Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-08-10, 22:21   #1
Νέος στον χώρο ζητά βοήθεια....Νέο φίλτρο και τι θα βάλω και που??
 
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34
Member
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος 04-08-10, 22:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας και από μένα. Είμαι νέος και γράφω και πρώτη φορά. Πήρα ένα ενυδρείο απο Carefour αυτό των 98lit. Το φίλτρο του βέβαια είναι μικρό και μέχρι τώρα έχω πρόβλημα με αιωρούμενα σωματίδια τα οποία μάλλον βγήκαν από το χαλίκι. (αν και το έπλυνα καλά πολλές φορές).
Eίμαι στην διαδικασία του στρωσίματος αφού έβαλα το νερό έβαλα μέσα antistress coat και μετά από λίγη ώρα zyme βακτήρια. Επειδή έχω τα παιδιά και περιμένουν πως και πως τα ψαράκια, λέω να τα αφήσω και την επόμενη μέρα και να τα βάλω την τρίτη. Για χρυσόψαρα στην αρχή πάντα και κάποιο guami που είναι λίγο ποιο ανθεκτικά. Τι λέτε?? Α και φυσικά παρήγγειλα ένα αλλο φίλτρο το Εihem 2212 το οποίο έχει τριά διαμερίσματα.Επίσης περήγγειλα και substartpro βιολογικό υλικό αλλά δεν ξέρω και απ ότι διάβασα στο manual του το οποίο κατέβασα με ποια σειρά και τι άλλο να βάλω μέσα. Καμιά άποψη και σε αυτό.?? Ευχαριστώ..
Εμφανίσεις: 7837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-08-10, 22:48
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παρε υγρα τεστ, δε παιζει να στρωθει το ενυδρειο σε τρεις μερες. Καλυτρεα να βρεις μπολι απο αλλο στρωμενο ενυδρειο. Επισης ή χρυσοψαρα θα έχεις ή γκουραμι. Το μεν ειναι ψαρια κρυου νερου τα δε τροπικα. Αυτα απο μενα τα υπολοιπα οι πιο εμπειροι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-08-10, 00:22
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Oπότε πάω μόνο για χρυσόψαρα γιατι μ αρέσουν περισσότερο. Θερμοκρασία έχω 25 με 26 είναι καλα για χρυσόψαρα?? Επίσης με τεστ που έκανα με χαρτάκι της esha έχω (πρώτη μέτρηση)
Ph 8
kh 4d
gh 17d
no2 0
no3 30
Οσο για το στρώσιμο αυτό που μου πε ο τύπος που πηρα εξοπλισμό μου πε για το zyme τα βακτήρια ότι μετά από ενα 24ωρο να βάλω ψάρια και ειδικά χρυσόψαρα που είναι ανθεκτικά. Γιαυτό και έβαλα. Ηθελα να αποφύγω το μπόλι μιας και στην Κομοτηνή που μενω δεν ξέρω και κανέναν που να έχει.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-08-10, 00:37
mak Ο χρήστης mak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2010
Περιοχή: ρεθυμνο,κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

και γω οταν ειχα παρει το δευτερο ενυδρειο μου και το εστρωνα με bio nitrivec της σερα ελεγε πανω το σκευασμα οτι επιτρεπει την προσθηκη ψαριων μολις μετα απο 24 ωρες...και για 17 μερες μετρουσα nh3/4 και Νο2 2!!αρα αποκλειεται το ενυδρειο σου να στρωσει μεσα σε 3 μερες εκτος και αν βρεις μπολι που ειπες οτι δεν βρισκεις αρα θα πρεπει να περιμενεις ..καλυτερα μην στρωσεις το ενυδρειο σου με χρυσοψαρα γιατι και αυτα ταλαιπωρουνται,στρεσσαρονται και στο τελος πεθαινουν..κριμα δεν ειναι???
Α!!!καλυτερα να προτιμας υγρα τεστ που ειναι πιο αξιοπιστα και συγκεκριμενα της API που ειναι και απο τα καλυτερα..καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω για να εισαι και σιγουρος τι γινεται μεσα στο ενυδρειο σου..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-08-10, 00:45
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

να περιμένω λέγοντας πως θα γίνει ο κύκλος μήπως αν βάζω σκέτη τροφή??? Γιατι τα βακτήρια που εβαλα θα θέλουν τάισμα προφανως... για να αυξηθούν?? Οι μετρήσεις μου δεν ξέρω αλλα νομίζω έχω λίγο ph τσιμπιμένο προς τα πάνω και σκληρότητα αυξημένη.?? Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-08-10, 01:02
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Φιλε καλος ηρθες. ζητα μπολι, μην στρωσεις το ενυδρειο με ψαρακια . διαβασε για τον κυκλο του αζωτου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-08-10, 01:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Λυπαμαι αν θα σε απογοητευσω αλλα τα βακτηρια δε ζουν σε ενα μπουκαλακι χωρις οξυγονο και τροφη (οπως σωστα λες) ... Υπαρχουν πολλοι χομπιστες στη περιοχη σου .. με μια αγγελια στην αναλογη κατηγορια θα βρεις μπολι να εισαι σιγουρος!

Οσο για το ph και σκληροτητα πολλα ψαρια αρεσκονται σε μεγαλες τιμες και των 2 αρκει να κανεις τη σωστη επιλογη! Για χρυσοψαρα ειναι μια χαρα οι τιμες σου -αν και με υγρα τεστ θα εχεις πιο ακριβης μετρησεις- αλλα σκεψου το αν βαλεις γιατι στο ενυδρειο σου "χωρανε" 2 χρυσοψαρα ... χωρις αλλα ψαρια
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-08-10, 06:09
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Δες και στα υπομνήματα στην ενότητα αρχάριοι γλυκού νερού! Θα σου λυθούν πολλές απορίες!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-08-10, 15:22
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αγορασα ένα φίλτρο της sera το fil 120. To oποίο το περιμένω αύριο να μου έρθει και να το τοποθετήσω. Εντυπωσεις γιαυτό το φίλτρο αν γνωρίζει κανείς...
Τελικά βρήκα και μπόλι οπότε θα πράξω σύμφωνα με τις όδηγίες σας.
Το μπόλι πόσο γρήγορα πρέπει να το βάλω? Και πρέπει να το βάλω στο φίλτρο ή στο νερό μόνο?? Γιατί όπως είπα αυριο θα έρθει το φίλτρο.
Α και κάτι άλλο πως υπολογίζουμε σύμφωνα με τις διαστάσεις του ενυδρείου μας πόσα ψάρια πχ Χρυσόψαρα για μένα είναι το ανώτατο όριο? Καπου ειχα δει παλιότερα ένα τρόπο υπολογισμού σύμφωνα με τον οποίο κάθε ψάρι καταλαμβάνει ένα συγκεκριμένο χώρο.

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-10, 15:33
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Το μπολι αμεσα στο παλιο φιλτρο και μετα στο καινουριο.Στα λιτρασου οροιακα 2 γινονται τεραστια.ομορφα ψαρακια με χαρακτηρα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-08-10, 16:03
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

στα λιτρα σου οπως ειπαν και οι προλαλισαντες χωρανε οριακα 2 χρυσοψαρα καθως φτανουν μεχρι και τα 20 εκατοστα... αν δεν θελεις να ''χαραμισεις'' το ενυδρειο σου για 2 μονο ψαρακια μπορεις να βαλεις καποιο τροπικο ειδος και σε μεγαλο αριθμο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-08-10, 16:04
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Το φιλτρο που παρηγγειλες ειναι πολυ καλο(για εσωτερικο και για τα λιτρα σου).Εχει πολυ καλη ροη και εχει 3 διαμερισματα στα οποια μπορεις να βαλεις υλικα(απο οσο θυμαμαι στο κουτι συμπεριλαμβανει μινι siporax και ενα σακουλακι με ανθρακα).Εσυ θα βαλεις το siporax στο πρωτο(αυτο που ειναι πρωτο στη φτερωτη) στο μεσαιο το μπολι και στο τριτο(αυτο με τις τρυπες που ρουφαει το νερο) βαλε ενυδρεικο βαμβακι.Α και για να μην ξεχασω ειναι και επεκτεινομενο με την εννοια οτι μπορεις να προσθεσεις και αλλα διαμερισματα,εφοσον τα αγορασεις βεβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-08-10, 22:44
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Μόνο 2??? Πολύ λίγα δεν νομίζω να βάλω τόσα μονον. Αλλωστε δεν πιστέυω να ζήσω άλλα 30 χρόνια για να μεγαλώσουν τόσο.. Εγώ θα πεθάνω πριν τα χρυσόψαρα.....μου....Πάντως αν δω να μεγαλώνουν τόσο σίγουρα θα δώσω σε κάποιον κάποια.. Για αρχή λέω 6 να βάλω.
-------------------------
Α μία ακόμα απορία. Εχω λίγη θολούρα στο ενυδρείο με διάφορα σωματίδια μικρά να αιωρούνται (αυτό από την αρχή ακόμα που έβαλα το νερό). Εκανα αλλαγή νερού αλλά και πάλι τίποτα. Τι λέτε να είναι μήπως το φίλτρο που είναι της πλάκας??? Οταν πάρω το φίλτρο το καλό λέτε να καθαρίσει??? Το χρώμα των σωματιδίων είναι σαν σκόνη ούτε πράσινο ούτε κίτρινο θαμπό.
Αυριο βάζω το μπόλι και ξεκινάω με τα πρώτα μου χρυσόψαρα τα οποία έχω αδυναμία. Θερμοκρασία περίπου πόσο πρέπει να εχω??? Αυτή την στιγμή παίζει από 26 - 28

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gtok34 : 05-08-10 στις 22:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-08-10, 22:47
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

δεν κανουν τα λιτρα σου για 6 χρυσοψαρα... καθε χρυσοψαρο χρειαζεται τουλαχιστον 50 λιτρα.. η ζωη τους στο ενυδρειο κρατα εως ενια χρονια.. αν βαλεις εξι και γενησουν τι θα τα κανεις???? καλυτερα να βαλεις ενα αλλο ειδος......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-08-10, 23:09
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

1 χρυσοψαρο απο 40-60 λιτρα εκαστος
μη βαλεισ χρυσοψαρα
πανε σε ζωοτοκα θα γενανε κι ολλας και θα τα χερεσε
-------------------------
διαβασε http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 05-08-10 στις 23:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-08-10, 23:09
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Και εγω τα αγαπω. εχω 3 χρυσοψαρα σε 240 l ειναι 20 ποντους χωρις την ουρα.Τα εχω 2 χρονια θελουν πολλη καλη φιλτρανση τους εχω 2 eheim 2217 γεματα με siporax. για 6 λιγο χλωμο η πας για μεγαλλιτερο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-08-10, 07:35
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Για την ιχθυοφόρτιση καλά σας λένε...
Δεν συμφωνώ με τον κύριο Χάρη τα καλύτερα είναι να βάλεις αλλά με μέτρο...
Αν θες να δεις κανονική ανάπτυξη βάλε 1-2 στο ενυδρείο.
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-08-10, 11:07
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

εγω θα σου ελεγα εαν θελεις να βαλεις 4-5 αλλα να παρεις τα ποιο μικρα που εχει το πετσοπ και να του πεις οτι σε ενα χρονο θα στα φερω πισω να παρω ξανα μικρα εαν το κανεις αυτο πιστευω πως θα εισαι οκ φυσικα θα παρακολουθεις την χημεια του νερου και θα δεις και αν παρουσιαζουν ασθενειες εαν δεις κατι απο αυτα να μην παει καλα θα μειωσεις.

επισης προσοχη σε τι χρυσοψαρα θα παρεις δεν ειναι ολα τα ιδια αν πχ παρεις ενα που κολυμπα γρηγορα και ενα που κολυμπα αργα το 2ρο δεν θα μπορει να φαει σωστα αφου το πρωτο θα φτανει πιο γρηγορα στην τροφη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-08-10, 11:14
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Ήρθε το νέο φίλτρο το fil 120 της Sera λέει ότι έχει καθαρισμό 700λ/h. Αλλά μετά από 2ώρες έχω και πάλι την ίδια θολούρα που είχα και πριν. Σαν να μην έκανε τίποτα. Ακόμα φυσικά δεν βάζω μέσα ψάρια αν δεν καθαριστεί αυτή η θολούρα. Τωρα δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω και άλλο για να καθαρίσει. Θα το παρακολουθήσω. Ξεχασα να πω ότι το φίλτρο έχει απο το εργοστάσιο 3 διαμερίσματα και έχει μέσα κατω κάτω σφουγγάρι μάυρο, μετά άνθρακα σε καρβουνάκια, και πάνω siporax mini. Δεν ξέρω αν βάλω υαλομβάμβακα αν θα δω άμεσα αποτελέσματα και αν πρέπει να τον βάλω που θα μπει και τι θα βγεί από μεσα??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-08-10, 11:18
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Βάλε ενεργό άνθρακα και υαλοβάμβακα στο παλιό φίλτρο αφού κάνεις αλλαγή νερού 30%. ¶σε να δουλέψουν και τα δύο φίλτρα κανένα 2ωρο και θα δεις βελτίωση.
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-08-10, 11:18
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

να βγαλεις τον ανθρακα και να βαλεις ή σιποραξ εαν εχεις σκοπο να βαλεις πολλα χρυσοψαρα ή ενυδρειακο βαμβακι εαν θα εχεις λιγα χρυσοψαρα αλλα θες πιο καθαρο νερο

τηλεμαχε
α) γιατι να βαλει ανθρακα (ο ανθρακας μαζευει ολα τα χημικα και φαρμακα και θρεπτικα για τα φυτα μπαινει μονο μετα απο θεραπεια )
β) γιατι να κανει αλλαγη νερου (ψαρακια δεν εχει μεσα ακομα αρα τζαμπα ο κοπος κατσε να δουμε πως θα παει και βλεπουμε)


η θολουρα ειναι μικρα σωματιδια εχει μεσα απλα φουσκαλες αερα μυριζει ασχημα το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-08-10, 11:23
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

εννοείται πως από το καινούριο φίλτρο θα βγάλεις τον άνθρακα και θα βάλεις βιολογικό υλικό. Πρώτο στη σειρά όμως να είναι ο υαλοβάμβακας.
Στο παλιό φίλτρο βγάλε τα πάντα και βάλε υαλοβάμβακα μετά από τον άνθρακα που πήρες από το καινούριο. Κάνε την αλλαγή νερού και το παλιό φίλτρο θα καθαρίσει σε κανένα 2-3ωρο. Μετά το αφαιρείς και έχεις σε λειτουργία το καινούριο φίλτρο το οποίο μπολιάζεις ή στρώνεις μόνος σου.
-------------------------
αλλαγή να κάνει για να φύγει η βρωμιά (η θολούρα) και ο υαλοβάμβακας θα κρατήσει τα περισσότερα σκουπιδάκια και ο άνθρακας θα φροντίσει τυχόν χημικά κατάλοιπα.
και εγώ την είχα πάθει με τη θολούρα και έκανα αλλαγές και είχα άνθρακα και υαλοβάμβακα και εξαφανίστηκε η θολούρα
δεν είναι όλη η θολούρα φυσαλιδούλες. στο παλιό ενυδρείο είχα πλύνει πρόχειρα τα χαλίκια ενώ στο καινούριο τα απολύμανα και δεν είχα τίποτα.
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τηλέμαχος : 06-08-10 στις 11:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-08-10, 11:25
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οκ αλλα δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.......
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-08-10, 11:26
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

κάνω ότι μπορώ για να βοηθήσω
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-08-10, 11:28
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ολοι αυτο κανουν

μπορει και εγω και εσυ να κανουμε λαθος και να βγει ενας αλλος και να πει το σωστο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-08-10, 11:50
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Να πω ότι πρωτα απ ολα το παλιό φίλτρο είναι της πλάκας δεν ειχε διαμερίσματα είναι αυτό του carfoyr το οποίο έχει κάτι σφουγγάρια απο εξω που είναι περαστά σε ενα στρόγγυλο σωλήνα. Δεν εχει δηλ. εξωτερικο περίβλημα που να μπαίνει το νερό και να πηγαίνει στα υλικά. Οπότε το εβγαλα και έβαλα μόνο το καινούριο. Το καινούριο τώρα έχει κάτω κάτω σαν πρώτο το σφουγγάρι το μάυρο πορώδες, μετά τον άνθρακα και πάνω το βιολογικό siporax mini. αρα απο ότι κατάλαβα μου λέτε να βγάλω το σφουγγάρι κάτω και να βάλω υαλοβάμβακα. (ερώτηση εγκυκλοπαιδική . ο υαλοβάμβακας και το ενυδρειακό βαμβάκι δεν είναι το ίδιο???)
τον ανθρακα δηλ τον κρατάω ή μου ειναι άχρηστος????
Οσο για την βιολογία δεν έχει ακόμα μπολιαστεί οπότε δεν υπάρχει λόγος να λειτουργήσει κανούριο με παλιό μαζί. Αυριο θα κάνω το μπόλι από έναν φίλο. Τώρα προσπαθώ να λύσω το θέμα με την θολούρα. Επίσης για την ερώτηση αν μυρίζει όχι δεν μυρίζει αλλά φαίνονται μόνο αιωρούμενα ψιλα σωματίδια μεσα που δημιουργούν αυτην την θολούρα. Αλλαγή νερού έκανα χθες αλλα και σήμερα το ίδιο χάλι. (το χαλίκι το πέρασα πολλά χέρια με νερό απο θερμοσίφωνα και μετα κρύο για τις βρωμιές) Πρασινάδα δεν υπαρχει..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-08-10, 11:52
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

τον άνθρακα τον πετάς και στη θέση του βάζεις σφουγγάρι ή siporax
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-08-10, 12:04
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Τηλέμαχε siporax έχει στο διαμέρισμα κάτω απο την φτερωτή. Να βάλω και σε άλλο διαμέρισμα??? Και σφουγγάρι έχει κάτω κάτω . Μήπως θα πρεπει να βγαλω τον ανθρακα και να βαλω υαλοβάμβακα?? το οποιο θα είναι στο δευτερο?? Οπότε μετά θα έχει απο την φτερωτή προς τα κάτω siporax - υαλοβάμβακα - σφουγγάρι μαύρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-08-10, 12:05
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

μπορείς να το κάνεις και αυτό
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-08-10, 12:09
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστώ για την αμεσότητα ούτε chat να κάναμε.....
αυτό θα κανω και δοκιμαζω. Θα σας πω αποτελέσματα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο χόμπι.. Βοήθεια.. spitogatos13 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 06-05-10 13:24
Βοήθεια τι φίλτρο έχω? yiafo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 14-10-07 21:47
Μια βοήθεια στον νέο; VAGELIS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 14-05-03 09:22
Βοήθεια σχετικά με το φίλτρο!!! Anonymous Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 20-01-03 13:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07890 seconds with 13 queries