος φυσικα απο την κατασκευη που θα πρεπει να στην κανει καποιος που ξερει..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-02-16, 20:28
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορω να πιστεψω οτι ο συντηρητης θα κανει την ιδια δουλεια με εσενα που θα τα ζεις και θα τα πονας.
οσο για το ερωτημα σου για δισκους η απαντηση ειναι οχι.μπορεις να βρεις δισκους καλους με πολυ λιγοτερα λεφτα.

ομως....θα ελεγα να κοιταξεις για κατι αλλο..τα 400 λιτρα ειναι πολυ λιγα για δισκους(ναι ειμαι υπερβολικος) και εχουν απαιτησεις πολυ μεγαλυτερες απο αυτες που θα κανει ο συντηρητης ανα δυο εβδομαδες...

πχ εφοσον αναφερεις οτι δεν εχεις το χρονο να ασχοληθεις,ποιος θα ταιζει τους νεαρους δισκους 6 φορες τη μερα με διαφορετικες τροφες μεχρι που να παρουν τα πανω τους?ποιος θα κανει καθημερινες μετρησεις νερου μη τυχον και ξεφυγει καποια μετρηση?ποιος θα επεξεργαστει το ακαταλληλο νερο της βρυσης ωστε να το φερει στα μετρα τους?

συγνωμη αλλα οι ρουτινες που ακολουθουμε στα ενυδρεια μας γινοντε γιατι μας αρεσουν!!!αν δεν μας αρεσαν δεν θα ειχαμε ενυδρεια.....

γι αυτο θα υπερασπιστω τη γνωμη μου στο οτι πρεπει να ασχοληθεις εσυ ο ιδιος!!εκτος φυσικα απο την κατασκευη που θα πρεπει να στην κανει καποιος που ξερει..
Οκ αφου ειναι ετσι τα πραγματα δεν θα το βαλω. Ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-02-16, 20:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω συμφωνω οτι μπορει ο οποιοσδηποτε, να εχει ενυδρειο στο σπιτι του και χωρις να μαθει τιποτα.
Το αναλαμβανει επαγγελματιας και ο ιδιοκτητης δεν βλεπει το ενυδρειο σαν χομπι αλλα σαν διακοσμητικο.

Απλα θα πληρωνει πολλα.
Πολυυυυυυυυυυυυυυυυ περισσοτερα απο οτι αν μαθαινε. (και πριν το στησιμο και μετα. Ιδιως πριν, για τα βασικα τουλαχιστον).

Μια αρχη για συζητηση, ειναι το ποσό που θα πληρωσει καποιος για δισκους. Και για ποια ποιοτητα (υγεια/διαπλαση/μορφολογια) ψαριου.
¶λλα πληρωνει ο γνώστης περι δισκων κι άλλα ο "πελατης". Μιλαμε παντα για την ιδια ποιοτητα ψαριου. (αυτο ισχυει για ολα τα ψαρια, απλα επειδη οι δισκοι ειναι πιο ακριβα ψαρια απο αλλα, η χασουρα ειναι ακομα μεγαλυτερη)
(Αναρωτιεμαι τι προσφορα θα εκανε και τι θα ελεγε γενικα, αν ηταν μπροστα ο diskus fun - τον οποιο και θα αναγνωριζε σιγουρα )

Επισης η αναπληρωση των δισκων που θα πεθαινουν -απο την επαγγελματικη (?) μεν, σποραδικη δε, επιτηρηση- κοστιζει. Και φυσικα οσο πιο μικρο το ενυδρειο τοσο πιο δυσκολη και επιρρεπης σε "ατυχηματα" η διατηρηση τους.

Οπως και να εχει, το δισκαδικο ειναι το πιο ακριβο ενυδρειο (γλυκου νερου) σε στησιμο και συντηρηση. Π.χ να παρουμε το ρευμα που καταναλωνεται για τις θερμοκρασιες που θελουν αυτα τα ψαρια?
Αν δεν υπαρχουν γνωσεις και η συντηρηση του ειναι σε ξενα χερια ......
https://www.youtube.com/watch?v=0iFeP8zlmFU


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-02-16, 20:49
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω συμφωνω οτι μπορει ο οποιοσδηποτε, να εχει ενυδρειο στο σπιτι του και χωρις να μαθει τιποτα.
Απλα το αναλαμβανει επαγγελματιας και ο ιδιοκτητης δεν βλεπει το ενυδρειο σαν χομπι αλλα σαν διακοσμητικο.

Απλα θα πληρωνει πολλα.
Πολυυυυυυυυυυυυυυυυ περισσοτερα απο οτι αν μαθαινε. (και πριν το στησιμο και μετα. Ιδιως πριν, για τα βασικα τουλαχιστον).

Μια αρχη για συζητηση, ειναι το ποσό που θα πληρωσει καποιος για δισκους.
¶λλα πληρωνει ο γνώστης περι δισκων κι άλλα ο "πελατης". Μιλαμε παντα για την ιδια ποιοτητα ψαριου. (αυτο ισχυει για ολα τα ψαρια, απλα επειδη οι δισκοι ειναι πιο ακριβα ψαρια απο τα κοινα, η χασουρα ειναι ακομα μεγαλυτερη)
(Αναρωτιεμαι τι προσφορα θα εκανε και τι θα ελεγε γενικα, αν ηταν μπροστα ο diskus fun - τον οποιο θα να αναγνωριζε σιγουρα )

Επισης η αναπληρωση των δισκων που θα πεθαινουν -απο την επαγγελματικη (?) μεν, σποραδικη δε, επιτηρηση- κοστιζει. Και φυσικα οσο πιο μικρο το ενυδρειο τοσο πιο δυσκολη και επιρρεπης σε "ατυχηματα" η διατηρηση τους.

Οπως και να εχει, το δισκαδικο ειναι το πιο ακριβο ενυδρειο σε στησιμο και συντηρηση. Π.χ να παρουμε το ρευμα που καταναλωνεται για τις θερμοκρασιες που θελουν αυτα τα ψαρια?
Αν δεν υπαρχουν γνωσεις και ειναι και η συντηρηση του σε ξενα χερια ......
https://www.youtube.com/watch?v=0iFeP8zlmFU


.
Απολυτα σαφης. Εχω παρει την αποφαση μου. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρχαριος και ερωτηση βιωσημοτητας DaltonGR Αρχάριοι γλυκού νερού 28 18-09-10 00:34
ερωτηση ειμαι αρχαριος μετρησεις sos teo7 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 21-10-08 12:27
αρχαριος....πως να αρχισω geokourou Greek Aquarist's Boards 10 15-03-08 19:20
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΗ CHRISTOS73 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 11-01-08 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06416 seconds with 13 queries