Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-13, 21:31
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Δημιουργία ενυδρείου για ένα betta?

Καλησπέρα σε όλους,
είπα μιας και διαβάζω τόσες μέρες τα άρθρα, να μπω και εγώ στην παρέα σας μπας και πάρω καλύτερη ακόμη ενημέρωση!
Χρειάζομαι λίγη - εώς αρκετή - βοήθεια για να φτιάξω ένα σωστό όσο μπορώ περιβάλλον για τον μονομάχο μου!
Πριν από μερικές ημέρες, και καθότι αρχάρια, την πάτησα και εγώ με το θέμα του χώρου που χρειάζονται οι μονομάχοι, και με την αγορά του πρώτου μου betta, πήρα και ένα 5lt ενυδρείο - αν μπορείς να το πεις, για να του κάνω σπίτι.
Φυσικά και δεν είχα ιδέα για το πόσο λίγο μπορεί να είναι αυτό για το δύστυχο, μιας και όλοι με επιβεβαίωναν ότι είναι υπεραρκετό!

Ψάχνοντας λοιπόν γενικές πληροφορίες αργότερα είδα ότι γενικά δεν έκανα την σωστή επιλογή, και έτσι αποφάσισα να προσπαθήσω ξανα, ώστε να μπορέσω να δώσω στον Αρθούρο - ο μονομάχος μου, το σωστό περιβάλλον για να είναι ευτυχής και αυτός και εγώ που θα το βλέπω!

Θα ήθελα αν μπορείτε να με διαφωτίσετε λίγο σχετικά με:

Το μέγεθος του ενυδρείου - έχω υπόψην κάποια της Aquatlantis, - Bermudes 60 και Aquadream 60, τα οποία είναι στα 54lt καθαρά. Περιλαμβάνουν και φωτισμό - με λάμπα που μπορεί να αλλάξει από ότι είδα, καθώς και φίλτρο mini biobox2 (δεν έχω ιδεά αν είναι καλό ή όχι).
Μου κάνει κάποιο από τα δύο; Είναι εντάξει σαν μεγέθη;

Τον φωτισμό που χρειάζεται ο μονομάχος σε ένα τέτοιο μέγεθος ενυδρείου για να είναι οκ.

Το φιλτράρισμα που χρειάζεται το νερό, π.χ τα συγκεκριμένα ενυδρεία έχουν φίλτρο με 4 διαφορετικά υλικά, μεταξύ αυτών ενεργός άνθρακας, και μπλε σφουγγάρι.

Τα φυτά που μπορώ να βάλω να συνυπάρξουν με τον μονομάχο χωρίς να ενοχλείται κανείς.

Γενικότερα, αν υπάρχει περίπτωση συνύπαρξης με κάποιο άλλο ψαράκι χωρίς να δημιουργήσουμε κατάσταση στρες.

Καταλαβαίνω ότι μοιάζει περισσότερο με λίστα για ψώνια, αλλά πραγματικά έχω διαβάσει τόσα αυτές τις ημέρες που δεν μπορώ να βγάλω καμία άκρη για το δικό μου θέμα χωρίς να μου δημιουργηθεί και άλλη σύγχυση.

Όποιος έχει οτιδήποτε να μου προτείνει, είναι καλοδεχούμενος!!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-13, 21:50
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και να σου ζήσει ο Αρθούρος σου!
πολύ καλή και άνετη λύση σκέφτεσαι θα τον κάνεις ευτυχισμένο.
γενικά οι μονομάχοι έχουν ανάγκη από νερό κάπως σκούρο και χαμηλή ροή νερού. ένα ενυδρείο κατάλληλο είναι αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68831.
υπάρχουν στην κατηγορία bettas πολλά ακόμη όμορφα στημένα ενυδρεία για μονομάχους.
-------------------------
για την συγκατοίκηση διάβασε κι εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618
φυτά εκτός των άλλων, θα πρέπει να βάλεις και επιπλέοντα στην επιφάνεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 02-04-13 στις 21:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-13, 22:26
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες...

Για φυτά επιφανείας έλα να σου δώσω όση pistia θες, μένω Αγία και εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-13, 22:31
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
για την συγκατοίκηση διάβασε κι εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618
φυτά εκτός των άλλων, θα πρέπει να βάλεις και επιπλέοντα στην επιφάνεια
Καλησπέρα Μαρία, και ευχαριστώ για την απάντηση!
Σχετικά με την συγκατοίκηση, το άρθρο το διάβασα και αναφέρει ότι ίσως να είναι δυνατόν - ανάλογο του πόσο τσαμπουκαλής είναι ο κύριος, αλλά για ενυδρείο άνω των 100 λίτρων. Στον δε σύνδεσμο για το πολύ όμορφο ενυδρείο που μου έστειλες, αναφέρει ότι είναι 70 λίτρων και έχει 1 αρσενικό και 1 θηλυκό μέσα. Λες να μπορώ να καταφέρω να έχω δύο μαζί; Το κακό είναι ότι αν δεν ευδοκιμήσει το σχέδιο δεν ξέρω τι θα κάνω μετά για να τα χωρίσω καθώς και το τι θα τα κάνω τα άμοιρα τα άλλα ψαράκια κρίμα είναι να τα βάλω στο μικρό ενυδρειάκι για να ηρεμήσουν!

Σχετικά με τα φυτά, έχω ήδη μια μικρή Lysimachia Aurea, η οποία παρά την ασχετότητά μου, έχει βγάλει ριζίδια και δείχνει να αναπτύσεται! Να την κρατήσω; Κάνει για μονομάχο;
Για τα Hemianthus Callitrichoides τι γνώμη έχουμε;
-------------------------
Butterfly ευχαριστώ πολύ! Θα σε ενημερώσω όταν ετοιμάσω το κατάλληλο περιβάλλον!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sof_v : 02-04-13 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-13, 22:34
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Όταν το στήσεις έλα να σου δώσω και μπόλι...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-13, 23:23
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Δές εδώ
http://www.aquanet.tv/Video/317-die-...-einige-events


http://www.aquanet.tv/Video/150-bett...at-in-thailand

Στο δεύτερο link θα δείς και το φυσικό περιβάλλον που αναπτύσσονται οι μονομάχοι.
Στο πρώτο link θα δείς σε τί ενυδριάκια βάζουν τα ψαράκια στους διεθνείς διαγωνισμούς.
Καλή συνέχεια. Είναι θαυμάσια ψαράκια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-13, 23:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ριξε μια ματια για φυτα που συνανταμε στους βιοτοπους του μονομαχου:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43814
Προτιμησε ευκολα φυτα γενικως, ωστε να μην εχουν μεγαλες απαιτησεις σε ισχυρο φωτισμο.

Κατα τα αλλα, σε αυτα τα λιτρα θα ειναι αρχοντας το ψαρακι σου. Για συγκατοικους, υπαρχουν αρκετες λυσεις που θα βρεις αν κανεις αναζητηση στο φορουμ, αλλα παντα εχει να κανει με το χαρακτηρα του συγκεκριμενου μονομαχου. Μπορει να μην εχει προβλημα, αλλα μπορει και να εχει.

Καλο θα ηταν να επεξεργαστεις καπως το νερο βρυσης σου, ωστε να μαλακωσει. Φυλλα catappa, τυρφη, ειναι μερικες ευκολες λυσεις σε σχεση με την πιο δυσκολη της αντιστροφης οσμωσης. Ετσι θα τον εχεις πιο ευτυχισμενο και λιγοτερο επιρρεπη σε ασθενειες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-13, 23:40
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Τα ενυδρεια που θελεις να παρεις ειναι μια χαρα και τα 2.
Και ο φωτισμος τους ειναι μια χαρα για ευκολα φυτα.
Και ακομα και αυτο το μικρο φιλτρακι ανετα μπορει να στηριξει εναν μονομαχο.

Ευκολα και γεωγραφικα σωστα φυτα για το ενυδρειο και το ψαρι σου ειναι τα ακολουθα:
Microsorium pteropus (δεν το φυτευεις,το πιανεις-δενεις πανω σε ξυλα-πετρες)
Cryptocoryne sp. (υπαρχουν πολλα ειδη,διαλεξε τα μικροτερα μεγεθη)
Hygrophila polysperma
Nympaea sp. (οριακο για τα λιτρα σου αλλα ο μονομαχος θα εκτιμήσει την σκια των φυλλων του)
Μπορεις να δεις εδω αναλυτικα τον οδηγο της tropica μεταφρασμενο απο τον Γιωργο. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411

Οσο για την συμβιωση του σε αυτα τα λιτρα με καποια αλλα ζωντανα ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του,ισως τα παει καλυτερα με ψαρακια του βυθου και με μικρα γρηγορα τετρα.
Θα το δεις στην πορεια αυτο,αν εχεις δει καποιο μικροψαρο και σου αρεσει ποσταρε το να σου πουμε την αποψη μας.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-04-13, 23:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αν επιλεξεις κατιο σε 70-80 λιτρα και πανω μπορεις (με σωστο setup και πολλα φυτα) να βαλεις χαρεμακι 1m 3-4f.
Απαραιτητη προυποθεση βεβαια να παρεχεις εξ αρχης σωστες συνθηκες γιατι τα μονομαχακια οταν τα βαζουν σε λαθος χωρο τσατιζονται και γινονται δολοφονικα, γι αυτο και εχουν αποκτησει αυτη την κακη φημη, κατα τ αλλα τα πιο ηρεμα ψαρακια ειναι οταν νοιωθουν οκ.

καλως ηρθες στο κλαμπ



σημειωση: σε περιπτωση που αγορασεις μονομαχο απο ποτηρι μπορει τις πρωτες μερες να ειναι λιγο αντικοινωνικος μεχρι να του περασει το πολιτισμικο σοκ. Δεν ειναι τιποτα, φυσιολογικο ειναι οπως αν ελευθερωσεις ενα καταδικο απο την απομονωση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-13, 15:34
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευκολα και γεωγραφικα σωστα φυτα για το ενυδρειο και το ψαρι σου ειναι τα ακολουθα:
Microsorium pteropus (δεν το φυτευεις,το πιανεις-δενεις πανω σε ξυλα-πετρες)
Cryptocoryne sp. (υπαρχουν πολλα ειδη,διαλεξε τα μικροτερα μεγεθη)
Hygrophila polysperma
Nympaea sp. (οριακο για τα λιτρα σου αλλα ο μονομαχος θα εκτιμήσει την σκια των φυλλων του)
Μπορεις να δεις εδω αναλυτικα τον οδηγο της tropica μεταφρασμενο απο τον Γιωργο. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
Ευχαριστώ πολύ για τα link αλλά και τις προτάσεις!
Μία ερωτησούλα, φυτά όπως π.χ. το Taxilphyllum Barbieri (Vesicularia) μπορώ να χρησιμοποιήσω σε περίπτωση που καταφέρω να βάλω και κάποιο άλλο ψαράκι μαζί με τον μονομάχο;
Και επίσης, υπάρχει κάποια αναλογία μεταξύ λίτρων και αριθμού φυτών; ΘΑ μου άρεσε πάρα πολύ να είναι πυκνοφυτεμένο το ενυδρείο αλλά δεν ξέρω κατα πόσον θα είναι βιώσιμο και για το ψάρι, αλλά και για τα ίδια τα φυτά.

--
Επίσης πρόσεξα ότι στα περισσότερα ενυδρεία που έχουν μονομάχους, το νερό φαίνεται λίγο σκούρο. Αυτό είναι απαραίτητο; Και αν ναι, πώς επιτυγχάνεται;

Από τη στιγμή που θέλω να το φυτέψω, τι είδους χαλίκι είναι καλύτερο να βάλω κάτω; Πρέπει να βάλω και κάποιο υπόστρωμα σαν αυτά που έχω διαβάσει σε άλλα posts ή για τα "κυβικά" των φυτών αυτών δεν είναι απαραίτητο;

Έχετε να προτείνετε κάποια σε συγκεκριμένη μάρκα ή ποιότητα;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
σημειωση: σε περιπτωση που αγορασεις μονομαχο απο ποτηρι μπορει τις πρωτες μερες να ειναι λιγο αντικοινωνικος μεχρι να του περασει το πολιτισμικο σοκ. Δεν ειναι τιποτα, φυσιολογικο ειναι οπως αν ελευθερωσεις ενα καταδικο απο την απομονωση
Μπορώ να πω ότι δεν ήταν και πολύ αντικοινωνικός, ίσα ίσα από την πρώτη στιγμή που ολοκλήρωσα την διαδικασία της μετάβασης από το ποτήρι στο ενυδριάκι, έκανε μια αναγνωριστική βόλτα και μετά - αφού δεν έκανε και τα χιλιόμετρα! - καθόταν και με παρακολουθούσε που τον κοιτούσα καλά καλά για να εντοπίσω τυχόν fin rot και ότι άλλο.

Το δυστυχές είναι ότι μάλλον έχει κάτι σε fin rot αλλά δεν είμαι σίγουρη, γιατί δεν έχει φαγωμένα πτερύγια ή ουρά. Τα μοναδικά σημάδια που μπορώ να δω είναι ότι τα πτερύγια πλεύσης - τα πλαϊνα από τα βράγχια του - φαίντονται σαν να έχουν κενά. Δεν μπορώ να δω καθαρά αν απλά είναι διαφανή με μπλε νευρώσεις δυστυχώς. Επίσης στο ventral fin - δεν ξέρω την ελληνική ονομασία - έχουν σχηματιστεί γραμμές πορφυρού χρώματος, τις οποίες δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχε όταν τον πήρα - κλίνω προς το όχι.
Γνώμες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sof_v : 03-04-13 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-13, 16:56
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις και Vesicularia (πιανεται και αυτη πανω σε ξυλα-πετρες).
Το καφε νερο δεν ειναι απαραιτητο,το μαλακο νερο ειναι ομως,μπορεις να επιτυχεις και τα 2 βαζοντας τυρφη στο φιλτρο σου (κανε αναζητηση "μαλακωμα νερου με τυρφη") και ετσι και το νερο θα ειναι καλυτερο για το ψαρι σου αλλα θα πετυχεις και ενα απαλο καφε χρωματισμο του νερου που τις περισσοτερες φορες το συνανταμε στους βιοτοπους του.

Υποστρωμα διαλεξε ενα λεπτόκοκκο ΜΗ ασβεστολιθικο χαλικακι,φυσικου χρωματος,φροντισε να μην ειναι αιχμηρο για να εχεις περιθωρια αν θελησεις να βαλεις κανα ψαρακι βυθου.Μια μαρκα που ειναι ιδανικη για φυτεμα αλλα και για ψαρακια βυθου ειναι το λεπτόκοκκο χαλικι της Dennerle,ειναι πανακριβη ομως,υπαρχουν απομιμήσεις της.

Παρε και ταμπλετες βυθου (λιπασμα)να βαλεις στον βυθο διπλα στις ριζες των φυτων σου,ετσι δεν θα χρειαστεις ειδικο υποστρωμα.

Μπορεις να φυτεψεις πολυ και οσο πιο πυκνα θελεις,επειδη ομως εχεις μια λαμπα φροντισε τα φυτα σου να ειναι χαμηλων εως μετριων απαιτησεων.
Φυτεψε τα μεγαλα φυτα πισω και στις ακρες,τα μικροτερα προς το κεντρο και εμπρος,ασε στην εμπρος μερια ελευθερο χωρο αμφιθεατρικα ωστε να εχουν χωρο τα ψαρια να κολυμπησουν και να μπορεις να τα βλεπεις.
Ψαξε στις παρουσιασεις ενυδρειων να δεις ενυδρεια των λιτρων σου πως ειναι στημενα και τις παρατηρησεις των μελων,θα σου δωσει ενα μπουσουλα και ιδεες για το δικο σου στησιμο.

Στησε το ενυδρειο και τα φυτα πριν βαλεις οποιοδηποτε ψαρακι μεσα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-04-13, 17:09
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

μπραβο σου που "ψαχτηκες" και δεν τον αφησες στο 5λιτρο!

οπωςσου ειπαν και τα παιδια,στα λιτρα που λες,θα ειναι αρχηγος!

απο φιλτρανση μην αγχωνεσαιμ κι ενα μικρο φιλτρο κανει δουλεια σε ενυδρειο με μονομαχο!

αποψη μου ειναι να μην βαλεις συγκατοικους,εκτος αν ανεβεις λιγ ακομα στα λιτρα οπως ειπε ο nick!

για το fin rot που φοβασαι,ανεβασε μια φωτο.
μπορει να μην ειναι τιποτα,μπορει και να ειναι απο την αμμωνια στο ποτηρακι!

καλη αρχη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-13, 17:29
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα, καλή συνέχεια και καλό διάβασμα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης στο ventral fin - δεν ξέρω την ελληνική ονομασία - έχουν σχηματιστεί γραμμές πορφυρού χρώματος, τις οποίες δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχε όταν τον πήρα - κλίνω προς το όχι.
Γνώμες;
Κοιλιακό πτερύγιο Είναι μπλε ο μονομάχος; Αν ναι τότε το 'red wash' είναι συνηθισμένο στα κοιλιακά (και σε άλλα) πτερύγια (είναι απλά χρωματικό pattern όχι κάποιο πρόβλημα). Αν μπορείς ανέβασε καμία φωτογραφία του να τον θαυμάσουμε και να δούμε και τα πτερύγιά του για να σου πούμε με περισσότερη σιγουριά.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-13, 18:53
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Αυτός είναι ο Veil Tail Αρθούρος, που σύντομα θα αποκτήσει καινούριο σπιτικό!
Οι φωτογραφίες βγήκαν με φλας για να μπορέσει να φανεί καλύτερα το σημείο που με ανησυχεί - κυκλωμένο με κόκκινο.
Από την τσαντίλα του βέβαια μετά από τόση ώρα έφαγα και ένα φούσκωμα των βραγχίων που δεν έχω ξαναδεί αλλά υποθέτω οτι αυτό είναι το flaring?

Πείτε μου αν πρέπει να ανησυχώ.
Επίσης να σημειώσω ότι έχω ήδη βάλει αλάτι στο νερό προληπτικά έχω προμηθευτεί και mellafix (μου είπαν να μην το βάλω μαζί με το αλάτι όμως), καθώς και ένα κομματάκι από το φύλλο catappa. Ελπίζω να έκανα καλά..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-03 19.10.50 copy.jpg
Εμφανίσεις:  6892
Μέγεθος:  208,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-03 19.05.37 copy.jpg
Εμφανίσεις:  5048
Μέγεθος:  201,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-03 19.02.55.jpg
Εμφανίσεις:  769
Μέγεθος:  165,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-13, 19:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλα κανεις και το ψαχνεις, ειδικα αν αγοραστηκε απο ποτηρι, ομως αν υπηρχε φιν ροτ θα εβλεπες να προχωραει το σαπισμα των πτερυγειων.
Αν νομιζεις πως υπαρχει καποιο μαδημα, μια και το ψαρακι ειναι φρεσκοαγορασμενο δε θα ηταν κακο να εκανες μια τριημερη προληπτικη θεραπεια melafix (οχι αλλα φαρμακα η οτι προτεινει το μαγαζι, ΜΟΝΟ αποκλειστικα το συγκεκριμενο ή αστο οπως ειναι).


Παράθεση:
Και επίσης, υπάρχει κάποια αναλογία μεταξύ λίτρων και αριθμού φυτών; ΘΑ μου άρεσε πάρα πολύ να είναι πυκνοφυτεμένο το ενυδρείο αλλά δεν ξέρω κατα πόσον θα είναι βιώσιμο και για το ψάρι, αλλά και για τα ίδια τα φυτά.
στην πραξη οσο πιο φυτεμενο ειναι τοσο το καλυτερο.

Παράθεση:
Επίσης πρόσεξα ότι στα περισσότερα ενυδρεία που έχουν μονομάχους, το νερό φαίνεται λίγο σκούρο. Αυτό είναι απαραίτητο; Και αν ναι, πώς επιτυγχάνεται;
το μαλακο νερο προετοιμαζεταιο με τυρφη οποτε παιρνει λιγο καφετιλα.
Για επιπλεον χρωμα -και οχι μονο- βαζουμε φυλλα catappa (κτα τη γνωμη μου ολοι οι κατοχοι μονομαχων πρεπει να προμηθευονται μεγαλες ποσοτητες)
Μερικοι πειραματιζονται και με αλλα φυλλα οπως πλατανοφυλλα, φυλλα αμυγδαλιας κτλ, ομως δε γνωριζω αν αυες οι εναλλακτικες προτασεις εχουν ιδια ποιοτητα ευεργετικων ουσιων οπως τα γνησια catappa.
`
-------------------------
1. να μην ανησυχεις, δε φαινεται στη φωτο καποιο προβλημα, τωρα αν δεις κατι να αλλαζει τοτε μπορεις να κανεις θεραπεια.

2. αλατι χμμμ... θελει λιγο προσοχη... εχει σωσει αρκετα ψαρακια βεβαια αλλα με λαθος χειρισμους εχει προκαλεσει και προβληματα...

3. το μελαφιξ δε βλεπω λογο να απαγορευεται η χρηση του με αλατι (αλλα ουτε και γνωριζω σχετικα αν αντιδρα αρνητικα) αλλα γενικα το προτιμω.
Προκειται για εκχυλισμα τσαγιου σε πολυ μεγαλη αραιωση, κατι που χρησιμοποιειται παραδοσιακα σε διαφορα φαρμακα, αλοιφες, "γιατροσοφια", αρωματοθεραπειες κτλ κτλ κτλ...
Στην αραιωση που πουλιεται με την ονομασια melafix ειναι εντελως ακινδυνο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 03-04-13 στις 19:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-13, 19:37
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Βασικά η κοπέλα δεν μου είπε ότι απαγορεύεται να μπουν μαζί, μου είπε ότι δεν πρέπει να τα βάλω την ίδια ώρα. Να βάλω δηλαδή το ανάλογο αλάτι το πρωί, και το βράδυ το melafix.
Tώρα που το έβαλα το αλάτι, όχι πολύ δηλαδή, 1γραμμάριο, να βάλω melafix? Να αφαιρέσω το αλάτι και να μην ξαναβάλω; Να βάζω προληπτικά melafix με κάθε αλλαγή νερού;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-13, 20:17
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο ξεκάθαρο φιν ροτ αλλά αυτά τα "στριφογυρίσματα" στις άκρες κάποιων πτερυγίων είναι λίγο ύποπτα (δες φωτο). Αν παραμείνουν έτσι και δεν συνεχίσει σε άλλες ακτίνες των πτερυγίων (πολλοί λένε ότι γενικά είναι γενετικό αλλά μπορεί να προκαληθεί και από μεγάλες συγκεντρώσεις αμμωνίας ή ακόμα και υψηλή σκληρότητα) και δεν αρχίσουν να πέφτουν μικρά κομμάτια, τότε δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Απλά παρακολούθησέ το και αν βρεις melafix μία προληπτική θεραπεία δε βλάπτει όπως είπε ο Νικ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-03 19.05.37 copy.png
Εμφανίσεις:  1881
Μέγεθος:  389,7 KB  
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-04-13, 22:55
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Μαρία, και ευχαριστώ για την απάντηση!
Σχετικά με την συγκατοίκηση, το άρθρο το διάβασα και αναφέρει ότι ίσως να είναι δυνατόν - ανάλογο του πόσο τσαμπουκαλής είναι ο κύριος, αλλά για ενυδρείο άνω των 100 λίτρων. Στον δε σύνδεσμο για το πολύ όμορφο ενυδρείο που μου έστειλες, αναφέρει ότι είναι 70 λίτρων και έχει 1 αρσενικό και 1 θηλυκό μέσα. Λες να μπορώ να καταφέρω να έχω δύο μαζί; Το κακό είναι ότι αν δεν ευδοκιμήσει το σχέδιο δεν ξέρω τι θα κάνω μετά για να τα χωρίσω καθώς και το τι θα τα κάνω τα άμοιρα τα άλλα ψαράκια κρίμα είναι να τα βάλω στο μικρό ενυδρειάκι για να ηρεμήσουν!

Σχετικά με τα φυτά, έχω ήδη μια μικρή Lysimachia Aurea, η οποία παρά την ασχετότητά μου, έχει βγάλει ριζίδια και δείχνει να αναπτύσεται! Να την κρατήσω; Κάνει για μονομάχο;
Για τα Hemianthus Callitrichoides τι γνώμη έχουμε;
-------------------------
Butterfly ευχαριστώ πολύ! Θα σε ενημερώσω όταν ετοιμάσω το κατάλληλο περιβάλλον!
καλησπερα και απο μενα.
Λοιπον για να σε βγαλω απο την απορια.
Το ενυδρειο ειναι 102 λιτρα και εχει μεσα 70 λιτρα νερο.
1.Γιατι δεν θελω να ανεβει πολυ η στηλη του νερου και τους ταλαιπωρω.
2.Επειδη το εχω ανοιχτο για να μην ριξουν κανα σαλτο εξω.
Τωρα ως προς τη συγκατοικιση.
το φυτεψα πολυ καλα και εβαλα τον αρσενικο πρωτα μονο να νιωσει το χωρο δικο του.
2 μηνες μετα νυχτα μεσα στο σκοταδι του εβαλα και την κοπελια.
απο φυτα μπορεις να βαλεις υδροφιλες,κρυπτοκορινες,ροταλες,μικροσορουμ,μος,πι στια,κερατοφυλλο.Ιδιως οι υδροφιλες αναπτυσονται ταχυτατα.αν το εχεις ανοιχτο μπορεις και παπυρους,μπαμπου,ποθο,φτερη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-04-13, 15:49
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποστρωμα διαλεξε ενα λεπτόκοκκο ΜΗ ασβεστολιθικο χαλικακι,φυσικου χρωματος,φροντισε να μην ειναι αιχμηρο για να εχεις περιθωρια αν θελησεις να βαλεις κανα ψαρακι βυθου.Μια μαρκα που ειναι ιδανικη για φυτεμα αλλα και για ψαρακια βυθου ειναι το λεπτόκοκκο χαλικι της Dennerle,ειναι πανακριβη ομως,υπαρχουν απομιμήσεις της.

Παρε και ταμπλετες βυθου (λιπασμα)να βαλεις στον βυθο διπλα στις ριζες των φυτων σου,ετσι δεν θα χρειαστεις ειδικο υποστρωμα.
Που μπορώ να βρώ το χαλικάκι της Dennerle? Μπορεί να προτείνει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα που μπορώ να προμηθευτώ γενικά αξιοπρεπή χαλικάκια;

Σχετικά με τις ταμπλέτες, τι ποσότητα μπαίνει; 1 ταμπλέτα ανα φυτό για παράδειγμα; Ξέρουμε συγκεκριμένη μάρκα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για επιπλεον χρωμα -και οχι μονο- βαζουμε φυλλα catappa (κτα τη γνωμη μου ολοι οι κατοχοι μονομαχων πρεπει να προμηθευονται μεγαλες ποσοτητες)
-------------------------
Τα φύλλα catappa μπαίνουν αθρυμμάτιστα στο νερό; Η συσκευασία λέει την αναλογία, και ότι μετά από κάποιες εβδομάδες το φύλλο θα "κάτσει" στον βυθό, καθώς και πότε πρέπει να το αλλάξω. Αλλά μπαίνει έτσι ένα κομμάτι άσπαστο και επιπλέει ή το θρυμματίζω στο νερό;
- Ο κύριος έχει ήδη γεμίσει φουσκάλες την επιφάνεια κάτω από το φύλλο και δεν ξεκουνάει!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο ξεκάθαρο φιν ροτ αλλά αυτά τα "στριφογυρίσματα" στις άκρες κάποιων πτερυγίων είναι λίγο ύποπτα (δες φωτο). Αν παραμείνουν έτσι και δεν συνεχίσει σε άλλες ακτίνες των πτερυγίων (πολλοί λένε ότι γενικά είναι γενετικό αλλά μπορεί να προκαληθεί και από μεγάλες συγκεντρώσεις αμμωνίας ή ακόμα και υψηλή σκληρότητα) και δεν αρχίσουν να πέφτουν μικρά κομμάτια, τότε δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Απλά παρακολούθησέ το και αν βρεις melafix μία προληπτική θεραπεία δε βλάπτει όπως είπε ο Νικ.
Τα στριφογυρίσματα τα έχει από τότε που τον πήρα και δεν έχω παρατηρήσει εξάπλωση. Θα τον παρακολουθώ να δω μήπως εξελιχθεί σε κάτι άλλο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και απο μενα.
Λοιπον για να σε βγαλω απο την απορια.
Το ενυδρειο ειναι 102 λιτρα και εχει μεσα 70 λιτρα νερο.
1.Γιατι δεν θελω να ανεβει πολυ η στηλη του νερου και τους ταλαιπωρω.
2.Επειδη το εχω ανοιχτο για να μην ριξουν κανα σαλτο εξω.
Τωρα ως προς τη συγκατοικιση.
το φυτεψα πολυ καλα και εβαλα τον αρσενικο πρωτα μονο να νιωσει το χωρο δικο του.
2 μηνες μετα νυχτα μεσα στο σκοταδι του εβαλα και την κοπελια.
απο φυτα μπορεις να βαλεις υδροφιλες,κρυπτοκορινες,ροταλες,μικροσορουμ,μος,πι στια,κερατοφυλλο.Ιδιως οι υδροφιλες αναπτυσονται ταχυτατα.αν το εχεις ανοιχτο μπορεις και παπυρους,μπαμπου,ποθο,φτερη.
Οκ, θα ετοιμάσω πρώτα το ενυδρείο του, να νιώσει λίγο άνετα και μετά θα δω αν θα του βάλω συγκάτοικο μια θυληκιά, ή κανένα μικρό τετράκι όπως μου προτάθηκε.

Υ.Γ. Τα neon tetra ή τα cardinals κάνουν; Από ότι είδα δεν έχουν και μακριά πτερύγια ώστε να μπερδευτεί ο ψάρης και να νομίζει ότι είναι σόι.
Για guppies ούτε συζήτηση έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-04-13, 16:00
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

τα τετρα και γενικα τα κοπαδοψαρα θελουν 80 ποντους ενυδρειο.
αν παιζει κατι τετοιο καθαρα γι λογους βιοτοπικοτητας θα σου συνιστουσα 8 αρλεκινακια.προς το παρον ασε τον φιλο μονο και σε κανα δημινο βαλε του 2-3 κοριτσια μεσα.και ασε τα αλλα ειδη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-04-13, 16:04
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

2-3 κορίτσια και ένας αυτός, 4 μονομάχοι σε ενυδρείο 60L?

+ ποιά εννοούμε αρλεκινάκια; _ ¶σε το βρήκα!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-04-13, 16:11
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

To waterinn.gr φερνει dennerle και αλλα σχεδον ιδια σε καλυτερες τιμες απο τα επωνυμα,εχει και στοκ να δεις.
Ταμπλετες seachem,εχει 10 στο κουτακι,επαρκουν για το 60αρι σου,τις διασκορκιζεις ανα 6-7 ποντους στο κομματι που εχεις φυτα, φυτευτές μπαινουν ε,οχι να φαίνονται.
Τα καταπα μπορεις να τα θρυμματίσεις αλλα μπορεις και ολοκληρα,προτεινω ολοκληρα γιατι αν τα θρυμματίσεις θα γεμισει ολο το ενυδρειο σου και δεν θα μπορεις να τα μαζεψεις.
Αν θελεις παρεα του μονομαχου σου προτεινω ενα κοπαδακι (7-8 ) rasbora espei,μικρα κινητικα ψαρακια με υπεροχα χρωματα,πρεπει τις πρωτες ωρες-μερες να εχεις το νου σου για την συμπεριφορα του μονομαχου...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-04-13, 16:30
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Οκ λοιπόν έχουμε και λέμε.
Για ενυδρείο έμαθα
Για φυτά έμαθα
Για ταμπλέτες έμαθα
Για χαλίκι έμαθα
Για συγκατοίκους έμαθα

Τι τεστάκια πρέπει να κάνω από την αρχη με το στρώσιμο του ενυδρείου, νομίζω το έχω ήδη βρει μέσα στο φορουμ, τι τιμές περίπου ζητάει ο μονομάχος όμως;
PH και τέτοια;

Ουφ!

A, επίσης είναι κάτι μέσα στο φίλτρο που πρέπει να αλλάξω; Το φίλτρο που έχει έτοιμο μέσα είναι αυτό: http://www.aquariumline.com/catalog/...ml?language=en

Πρέπει να βγάλω κάποιο από τα υλικά ή να προσθέσω κάποιο άλλο; Είδα σε κάποιον που προτείνατε να βγάλει τον ενεργό άνθρακα...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-04-13, 16:37
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι τεστάκια πρέπει να κάνω από την αρχη με το στρώσιμο του ενυδρείου
Της ΑΡΙ είναι ένα καλό που τα έχει όλα API Freshwater Master Test Kit

Για στρώσιμο έλα να σου δώσω μπόλι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-04-13, 16:38
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Test Αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα.Και παρε και ενα για το Ph.
Ο μονομαχος ζηταει Ph κατω του 7.2 και πανω του 5.5,οτιδηποτε σε αυτο μπορεις να πετυχεις και να το κρατησεις σταθερο + - 0.2 θα εισαι μια χαρα.Θερμοκρασια 26c ειναι μια χαρα.
Tις ιδιες παραμετρους ζητανε και τα espei που σου προτεινα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-04-13, 17:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φύλλα catappa μπαίνουν αθρυμμάτιστα στο νερό; Η συσκευασία λέει την αναλογία, και ότι μετά από κάποιες εβδομάδες το φύλλο θα "κάτσει" στον βυθό, καθώς και πότε πρέπει να το αλλάξω. Αλλά μπαίνει έτσι ένα κομμάτι άσπαστο και επιπλέει ή το θρυμματίζω στο νερό;

συσκευασια? οδηγιες? να παιρνεις απο e-buy χυμα αυτα που ειναι σε μεγαλες ποσοτητες.
Φυσικα και μπαινει αθριματιστο, οχι πως πειραζει να το θρυματισεις αλλα αθρυματιστο ειναι καλο ντεκορ.
Τωρα για το αν το βγαζεις η αν το αφηνεις να σαπισει υπαρχουν διαφορες αποψεις.
εγω το αφηνω μεσα μεχρι να εξαφανιστει εντελως αλλα υπ οψην οτι η υγεια των ενυδρειων μου βασιζεται σε εκατονταδες σαλιγκαρια. Αν δεν τα ειχα δεν ξερω αν θα τα αφηνα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-04-13, 18:45
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

θερμοκρασια 26 ειναι λιγο για μονομαχο.θελει 27 - 27,5.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-04-13, 11:34
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να φυτεψεις πολυ και οσο πιο πυκνα θελεις,επειδη ομως εχεις μια λαμπα φροντισε τα φυτα σου να ειναι χαμηλων εως μετριων απαιτησεων.
Φυτεψε τα μεγαλα φυτα πισω και στις ακρες,τα μικροτερα προς το κεντρο και εμπρος,ασε στην εμπρος μερια ελευθερο χωρο αμφιθεατρικα ωστε να εχουν χωρο τα ψαρια να κολυμπησουν και να μπορεις να τα βλεπεις.
Ψαξε στις παρουσιασεις ενυδρειων να δεις ενυδρεια των λιτρων σου πως ειναι στημενα και τις παρατηρησεις των μελων,θα σου δωσει ενα μπουσουλα και ιδεες για το δικο σου στησιμο.

Στησε το ενυδρειο και τα φυτα πριν βαλεις οποιοδηποτε ψαρακι μεσα.
Η λάμπα που είναι μόνο μία και από την μια πλευρά του ενυδρείου μήπως είναι καλύτερο να μπεί προς την πίσω μεριά; Πάνω από τα πίο ψηλά φυτά δηλαδή; Ή δεν παίζει ρόλο και να την κρατήσω στην αρχική της θέση, που είναι μπροστά;

Μία άλλη απορία είναι τι κάνω με ψύξη για το καλοκαίρι. Είδα σε ένα thread ότι συνήθως τοποθετούνται ανεμιστηράκια, αλλά δεν νομίζω οτι είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνη μου. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κρατήσω τη θερμοκρασία σταθερή το καλοκαίρι;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-04-13, 16:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδα σε ένα thread ότι συνήθως τοποθετούνται ανεμιστηράκια, αλλά δεν νομίζω οτι είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνη μου. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κρατήσω τη θερμοκρασία σταθερή το καλοκαίρι;

οχι....
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-04-13, 17:55
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Υπάρχουν και ετοιματζίδικα:

http://www.petsupermarket.gr/221/%CE...%B9%CE%B1.html
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2184

αλλά ο controller είναι απαραίτητος (μπορείς να βρεις κάποιον να σε βοηθήσει σε αυτό)...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχάριος, betta, μονομάχος, νεό ενυδρειό


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημιουργία Ενυδρείου Τροπικού Υφάλου (Reef) Συμβουλές Τεχνικές Λύσεις accnt Reef 9 10-04-17 08:49
Δημιουργία Καινουριου Ενυδρείου danaek Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-10-12 16:36
Δημιουργία Ενυδρείου danaek Αρχάριοι γλυκού νερού 21 10-10-12 21:52
Δημιουργία Ενυδρείου για Pearlscale Diabolist23 Χρυσόψαρα 13 21-06-12 11:57
συμβουλές για δημιουργία ενυδρείου για μονομάχο sira Bettas 21 25-02-07 21:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11686 seconds with 14 queries