Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-07, 20:00
Το avatar του χρήστη sira
sira Ο χρήστης sira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή συμβουλές για δημιουργία ενυδρείου για μονομάχο

γεια σε όλους σας. είμαι καινούριο μέλος κ αυτό είναι το παρθενικό μου μήνυμα οπότε ελπίζω να με συγχωρέσετε για τυχόν λάθη! είμαι δευτεροετής φοιτητής στη θεσσαλονίκη, κ για το λόγο ότι είμαι από την κρήτη μου ήταν αδύνατο να πάρω όλα μου τα κατοικίδια (μόνο το μωρό μου στη φωτό), κ φυσικά κ τα ενυδρεία μου. αποφάσισα λοιπόν μετά από ενάμηση χρόνο φοιτητικής ζωής να φτιάξω ένα ενυδρείο με μονομάχο, ώστε να μπορώ να το αφήνω σε κάποιο φίλο όταν λείπω κάτω. το θέμα είναι, ότι παρόλλο που πάντα είχα μονομάχο, τον είχα στο κοινωνικό ενυδρείο, οπότε δεν έχω γνώσεις (αν κ το forum με βοήθησε πολύ) για τη διατήρηση του σε ξεχωριστό ενυδρείο, οπότε αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα!!! διαθέτω ένα άδειο ενυδρείο 15 λίτρων κ ένα 20, αλλά κανένα από τα δύο δεν έχει ενσωματωμένη λάμπα. να τα χρησιμοποιήσω ή να πάρω νέο, κ αν ναι τι λάμπα να χρησιμοποιήσω? επίσης, υπάρχουν ειδικά φίτρα χαμηλής ροής για μονομάχους που να μην είναι απλού υαλοβάμβακα? όλες οι πληροφορείες που μπορείτε να μου δώσεται, είτε ειδικά είτε γενικά είναι ευπρόσδεκτες!

Υ.Γ. πως μπορώ να γίνω μέλος του συλλόγου, κ αν γνωρίζεται από που μπορώ να προμηθεύομαι το περιοδικό του συλλόγου στη θεσσαλονίκη?

ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-07, 20:51
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Καταρχάς καλώς όρισες και πίστεψε με εδώ μέσα θα μάθεις τα πάντα όσων αφορά τα ενυδρεία είναι η καλύτερη παρέα.όσων αφορά το Υ.Γ. πως μπορώ να γίνω μέλος του συλλόγου, κ αν γνωρίζεται από που μπορώ να προμηθεύομαι το περιοδικό του συλλόγου στη θεσσαλονίκη? δες εδώ γίνονται συνάντησης και σίγουρα εκεί θα μπορέσεις να γίνεις μέλος και να προμηθεύεσαι και τα περιοδικά
τώρα όσων αφορά το φίλτρο προσωπικά έβαλα ένα μικρο(εξοικονόμηση χώρου ) σπόγγου αλλά με μεγάλη ροή και με μια πατέντα την ελάττωσα αρκετά.με μια προσθήκη ενός λάστιχου εδω και κάνοντας τρύπες κατά μήκος τού λάστιχου
σε εμένα δούλεψε.κάποια άλλη λύση ίσως να σου προτείνουν κάποια αλλά μελή.
τα ενυδρεία είναι καλά θα τα χρησιμοποιήσεις αλλά όσων αφορά τον φωτισμό σίγουρα υπάρχει λύση και διάφορες πατέντες.περίμενε και σίγουρα σε λίγο θα έχεις την απάντηση σου.

Καλώς όρισες και πάλι

Υ,Γ,(μόνο το μωρό μου στη φώτο) δεν βλέπω καμιά φώτο που είναι το μωρό οεο


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-07, 21:00
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

Καλώς όρισες
για φιλτρο παρε ενα hang on (http://cgi.ebay.co.uk/Atman-Hang-on-...QQcmdZViewItem)
για λάμπα αν δεν θα βαλεις κανενα δυσκολο φυτο μπορεις να βαλεις μια μικρη πχ http://cgi.ebay.co.uk/ARCADIA-ARK-PO...QQcmdZViewItem

ps1. αυτο το ebay εχει απο όλα τελικα χεχε
ps2. georgetax ανοιξε το προφιλ της και θα δεις το μωρο της ενα κουνελακι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-07, 21:08
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

αχ κουνελάκι αχ κουνελάκι thanks demetris.είναι πολύ καλή λύση το φίλτρο που προτείνεις αλλά με το φιλτρο hang on θα μπορεί να βάλει καπάκι?να μην πηδήξει ο καημενάς
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-07, 21:12
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

ωχ καλα λες αλλα δεν μας λεει αν εχει καπακι αν δεν εχει μπορει ευκολα να κανει καμια πατεντα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-07, 00:07
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Αν δεν έχει καπάκι πατέντα οπωσδήποτε ...
Σαλτάρουν εκτός και δεν το καταλαβαίνεις...
Πρόσφατα ο δικός μου στην αλλαγή νερού βρέθηκε (ευτυχώς) στον ώμο μου (πραγματικά εκεί σταμάτησε ενώ είχα σκύψει για να σταθεροποιήσω το λάστιχο στον κουβά) οπότε φαντάσου να μην είσαι κοντά....

Φίλτρο με χαμηλή ροή (όπως είχα πεί και στο φίλο georgetax παλιότερα) μπορείς να πατεντάρεις εύκολα..
Σε εμένα δούλεψε και απ'ότι βλέπω δουλεύει καλά και στον georgetax (γειά σου ρε γιώργαρε με τις πατέντες σου )

Κοίτα εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14604&page=2

Παραθέτω και τις φώτο από το δικό μου ενυδρειάκι για "οφθαλμολογική" εξέταση και από εσένα...

Καλή επιτυχία και εδώ είμαστε
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-07, 09:32
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Μικρο φιλτρο ρυθμιζομενο με χαμηλη ροη εχει η Λαμπρινη στην Ιασονιδου 15,Τηλ. 2310230803.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-07, 17:16
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Welcome και από μένα!
Τα ενυδρεία σου είναι μιά χαρά για ένα μονομάχο, δε χρειάζεται να πάρεις άλλο. Λάμπα μπορέις να χρησιμοποιείσεις μία απλή γραφείου (φθορίου), ή να κάνεις καμία πατέντα. Απλά θα πρέπει να κάνεις κάτι με το καπάκι για να μπαίνει μέσα το φως (να κάνεις τρύπα και να κολλήσεις κάποιο διαφανές υλικό ή να το βγάλεις τελείως και να βάλεις ένα κομμάτι πλέξιγκλας ή κάτι παρόμοιο για καπάκι).
Για φίλτρο, μπορέις να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό εσωτερικό με κάποια πατέντα για μείωση της ροής (σου έχουν πει οι προηγούμενοι ). Γενικα κάνε καμία "Αναζήτηση" στα Bettas και θα βρεις πολλές πληροφορίες για το πως να στήσεις το ενυδρειάκι σου.
Καλή συνέχεια και καλο
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-07, 17:21
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsikis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε εμένα δούλεψε και απ'ότι βλέπω δουλεύει καλά και στον georgetax (γειά σου ρε γιώργαρε με τις πατέντες σου )
Εεεεε όχι και δικές μου οι πατέντες από εσένα πήρα την ιδέα και την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-07, 17:33
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Καλως ορισες και απο μενα.Καλη τυχη με το ενυδρειακι σου και το μονομαχακι σου.Εδω θα βρεις τους καλυτερους συμβουλατορες οσον αφορα τους μονομαχους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-07, 17:14
Το avatar του χρήστη sira
sira Ο χρήστης sira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

σας ευχριστώ όλους γα το άμεσο ενδιαφέρον! καθώς το στήνω φαντάζομαι θα έχω κ άλλες απορείες, όπου ελπίζω να έχω την ανάλογη αντιμετώπιση!
και πάλι ευχαριστώ!
και by the way είμαι ο sira, κ όχι η sira. εντάξει, καταλαβαίνω, από το ψευδώνημο τι να καταλάβεις!

α, κ τα δύο ενυδρεία έχουν καπάκι, απλά δεν έχουν ενσωματωμένη λάμπα. από το e-bay πως κάνεις παραγγελεία??? κ πόσα είναι τα έξοδα αποστολής?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 23-02-07 στις 22:35
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-02-07, 18:54
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Αν σου είναι εύκολο ρίξε μια φώτο από το ενυδρείο και μια από το καπάκι
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-02-07, 19:00
Το avatar του χρήστη sira
sira Ο χρήστης sira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

αυτή τη στιγμή είναι κάπως δύσκολο για φωτό, αλλά είναι απλό γυάλινο, κ αντί για καπάκι με λάμπα κλείνει με ένα επίπεδο διαφανές πλαστικό!

στο κατάστημα των ζώων μου πρότειναν να βάλω κ ένα γλείφτη για τον έλργχο της άλγης. εσείς μου το προτείνεται? και αν ναι, τι είδος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 25-02-07 στις 19:33
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-02-07, 20:25
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για ενα γλείφτη αν θες κατι για ελεγχο αλγης παρε καμια γαριδουλα αμανο ή κανενα σαλιγκαρι
αν και δεν ξερουμε πως θα τα αντιμετοπίσει ο μονομαχος σου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-02-07, 20:29
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις ένα μικρό Otocinclus, αλλά το πρόβλημα έιναι αν θα τον δεχτεί ο μονομάχος σου. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος από πριν. Επίσης, δεν είναι ότι καύτερο για τα ψαράκια αυτά να είναι μόνα τους, συνήθως χρειάζονται ένα κοπαδάκι (που δε χωράει..). Δε νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα άλγης (ειδικά αν βάλεις κανένα φυτό γρήγορης ανάπτυξης μέσα, όπως κερατόφυλλο).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-02-07, 20:51
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Προσωπικη μου γνωμη ειναι να τον αφησεις μονο του.Συμφωνω με την αποψη οτι δεν θα ξερεις πως θα αντιδρασει ο μονομαχος σου.Μπορει να αντιδρασει καλα μπορει ομως και οχι!Εγω ειχα βαλει με τον δικο μου ενα σαλιγκαρι apple snail και δεν τα πηγαινε καλα μαζι του.Στο τελος μου το σκοτωσε ο μονομαχος το σαλιγκαρακι μου.Και απο τοτε ειναι πιο ευτυχισμενος ως ερημιτης.Παρε κανενα κερατοφυλλο για την αλγη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-02-07, 21:34
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Εγώ θα την πω την αμαρτία μου.
Ο ψαρής μου συγκατοικεί με έναν Otocinclus εδώ και 5 μήνες.
Ξέρω πως με κοπαδάκι τα συγκεκριμένα ψάρια θα είναι πολύ καλύτερα αλλά για μια μικρή δοκιμή το έκανα και όλα μια χαρά(ευτυχώς).

Σίγουρα για την παραμονή του Otocinclus στο ενυδρείο έπαιζε και η συμπεριφορά του ψαρή μου αλλά τί τον έβαλα τί δεν τον έβαλα το ίδιο και το αυτό..

σ.σ: Δεν συμβουλεύω κανέναν να κάνει το ίδιο με εμένα..σε εμένα απλά έτυχε η συνύπαρξη.
Γενικά οι μονομάχοι είναι μοναχικά ψάρια!!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-07, 18:25
Το avatar του χρήστη sira
sira Ο χρήστης sira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

η γαριδούλα μου ακούγεται ωραία ιδέα, αλλά σίγουρα δε θα έχω πρόβλημα? επιπλέον τι είδος να προτιμήσω?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-02-07, 18:41
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

μια άκακη γαριδουλα οπως ειπα και πιο πριν ειναι η αμανο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...20japonica.htm

τωρα αν δεν εχεις προβλημα κανεις δεν ξερει, αφου με τουςς μονομαχους τπτ δεν ειναι σιγουρο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-02-07, 18:56
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs Εμφάνιση μηνυμάτων
μια άκακη γαριδουλα οπως ειπα και πιο πριν ειναι η αμανο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...20japonica.htm

τωρα αν δεν εχεις προβλημα κανεις δεν ξερει, αφου με τουςς μονομαχους τπτ δεν ειναι σιγουρο
Σωστότατος
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-02-07, 21:06
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Και εγώ έχω γαριδούλες με τους μονομάχους μου και κανένα πρόβλημα από τον Αυγουστο.

Τώρα αν ο δικός σου είναι στραβόξυλο δεν ξέρω αλλά και οι plakat που έχω εγώ δεν φημίζονται για την ανοχή τους.

Τώρα για το είδος, δεν ξέρω αν θα βρείς τίποτα άλλο εκτός από αμάνο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-02-07, 21:19
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

εγώ τις έχω δυο μέρες μόνο και τα σκαλαρια κάνουν μεγάλες προσπάθειες να τες εξαφανίσουν ακόμα υπάρχουν για ποσό ;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόταση για δημιουργία index ψαριών !! Lsourtzo Greek Aquarist's Boards 14 15-11-05 23:52
Συμβουλές για guppies Blanch Ζωοτόκα 22 03-08-05 01:33
Συμβουλές για φυτά RGPOL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-02-04 19:14
Συμβουλές για μετρήσεις MIKE Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 08-12-03 15:44
θερμή παράκληση για συμβουλές περί 'σουλουπώματος' ενυδρείου pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 8 02-05-03 11:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07219 seconds with 13 queries