Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-12-15, 11:04  
Σκούπα βυθού ή όχι?
 
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas
Senior Member
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος 31-12-15, 11:04
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χρονια πολλα και καλη χρονια.Εχω διαβασει αρκετα για το καθαρισμα του ενυδρειου,πως γινεται και εχω δει βιντεακια στο ytube και ειναι το μονο θεμα που δεν βγαζεις ακρη πιο ειναι το σωστο.
1.Κανει να βαζεις σκουπα βυθου?Αλλοι βαζουν και την βυθιζουν στο υποστρωμα αλλοι λενε οτι ετσι βγαινουν βλαβερες ουσιες
2.Η ψιλη αμμος που εχω εγω κραταει πιο πολλες βλαβερες ουσιες απο το χαλικι?
3.Αλλοι μετακινουν ξυλα και πετρες και καθαριζουν απο κατω αλλοι λενε πως δεν κανει.
4.Αλλοι βαζουν χερια μεσα και καθαριζουν τα τζαμια αλλοι λενε πως δεν κανει γιατι στρεσαρονται τα ψαρια
5.αλλοι χρησιμοποιουν υγρα παρασκευασματα αντιστρες
Τελικα τι κανει και τι δεν κανει? Παιζει ρολα το τι ψαρια εχει ο καθενας?
Εμφανίσεις: 5125
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 02-01-16, 18:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Εγω μιλαω απο μερια μου που εχω 160 λιτρα μονομαχοενυδρειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-01-16, 19:09
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο σωστο το ειπε ο Σπυρος.Απλα το να κανει προσομοιωση φυσικου περιβαλλοντος καποιος στα 110 λτ ενυδρειο και να μην εχει ουτε αλγες ουτε βρωμα ειναι πολυ δυσκολο.Οταν ειναι και το ενυδρειο σαλονατο το θελουμε πεντακαθαρο.
Τα γατοψαρα δεν ειναι καθαριστες αυτο ειναι δικη μας δουλεια,τα σαλιγκαρια ειναι? Και αυτα ζωακια ειναι
Στα 110 λιτρα παντα θα υπαρχουν προβληματα,γινομαστε πιο εμπειροι για να φτιαξουμε αργοτερα κατι μεγαλυτερο και καλυτερο(Γνωμη μου)

Ο delta παντα λεει το σωστό μιας και ειναι ενας απο τους πιο διαβασμένους ψαγμένους χομπίστες αλλα δεν βλεπω να έγραψε καπου οτι ειναι πολυ δύσκολο να στησεις ενα 110 λιτρα χωρις αλγες κ βρώμιά
Φιλε Κοσμά γιατι το μπουρδούκλωσαμε το θεμα πολυ,χωρις λόγο
Το ρεζουμε ειναι οτι χρειάζεσαι καλύτερη κυκλοφορία στον βυθό και για μενα καλύτερη φιλτρανση ,δεν γινεται σε καθε αλλαγη νερου να σηκώνεις το hardscape για σκουπα ,γιατι δημιουργείς stress στους κατοίκους επιβαρύνεις το νερο και ταλαιπώρησε και εσυ
Τα σαλιγκαρια ,γαριδες κλπ βοηθούν αρκετά αλλα το θεμα ειναι να εχουμε την κατάλληλη φιλτρανση κυκλοφορία στήσιμο ωστε να μην βασιζόμαστε για την βαςική συντήρηση του ενυδρειου σε ζωντανά,κι αυτο ειναι σχετικά εύκολο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-01-16, 19:23
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ειπα οτι αυτο που γραφει για την προσομοιωση ειναι πολυ σωστο αλλα δυσκολο για ενα 110 λιτρα(η δικια μου γνωμη-οχι του Σπυρου)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-01-16, 04:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γατοψαρα δεν ειναι καθαριστες αυτο ειναι δικη μας δουλεια,τα σαλιγκαρια ειναι? Και αυτα ζωακια ειναι
Φιλε Κοσμα, νομιζω εδω μπερδευεις λιγο καποια εντελως διαφορετικα πραγματα.
Τα σαλιγγαρια οπως και τα φυτα οπως και καποιοι μικροοργανισμοι φυσικα και συμβαλλουν στην καλη υγεια του βυθου, αφου εκει ειναι το σπιτι τους. Που το κακο?
Σε ενα ενυδριο με γατοψαρα ισως και αυτα να βοηθανε καπως, και παλι δεν ειναι κακο αυτο, αφου εκει ειναι το σπιτι τους.
Αυτο που λεμε και ξαναλεμε εχει να κανει με τη μοδα να αγοραζουν γατοψαρα και πλεκο για καθαριστριες, και να τα βαζουν σε ολων των ειδων τα ενυδρεια.
Οσο για τα σαλιγγαρια, πολλα ειδη τα οποια οι περισσοτεροι δε θελουν ουτε να τα βλεπουν ειναι η ιδια η ζωη του βυθου.
Αυτο δεν ειναι εκμεταλευση σε καμια περιπτωση, αντιθετως ειναι η οσο γιεται πιο φυσικη προσεγγιση στο στησιμο του ενυδρειου.


Παράθεση:
Στα 110 λιτρα παντα θα υπαρχουν προβληματα,γινομαστε πιο εμπειροι για να φτιαξουμε αργοτερα κατι μεγαλυτερο και καλυτερο(Γνωμη μου)
εξαρταται τι θεωρεις προβλημα.
οι περισσοτεροι θεωρουν προβλημα τις αλγες και τα σαλιγγαρια. Εγω παλι μια χαρα τα βρισκω και τα δυο (οκ οχι ολων των ειδων τις αλγες εννωειται).
Πολλες φορες μαλιστα προσπαθησα να μπολιασω με πρασσινες αλγες ενυδρεια μου αλλα δυστυχως απευχα λογο συνθηκων (λιγο οξινο ph, ελαφρως χαμηλες σκληροτητες, φωτισμος, χρηση τυρφης και catappa κτλ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-01-16, 10:13
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλημερα!!! Δεν διαφωνουμε πουθενα και εγω την ιδια αποψη εχω.Εχω σαλιγκαρια μεσα και δεν τα πειραζω,εχω και cory και sp3 οχι για να καθαριζουν αλλα επειδη μου αρεσουν οι συμπεριφορες τους.Να θυμησω και το αρχικο θεμα που εθεσα ηταν για την σκουπα βυθου και το υπερβολικο καθαρισμα που κανω αν ειναι σωστο ή οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-01-16, 17:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Χμμμ... κοιτα αν εχεις μπολικα φυτα (με ριζες εννωειται) και σαλιγκαρια απο αυτα που σκαλιζουν το βυθο δε χρειαζεσαι σκουπα.

Απο κει και περα τιποτα δεν ειναι πανακεια και απλα ψαχνουμε μια χρυση τομη.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-01-16, 18:44
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν εχω φυτα με ριζες,μηπως πρεπει να βαλω καποια για να αποκατασταθει καποια ισσοροπια περιβαλοντος,να αναπτυσονται αυτα και να μειωνονται οι αλγες?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-01-16, 18:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κοιτα, ολων των ειδων τα ενυδρεια ισορροπουν, ακομα και τα νταμαρια των Αφρικανων κι εκεινα τα καταμαυρα ζουμια των δισκαδων.
Απλα εγω θεωρω ως ευκολοτερη τη λυση των φυτεμενων αλλα τιποτα δεν ειναι αδυνατο.
Αν παντως θες και σ αρεσει φυτεμενο το βρισκω πολυ πιο καλη περιπτωση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκούπα βυθού polyniki Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 26-12-14 18:07
Σκούπα βυθού chrisvari Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 11-02-14 18:31
Σκούπα βυθού ivdimentia Αρχάριοι γλυκού νερού 10 12-10-09 00:24
σκούπα βυθού valantis Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-04-09 13:10
Σκούπα Βυθού sotalx Γλυκό νερό - Γενικά 12 02-05-05 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04731 seconds with 15 queries