Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-18, 16:05
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Ψαροσύνθεση για 100lt

Καλησπέρα σε όλους.

Δυστυχώς πριν από 2 εβδομάδες πέθανε το χρυσόψαρό μου (fantail). Τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω κάτι με λιγότερες απαιτήσεις (το χρυσόψαρο ήταν οριακό για το ενυδρείο μου). Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή συνεχίζει να τρέχει μόνο με τα φυτά και 2 zebra nerite:

Διαστάσεις: 80x35x45
Όγκος: 126lt (100+ ωφέλιμο)
Κατηγορία:
Φυτά: anubia nana, valisneria spiralis, ludwigia repens (νομίζω)
Ψάρια / ¶λλα είδη: 2 zebra nerite
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι μπεζ 2-4mm, ξύλο mopani
Φόντο: οχι
Φωτισμός: Flora-Glo 20W T8 + Sun-Glo 20W T8
Διάρκεια φωτισμού: 8h
Φιλτράρισμα: εξωτερικό Hagen/Elite CrystalFlo 60 (600lt/h) σφουγγάρι, siporax, filter wool, bio-balls
Θερμοστάτης: Jager 150W + STC-1000 + 4 fan x 90mm
Λίπανση: Flourish tabs
Παροχή CO2: DIY (μαγιά)

Παράμετροι:

pH: 7.8 (7.6-7.9) (API)
Γενική σκληρότητα (GH): 9 (API)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9 (API)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 (API)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 (API)
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 (SALIFERT)
Αλλαγές νερού: μέχρι τώρα 30+% εβδομαδιαία με σκούπα
Θερμοκρασία: 25.0°C

Θα προσθέσω φωτό μόλις πάω σπίτι.

Έχω ήδη δει το θέμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 αλλά δεν μπορώ να καταλήξω σε ψαροσύνθεση (μάλλον το ψάχνω για ένα είδος μόνο και ίσως τίποτα γαρίδες - αλλά όχι απαραίτητα). Ο σκοπός είναι το ενυδρείο να είναι εύκολο στη συντήρηση οπότε θέλω να έχω χαμηλή ιχθυοφόρτωση, να αποφύγω τα ζωοτόκα (με τα γεννητούρια δεν θα έχω τι να τα κάνω), τις ζωντανές τροφές και το μαλακό νερό (δεν θέλω να μπλέξω με Α/Ο ή τύρφη κλπ). Επιπλέον έκανα μία δοκιμή και το καλοκαίρι δεν μπορώ να διατηρήσω τη θερμοκρασία σταθερά κάτω από 25°C. Προτιμώ τα φυτεμένα παρά κάτι τύπου Tanganyika.

Με βάση τα παραπάνω έχω αποκλείσει:
  • Endler που μου αρέσουν αλλά είναι ζωοτόκα
  • White cloud mountain minnows που επίσης μου αρέσουν (η οικογένεια ούτε να τα φτύσει δεν θέλει!) αλλά δεν αντέχουν στους 25°C
  • Dario Dario - χρειάζονται απαραίτητα ζωντανές τροφές
  • CPD που επίσης μου αρέσουν αλλά θέλουν μαλακό νερό (καθώς και όλα τα υπόλοιπα που θέλουν μαλακό νερό)

Από ότι βλέπω τα gourami επίσης θέλουν χαμηλότερο pH. Τα cherry barb μου φαίνονται κάπως αδιάφορα και μου κάνει εντύπωση που προτείνεται να συνδυαστούν με colisa lalia που χρειάζονται πιο μαλακό νερό.

Ένα ακόμη θέμα που δεν έχω αποφασίσει είναι αν θα κάνω πλήρη απολύμανση (οπότε και στρώσιμο από την αρχή) ή απλώς θα καθαρίσω τα πάντα χωρίς να πειράξω το φίλτρο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1955.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  69,1 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 31-08-18 στις 16:12 Αιτία: διόρθωση των GH, KH που τα είχα συμπληρώσει από μνήμης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-18, 16:30
lyra Ο χρήστης lyra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: καλυβια αττικης
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

βαλε ενα ζευγαρι μπολιβιαν (ψαρι με προσωπικοτητα και στυλ για μενα) , ενα κοπαδι απο ember tetra (για μεση και πανω κυριως ) η espei ας πουμε , κανενα κοπαδακι απο κορυ για κατω (βαλε αυτα που δεν γινονται μεγαλα δεν θυμαμαι ονομα) , καμια αμανο και εισαι πενα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-18, 19:51
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Μα όλα αυτά από ότι βλέπω χρειάζομαι μαλακό νερό και pH οριακά χαμηλότερο από το δικό μου. (εκτός αν κάτι μου διαφεύγει).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-18, 00:22
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλησπέρα,μια ερώτηση καθαρά απο περιέργεια..το ph με τι τεστακια το εχεις μετρήσει..
Ρωταω γιατι οταν εμενα Πειραια (αν ισχυει φυσικα το Κερατσινι ως περιοχη) πάντα στις μετρήσεις μου εβγαινε 7.
-------------------------
και για το ερωτημα σου για να μην βγαινω απο το θεμα...
Απ τα αγαπημενα ψαρια που εχω φιλοξενησει odessa barbs

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 01-09-18 στις 00:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-18, 00:42
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το pH το μετράω με υγρά (API). Της βρύσης είναι περίπου 8.0-8.2 αλλά λόγω CO2 κατεβαίνει στο 7.8 (και ανάλογα με την ώρα που μετράω και άλλους αστάθμητους παράγοντες μπορεί να παίζει από 7.6-8.0)

Ωραία μου φαίνονται. Αν δεν τα ταΐζω ζωντανή τροφή λες να έχω προβλήματα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-18, 00:50
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Το pH το μετράω με υγρά (API). Της βρύσης είναι περίπου 8.0-8.2 αλλά λόγω CO2 κατεβαίνει στο 7.8 (και ανάλογα με την ώρα που μετράω και άλλους αστάθμητους παράγοντες μπορεί να παίζει από 7.6-8.0)

Ωραία μου φαίνονται. Αν δεν τα ταΐζω ζωντανή τροφή λες να έχω προβλήματα;
Είναι πανέμορφα ψάρια (φτάνει να τα βρεις και να μην τα μπερδεψεις με τα rosy barbs)...εγω ζωντανη δεν τους εδωσα ..εδινα διαφορα flakes...προβλημα δεν ειχα..το μονο που θελει προσοχη ειναι το καλοκαιρι με τις θερμοκρασιες...
Ομως πραγματικα στο λεω...ειναι πανεμορφα,αδικουνται αρκετα στις φωτο που θα δεις στο ιντερνετ...ειδικα τα αρσενικα.
Οταν τα εψαχνα τα βρηκα ως red crystal barbs και ειχα μπερδευτει πολυ γιατι στο καταστημα ηταν αχρωμα..μολις μπηκαν στο ενυδρειο αλλο πραγμα..χρωμα,κινηση...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-18, 12:28
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Πόσα θα μπορούσα να βάλω? Βλέπω ότι καλό είναι να είναι τουλάχιστον 8, αλλά αρκούν τα λίτρα μου; Δεν θα ήθελα να είναι οριακά. Τι αναλογία αρσενικά/θηλυκα;

Θα μπορούσα να τα συνδυάσω με κάποιες γαρίδες (ή θα γίνουν γευμα);

Υπάρχει περιθώριο για κάποιο άλλο κοπαδόψαρο (υποθέτω πως όχι); Στο https://www.seriouslyfish.com/species/pethia-padamya/ βλέπω ότι είναι καλό να υπάρχουν κι άλλα κοπαδόψαρα για να νιώθουν πιο άνετα.

Από ότι έχω καταλάβει το φυσικό τους περιβάλλον δεν έχει πολλά φυτά αλλά ένα full φυτεμένο δεν θα τα πειράξει, σωστά;

Υπόστρωμα να αφήσω το χαλίκι ή να βάλω άμμο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-09-18, 13:01
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Εδω είναι όπως τα είχα εγώ πριν χρόνια.. Cherry barbs είχα μαζί τους κ για λίγο διάστημα cpd.
Γαρίδες δεν έβαλα οπότε δεν ξέρω να σου πω... Τα φυτά στην δικιά μου περίπτωση λειτούργησαν θετικά για τα ψάρια..
Το ενυδρείο μου ήταν το juwel 125 (ίδιες διαστάσεις με το δικό σου) με 8-10 νομίζω θα είσαι μια χαρά.. Τώρα από αναλογίες αρσενικών θηλυκων συνήθως πάει τουλάχιστον 1 αρσενικό για 2-3 θηλυκά.. Το θέμα είναι να τα βρεις κ να τα ξεχωρίσεις όταν είναι απόχρωματισμένα..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-18, 16:23
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Σκέφτομαι να βάλω 3 αρσενικά + 7 θηλυκά (αν βρώ και μπορέσω να τα ξεχωρίσω!). Ρώτησα σε ένα πετσοπ στο Χαλάνδρι και έχει 4 (δεν ξέρω φύλο) αλλά θα φέρει κι άλλα μέσα στο Σεπτέμβρη οπότε μέχρι να ετοιμάσω το ενυδρείο μου θα έχουν έρθει ελπίζω.

Τώρα προσπαθώ να δω τι θα κάνω με τα φυτά και το υπόστρωμα.
@evina: από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω τι υπόστρωμα έχεις: άμμο ή χαλίκι. Και είναι απλώς σκούρο ή μαύρο; Αν δεν είναι μαύρο από που το πήρες;
Πάντως ψάχνοντας διαδικτυακά δεν έχω βρεί σκούρο (είτε χαλίκι είτε άμμο). Μόνο μπεζ και μαύρο. Μήπως να πάρω μαύρο και να το ανακατέψω με αυτό που έχω; Υπάρχει κάποιος λόγος να αλλάξω σε άμμο;

Τέλος σκεφτομαι να κρατήσω την anubia, αλλά θα τη βάλω στην άκρη αριστερά ή δεξια μαζί με το mopani αφού πρώτα την κλαδέψω αρκετά (η αλήθεια είναι ότι τη λυπάμαι έτσι που έχει φουντώσει και ανθίζει συνεχώς αλλά έχει πιάσει σχεδόν όλο το ενυδρείο).
Οι βαλισνέριες δεν ξερω αν θα επιβιώσουν. Αν τα καταφέρουν θα τις βάλω πίσω (δεν ξέρω πως θα τις κρατήσω εκεί χωρίς να απλωθούν παντού).
Επίσης λέω να προσθέσω: μία ρίζα κάπως πιο ψηλή για κρυψώνες, Java fern (να κρύψει τον εξοπλισμό), lemna minor και ίσως και java moss (αν και δεν ξέρω που θα τη βάλω).
Κερατόφυλλο και egeria densa όσες φορές το δοκίμασα (με το χρυσόψαρο) είχαν λιώσει οπότε λέω να μην το δοκιμάσω ξανά.
Τέλος θα ήθελα να βάλω κάτι πολύ χαμηλό μπροστά αλλά από ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι εύκολο - οι "τάπητες" θέλουν υποχρεωτικά υπόστρωμα (τύπου flourite);
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-18, 19:23
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Με το καλό λοιπόν,θα περιμένω να δω φωτογραφίες με τα ψαράκια!!!
Το χαλίκι που είχα τότε ήταν ανακατεμένο μαύρο (απο petsupermarket) και χαλίκι (χοντρη αμμος στην ουσία) απο τον ερμή

Σ'αυτο που εχω τωρα,εχω πάρει τσουβάλι απο χωματεχνικήΓκριζάρει λιγο περισσότερο...δεν είναι μαυρο μαυρο ...
Να σου πω πως καλά το σκέφτεσαι να βάλεις στην άκρη την ανουμπια.. Δημιούργησε χώρο για κολύμπι..
Στο δικό μου τότε μπροστά είχα βάλει saggitaria απλώνει πολύ εύκολα αλλά μπορεί να πάρει ύψος κ να μοιάζει με βαλισνερια κ επίσης αν θελήσεις να το βγάλεις με τους δρομείς θα γίνει πάρτυ... Δεν ξέρω μήπως κάνει η eleocharis.. Νομίζω με απλό χαλίκι κ καμία ταμπλέτα βυθού θα είναι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-10-18, 23:18
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Μετά από αρκετό καιρό (κυρίως περιμένοντας τη ρίζα να βουλιάξει) επιτέλους το ενυδρείο ξαναστήθηκε και πλέον έχουν μπει και τα ψαράκια. Δυστυχώς αν και ζήτησα 6 θηλυκά, 4 αρσενικά, τελικά κατέληξα με την αντίθετη αναλογία (6 αρ. 4 θηλ.). Είναι αλήθεια ότι στο μαγαζί, με το που έβγαλε το πρώτο, έχασαν όλα το χρώμα τους και ήταν αδύνατο να τα ξεχωρίσεις. Στο σπίτι μετά από 24 ώρες είχαν ξαναπάρει τα κανονικά τους χρώματα και πλέον ξεχωρίζουν ξεκάθαρα.

Παραθέτω μερικές φωτό αν και το στήσιμο θέλει ακόμα δουλειά. Στην μέση επιπλέουν ακόμα μερικές anubias που δεν ξέρω τι να τις κάνω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2087.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  282,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2090.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  269,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2093.jpg
Εμφανίσεις:  267
Μέγεθος:  253,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2095.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  294,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2101.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  245,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2102.jpg
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  318,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2103.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  245,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2105.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  222,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-10-18, 06:00
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλημερα Ενα φοντο μαυρο το χρειαζεσαι, νομιζω, πισω στην πλατη. Θα δειξει πιο πολυ το ενυδρειο ετσι. Με τι τραβηξες τις φωτογραφιες? Το εχεις, βλεπω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-10-18, 12:28
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλημέρα, λογικά μόλις συνηθίσουν το χώρο θα πάρουν ακόμα πιο έντονο χρώμα (εκτός αν χάνεται στις φωτογραφίες, κάτι που πάθαινα κι εγώ)..
Εντός ένα σκούρο φόντο θα το έκανε να δείχνει ακόμα πιο ωραίο!!!
Να τα χαίρεσαι κ αυτά και το ενυδρείο
😃😃😃
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-10-18, 12:34
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ναί πράγματι το χρειάζεται. Να δω τώρα πως θα το κολλήσω που δεν υπάρχει πρόσβαση (μόνο από πάνω :S).

Οι φωτό έχουν βγεί με Canon 50D. Η πρώτη (συνολική άποψη του ενυδρείου) με 17-40mm f/4L και οι υπόλοιπες με 100mm f/2.0. Τις τράβηξα πρόχειρα οπότε είναι όλες στο χέρι με iso 1600 οπότε από ανάλυση είναι χάλια. Αλλά στο μέγεθος που ανεβαίνουν εδώ δεν φαίνεται η διαφορά.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, λογικά μόλις συνηθίσουν το χώρο θα πάρουν ακόμα πιο έντονο χρώμα (εκτός αν χάνεται στις φωτογραφίες, κάτι που πάθαινα κι εγώ)
Στην πραγματικότητα είναι λίγο πιο έντονο αλλά όχι πολυ. Όταν είναι κλειστό το φως είναι πιο έντονα οπότε πιστεύω το φώς είναι πολύ δυνατό. Σκέφτομαι να βάλω κάποια φυτά επιφάνειας για σκιά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 29-10-18 στις 12:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-10-18, 14:33
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Όντως θα βοηθήσουν τα φυτα επιφάνειας (εμένα δεν μου άντεξαν όμως, ίσως έφταιγε το καπάκι).. Έτσι πήρα μεγάλες βαλισνεριες, τις άφησα να μεγαλώσουν κ είχα μια χαρά αποτέλεσμα..
-------------------------
Όντως θα βοηθήσουν τα φυτα επιφάνειας (εμένα δεν μου άντεξαν όμως, ίσως έφταιγε το καπάκι).. Έτσι πήρα μεγάλες βαλισνεριες, τις άφησα να μεγαλώσουν κ είχα μια χαρά αποτέλεσμα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 29-10-18 στις 14:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-10-18, 16:12
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Εγώ πάλι με τις βαλισνέριες έχω πρόβλημα. Αρχικά πήγαιναν καταπληκτικά, είχαν φουντώσει και απλώνονταν σε όλο το ενυδρείο. Από τότε όμως που έβαλα DIY CO2 είναι πολύ αδύναμες, πολλαπλασιαζονται πολύ γρήγορα αλλά μου σαπίζουν κοντά στη βάση παρόλο που δεν καλύπτονται από το υπόστρωμα. Το ίδιο και με το κερατόφυλλο και elodea. Μόνο η anubia είχε πάρει φόρα και έβγαζε 3-4 νέα φύλλα και 2-4 άνθη τη βδομάδα.

Λέω να το τολμήσω για νεροφακή (που από ότι καταλαβαίνω αν τη βάλεις μετά δεν μπορείς να τη βγάλεις με τίποτα)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-10-18, 17:22
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Ναι με co2 κι εμένα ειχαν θέματα.. Pistia μου χάλασε αμέσως, φακι δεν έχω δοκιμάσει.. Πάντως νομίζω πως αν αισθανθούν ασφάλεια θα δείξουν ακόμα πιο έντονα χρώματα..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-10-18, 17:25
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Είναι λίγο περίεργη η κατάσταση. Αν περάσω μπροστά από το ενυδρείο (ακόμα και σε απόσταση) σχετικά γρήγορα, τρομάζουν και κρύβονται (εκτός από ένα που προσπαθεί να βγει από το νερό). Αν όμως πλησιάσω αργά, κολάνε τη μούρη τους στο τζάμι και περιμένουν φαγητο!

Σίγουρα, ακόμα δεν νιώθουν εντελώς άνετα (συν το γεγονός ότι κατέληξα με περισσότερα αρσενικά, οπότε ίσως και αυτό να τα κάνει λίγο πιο νευρικά).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-10-18, 17:44
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλά.. Ασε... Εκ των υστέρων έχω να σου πω πως όλα τα δικά μου αρσενικά πρέπει να ήταν... Βέβαια ιδιαίτερο κυνήγι δεν είχα δει να πέφτει.. Όταν νιώσουν άνετα με το χώρο τους θα δείξουν πολύ περισσότερο.. Όταν τα είχα, με εξαιρέση την 1η 2η μέρα ήταν τόσο άνετα, σαν να είχα χρυσόψαρα... Δώσε τους χρόνο, χώρο για κολύμπι και όσο γίνεται καλύτερη αίσθηση με τα φυτά ��
Αλήθεια, αλλά ψαράκια έχεις βάλει;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-10-18, 23:53
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλησπερα, οι βαλισνεριες θελουν λιπανση περα απο τις ταμπλέτες seachem που είναι μονο ιχνοστοιχεία. Ενα σκεύασμα νιτρικων θα βοηθήσει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-10-18, 04:55
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέω να το τολμήσω για νεροφακή (που από ότι καταλαβαίνω αν τη βάλεις μετά δεν μπορείς να τη βγάλεις με τίποτα)

Ετσι ειναι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-10-18, 09:53
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά.. Ασε... Εκ των υστέρων έχω να σου πω πως όλα τα δικά μου αρσενικά πρέπει να ήταν...
Το αστείο είναι ότι εκ των υστέρων παρατηρώ ότι είναι πιο έυκολο να τα ξεχωρίσεις, αρκεί να ξέρεις τι να κοιτάξεις. Τα αρσενικά ακόμα και όταν τα χρώματά τους δεν είναι ζωηρά, έχουν πάντα κόκκινα μάτια (ενώ στα θηλυκά είναι ασημι) και τα πτερύγιά τους έχουν μαύρες κουκίδες που δεν υπάρχουν στα θηλυκά. Τα θηλυκά έχουν πορτοκλοκόκκινα πτερυγια στην κοιλιά (αλλά αυτό μπορεί να μην φαίνεται όταν στρεσσάρωνται).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια, αλλά ψαράκια έχεις βάλει;
Δεν έχω βάλει τίποτε άλλο και μάλλον δεν θα βάλω. Ισως να δοκιμάσω αργότερα καμιά γαρίδα, αν και δεν το βλέπω να επιβιώνουν (αν και μερικοί φαίνεται να τα έχουν καταφέρει να συνυπάρξουν τα δύο είδη).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, οι βαλισνεριες θελουν λιπανση περα απο τις ταμπλέτες seachem που είναι μονο ιχνοστοιχεία. Ενα σκεύασμα νιτρικων θα βοηθήσει.
Αυτή τη στιγμή τα νιτρικά μου είναι κάτι λιγότερο από 5 και μέχρι τώρα προσπαθούσα να τα διατηρώ κάτω από 10, οπότε ίσως έιναι λίγο χαμηλά. Οι αριθμοί βέβαια δεν λένε και πολλά, ειδικά αν σκεφτείς ότι τα διάφορα τεστ (υγρά) μεταξύ τους μπορεί να βγάζουν μετρήσεις με διαφορά μέχρι και 50% προς τα κάτω ή 100% προς τα πάνω.

Ταμπλέτες έβαζα αλλά όπως είπες δεν αρκούν. Θα δώ με κάποιο λίπασμα τι γίνεται.

Για την ώρα θέλω να ξεφορτωθώ τις επιπλέον ανούμπιες αλλά τις λυπάμαι να τις πετάξω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ειναι.
Μην είσαι και τόσο σίγουρος. Εδώ κατάφερα να μου λιώσει το κερατόφυλλο και η elodea!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 30-10-18 στις 09:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-10-18, 09:58
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Ωραία, καλά που το αναφέρεις αν κ όταν τα ξαναπάρω θα τα προσέξω αυτά που γράφεις για τα αρσενικά-θηλυκά
😉
Για γαρίδες δεν έχω ιδέα.. Σίγουρα τα πηγαίνουν καλά με cherry barbs.. Όμως αν με ρώταγες δε θα ξαναέβαζα μαζί στα 100 λίτρα.. Περισσότερο για να μην μπερδεύομαι οπτικά.. Ορισμένα είδη, η ύπαρξη κ άλλων ψαριων τα κάνει να νιώθουν πιο άνετα..
-------------------------
Για την ώρα θέλω να ξεφορτωθώ τις επιπλέον ανούμπιες αλλά τις λυπάμαι να τις πετάξω!
Μην πετάξεις κάτι.. ¶νοιξε αγγελία για ανταλλαγή.. Να τις δώσεις και να σου δώσουν κάποιο άλλο φυτό..
Υγ. Κερατόφυλλο κ εμένα μου έλιωσε όταν τα νιτρικά έπεσαν σχεδόν στο 0 και δεν ανέβαιναν με τίποτα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 30-10-18 στις 09:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-10-18, 12:10
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην πετάξεις κάτι.. ¶νοιξε αγγελία για ανταλλαγή.. Να τις δώσεις και να σου δώσουν κάποιο άλλο φυτό..
Το εχω κάνει ήδη και έχω χαρίσει μεγάλη ποσότητα. Αυτό που βλέπεις είναι ότι απέμεινε (το 1/4 περίπου από την αρχική). Δες την αρχική εδώ https://photos.app.goo.gl/VZJL3q72grVJKbP7A

Δεν μπορώ να βάλω άλλη αγγελία μέχρι να περάσει ένας μήνας και δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται κανένας άλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-10-18, 12:20
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Μα πως.. Ενδιαφέρομαι εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-10-18, 15:28
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Αν η Νέα Μάκρη ισχύει θα είναι λίγο δύσκολο να συναντηθούμε, εκτός αν κατεβαίνεις συχνά Πειραιά ή Σύνταγμα. Αν τη θέλεις και έχεις τι να την κάνεις μπορώ να στη δόσω όλη.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-18, 21:03
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η Νέα Μάκρη ισχύει θα είναι λίγο δύσκολο να συναντηθούμε, εκτός αν κατεβαίνεις συχνά Πειραιά ή Σύνταγμα. Αν τη θέλεις και έχεις τι να την κάνεις μπορώ να στη δόσω όλη.
Ο σύζυγος κάθε μέρα Πειραιά είναι
Αν θέλεις κράτησε την μου κι θα δω μήπως σου στείλω κι εγώ κάνα φυτακι, θα μιλήσουμε με πμ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-10-18, 22:42
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

ΟΚ θα τις κρατήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-10-18, 23:04
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ θα τις κρατήσω.
Ευχαριστώ πολύ!! Πες μου αν θέλεις κάτι απ αυτά που σου έστειλα σε πμ

🙂
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-11-18, 22:43
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Μερικές ακόμα φωτογραφίες και ένα μικρό βίντεο:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20181103_12_14_38_Pro.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  106,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20181103_12_13_37_Pro.jpg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  104,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20181103_12_16_00_Pro.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  182,4 KB

BORKED
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
100lt hard nicpapa Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 04-04-17 23:21
Κοινωνικό 100lt panvar Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 05-09-15 16:32
ΝΕΟ 100lt ενυδρειο loizos Αρχάριοι γλυκού νερού 21 04-12-08 12:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09771 seconds with 16 queries