Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-12-10, 15:19   #1
SOS: Ξέχασα το αντιχλώριο :-(
 
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman
Senior Member
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος 25-12-10, 15:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπόν σαν μ____ πήγα να κάνω αλλαγή νερού σήμερα, και κάτι η διαφορετική διαδικασία (ετοίμαζα πρώτη φορά το νερό σε βαρέλι), κάτι φασαρία-κόσμος-τηλέφωνα, ξέχασα να ρίξω αντιχλώριο.

Το κατάλαβα 3 ώρες μετά.


Οπότε για 3 ώρες το ενυδρείο δούλευε με 30% περίπου νερό χωρίς αντιχλώριο.
Έριξα αμέσως διπλή δόση prime όταν το κατάλαβα, αλλά το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να περιμένω ότι η βιολογία του φίλτρου μου έχει "καθαρίσει"....

Ευτυχώς δεν έχω μεγάλη ιχθυοφόρτιση αυτές τις μέρες....
Εμφανίσεις: 13263
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-10, 15:39
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

δεν υπαρχει προβλημα αν δεν βαζεις αντιχλωρειο και κανεις μικρες αλλαγες νερου , εγω με το prime ειχα προβληματα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-10, 16:01
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Μην ανησυχεις δεν υπαρχει περιπτωση να εχει παθει κατι η βιολογια σου.30% δεν ειναι τεραστια αλλαγη ασε που ουτε πολλες ωρες εμεινε στο ενυδρειο και το χλωριο δεν υπαρχει παντα στο δικτυο σε μεγαλες ποσοτητες.(εκτος μονο μετα απο διακοπη)
Εχω μετρηση 3 φορες το νερο του δικτυου για χλωριο και τις 2 βγηκε 0 ενω την τριτη ουτε 5%
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-10, 16:17
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

fishme1 εγω με το prime ειχα προβληματα

τι ειδους προβληματα?δεν κανει δουλεια εννοεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-10, 16:20
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αγχος και νευρικοτητα στα ψαρια , δεν τα εβλεπα ποτε τα ψαρια , οχι σε ολα τα ειδη ομως

και ο ΧρηστοςΠ τα ιδια στους δισκους του
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-10, 16:23
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

και τωρα τι βαζεις?ειδες αλαγη με το που αλαξες το prime?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-10, 16:25
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

σταματησα τα αντιχλωρεια τελειως . Το μονο που εχω στο ραφι ειναι το aquasafe της τετρα

Το χρησιμοποιω οταν εχω καινουρια και στρεσσαρισμενα ψαρια

ναι τωρα τα ψαρια ειναι μια χαρα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-10, 17:02
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Προβληματα ομως με την βιολογια του ενυδρειου δεν εχεις!? Υπαρζει κανονικα ο κυκλος που λεμε, εχεις μετρησιμα Νο3 και μηδεν αμμωνια και Νο2?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-10, 17:57
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Ο χρήστης ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΜΕΝΙΔΙ)
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

ενας φιλος κανει αναπαραγωγες δισκους 22 χρονια δεν εχει ριξει ουτε σταγονα αντιχλωριο οπως μου ειπε και δεν εχει κανενα προβλημα με την βιολογια του
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-12-10, 18:21
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας φιλος κανει αναπαραγωγες δισκους 22 χρονια δεν εχει ριξει ουτε σταγονα αντιχλωριο οπως μου ειπε και δεν εχει κανενα προβλημα με την βιολογια του
αφήνει το νερό να εξατμιστεί καμια μέρα πριν το βάλει ή το βάζει κατευθείαν?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-12-10, 18:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Καλά ρε παιδιά, όλα αυτά περί του χλωριωμένου νερού που καταστρέφει τη βιολογία κλπ, δεν ισχύουν δηλαδή;

(Για το prime- το χρησιμοποιω 2 χρόνια, δεν είδα κανένα πρόβλημα ως τώρα...)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-12-10, 18:29
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Ο χρήστης ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΜΕΝΙΔΙ)
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

απο την βρυση μεσα στο ενυδρειο του μου ειπε και χωρις απωλειες!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-12-10, 19:08
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά ρε παιδιά, όλα αυτά περί του χλωριωμένου νερού που καταστρέφει τη βιολογία κλπ, δεν ισχύουν δηλαδή;

(Για το prime- το χρησιμοποιω 2 χρόνια, δεν είδα κανένα πρόβλημα ως τώρα...)
Δεν εχω βαλει ποτε σε φρεσκο ενυδρειο 100% νερο βρυσης αλλα οταν η αλλαγη νερου ειναι μικρη δεν προλαβαινει το χλωρειο να κανει ζημια στην βιολογια του φιλτρου , σε 24 ωρες το πολυ εχει εξατμιστει και χλωραμινες δεν χρησιμοποιουν πια στο νερο ( τουλαχιστον η ΕΥΔΑΠ )
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-12-10, 19:23
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
...αλλα οταν η αλλαγη νερου ειναι μικρη δεν προλαβαινει το χλωρειο να κανει ζημια στην βιολογια του φιλτρου , σε 24 ωρες το πολυ εχει εξατμιστει ...
Nίκο σε 24 ώρες, αν το φίλτρο σου γυρνάει πχ 5 φορές την ώρα τα λίτρα του ενυδρείου σου, το χλωριωμένο νερό της αλλαγής θα έχει περάσει
μέσα από τα βιολογικά υλικά σου 120 φορές, οπότε ότι ζημιά είναι να κάνει στην βιολογία σου, θα την έχει κάνει το χλώριο πριν εξατμιστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-12-10, 20:09
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Nίκο σε 24 ώρες, αν το φίλτρο σου γυρνάει πχ 5 φορές την ώρα τα λίτρα του ενυδρείου σου, το χλωριωμένο νερό της αλλαγής θα έχει περάσει
μέσα από τα βιολογικά υλικά σου 120 φορές, οπότε ότι ζημιά είναι να κάνει στην βιολογία σου, θα την έχει κάνει το χλώριο πριν εξατμιστεί.
Αυτό το γνωρίζεται ?
Το έχετε διαπιστώσει πειραματικά ?
Το έχετε διαβάσει κάπου ?
Το υποθέτεται ?
Ποιά περιεκτικότητα του νερού σε χλώριο δημιουργεί προβλήματα στη βιολογία ή και στα ψάρια ?
Ποια η πτητικότητα του χλωρίου? Επηρεάζεται απο τη θερμοκρασία και την κινητική κατάσταση του ρευστού στο οποίο είναι διαλυμένο?
Πόσοι έχουν μπεί στον κόπο να μετρήσουν και να διαβάσουν για αυτό το θέμα και συνεχίζουν να χρησιμοποιούν σκευάσματα ? Και σε ποιές περιοχές έγιναν οι μετρήσεις ?

Τυγχάνει να διαμένω στη Νεάπολη Νικαίας όπως και ο fishme1 και απο δικές μου μετρήσεις και παρατηρήσεις αντιχλώριο δεν χρειάζεται ( 100% στη βρύση μου και πιστεύω σε όλη την περιοχή μιας και ο fishme1 έχει παρόμοιες μετρήσεις με τις δικές μου και τα ίδια αποτελέσματα ).
Διατηρώ 2 σκευάσματα του εμπορίου που δεσμεύουν το χλώριο επι μονίμου βάσεως αλλα για άλλους λόγους.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-12-10, 20:16
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Χμμ...Τέτοιες απροσεξίες όμως είναι επικίνδυνες. Αν δεν το θυμόσαστε, τί θα γινόταν;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-12-10, 20:25
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το γνωρίζεται ?
Το έχετε διαπιστώσει πειραματικά ?
Το έχετε διαβάσει κάπου ?
Το υποθέτεται ?
Ποιά περιεκτικότητα του νερού σε χλώριο δημιουργεί προβλήματα στη βιολογία ή και στα ψάρια ?
Ποια η πτητικότητα του χλωρίου? Επηρεάζεται απο τη θερμοκρασία και την κινητική κατάσταση του ρευστού στο οποίο είναι διαλυμένο?
Πόσοι έχουν μπεί στον κόπο να μετρήσουν και να διαβάσουν για αυτό το θέμα και συνεχίζουν να χρησιμοποιούν σκευάσματα ? Και σε ποιές περιοχές έγιναν οι μετρήσεις ?

Τυγχάνει να διαμένω στη Νεάπολη Νικαίας όπως και ο fishme1 και απο δικές μου μετρήσεις και παρατηρήσεις αντιχλώριο δεν χρειάζεται ( 100% στη βρύση μου και πιστεύω σε όλη την περιοχή μιας και ο fishme1 έχει παρόμοιες μετρήσεις με τις δικές μου και τα ίδια αποτελέσματα ).
Διατηρώ 2 σκευάσματα του εμπορίου που δεσμεύουν το χλώριο επι μονίμου βάσεως αλλα για άλλους λόγους.
Aπλα να ξερεις πως το prime της sachem (που ειναι γνωστο σαν αντιχλωριο) δεν δεσμευει ΜΟΝΟ το χλωριο αλλα και αμμωνια
http://www.seachem.com/Products/prod...ges/Prime.html
Prime® also contains a binder which renders ammonia, nitrite, and nitrate non-toxic. It is very important to understand how those two functions work together. All dechlorinators operate through a chemical process known as reduction. In this process, toxic dissolved chlorine gas (Cl2) is converted into non-toxic chloride ions (Cl-). The reduction process also breaks the bonds between chlorine and nitrogen atoms in the chloramine molecule (NH2Cl), freeing the chlorine atoms and replacing them with hydrogen (H) to create ammonia (NH3). Typically, dechlorinators stop there, leaving an aquarium full of toxic ammonia! Seachem takes the necessary next step by including an ammonia binder to detoxify the ammonia produced in the reduction process.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-12-10, 20:31
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Ο χρήστης ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΜΕΝΙΔΙ)
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

δεν ξερω τη να πω πολλες φορες ειναι και η τυχη! οταν ειμουν πιτσιρικος ειπα τα καλαντα μαζεψα λεφτα και πηρα ενα ενυδρειακι 3 λιτρων και 3 σκαλαρια δεν ηξερα και δεν πηρα ουτε αντιχλωριο ουτε βακτηρια ουτε καν φιλτρο και θερμοστατη και εζησαν 2 χρονια περιπου με μονο νερο βρυσης και τροφη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-12-10, 20:43
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπλα να ξερεις πως το prime της sachem (που ειναι γνωστο σαν αντιχλωριο) δεν δεσμευει ΜΟΝΟ το χλωριο αλλα και αμμωνια
http://www.seachem.com/Products/prod...ges/Prime.html
Prime® also contains a binder which renders ammonia, nitrite, and nitrate non-toxic. It is very important to understand how those two functions work together. All dechlorinators operate through a chemical process known as reduction. In this process, toxic dissolved chlorine gas (Cl2) is converted into non-toxic chloride ions (Cl-). The reduction process also breaks the bonds between chlorine and nitrogen atoms in the chloramine molecule (NH2Cl), freeing the chlorine atoms and replacing them with hydrogen (H) to create ammonia (NH3). Typically, dechlorinators stop there, leaving an aquarium full of toxic ammonia! Seachem takes the necessary next step by including an ammonia binder to detoxify the ammonia produced in the reduction process.

...νομιζω οτι αυτη ειναι η απαντηση στο θεμα.
Δε χρειαζετε να γινουμε χημικοι....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-12-10, 21:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το νερο εχει χλωριο που ειναι ζημιογονο στοιχειο για την υγεια των ψαριων και της βιολογιας.
Φυσικα οταν κανεις μερικη αλλαγη και οχι πολυ μεγαλη δεν θα επηρεασει το ιδιο αρνητικα.
Δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις για μια φορα που ετυχε να ξεχασεις το αντιχλωριο.


YΓ το prime το χρησιμοποιω πολλα χρονια σε ολα τα ενυδρεια ακομα και σε μικρο γαριδαδικο χωρις προβληματα.
Επιτρεπεται μεχρι και 5πλη δοσολογια σε αντιμετωπιση προβληματος τοξικων.
Οποτε δεν νομζω να οφειλεται καποιο προβλημα σε αυτο ιδιως για κανονικες δοσολογιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-12-10, 21:37
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ ρε παιδιά... θα είμαι σε επαγρύπνηση για τυχόν αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-12-10, 00:51
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Μιλαω καθαρα βασει εμπειριων

τα αντιχλωρια γιατι δεν ειναι βλαβερα οταν ανετα μπορουν να σκοτωσουν γονο ;

Μποκοστα η συγκεντρωση χλωριου μετα απο μια αλλαγη νερου ειναι πολυ μικρη θα σκοτωσει λιγα απο τα βακτηρια και οχι ολα τα βακτηρια και αυτα θα αναπληρωθουν

σε ενυδρεια μου κανω και αλλαγες μεγαλυτερες του 50 % χωρις προβληματα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-12-10, 00:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλαω καθαρα βασει εμπειριων

τα αντιχλωρια γιατι δεν ειναι βλαβερα οταν ανετα μπορουν να σκοτωσουν γονο ;
Ειναι εξακριβωμενο οτι οφειλοταν στο αντιχλωριο και οχι σε αλλον παραγοντα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-12-10, 00:56
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Ειναι γνωστο οτι τα αντιχλωρια βλαπτουν τον γονο , σε ξενα φορουμ αναφερεται πολυ συχνα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-12-10, 01:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι γνωστο οτι τα αντιχλωρια βλαπτουν τον γονο , σε ξενα φορουμ αναφερεται πολυ συχνα
Συμπεραινω απο τα λεγομενα σου οτι κανωντας αλλαγες χωρις αντιχλωριο, απεφυγες τη θνησιμοτητα του γονου.
Μου δημιουργουνται καποιες αποριες, αλλα πρωτα πες μου αν κανεις αερισμο το νερου για μερικες ωρες για αποχλωριωση πριν την αλλαγη ή γενικα χρησιμοποιεις καποιο αλλο τροπο αποχλωριωσης του νερου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-12-10, 01:10
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

με τα γκιζανια εχανα ΟΛΟ τον γονο μολις εκανα αλλαγη νερου οταν εβαζα πραημ , δοκιμασα να το αλλαξω με ακουασεηφ αλλα και παλι πεθαινε ο γονος ,οποτε , αρχισα αλλαγες κατευθειαν απο την βρυση , το λαστιχο στο μπαστουνι και κατευθειαν στο ενυδρειο , δυο μωρα ειχε τοτε και τα δυο μεγαλωσαν

μετα τα κ*λο γκιζανια δεν ξαναγεννησαν αλλα αρχισα επιτελους να τα βλεπω γιατι πριν ολο κρυβοντουσαν
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-12-10, 01:11
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αερισμο δεν εχει το ενυδρειο λιγη αναταραξη στην επιφανεια εχει και δεν εχει καπακι αν και σε αλλα ενυδρεια με καπακι δεν ειχα προβληματα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-12-10, 02:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο φοβομουν

Βαση αυτων που εγραψες και με δεδομενο οτι αν βλαπτουν το γονο τοτε βλαπτουν και τα μεγαλα ψαρια εστω και σε μικροτερο επιπεδο απο της αμεσης θνησιμοτητας, τοτε το αντιχλωριο κανει κακο στο ενυδρειο (πολυ μεγαλυτερο και απο το χλωριο στο νερο) που δεν γινεται ευκολα ορατο??

Ανοιγεις μεγααααααλο θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-12-10, 02:31
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το γνωρίζεται ?
Το έχετε διαπιστώσει πειραματικά ?
Το έχετε διαβάσει κάπου ?
Το υποθέτεται ?
Ποιά περιεκτικότητα του νερού σε χλώριο δημιουργεί προβλήματα στη βιολογία ή και στα ψάρια ?
Ποια η πτητικότητα του χλωρίου? Επηρεάζεται απο τη θερμοκρασία και την κινητική κατάσταση του ρευστού στο οποίο είναι διαλυμένο?
Πόσοι έχουν μπεί στον κόπο να μετρήσουν και να διαβάσουν για αυτό το θέμα και συνεχίζουν να χρησιμοποιούν σκευάσματα ? Και σε ποιές περιοχές έγιναν οι μετρήσεις ?

Τυγχάνει να διαμένω στη Νεάπολη Νικαίας όπως και ο fishme1 και απο δικές μου μετρήσεις και παρατηρήσεις αντιχλώριο δεν χρειάζεται ( 100% στη βρύση μου και πιστεύω σε όλη την περιοχή μιας και ο fishme1 έχει παρόμοιες μετρήσεις με τις δικές μου και τα ίδια αποτελέσματα ).
Διατηρώ 2 σκευάσματα του εμπορίου που δεσμεύουν το χλώριο επι μονίμου βάσεως αλλα για άλλους λόγους.
Έλα βρε Στέφανε, δεν το λες τόσο καιρό και μας αφήνεις στην άγνοιά μας να παιδευόμαστε και να ξοδευόμαστε άδικα και χωρίς λόγο, οι ενυδρειόφιλοι όλου του κόσμου???
Σοβαρά τώρα, ζητάς πειραματική απόδειξη και προσωπικές μαρτυρίες για κάτι που αποδέχονται οι πάντες παγκοσμίως και είναι τόσο μη αμφισβητήσιμο, όσο και η αναγκαιότητα του φίλτρου??
Κι αν στην τελική δεχτούμε ότι σύμφωνα με τις μετρήσεις σας το νερό που βγάζουν οι βρύσες στην περιοχή σας δεν περιέχει χλώριο, τότε καλά θα κάνετε να μην το πίνετε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μποκοστα η συγκεντρωση χλωριου μετα απο μια αλλαγη νερου ειναι πολυ μικρη θα σκοτωσει λιγα απο τα βακτηρια και οχι ολα τα βακτηρια και αυτα θα αναπληρωθουν
Αυτό μπορώ να το δεχτώ ως ένα βαθμό Νίκο, με την έννοια ότι ανάλογα με το ποσοστό της αλλαγής και την συγκέντρωση του χλωρίου, κάποια βακτήρια ίσως την γλυτώσουν.
Επειδή όμως κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια πόσα είναι τα "λίγα" βακτήρια που θα σκοτωθούν και πόσο γρήγορα θα αναπληρωθούν, προτιμώ να μη το ρισκάρω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
...τοτε το αντιχλωριο κανει κακο στο ενυδρειο (πολυ μεγαλυτερο και απο το χλωριο στο νερο) που δεν γινεται ευκολα ορατο??
Ανοιγεις μεγααααααλο θεμα.
Αυτό, δηλαδή το αν και πόσο είναι βλαβερά τα αντιχλώρια (και ποιά απ' όλα), είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα και καλά κάνετε και το θέτετε προς συζήτηση.
Και ο Σπύρος το έθεσε στην σωστή του διάσταση, δηλαδή αν το αντιχλώριο κάνει περισσότερο κακό από το χλώριο, μην τρελλαθούμε δηλαδή και αμφισβητήσουμε
και την βλαπτικότητα του χλωρίου στην βιολογία και στα ψάρια, γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε και θα χάσουμε την μπάλλα.

Όσο για το αν τα αντιχλώρια βλάπτουν το γόνο, έχω να δηλώσω ότι μετά από αναπαραγωγές και μεγάλωμα πολλών εκατοντάδων ψαριών διαφόρων ειδών,
με διπλές δόσεις αντιχλώριου κι απώλειες κάτω του 5%, δυσκολεύομαι να το πιστέψω, απλά γιατί δε νομίζω να είχα καλύτερα αποτελέσματα αν παρέλειπα το αντιχλώριο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-12-10, 02:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Για μενα πιο ορθη λυση και οικονομικοτερη απο τα αντιχλωρια ειναι τα φιλτρα ανθρακα - στερεων (με 16 ευρω για περιπου 6.800 λιτρων αλλαγης νερου !!!!)
Στα ζουμια ποτε δεν ειχα εμπιστοσυνη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιχλώριο.. daron ¶λλα ζώα 5 19-10-10 21:40
Αντιχλώριο Dukas karolos Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-10 21:09
Αντιχλώριο sailim Γλυκό νερό - Γενικά 31 12-02-10 17:00
αντιχλώριο deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-07-06 00:25
βρασμος αντι αντιχλώριο Θανάσης Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 20-06-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09288 seconds with 13 queries