Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-04-10, 13:39
Το avatar του χρήστη nikos mennis
nikos mennis Ο χρήστης nikos mennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: kastoria
Μηνύματα: 94
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikos mennis
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα παιδια.η δικη μου ιστορια εχει ως εξης.πριν απο τρια χρονια ηθελα να παρω ενα ενυδρειο,οι δικοι μου μου ελεγαν ρε παιδι μου τι τα θελεις τα ψαρια,αχρηστα ειναι θα βρωμησει το σπιτι.καποια στιγμη αποφασισα να το παρω και το συζητουσα με τους φιλους μου οτι θα κανω την αγορα.εκεινες τις μερες ειχα τα γεννεθλια μου,ηρθαν τοτε τα παιδια σπιτι μου φερνοντας μου ενα ενυδρειο 54λτ.περιτω να πω για το ποσο χαρηκα.οι δικοι μου στην αρχη ηταν ψηλο αντιθετοι με αυτο και αποφασισα να βαλω το ενυδρειο μου μεσα στο δωματειο μου να μην εχουν επαφη οι δικοι μου.μετα απο εναν χρονο αγορασα ενα 250λτ,με το που το πηγα σπιτι αρχησε η μανα μου την γκρινια τυπου που θα το βαλεις τοσο μεγαλο τζαμπα τρως τα χρηματα σου και τετοια.το εστεισα μετα απο μια εβδομαδα μεχρι να ηρεμησουν και αναγκαστηκα το εβαλα στο καθημερινο δωματειο γτ δεν υπηρχε αλλο μερος.οταν το εστεισα και αρχησα να βαζω τα ψαρια μεσα φυτα και ολα οσα ηταν απαραιτητα και ηταν ετοιμο αρχισαν να μου λενε:ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ.Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΑΡΙΔΕΣ.Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΝΑΒΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΖΕΥΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΝ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΣΕΙ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-11-10, 17:16
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Εμένα κάθε μέρα πόλεμος!!! Όταν έχανε το φίλτρο παρολίγο να το ξεστήσω με τόσους μπελάδες αλλά δεν το έκανα
Κάθε φορά πόλεμος: Τί είναι τούτο; Φυτό; Κι άλλο φυτό; Μα φυτά δεν έχεις βάλει; Διοξείδιο; Τί διοξείδιο μωρε; Θα σου ψοφήσουν τα ψάρια. Σαλιγκάρι; ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ;
Πήρα τον Αλέξη...
"Πώπω πολύ Όμορφο. Τί τρώει αυτό;" "¶λγη!"
Μετά που μου γέννησε:
"Πώπω! Κοίτα να δείς τί είναι η φύση. Πώς θα βγούν μικρά;" "Σε 2 εβδομάδες εφόσον τα βρέχω." "Και πόσα θα βγούν" "Μπορεί και 150"
η αντίδραση φαντάζεστε πως ήταν

Και αυτό με το δικό μου διοξείδιο:
"Επιτέλους βγήκαν φυσαλίδες" "Ναι κανόνισε να δηλητηριάσεις το χοχλιό" "Apple Snail το λένε!"
"Πώπω να τα μας πάλι! Κυανοβακτηρίδιο. Χρειάζομαι οξυζενέ" "Ναι ξέχνα το να πάθει τίποτα το φίλτρο ή ο Αλέξης"...

Επειδή δεν τους βλέπω καθόλου τους δικούς μου να ενθουσιάζονται, πώς να τους κολλήσω το μικρόβιο;;; Δεν μαρέσει να τα κάνω όλα μόνος μου...
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-11-10, 18:55
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

εγω παλι, μου δωσανε ενα τεραριουμ και το εκανα γυαλα....μολις το παρουσιασα στο σπιτι ακουστηκε ενα μεγαλο ΩΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!
ηδη ξερανε τι τους περιμενε...χαχαχχα(δεν τους χαλασε...χιχιιχιχ)
ε, αυτο ηταν και η αρχη του τελους... τωρα εχω ηδη 4 ενυδρια μεσα στο δωματιο μου ενα στον τζαμα για μια επιδιορθωση και κατι κοντρες και αλλο ενα που περιμενω να μου το φερουνε, το οποιο προοριζεται για το σαλονι!
το τι ακουω καθε μερα δεν λεγεται, αλλα εγω δεν πτοουμαι...συνεχιζω ακαθεκτος...
εντομεταξυ ρε παιδια τι πραγμα ειανι και αυτο...? ολη μερα καθε μερα στο κραξιμο και στο πρηξημο...και μολις τα δουνε τελειωμενα, αλλαζουνε συμπερηφορα τελειως....'ααααααααααααα, ωραιο τελικα..." και τα σχετικα....
θα μας τρελανουνε τελειως?
μετα παλι, μολις φτασει η κυριακη και πιασω τους κουβαδες αρχιζει η μανα μου
αυτα και απο εμενα!!!!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-11-10, 19:17
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Πω πω ωραιο θεμα !!! Λοιπον εχουμε και λεμε !!!

Ενυδρειο Νουμερο ΕΝΑ :
Κανω ερευνα αγορας στα μαγαζια του Ηρακλειου ,βρισκω ενα που ειχε την καλυτερη αναλογια ποιοτητας/κοστους . Μπαινω μεσα με τον κουμπαρο μου και του κανω αμεσως αυτο θελω (ριο180 ) αλλα θα προτιμουσα αυτο (ριο240) και αγκαλιαζω το ενυδρειο !
εν το μεταξυ περιμενα να ερθει τοτε η κοπελια μου για να διαλεξει μιας και ηταν δωρο , μπαινει μεσα και .................ΝΑΙ !!!!!!!!! ΡΙΟ240 με την μια ουτε που κοιταξε το 180!! Γιουπι!!!

Ενυδρειο Νουμερο 2 :
Ετοιμο ενυδρειο απο συνχομπιστα που το συγκεκριμενο εχει γυρισει ολη την Κρητη και τα ψαρια του ολη την Ελλαδα !!! Λοιπον
Αυτο ηταν μουλοχτο , της κανω . Τα εψαχνα πολυ καιρο τα ψαρακια multi... και τωρα που τα βρηκα δεν τα αφηνω !!! Θα το βαλουμε εκει που .... ευτυχως ειχαμε χωρο !!!

Ενυδρειο Νουμερο Τρια !!!
Με το που της το λεω !!!
ΜΑ ΟΧΙ ειναι πολλα τα ενυδρεια και αμα θες να πας στο cretaquarium κτλπ...
Της λεω και γω ....τι θες για να το παρω !!!
Μου κανει να φυγει το ενα !!
Ετσι και εγινε ...και ο Michael151 απεκτησε ενα ακομα ενυδρειο !!!
Παει και το 450 μπηκε σπιτι !!!

Τωρα εχουμε βαλει στοιχημα !!! 2 ενυδρεια ! ενα 720αρι και ενα 450αρι !
Εχω οριζοντα 10 μηνων για να το κερδισω !!!!

Α! και υπαρχει και ενα 60αρι που περιμενει την βαση του για ναφτιαχτει!!!

Παντως ζηλευω οσους μπορουν να εχουν τον χωρο τους και τα ενυδρεια τους !!!

Α! και ολα αυτα ξεκινησαν επειδη ο κουμπαρος μου mikerulles εσπασε την γυαλα μου που ειχα ενα χρυσοψαρο και εναν μονομαχο !!! ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-11-10, 20:40
Το avatar του χρήστη pavlos t
pavlos t Ο χρήστης pavlos t δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: kερατσινι
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Η τελευταία μάχη μετά από ένα κατοστάρι στον πάγκο τις κουζίνας με χρυσόψαρα το πρώτο και άλλο ένα στο σαλόνι με εντλερ και cpd είναι εάν θα αντέξει το πάτωμα ένα 350 με σκαλαρια
__________________
http://yachtpeoplegr.freeforums.org/portal.php
all about yacht χώρος για τα πληρώματα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-11-10, 23:22
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

να πω και εγω με την σηρα μου την δικη μου ιστορια..
μιας και ειμαι φοιτητης ηθελα κατι να μπορω να ασχολιθω με κατι ειχε στησει και ο κολητος μου ενα ενυδρειο και κολισα το μικροβιο...
στην αρχη ξεκινισα με ενα 10 λιτρα μονομαχο και μετα απο πολυ διαβασμα και οικονομια πηρα ενα 112 λιτρα εντομεταξη απο την αρχη μονο και μονο που διαβασμα ειχαμε γκρινιες....αλλα εγω..
μολις ειπα οτι θα παρω το μεγαλιτερο εγινε χαμος και οτι χαλαω τα λεφτα μου σε βλακιες και αλλα τετοι.φισικα εγω δεν εδωσα σημασια..το αποτελεσμα δευτερος γυρος γκρινιας και τσακομων. μεχρι που ηρθανε στην Καβαλα και το ειδαν τοτε σταματισαν ολα... και αρχισαν και τι ψαρι ειναι αυτο και ειναι πολυ ωραιο και αλλα τετοια.και τωρα εχω αρχισει να τους προετιμαζω για τα επομενα 2 ενυδρεια(ενα reef και ενα αμαζονιου) που θα κανω μωλις τελειωσω την σχολη και τον στρατο...αντιδρουν αλλα κατι θα κανω...
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-11-10, 11:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω μια χαρα.

Τον περασμενο μηνα μαλιστα την εβαλα και μου εβαψε δυο χερια καφε την πλατη του ενυδρειου (για φοντο).
Και επειδη βγηκε πιο ανοιχτο απο οτι ηθελα, μετα απο δυο μερες την εβαλα και το ξεβαψε και το εκανε απο την αρχη πιο σκουρο.

Τωρα μαλλον λεω να δοκιμασω και μαυρο χρωμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-11-10, 11:24
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6981giwrgos Εμφάνιση μηνυμάτων
.....χαλαω τα λεφτα μου σε βλακιες και αλλα τετοι.φισικα εγω δεν εδωσα σημασια.....
Αν σκεφτόντουσαν (όχι μόνο οι δικοί σου) σε τι άλλες βλακείες μπορούσαμε να ξοδεύουμε τα λεφτά μας θα ήταν ευγνώμονες που έχουμε ένα τόσο όμορφο χόμπι να ασχολούμαστε!

Με εκνευρίζουν οι γυναίκες που βλέπουν το σπίτι ως τον προσωπικό τους χώρο που δεν "χωράει" το χόμπι των υπόλοιπων μελλών. Ευχαρίστως θα έβγαζα τα γυαλικά από την μια μεριά της βιτρίνας για να βάλει ο γιός μου (αν ήθελε) τα μοντέλα των τρένων του! άλλωστε είναι κομψοτεχνήματα!

Για βάλτε τους λίγο την ιδέα που θα μπορούσατε να ξοδεύετε τα λεφτά, με τι άλλο "χόμπι" θα απασχολούσασταν στον ελεύθερο χρόνο σας και ελπίζω να καταλάβουν. Εγώ το έκανα με τους γονείς μου όταν θεώρησαν ότι 40 χρονών γυναίκα είναι βλακεία να παιδιαρίζω με ψαράκια και γλαστρολίμνες!

Αλλά πάντα .... μην ξεχνάμε ... ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ ...
....βρε Παύλε, όχι και στον πάγκο της κουζίνας!!! Είναι χώρος εργασίας! Πως θα σου φαινόταν αν π.χ. στον πάγκο που έφτιαχνες τα ενυδρειακά σου σου έστεινε μια ανθοστήλη;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-11-10, 11:27
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων

Με εκνευρίζουν οι γυναίκες που βλέπουν το σπίτι ως τον προσωπικό τους χώρο που δεν "χωράει" το χόμπι των υπόλοιπων μελλών. Ευχαρίστως θα έβγαζα τα γυαλικά από την μια μεριά της βιτρίνας για να βάλει ο γιός μου (αν ήθελε) τα μοντέλα των τρένων του! άλλωστε είναι κομψοτεχνήματα!

Αχ αυτο το λεω στην γυναικα μου πηγε και νεμαζωξε (μαζεψε) μια κρυσταλλιερα η οποια εχει την τελεια βαση για ενα δισκοενυδρειο ...και μονο αυτο το επιπλο κανει οσο κανουν ολα τα ενυδρειακα μου μαζι !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-11-10, 11:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ολοι εχουν το αδυναμο σειμειο τους

και η μανα μου γκρινιαζε με τα ενυδρεια οσπου θυμηθηκα το παλιο καλο κολπο
η μητερα μου εχει λουλουδια
της ειπα οτι αμα μου ξανα πει για τα ψαρια θα τησ τα ψεκασω ολα με ραουνταπ
και το σκεφτετε σοβαρα απο τοτε
Αυτό μάλλον πιάνει στη δική σου περίπτωση... Τί θα έλεγες όμως αν είχες και ενυδρείο μέσα στο σπίτι, λίμνη στον κήπο και δεν σε έφταναν αυτά, να σε ενδιέφεραν παράλληλα εσένα και τα λουλούδια...

Προσωπικά από ενυδρεία, μπορώ να πω ότι ξώφλησα για την ώρα...λόγο λεφτών αλλά προπάντων χρόνου. Από μουρμούρα, ελάχιστη και μόνο κατά τις αλλαγές νερού στο ενυδρείο και αφού μόλις έχει τελειώσει τις δουλειές του σπιτιού. (Τί να κάνουμε όμως που ο μοναδικός μου διαθέσημος χρόνος είναι κατάτην διάρκεια του Σαββατοκυρίακου).

Είναι όμως γεγονός ότι η μόνη μέριμνα που κάνουν τα μέλη της οικογένειας μου για αυτά, είναι να ανοίγουν ή να κλείνουν τα φώτα του ενυδρείου όταν απουσιάζω... Δεν απαιτώ βέβαια και τίποτε περισσότερο...δική μου τρέλλα είναι άλλωστε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05729 seconds with 12 queries