Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-06-10, 09:24
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Είπαμε crash test αλλα αυτο δεν ξανα έγινε Ιούνιο Μήνα σηκώθηκα σήμερα το πρωι και έμεινα ξερός, ολη νύχτα έριχνε χαλάζι μεγάλη καταστροφή και στα περιβόλια δεν έμεινε τίποτε,
Τα ηλιακα παντως αντεχουν 30% υπολοιπο στες μπαταρίες ο ηλιος κριμένος στα σύννεφα φόρτιση 5,4 αμπερ απο 28 που επρεπε με ηλιοφάνεια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0477 [Desktop Resolution].jpg
Εμφανίσεις:  554
Μέγεθος:  87,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0476 [Desktop Resolution].jpg
Εμφανίσεις:  546
Μέγεθος:  98,3 KB  
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-06-10, 14:10
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Τρελάθηκε ο καιρός, μου φαίνεται βλέπω χιόνια στoυ Γιάννη την αυλή !!! χααχαχχα
Εδώ Πάτρα πάντως με τα aircondition είμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-06-10, 14:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννη, θα σου απαντούσα το πρωί, αλλά είπα μη σου χαλάσω το θέμα...

Όπως και να έχει πάντως, όντως ο καιρός τρελάθηκε. Την Παρασκευή έβρεχε και εδώ για 3 σχεδόν ώρες, αρκετά έντονα μάλιστα, Ιούνιο μήνα. Τώρα που μιλάμε νωρίς το πρωί που παίρνω περίπατο το σκυλί, ίσα-ίσα που αντέχεις με t-shirt. Είναι από δροσερός ώς ελαφρά κρύος ο αέρας... Το μεσημέρι όμως ανατρέπονται όλα...

Το κατάλαβα ότι σου έχει κάνει μεγάλες ζημιές... είναι το μοναδικό που φοβάμαι και εγώ στον κήπο μου. Όποτε έλαχε χαλάζι, μετρώ πληγές...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-06-10, 16:14
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Διαβασα ολες τις αποψεις δεν καταλαβα αν αγοραστικαν τα πανελ η οχι παντως δεν ειναι τοσο μεγαλη η δαπανη οσο την υπολογιζεται η μιλαμε για διαφορετικα υλικα. Εγω παραθετω γνωσεις και υλικα του κυκλου μου με ενδεικτικες τιμες. Φωτοβολταικο πανελ περιπου 60χ25 στοιχιζει γυρω στα 170ε αυτοματος φορτωσεως 40ε δυνατοτητα φορτισης δυο 12V -200Ah Μπαταριες marine κλειστου τυπου 180ε η μια, αντλια σεντινας με παροχη 750γαλον/ωρα στα 50ε. Εαν χρειαζεται φορτιση του συστηματος απο τα 220v Υπαρχει αυτοματος φορτωεκφορτιστης της waego 50ε που ανετα συμπληρωνη το φορτιο για ολο το 24ωρο. Υπ οψιν οτι το πανελ φορτωνει και μονο με το φως της ημερας ασχετα απο ηλιοφανια.Καλα ειναι να τοποθετητε ψηλα σε μια σωληνα γιατι ειναι ελαφρυ για να μην γεμιζει τον κηπο και τα περιξ της λιμνης.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-06-10, 09:04
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξεθάβω γιατι το όνειρο μετα απο σχεδον τρια χρονια γίνεται πραγματικότης
Σημερα μπηκε η πρωτη αντλια και αρχισαν οι δοκιμές υπολογίζω την τελική κατανάλωση στα γυρο στα 250 Watt τα ηλιακα μου ειναι 800 W και φορτίζουν 750 ΑΗ μπαταρίες έχω περίσσευμα και για τον φωτισμό στο μέλλον

Και πριν αρχίσουν τα σχόλια για την λίμνη το θέμα εδω ειναι η δυνατότητα λειτουργίας μιας λίμνης με ηλιακή ενέργεια τα περί της ιδιας της λίμνης δεκτα μεν αλλα οχι απαραίτητα

Θα ανοίξω αλλο θεμα για την λιμνη οταν θα ειμαι ετοιμος για αλλαγες και διορθώσεις στην λιμνη τωρα το θεμα ειναι να δοκιμάσω στην πραξη την δυνατοτητα του ηλιακου συστηματος στην λιμνη.
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου εδώ. Σε συνχέρω για την προσπάθεια που κάνεις. Αυτός ήτανε ο αρχικός στόχος για την λίμνη μου που δεν υλοποιήθηκε τελικά λόγο κόστους.

Τώρα με έβαλες στην πρίζα και ξεκινάω νέα έρευνα. Η τελευταία εραυνα που είχα κάνει ήταν 3,000 εύρο ανά KW.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-06-10, 09:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα ολες τις αποψεις δεν καταλαβα αν αγοραστικαν τα πανελ η οχι παντως δεν ειναι τοσο μεγαλη η δαπανη οσο την υπολογιζεται η μιλαμε για διαφορετικα υλικα. Εγω παραθετω γνωσεις και υλικα του κυκλου μου με ενδεικτικες τιμες. Φωτοβολταικο πανελ περιπου 60χ25 στοιχιζει γυρω στα 170ε αυτοματος φορτωσεως 40ε δυνατοτητα φορτισης δυο 12V -200Ah Μπαταριες marine κλειστου τυπου 180ε η μια, αντλια σεντινας με παροχη 750γαλον/ωρα στα 50ε. Εαν χρειαζεται φορτιση του συστηματος απο τα 220v Υπαρχει αυτοματος φορτωεκφορτιστης της waego 50ε που ανετα συμπληρωνη το φορτιο για ολο το 24ωρο. Υπ οψιν οτι το πανελ φορτωνει και μονο με το φως της ημερας ασχετα απο ηλιοφανια.Καλα ειναι να τοποθετητε ψηλα σε μια σωληνα γιατι ειναι ελαφρυ για να μην γεμιζει τον κηπο και τα περιξ της λιμνης.
Φίλε ippomas μείνε "συνδεδεμένος" με το θέμα αυτό. Η κάθε πληροφορία και προσωπική πείρα είναι ιδιαιτέρως σημαντική. Είμαι σίγουρος ότι θα εξαχθούν πολύ σημαντικά πράγματα στο εγχείρημα του Γιάννη, που θα βοηθήσουν τον λιμνόφιλο του αύριο.

Γιάννη, οι τσιμεντόλιθοι πρέπει να "πιαστούν" με τσιμέντο και το λάινερ πρέπει να έρθε από πάνω τους. Μην το αμελήσεις αυτό. Δώσε ιδιαίτερη σημμασία ώστε η επιφάνεια τους να είναι φάδι. Μετά περνάς το λάινερ από πάνω τους, γεμίζεις ως άνω με νερό και τότε στεραιώνεις (το λάινερ) με χώμα πάντα έξω και πίσω από τους τσιμεντόλιθους. Μην ανεβάσεις το χώμα ως άνω. ¶σε το καμία 10ριά ποντους πιο κάτω ή αν σκέφτεσαι να τοποθετήσεις πλακόστρωτο τότε και πάλι πράττεις ανάλογα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-06-10, 09:54
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπ οψιν οτι το πανελ φορτωνει και μονο με το φως της ημερας ασχετα απο ηλιοφανια.
¨Ολα τα πανελ το κάνουν αυτό, με πάρα πολύ μικρές αποδόσεις όμως!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τελευταία εραυνα που είχα κάνει ήταν 3,000 εύρο ανά KW.
Και σήμερα, στην Ελλάδα τουλάχιστον, περίπου εκεί βρίσκονται οι τιμές ανα kW, ίσως και λίγο πιο χαμηλά, για μίκρη εγκατεστημένη ισχύ. Όσο ανεβαίνεις σε ισχύ το κόστος ανα kW μειώνεται ελαφρά. Για την Κύπρο δεν ξέρω!!

Το έχω ξαναπεί και σε άλλο ποστ: δεν ξέρω πάνω από πόση ισχύ σου επιρέπει η ΔΕΗ στην Ελλάδα να συνδεθείς στο δίκτυο της και να της πουλάς ενέργεια, αλλά αν είσαι πάνω από το όριο αυτό και σου επίτρεπει να ΔΕΗ να συνδεθείς (δεν ζεις π.χ. σε νησί!!!), δεν συμφέρει να κρατάς την ενέργεια των Φ/Β για δική σου χρήση, αφού πουλάς στην ΔΕΗ σε τριπλάσια τιμή από ότι αγοράζεις.

Αν μπαίνει θέμα αυτονομίας και απεξάρτησης από την ΔΕΗ υπολογίστε απόσβεση σε τουλάχιστον 10 χρόνια!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-06-10, 09:59
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα ολες τις αποψεις δεν καταλαβα αν αγοραστικαν τα πανελ η οχι παντως δεν ειναι τοσο μεγαλη η δαπανη οσο την υπολογιζεται η μιλαμε για διαφορετικα υλικα. Εγω παραθετω γνωσεις και υλικα του κυκλου μου με ενδεικτικες τιμες. Φωτοβολταικο πανελ περιπου 60χ25 στοιχιζει γυρω στα 170ε αυτοματος φορτωσεως 40ε δυνατοτητα φορτισης δυο 12V -200Ah Μπαταριες marine κλειστου τυπου 180ε η μια, αντλια σεντινας με παροχη 750γαλον/ωρα στα 50ε. Εαν χρειαζεται φορτιση του συστηματος απο τα 220v Υπαρχει αυτοματος φορτωεκφορτιστης της waego 50ε που ανετα συμπληρωνη το φορτιο για ολο το 24ωρο. Υπ οψιν οτι το πανελ φορτωνει και μονο με το φως της ημερας ασχετα απο ηλιοφανια.Καλα ειναι να τοποθετητε ψηλα σε μια σωληνα γιατι ειναι ελαφρυ για να μην γεμιζει τον κηπο και τα περιξ της λιμνης.
Γινε λιγο ποιο συγκεκριμένος γιατι με ενδιαφέρει πολυ το θεμα πχ
πανελ 60χ25 δεν λεει τιποτα (ποσα Wp, μονοκρυσταλικο η πολυκρυσταλικο)
Φορτηστης, ποσα αμπερ εισοδο και ποσα εξοδο;
Φορτώνει μονο με το φως υπο συζήτηση (ναι αλλα, οταν το συστημα εχει δυνατοτητα πχ 28 αμπερ και με συννεφια δινει 5 αυτο δεν ονομάζετε φόρτιση)
Μπαταριες Marin, δεν γνωρίζω αν ειναι deep discharge
Δωσε λεπτομεριες καθως και τον προμηθευτή γιατι με ενδιαφέρει η επέκταση
Χρησιμοποιώ Inverter pure sine wave 1ΚW με 3 KW Peak και τροφοδοτώ ταυτόχρονα ενα καταψύκτη
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-03-11, 21:37
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

εχουμε τιποτα νεοτερο?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-03-11, 22:07
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ολα λειτουργούν μια χαρα προστέθηκε και floating skimmer
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50551
Περασε φετος χιονια και παγο και τα ψαρια ειναι μια χαρα ακομα και ενα fancy που δεν μπορεσα να πιασω και φοβόμουν οτι δεν θα ζήσει με τες χαμηλές θερμοκρασίες
περιμενω την ανοιξη να ζεστανει ο καιρος να ζωντανέψουν τα φυτα για να κανω πλήρη παρουσίαση
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-03-11, 22:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα λειτουργούν μια χαρα προστέθηκε και floating skimmer
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50551
Περασε φετος χιονια και παγο και τα ψαρια ειναι μια χαρα ακομα και ενα fancy που δεν μπορεσα να πιασω και φοβόμουν οτι δεν θα ζήσει με τες χαμηλές θερμοκρασίες
περιμενω την ανοιξη να ζεστανει ο καιρος να ζωντανέψουν τα φυτα για να κανω πλήρη παρουσίαση
Για τα χρυσόψαρα μην ανησυχείς Γιάννη. Το ίδιο φοβόμουν και εγώ αλλά είναι πολύ δυνατοί οργανισμοί. Όχι μόνο επιβιώνουν, αλλά είναι ιδιαίτερα κινητικά και κατά την διάρκεια του χειμώνα. Πριν δύο χρόνια μάλιστα αγοράσαν οι γιοι μου δύο μικρούλια χρυσοψαράκια, το ένα κανονικό και το άλλο φαινόταν φαντεϊλ. Τελικά μου βγήκε λάιονχετ. Μια χαρά τα καταφέρνει, αν και ο χειμώνας εδώ μοιάζει όπως το φθηνόπωρο σας...

Τώρα θέλεις να πεις ότι η λίμνη δουλεύει με τις πλάκες Γιάννη? Πόσο σου έχει στοιχίσει το έργο? Από απλή μου έρευνα το βρήκα ασύμφορο.

Περιμένουμε παρουσίαση....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-03-11, 06:40
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα χρυσόψαρα μην ανησυχείς Γιάννη. Το ίδιο φοβόμουν και εγώ αλλά είναι πολύ δυνατοί οργανισμοί. Όχι μόνο επιβιώνουν, αλλά είναι ιδιαίτερα κινητικά και κατά την διάρκεια του χειμώνα. Πριν δύο χρόνια μάλιστα αγοράσαν οι γιοι μου δύο μικρούλια χρυσοψαράκια, το ένα κανονικό και το άλλο φαινόταν φαντεϊλ. Τελικά μου βγήκε λάιονχετ. Μια χαρά τα καταφέρνει, αν και ο χειμώνας εδώ μοιάζει όπως το φθηνόπωρο σας...

Περιμένουμε παρουσίαση....
και εγω ετσι καταλαβα .Δλδ τουλαχιστον στη κυπρο μπορει να εχουμε χρυσοψαρα fancy στις λιμνες μας αρκει να τα εχουμε βαλει στη λιμνη μας απο το καλοκαιρι για να προσαρμοστουν και οι εναλλαγες τις θερμοκρασιες να μην τους ερθουν αποτομα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-03-11, 07:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω ετσι καταλαβα .Δλδ τουλαχιστον στη κυπρο μπορει να εχουμε χρυσοψαρα fancy στις λιμνες μας αρκει να τα εχουμε βαλει στη λιμνη μας απο το καλοκαιρι για να προσαρμοστουν και οι εναλλαγες τις θερμοκρασιες να μην τους ερθουν αποτομα .
Mixάλη, φάντεϊλ έχω ήδη ένα και είναι πραγματικά τεράστιο αφού το έχω για πάρα πολλά χρόνια. Το ίδιο συμβαίνει και με ένα Γκάλικο. Η εξέλιξη όμως του μικρού λάιονχετ με προβλημάτισε, γιατί θεωρείται ένα ψάρι ακόμα πιο ευαίσθητο από τα ξαδέλφια του που προαναφέρθηκαν. Πραγματικά δεν θα τολμούσα να βάλω ένα τέτοιο ψάρι στη λίμνη μου και μάλιστα σε μια περίοδο όπου θα τα είχα "σε πρόχειρη" αν μπορούμε να το πούμε κατασκευή (που είδες) έστω και αν είναι 2000 λίτρα. Το ψαράκι αγοράστηκε 3 εκατοστά οπότε προσωπικά δεν είμουν σε θέση να καταλάβω περί τείνως πρόκειται.

Αρκετά εδώ για να μην χαλάσουμε το πολύ ενδιαφέρον θέμα του Γιάννη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-08-16, 01:10
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Καποιο νεο εχουμε με το οικολογικο συστημα..??Εχω αρχισει και το ψαχνω και εγω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-08-16, 08:31
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Απο τοτε λειτουργεί ακομα οι μπαταρίες θελουν αλλαγή τον χειμώνα δεν βγάζουν την νύχτα πλεον αλλα το να σταματα η αντλια για δυο τρεις ωρες τον χειμώνα χαλασε και ο κοσμος
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-08-16, 11:46
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Χμμμ μια χαρουλα...ναι οντως δεν χαλασε και ο κοσμος..Σε ποση συνολικη καταναλωση πλεον αναφερομαστε?Τα πανελ και Α/Γ τι παραγωγη σου αποφερουν?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-08-16, 12:53
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Τα πάνελ μου δίνουν γύρω στα 22 Αμπερ θεωρητικά 30+ αλλά γέρασαν και αυτα η κατανάλωση μου ειναι γύρω στα 150W το καλοκαίρι τον χειμώνα μόνο μια αντλία 75W
Τσονταρει φυσικα και η ανεμογεννήτρια αλλα λίγα πράματα ολο ζημιες μου βγαζει η κινεζα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πληροφοριες για νανοκιχλιδες της λιμνης ταγκανικα(help!!!) chrysan8os(goldy) Tanganyika 20 20-12-06 15:17
Κατασκευη Καπακι gleboukas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 08-08-06 08:50
Αρθρο για κιχλιδες λιμνης malawi panos73 Malawi 10 26-05-06 23:11
Κατασκευη Ενυδρειου dmgmdmgm DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-04-06 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06807 seconds with 16 queries