Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-18, 01:29
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Eheim Classic 350 (2215) Βιολογικα Υλικα

Καλησπερα σας και Καλη Χρονια σε ολους ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου φιλτρου , θα ηθελα οποιος επισης ειναι κατοχος η γνωριζει να μου πει:

το φιλτρο μεσα ειχε 4 σφουγγαρια (μπλε) +1 (μαυρο) + 1(λευκο ενυδρειακο βαμβακι προφανως)

επειδη τα σφουγγαρια τα βλεπω παρα πολλα και τρωνε πολυ χωρο να βαλω το 1 μπλε κατω-κατω σε δυχτακια μεσα τα βιολογικα υλικα ( και λεω δυχτακια και οχι 1 δυχτι ωστε οταν θελω να κανω αντικατασταση μερους του υλικου καθε χρονο να ξερω τι αλλαζω ) και μετα πανω-πανω το μαυρο σφουγγαρι +ενυδρειαο βαμβακι ...

Τελος μειων παρατηρησα στην ροη του 650 lt/h ενω λεει οτι υποστηριζει μεχρι 350 l ενυδρειο πολυ λιγα ..

Ευχαριστω !
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-18, 02:17
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Καλη Χρονια και σε σενα!
Εγω θα εβαζα πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι, ελαφροπετρα σε κανα 2 διχτακια για να καθαριζω/αντικαθιστω εναλλαξ και κατω κατω το σφουγγαρι οπως ειπες ή κανα διχτακι με σιποραξ ετσι ωστε και ανωτερο υλικο απ'το σφουγγαρι να εχω και πιο ευκολη ροη μεσα απ'το υλικο σε σχεση με την ελαφροπετρα.
Το μαυρο σφουγγαρι ή δεν το βαζεις καθολου ή το βαζεις στην αρχη αν προκειται για καινουριο φιλτρο ή καινουριο ενυδρειο να δουλεψει λιγο ο ανθρακας να τραβηξει ενδεχομενως τιποτα χημικα στην πρωτη χρηση...
Η ροη του ειναι 620l/h και σιγουρα δεν ειναι ωια 350l ενυδρειο...
Μεχρι 130-140 λιτρα ενυδρειο θα το εβαζα εγω...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-18, 11:53
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη Χρονια και σε σενα!
Εγω θα εβαζα πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι, ελαφροπετρα σε κανα 2 διχτακια για να καθαριζω/αντικαθιστω εναλλαξ και κατω κατω το σφουγγαρι οπως ειπες ή κανα διχτακι με σιποραξ ετσι ωστε και ανωτερο υλικο απ'το σφουγγαρι να εχω και πιο ευκολη ροη μεσα απ'το υλικο σε σχεση με την ελαφροπετρα.
Το μαυρο σφουγγαρι ή δεν το βαζεις καθολου ή το βαζεις στην αρχη αν προκειται για καινουριο φιλτρο ή καινουριο ενυδρειο να δουλεψει λιγο ο ανθρακας να τραβηξει ενδεχομενως τιποτα χημικα στην πρωτη χρηση...
Η ροη του ειναι 620l/h και σιγουρα δεν ειναι ωια 350l ενυδρειο...
Μεχρι 130-140 λιτρα ενυδρειο θα το εβαζα εγω...

Καλημερα ! ναι η ροη ειναι για τον γκρεμο ..εμενα δεν με πολυ νοιαζει βεβαια γιατι εχω και ενα fluval 306 που τρεχει μαζι οποτε απο ροη ειμαι ενταξει + κυκλοφορητη ..
Φιλε Πανο αν κατλαβα καλα ειπες μπλε σφουγγαρι κατω-κατω και απο πανω ελαφροπετρα η siporax αναλογα αν θελουμε να αυξησουμε την ροη μεσα απο το βιολογικο υλικο καθως μεσα απο την ελφαροπετρα εχουμε μικροτερη ροη ...ΑΛΛΑ ειναι και τσαμπα ...!!!! και πανω -πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι .. Γιατι να γεμισω siporax θελω κανα 30 euro ?? μεχρι στιγμης εχω χυμα siporax-μακαρονι της fluval -λαβα (απο το μπολι που ειχα παρει .)

αλλες ερωτησεις :
1. πρεπει να βρω δυχτακια να τα ξεχωρισω .
2. τo μπλε σφουγγαρι καθε ποτε το αλλαζω ? η ποτέ ..μεχρι απλα να αρχιζει να ξεφτιζει ...
3.σχετικα με την συνδεσμολογια ... και απο την εισοδο και απο την εξοδο τα 4 Βανακια που υπαρχουν πρεπει να κοιτανε προς τα πανω ?? το οποια απ οτι ειδα γυρνανε μεχρι την μεση....οπου εκει κλεινει η ροη ?? και οταν ειναι προς τα πανω εχουμε λειτουργια ? δηλαδη με λιγα λογια υπαρχει αρσενικο-θυληκο ας το πουμε ..η οπως και να τα βαλω ειναι οτι ιδιο πραγμα ...?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  double-tap-hose.jpg
Εμφανίσεις:  133
Μέγεθος:  12,2 KB  
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-18, 12:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σχετικα με τη ροη ...
Η ροη που αναγραφουν τα φιλτρα, ειναι αυτη που εχει μετρηθει στην αντλια οταν λειτουργει σε μηδενικο υψος και χωρις υλικα στο φιλτρο.
Και αυτο γιατι δεν μπορει να ξερει η εταιρεια σε τι υψος θελει να σηκωσει ο καθενας το νερο, ουτε τι υλικα θα βαλει μεσα και ποσο καιρο θα τα αφησει χωρις συντηρηση.

Οσο για την πραγματικη ροη που μπορει να πεσει εως και την μιση (πχ 350 λιτρα ανα ωρα) αυτη ειναι μια ροη που καλυπτει 350 λιτρα ενυδρειο, αφου και μια φορα να γυριζει τα λιτρα του νερου ανα ωρα, ειναι αρκετο για φιλτρανση.

Οσο για τα ενυδρεια που μπορει να καλυψει και λεει 350 λιτρα ενυδρειο, ποιος εχει δικιο? η eheim που λεει μεχρι 350 λιτρα ενυδρειο ή αυτοι που παιρνουν 350 λιτρα, βαζουν 10 δισκους ή 10 χρυσοψαρα και περιμενουν το 2215 να καλυψει αυτο το ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-18, 14:39
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Nομιζω κανενας απο τους 2 delta,για εμενα θα επρεπε να μετρανε την ροη οταν το φιλτρο ειναι τοποθετημενο σε μια μεση τιμη υψους ...και με γεματο υλικο μεσα !! (ποιος θα παρει φιλτρο και δεν θα βαλει τιποτα μεσα ?) στην δικη μου περιπτωση που σε 200 λιτρα εχω eheim 2215 (350) -Fluval 306 ( που εχει ροη φουλ ) + kυκλοφορητη νομιζω ειμαι καλα ... το πηρα σαω δευτερο βοηθητικο φιλτρο το eheim και λογω αναγκης γιατι μου χαλασε πρωτοχρονιατικα το flouval και βρηκα ενα μοναδικο μαγαζι ..και ειχε μονο αυτο δεν το πολυσκεφτηκα .. !!!
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 03-01-18 στις 18:27
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-18, 15:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει "μεση" τιμη υψους, ουτε "μεσο" υλικο.
Το μονο κοινο συγκριτικο που μπορουν να εχουν οι εταιρειες οταν δινουν specs για τα φιλτρα τους, ειναι η "ονομαστικη ροη" (οπως λεγεται) και αυτη μετριεται οπως περιεγραψα.
Απο εκει και μετα, τα σημαντικα που κοιταει καποιος για την επιλογη του, ειναι το "μανομετρικο" (ποσο ψηλα μπορει να σηκωσει η καθε αντλια το νερο) , η χωρητικοτητα σε υλικα και η καταναλωση ρευματος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-18, 18:09
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Δεν εναντιωθηκα στην ροη που προβαλει η εταιρεια!ηξερα τι πηρα ,παρ ολα αυτα το θεωρω μια χαρα φιλτρο! Τα αρνητικα του ειναι αυτα ..+οτι πρεπει να ρουφηξεις για να κατεβασει νερο ...αν μπορεις delta να μου λυσεις καμια απορια απο τις παραπανω ..θα χαρω !
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 03-01-18 στις 18:29
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-18, 18:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ........
αλλες ερωτησεις :
1. πρεπει να βρω δυχτακια να τα ξεχωρισω .αν βάλεις διαφορετικά υλικά καλύτερα να τα ξεχωρίσεις για να μη μπερδεύονται και να μην επηρεάζεται η ροή του νερού (πχ μετά το μηχανικό υλικό κάτω κάτω βάλε σιποράξ και μετά την ελαφρόπετρα)-εγώ έχω μόνο σιποράξ χύμα
2. τo μπλε σφουγγαρι καθε ποτε το αλλαζω ? η ποτέ ..μεχρι απλα να αρχιζει να ξεφτιζει ...αντέχει πολλά χρόνια χρήσης μέχρι να αρχίσει να διαλύεται
3.σχετικα με την συνδεσμολογια ... και απο την εισοδο και απο την εξοδο τα 4 Βανακια που υπαρχουν πρεπει να κοιτανε προς τα πανω ?? το οποια απ οτι ειδα γυρνανε μεχρι την μεση....οπου εκει κλεινει η ροη ?? και οταν ειναι προς τα πανω εχουμε λειτουργια ? δηλαδη με λιγα λογια υπαρχει αρσενικο-θυληκο ας το πουμε ..η οπως και να τα βαλω ειναι οτι ιδιο πραγμα ...?αν κουμπώνουν μεταξύ τους τα 2 μέρη όπως και να τα βάλεις το ίδιο είναι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εναντιωθηκα στην ροη που προβαλει η εταιρεια!ηξερα τι πηρα ,παρ ολα αυτα το θεωρω μια χαρα φιλτρο! Τα αρνητικα του ειναι αυτα ..+οτι πρεπει να ρουφηξεις για να κατεβασει νερο ...
δεν βρίσκω κανένα αρνητικό και το ρούφηγμα θα το κάνεις μία φορά όταν εγκαταστήσεις το φίλτρο. Μετά απλά ανοίγεις-κλείνεις τα βανάκια. Είναι φίλτρο που με σωστή χρήση μπορεί να το κληροδοτήσεις στα εγγόνια σου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-18, 20:09
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν βρίσκω κανένα αρνητικό και το ρούφηγμα θα το κάνεις μία φορά όταν εγκαταστήσεις το φίλτρο. Μετά απλά ανοίγεις-κλείνεις τα βανάκια. Είναι φίλτρο που με σωστή χρήση μπορεί να το κληροδοτήσεις στα εγγόνια σου
Κλεοβουλε κατατοπιστικοτατος μια απορια μονο ..το σιποραξ που το εχεις χυμα καθε φορα που θελεις να καθαρισεις το φιλτρο σου ..και να ξεπλυνεις το κατω -κατω σφουγγαρι ας πουμε γυρνας τουμπα ολο το σιποραξ (δεν θα ηταν ευχρηστο να ηταν σε δυχτι?) η ακομα και το σιποραξ οταν θες να το ξεπλυνεις ,επειδη ειναι χυμα το ριχνεις σε κουβα με νερο ενυδρειου η δεν το ξεπλενεις ποτε δεν χρειαζεται ..αλλα και παλι για το κατω σφουγγαρι πρεπει να το αφαιρεσεις ολο ...

Επισης απο μαγαζι μου παν ..μακαρονι κατω μετα σφουγγαρι μετα siporax και μετα ενυδρειακο βαμβακι .αυτα !
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-18, 20:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε κατατοπιστικοτατος μια απορια μονο ..το σιποραξ που το εχεις χυμα καθε φορα που θελεις να καθαρισεις το φιλτρο σου ..και να ξεπλυνεις το κατω -κατω σφουγγαρι ας πουμε γυρνας τουμπα ολο το σιποραξ (δεν θα ηταν ευχρηστο να ηταν σε δυχτι?) η ακομα και το σιποραξ οταν θες να το ξεπλυνεις ,επειδη ειναι χυμα το ριχνεις σε κουβα με νερο ενυδρειου η δεν το ξεπλενεις ποτε δεν χρειαζεται ..αλλα και παλι για το κατω σφουγγαρι πρεπει να το αφαιρεσεις ολο ...
το ανοίγω όχι νωρίτερα από εξάμηνο-με βολεύει που το γυρνάω τούμπα σε ένα κουβά και ξεπλένω το σιποράξ με νερό απ' το ενυδρείο
Επισης απο μαγαζι μου παν ..μακαρονι κατω μετα σφουγγαρι μετα siporax και μετα ενυδρειακο βαμβακι .αυτα !
Δεν στα είπαν λάθος...είναι ένας τρόπος τοποθέτησης των υλικών. Μακαρόνι εννοούν το κεραμικό χωρίς πόρους για μηχανικό καθαρισμό. Εγώ έχω κάτω από το κάτω σχαράκι παλιό σιποράξ σαν μηχανικό υλικό (όσο χωράει για να αξιοποιήσω επιπλέον χώρο )
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-18, 21:12
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν στα είπαν λάθος...είναι ένας τρόπος τοποθέτησης των υλικών. Μακαρόνι εννοούν το κεραμικό χωρίς πόρους για μηχανικό καθαρισμό. Εγώ έχω κάτω από το κάτω σχαράκι παλιό σιποράξ σαν μηχανικό υλικό (όσο χωράει για να αξιοποιήσω επιπλέον χώρο )
Καταλαβα!!!ωραια !!και κατι τελευταιο κλεοβουλε για να μην ανοιγω αλλο θεμα !!επειδη ειχα ενα θεμα με το fluval που εχω και το πηγα στο μαγαζι που το πηρα χωρις τα βιολογικα υλικα ..! να το δοκιμασουμε ...το εβαλε και ετρεχε ενα απο τα ενυδρεια εκει περα καθως δεν υπηρχε ενας κουβας να το βαλει ..τι πρεπει να κανω εγω τωρα ..??θελει απολυμανση? Και οι σωληνωσεις μου και το φιλτρο δουλεψε με το νερο αυτο ..και αν πρεπει να κανω απολυμανση με τι? Η καλο ξεβγαλμα με νερακι ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-18, 21:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Εγώ θα το έβαζα να δουλέψει σε κουβά με ελαφρύ διάλυμα χλωρίου η υπερμαγγανικό κάλιο και μετά ξέπλυμα καλό. Φύλαγε τα ρούχα σου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-18, 21:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

....και για να μη ψάχνεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34064
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-01-18, 21:48
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Οχι δεν ειπα να αντικαταστησεις την ελαφροπετρα με σιποραξ. Το μπλε σφουγγαρι που θα βαλεις κατω κατω θα μπορουσες να αντικαταστησεις με σιποραξ ετσι ωστε και τη ροη να διευκολυνεις σε σχεση με την ελαφροπετρα αλλα και καλυτερο υλικο να εχεις σε σχεση με το σφουγγαρακι. Ελαφροπετρα for ever...δεν το συζηταμε!
Το.σφουγγαρι δεν το αλλαζεις ποτε. Εγω εχω σφουγγαρια εδω και 7 χρονια&δεν εχουν παθει τιποτα. Διχτακια καλο θα ηταν να βαλεις για τον λογο που εγραψα.να καθαριζεις μιση μιση την ελαφροπετρα.
Συμφωνω με την προταση του κλεοβουλου κι επαυξανω. Προχωρα σε απολυμανση να'χεις το κεφαλι σου ησυχο...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-01-18, 00:47
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ...

Mε καλυψατε πληρως ! βεβαια μου ειπατε κατι που απλα δεν ηθελα να ακουσω αλλα μεσα μου το ηξερα ! για την απολυμανση του φιλτρου !!
θα το κανω ομως γιατι πρεπει να μαι σιγουρος !

σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες ηταν ξεκαθαρες και θα εφαρμοστουν σε μια μιξη..

λεω κατω απο το κατω σχαρακι να βαλω οσο κεραμικο υλικο χωραει οπως εξυπνα ειπε ο κλεοβουλος για να εκμεταλευτουμε οτι χωρο υπαρχει
μετα το μπλε σφουγγαρι και μετα θα βαλω siporax χυμα ολο το υπολοιπο χωρις διχτυ!

Με ελαφροπετρα θα παιξω στο fluval το οποιο εχει 3 καλαθακια , στο κατω-κατω θα βαλω κεραμικο υλικο και τα αλλα 2 θα τα γεμισω ελαφροπετρα χωρις επισης διχτυ ...

νομιζω ειναι μια καλη επιλογη ο παραπανω .

Εχω πεισει τον εαυτο μου οτι δεν προκειται να ξαναδωσω λεφτα για να παρω siporax ...ελαφροπετρα μονο και οτι siporax εχω..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-18, 01:25
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Στο 306 το εβγαλες το μαυρο σφουγγαρι που ειχε το τελευταίο καλαθι?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-01-18, 01:45
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 306 το εβγαλες το μαυρο σφουγγαρι που ειχε το τελευταίο καλαθι?
ναι φιλε μου για να κερδισω χωρο για βιολογικο υλικο ! αρκουν πιστευω τα 4 σφουγγαρια που εχει στα αριστερα , και θα βαλω βατα πανω σε καθε καλαθακι για να προστατευει το βιολογικο υλικο (ελαφροπετρα) , κραταει και αυτο βρωμια ...τα οποια θα τα αλλαζω καθε μηνα .
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-18, 01:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
λεω κατω απο το κατω σχαρακι να βαλω οσο κεραμικο υλικο χωραει οπως εξυπνα ειπε ο κλεοβουλος για να εκμεταλευτουμε οτι χωρο υπαρχει
μετα το μπλε σφουγγαρι και μετα θα βαλω siporax χυμα ολο το υπολοιπο χωρις διχτυ!
Εννοεις στον πατο του φιλτρου?
Δεν σας προκαλει απορια γιατι υπαρχει αυτο το σχαρακι?
Ειναι για να μπαινει το νερο ελευθερα στο φιλτρο και να πιανει ολο το πλατος του καδου, ετσι ωστε να μη δημιουργειται channeling οπως ανεβαινει το νερο μεσα απο τα υλικα.
Βεβαια με υλικα σε σχημα δαχτυλιδιου δεν θα φανει ιδιαιτερο προβλημα, αλλα αν ειναι ελαφροπετρα το υλικο ....
Παντως καλο ειναι πρωτο υλικο να μπαινει καποιο μηχανικο υλικο (πχ μηχανικο λειο μακαρονι ή σφουγγαρι) και οχι κεραμικο βιολογικο, γιατι βουλωνουν ευκολα οι ποροι του απο τη βρωμα και σταματαει να ειναι και τοσο .... βιολογικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-01-18, 02:00
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι φιλε μου για να κερδισω χωρο για βιολογικο υλικο ! αρκουν πιστευω τα 4 σφουγγαρια που εχει στα αριστερα , και θα βαλω βατα πανω σε καθε καλαθακι για να προστατευει το βιολογικο υλικο (ελαφροπετρα) , κραταει και αυτο βρωμια ...τα οποια θα τα αλλαζω καθε μηνα .
Νομιζω με καλα τοποθετημένο ενυδρειακο βαμβακι στο πανω πάνω θα εισαι κομπλε... Μη τα μπουκώνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-01-18, 02:12
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις στον πατο του φιλτρου?
Δεν σας προκαλει απορια γιατι υπαρχει αυτο το σχαρακι?
Ειναι για να μπαινει το νερο ελευθερα στο φιλτρο και να πιανει ολο το πλατος του καδου, ετσι ωστε να μη δημιουργειται channeling οπως ανεβαινει το νερο μεσα απο τα υλικα.
Βεβαια με υλικα σε σχημα δαχτυλιδιου δεν θα φανει προβλημα, αλλα αν ειναι ελαφροπετρα το υλικο ....
Aκυρο το κεραμικο εκει τοτε ! αν θυμαμαι καλα το κενο που αφηνει δεν ειναι και πολυ μεγαλο ο κλεοβουλος παρακατω αν δεν κανω λαθος εχει βαλει παλιο siporax σαν μηχανικο υλικο , δεν βαζω τιποτα και θα το εχω μονο γεματο siporax χυμα και θα παιξω με την ελαφροπετρα στο fluval .

delta εσυ που εισαι master της ελαφροπετρας , καλο ξεπλυμα και βρασιμο? γιατι προσπαθω να βρω ενα παλιο ποστ που ελεγε την διαδικασια και δεν το βρισκω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω με καλα τοποθετημένο ενυδρειακο βαμβακι στο πανω πάνω θα εισαι κομπλε... Μη τα μπουκώνεις.
ναι ηταν η αρχικη μου σκεψη να βαλω μονο πανω στο τελευταιο καλαθι για να προστατεψω την φτερωτη .. ισως εκει καταληξω απλα ελεγα να βαλω και στο απο κατω επειδη εχω καταργησει τα μαυρα σφουγγαρια , αλλα οπως ειχε και πει ο Τακης αν θυμαμαι καλα σε ενα αλλο post που ειχα ρωτησει οσα σφουγγαρια και να βαλουμε βρωμια θα μαζευουν .
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tanganyika : 04-01-18 στις 02:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-01-18, 02:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Aκυρο το κεραμικο εκει τοτε ! αν θυμαμαι καλα το κενο που αφηνει δεν ειναι και πολυ μεγαλο ο κλεοβουλος παρακατω αν δεν κανω λαθος εχει βαλει παλιο siporax σαν μηχανικο υλικο , δεν βαζω τιποτα και θα το εχω μονο γεματο siporax χυμα και θα παιξω με την ελαφροπετρα στο fluval .

delta εσυ που εισαι master της ελαφροπετρας , καλο ξεπλυμα και βρασιμο? γιατι προσπαθω να βρω ενα παλιο ποστ που ελεγε την διαδικασια και δεν το βρισκω.
-------------------------


ναι ηταν η αρχικη μου σκεψη να βαλω μονο πανω στο τελευταιο καλαθι για να προστατεψω την φτερωτη .. ισως εκει καταληξω απλα ελεγα να βαλω και στο απο κατω επειδη εχω καταργησει τα μαυρα σφουγγαρια , αλλα οπως ειχε και πει ο Τακης αν θυμαμαι καλα σε ενα αλλο post που ειχα ρωτησει οσα σφουγγαρια και να βαλουμε βρωμια θα μαζευουν .
Εγω παντως βαζω παντα σφουγγαρι στον πατο ως μηχανικο υλικο πριν τα βιολογικα υλικα (πανω απο το σχαρακι).
Και βαζω και στο τελος αντι για βαμβακι που βουλωνει ευκολα (κατω απο το σχαρακι - το οποιο υπαρχει εκει για να προστατευει τη φτερωτη, να μη παει κανενα υλικο και κολλησει).

Για την ελαφροπετρα, βγαλε μονο οτι μαυρο χαλικακι βρεις μεσα και ξελπυνε τη οπως κανουμε και με την αμμο, σε ενα κουβα κατω απο τρεχουμενο νερο, ανακατευωντας και ξεχειλιζοντας το νερο, να φυγει η σκονη.
Θα καταλαβεις οτι ειναι ΟΚ οταν δεις το νερο στον κουβα να ειναι πλεον καθαρο.

Τα μαυρα σφουγγαρια, αφου περασει η μηνας της δρασης τους, γινονται σαν τα μπλε. Απλα μηχανικα υλικα δλδ.


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-01-18, 02:51
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως βαζω παντα σφουγγαρι στον πατο ως μηχανικο υλικο πριν τα βιολογικα υλικα (πανω απο το σχαρακι).
Και βαζω και στο τελος αντι για βαμβακι που βουλωνει ευκολα (κατω απο το σχαρακι - το οποιο υπαρχει εκει για να προστατευει τη φτερωτη, να μη παει κανενα υλικο και κολλησει).

Για την ελαφροπετρα, βγαλε μονο οτι μαυρο χαλικακι βρεις μεσα και ξελπυνε τη οπως κανουμε και με την αμμο, σε ενα κουβα κατω απο τρεχουμενο νερο, ανακατευωντας και ξεχειλιζοντας το νερο, να φυγει η σκονη.
Θα καταλαβεις οτι ειναι ΟΚ οταν δεις το νερο στον κουβα να ειναι πλεον καθαρο.

Τα μαυρα σφουγγαρια, αφου περασει η μηνας της δρασης τους, γινονται σαν τα μπλε. Απλα μηχανικα υλικα δλδ.


.
δηλαδη το eheim που εχει μεσα στα μπλε τα σφουγγαρια αντι για να βαλω ενα κατω και το βαμβακι πανω , να βαλω και το ιδιο σφουγγαρι πανω , (δινει 4 μεσα ..) και στην μεση χυμα siporax...λογικα πανω εννοεις το ιδιο σφουφφαρι με κατω ..αν καταλαβα καλα .

ελαφρομετρα delta να την βρασω η υπερβολη?
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-01-18, 08:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
...λογικα πανω εννοεις το ιδιο σφουφφαρι με κατω ..αν καταλαβα καλα .αυτό εννοεί

ελαφρομετρα delta να την βρασω η υπερβολη?
της υπερβολής ώ υπερβολή
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-01-18, 10:17
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ...

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες !!να ειστε καλα !
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-01-18, 12:34
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Το φιλτρο δεν εχει κανενα προβλημα και μαλιστα ειναι και απ'τα πιο αξιοπιστα. Απλα αυτα που αναφερει η eheim και η καθε eheim ειναι ως ροη, την ονομαστικη ροη (οπως την περιεγραψε ο delta) και ως λιτρα ενυδρειου που καλυπτει,τα λιτρα με μια αντιστοιχα "ονομαστικη" ιχθυοφορτιση.
Σε τετοιο μεγεθος ενυδρειου βεβαια κανεις δεν θα παει να βαλει 10-15 τετρα και 5-6 κορυ αρα πρακτικα και ρεαλιστικα δεν καλυπτει τοσα λιτρα. Αυτο σημαινει ετσι κι αλλιως "ονομαστικη τιμη" οποιουδηποτε μεγεθους. Μια μη πραγματικη τιμη. Τιμη σχεδιασμου ας πουμε.
Δικιο δεν εχει κανενας και κατα τη δικη μου αποψη. Ουτε η eheim που λεει οτι καλυπτει 350 λιτρα ουτε αυτος που θα εχει μεσα 10 δισκους και θα περιμενει να εχει επαρκη φιλτρανση. Ειναι ακραιες περιπτωσεις κι οι δυο.
Η επιλογη του φιλτρου ετσι κι αλλιως δεν εξαρταται απο τη ροη του μονο αλλα και απο τη χωριτικοτητα του καδου του, της ιχθυοφορτισης που θα εχει το ενυδρειο, του ειδους των ψαριων κλπ κλπ. Αλλα και στη ροη αν σταθουμε λιγο παραπανω, ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει αρκετη ροη σε ολο το ενυδρειο ετσι ωστε να περιοριζονται ή να μην υπαρχουν σημεια με πολυ χαμηλη εως και μηδενικη ροη που δημιουργουν προβληματα (αλγες, αμμωνιες και δεν ξερω κι εγω τι αλλο...).
Αρα πρεπει να ξερουμε εμεις τι θελουμε ακριβως και εχοντας παντα στο μυαλο μας οτι οι τιμες που αναφερει η καθε εταιρεια ειναι οι "ονομαστικες" τιμες να κανουμε τον σχεδιασμο μας και την επιλογη μας.
Και για να πω την αληθεια δεν μπορει κι η καθε εταιρεια να αναφερει κατι αλλο περαν της ονομαστικης ροης. Αυτη ειναι η σταθερα βασει της οποιας (και σε συναρτηση με ολους τους αλλους παραγοντες) θα υπολογισει κανεις την πραγματικη ροη κλπ. Αλλιως η καθε εταιρεια θα μπορουσε για την ιδια αντλια να ανφερει διαφορετικα πραγματα βασιζομενη σε διαφορετικες συνθηκες (μανομετρικο, υλικα κλπ).
Καποια πραγματα προκυπτουν αριθμιτικα/υπολογιστικα, καποια αλλα εμπειρικα.
Κοιταξε κι εδω φιλε tanganyika αν θελεις για το θεμα της επιλογης φιλτρου:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-01-18, 15:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να τελειωνουμε το θεμα των ονομαστικων ροων και λιτρων ενυδρειου, με τις υπερβολες που κανουμε στις ιχθυοφορτωσεις και για να μπορει να καλυπτει και την κυκλοφορια σε ολα τα μερη του ενυδρειου χωρις την αναγκη εξτρα κυκλοφορητη, μια ασφαλη επιλογη ειναι να υπολογιζουμε οτι ενα οποιοδηποτε φιλτρο, μπορει να καλυπτει ενυδρειο με το 50% των λίτρων που αναφερει ως "μεχρι".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-01-18, 00:30
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ...

Φιλε delta μια ερωτηση επειδη σε καποιο post σου ειχα πετυχει να γραφεις αν δεν κανω λαθος την ελαφροπετρα αν θελει καποιος να την βαζει σε ενυδρειακη καλτσα της sera ,

επειδη πανω στο eheim πανω απο το siporax (σε δυχτι ) εχω καποιο χωρο και θα βαλω ελαφροπετρα για να μην ειναι χυμα μπορω να χρησιμοποιησω αυτη ,απλα εχει μικρες τρυπες απ οτι βλεπω , αρκουν η θα υπαρχει θεμα με την κυκλοφορια του νερου ?

https://www.aquavivere.gr/analosima/...7-da0f2e15ded8

απ οτι ειδα ανεφερες απλα να αφαιρεθει το πλαστικο κουμπωμα ..

υσ:φιλε panos_auk ευχαριστω για τις πληροφοριες!!
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-01-18, 03:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υπαρχει αναγκη για να μπει σε καλτσα?
Αν ναι, τοτε βαλτην.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-01-18, 11:25
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει αναγκη για να μπει σε καλτσα?
Αν ναι, τοτε βαλτην.
για να ξεχωριζα τα υλικα για αυτο ..

αλλιως να τα βαλω χυμα απλα αναμεσα τους να παρεμβαλω μπλε σφουγγαρι για να ξεχωριζουν η το Βαμβακι που εχει μεσα το φιλτρο ..

δλδ: απο κατω προς τα πανω

1.σχαρακι-μπλε σφουγγαρι - σιποραξ-Βαμβακι-ελαφροπετρα -μπλε σφουγγαρι?

η

2.σχαρακι-μπλε σφουγγαρι - σιποραξ-μπλε σφουγγαρι-ελαφροπετρα -Βαμβακι?
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-01-18, 15:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να ανακατευτει η ελαφροπετρα με το σιποραξ γιατι θα μπει στις τρυπες του και θα μειωσει τη δραση του σιποραξ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15253 seconds with 14 queries