Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-11, 19:29
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή Αγγελοψαρα και silver shark

Καλησπέρα, είμαι αρχάρια στα θέματα του ενυδρείου και ήθελα να ρωτήσω αν ταιριάζουν τα αγγελόψαρα με το silver shark.
Ειδικότερα, στο μαγαζί που αγόρασα μου είπανε ότι είναι συμβατά, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εκ των υστέρων διάβασα ότι τα sharks μεγαλώνουν πολύ και επίσης ότι είναι κοπαδόψαρα.
Το ενυδρείο μου είναι 60 lt, ψηλό και στρογγυλεμένο και έχω βάλει μέσα δύο αγγελόψαρα και ένα μικρό silver.
Είναι απαραίτητο να προσθέσω και άλλο silver και επίσης, πόσο γρήγορα μεγαλώνουν; Θέλω να πω, αν είναι να φτάσει το ζωντανό στα 25 εκ. μέσα σε ένα χρόνο π.χ., μάλλον δεν έκανα καλή επιλογή ( ?? )
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-11, 19:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυστυχως το ενυδρειο δεν ειναι καταλληλο ουτε για το ενα ουτε για το αλλο ειδος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-11, 21:23
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γιατί? Για τo shark το καταλαβαίνω, αλλά τα αγγελόψαρα, ενόψει του ότι μεγαλώνουν σε ύψος από ό,τι διάβασα, απαιτούν καλύτερα βαθύ ενυδρείο παρά μακρύ. Λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-11, 21:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι το ενυδρειο σου τουλαχιστον 50 εκατοστα υψους??
και 40 να ειναι...σε 60 λιτρο θα βγει μια ψηλη σωληνα με νερο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-11, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί? Για τo shark το καταλαβαίνω, αλλά τα αγγελόψαρα, ενόψει του ότι μεγαλώνουν σε ύψος από ό,τι διάβασα, απαιτούν καλύτερα βαθύ ενυδρείο παρά μακρύ. Λάθος?
Απαιτουν και τα αγγελοψαρα εκτος απο βαθυ να ειναι και μακρυ το ενυδρειο, γιατι ειναι κοπαδοψαρα και θελουν το χωρο τους ιδιως αν σχηματιστουν ζευγαρια και κηνυγανε τα υπολοιπα της ομαδας.
Εκτος κι αν στησεις ενυδρειο-γεννηστρα μονο για τα δυο ψαρια, οποτε ενας χωρος 60Χ60 ειναι καλος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-11, 21:42
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Λοιπόν, ΥΨΟΣ: 40 εκατοστά, Μήκος: 45 εκατοστά, απλά μπροστά είναι καμπυλωτό. Δηλαδή ούτε για δύο αγγελόψαρα δεν είναι καλό; Και αυτή τη στιγμή σχεδόν δεν φαίνονται τα ψαράκια, βέβαια δεν ξέρω πόσο γρήγορα μεγαλώνουν..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-11, 21:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μεγαλωνουν σχετικα γρηγορα, τοσο γρηγορα που ειναι ανωφελο να εχεις στην αρχη μικρο ενυδρειο για να στεγασεις μια ομαδα με 6-7 ατομα και καθε μερικους μηνες να το αλλαζεις με μεγαλυτερο ενυδρειο.
Κανεις υπομονη ενα χρονο βλεπωντας ψιλοαδειο το μεγαλο ενυδρειο και μετα εχεις μια ομαδα που σου γεμιζει το ματι οχι μονο σε ογκο αλλα και απο υγεια και σωστες συμπεριφορες.
Θα σου πει και ο Πανος εμπειριες τους απο τα αγγελοψαρα και τις γεννες τους οσο και για τον ρολο που παιζει ο χωρος που μεγαλωνουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-11, 21:58
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Απλά νόμιζα ότι είχα πάρει ήδη μεγάλο ενυδρείο, γιατί σκοπός μου είναι να είναι καλά και ευτυχισμένα τα ψάρια μέσα... Δηλαδή με λίγα λόγια νόμιζα ότι το παράκανα κιόλας ένα τέτοιο ενυδρείο για δύο ψάρια μόνο... Από ό,τι φαίνεται δεν είναι έτσι. Και να σκεφτείς ότι διάβασα και στο internet πρώτα, ζάλισα το μαγαζί με ερωτήσεις σε σημείο που έγινα κουραστική, άφησα το ενυδρείο με ζωντανά φυτά για 20 μέρες για να είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά και από ό,τι φαίνεται μια τρύπα στο νερό έκανα! lol
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-11, 22:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά νόμιζα ότι είχα πάρει ήδη μεγάλο ενυδρείο, γιατί σκοπός μου είναι να είναι καλά και ευτυχισμένα τα ψάρια μέσα... Δηλαδή με λίγα λόγια νόμιζα ότι το παράκανα κιόλας ένα τέτοιο ενυδρείο για δύο ψάρια μόνο... Από ό,τι φαίνεται δεν είναι έτσι. Και να σκεφτείς ότι διάβασα και στο internet πρώτα, ζάλισα το μαγαζί με ερωτήσεις σε σημείο που έγινα κουραστική, άφησα το ενυδρείο με ζωντανά φυτά για 20 μέρες για να είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά και από ό,τι φαίνεται μια τρύπα στο νερό έκανα! lol
Καλα δεν ειναι τραγικα τα πραγματα.
Δεν ξερω καποιον που δεν ξεκινησε οπως εσυ
Οποιος ηθελε και του αρεσε το χομπι την βρηκε την ακρη
Εχεις επιλογες.
Μπορεις να επιλεξεις αλλα ψαρια καταλληλα για το ενυδρειο σου ή μπορεις σε λιγο καιρο να παρεις ενα ενυδρειο καταλληλο για αγγελοψαρα (αν ειναι το ειδος που σε ενδιαφερει αμεσα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-11, 22:09
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Thanx, αλλά σπάστηκα τώρα όπως καταλαβαίνεις... Ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-01-11, 22:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά νόμιζα ότι είχα πάρει ήδη μεγάλο ενυδρείο,60 λιτρα μπορει να σου φαινεται αλλα δεν ειναι μεγαλο ενυδρειο γιατί σκοπός μου είναι να είναι καλά και ευτυχισμένα τα ψάρια μέσα...σωστη!!!! Δηλαδή με λίγα λόγια νόμιζα ότι το παράκανα κιόλας ένα τέτοιο ενυδρείο για δύο ψάρια μόνο...πες μας και το πλατος για να ξερουμε ακριβεις διαστασεις.....μπορεις καλλιστα να ασχοληθεις με πληθωρα αλλων ψαριων στα λιτρα αυτα που ειναι εξισου ομορφα και πολυ ενδιαφεροντα. Από ό,τι φαίνεται δεν είναι έτσι. Και να σκεφτείς ότι διάβασα και στο internet πρώτα, ζάλισα το μαγαζί με ερωτήσεις σε σημείο που έγινα κουραστική, καλυτερα να γινεις κουραστικη εδω παρα στο μαγαζι...εξαιρουνται ορισμενα μαγαζια φυσικα...άφησα το ενυδρείο με ζωντανά φυτά για 20 μέρες για να είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά και από ό,τι φαίνεται μια τρύπα στο νερό έκανα! lol
αν απλως αφησες μονο του το ενυδρειο με φυτα και δεν εκανες καποια αλλη κινηση...δε σημαινει οτι εχει στρωσει κιολας. διαβασε στα υπομνηματα για το στρωσιμο
επισης τα σκαλαρια θελουν και μαλακο νερο περαν των λιτρων..και να ειναι ζευγαρι αν ειναι μονο 2 για να μην εχεις αψιμαχιες...οποτε λιγο δυσκολο να πετυχει το εγχειρημα σου χωρις ασχημες συνεπειες.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 05-01-11 στις 11:50
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-01-11, 22:18
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

YΨΟΣ: 40, ΠΛΑΤΟΣ: 45. Tους ρώτησα 15.000 φορές αν είναι σωστό για αγγελόψαρα και με διαβεβαίωσαν ότι είναι....
Αρχικά, ήθελα να βάλω ένα μονομάχο μόνο και μου είπαν ότι είναι κρίμα να πάει τόσο μεγάλο ενυδρείο τσάμπα για ένα μόνο μονομάχο, όπως επίσης μου είπαν ότι δεν θα τον βλέπω. Τελικά, έπρεπε να κάνω αυτό που σκεφτόμουν ευθύς εξαρχής. Και τα καημένα τα αγγελόψαρα τώρα που τα πήρα να τα γυρίσω πίσω; Δηλαδή δεν καταλαβαίνω, ενδιαφέρεσαι, ρωτάς, πας υποτίθεται στο καλύτερο ( από άποψη εμπειρίας ) μαγαζί και τελικά σου λένε τη μισή αλήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-01-11, 22:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, ΥΨΟΣ: 40 εκατοστά, Μήκος: 45 εκατοστά, απλά μπροστά είναι καμπυλωτό. ..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
YΨΟΣ: 40, ΠΛΑΤΟΣ: 45..
αν το ενυδρειο σου ειναι 45χ45χ40 τοτε ειναι 80 λιτρα και οχι 60. αν το πλατος ειναι χωρις την καμπυλη τοτε ειναι ακομη μεγαλυτερο. αλλα αν μετρας την μεγαλυτερη αποσταση σαν πλατος (την κορυφη της καμπυλης μεχρι την πλατη) τοτε ειναι λιγοτερο.....
και παλι ομως μαλλον δεν ειναι καλες διαστασεις για αγγελοψαρα.
αν οντως ειναι τοσα λιτρα το ενυδρειο σου επιβεβαιωσε το (δωσε ακριβεις διαστασει στο πλατος και απο τη βαση της καμυλης και απο την κορυφη της) και πες μας ποια αλλα ψαρακια σου αρεσουν.
εκτος αν οπως ειπε ο σπυρος τα κρατησεις προσωρινα και τους παρεις αργοτερα μεγαλυτερο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-01-11, 22:29
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΤΟ ΙΝTERNET:

AQUARIUM AND PET TANK >> MINI AQUARIUM MODEL:MINIMOON 450 (silver/black)
POWER:5.5W
Qmax.:200L/H
Hmax.:0.70M
ENERGY SAVING LAMP:1x15W
CAPACITY:39L/10Gal
WEIGHT:7.5KG
DIMENSION:440x330x580mm
FEATURE
a. Bended glass aquarium with fashionable half-moon shape.
b. Easy-to-go tank kit with tank, filter and light included.
c. Buit-in top filter with complete biological and mechanical filtration system.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-01-11, 22:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν λειτουργουν τα λινκ.
Θα σε διευκολυνω http://www.resun-china.com/en/Produc...2&ProClass=219
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-11, 23:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
CAPACITY:39L/10Gal
DIMENSION:440x330x580mm
ψηλο ειναι για τα λιτρα του αλλα δυστυχως μονο 40 λιτρα ειναι..και πολυ λιγοτεορ καθαρα φυσικα. θα πρεπει να ασχοληθεις μονο με μικροψαρα. υπαρχει μεγαλη ποικιλια ομως.
κοιτα και την αγγελια αυτη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47716
και χαριζονται...και για το ενυδρειο σου κανουν αρκει να κρατας χαμηλους πληθυσμους...και τη χαρα της αναπαραγωγης θα εχεις...και το νερο της βρυσης τους ερχεται κουτι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-01-11, 23:43
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Μα έχω ήδη πάρει δύο πολύ μικρά αγγελόψαρα ( πάρα πολύ μικρά ) και δεν θέλω να τα αποχωριστώ. Θα τους φτάσει το ενυδρείο για κανένα χρόνο;; Ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-11, 23:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με σωστες συνθηκες τα αγγελοψαρα σε ενα χρονο φτανουν το τελικο μεγεθος σχεδον. τα δικα μου σε 1 χρονο εγιναν περιπου 20 εκατοστα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-01-11, 00:01
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ωραία, οπότε αναβάλλεται η αγορά νέου ενυδρείου για ένα έτος... Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-01-11, 00:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
με σωστες συνθηκες τα αγγελοψαρα σε ενα χρονο φτανουν το τελικο μεγεθος σχεδον. τα δικα μου σε 1 χρονο εγιναν περιπου 20 εκατοστα.
πραγμα που σημαινει οτι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα και στο ενυδρειο σου θα αντιμετωπισουν προβληματα...γιατι κατεληξες στο συμπερασμα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, οπότε αναβάλλεται η αγορά νέου ενυδρείου για ένα έτος!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-01-11, 00:36
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γιατί δύο αγγελόψαρα από 20 εκατοστά το καθένα σε ύψος νομίζω ότι τα χωράει μια χαρά ένα ενυδρείο με ύψος 40 εκατοστά....
-------------------------
¶σε που στα 20 εκατοστά θα φτάσουν μέσα σε ένα έτος, οπότε, όπως και προείπα, θα πάρω καινούργιο ενυδρείο....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 05-01-11 στις 00:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-01-11, 00:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κι εσυ χωρας σε ενα ασανσερ. θα μεινεις εκει ενα χρονο??
καταλαβαινεις ελπιζω το πνευμα μου. να βοηθησω θελω κι εσενα και τα ψαρακια.
αν τα λυπασαι μη τα κρατησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-01-11, 01:16
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο. Όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα ψάρια μας, γι' αυτό και αφιερώνουμε χρόνο να μαθαίνουμε γι' αυτά. Δεν νομίζω όμως ότι για δύο ψάρια από 3 εκατοστά ένα ενυδρείο 40 λίτρων είναι mutatis mutandis σαν να διαμένω μέσα σε ένα ασανσέρ για ένα έτος. Το γεγονός ότι όσο ασχολούμαστε με κάτι γινόμαστε πιο απαιτητικοί και θέλουμε το καλύτερο καθώς επίσης και το γεγονός ότι κυκλοφορούν ενυδρεία νταμιτζάνες δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσουν κάλλιστα τα δύο ψαράκια μου για ένα οχτάμηνο με έτος στο ενυδρείο.
-------------------------
Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και για το χρόνο που αφιέρωσες. Στο επανειδείν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 05-01-11 στις 01:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-01-11, 01:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καταρχην καλως ηρθες!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο. Όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα ψάρια μας, γι' αυτό και αφιερώνουμε χρόνο να μαθαίνουμε γι' αυτά. Δεν νομίζω όμως ότι για δύο ψάρια από 3 εκατοστά ένα ενυδρείο 40 λίτρων είναι mutatis mutandis σαν να διαμένω μέσα σε ένα ασανσέρ για ένα έτος. Το γεγονός ότι όσο ασχολούμαστε με κάτι γινόμαστε πιο απαιτητικοί και θέλουμε το καλύτερο καθώς επίσης και το γεγονός ότι κυκλοφορούν ενυδρεία νταμιτζάνες δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσουν κάλλιστα τα δύο ψαράκια μου για ένα οχτάμηνο με έτος στο ενυδρείο.
-------------------------
Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και για το χρόνο που αφιέρωσες. Στο επανειδείν
Καγκελο εμεινα ....
Ξανα διαβασε τα παραπανω και δωσε σημασια στις παραμετρους νερου αλλα και στο γεγονος οτι ειναι κοπαδοψαρα ... αυτο σημαινει αν δεν υπαρχουν πολλα ατομα ξυλο ... ξυλο σημαινει στρες ... στρες σημαινει αρρωστιες ... αρρωστιες σημαινει ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-01-11, 02:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσουν κάλλιστα τα δύο ψαράκια μου για ένα οχτάμηνο με έτος στο ενυδρείο.
2 αγγελοψαρα θα περασουν καλλιστα σε ενα ενυδρειο 39 λιτρων μεικτων επι 8 μηνες ή ενα χρονο....εσυ ξερεις...καλη τυχη σας ευχομαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-01-11, 02:24
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο. Όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα ψάρια μας, γι' αυτό και αφιερώνουμε χρόνο να μαθαίνουμε γι' αυτά. Δεν νομίζω όμως ότι για δύο ψάρια από 3 εκατοστά ένα ενυδρείο 40 λίτρων είναι mutatis mutandis σαν να διαμένω μέσα σε ένα ασανσέρ για ένα έτος. Το γεγονός ότι όσο ασχολούμαστε με κάτι γινόμαστε πιο απαιτητικοί και θέλουμε το καλύτερο καθώς επίσης και το γεγονός ότι κυκλοφορούν ενυδρεία νταμιτζάνες δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσουν κάλλιστα τα δύο ψαράκια μου για ένα οχτάμηνο με έτος στο ενυδρείο.
Μακαρι να ειχα κ εγω καποιους να μου εξηγησουν μερικα πραγματα οταν ξεκιναγα...
Δυστυχως εσυ δεν θελεις να ακουσεις τις συμβουλες που σου δινουν
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-01-11, 04:07
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες κι από μένα.

Όλγα κανένας μας εδώ δεν βγάζει το ψωμί του πουλώντας ενυδρεία ή ψάρια, αντίθετα με το πετσόπ που σε παρέσυρε σ' αυτήν την αγορά.
Συνεπώς δεν έχουμε κανένα λόγο να υπερβάλλουμε κι αν γράφουμε σ' αυτό το φόρουμ, είναι μόνο γιατί αγαπάμε τα ψάρια και το χόμπυ.

Α, υπάρχει κι άλλος λόγος, επειδή όλοι ξεκινήσαμε ανίδεοι πριν χρόνια και παρασυρθήκαμε σε λανθασμένες αγορές από κάποιους πετσοπάδες,
τις οποίες πληρώσαμε με δάκρυα και χτυπούσαμε τα κεφάλια μας, θέλουμε να προλάβουμε τους νεότερους, να μην κάνουν τα δικά μας λάθη.

"Ματώνουμε" όταν βλέπουμε νέα παιδιά στον χώρο, να επαναλαμβάνουν τις δικές μας χαζομάρες, σήμερα που υπάρχει τόση ενημέρωση γύρω μας.
Καλώς ή κακώς το χόμπυ αυτό έχει να κάνει με ζωντανούς οργανισμούς και είναι κρίμα να μην τους προσφέρουμε τις συνθήκες που μπορούμε.

Το ενυδρείο σου είναι υπέροχο, έχω ένα παρόμοιο, στο οποίο φιλοξενώ ένα κοπάδι από έντλερς http://www.google.gr/images?rlz=1T4P...w=1659&bih=753
που γεννάνε συνέχεια και δεν μπορώ να ξεκολλήσω από το να τα χαζεύω, παρόλο που έχω κι άλλα 6 ενυδρεία, μέχρι και 200 λίτρα.

¶λλοι φίλοι βάζουν σε τέτοια ενυδρεία μονομάχους http://www.google.gr/images?um=1&hl=...w=1659&bih=792
που ακόμη κι ο καθένας μόνος του, έχει επάνω του όλα τα χρώματα του ουράνιου τόξου και το μεγαλείο της φύσης.

Υπάρχουν κι άλλες επιλογές για 40λιτρα ενυδρεία, αλλά δυστυχώς τα σκαλαράκια σου θα είναι ήδη στριμωγμένα σε 2-3 μήνες, αν σου ζήσουν τόσο
και θα μας θυμηθείς, αλλά θα είναι αργά για τα ψαράκια κι εσύ μπορεί να απογοητευτείς και να παρατήσεις το χόμπυ κι εμείς να χάσουμε μια φίλη.
Ακόμη κι αν τα καταφέρεις να τα κρατήσεις παραπάνω, η ανάπτυξή τους θα είναι ελλιπής (νανισμός) λόγω του μικρού χώρου, σε σχέση με το αν θα
μεγάλωναν σε πιο ευρύχωρο ενυδρείο, θα είναι ευάλωτα σε αρρώστιες και δεν θα σου δείξουν τις φυσικές συμπεριφορές που θα είχαν αλλού.

Και βέβαια θα τους στερήσεις και θα χάσεις κι εσύ την πιο μεγαλειώδη στιγμή των αγγελόψαρων, που είναι το ζευγάρωμα, η γέννα και η φροντίδα των
μικρών τους, το πιο απίστευτο και συγκινητικό θέαμα, που όμως δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί αν δεν τους δώσεις εξαρχής περισσότερο χώρο.
Δες τα 2 βιντεάκια: http://www.youtube.com/watch?v=MKrqBETPZcc και http://www.youtube.com/watch?v=Kd3F5..._order&list=UL
Αυτά συνέβησαν σε δικό μου ενυδρείο 180 λίτρων κι επειδή τα λατρεύω τα αγγελόψαρα, σε καταλαβαίνω που δεν θέλεις να τα δώσεις.
Και κατάφεραν να μεγαλώσουν τα μωρά τους, μόνο όταν έβγαλα από μέσα ένα μεγάλο silver shark που τους έτρωγε τ' αυγά στις προηγούμενες γέννες.

Δεν σου λέμε να τα αποχωριστείς από τώρα, μπορείς να τα κρατήσεις για λίγο διάστημα (1-2 μήνες το πολύ), προσέχωντας να μαλακώνεις το νερό τους
με λίγη τύρφη, κι αυτό θα σου δώσει τον χρόνο ν' αποφασίσεις αν πρέπει να τους πάρεις ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο (τουλάχιστον 120 λίτρα),
ή αν θα προτιμήσεις τελικά να τα δώσεις σε κάποιον φίλο που μπορεί να τους παράσχει αυτόν τον χώρο κι εσύ να πάρεις κάποια μικρότερα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-01-11, 11:36
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα για αυτά που είπες και για τον τρόπο που τα είπες. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το ενυδρείο που πήρα μου φάνηκε αρχικά μεγάλο, γιατί είχα σκοπό να βάλω μέσα ένα Μονομάχο μόνο του, ορμώμενη από όσα είχα διαβάσει ότι τα βάζουν σε κάτι πολύ μικρά ποτηράκια επειδή έχουν την ικανότητα να αναπνέουν από την επιφάνεια του νερού. Αυτό που σκέφτομαι τώρα, επειδή η αλήθεια είναι ότι τα λάτρεψα αμέσως τα αγγελόψαρα που πήρα, είναι να κάνω αυτό που σκεφτόμουν από την αρχή. Δηλαδή σε κανένα μήνα να βάλω σε αυτό το ενυδρείο ένα μονομάχο μόνο του και να πάρω ένα μεγαλύτερο, μακρύτερο και πιο κατάλληλο ενυδρείο για τα αγγελόψαρα. Όσο για τον shark, νομίζω ότι πρέπει να τον επιστρέψω άμεσα, γιατί με το που το έβαλα στο ενυδρείο κατάλαβα αμέσως ότι δεν είναι ευχαριστημένος. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που μπήκα στο forum και έθεσα το θέμα μόλις 2 ΩΡΕΣ αφότου πρόσθεσα ψάρια στο ενυδρείο. Πώς σου φαίνεται λοιπόν το ενυδρείο αυτό για έναν μονομάχο? Δυστυχώς τα έντλερ, παρόλο που τα προτείνουν όλοι, δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα! Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-01-11, 11:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κωστα ειπες ολα αυτα που δεν ειχα το χρονο να γραψω....μηπως να το κανω υπομνημα?
η κειμενο προς αντιγραφη με τελιτσες και να αλλαζουμε μονο το ονομα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή σε κανένα μήνα να βάλω σε αυτό το ενυδρείο ένα μονομάχο μόνο του και να πάρω ένα μεγαλύτερο, μακρύτερο και πιο κατάλληλο ενυδρείο για τα αγγελόψαρα.
ολγα αυτη ειναι πολυ πιο σωστη αποφαση
μη ξεχασεις ομως και τις ιδιαιτερες απαιτησεις των σκαλαριων στις παραμετρους του νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-01-11, 11:50
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακαρι να ειχα κ εγω καποιους να μου εξηγησουν μερικα πραγματα οταν ξεκιναγα...
Δυστυχως εσυ δεν θελεις να ακουσεις τις συμβουλες που σου δινουν
Είναι άτοπο να το λες αυτό σε έναν άνθρωπο που ψάχνεται δύο ώρες αφότου πήρε ψάρια για το ενυδρείο και ο οποίος έχει ήδη ένα μήνα που ρωτάει και ψάχνει. Λάθη γίνονται πάντα στην αρχή όταν ξεκινά κανείς με κάτι και αντεπιχειρήματα μπορεί να έχει και φυσιολογικό είναι να θέλει να "φιλτράρει" κάθε άποψη που ακούει. Δεν σημαίνει ότι θα υιοθετήσω άμεσα οτιδήποτε ακούγεται, αυτό θα με έκανε πρόβατο αγέλης και όχι άνθρωπο.
-------------------------
Εντάξει, απλά να μη νιώσουμε και εγκληματίες επειδή πήραμε ένα ελαφρώς μικρότερο ενυδρείο για τα ψάρια μας... Οι υπερβολές δεν είναι καλές σε έναν κόσμο όπου πεθαίνουν άνθρωποι καθημερινά, ας τα δούμε λίγο πιο σφαιρικά τα πράγματα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 05-01-11 στις 11:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
silver shark GENITORAS Γλυκό νερό - Γενικά 2 05-09-09 19:57
Χαρίζεται silver shark antonis_p Αρχάριοι γλυκού νερού 1 23-02-08 21:38
Ζωοτόκα με ... silver shark! _antonis_ Γλυκό νερό - Γενικά 6 09-09-07 15:32
Κιχλίδες με silver shark? AlexDuke Malawi 8 18-02-06 16:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09598 seconds with 13 queries