Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-06, 04:13
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή Ερωτήσεις ενός νέου χομπίστα

Καταρχήν Καλησπέρα,



Είμαι και εγώ ένας αρχάριος φίλος των ενυδρείων που αποφάσισε

να κάνει ένα παλαιό όνειρο πραγματικότητα.

Έχω αγοράσει ένα ενυδρείο 65 λίτρων (ήθελα μεγαλύτερο αλλά δεν χωράει μεγαλύτερο στο σπίτι) το οποίο αρχικά "έστρωσα"

αυτόνομα με έτοιμους μικροοργανισμούς εμπορίου. Στη συνέχεια για να είμαι απόλυτα σίγουρος έπειτα από 2 εβδομάδες έβαλα μέσα στο ενυδρείο 2 κογκολεζάκια : 1 μαύρο και 1 χρυσό ( από αυτά με τις διπλές ουρές).

Παράλληλα έχω φυτέψει 1 φυτό για πίσω, και 2 για τη μέση τα οποία λίπανα με ταμπλέτα στη ρίζα και με υγρό σκεύασμα στα φύλλα. Ακόμα υπέκυψα στην αγορά ενός ναυαγίου.(ξέρω θα με μαλώσετε).

Έχω ρυθμίσει τη θερμοκρασία στους 26 βαθμούς Κελσίου πράγμα που σύμφωνα με τη βιβλιογραφία για χρυσόψαρα είναι λάθος καθώς είναι ψάρια κρύου νερού. Ωστόσο στο διάστημα που τα φιλοξενώ τα αγάπησα και ενώ αρχικά τα αγόρασα για δεύτερο στρώσιμο, δεν θέλω να τα αποχωριστώ τώρα που λογικά ήρθε η ώρα να βάλω τα κανονικά μου ψάρια.(όποια και να είναι αυτά) Έχω διαβάσει σε site για χρυσόψαρα ότι το καθένα θέλει 10 λίτρα νερού ενώ είδα και για νούμερα που έφθαναν τα 20-30 λίτρα ανά ψάρι. Με δεδομένο αυτό προφανώς δεν θα μπορέσω να βάλω πολλά πράγματα μέσα.

Θα ήθελα να τονίσω ότι δεν έχω τι να κάνω με τα κογκολεζάκια άμα είναι αναγκαίο να τα αποχωριστώ.

Θα ήθελα ακόμη λίγη βοήθεια στο τι παραπάνω πρέπει να βάλω στο ενυδρείο πέρα από τα φυτά που έχει. Σύντομα θα ήθελα να φυτέψω 1-2 ακόμα φυτά.

Με δεδομένο αυτό που θέλω μήπως είναι λάθος η χρήση της τροφοδοσίας αέρα για ανατάραξη από πορώδη πέτρα στο ενυδρείο;

Λέτε να ξηλώσω το καραβάκι ναυάγιο που έχω αγοράσει; Το αγόρασα για να κρύβονται μέσα τα ψάρια. Αντίθετα αυτά ως τώρα κάθονται πίσω από ,τα κοντά ακόμη, φυτά. Αν λοιπόν βγάλω το καραβάκι τι είδους ξύλο από αυτά που βλέπω στις φωτογραφίες να αναζητήσω;



Νομίζω ότι παραφόρτωσα προς το παρών το post αυτό και σας κούρασα.



Απλώς θα ήθελα να με ενημερώσετε και γενικά για το τι είδη ψαριών θα μπορούσα να βάλω μελλοντικά για να έχω ένα πλήρες κοινωνικό ενυδρείο ώστε να αποτελεί ένα πλήρες οικοσύστημα, αλλά και ότι μου αρέσουν πολύ τα κοπάδια από μικρά ψάρια.



Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια απλά θέλω να κάνω κάτι καλό..


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 09-11-06 στις 10:33
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-06, 09:32
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Kαλώς ήρθες στο GAB.
Aς τα πάρουμε τα πράγματα με την σειρά.
Λες ότι έστρωσες το ενυδρείο σου με "έτοιμους μικροοργανισμούς του εμπορίου".
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν έχει στρώσει αν δεν κάνεις μετρήσεις αμμωνία,ΝΟ3 και ΝΟ2.
Προμηθεύσου σύντομα υγρά τεστ για να κάνεις μετρήσεις.
Για χρυσόψαρα η αναλογία είναι ένα ψάρι ανά 30 λίτρα.
Αν δεν θέλεις να τα κρατήσεις επέστρεψε τα στο κατάστημα που σου τα πούλησε ή χάρισε τα.
Η χρήση αερόπετρας πέραν του αισθητικού αποτελέσματος δεν προσφέρει κάτι.

Όσο για το καραβάκι...περί ορέξεως...
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-06, 09:35
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Να σε καλωσορίσω καταρχήν στην παρέα μας.
Θα ξεκινήσω με το στρώσιμο. Με αυτά τα λίγα που μας είπες υποψιάζομαι ότι το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο. Αν δεν είναι στρωμένο τα ψαράκια σου υποφέρουν. Πες μας αναλυτικά την διαδικασία που ακολούθησες όπως και τι σκευάσματα χρησιμοποίησες.
Το σημαντικότερο θα έλεγα είναι να αποφασίσεις εσύ πρώτα τι ενυδρείο θέλεις και μετά να αρχίσεις συγκεκριμένες ερωτήσεις πάνω σε αυτό, αφού πρώτα κάνεις τον κόπο να διαβάσεις και λίγο εδώ μέσα για να μπορούμε να συνεννοηθούμε κιόλας.
Σίγουρα το ενυδρείο σου είναι μικρό και κατά συνέπεια σε περιορίζει στις επιλογές σου. Το καλό βέβαια είναι ότι ακόμα και μικρό έχεις αρκετές όμορφες επιλογές. Κάθε επιλογή έχει και διαφορετικά δεδομένα οπότε το να αρχίσουμε να λέμε βάλε ή βγάλε αυτό το φυτό, βάλε ή βγάλε αυτή την πέτρα ή ξύλο δεν έχει και νόημα.
¶ρα, ξεκίνα διάβασμα και τα λέμε.
Φιλικά Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-06, 10:59
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από μένα.
Το καλό είναι ότι διάβασες πριν ξεκινήσεις και έτσι αποφεύγεις προβλήματα.
Για τα χρυσόψαρα δεν ξέρω να σου πω, αλλά υπάρχει ειδική κατηγορία όπου θα μάθεις αρκετά.
Ο σκοπός λοιπόν είναι ενα κοινωνικό ενυδρείο.
Δες εδώ μια περιγραφή Κοινωνικό Ενυδρείο (θα βρεις και άλλες χρησιμες πληροφορίες στο site αυτό.)
...όπως έχει καταλάβει θα πρέπει να αποχωριστείς τα χρυσόψαρα και ίσως να είναι μια ευκαιρία.
Αν θέλεις να έχει την προοπτική του φυτεμένου, πρέπει να βάλεις και υπόστρωμα + κατάλληλο χαλίκι που να μην εμποδίζει φυτά και ψάρια.

Για να γίνει σωστά όπως λες , πρέπει να ξέρεις από την αρχή τι 'στήνεις' για να επενδύσεις στα απαραίτητα. Στα παραπάνω λινκς θα βρεις αρκετά και κάνεις μια καλύτερη άποψη.
Καλό είναι να κάνεις πρώτα τις μετρήσεις του νερού (βρύσης και ενυδρείου) για να ξέρεις τα όρια που έχεις. Είναι πιο εύκολο, να κάνεις ένα σύστημα κοντά, στις τιμές αυτές.


tip: δεν αγοράζουμε τίποτα αν δεν μάθουμε για αυτό, πριν.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-06, 11:38
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στο gab hvolanis!

Το σίγουρο είναι πως αν δεν μετρήσεις αμμωνία και νιτρώδη, δε μπορείς να ξέρεις αν έχεις στρώσει. Σε περίπτωση που έχεις ένδειξη ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 θα πρέπει να αποχωριστείς άμεσα το ένα χρυσόψαρο, αλλιώς η αμμωνία θα κάνει πάρτυ με δυσάρεστες συνέπειες για τα ψάρια.

Αναμένουμε απαντήσεις σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-06, 11:47
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις όλων σας.

Σήμερα κιόλας θα πάω να αγοράσω τεστ για το νερό θα κάνω μια μερική αλλαγή και θα κάνω μετρήσεις που θα επισυνάψω(απλά πείτε μου τεστ για τι ακριβώς να ζητήσω και πόσο περίπου θα στοιχίσουν). Σε ότι αφορά το στρώσιμο που με ρωτάς έγινε ως εξής. Είχα διαβάσει αναλυτικά το στρώσιμο με αμμωνία, με τροφές και με ψάρια. Το στρώσιμο με ψάρια μου φαινόταν πολύ άγριο για να το κάνω ενώ τα άλλα δύο με μπέρδευαν. Έτσι όταν διάβασα ότι είναι δυνατόν να στρωθούν ενυδρεία με υλικά από ήδη στρωμένα ενυδρεία, το συζήτησα με τον άνθρωπο στο pet shop, ο οποίος μου έδωσε ένα φακελάκι με σκόνη βακτηρίων που διέλυσα σε νερό και έχυσα μέσα στο σφουγγαράκι του φίλτρου μου. Εννοείται ότι είχα ήδη χρησιμοποιήσει το αντιχλώριο aqua safe και απέφυγα χρησιμοποιώ από την αρχή κάνοντας αλλαγές το easy balance ώστε να διατηρούνται οι χημικές τιμές του νερού όσο το δυνατόν σταθερότερες. Παράλληλα φύτεψα και λίπανα στις ρίζες και στα φύλλα για δύο εβδομάδες χωρίς κανένα άλλο οργανισμό και με τη λάμπα στις 10 ώρες και τη θερμοκρασία στους 26. Όταν πλέον είδα ότι το φίλτρο είχε πάρει το χαρακτηριστικό χρώμα που δείχνει ότι έχουν εγκατασταθεί σε αυτό βακτήρια αποφάσισα να βάλω και τα κογκολεζάκια ώστε να τελειοποιηθεί το στρώσιμο. Τώρα λοιπόν έχουν περάσει 3 εβδομάδες από τη στιγμή που έστησα το ενυδρείο. Και κάνω μια αλλαγή 20% κάθε βδομάδα. Σε ότι αφορά το υπόστρωμα από την αρχή που με βοήθησε ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού στο στήσιμο, του είχα ζητήσει ειδικό υπόστρωμα που να σηκώνει φυσικά φυτά. Αναγνωρίζω ότι το μέγεθος των χαλικιών δεν ξεπερνά τα 3-4 mm. Τελειώνοντας θα ήθελα να ξέρω αν είναι δυνατή η παρουσία ενός σμήνους στο κοινωνικό ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-06, 12:04
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Easy balance να μην ξαναβάλεις !!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-11-06, 12:08
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Τα βακτηρίδια για να δημιουργηθούν χρειάζονται τροφή, δηλ. αμμωνία. Οι διάφορες σκόνες και έτοιμα βακτηρίδια που κυκλοφορούν στο εμπόριο, το περισσότερο που μπορούν να κάνουν είναι να επιταχύνουν τη διαδικασία και να λειτουργήσουν συμπληρωματικά, αλλά και αυτό είναι αμφισβητίσιμο. Επίσης προιόντα τύπου easy balance δεν κάνουν τίποτα. Όσο πιο απλά κρατάμε τα πράγματα, τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχουμε.

Πάρε τεστ για NH3/NH4, NO2 και ΝΟ3 υγρής μορφής, της API είναι προτιμότερο, και βλέπουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-06, 12:13
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

οκ. το easy balance παει στα αζητητα. Τα τεστ ποσο περιπου κοστίζουν για να μην με πιάσουν κορόιδο;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-11-06, 12:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

αναλογως το τεστ και τη μαρκα....αλλα περιπου απο10 ευρωπαιους και ανεβαινουν......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-11-06, 12:56
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Της API είναι αρκετά ακριβότερα αλλά θεωρούνται πιο αξιόπιστα. Το N.Greece πού τοποθετείται γεωγραφικά;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-11-06, 13:17
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Μένω Ξάνθη. Τώρα, διάβαζα για τις διαφορές μεταξύ υγρών και sticksτεστ. Σε ότι αφορά τον υπόλοιπο ου εξοπλισμό δεν έκανα τσιγγουνιά για να είμαι σίγουρος(Eheimκαι Jager) απλά θέλω και μια γνώμη ακόμα για τα τεστ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-11-06, 13:36
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

ΑΡΙ ... και ΤΕΤRA σαν δεύτερη επιλογή.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-11-06, 13:40
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis
Μένω Ξάνθη.
αφου εκει μενεις(και προσωπικα τη γουσταρω πολυ την πολη σου....)γραψτο κιολας ΜΟΝΙΜΑ αδελφε,για να μην σε ρωταει μια ο ενας και μια ο αλλος συναδελφος......
καλως ηρθες..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-11-06, 15:56
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis
Μένω Ξάνθη. Τώρα, διάβαζα για τις διαφορές μεταξύ υγρών και sticksτεστ. Σε ότι αφορά τον υπόλοιπο ου εξοπλισμό δεν έκανα τσιγγουνιά για να είμαι σίγουρος(Eheimκαι Jager) απλά θέλω και μια γνώμη ακόμα για τα τεστ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
και να μην τσιγγουνευτεις να τα παρεις ολα τα τεστ θα γλιτωσεις απο πολλα προβληματα στο μελλον και θα εχεις μια πληρη εικονα απο τις παραμετρους
του ενυδρειου σου
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-11-06, 18:15
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Θα πάω τώρα στα μαγαζιά. Θέλω να ρώτησω ποιά τεστ είναι τα βασικά για να τα ζητήσω γιατί το μεσημέρι μου είπανε οτι πουλούσαν μόνο ένα ολόκληρο βαλιτσάκι αξίας 110 € σε ένα μαγαζί που ρώτησα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-11-06, 18:19
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τα βασικά τεστ που θα χρειαστείς είναι NH3/NH4 (Αμωνία) ΝΟ2 (Νitrite) No3(Nitrate) και μετά έχουμε Ph - Kh- Gh
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-11-06, 19:50
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Bάλε και τιμούλες Μάνο να ξέρει το παιδί !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-11-06, 20:10
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν μιλάμε για ΑΡΙ να έχεις στο μυαλό σου οτι κοστίζουν περίπου 18 ευρώ το κάθε ΤΕΣΤ, εγώ αυτά θα πρότεινα αν και υπάρχουν φθηνότερα μόνο που βγαίνουν μόνο στην αρχική αγορά φθηνότερα μια και τα τεστ της ΑΡΙ εκτός από μετρήσεις με πολύ καλή αξιοπιστία βγάζουν και συνήθως διπλάσιες μετρήσεις!
Π.Χ. Αμωνια ΑΡΙ 18 ευρώ αγορά για 90 τεστ
ΝΟ3 20 ευρώ για 150 τεστ
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-11-06, 23:25
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχάς καλωσόρισες στην παρέα μας!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis
.....pet shop, ο οποίος μου έδωσε ένα φακελάκι με σκόνη βακτηρίων που διέλυσα σε νερό και έχυσα μέσα στο σφουγγαράκι του φίλτρου μου......Παράλληλα φύτεψα και λίπανα στις ρίζες και στα φύλλα για δύο εβδομάδες χωρίς κανένα άλλο οργανισμό.....Όταν πλέον είδα ότι το φίλτρο είχε πάρει το χαρακτηριστικό χρώμα που δείχνει ότι έχουν εγκατασταθεί σε αυτό βακτήρια αποφάσισα να βάλω και τα κογκολεζάκια ώστε να τελειοποιηθεί το στρώσιμο.
Με τα παραπάνω βήματα, μόνο σωστό στρώσιμο δεν έκανες. Το ότι το φίλτρο πήρε το χαρακτηριστικό χρώμα δε σημαίνει ότι έχει αποκτήσει τα απαραίτητα βακτηρίδια. Πιο συγκεκριμένα, απλά σημαίνει ότι έχει μαζέψει βρώμα... τίποτε άλλο. Δυστυχώς δε σου τα είπε καλά ο καταστηματάρχης.
Στρώσιμο από άλλο ενυδρείο (μπόλιασμα) γίνεται μόνο χρησιμοποιώντας ένα μέρος των φίλτρων που έχει το στρωμένο ενυδρείο και προσθήκη ψαριών εντός 24ωρου... όχι μετά από δύο εβδομάδες!
Αφού έχουν περάσει 3 εβδομάδες που έχεις ψάρια (βοήθησε που κάνεις αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα), λογικά το φίλτρο σου είτε θα έχει στρώσει, είτε θα είναι στα τελειώματα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-11-06, 02:57
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Τελικά αγόρασα τα υγρά τεστ της Sera. Τα αποτελέσματα μου ειναι τα εξης:
NH3/NH4 -0,003
N02-N 0,3
NO2 0,9
N03 10

Με βάση τις οδηγίες των τεστ βρισκομαι στα σωστά όρια και δεν έχω πρόβλημα.

Απλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη για τις τιμές.

Τώρα μια ακόμα ερώτηση. Θα ήθελα να αποκτήσω ένα κοπάδι από tetra neons περι τα 7-8 άτομα. Θα ήθελά να με βοηθήσετε στο τι άλλα ψάρια θα μπορούσα να βάλω στα 65 λίτρα του ενυδρείου μου ώστε να συνδιαστούν σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-11-06, 09:55
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis
Τελικά αγόρασα τα υγρά τεστ της Sera. Τα αποτελέσματα μου ειναι τα εξης:
NH3/NH4 -0,003
N02-N 0,3
NO2 0,9
N03 10

Με βάση τις οδηγίες των τεστ βρισκομαι στα σωστά όρια και δεν έχω πρόβλημα.
Κάτι δε μας λές σωστά εδώ...

Πάντως τα ΝΟ2 πρέπει να είναι μηδενικά για να είσαι οκ.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-11-06, 09:57
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis
Θα ήθελα να αποκτήσω ένα κοπάδι από tetra neons περι τα 7-8 άτομα. Θα ήθελά να με βοηθήσετε στο τι άλλα ψάρια θα μπορούσα να βάλω στα 65 λίτρα του ενυδρείου μου ώστε να συνδιαστούν σωστά.
καλημερα.εχεις πολλες επιλογες,αλλα η γνωμη μου ειναι να μην ξεκινησεις με νεον,γιατι ειναι πολυ ευαισθητα στις συνθηκες νερου,και αν ειναι απο τους πρωτους κατοικους θα εχεις προβληματα......
\οσο αναφορα τη συνθεση που ρωτας,εχεις αρκετες επιλογες,ξεκινωντας απο ζωοτοκα(γκαπις-πλατυς-ξιφοφοροι-μολλυς...)που ενδυκνειται για αρχαριους..και ειναι πολυ ευκολα ειδικα για ξεκινημα......καλη επιτυχια...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-11-06, 10:53
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Κάτι δε μας λές σωστά εδώ...

Πάντως τα ΝΟ2 πρέπει να είναι μηδενικά για να είσαι οκ.
Στον πινακα χρωματων ειχε στο συγκεκριμένο χρώμα δυο ενδείξεις τις οποίες παρέθεσα.Εγώ ο ίδιος μπερδεύτηκα απο αυτη τη διπλη ένδειξη.
Παντως στο βιβλιο της sera ελεγε οτι βρίσκομαι στο ανωτατο φυσιολογικο επιπεδο με βαση το ΝΟ2. Εσύ προτίνεις μερική αλλαγή νερου για να το λύσω;

Και μιας και τις ανέφερα τις αλλαγές. Πείτε μου, τι αλλαγές να κάνω τελικά και πότε να καθαρίζω το φιλτρο, γιατι αυτα που διαβάζω εδώ απο αυτά που εχω ακούσει σε μαγαζιά απέχουν πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-11-06, 10:57
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis
Εσύ προτίνεις μερική αλλαγή νερου για να το λύσω;

Και μιας και τις ανέφερα τις αλλαγές. Πείτε μου, τι αλλαγές να κάνω τελικά και πότε να καθαρίζω το φιλτρο, γιατι αυτα που διαβάζω εδώ απο αυτά που εχω ακούσει σε μαγαζιά απέχουν πολυ
θα χρησιμοποιεις την αλλαγη νερου,οχι μονο με ευλαβικη ρουτινα της μιας φορας τουλαχιστο τη βδομαδα,αλλα οταν σου φαιναται οτι τα πραγματα καπου δεν πανε καλα..θα την κανεις.....πχ οπως με τους υπολογιστες......
restart=αλλαγη νερου....!!! το'πιασες....?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-11-06, 11:13
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Αλλαγη νερου περιπου το 30% εβδομαδιαιως.Εαν το φιλτρο σου ειναι εσωτερικο οταν βλεπεις οτι η ροη του νερου δεν κανονικη θα βγαζεις το
σφουγγαρι και θα το πλενεις(θα το στιβεις) στο νερο του ενυδρειου που εβγαλες για αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-11-06, 11:47
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis
Στον πινακα χρωματων ειχε στο συγκεκριμένο χρώμα δυο ενδείξεις τις οποίες παρέθεσα.Εγώ ο ίδιος μπερδεύτηκα απο αυτη τη διπλη ένδειξη.
Παντως στο βιβλιο της sera ελεγε οτι βρίσκομαι στο ανωτατο φυσιολογικο επιπεδο με βαση το ΝΟ2. Εσύ προτίνεις μερική αλλαγή νερου για να το λύσω;

Και μιας και τις ανέφερα τις αλλαγές. Πείτε μου, τι αλλαγές να κάνω τελικά και πότε να καθαρίζω το φιλτρο, γιατι αυτα που διαβάζω εδώ απο αυτά που εχω ακούσει σε μαγαζιά απέχουν πολυ
Νομίζω πως η απάντηση είναι εδώ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Με τα παραπάνω βήματα, μόνο σωστό στρώσιμο δεν έκανες. Το ότι το φίλτρο πήρε το χαρακτηριστικό χρώμα δε σημαίνει ότι έχει αποκτήσει τα απαραίτητα βακτηρίδια. Πιο συγκεκριμένα, απλά σημαίνει ότι έχει μαζέψει βρώμα... τίποτε άλλο. Δυστυχώς δε σου τα είπε καλά ο καταστηματάρχης.
Στρώσιμο από άλλο ενυδρείο (μπόλιασμα) γίνεται μόνο χρησιμοποιώντας ένα μέρος των φίλτρων που έχει το στρωμένο ενυδρείο και προσθήκη ψαριών εντός 24ωρου... όχι μετά από δύο εβδομάδες!
Αφού έχουν περάσει 3 εβδομάδες που έχεις ψάρια (βοήθησε που κάνεις αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα), λογικά το φίλτρο σου είτε θα έχει στρώσει, είτε θα είναι στα τελειώματα.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-11-06, 21:18
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Λογικά, σύμφωνα με το οτι έχεις ένδειξη ΝΟ2, το ενυδρείο σου ακόμα στρώνει αλλά είναι στα τελειώματα...
Κάνε αλλαγες νερού 30% ανα 2 μέρες για μερικές μέρες και ξανα μέτρα.
Οταν το ενυδρείο σου στρώσει θα έχεις μηδενική ένδειξη ΝΟ2.
Όσο για αυτό που αναφέρθηκε απο STAV, τα/το σφουγγαρι θα το ξεπλένεις ΜΟΝΟ σε νερό απο το ενυδρείο (έχε έναν κουβά -καινούργιο που να μην έχει έρθει σε επαφή με απορυπαντικά κτπ- και βάζε λίγο νερό απο την αλλαγή σου). Εκει μέσα θα ξεπλένεις και θα στραγγίζεις τα σφουγγάρια αλλά μόνο κανα 2 φορές και όχι να τα κάνεις σαν καινούργια γιατί έτσι θα κατραστρέψεις όλη την βιολογία σου αν δεν έχεις άλλο βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου.
Ίσα ίσα δηλαδή να φύγει η μπίχλα απο πάνω και να ξεστουμπώσουν ...
Κάνε μετρήσεις σε 2-3 μέρες και ξανα πές μας τιμές ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-11-06, 09:51
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Hvolanis,

για το στρώσιμο ακολουθείς ότι σου έγραψαν προηγουμένως τα παιδιά.
Για τα όποια ψάρια που θέλεις να βάλεις θα βοηθούσε να μετρήσεις το PH και την γενική σκληρότητα ( GH ) που έχει το νερό σου ώστε να ταιριάζουν με τις τιμές που θέλουν τα ψάρια.
Για αρχή καλό θα ήταν να επιλεγούν ψάρια που ταιριάζουν με τις συνθήκες νερού της περιοχή σου.

Καλή συνέχεια,

Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός...ερωτήσεις ενός αρχάριου Scuba Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 30-06-06 22:01
Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις! DUKEMNUKEMgr Γλυκό νερό - Γενικά 29 14-01-05 12:12
Μερικές Ερωτήσεις NTABOS Γλυκό νερό - Γενικά 14 11-03-03 11:02
νέος στην παρέα pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 31 31-12-02 21:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12027 seconds with 13 queries