Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-05, 19:39
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή Φυσικο υποστρωμα...

Το φυσικο φυλλοχωμα ειναι καταληλο για λυπανση φυτων ως υποστρωμα;

Φυσικο φυλλοχωμα απο ανθοπωλειο η μαζεμα καστανοχωμα/φυλλοχωμα απο καποιο δασος η βουνο (π.χ ολυμπος που ειναι και διπλα μου).

Το εχει κανει καποιος ειναι ακυνδηνο για ενυδρειακη χρηση....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-05, 00:54
ghat Ο χρήστης ghat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Δεν ξέρω κανέναν που να το έχει δοκιμάσει αυτό. Εγώ θα το φοβόμουν πάντως. Γιατί δεν αγοράζεις υπόστρωμα από το εμπόριο, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο? Αν υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει, ας μας διαφωτίσει!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-05, 01:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το καθαρο απο εντομοκτονα φυλλοχωμα (πχ Βολιωτικο) κανει, αλλά θελει μια χρονοβορα διαδικασια (να το αφησεις κατι βδομαδες σε νερο αλλαζοντας το νερο που και που) για να ετοιμαστει, και θελει και για σιγουρια παραπανω παχος καθαρου χαλικιου απο πανω για να αποφυγεις να διαφυγει στη στηλη του νερου οταν φυτευεις-ξεφυτευεις-κλαδευεις κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-05, 12:31
D_S Ο χρήστης D_S δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Ο μοναδικος ανθρωπος που εχει κανει κατι τετοιο ειναι o laskarino!!! Με τρομερα αποτελεσμα. Εχει βαλει ξερα φυλλα βελανιδιας και βεβαια ολα τα παρελκομενα ( CO2, κτλ). Ομως πριν βαλεις τα φυλλα θα πρεπει να τα καθαρισεις με νερο γιατι βγαζουν χρωμα και για κανα 2μηνο θα εχεις προβλημα θολουρας.

Που εισαι ρε laskarino να μας δωσεις τα φωτα σου!!!!!
__________________
.Σχολες Οδηγων.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-09-05, 12:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Φυλλοχωμα χρησιμοποιουν αρκετοι χομπιστες.

Τα ξερα φυλλα βελανιδιας δεν χρησιμοποιουνται ψς λιπασμα αλλά ως "φυσικο" μεσο κατεβασματος pH και βοηθειας δημιουργιας νερου καταλληλου για ψαρια μαλακου-οξινου νερου και δεν συνιστουνται για αρχαριους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-09-05, 14:17
Το avatar του χρήστη laskarino
laskarino Ο χρήστης laskarino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2004
Περιοχή: Albania
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Τόλη πριν από ένα χρόνο και κάτι μήνες, που δεν ήξερα τίποτα από ενυδρεία, δεν θα έκανα κάτι χωρίς να το έχω διαβάσει κάπου και να είμαι σίγουρος:
http://www.malawicichlidhomepage.com...zer_greek.html

Ταλαιπωρήθηκα βέβαια λίγο γιατί έβαλα ξερά (και όχι σε αποσύνθεση φύλλα) χωρίς προεργασία και το ενυδρείο ήταν για ένα μήνα έτσι:



Αλλά τώρα έχω βαρεθεί να κλαδεύω:

__________________
Φιλικά, Γιώργος
------------------
Το επόμενο setup ΔΕΝ θα είναι αλμυρό!!!
Θα είναι species tank με arapaima...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-05, 20:20
xatzargyros Ο χρήστης xatzargyros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2004
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Πριν από 8 μήνες μετέτρεψα ένα 60lt σε φυτεμένο βάζοντας για υπόστρωμα φυσικό φυλλόχωμα (γύρω στα 3cm) και από πάνω του 2-3cm χαλικάκι. Δεν ήξερα δεν ρώταγα και το πέταξα μέσα χωρίς να κάνω την προεργασία με τον κουβά κτλ και έτσι για καμιά βδομάδα το ενυδρείο ήταν σαν ..και επέπλεαν συνεχώς διάφορα. Σχετικά γρήγορα όμως έστρωσε αφήνοντας απλά ένα κιτρινο χρώμα στο νερό που τον πρώτο μήνα ήταν πολύ έντονο και σχεδόν εξαφανίστηκε με τις αλλαγές 5 μήνες μετά..

Κάτι ακόμα, επειδή το έβαλα ακατέργαστο προφανώς όλες οι ζυμώσεις έγιναν εκεί στον πάτο.. και γι'αυτό κατά καιρούς ξεπηδάνε μπουρμπουλίθρες από το χαλικάκι, στην αρχή γέμιζαν τον τόπο με βρωμιά!Τώρα πια έχουν αραιώσει και δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα.

Πάμε τώρα στην επίδραση που είχε το φυλλόχωμα στα φυτά. Θαύματα έκανε! Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ λιπάσματα κτλ και τα φυτά μου είναι μια χαρά! Βέβαια κατά κανόνα έχω εύκολα φυτά..

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.. απλά να προσέξεις τη διαδικασία πριν το βάλεις στο ενυδρείο!
__________________
xatzargyros
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-05, 10:06
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Πολλυ καλες η πληροφοριες σου.Αν δεν δοκιμασεις ποτε δεν ξερεις.
Αν δεν χρειαστικε να βαλεις καποιο λιπασμα επιδη σε καληπτε το φυλλοχωμα μηπος εχεις πλεωνασμα καποιον ουσιων π.χ. σιδηρου μαγνισιου μαγγανιου η καποιου αλλου μεταλου και δεν το ξερεις; Τα ψαρακια εχουν καλη υγεια;ειδες καμια διαφορα στην συμπεριφορα τους;
Πληροφοριακα: μια ουσια οποια και αν ειναι αυτη (φυσικη, χημεικη, βιταμινη, μεταλλικα αλατα κ.λ.π.) ειναι τοξικη οταν γινετε καταχρηση αυτης, λεγοντας καταχρηση την απορροφηση μεγαλητερης ποσοτητας απο αυτην που χριαζετε ο οργανισμος.
Δεν θελω να σε ανυσηχισω αλλα ρωταω για να καταλαβο περισοτερα πραγματα απο την εμπειρια σου με το φυλλοχωμα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-05, 11:13
xatzargyros Ο χρήστης xatzargyros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2004
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Δεν παρατήρησα καμία σημαντική διαφορά στην συμπεριφορά των ψαριών μου.
(ζωοτόκα, μονομαχίνες και δύο pleco() Ίσα ίσα που μου φαίνονται καλύτερα τώρα.. περισσότερες κρυψώνες μέσα στα φυτά για να αποκτούν την ησυχία τους όταν το χρειάζονται!

Τώρα, συγκεκριμένα για κάποιο στοιχείο που ίσως πλεονάζει.. νομίζω ότι θα είχε φανεί! Στο κάτω κάτω το έχω πήξει στα φυτά και μάλλον έλλειμα θα έχω σε λίγο.. Αυτό που με προβληματίζει είναι πόσο καιρό αντέχει το φυλλόχωμα.

Καλή συνέχεια!
__________________
xatzargyros
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-05, 18:32
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

οκ! Ευχαριστω!

Γενικα εχω μια ψωρα με τα φυτα (υδροβεια και μη...) γενικα με το φυσικο περιβαλλον και λογο δουλειας γνωριζω καποια πραγματα,μπωρο να σε πω χοντρικα οτι: αν εχουμε 10 λιτρα ογκου φυλλοχωμα μπωρουμε να θρεψουμε για 1,5 με 2 χρονια ενα φυτο μετριας αναπτυξης σε γλαστρα με συνολικο ογκο σαρκας του φυτου 0,5 λιτρα π.χ με το ματι, 1 γαρδενια με διαστασης 80cmυψος x 60cmπλατος.
Εαν ο ογκος τον φυτων (0,5 λιτρα σαρκας και μονο) στο ενυδρειο ειναι περιπου με αυτων της γαρδενιας τοτε 1 χρονο τα φυτα σου θα ειναι οκ! και λεω 1 χρονο γιατι με της σιχνες αλλαγες νερου χανοντε η υλες ενω στην γλαστρα οχι, αρκη να εχεις 10 λιτρα φυλλοχωμα στο υποστρωμα.
Και επισης η γαρδενια αποροφα πιο γρηγορα και εχει πιο πολλες αναγκες σε λιπανση απ’ οτι τα υδροβεια.
* 0,5 λιτρα ογκος σαρκας φυτου..* αν αλεσουμε στο μπλεντερ τα φυτα θα μας δωσουν το ζουμακι τους που πρεπει να εχει συνολικο ογκο 0,5 λιτρα.
Ελπιζω να μην σε μπερδεψα το ανεφερα για να κανεις μια εκτιμηση σε αυτο που ρωτησες παραπανο.
Μερικα ατομα εδω στο φορουμ θα απορρησουν και ισως με παρεξηγησουν για αυτα που γραφω.

Ειναι καθαρα εμπειρικα με μεγαλη αποκληση σφαλματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scalare : 24-09-05 στις 19:13
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-05, 02:47
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι ο υπολογισμός του όγκου του φυτού μετριέται μπλεντερικώς και ζουμοειδώς, καθότι περιέχει πάρα πολύ νερό στους ιστούς του, πόσο μάλλον τα υδρόβια φυτά.
Το "σωστό" θα ήταν να τα κάψουμε !!! ναι και να μετρηθεί η στάχτη τους.
Φωτιά στα ενυδρεία μας !
Ε αν γινόταν θα βλέπαμε ότι ο όγκος του είναι πάρααααα πολύ μικρός.
Φυλλόχωμα σε ενυδρείο πυκνοφυτεμένο έχει κρατήσει 3+χρόνια και συνεχίζει...
Δύσκολο να το υπολογίσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-05, 09:03
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Γιωργη 3+ χρονια........Χωρις λιπανση???.......με τι φορτιο ψαριων??....με τι ειδους φυτα???....με τι συχνοτητα αλλαγων νερου???
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-05, 12:07
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Σϊγουρα θα λιπαίνει και στην στήλη, ψάρια ελάχιστα και μικρά, περίπου 200 λίτρα έχει και παροχή CO2.
Από φυτά της καμπότζης γίνεται, όσο για τα χρόνια.......και λίγα είπα αλλά λέω μην ακουστεί υπερβολικό.
Πάρτον τηλέφωνο ρε ψυχή να σου πει περισσότερα......για τον Παύλο λέω LoL !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-05, 16:43
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Σου φαινεται παραξενο Αννιβα ;;
Και εγω ετσι ειχα ενα φυτεμενο για περιπου 3+ χρονια , εκτος απο το αρχικο υποστρωμα , εβαζα στην αρχη και λιγο λιπασμα στην στηλη , μετα σταματησα να λιπαινω πολυ και τα 2 τελευταια χρονια δεν ειχα λιπανει καθολου .
Βεβαια δεν εκανα σχεδον καθολου σκουπα ή εαν εκανα ηταν επιφανειακη .
Τα φυτα πηγαιναν ολα πολυ καλα οπως πολλοι ξερουν απο τα κλαδεματα και ειχα πολλα που τρεφονταν απο τις ριζες .
Θεωρω οτι ολα τα υποστρωματα εμπλουτιζονται στην διαρκεια του χρονου με τα διαφορα υπολυματα τροφης , σαπιων φυλλων , νεκρων ριζων και ακαθαρσιων γενικα και μπορουν να θρεψουν πολλα φυτα με απαιτησεις .
Ετσι καπως εξαλου δεν γινεται και στην φυση ;;;
ή ριχνει κανεις λιπασματα και υποστρωματα ;;;
__________________
Σωτήρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sot-zoe : 25-09-05 στις 16:48
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-09-05, 18:23
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Οι κυριοι καλα τα λενε παραπανω αλλα δεν μας ειπαν την ποιοτητα του χωματος(φυλλοχωμα καστανιας,οξιας,πευκου κ.λ.π).
και φυσικα την ποσοτητα.
Ανεφερα οτι 10 λιτρα φυλλοχωμα διαρκει 1 χρονο περιπου για να ειναι καποιος μεσα. 10λιτρα στεγνου εννοειτε και οχι υγρου.κοιταξτε σε ενα ανθοπωλειο η σακουλες με το συσκευασμενο φυλλοχωμα τον 10,20,50 λιτρον τι ογκο εχουν με το ματι και θα καταλαβετε.
Οσο για τον ογκο της σαρκας του φυτου... τα φυτα εχουν οπως και ολα τα πλασματα του πλανιτη περισοτερο νερο απο ιστο.Αυτο το νερο ομως για να τρεφει και να διατηρη τα φυτα πρεπει να εχει στην συσταση του μεταλλα βιταμινες ιχνοστοιχεια κ.λ.π. σε καποια ποσοτητα.
Οποτε πεζει ρολο το νερο στην σαρκα τον φυτον που προανεφεραν οτι ειναι ασυμαντο ως μεσω υπολογισμου.
Η εμπειρικη γνωση απεχη πολλες φορες πολλυ απο την πραγματικη.

ΥΓ.Περιμενα να με βοηθησετε με συμβουλες, προτασης, παρατηρισης.... αλλα δεν το κανατε ολλοι.Δεν πειραζη παντως εβγαλα καπια συμπερασματα και ενας φιλος του μποαρντ με κατευθεινε.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-05, 01:13
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι είναι πιό απλό το ζήτημα της ποσότητας του φυλλοχώματος.
Όσο περισσότερο βάλουμε κάτω από το χαλίκι, τόσο περισσότερο θα κρατήσει.
Όσο γαι το πιό φυλλόχωμα, αναφέρομαι στο Βολιώτικο, αφού καθαριστεί καλά από κλαδάκια, μεγάλα φύλλα κλπ το βάζουμε σε ένα δοχείο με νερό για να γίνουν οι ζυμώσεις και για ένα μήνα τουλάχιστον...(και δεν πά' να λέει ο Αννίβας για λιγότερο χρόνο χα,χα,χα)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-09-05, 09:27
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Ναι ειναι πιο απλο το θεμα, απο το να ψαχνουμε ποσοτητες, δοσεις, τροπους υπολογισμου σε κανει τοσο απροσδιωριστο.
Κουβεντα να γινετε....
Τελικα μου λυσατε της αποριες θα βαλω φυλλοχωμα βολιωτικο.
Σκευτομαι ομως να κανω η/και κατι αλλο.Εχω ενα πηλινο γλαστρακι στο ενυδρειο θα βαλω μεσα του φιλοχωμα ανακατεμενο με αμμο στον πατο και στο πανω μερος χαληκακι για να μην βγει το φυλλοχωμα θα φυτεψω εναν εχινοδωρο και θα το βαλω στο ενυδρειο μου με τα οραντα.Θα το κανω πειραματικα και αν αισθητικα ειναι καλο μπορει να φυτεψω φυτα σε γλαστρακια με αυτων τον τροπο και να διακοσμισω ετσι και το ενυδρειο μου με τα γκαπι...
Ετσι θα μπωρο να καθαριζω το υποστρομα με την σκουπα αφοβα...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-09-05, 17:13
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Aπό μιά άποψη είναι καλή η ιδέα σου για το γλαστράκι στον εχινόδορο, καθώς τα συγκεκριμένα φυτά απλώνουν πολύ τις ρίζες τους, οπότε έτσι θα τις περιορίσεις.
Από πρακτικής πλευράς την σκούπα δεν την γλυτώνεις με αυτό τον τρόπο, αν και σε φυτεμένο το να κάνεις σκούπα, είναι άσκοπο και ακατόρθωτο.
Από την αισθητική πλευρά τώρα το να έχεις ορατά τα γλαστράκια είναι χωρίς πολύ σκέψη κακόγουστο.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις αν μπορείς, είναι να φυτέψεις μπροστά από τα γλαστράκια διάφορα χαμηλά φυτά που να τα κρύβουν, αλλά αν το κάνεις αυτό δεν θα αποφύγεις να έχεις φυτεμένα φυτά στο υπόστρωμα, άρα ποιά η χρησιμότητα ?
Προσπάθησα να γίνω όσο πιό κατανοητός γίνεται για να σου δείξω ότι δεν συμφωνώ με την γλαστροποίηση του ενυδρείου.
Γιατί δεν το κάνεις κανονικά όπως όλοι μας ?
Σίγουρα κάτι έχεις στο μυαλό σου και για αυτό σκέφτεσαι τις πατέντες, αλλά δεν το πιάνω.
Για ρίχτα χύμα να καταλάβουμε τι προσπαθείς να κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-09-05, 17:25
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Το γλαστρακι για να μη φενετε θα βυθηστη στο χαληκι.
Το μεγεθος του θα ειναι σαν τα χαμηλα ποτηρια του ουισκη....
Η σκουπα που εχω τραβαει απο τον πυθμενα και την λασπη οταν την πιεζω λιγο βαθεια στο υποστρωμα και ετσι λιγο το φρεσκαρι(το υποστρωμα).
Η ριζες τον φυτων προστατευονται στο γλαστρακι και την σκουπα δεν θα την βαλω πανω στο γλαστρακι οταν ρουφαει αλλα λιγο διπλα του τοσο οσο να μην ενοχληθη η ριζα και ρουφιξη το φυλλοχωμα....
Επισης μπωρο να αφαιρεσω απο το ενυδρειο ενα φυτο μαζι με την ριζα του χωρις να την χαλασω τραβιξω πιεσω... απλα βγαζοντας το γλαστρακι,για να το φυτεψω αλλου η......
με πιανεις....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-09-05, 17:36
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Οκ got it !
Τώρα ξεκαθαρίσε.
Για να αναπτυχθεί το φυτό σωστά θα πρέπει να έχει περισσότερο χώρο στις ρίζες του.
Κυρίως ο εχινόδορος που μεγαλώνει αρκετά σε σχέση με πολλά φυτά.
Καλή η ιδέα μου αρέσει αλλά ψάξε να βρεις λίγο πιό πλατύ γλαστράκι από αυτό που λες.
Θα επαναλάβω ότι φυτεμένο και σκούπα δεν πάνε μαζί καθώς σκούπα γίνεται μόνο στα ακάλυπτα-χωρίς φυτά σημεία.
Η μάζα (Mulm) που δημιουργήται δεν είναι κάτι μη επιθυμητό.
Όλα αυτά βέβαια σε συνάρτηση του ότι συζητάμε για φυτεμένο ενυδρείο και όχι 3-4 φυτά σκόρπια.
Για να καταλάβεις στο δικό μου (5 χρόνων περίπου) σκούπα μπήκε μόνο μία φορά.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-09-05, 17:52
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Ναι εχεις δικιο.
Στο γλαστρακι ειναι λιγο ζορικα.
Δεν θα το κανω απλα το σκευτικα.
ισως αργοτερα σε καποιο αλλο ενυδρειο με λιγα φυτα.
Το υποστρωμα σου δεν μπουκοσε; 5 χρονια χωρις να το καθαριζεις;
Μετα απο ποσα χρονια θα το καθαρισης μπορει να ειναι ατσι για παντα;
Τελικα αυτη η λασπη στο υποστρωμα ειναι μονο βακτηρια υπολυματα η και τα δυο.
Το χαληκι δεν θελει καθαρισμο για να αεριζετε που και που;
ΥΓ....να αεριζετε εννοω να ανανεονετε με νερο και κατα συνεπεια και οξυγονο.......
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-05, 00:19
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Για ενυδρεια που σκοπευουμε να τα "τρεχουμε" με γρηγορα, απαιτητικα φυτα,φωτα και μαζικες αλλαγες το φυλλοχωμα (και ολα τα θρεπτικα υποστρωματα), εχουν ημερομηνια ληξης στο οτι απο καποια στιγμη και μετα θα πρεπει να λιπανουμε ή να αντικαταστησουμε το υποστρωμα....αυτος ειναι ο κανονας....τωρα αν καταφερουμε να εχουμε βρει μια ισορροπια στο φορτιο, τα ψαρια, τα φυτα, τις αλλαγες κλπ και οτι εχουμε (οχι οτιδηποτε) παει καλα, σιγουρα μπορει να συμβει...
Οσον αφορα τα γλαστρακια, αν δεν εξεχουν σαφως απο το υποστρωμα, αργα ή γρηγορα το φυτο θα επεκταθει και εξω απο το γλαστρακι, χωρις να το δουμε (ενταξει αν καποιος εχει την ορεξη να το ελεγχει καθε βδομαδα και δε βαριεται μπορει να το αποφυγει).....

scalare δεν καταλαβα την αποστροφη σου "Περιμενα να με βοηθησετε με συμβουλες, προτασης, παρατηρισης.... αλλα δεν το κανατε ολλοι.Δεν πειραζη παντως εβγαλα καπια συμπερασματα και ενας φιλος του μποαρντ με κατευθεινε."........δεν πηρες βοηθεια??....και γιατι σε πμ???.....ντρεπομαστε ορισμενοι,απαξιουμε ή κατι αλλο???
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-09-05, 11:01
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
Το υποστρωμα σου δεν μπουκοσε; 5 χρονια χωρις να το καθαριζεις;
Τι μπουκωμένο λες ? Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ή πρόβλημα. Το χαλίκι δεν είναι ένα μέσο που περνάει το νερό ανάμεσα του ώστε να εξυπηρετεί σε κάτι το μπούκωμα ή ξεμπούκωμα του.
Μετα απο ποσα χρονια θα το καθαρισης μπορει να ειναι ετσι για παντα; Δεν θα το καθαρίσω
Τελικα αυτη η λασπη στο υποστρωμα ειναι μονο βακτηρια υπολυματα η και τα δυο. Και τα 2
Το χαλίκι δεν θελει καθαρισμο για να αεριζετε που και που; Όχι, ο καθαρισμός γίνεται κυρίως σε ενυδρεία που δεν έχουν φυτά για να απομακρύνουν τα στερεά απόβλητα περισσότερο, αν υπάρχουν φυτά τα εκμεταλεύονται σαν λίπασμα κατά την αποσύνθεση τους.
ΥΓ....να αεριζετε εννοω να ανανεονετε με νερο και κατα συνεπεια και οξυγονο....... Δεν υπάρχει θέμα λόγος αερισμού-οξυγώνοσης του υποστρώματος,γράφω παραπάνω γιατί το καθαρίζουμε
Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Αννίβα και όσον αφορά τα υποστρώματα και για το σχόλιο σου στο τέλος του μυνήματος.
Κάθισα και τα διάβασα όλα από την αρχή και με λυπεί να βγάζεις συμπεράσματα περί διαφορών και πιθανών προσωπικών αντιπαραθέσεων, όπως επίσης για τα "κοψίματα" που βγάζουν λάθος τον άλλον χωρίς επιχειρήματα....δεν βρήκα τίποτα τέτοιο σε όλο το νήμα και από τον οποιονδήποτε.
Μήπως τα παρεξήγησες τα πράγματα ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-09-05, 12:53
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Ναι εχεις δικιο τα παρεξηγησα.
Δεν εχω προβλημα και δεν θελω να χαλαστω με κανεναν και για τιποτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scalare : 28-09-05 στις 13:01
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υποστρωμα μαρκας ?? scissorhands Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 09-03-05 01:55
Βυθος και υποστρωμα... Fighter Γλυκό νερό - Γενικά 2 10-01-05 20:50
Ψαχνω Υποστρωμα Gorgi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 45 08-12-04 00:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08408 seconds with 13 queries