Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-08, 01:24
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Arrow Περι φωτισμού

Αγαπητοί συνχομπίστες,

Δεν ξέρω αν αυτό εδώ είναι το σωστό μέρος ή έπρεπε να το γράψω στα φυτεμένα ή στα DIY διότι δεν ξέρω τι θα κάνω με το φωτισμό του ενυδρείου μου.
Το ενυδρείο μου λοιπόν είναι ενα carrefour 120 με το καπάκι χωρίς το διαφανές περίβλημα για τις λάμπες και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε φάση που απο χαμηλών απαιτήσεων οδεύω προς μεσαίων ίσως μελλοντικά υψηλών απαιτήσεων.
Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα στο νου μου παρόλο το διάβασμα είναι τι τελικά λάμπες να βάλω;
¶μα πάμε για φθορισμού σίγουρα πάμε για Τ5 λέτε.. 2 ή και 3 με τα απαραίτητα φάσματα και όλα οκ..
Έλα όμως που δέν μπορώ να κάνω DIY με ρεύματα στο μανίσιο καπάκι. Δεν νιώθω άνετα ούτε θέλω τοσα ballast μέσα στα πόδια μου..


Έχω και στο νου μου το ανοικτό ενυδρείο. Μου αρέσει η ιδέα του φωτιστικού με ποδαράκια που πατάνε στα χείλη του ενυδρείου, και μερικών ωραίων φυτών επιφανείας(και γιατί όχι και κάποιο αρωματικό με λουλουδι που αλλιώς θα κρυβόταν απο το καπακι;;; )
Και το κρεμαστό έχει άλλη χάρη.Αρκεί να μην βρίσκω στο χαλί τους κατοίκους μου.. :P

Βασικός μου γνώμονας όμως είναι και η καλή απόδοση για τα φυτά και το αισθητικό αποτέλεσμα του φωτιστικού σώματος μέχρι κάποιο βαθμό.

Έβλεπα τον ADA Aquascaping διαγωνισμό την μεσαιας κατηγορίας και είδα οτι στα λίτρα μου καποια ανέβαιναν ακόμα και στα 170 w για πλάκα (για λίγες ώρες βέβαια) ή και κάποιο ξέφευγαν απο λάμπες φθορισμού σε MH ;;

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι τα έχω χαμένα.
Απο κοντά έχω δει μονο τ5 / τ8 και δεν έχω ιδέα από κάποια άλλη πρόταση για φωτισμό. Τι είναι το ΜΗ ;; Δεν είναι μονο για θαλασσινά;
και οι power compact ;; Τί είναι πάλι αυτο;
Πολλά ερωτηματικά για το άγνωστο κεφάλαιο του φωτισμού.

Ελπίζω να μην κούρασα με το μεγάλο μου ποστ, και αφού βρεί καποιος κουράγιο να μου εξηγήσει περι των διαφόρων τεχνολογιών φωτισμου για τη δική μου περίπτωση ( για τον μέσο χομπίστα ουσιαστικά) να βρούμε και μια λύση φωτιστικού..

Ευχαριστώ,
Χαρίλαος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-08, 01:24
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Πάμε από την αρχή...

Για την περίπτωση σου εγώ θα πρότεινα 2*Τ5 39 W gro-lux και 1*Τ8 25 W freshwater ή aquastar...
Πιστεύω ότι με αυτόν τον φωτισμό είσαι υπερκαλυμένος για τα λίτρα σου...
Για τα μπαλαστ μπορείς να τα βαλεις όλα σε ένα κουτάκι πολύ όμορφο και να μην φαίνεται τπτ...

Για metal halide δεν νομίζω ότι αξίζει να πας σε τόσα λίτρα, γιατί δεν ξέρω αν θα πιανει και όλο το ενυδρείο σου (στις άκρες)...

Υπάρχει και η έτοιμη λύση με μεγαλύτερο σίγουρα κόστος (βλέπε φωτιστικό Arcadia) με τα ποδαράκια που λες...
Αλλά έχε στο νου σου ότι θα έχεις μεγαλύτερες εξατμίσεις με ανοιχτό ενυδρείο... αν δεν σε πειράζει να είσαι με έναν κουβά απο πάνω(ειδικά το καλοκαίρι)....

Για το τι είναι το καθένα δες εδώ: http://www.aquaristic.net/shop.php/s...465c3.65157007
Δες τα συν και τα πλην και πραξε αναλογα....

Αυτά απο μένα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-08, 15:09
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για metal halide δεν νομίζω ότι αξίζει να πας σε τόσα λίτρα, γιατί δεν ξέρω αν θα πιανει και όλο το ενυδρείο σου (στις άκρες)...
Αν έχει λίγο πιο ψηλά τη λάμπα δεν θα έχει πρόβλημα!!! Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος!!!!
Τώρα δεν ξέρω αν συμφέρει σαν τιμή. Όσο για την εξάτμιση όντως υφίσταται αλλά εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί (αρχίζει να φαίνεται ακριβώς την έβδομη μέρα που κάνω την αλλαγή νερού !!!)
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-08, 15:19
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάμε από την αρχή...

Για την περίπτωση σου εγώ θα πρότεινα 2*Τ5 39 W gro-lux και 1*Τ8 25 W freshwater ή aquastar...
Πιστεύω ότι με αυτόν τον φωτισμό είσαι υπερκαλυμένος για τα λίτρα σου...
Για τα μπαλαστ μπορείς να τα βαλεις όλα σε ένα κουτάκι πολύ όμορφο και να μην φαίνεται τπτ...

Για metal halide δεν νομίζω ότι αξίζει να πας σε τόσα λίτρα, γιατί δεν ξέρω αν θα πιανει και όλο το ενυδρείο σου (στις άκρες)...

Υπάρχει και η έτοιμη λύση με μεγαλύτερο σίγουρα κόστος (βλέπε φωτιστικό Arcadia) με τα ποδαράκια που λες...
Αλλά έχε στο νου σου ότι θα έχεις μεγαλύτερες εξατμίσεις με ανοιχτό ενυδρείο... αν δεν σε πειράζει να είσαι με έναν κουβά απο πάνω(ειδικά το καλοκαίρι)....

Για το τι είναι το καθένα δες εδώ: http://www.aquaristic.net/shop.php/s...465c3.65157007
Δες τα συν και τα πλην και πραξε αναλογα....

Αυτά απο μένα...
Thanks. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις το καπάκι , είναι αυτό εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22620

Δεν μένω και σε μεγάλο σπίτι και δεν ξέρω αν θα μπορώ να στήσω αναπλήρωση για το οπτικό αποτέλεσμα δηλαδή, οπότε μάλλον με έπεισες να κρατήσω το καπάκι.. Το σκέφτομαι ακόμα βέβαια.

Προτείνεις να κρατήσω το ballast και τα ντουι-ανακλαστηρα του συστηματος Τ8 οπως έχει απλά αλλάζοντας τη λάμπα;;

Και στη συνέχεια απλά να προσθέσω το σύστημα με τις Τ5 έξτρα με το ballast έξω;;
Χλωμό το κόβω να χωράνε αν δεν κόψω..

Οι λάμπες που μου προτείνεις τι διάταξη πρέπει να έχουν ;
(Ποια Μπρος - Πίσω)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-08, 15:21
Το avatar του χρήστη ΕΛΒΙΡΑ
ΕΛΒΙΡΑ Ο χρήστης ΕΛΒΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 318
Προεπιλογή

Έχω κ γω το ενυδρείο αυτό από το Μαρινόπουλο, καταρχήν καθαρά είναι 85lt!! Έχω προσθέσει κ 2η λάμπα κ έχω μια Arcadia tropical light 25W κ μια Philiips aquarelle 25W!! Δηλαδή 0,58W/lt!! Μπορώ να έχω φυτά μεσαίων κ υψηλών απαιτήσεων σε φωτισμό!!! Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-08, 15:30
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΒΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κ γω το ενυδρείο αυτό από το Μαρινόπουλο, καταρχήν καθαρά είναι 85lt!! Έχω προσθέσει κ 2η λάμπα κ έχω μια Arcadia tropical light 25W κ μια Philiips aquarelle 25W!! Δηλαδή 0,58W/lt!! Μπορώ να έχω φυτά μεσαίων κ υψηλών απαιτήσεων σε φωτισμό!!! Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!!!
Πόσα εκατοστά υπόστρωμα έχεις συνολικά;
Για να συνεννοηθουμε χοντρικά δηλαδή, απο εκει που τελειώνει το πλαστικό πόσο πάνω ανεβαίνει το χαλίκι σου ;

Οι λάμπες σου είναι Τ8 ε;
Αν ναι, κράτησες το μανίσιο ντουι;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-08, 15:31
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Εγώ στη θέση σου θα έβγαζα το μαυρο κουτί που είναι το μπάλαστ τώρα, για να κάνω χώρο και μετά εκεί μέσα χωράς ότι θέλεις...
Θα έβαζα τις 2 Τ5 μπροστά και την Τ8 πίσω... Θέμα γούστου είναι αυτό...
Και για τα μπάλαστ θα έκανα ένα κουτάκι έξω από το ενυδρείο έτοιμο από μαγαζί με ηλεκτρολογικά θα βρεις και έτοιμος...
Ετσι και περισσότερο ανετα κανεις την δουλεια σου και μειωνεις την αυξηση της θερμοκρασίας που το καλοκαιρι θα σε ταλαιπωρησει...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-08, 15:36
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχει λίγο πιο ψηλά τη λάμπα δεν θα έχει πρόβλημα!!! Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος!!!!
Τώρα δεν ξέρω αν συμφέρει σαν τιμή. Όσο για την εξάτμιση όντως υφίσταται αλλά εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί (αρχίζει να φαίνεται ακριβώς την έβδομη μέρα που κάνω την αλλαγή νερού !!!)
Σε ίδιο ενυδρείο απο ότι κατάλαβα το έχουμε.. Η 150 Watt που έβαλες (είδα σε άλλο πόστ) δεν σου δημιούργησε πρόβλημα με άλγες ; πρεπει να έχεις πολυ μεγάλη μαζα φυτών αν μιλάμε για ίδιο ενυδρείο με εμένα ή στις κιχλίδες την έβαλες;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-02-08, 15:42
Το avatar του χρήστη ΕΛΒΙΡΑ
ΕΛΒΙΡΑ Ο χρήστης ΕΛΒΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 318
Προεπιλογή

Ναι, βασικά το καπάκι κατεβαίνει πολυ χαμηλά κ τρώει λίτρα!! Εγώ με πατέντα το ανέβασα λιγάκι!! 1,5-2cm περίπου πάνω απο το πλαστικο ανεβαίνει το χαλίκι μου! Τ8 είναι, ηλεκτρολόγος μου έκανε τη δουλειά κ δε ξέρω να σου πω λεπτομέρειες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναβάθμιση φωτισμού Filotas Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-11-07 11:11
Αναβάθμιση φωτισμού chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-09-07 08:51
Ώρες φωτισμού ginodim Φωτισμός 2 07-05-07 00:10
Ωρες λειτουργίας φωτισμού wertyu5555 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 07-01-07 09:31
Περι Φωτισμού ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ Αρχάριοι γλυκού νερού 1 16-11-05 08:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05000 seconds with 13 queries