Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-14, 21:39
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή Έπιπλο Ενυδρείου

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν η μελαμίνη 16mm κρίνεται κατάλληλη για κατασκευή επίπλου ενυδρείου 60lt. Επίσης εάν κρίνεται κατάλληλη να με βοηθήσει κάποιος με τις διαστάσεις ξύλων που πρέπει να παραγγείλω. Το έπιπλο θέλω να είναι μήκος: 65 πλάτος: 35 υψος: 70, θέλω να έχει δύο πόρτες μπροστά και να χωρίζεται στην μέση επίσης το ντουλάπι μέσα. απλά δυσκολεύομαι λίγο στις πόρτες και τις διαστάσεις του ενδιάμεσου ξύλου μέσα στο ντουλάπι. Έχω υπολογίσει και θέλω να δείτε εάν τα έχω υπολογίσει σωστά.

επάνω ξύλο: 65εκ Χ 36,60εκ 1τμχ
κάτω ξύλο 65εκ Χ 36,60εκ 1τμχ
πλευρικα 66,8εκ Χ 35εκ 2τμχ
πλάτη 61,8 Χ 66,8εκ 1τμχ
ενδιάμεσο εσωτερικά 66,8εκ Χ 34,4εκ 1τμχ
πορτάκια 32εκ Χ 66,8εκ 2τμχ

Βέβαια θα επενδυθεί με κάποιο υλικό για να μην φουσκώσει με το πρώτο νερό που θα πέσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-14, 23:28
Το avatar του χρήστη dfoust
dfoust Ο χρήστης dfoust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 148
Send a message via Skype™ to dfoust
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78314
Δες το δικό μου έπιπλο να πάρεις μια ιδέα.
Κατά την γνώμη μου φτιάξε το έπιπλο 60*30 πήγανε στον μαραγκό που θα στα κόψη αυτός θα σου βγάλει ακριβώς τι διαστάσεις θα είναι τα κομμάτια μην σπας εσύ το κεφάλι σου και μετά κόψε ένα κόντρα πλακέ θάλασσης στις διαστάσεις του ενυδρείου βάλε και περιμετρικά ένα πιχακι να κρύβει τον πάτο και αυτό βιδωσε το πάνω στο έπιπλο με βίδες από κάτω και είσαι έτοιμος.
Με αυτόν το τρόπο και νερό να πέσει το κόντρα πλακέ δεν παθαίνει τίποτα επίσης η κρεμαση που αφήνει η γυάλα με το έπιπλο είναι ωραία στο μάτι.

Σορρυ για τα λάθη αλλά σου γράφω από κινητό βιαστικά.

Ναι το 16αρι είναι μια χαρά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-14, 02:03
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Kαι 12άρα μελαμίνη να βάλεις πάλι καλά θα εισαι.
Θα συμφωνησω όμως και εγω ότι το θετικο της μελαμινης ειναι η ομορφιά της σε σχεση με το κόντρα πλακε που θελει βάψιμο κλπ, αλλα από την άλλη αμα σου πέσει νερο αρκετό θα φουσκώσει.
Για να μην την πατησεις όπως την πάτησα εγω στο 160άρι που έχω, φτιάξε έπιπλο από μελαμίνη αλλά το ξύλο που θα πατάει το ενυδρειο κάντο από κοντρα πλακέ θαλάσσης.
Ή φτιαξε όλο το έπιπλο από μελαμινη και βάλε ενα χοντρο τζάμι να πατησει επάνω το ενυδρειο σου.Ετσι θα αποφυγεις την άμεση επαφη με το ξύλο.
Το προβλημα όσο αφορά το φουσκωμα του ξυλου εστιάζεται στο γεγονος πώς όταν κάνουμε διάφορες εργασιες (αλλαγη νερού, κλάδεμα κλπ) το νερό γλύφει τα τζαμια του ενυδρειου και κατευθυνεται πρός τον πάτο και εκει αποροφαται από το έπιπλο.Αρα αυτο που ''καταπονειται'' περισσότερο ειναι το κοματι του επίπλου που ακουμπάει το ενυδρειο και όχι τα διαφορα περιφερειακα (ραφια, πλαινα κλπ)
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-14, 23:16
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Όχι όχι δεν με μπερδέψατε, βασικά σκέφτομαι απλά να το περάσω με αυτό το υλικό που κάνει την μελαμίνη αδιάβροχη. που είναι σαν να σιδερώνεται το υλικό αυτό. έφτιαξα και το σχέδιο σήμερα και θα το δώσω και σε επιπλοποιό να δω πόσα θα μου ζητήσει διαφορετικά θα πρέπει να παραγγείλω τα ξύλα ακριβώς στις διαστάσεις που τα θέλω γιατί αυτοί που βρήκα δεν κάθονται να υπολογίσουν εάν είναι σωστά, απλά κόβουν όπως τα θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-14, 02:22
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

εγω με 16αρα μελαμινη και τελειωμα απο pvc και οχι αυτοκολητο σε δυο επιπλα που εχω φτιαξει ενα 160 λιτρα και ενα 85, με ραφια, πορτακια κλπ μου πηγαν 80 ευρω περιπου το καθενα.
Για την αδιοβροχοποιηση που λες δεν το γνωριζω αλλα οτι και να κανεις το θεμα ειναι να μην αρχισει να "γλειφει" το νερο πανω στο επιπλο...Δεν το σωνεις με τιποτα μετα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-14, 10:05
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν η μελαμίνη 16mm κρίνεται κατάλληλη για κατασκευή επίπλου ενυδρείου 60lt. Επίσης εάν κρίνεται κατάλληλη να με βοηθήσει κάποιος με τις διαστάσεις ξύλων που πρέπει να παραγγείλω. Το έπιπλο θέλω να είναι μήκος: 65 πλάτος: 35 υψος: 70, θέλω να έχει δύο πόρτες μπροστά και να χωρίζεται στην μέση επίσης το ντουλάπι μέσα. απλά δυσκολεύομαι λίγο στις πόρτες και τις διαστάσεις του ενδιάμεσου ξύλου μέσα στο ντουλάπι. Έχω υπολογίσει και θέλω να δείτε εάν τα έχω υπολογίσει σωστά.

επάνω ξύλο: 65εκ Χ 36,60εκ 1τμχ
κάτω ξύλο 65εκ Χ 36,60εκ 1τμχ
πλευρικα 66,8εκ Χ 35εκ 2τμχ
πλάτη 61,8 Χ 66,8εκ 1τμχ
ενδιάμεσο εσωτερικά 66,8εκ Χ 34,4εκ 1τμχ
πορτάκια 32εκ Χ 66,8εκ 2τμχ

Βέβαια θα επενδυθεί με κάποιο υλικό για να μην φουσκώσει με το πρώτο νερό που θα πέσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
η πρώτη σου εκτίμηση είναι σίγουρα λάθος.
αν μου πεις που θέλεις να είναι τα πορτάκια σε σχέση με τα πλαϊνά, τον πάτο και το καπάκι θα σου βγάλω τα μέτρα.

το σωστό είναι τα πορτάκια να είναι κάτω από το καπάκι και όχι μπροστά του. σε σχέση με τα πλαϊνά και τον πάτο είναι καθαρά θέμα γούστου.

κάτω από το έπιπλο θα βάλεις κάτι ή θα πατάει ο πάτος στο έδαφος?

η πλάτη καλό είναι να μην πάει μέχρι πάνω αλλά να είναι 10-15 εκατοστά πιο κοντή για να περνάνε καλώδια και λάστιχα προς το ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-14, 10:28
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
η πρώτη σου εκτίμηση είναι σίγουρα λάθος.
αν μου πεις που θέλεις να είναι τα πορτάκια σε σχέση με τα πλαϊνά, τον πάτο και το καπάκι θα σου βγάλω τα μέτρα.

το σωστό είναι τα πορτάκια να είναι κάτω από το καπάκι και όχι μπροστά του. σε σχέση με τα πλαϊνά και τον πάτο είναι καθαρά θέμα γούστου.

κάτω από το έπιπλο θα βάλεις κάτι ή θα πατάει ο πάτος στο έδαφος?

η πλάτη καλό είναι να μην πάει μέχρι πάνω αλλά να είναι 10-15 εκατοστά πιο κοντή για να περνάνε καλώδια και λάστιχα προς το ενυδρείο
Εγώ αυτό που θέλω είναι φυσιολογικά πορτάκια όπως είναι στα έπιπλα που αγοράζεις ή καλύτερα στα ντουλάπια της κουζίνας. Καλά σίγουρα η πρώτη εκτίμηση μου είναι λάθος γιατί δεν έχει ξανά τύχει να χρειαστεί να υπολογίσω έπιπλό. Μπορεί να βάλω ποδαράκια από κάτω αλλά μπορεί και όχι, θα δείξει. Όσον αφορά την πλάτη θα την κάνω μέχρι πάνω για μεγαλύτερη σταθερότητα και θα ανοίξω τις τρύπες που θα χρειαστώ. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-14, 12:39
Το avatar του χρήστη dfoust
dfoust Ο χρήστης dfoust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 148
Send a message via Skype™ to dfoust
Προεπιλογή

Μιχάλη είδες την δικιά μου κατασκευή;; πώς σου φαίνεται;;
Η γνώμη μου πήγανε σε αυτών που θα σου κόψει τα ξύλα πες του θέλω ένα έπιπλο τόσο επί τόσο και αυτοί ξέρουν τι και πως θα το κόψουν μην ασχοληθείς εσύ με τα μέτρα σίγουρα αν δεν είσαι έμπειρος κάποιο λάθος θα κάνεις.
Πόδια να βάλεις οπωσδήποτε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-14, 13:27
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dfoust Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη είδες την δικιά μου κατασκευή;; πώς σου φαίνεται;;
Η γνώμη μου πήγανε σε αυτών που θα σου κόψει τα ξύλα πες του θέλω ένα έπιπλο τόσο επί τόσο και αυτοί ξέρουν τι και πως θα το κόψουν μην ασχοληθείς εσύ με τα μέτρα σίγουρα αν δεν είσαι έμπειρος κάποιο λάθος θα κάνεις.
Πόδια να βάλεις οπωσδήποτε.
Ναι φυσικά και το είδα και το δικό σου. Το θέμα είναι ότι εδώ που πήγα ήταν ξεκάθαροι ότι αυτό δεν το κάνουν αλλά τους λες εσύ τις διαστάσεις και αυτοί κόβουν γιατί και εγώ το ρώτησα εάν μπορούν να το κάνουν αυτό λόγω εμπειρίας και μόνο. Και εγώ έτσι σκέφτομαι να βάλω πόδια απλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει πόσα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-07-14, 13:54
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αυτό που θέλω είναι φυσιολογικά πορτάκια όπως είναι στα έπιπλα που αγοράζεις ή καλύτερα στα ντουλάπια της κουζίνας. Καλά σίγουρα η πρώτη εκτίμηση μου είναι λάθος γιατί δεν έχει ξανά τύχει να χρειαστεί να υπολογίσω έπιπλό. Μπορεί να βάλω ποδαράκια από κάτω αλλά μπορεί και όχι, θα δείξει. Όσον αφορά την πλάτη θα την κάνω μέχρι πάνω για μεγαλύτερη σταθερότητα και θα ανοίξω τις τρύπες που θα χρειαστώ. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
ο όρος "φυσιολογικά πορτάκια" δεν ευσταθεί σε μια κατασκευή. το ερώτημα είναι αν είναι κάτι επιτρεπτό ή όχι. διάλεξε λοιπόν από τα δυο σχέδια ποιο θέλεις να σου δώσω διαστάσεις. και τα δυο είναι επιτρεπτά. και το έπιπλο αυτό δεν έχει καμιά σχέση με τα έπιπλα κουζίνας
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf Drawing2 Layout1 (1).pdf (8,3 KB, 294 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-07-14, 14:55
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο όρος "φυσιολογικά πορτάκια" δεν ευσταθεί σε μια κατασκευή. το ερώτημα είναι αν είναι κάτι επιτρεπτό ή όχι. διάλεξε λοιπόν από τα δυο σχέδια ποιο θέλεις να σου δώσω διαστάσεις. και τα δυο είναι επιτρεπτά. και το έπιπλο αυτό δεν έχει καμιά σχέση με τα έπιπλα κουζίνας
Ναι έχεις δίκιο απλά δεν έχω και πολύ ιδέα από αυτά γι' αυτόν τον λόγο το έθεσα έτσι. Λοιπόν σύμφωνα με τα σχέδια θέλω το Α. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-07-14, 16:01
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι έχεις δίκιο απλά δεν έχω και πολύ ιδέα από αυτά γι' αυτόν τον λόγο το έθεσα έτσι. Λοιπόν σύμφωνα με τα σχέδια θέλω το Α. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.
μαζί με τις διαστάσεις και μια διευκρίνηση για να μη μου πάθεις τίποτα όταν πάρεις τα ξύλα .

όταν έχουμε μια κατασκευή από μελαμίνη η οποία έχει στα σοκορα και PVC, τα κάθετα κομμάτια τοποθετούνται 1mm πιο μέσα και αφήνουν το pvc να προεξέχει. αυτό γίνεται γιατί το pvc έχει στρογγυλεμένες ακμές.

καλή επιτυχία στο μοντάρισμα!!!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf Drawing2 A (1).pdf (20,4 KB, 236 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-07-14, 16:14
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

πάρε καλύτερα αυτό το σχέδιο, όπου με κόκκινο φαίνονται και οι πλευρές που πρέπει να βάλεις pvc

θα τονίσεις σε όποιον σου βάλει το pvc ότι οι διαστάσεις που σου δίνω είναι οι τελικές μαζί με το pvc
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf Drawing2 A (2).pdf (23,5 KB, 262 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-07-14, 16:41
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
πάρε καλύτερα αυτό το σχέδιο, όπου με κόκκινο φαίνονται και οι πλευρές που πρέπει να βάλεις pvc

θα τονίσεις σε όποιον σου βάλει το pvc ότι οι διαστάσεις που σου δίνω είναι οι τελικές μαζί με το pvc
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. οκ θα το τονίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-07-14, 17:04
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
πάρε καλύτερα αυτό το σχέδιο..
Δημήτρη τα υπολογίζεις μόνος σου και τα σχεδιάζεις ή είναι κάποιο πρόγραμμα; Αν είναι πρόγραμμα θα με ενδιέφερε να μου πεις αν μπορεί και να υπολογίζει τη βέλτιστη διάταξη κοπής ώστε να καταναλώνει το λιγότερο που μπορεί από το φύλλο μελαμίνης..
Το μαγαζί που πάω για ξύλα για τις δικές μου κατασκευές κόβει μόνο στη μεγάλη πλευρά τα φύλλα και έτσι πρέπει να υπολογίζω κάθε φορά τη διάταξη ώστε να έχω τη λιγότερη φύρα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-07-14, 09:21
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη τα υπολογίζεις μόνος σου και τα σχεδιάζεις ή είναι κάποιο πρόγραμμα; Αν είναι πρόγραμμα θα με ενδιέφερε να μου πεις αν μπορεί και να υπολογίζει τη βέλτιστη διάταξη κοπής ώστε να καταναλώνει το λιγότερο που μπορεί από το φύλλο μελαμίνης..
Το μαγαζί που πάω για ξύλα για τις δικές μου κατασκευές κόβει μόνο στη μεγάλη πλευρά τα φύλλα και έτσι πρέπει να υπολογίζω κάθε φορά τη διάταξη ώστε να έχω τη λιγότερη φύρα...
τα σχεδιάζω μόνος μου και τα υπολογίζω μόνος μου. πρόγραμμα AutoCad
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-07-14, 15:31
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν όντως είναι ακριβά ή εμένα μου φαίνονται ακριβά και τόσο έπρεπε να βγαίνει. Για το τελευταίο σχέδιο που μου έφτιαξε ο dimitris21 και τον ευχαριστώ πολύ γι' αυτό. Μόνο για τα ξύλα μου ζητήσανε 63 ευρώ. Πολλά δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-07-14, 15:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν όντως είναι ακριβά ή εμένα μου φαίνονται ακριβά και τόσο έπρεπε να βγαίνει. Για το τελευταίο σχέδιο που μου έφτιαξε ο dimitris21 και τον ευχαριστώ πολύ γι' αυτό. Μόνο για τα ξύλα μου ζητήσανε 63 ευρώ. Πολλά δεν είναι;
Δυστυχώς τόσα και παραπάνω μπορεί
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-07-14, 16:16
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν όντως είναι ακριβά ή εμένα μου φαίνονται ακριβά και τόσο έπρεπε να βγαίνει. Για το τελευταίο σχέδιο που μου έφτιαξε ο dimitris21 και τον ευχαριστώ πολύ γι' αυτό. Μόνο για τα ξύλα μου ζητήσανε 63 ευρώ. Πολλά δεν είναι;

Ακριβα ειναι φιλε μου
Εγω εφτιαξα βαση με 18αρα μελαμινη 120x40x75 με 2 καθετες κοντρες πορτακια πομολα μεντεσεδες 55 ευρω απο αποθηκη που κοβει ξυλα στο Κερατσινι
Στα μαστορεματα ιδιες διαστασεις μου ειχαν ζητησει 75 χωρις μεντεσεδες και πομολα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-07-14, 16:27
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από disc-postman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβα ειναι φιλε μου
Εγω εφτιαξα βαση με 18αρα μελαμινη 120x40x75 με 2 καθετες κοντρες πορτακια πομολα μεντεσεδες 55 ευρω απο αποθηκη που κοβει ξυλα στο Κερατσινι
Στα μαστορεματα ιδιες διαστασεις μου ειχαν ζητησει 75 χωρις μεντεσεδες και πομολα
Κι εγώ αναλογικά με την δικιά σου την περίμενα περίπου στα 30-35ευρώ. γιατί μου είχε πει 9.5 ευρώ το τετραγωνικό χωρίς τα κοψίματα. αλλά που να φανταστώ ότι θα πάει τόσο;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς τόσα και παραπάνω μπορεί
Μου φάνηκαν αρκετά για να πω την αλήθεια και βγαίνω πολύ εκτός προυπολογισμού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 30-07-14 στις 16:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-07-14, 16:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καποιοι χρεώνουν και τα ρετάλια, σαν να επαιρνες όλο το φυλο και να σου κοψουν τα κομματια που θες. Τα μαστορεματα που ειπε ο Βασίλης (Disc Postman) είναι να μη πατας ποτε, σε γδυνουν. Επισης μη ξεχνας πως πληρώνεις και με τρεχον μετρο το πλαστικό που βαζουν στις ακρες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-07-14, 16:48
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Τακη οτι χρειαστεις απο ξυλα πες μου να σου πω την αποθηκη
Κοντα στο φαναρι στην ιχθυοσκαλα ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-07-14, 16:50
Το avatar του χρήστη dfoust
dfoust Ο χρήστης dfoust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 148
Send a message via Skype™ to dfoust
Προεπιλογή

Εγώ στη Χίο για το έπιπλο μου 110*45*70 με 18αρι κόντρα πλακέ θαλάσσης σιμιδα μου πήγε 110¤ κομπλέ με πομολα μεντεσέδες. Πιστεύω καλή τιμή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-07-14, 16:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από disc-postman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη οτι χρειαστεις απο ξυλα πες μου να σου πω την αποθηκη
Κοντα στο φαναρι στην ιχθυοσκαλα ειναι
Μαλλον ξερω ποιον λες, πρεπει να πήρα τα ξύλα για τη περγκολα απο αυτον και τα ξυλα για τη ντουλαπα που εφτιαξα, φθηνός. Σε ενα στενακι στο φαναρι της ιχθυοσκαλας ε
-------------------------
Μιχαλη, η τιμη αυτη ήταν στη Σαμο ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 30-07-14 στις 16:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-07-14, 17:02
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον ξερω ποιον λες, πρεπει να πήρα τα ξύλα για τη περγκολα απο αυτον και τα ξυλα για τη ντουλαπα που εφτιαξα, φθηνός. Σε ενα στενακι στο φαναρι της ιχθυοσκαλας ε
-------------------------
Μιχαλη, η τιμη αυτη ήταν στη Σαμο ?
Ναι στην Σάμο ήταν, δυστυχώς μια επιλογή υπάρχει εδώ για να πάρεις ξύλα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-07-14, 17:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι στην Σάμο ήταν, δυστυχώς μια επιλογή υπάρχει εδώ για να πάρεις ξύλα.
ε για αυτό.
Μπορει και να συμφερει να σου τα πάρει κάποιος από Αθηνα και να σου τα στείλουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-07-14, 17:05
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
ε για αυτό.
Μπορει και να συμφερει να σου τα πάρει κάποιος από Αθηνα και να σου τα στείλουν
Ισχύει αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιον κοντά στο λιμάνι οπότε εάν βάλω τον πατέρα μου π.χ. το ίδιο θα βγουν αφού θα τα κάψει σε βενζίνη. καταλαβαίνεις πως το λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-07-14, 17:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχύει αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιον κοντά στο λιμάνι οπότε εάν βάλω τον πατέρα μου π.χ. το ίδιο θα βγουν αφού θα τα κάψει σε βενζίνη. καταλαβαίνεις πως το λέω.
Ε ναι, μονο για αυτα δεν λεει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Έπιπλο ενυδρείου marambou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 03-06-14 17:22
Κόντρες? Έπιπλο? Michali[s] DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 31-01-14 23:01
Έπιπλο με ντουλάπια...... xrusec13 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 07-07-11 09:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08742 seconds with 16 queries